Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:49 28.06.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема След 2 г. без алкохол - изведнъж зверско желаниенови  
Автор memi2011 (непознат )
Публикувано27.05.12 17:16



Здравейте! Надявам се някой с по-дълъг безалкохолен стаж от мен да ми каже какво всъщност се случи. Започвам с това, че в момента съм трезва като краставичка, просто имах късмет и ми се размина на косъм. Не пия от около две години, може би и малко повече, не броя месеци и дни. Бях забравила за проблема си, даже се шегувах с него, без да го подценявам, разбира се. Приела съм, че съм алергична към спиртни напитки и толкоз. И изведнъж, преди месец, в най-хубавия, спокоен и слънчев ден, докато си поливах цветята на терасата, сякаш в мен се отвори бездна. Зверско, жестоко, всепоглъщащо желание за алкохол. Опитах се да се залъжа с чай, после се разплаках, после изчистих къщата, пак се разплаках... Не помогна. Бях сама на вилата. За беда по-рано през деня идваха майстори и след тях останаха две бири в хладилника. И умът ми все в тях, все в проклетите бири. Плачейки, отворих едната и я изпих на екс. Оттук нататък е ясно на всички какво стана - изпих и втората; отидох до магазина за още; появи се задължителната мисъл, че това ще е само за тази вечер. И, естествено, на другата сутрин се събудих със същото желание за пиене. А в къщи никакво лекарство по-силно от аспирин, и психиатърката ми - в чужбина. Стигна ми разумът да звънна на съпруга ми и да разкажа какво става. Моментално дойде, прибра ме в София и ме натъпка с подръчни успокоителни. Държа ме така почти упоена две денонощия. На третата сутрин се събудих здрава. Сега съм си същия нормален човек отпреди тази кошмарна случка. Но не ми дават мира следните въпроси. Защо се случи така внезапно, без никакво предизвестие? Защо без никаква провокация от моя страна? Защо, след като изпълнявам стриктно всичко, което препоръчва психиатърката - спортувам ежедневно, пия си антидепресантите, чета за проблема си? Защо, след като промених радикално начина си на живот? Защо волята ми на трезв човек се оказа безсилна? Как да се предпазя да не се случи пак? В този форум често говорите за опасния "нелекуван алкохолизъм". Ама аз се лекувам. Така че, моля, разкажете по-подробно какво влагате в понятието "нелекуван". А и дали някой е преживявал нещо подобно на това, което разказах.



Тема Re: След 2 г. без алкохол - изведнъж зверско желаниенови [re: memi2011]  
Автор petrus (новак)
Публикувано27.05.12 19:28



Здравей memi2011, аз не пия от 1 година и 2 месеца и се възстановявам по Програмата на Анонимни Алкохолици, описана в едноименната книга. По пътя на възстановявяването си когато я прилагам във всичките си дела търпя пълна психическа промяна. Имам периоди, когато цялото ми същество иска да действам по стария си начин. Ако се поддам на изкушението, което е голямо се появява състояние на нелекуван алкохолизъм, в което се чувствам така еуфорично или депресивно, че е невъзможно ако остана там да не пия. Програмата дава действие в тия ситуации, които на мен са нови, но следвам ли ги не съм в другото си състояние. За съжаление знам само старите начини на поведение да си набавям радост или да правя отпор на мъката. Затова е необходимо стриктно следване на действията, предложени по нея. Така сега минавам изпитания по различен от Моя начин, но много е тънка границата и помощта от човек, който ги е преминал е наложителна!



Тема Re: След 2 г. без алкохол - изведнъж зверско желаниенови [re: memi2011]  
Автор Xapakиpи ((минаващ))
Публикувано27.05.12 20:27



В отговор на:

На третата сутрин се събудих здрава.



Алкохолизмът е тежко, хронично, прогресиращо и нелечимо заболяване. В последната редакция на класификатора с болести на Световната здравна организация - ICD 10 от 1992 г., алкохолната зависимост е включена в раздела „Психични и поведенчески нарушения, дължащи се на психоактивни вещества" под номер F10.2.
В отговор на:

спортувам ежедневно, пия си антидепресантите, чета за проблема си



Това лечение би помогнало на НЕалкохолик. Не съм чувала някой психиатър да е излекувал алкохолик със спорт, антидепресанти и четене. Щеше да се прослави по целия свят и да получи Нобелова награда най-малко. Хапчета, спорт и четене не лекуват алкохолизъм. Биха могли да притъпят някои от симптомите, но не и да излекуват.
В отговор на:

Бях забравила за проблема си



За да проработи програмата на АА и алкохоликът да достигне стабилна трезвост, тя се работи всекидневно и ежечасно. Две от златните правила на АА са "Бъди бдителен!" и "Връщай се, това помага". В нашата литература се казва, че ако човек не може да си спомни последния си запой провалът е близко.



Тема Re: След 2 г. без алкохол - изведнъж зверско желание [re: memi2011]  
Автор borecom (клубарЪ)
Публикувано27.05.12 21:47



Опитах се да се залъжа с чай, после се разплаках, после изчистих къщата, пак се разплаках... Не помогна. Бях сама на вилата.

Може ли да е от самотата? Мен, този усет, ме кара да пия.



Тема Re: След 2 г. без алкохол - изведнъж зверско желаниенови [re: borecom]  
Автор girasol* (усмихната)
Публикувано27.05.12 22:29



Психиатрите лекуват душевните разсройства, мила. А алкохолизмът е болест на тялото, душата и емоциите.

Трябва да се лекуват и трите неща едновременно и тогава може да настъпи подобрение на състоянието ти. Не излекуване, защото алкохолизмът е хронично заболяване, но поне подобрение, което да ти помогне да не посягаш към първата проклета чаша, след която сама видя какво следва.
Антидепресантите не лекуват болестта, те просто ти помагат временно да функционираш, без да полудееш, но не могат да те спасят от запой, мисля че и сама си го разбрала. И ако са толкова добри, питала ли си се, защо продължаваш да плачеш?
Има изход от това състояние, аз също съм депресивен тип и пиех какви ли не хапове. С бързо и бавно действие, със забавено, със натрупване, без натрупване.
Сега, след седем години живот по програмата на АА, мога да живея сравнително щастлив живот, но без илюзии, че ще мога някога да съм нормален човек.
Да, тъжно е. Да, струва ми се несправедливо. Да, понякога ми писва да се придържам към принципите на програмата. Но като спра да го правя, започвам да умирам, повярвай ми. Бавно и мъчително се плъзгам към чашата, която в един момент ми се струва единственото решение на някой дребен проблем, увеличен от болестта ми до фобийни размери.
Нищо друго не ми помогна, за мен наистина няма друг път, колкото и да ми се иска да ми е по-лесно. Да пийна едно хапче и светът да стане розов, проблемите да се решават като с вълшебна пръчка и аз да съм нормален човек, който да не си губи времето да ходи на сбирки на АА, да пише анализи и да се старае да помага, доколкото може, на други закъсали събратя.
Това е "хапчето", което ми помогна и продължава да ми помага. А щом ми помогна на мен и ме върна почти от онзи свят, вярвам че е добро и мога да го препоръчам и на други.
Успех мила и пиши как си.

Усмихни се, има изход.

Тема Re: След 2 г. без алкохол - изведнъж зверско желаниенови [re: girasol*]  
Автор borecom (клубарЪ)
Публикувано27.05.12 22:40



Хм .. що ми се струва, че обърка адресанта?



Тема Re: След 2 г. без алкохол - изведнъж зверско желаниенови [re: memi2011]  
Автор kethen (емоционална)
Публикувано27.05.12 22:44



Здравей Меми,

Това, което чета сега при теб напълно потвърждава думите на хората, които ме посрещнаха преди две години на сбирка на АА в моя роден град.
Тогава те ми споделиха, че ако продължа да пия лекарства, ще стигна отново до алкохола.
Аз повярвах на тези думи, тогава не съм се замисляла защо е така, ама и да бях се замислила, надали щях да разбера, но послушах и тръгнах плахо по стъпките на Програмата за възстановяване от алкохолизъм и посещавах сбирките на АА редовно.
Антидепресанти, транквиланти, честно, като пиша и ме побиват тръпки, така мразя всички тези химически вещества, продавани като психитропни лекарства, така дълго съм ги пила, така дълго съм се надявала да ми помогнат, така дълго никакво подобрение на душевното ми състояние не настъпи... Лекуващият ме психиатър често ме среща сега и няма думи да изрази възхищението си, защото тя не успя да направи това, което направи Програмата на АА и Бог.
Аз не отричам традиционната медицина, напротив, уважавам я, но при нашето заболяване тя не помага. Има статистика, която е много показателна с цифрите си, само 3% от алкохолиците оцеляват, остават живи, защо,
нека помислим, защо, има толкова много медикаменти, има клиники, има светила в медицината, има психиатри, защо все пак процентът на живите алкохолици е така нисък ?
Това е в пряка връзка с термина нелекуван алкохолизъм, големият процент болни от алкохолизъм се доверяват на традиционната медицина, или се доверяват на непроверена от тях информация, или се доверяват на някакви хора, които нямат идея как се възстановява човек от алкохолизъм, или изобщо не се доверяват на никого, или се крият по домовете си, или пък се движат по улиците пияни, или отричат проблема си, или се страхуват да опитат нещо ново и непознато за тях или не се сещам и аз повече още какво, но искам да кажа, че големият процент алкохолици не се възстановяват изобщо, остават за голямо съжаление нелекувани, остават да носят в себе се нелекувания алкохолизъм и той ги води до естествения край, към който тази болест върви : смърт.
Зловещо стана, и страшно и неприятно, ама това е истината, и трябва да се напише, нелекуваните алкохолици умират.
Сега обаче да напиша позитивното, алкохолизмът може да се лекува, има начин, той не е известен на традиционната медицина в детайли, познат е по име, и като информация на медиците само, доколкото съм запозната. При този начин алкохолизмът се лекува, като се предприема Програма за възстановяване от алкохолизъм, която води до промени в личността, така че променената личност да няма нужда повече от алкохол.
Алкохолът, бидейки средство за успокояване, средство за бягство от реалността, от проблемите, от живота, от лъжите, от емоциите на живота, вече не е необходим.
Вместо алкохола се предприема духовна програма за мислене и поведение, която ни пази далеч от алкохола.
Това е за мен причината да пиеш, нелекувания в теб алкохолизъм. Ако се интересуваш, има вече твърде много информация и може да се запознаеш, и може и да приложиш тази информация и в действията си в твоя живот. Убедена съм, животът ти ще се промени, ще бъде далеч по-качествен и няма да пиеш повече лекарства, защо ли съм убедена, защото има хора, които са се възстановили от алкохолизма чрез тази Програма от действия и аз ги познавам лично.



Тема Re: След 2 г. без алкохол - изведнъж зверско желаниенови [re: memi2011]  
Автор July_mf ()
Публикувано27.05.12 23:39



Защо волята ми на трезв човек се оказа безсилна? Как да се предпазя да не се случи пак?
Защото човешката воля е хубаво нещо, но понякога само тя не е достатъчна.
Иначе диабетика би си оправил панкряса, а шизофреника - мозъка.
Алкохолизмът е заболяване и ако си засегната от него, както мен, волята може да ти послужи само за нови действия при желание за възстановяване от заболяването, но не и за излекуване. Такива действия примерно могат да бъдат: да посетиш сбирка на АА, да опиташ да приложиш чутото там в живота си, да продължиш да спортуваш, ако това помага на тялото ти и т.нт.


Опитай. Ако не ти помогне, със сигурност няма да ти навреди.
Успех!

Редактирано от July_mf на 28.05.12 01:44.



Тема Re: След 2 г. без алкохол - изведнъж зверско желаниенови [re: memi2011]  
Автор aлkaжa (общителен)
Публикувано28.05.12 09:06



На първо място следва да се тръгне от там какво точно представлява болестта алкохолизъм .
Ако не знаем какъв е проблемът, няма как да го разрешим проблемът.
Проблемът е че знаем или си мислим, че знаем.
На второ място следва да уточним как точно се лекува това заболяване.
Проблемът е че знаем или си мислим, че знаем как се лекува това заболяване. И продължаваме да се друсаме с хапчета, да тичаме по фитнеси, да четем вдъхновяващи книги, да ходим на почивка, да пазим диети, да пием чайове и така до безкрайност.

болест, трикомпонентна.

Физическата страна на болестта - Когато вкарам етанол, тялото ми реагира с неконтролируема жажда. Нещо, което не се контролира волево. Но болестта не е само физическа, защото като ЗНАМ, че не трябва да вкарам етанол - няма да вкарам етанол и всичко ще бъде наред.

Умствената страна на болестта - Алкохоликът не притежава защита срещу първата чаша. Това, което се случва един ден след като съм спрял да пия и след като съм решил вече да не пия и след като съм се заклел, че вече няма да пия. Или се получава след няколко месеца или след две години. Няма ефективна умствена защита. Свалям си гащите и сядам на начервения котлон. Уж ЗНАМ, че не трябва да пия и сме го обсъждали с психиатъра. Ходя на фитнес и играя ръченица в клуба. Разхождам се в парка, пия билки и чета оптимистични четива. Но в един момент виждам начервения котлон, свалям си гащите и отново сядам на него. Няма я ефективната умствена защита срещу това ненормално поведение.

Душевната страна на болестта се изразява в невъзможността ми да живея без породен от алкохола.
Те са неспокойни, раздразнителни и недоволни ако не изпитат ефекта, който се поражда вследствие изпиването на няколко чашки. Които нормалните хора пият безнаказно.
Лечението на душевната болест изисква действия. Те се наричат Програма за възстановяване от болестта алкохолизъм. По този начин се възстановяваме от болестта в Анонимни алкохолици. Доказано успешно.

Какво представлява това алкохолизъм?

Но как изобщо се това заболяване алкохолизъм?



Пиши бележка или се включи на скайп сбирка и ще разбереш повече от хора, които не са го чели това в книгите, ами сме го преживели върху собствения си гръб. Това е скайп името - aastarazagora. Имейлът също е с такова име в gmail.




Тема Re: След 2 г. без алкохол - изведнъж зверско желаниенови [re: kethen]  
Автор kethen (емоционална)
Публикувано28.05.12 09:55



Сега съм си същия нормален човек отпреди тази кошмарна случка. Но не ми дават мира следните въпроси. Защо се случи така внезапно, без никакво предизвестие? Защо без никаква провокация от моя страна? Защо, след като изпълнявам стриктно всичко, което препоръчва психиатърката - спортувам ежедневно, пия си антидепресантите, чета за проблема си? Защо, след като промених радикално начина си на живот? Защо волята ми на трезв човек се оказа безсилна? Как да се предпазя да не се случи пак? В този форум често говорите за опасния "нелекуван алкохолизъм". Ама аз се лекувам. Така че, моля, разкажете по-подробно какво влагате в понятието "нелекуван". А и дали някой е преживявал нещо подобно на това, което разказах.


Списанието на Американската медицинска асоциация (Journal of the American Medical Association) счита, че алкохолизма като "първично, хронично заболяване, характеризиращо се със загуба на контрол над употребата на алкохол, страстта към алкохола независимо от неблагоприятните последици и води до нарушаване на мислене. " Алкохолизмът е заболяване, което се развива бавно, постепенно, постоянно прогресира, дълго време пациента и неговата среда не я забелязват.

Хронично - това означава, че медицината не е в състояние да лекува тази болест завинаги. Напр. човекът, който спре да пие алкохол може всичките години, които му остават да изживее с достойнство и щастие, и за нищо да не се различава от останалите. Но ако след много години, този човек поиска да си попие малко, той незабавно ще се завърне на стадий на болестта, на който той се спрял преди много години.


Прогресивно - което означава, че с течение на времето положението се влошава и в определен етап промени в тялото стават необратими.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.