Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:15 26.06.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Моята майка е алкохоличка-как мога да й помогна?  
Автор dalida80 (непознат )
Публикувано13.06.12 21:48



Здравейте,
Моята майка е алкохоличка.Пие всяка вечер-не зная по колко,защото крие алкохола.Пие от близо 14 години.
.Може би в началото не си давахме сметка докъде ще стигнем,вече ми се струва прекалено късно да предприемем каквито и да било мерки.някой ще кажат,че сега съм се сетила да търся помощ,но майка просто не желае да говори на тази тема и от тази гледна точка не сме предприемали каквото и да било,защото все пак е нужно и нейното желание.
майка не желае да говори с нас на тази тема -избягва я всячески.
Ясно е,че през годините са опитвани какви ли не разговори-полза няма. Тя просто винаги обръща темата,започва да се дразни,да вика,да обижда и пр.
Аз вече избягвам да ходя у дома,защото не издържам.Вбесявам се като я гледам.
Има ли някакъв шанс да й помогнем?
Трябва ад спомена ,че алкохола вече й създава и здравословни проблеми,но не ми се конкретизира.
Пак ще пиша. Може би не съм било достатъчно изчерпателна ,но искам да чуя мнението ви.



Тема Re: Моята майка е алкохоличка-как мога да й помогна?нови [re: dalida80]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано14.06.12 20:42



Нищо и няма.Ще ви надживее тия със задравословния начин на живот.Алкохола е храна с много въглехидрати.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Моята майка е алкохоличка-как мога да й помогна?нови [re: dalida80]  
Автор д-p (непознат )
Публикувано14.06.12 22:02



Да ме извинява Холдън, ама на него му е широко около врата...
Близките не са в състояние да контролират алкохолика, но могат да направят много по отношение насочването му за лечение. Няма да пиша обстойно, копирам няколко линка:
http://alanon.dir.bg/_wm/library/item.php?did=5538&df=3858&dflid=3
http://www.arka.bulboard.com/vt121.html
http://arka-bg.com/



Тема Re: Моята майка е алкохоличка-как мога да й помогна?нови [re: dalida80]  
Автор Rimon (непознат )
Публикувано15.06.12 00:15



Здрасти,
Ето ти още няколко линка
http://aa-bg.dir.bg/_wm/pbasic/?df=186&dflid=3

http://aa-stara-zagora.com/

Успех.



Тема Re: Моята майка е алкохоличка-как мога да й помогна?нови [re: Xoлдън]  
Автор Xapakиpи ((минаващ))
Публикувано15.06.12 09:18



Холдън,
първият път като цъфна тук си замълчах, но ти продължаваш да ръсиш нелепостите си и да се подиграваш с болни хора и близките им. Виждам, че интересите ти са многостранни. Пиши за електроника, за софтуер, за кризата в Близкия изток и за отношенията мъже-жени, но тук - замълчи. Не е почтено.
Пожелавам ти постингите ти да станат 10 000 до края на лятото и никога да не разбереш защо е гадно да се шегуваш с болни алкохолици.
Жалко за хубавия ник, с тези словесни полюции тук никого не спасяваш...
Хубав виртуален ден ти желая. Десетки клубари очакват мненията ти. Успех.



Тема Re: Моята майка е алкохоличка-как мога да й помогна?нови [re: dalida80]  
Автор mifive (непознат)
Публикувано15.06.12 19:29



Какво бихме могли да направим за алкохолика?

Добре е да си зададем въпроса дали нещата, които правихме досега помогнаха- скандалите, изхвърлянето на алкохол, манипулациите, опитите “да му правим компания в пиенето, за да пие по-малко или да не иска да пие навън”, опитите да го/я накараме да отиде на лекар или на сбирка на АА… Ако са помогнали- значи това е начинът. Ако не са- значи може би трябва да се откажем от тях, защото само ние си знаем колко време и нерви ни струва всичко това…

Алкохоликът не съществува изолиран от света- той е част от една система, която волно или неволно го подържа. Ние близките сме част от тази система. Нашата роля може да бъде различна- да се грижим за него, когато е пил; да вършим неговите задължения; да плащаме сметките, които той не е платил; да го извиняваме пред работодатели; да спорим, когато отправя абсурдни обвинения, давайки му основание да си мисли, че пие, защото ние сме еди-какви-си и т.н. и т.н. Осъзнаването на нашата роля в болестта, наречена алкохолизъм, ни помага да я променим. Промяната обикновено не е лесна- на пътя и застават обвиненията от страна на алкохолика; опитите му/и да предизвика съжаление; заплахите за нашия или неговия живот; нашето собствено чувство за вина или моделите на поведение, които сме научили с времето или още като дете; близки и познати, които започват да ни обвиняват в безсърдечност…

Програмата и групите на Ал-Анон могат да ни помогнат да извършим тази трудна промяна и благодарение на нея да спрем да участваме в подкрепящата система на алкохолизма. Нашата промяна не е гаранция, че алкохоликът ще потърси помощ, но е факт, че това се случва често. Промяната ще ни помогне да живеем много по-пълноценен живот и да създадем много по-здравословни връзки със семейството, приятелите и хората, с които се срещаме.





Тема Re: Моята майка е алкохоличка-как мога да й помогна?нови [re: dalida80]  
Автор finntroll73 ()
Публикувано19.06.12 09:38



Ако сама не осъзнае проблема и господ не може да и помогне,камо ли вие.
Всичко си зависи изцяло от нея самата.
И кое да избере завинаги,вас или бутилката.
Ще трябва да го научи по трудния начин,щом не взима от приказки и съвети.
То аз не познавам алкохолик който да обича някой да му се меси на пиенето.
По-скоро бутилката винаги побеждава,пред семейство и деца.
Имах го един такъв във къщи,баща ми,който на практика беше само по документи женен за майка ми,и за когото пиенето,компаниите и курвите бяха най-важното нещо в живота му.
И нищо не го оневинява нито него,нито хората като него.
Понеже разбитото ми детство и живот,от гроба вече няма как да оправи.
Алкохолика е един егоист,който обикновенно се подиграва с чуствата на другите.
И аз съм го правил,съзнателно или не в името на алкохола.
Но това е то алкохолизма и болестта.
Може цял свят да ти каже че нещо е бяло,но не!!!
Ти и алкохола,знаете че то е черно!!



По-добре няколко приятели,отколкото хиляди ласкатели.
Или по-добре сам ,отколкото с боклуци!

Тема Re: Моята майка е алкохоличка-как мога да й помогна?нови [re: finntroll73]  
Автор finntroll73 ()
Публикувано19.06.12 09:55



И още нещо,ако сте ТОЛЕРАНТНИ към нея изобщо било то в къщи или когато пие навън,то скоро няма да има прогрес.
По-скоро и обявете тотална ВОЙНА,и недейте да ви се свиват сърцата,че тя реве и се гърчи по пода и се тръшка,всичко това са хитри алкохолишки номера.
Не и се връзвайте толкова лесно.
Ако и покажете ЯСНО И БЕЗКОМПРОМИСНО,че няма да има ПРОШКА и толеранс изобщо да докосва алкохол,то може и да има прогрес.
Само че ще трябва да я опрете в стената,като нацист-евреин,и да няма разминаване.
Ако все пак предпочете бутилката,то тогава няма какво да се направи в повече.
Дайте и ясен избор,ВАС БЛИЗКИТЕ..ИЛИ БУТИЛКАТА.
Обикновенно когато алкохолика е поставен извънредно натясно,както и жена ми ме постави и мен(да е жива и здрав и господ да я благослови),понеже е твърде чуствителен,ако наистина държи на семейството и близките,ще намери много сили в себе си,силите които така или иначе си ги има,и чрез осъзнаването на това че е на път завинаги да бъде отритнат като мръсно коте от всички най-близки,ще погледне на вариантите по -съвсем друг начин.
Лично аз такъв страх и паника,през живота си не бях усещал никога преди.
Дори и в най-гадните си мигове в казармата.
И още усещам нощите на безсъние,страха и ледената пот с която обливах дивана в стаята в която бях изгонен.докато трябваше да си търся квартира и да се изнасям.
Продължи близо 10 дена,спането ми в стаята изолатор,и на 5,6 ден мисля,че прекарах нещо като мини инфаркт.
През ноща когато бях заспал най-накрая след дни на безсъние и кошмари,се събудих загубил дъх и със страшно сърцебиене.
И усетих страхотна болка и схващане на цялата лява страна.
Само си виках дишай,дишай...и това беше повратния момент.
Този последен мой път и запой.
Тогава явно и дойдоха и първите бели косми в косата и брадата...след време забелязах.
И в крайна сметка успях.
Направо си представях постоянно какво ме очаква като раведен,сам и изоставен,без никакво уважение от жена,дете и близки.
Както и срама,огромния срам от самия мен си и от това какво щяха всички да ми шушукат зад гърба.
Но истината е че се видях на 50 процента поне като баща ми,уж не исках да бъда като него,а повтарях повечето негови грешки.
И успях благодарение на разкаянието ми,ревал съм на колене сам посред нощ и съм се молил не една нощ,жена ми да ми прост....понеже вече бях прехвърлил всякакви граници на издънките си.
Бях започнал да ставам за смях на квартала,рано рано с бирите преди работа...
Че то не било трудно чак толкова,и цигарите спрях и алкохола,и ходех в АА доста време,и сега успешно се боря непиейки със проблема,и уверенността ми се върна в по-голяма степен,и нещата отдавна са други.Но ако майка ви се почуства както и аз...то има шанс.
Понеже говоря от опит.!!

По-добре няколко приятели,отколкото хиляди ласкатели.
Или по-добре сам ,отколкото с боклуци!


Тема за да победишнови [re: dalida80]  
Автор Petur2012 (непознат )
Публикувано02.08.12 10:20



За да победиш трябва да опознаеш врага.

ето линк:





Тема Re: Моята майка е алкохоличка-как мога да й помогна? [re: dalida80]  
Автор mina68 (непознат)
Публикувано02.08.12 22:28



...Здравейте,
Моята майка е алкохоличка...
А можеше да бъде
...Здравейте,
Моята дъщеря е алкохоличка... и това да го е писала моята майка.Спомням си случай от 2005 , когато майка ми каза,че имам сериозен проблем с алкохола.Съгласих се с нея и се опитах да намаля количеството.Тя ми помагаше.Беше успяла така при татко, който също не можеше да каже сам стоп.Само че при мене не подействува.По-лошо - аз се почувствувах неразбрана и предадена, и прекъснах всякакви контакти с нея за дълго време. 2007 вече беше станало много зле при мен.Извиках я на помощ.Но тя пак не можа да ми помогне.Отново се почувствувах предадена.
2008 беше тоталният срив при мен.Казват -още пиеш, защото още не си стигнал своето дъно.Аз бях стигнала едно незавидно състояние, но мисля че има и още по-лошо.

Вече съм се взела в ръце.
Как успях ли?
Научих се да поемам и да нося отговорност.Не чакам някой, та било и моята майка да ми помогне.Предателят основно бях аз за себе си, не другите към мен.
САМА си помогнах.
Не ми се рови в стари мои постове, че ми става зле.
Не твърдя, че близките ми не са се опитвали да ми помогнат. Напротив, даже ми е съвестно и се упреквам за тормоза, който съм им причинила.



Човек пие поради заблудата, че алкохолът му помага да реши проблеми,да превъзмогне стреса и още куп добри причини.Истината е , че алкохолът става причина за проблеми и за стрес.
На всеки , който обича да чете препоръчвам 14 издание на книгата на Allen Karr "Завинаги непушач", оригинално заглавие „The Only Way To Stop Smoking Permanently“
В глави 42 и 43 има много интересни мисли и за алкохолизма.По-точно казано Алан Кар поставя под въпрос цялата програма на АА.

На мен не ми се пие и не ми се пуши.Осъзнах, че и цигарите и алкохола не ми решават проблемите, не ми доставят удоволствие, и дори и в малки количества за мен са жизнено опасни.

dalida80 ,
в желанието си да ти помогна
изложих някои мои мисли тук и добре съзнавам, че ще предизвикам полемика и несъгласие.Този форум може би трябва да се казва Анонимни Алкохолици.Тук почти всички са убедени , че единствено чрез сбирки на АА може да се излезе от омагьосания кръг...
Съчувствувам ти за майка ти.Бори се и не я оставяй сама.Опитай всичко и АА, и лекар, и Алан Кар.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.