Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:41 01.07.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Дадена ни е единствено ежедневна отсрочка при...нови  
Автор stefko_aa (Загорец)
Публикувано05.06.12 18:48



От около два месеца имаме нови съседи,на което първоначално не обръщах внимание имайки в предвид ремонтно-разрушително-шумно-досадните-своеволни начини на извършвания ремонт в жилището.Преди да дойде този нов собственик имаше друг(пиещ алкохолик ,който почина преди време),а там живееха кротки наематели,с които по принцип нямахме проблеми,но когато видях новия си съсед,когато го поздравих на стълбището и когато ме изгледа като извънземно и само нещо измърмори,усетих,че тази предишна идилия е на път да приключи...


Изтърпяхме разните пробивания,събаряния на стени и какво ли не,и на края комшията заедно с друг съсед(който прави ремонта и явно му е приятел) реши и прегради неговата тераса,която има обща стена заедно с нашата.Аз дори първоначално не се и усетих,че той си прави явно каквото му кефне,но това,което тогава ме ядоса бяха неговите думи,когато отидох на моята тераса,погледнах какво творят и имах "удоволствието" да изслушам извиращата от устата му мъдрост и добронамереност.Когато ги питах какво правят,съседа съвсем простичко ми отговори:-"Отивай да спиш,какво се занимаваш." или нещо от тоя род.Аз нещо смотолевих неопределено,видях какво ще правят,прибрах се кротко в къщи,но след като после се сетих какво е станало(а и днес отново като говорих с майка това ми дойде наум),явно "лекичко" се ядосах.Като казвам "лекичко",това въобще не означава,че думата точно определя моето настроение при вида на "сторената несправедливост".Видях как тоя "тъп колхозник"(въпреки и да е с пари) има своеволието не само да си прави каквото си иска,а на всичкото отгоре контекста на това,което изговори, за мен бе все едно да ми каже:-"Е.. си мамата!",което със сигурност не е много приятно като усещане и ме накара да видя за какво става дума.Някъде бях чел,че първите 60 секунди са достатъчни за най-силното и вярно впечатление за даден човек, и имайки тази възможност да се видим преди време,сега се убедих на практика,че това е на 100% вярно.Което обаче от своя страна въобще не ми дава никакво основание да се ядосам,пък дори и да беше изречена една натурална българска псувня,или дори да събори целия блок без моето "скъпоценно" одобрение.Това като го говорихме днес с майка(не с пълните мои размисли разбира се) ,ме накара да видя колко важна е всекидневната равносметка със самия себе си-така,както е по програмата на Анонимни Алкохолици.
Случката,която се случи ме накара да се ядосам за това,че хем прави тоя ремонт както си иска,без дори да се допита до нас когато ни касае като съседи,хем едва ли не ми тегли една майна,когато отидох да видя какви ги твори със съседа под нас.
Вярно е,че има доста голяма разлика от преди време,вярно е,че не успях да се ядосам качествено така,както винаги съм го правел,но все пак видях как моето Аз си показа рогата дори за кратко.
Моята грешка беше,че не исках той така да се държи с мен,или с майка ми.
Хвана ме яд за това,че като има пари или някакво влияние-може да си говори и прави каквото си иска.
В същото това време се страхувах от това кой,какво му е казал за мен-"че съм алкохолик"(примерно),освен това се вижда,че нямам доходна работа,освен това съм без жена и т.н. и т.н.,като това ме караше да се ядосвам и на него,но също така и на себе си.
Грешката ми беше,че все още зависех от мнението на хората-така,както цял живот е било,и което винаги е допринасяло за последващото ми напиване.Не си гледах своя живот,а отново зависех от когото и да е.
Трябваше да си премълча,да си го приема,да благодаря за това,което ми се дава не за да бъда "намачкан от Бог",а за това да порастна и да действам против своя алкохолизъм.
Трябваше да живея живота си, да се моля и наистина да видя за колко мноооооооого неща има да съм истински благодарен на Бог така,както Го разбирам.
Това,което стана показа проявата на моят егоцентризъм,егоизъм,страх,неблагодарност,необмисленост,нечестност и завист.

Не се гордея с това,което ме се случи,но виждам по себе си,че това е пътя за мен и ако го зария вътре в себе си,ако отрека това,което е очевадно-никой няма да ми е виновен за каквото и да.
Това,което понякога си напомням,което ми помага и е описано в Голямата книга в гл.V-"Как действа програмата" е следното:

"Много от нас възкликваха: “Ама че порядки! Аз не мога да се подложа на всичко това.” Не се отчайвате. Никoй от нас не е в състояние да се придържа изцяло към тези принципи. Ние не сме светци. Важното е, че искаме да израстваме духовно. Принципите, които сме набелязали, са път към израстването. Ние се стремим по-скоро към духовно израстване, отколкото към духовно съвършенство."


Бъдете здрави и трезви,братя,и сестрици-алкохолици,още 24 часа!
Радвам се,че Ви има и до скоро.


Поздрави.

Бъди себе си.

Тема Re: Дадена ни е единствено ежедневна отсрочка при... [re: stefko_aa]  
Автор finntroll73 ()
Публикувано06.06.12 10:02



Напълно те разбирам Стефко.
И аз имах огромни проблеми в началото с хората от апартамента под мен на първия етаж.
Представи си моята каква беше.нанасяме се в жилище с бебе на 6 месеца,и изведнъж тия под нас отдолу почват ремонт и невъобразим шум.
Не почуквания,а почват с хилти и канго да дънят посред бял ден,че и следобяд,пък и някой дни и в събота или късно вечерите.
Вярно след 8,9 рядко имаше какафония,обаче бенето получи истеричен шок.
И когато бесен отидох да се обяснявам,ми казаха че по закон имали право,и когато ги заплаших със домоуправителя и че ще се обадя до по висши инстанции се оказа че точно тая под нас жената е шефката на цялата кооперация тук,на близо 10 блока-тартора.
И просто онемях и омалях.
Кой съм аз да преборя баш и точно власта.???!!
Макар че точбно тогава в алкохолните ми години се изнервях до срив едва ли не заради тоя проблем и след като нищо не можех да направя,надувах музиките на макс когато можех.
Бях и набрал много понеже ремонта се оказа основен на апартамента и продължи близо 5 месеца.
Цяла една зима на 2004 срещу 2005 год.
Представяш ли си шока,нанасяш се на ново място и тези почват да ти проглушават ушите и имаш чувството че блока ще пропадне.Кънтеше из целия вход,че чак отвън се чуваше.
А пода у дома се люлееше направо.
Хаиде търси рейсове,в зимата,без кола,в дъждове и снегове,и търси къде да го пласираш това дете до вечерта когато утихне,.
Незнам ако беше някой друг можеше щеше да я осъди тая и да и събере всички медии пред апартамента и.
Обаче ние новодомци,емигранти,добрички....гледаме все да се навеждаме и да няма проблеми уж....
Моят съвет е дай му да се разбере на тоя твой комшия и рязко му дай да разбере,чер трябва да се съобразява с теб.
Понеже щом е започнал така грубо да ти влиза още от началото,знай че това изобщо няма да е краят.
И се подгортви на една тихичка комшийска война със всички възможни законови уж средства.
Пък и не дотам законови може би.
Майка и Баща не можеш да избираш,но съседи,приятели и познати можеш.
И аз много си страдам от това че винаги със всички искам да съм добре,със всички да бъда приятел и в добри отношения...обаче не става.
Отнесеш ли се човешки с някого,си показва насреща в отговара на хората към теб кой е човек и кой не.
И не притеснявай че тоя тъпия колхозник твоя комшия бил фрашкан със пари.
Аз ако съм на теб тихомълком тихичко дори и без пари ще го залея зад гърба му със жалби към обшина и отговорни органи.
При всеки шум или проблем му викай полиция.
Дори и нищо да не му направят,да си знае дежурно че ще дойдат куките при него.
И дори и да се опитва да ти се присмива и да те взима на подбив,бъди постоянне в това което правиш.
Както в НЕПИЕНЕТО!!!
Ако човек е постояннен в това което прави и вярва за правилно,то и целия свят да е против него,просто няма да има значение.
Насладата да си нешлифован диамант е неописуема.
И да си черна овца дори в очите на всички.
Слушай единственно себе си,и не се двоуми и мисли че бъркаш.
Колкото повече се съмняваш,толкова повече другите ще имат психологическо надмощие върху теб.
И не показвай това най-вече на комшията ти.
Ехее,ако на мен ми беше рекъл бегай да спиш.....направо гаранция ти давам че само едно изречение щях да ми кажа,чях да си обуя чепиците и да отида да го съобщя където трябва.
За господ ли се мисли тоя.
Ама явно ти е ниско самочуствието пред него,съмняваш се,двоумиш се,не смееш да му се опънеш...и той го вижда това.
И той може би за 60 секунди те е преценил,че ще може да те гъбарка както си иска.
Докажи му противното,бавно и методично.
За да почне да се съобразява с теб.
По-добре да ти има страха,няма да те обича,но ще се съобразява.
С такива хора-толкова,повече не можеш да направиш относно тях.
Няма да те разберат.
ЕЕ аман от нагли парчета навсякъде,навсякъде където и да се обърнеш нахални наглеци.
Ама аз вече ги церя навсякъде на момента,още преди да са започнали да се отпускат в гадостите.
Изобщо вече почти на никой не цепя басма.
И изобщо не ми пука кой ще ме поздравява и кой не,така или иначе с комшиите сме само на едно кимване и здрасти,от 2004 насам.
Големи животни са норвежците,ама и аз не съм малко,на никой вече не ходя да му се слагам и да го заговарям аз.
И запомни най-важното,това че си алкохолик,не означава да нямаш грам достойнство и да не си търсиш правата.
НЕ СЕ ЧУВСТВУВАЙ ВТОРО КАЧЕСТВО ЧОВЕК,Понеже повечето не могат и на малкия пръст да ни се намажат по ПРЕОДОЛЯНИ НЕЩА И ТРУДНОСТИ на нас алкохолиците.
Изобщо и когато съм се опитвал да говоря с отделни хора за това какви сили съм открил и каква борба ми е трябвало за да си върна живота обратно,те ме гледат ,и не ме виждат едва ли не,през мен гледат недоумявайки вътрешно,и неразбирайки изобщо за що иде реч.
Понеже едва ли са очаквали такава ЧЕСТНОСТ И ОТКРОВЕННОСТ НА 1000процента.
Е ми казвам си всичко,не съм гаден двуличник и манипулатор,и предпочитам да говоря това което мисля,и затова тук с колегите норвежци в работата почти и не говоря с тях,защото нямаме нищо общо какво да си кажем.
А и глупави разговори за времето не ми се водят,дали щяло да вали или не.


Който има нещо в него стойностно ,аз го усещам и аз за 60 секунди.
Има единици с които мога да си кажа нещо на работата.
Както и да е дълго стана,но накрая само да ти кажа,ЗАЩИТАВАИ СЕБЕ СИ И ОТСТОЯВАЙ ПРАВАТА СИ.
Ако ти самия не го правиш,и хората ще се опитват вечно да те тъпчат.
И ми виж мотото отдолу,за приятелите,ласкателите и кое е най-добре да си.
Може би по -добре е даже твърде често напоследък го усещам е да си си сам,така никой поне няма да те дразни.

По-добре няколко приятели,отколкото хиляди ласкатели.
Или по-добре сам ,отколкото с боклуци!

Тема Re: Дадена ни е единствено ежедневна отсрочка при...нови [re: finntroll73]  
Автор stefko_aa (Загорец)
Публикувано06.06.12 10:34



"Прегледахме изминалия си живот. Значение имаха само изчерпателността и честността. Когато свършехме, разглеждаме всичко внимателно. Първото очевидно нещо бе, че този свят и хората му често грешат. Повечето от нас достигнаха само до извода, че другите грешат. Обикновено стигахме до заключението, че хората продължават да ни обиждат и това ни нараняваше. Понякога имахме угризения на съвестта и тогава се сърдяхме на самите себе си. Но колкото повече се съпротивлявахме и се опитвахме да наложим това, което ние искахме, толкова повече нещата се влошаваха. Както на война, победителят само привидно печелеше. Моментите на тържествуване бяха кратки.



Ясно е, че един живот, изпълнен с негодуване, може да доведе само до празнота и нещастие. Колкото повече допускаме тези неща, толкова повече пилеем часовете, които бихме могли да използваме за нещо полезно. Но за алкохолика, чиято надежда е да поддържа и увеличава духовният си опит, негодуването е нещо безкрайно опасно. Открихме, че то е фатално. Защото когато таим в себе си такива чувства, ние затваряме вратата за сиянието на Духа. Лудостта на алкохола се възвръща и ние отново пием. А за нас да пием означава да загинем....

Ако искахме да живеем, трябваше да се освободим от гнева. Цупенето и злобата не бяха за нас. Те могат да бъдат един съмнителен разкош за нормалните хора, но за алкохолика тези неща са отрова.

Отново се връщахме към списъка, защото в него бе скрит ключът към бъдещето. Бяхме готови да го погледнем от съвсем различна гледна точка. Видяхме, че светът и неговите хора всъщност ни доминират. При такова състояние на нещата грешките на другите, въображаеми или истински, можеха да убиват. Как можехме да избягаме? Видяхме, че негодуванието трябва да бъде обуздано, но как? Искахме да се отървем от него толкова силно, колкото искахме да се отървем от алкохола.

Това беше нашият път: дадохме си сметка, че вероятно хората, които ни причиняваха зло, са духовно болни. Въпреки че не харесвахме симптомите им и въздействието им върху нас, те, както и самите ние, бяха болни. Помолихме Бог да ни помогне да проявим към тях толерантността, състраданието и търпението, които с готовност бихме проявили към някои болен приятел. Когато някои ни обиждаше, ние си казвахме: “Това е един болен човек. Как бих могъл да му помогна? Нека Бог ме предпази от гняв. Нека бъде Твоята воля.

Избягвахме отмъщенията и споровете. Не можехме да се отнасяме така към болни хора. Ако постъпим така, разрушавахме възможностите си да окажем помощ. Не можем да помогнем на всички, но поне Бог ще ни покаже как да бъдем внимателни и толерантни към всички...."

Гл.V от Голямата книга-"Как действа програмата"

Бъди себе си.

Тема Re: Дадена ни е единствено ежедневна отсрочка при...нови [re: stefko_aa]  
Автор ARlZE (Nachtmahr)
Публикувано06.06.12 13:17



дадохме си сметка, че вероятно хората, които ни причиняваха зло, са духовно болни. Въпреки че не харесвахме симптомите им и въздействието им върху нас, те, както и самите ние, бяха болни. Помолихме Бог да ни помогне да проявим към тях толерантността, състраданието и търпението, които с готовност бихме проявили към някои болен приятел. Когато някои ни обиждаше, ние си казвахме: “Това е един болен човек. Как бих могъл да му помогна?

Избягвахме отмъщенията и споровете. Не можехме да се отнасяме така към болни хора. Ако постъпим така, разрушавахме възможностите си да окажем помощ

................................................

Тази философия, брато, означава, че цял живот трябва да се навеждаш пред тези, които искат да вземат нещо твое или да нарушат душевния ти и материален комфорт. Очевидно е, че е нужно да привикнеш хем да не пиеш, хем да отстояваш интересите си. А интереси се отстояват само чрез битки, няма друг начин измислен.

Кел файда като си трезвен и жив, обаче всеки те мачка както си иска и ЗНАЕ, че може да те мачка както и когато си поиска?

Ако оставяш такова впечатление у другите през първите 60 секунди от срещата ви, то тогава има нещо много сбъркано в цялата система, да знаеш...

Most Germans own a second property.
It is called Greece.


Тема Re: Дадена ни е единствено ежедневна отсрочка при...нови [re: ARlZE]  
Автор kethen (емоционална)
Публикувано06.06.12 15:24



"Тази философия, брато, означава, че цял живот трябва да се навеждаш пред тези, които искат да вземат нещо твое или да нарушат душевния ти и материален комфорт. Очевидно е, че е нужно да привикнеш хем да не пиеш, хем да отстояваш интересите си. А интереси се отстояват само чрез битки, няма друг начин измислен."

Интересно мнение и позиция, ама все пак, дали си наясно кой е този клуб, защото аз оставам с впечатление, че нещо не си наясно, това е клуб на алкохолно зависими, а алкохолно зависимите са зависими хора, дали си се запознал или прочел какво е това зависим човек и какво изпитва той, и как живее в този свят ?

Аз съм зависима, и непрекъснато чета и действам и се опитвам да осъзная проблема си и се опитвам да живея нормално, като отчитам, че съм зависима, ето това се опитвам да направя, и това не е никак лесно, защо не е лесно ли, не разбира се защото аз точно го казвам.

Има много доказателства, че зависимите хора живеят трудно и умират рано, много хора си отидоха от този свят, зависими, дето "водят битки", или търсят сбърканите места в системата.

Дали ясно се изразявам не знам, но това, което пишеш, може да се прочете навсякъде, че трябва да се отстояват интересите, това не е така ново или актуално, всеки среднограмотен го знае, въпросът е как да се отстояват интереси, ако човек е болен от алкохолизъм, ето това е супер интересно, ако може за това да дадеш някой съвет, би било вече интересно, поне според мен де.

Ето това е прогресивното, невероятното, уникалното, как се остояват интереси, как се живее, ако човек е болен, ако е бил почти умиращ от злоупотреба с алкохол, ако нервите са зле и мозъкът е унищожаван периодично и систематично, ето за това става въпрос, как се живее сега, как ?

Иначе е ясно, битки, победи, интереси, 60 секунди, мачкане, и такива, но ако съм умирала и съм била почти без сили даже да си организирам един свой ден нормално, даже и един ден без алкохол, айде да видим за какви битки ще говорим, нещата се пречупват под друг ъгъл, дали ме разбираш, приятел ?

Иначе въпросът с файдата е ясен, искам да ти споделя, че алкохолиците са твърде умни и хитри, и сигурно ще се сетят за файдата и секундите преди теб, ама са са твърде болни, та това са секундите е ясно, въпросът е след 60-те секунди животът да продължи ... ето това е !



Тема Re: Дадена ни е единствено ежедневна отсрочка при...нови [re: ARlZE]  
Автор stefko_aa (Загорец)
Публикувано06.06.12 15:47



"Очевидно е, че е нужно да привикнеш хем да не пиеш, хем да отстояваш интересите си. А интереси се отстояват само чрез битки, няма друг начин измислен. "

Цял живот съм умирал от страхове от какво ли не,или от кого ли не,но като взех да пия на 14 години всичко си дойде на мястото-или поне така си изглеждаше,защото дори и да пиех си бях същия страхливец и смотаняк(поне в своите си очи).


Та преди да пропия от мен се искаше да давам всичко на макс,което нито исках,нито се стараех да правя с охота,но тъй като имах дарбата бързо да се справям с какво ли не,това доста ми помогна да живея с алкохол,или без алкохол.Както споделих-имах дарбата бързо да се оправям с какво ли не и това бе една от причините да си правя с хората около мен каквото си искам-без значение дали съм бил силен или слаб,смел или страхлив-просто бях овладял до съвършество умението да манипулирам хората и то най-вече тези,които бяха близо до мен.Това продължи доста дълго,аз освен,че си играех с хората,също така знаех(или мислех,че зная) всичко,бях напълно компетентен по всякакви въпроси,имах готови отговори за доста неща,но най-вече успявах да бъда толкова убедителен в това,което вършех,че дори сам си вярвах на себе си.Това щеше да е "добре",ако тази моя душевна болест не се бе развихрила с течение на годините-без значение дали пиех или не.След като не можех да живея в тоя тъп,смотан и неуреден свят -как нямаше да пия,или да не се дрогирам с разни хапове,променящи съзнанието?..
Както и да е-след над 27 годишни опити да спра да пия,да се науча да пия,или най-вече-да живея без нуждата да пия,имах невероятния Шанс Бог(както Го разбирам) да ми прати човек от Анонимни Алкохолици,преди да се хвърля през терасата,преди да убия майка се в другата стая,или просто да се побъркам съвсем традиционно по алкохолишки.Когато почнах по програмата за възстановяване от алкохолизъм "Дванадесет Стъпки и Дванадесет Традиции" се опитвах да правя това,което се искаше от мен просто за да оживея-вече нямаше нещо,което да не бях опитвал в напразните си опити да оцелея.Спомням си как в този период имах един мой бивш колега,който просто имаше дарбата да се подиграва на хората около себе си,като в същото това време правеше и разни интриги, и мръсотии.Веднъж по време на работа той каза нещо съвсем безобидно,но аз толкова силно се ядосах,че по едно време си представих как му скачам на врата и го захапвам като куче......Това не е никак преувеличено,защото още го помня,въпреки че се случи преди повече от пет години.Като усетих как гнева ме натисна,почнах да се моля,не помогна,а ставаше дори по-зле и тогава се помолих с една простичка молитва,която никой не ми беше казвал,но която подейства:
"Помогни ми!".....
Сега като видя колко много хора съм наранил и почти унищожил тотално,за колко много неща трябва да съм наистина благодарен на Бог,че ги има,някак си не се вързва да се правя отново на "велик и всезнаещ".Като се има в предвид,че едно от условията да съм трезвен и добре е това да имам поне малко смирение,като се има в предвид,че това е доста лесно на думи,но малко по-трудно на действия,и най-вече като се вземе мнооооооооого в предвид,че трезвеността ми и живота ми са подарък,смятам,че е малко по-правилно да отстъпя,отколкото да продължавам да се боря с вятърни мелници или да пия на умиране...

"...Вече сме спрели да се борим с когото и да е и с каквото и да е – дори с алкохола. На този етап здравият разум трябва да се възвърнал. Рядко проявяваме интерес към алкохола. Ако сме изкушени ще бягаме от него като от огън. Реагираме разумно и нормално и откриваме, че това става автоматично. Ще видим, че новото ни отношение към алкохола ни е било дадено без да ни се налага да мислим и полагаме усилия. То просто идва и в това се състои чудото. Ние нито се съпритивляваме, нито избягваме съблазънта. Усещаме се като в неутрално положение - в безопасност от него. Дори не сме се заклевали да се откажем от него. Вместо това проблема е бил отстранен. Той вече не съществува за нас. Не сме нито безразсъдни, нито уплашени. Такъв е нашият опит. Така постъпваме до тогава докато поддържаме добра духовна форма.

Лесно е да се остави духовната програма за действие и да се почива на минали успехи. Ако го допуснем ще ни връхлетят неприятности, защото алкохола е коварен неприятел. Ние не сме се излекували от алкохолизма. Дадена ни е единствено ежедневна отсрочка при условие, че поддържаме добрата си духовна форма. Всеки ден е ден през който мисълта за Божията воля трябва да пронизва всички наши действия. “Как най-добре да Ти служа – нека бъде твоята воля.” Това са мислите, които трябва да ни съпътстват постоянно. Можем да използваме силата на волята си само с такива мисли. Това е правилното използване на волята....".
Гл.VІ. от Голямата книга-"Да действаме"


Бъдете здрави и трезви,братя и сестрици-мили алкохолици и Бог да е с вас!

Поздрави.

Бъди себе си.

Тема Re: Дадена ни е единствено ежедневна отсрочка при...нови [re: stefko_aa]  
Автор girasol* (усмихната)
Публикувано07.06.12 07:17



Дилемата е направо страшна - хем да се съобразявам с другите, хем да не им давам на тия същите други да ме стъпчат. И то без да се боря с тях. Без да им отмъщавам, без да ги мразя, без да се страхувам от тях и от онова, което ще ми направят или от онова, което си мислят за мен.


Да избягвам отмъщенията и споровете. Добре. Но и:
Трябва да бъдем разумни, тактични, смирени и да се съобразяваме с другите без да бъдем сервилни или раболепни. Като божии създания ние стоим на краката си и не пълзим пред никого.
Гл.6 от Анонимни Алкохолици

Ми ся?
Преди време имах ядове с проектантката на къщата ни. Смятах че ми е взела повече пари, освен това искаше още. Беше ме яд на нея, та знае ли се. Но мълчах. Мълчах си, защото се страхувам от себе си. Страхувам се от онзи мой гняв, който точно за три секунди се качва в мозъка ми и го взривява. И после - иди се оправяй. Като пусна животното, не мога да го прибера после с дни. Около мен - мазало, обидени и наранени хора, направени отново проблеми за решаване. За това и предпочитах да си мълча.
Тогава спонсорката ми каза - Обикновено ние избягваме неприятните разговори, за да не си нарушим душевния мир. Но не си даваме сметка, че той вече е нарушен. Ако едно нещо ме безпокои и не ми дава да спя, значи душевното ми равновесие е отишло по дяволите. Като реша да сложа край на ситуацията, имам избор. Или я приемам или говоря за нея. И то с когото трябва, тоест с човека, на когото съм ядосана. Но и двата случая забравям за нея. Не я оставям да ме контролира.
Тъй. Помислих малко и реших да забравя. Пари се печелят, мирът в душата се дава като Дар, който или приемам или не приемам. Реших че няма да се разправям за миналите плащания, само повече пари няма да й се дават. И забравих. Нека тя да не спи сега ако иска.
Все още ми е трудно да се оправям в конфликтни ситуации. Но поне разбрах че:
1.Хората се отбраняват, когато почувстват, че ги нападам.
2. Хората ме притискат, за да видят дали поддавами до къде. Ако поддам този път, ще натискат и следващия. И по-следващия.
Изводът за мен е, че не трябва да нападам и обиждам хората, с които съм в конфликт, но и не трябва да ги оставя да ме тъпчат. /Понякога се получава това благословено равновесие/
3. Ако едната страна отстъпва, то и другата ще отстъпи. Но важното е да си знам границата, докъде може да налазва външен човек. Да не е прекалено тясна, нито пък да я няма и душата ми да е "разграден двор".
Все още се уча.
И ако някой ми се сърди, че "не го пускам" по-навътре, това е негов проблем. Аз искам да спя спокойно.

Усмихни се, има изход.

Редактирано от girasol* на 07.06.12 07:25.



Тема Самардала или левурда?..нови [re: girasol*]  
Автор stefko_aa (Загорец)
Публикувано10.06.12 15:20



Вчера отидох до пазара да си взема нещо за ядене,поразходих се насам-натам без да бързам и си припомних как допреди време това щеше да е някаква далечна и не осъществима моя мечта.Никога от около 22 години насам,аз не съм ходил на пазар без или да съм дрогиран с алкохол,или с някакви хапове и още помня едно мое посещение на пазара във Велинград,където ходихме с жена ми,и големия ни син и как щях да откача тотално когато бях наврян в гората от хора "ходещи на никъде и заемащи ми въздуха,от който се нуждаех".Тогава разбира се не пиех(това бе първия път когато вече бях почнал да се давя с лекарства) и когато въобще си нямах и на идея,че дори и да спра да пия,дори и да се тъпча с хапове като за световно-няма начин да живея нито свободен,нито по какъвто и да е начин,без страховете в мен да ме карат да бягам от всеки и от всичко.


Та вчера както си ходех из пазара-в обедната горещина,гладен,изморен от 24-часово дежурство и мислейки кое и как да направя,си припомних как съм бил през далечната 1990 години и това ме накара съвсем истински и непринудено да благодаря на Бог за това,че ме извади от Ада,в който живях до последно.Както и да е-по едно време видях една жена,която продава разни подправки-шарена сол,самардала,левурда и подобни такива,на които само съм им чувал имената,но точно от нея научих,че левурдата била доста по-приятна от самардалата(и двете са разни солени подправки) и си купих 100 гр . от едната,за която казваше,че била "див чесън".Аз по принцип си обичам чесъна,платих солта,а тя когато тръгна да ми я дава,не взе от тия отгоре,а извади едно пакетче "под тезгяха".Тогава много не се замислих,въпреки,че ми се видя странно,но когато се прибрах,отворих пакета,подуших го,опитах го и си казах,че "отново ме прекараха",тъй като нещо не ми се видя доста по-различно,освен това,че приличаше на стара от предишния вид.
За момент дори си помислих да отида,да я питам и ако се наложи,и да я сменя,но се спрях,приех го(или уж го приех) и се спрях,но днес сутринта на закуска ядох овесени ядки,с подправки и "съвсем нормално" беше това да са от двата вида сол,за която се съмнявах,че съм "прекаран".Виждах как това е поредната лудост на алкохолизма,усещах,че има разлика във вкуса и аромата,но все още си мислех,че съм се прекарал и то въпреки,че "бях го приел"...

Сега в Анонимни Алкохолици ми става все по-ясно,че без Бог(както Го разбирам) и без ежедневните действия по програмата за възстановяване от алкохолизма,ще си остана същия-пълен със страхове и други недостатъци,и при това положение няма никакво значение дали съм трезвен или не.При положението,че все повече съм свободен от тези дългогодишни мъки и страхове,мога само да благодаря на Бог за всичко това,което имам днес,и сега като това изисква от мен просто да действам и да не спирам-ден по ден и само за днес.

Бъдете здрави и трезви,събратя мои,и до скоро.
Поздрави.


Бъди себе си.

Тема Re: Самардала или левурда?..нови [re: stefko_aa]  
Автор petrus (новак)
Публикувано10.06.12 19:59



Днес мога да си погледна деня без страхове и да се преборя с нещата спокойно. Няма я обидата, която ме блокираше да действам напред, няма го страха, че днес като мъжа ми се разсърди то завинаги така ще остане и ще се случи най лошото. Това нереално спиране на времето, тази заплаха, че състоянието ми ще остане каквото е в момента вече го няма. Осъзнах, доказа ми де, след като само за днес остана трезва, че утре ще си тръгне деня отново, ще е леко, трудно, понякога протяжно, понякога натоварено, стресово, понякога лежерно, понякога просто необмислено, такова е времето ми сега и състоянията се менят. Това ми дава сила и надежда, че утре ще е по добре, след като не пия днес. А и моментите в които ми спира времето и се нуждая от алкохол да си го забързам за да е на моя ритъм стават все по малко. Не аз давам ритъма, а се нагаждам според него. И така е леко и приятно да се живее.
Пожелавам на всички още 24 ценни трезви часа.



Тема Re: Дадена ни е единствено ежедневна отсрочка при...нови [re: stefko_aa]  
Автор goro.66 (непознат)
Публикувано27.06.12 18:22



Одеве,си говорех с моя спонсор и се бях засилил да му разкавам за една случка и докато стигна до същността се оправдах пет пъти,така извъртях и нагласих нещата ,че да му оформя мнението ,че аз съм пич, да остане с впечатление,че аз съм постъпил правилно.Не ,че имаше толкова за какво да се оправдавам, не че случката е кой знае от какво значение,важното тук е ,че се опитвах през цялото време да наглася нещата аз да излезна прав и всичко да бъде в моя полза. Обаче човека ме гепи веднага в крачка. Още преди да му кажа ,каквото исках да му кажа той ми вика-ми кво ми нагласяваш нещата бе,кво се оправдаваш и какво ти пука аз какво ще мисля за теб.Направо разказвай ,каквото имаш да разказваш и не ми оформяй мнението. И хубаво си погледни нещата и си ги напиши защо се оправдаваш и защо се опитваш да нагласяваш мнението на хората така ,че да се изкараш прав.
И ме закова на момента.Отщя ми се да му разкавам ,ама му доразказах де.Но като се замисля винаги съм постъпвал така.
Най-общо казано ,така съм постъпвал винаги ,защото съм алкохолик.А не толкова общо казано, аз от дете не съм приспособен да живея нормално със хората.Защо е така незнам.Ама е така.Все съм искал да постъпвам правилно винаги ,а това е невъзможно.И,когато постъпя неправилно ,следва неодобрение.Ама аз не обичам да не ме одобряват,Искам винаги да бъда одобрен,хвален и хората да си мислят за мен все хубави неща,колко съм съвършен и колко съм готин.Да ,ама не съм.И тук идва разочарованието.После идва и самосъжалението .А самосъжалението и запоя при мен вървят ръка за ръка. За да не стигна до това разочарование и самосъжаление, искам винаги да съм харесван. Демек ,зависим съм от хорското мнение.И това е робството,все да се чудя аз дали съм постъпил правилно и дали не и дали ме одобряват и дали не.Ми ,ако не ми пука какво впечатление ще оставя в околните за мен ,може би живота ще стане по-лек.
Затова в малкото моменти ,когато съм съумявал да сваля маската ,която съм наденал и да се покажа такъв ,какъвто съм в действителност съм се чувствал най-добре.Всичкото друго време егото ме е хванало здраво и ми казва ,че трябва да се покажа колко съм печен ,как съумявам да се справям с всичко ,колко много знам и т.н.....,Но понеже нито съм печен ,нито знам ,нито се справям и бивам разкрит.А ,да бъда разкрит не ми е добра оферта.
Алкохолик съм ,щото не приемам света ,хората,нищо не приемам .Искам да е на мойто и не признавам никакви закони.И като не ги признавам ,не ги и спазвам.Ама е ясно ,че законите не може да не се спазват.Следва наказание.И понеже съм безпомощен срещу законите ,безсилен съм ,най-лесния път е да се напия.Но ,в един момент разбрах ,че не може все да съм пиян ,защото си докарах един куп болести,започнах да полудявам и да мисля за самоубииство.Да не говорим ,че бях доста близо или до затвора ,или до лудницата. Ако бях хвърлил топа щеше да си е направо бонус.
И понеже не можех нито да пия,нито да не пия-не можех да пия ,защото нещата тръгнаха верно на умирачка,или на нещо незнайно какво,не можех да не пия,защото не мога да живея в тази действителност,не я приемам и се скапах съвсем -изход няма.Ни така,ни иначе.
Тогава намерих спасение в АА.Нямаше къде другаде.Тук ми се разясни подробно какво е алкохолизъм и ми се каза сам да преценя дали съм алкохолик ,или не.Направо съм си 100 процентов алкохолик.Веднага го разбрах.
И благодарение на Програмата на АА имам невероятния шанс да живея два живота в един.

Благодаря Ви братя и сестри от АА.

Редактирано от goro.66 на 27.06.12 18:57.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.