Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:32 27.05.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Програмата на АА и други проблеми  
Автор petrus (новак)
Публикувано06.05.12 15:15



Здравейте,
искам да споделя последния проблем, на който се натъкнах във възстановяването ми по Програмата на АА, което правя от 1 година. Осъзнах, че съм съзависима или имам проблеми на Възрастните деца на алкохолици. Веднага, аз та аз не съм алкохолик, аз имам друг проблем, зарових се в тая тема и стана чудо. проблеми само описание на проблема а никъде как да се преодолее. Групи на ВДА, добре, специализирани, ама там се натъкваш на проблема, че те мразят акохолиците. А аз съм алкохолик и дете на алкохолик. Там не ми е мястото. Какво да правя там, та те мразят такива като мен. А аз съм като тях. Една малка случка ще опиша как се видях и аз в едно такова дете на алкохолик. На кафе, срещаме се, тая дама наперена идва със слънчеви очила, надута и започва да събира вниманието си на мъжете към нея. Аз се опитвам да намеря общ език с нея. Аз и аз баща ми е алкхолик и какво от това, вика тя същата работа, не иска да спре. Опитах се да и кажа, че съм си променила сега отношението към баща си, че омразата и липсата му са ме подтикнали също към алкохола. Не, аз не пия. Не пие, ама се държи също като мен, да бъде център на внимание, да иска да е на всяка цена харесвана. видях се в нея, аз също съм била така. Това е ужасна липса, която се подсилваше от алкохола. Готина смес. Пиеш и искаш все повече внимание, не ти стига, не можеш да се разделиш с някой, все едно няма да има утре. Възрастно дете на алкохолик. Но все едно, за мен е най важно да съм трезва днес и съм благодарна, че с Програмата на АА мога да го направя, за да не подхранвам зависимостта си, развита от това, че ми е липсвал баща. Далеч съм от мисълта, че някакви обособени групи могат да ми помогнат. Най много да ми задълбочат проблема със съзависимостта както стана като изчетох всичко за това. Мерси много. Моля, не и на мен тия. И без това затънала в това до гуша ще е равносилно за мен на унищожаване да търся причините а не как да се измъкна. А измъкването е Програмата на АА, и не само за съзависимите, а и за всички алкохолици със така наречените ДРУГИ проблеми. За съжаление Програмата на АА е само една и е измислена от Алкохолици със сходно проблеми. За мен ползването на тая Програма от специализирани групи Сексзависими, ВДА и подобни е може би добро, но не е за мен. За мен да се задълбава в някакъв проблем е равносилно на подсилване на зависимостта и на проблема. А все пак аз стигнах до невъзможност да пия. Независимо от какъв проблем. И на първо място е да остана трезва, само днес и да решавам на трезво другите си проблеми.
Несъмнено е полезно общуването с други ВДА за мен и ще го правя аз се виждам в тях. Но не мога да помагам на такива зависими, аз мога да помагам на алкохолици. Да споделя моя опит и надежда относно проблема ми с алкохола и как го решавам всеки ден. А ако се окаже, че има и моята съзависимост да си помагаме и за нея.



Тема Re: Програмата на АА и други проблеминови [re: petrus]  
Автор finntroll73 ()
Публикувано08.05.12 10:37



Здравей Петрус.Знаеш ли,докато посещавах редовно групите на АА тук в града в който съм,със времето след като преодолях шока от разкритието за самиоя себе си ,че живота ми е станал неуправляем,стигнах с времето до такъв извод и аз.
Добре.Може би в началото съм си мислил ,че те са тежки хронични случаи,че като че ли мястото ми не е там,като че ли моят случай е с мед да го намажеш...защото наистина чух ужасни съдби и потресаващи неща.
Не казвам че нямам проблем.Напротив.
Но с течение на времето забелязвах все по остро зависимостта им от АА срещите на повечето.
По принцип съм човек който се е опитвал винаги сам да стига до истините,да не се осланя на чужда преценка.
Затова и никога не съм обичал религиите,политиката и демагогиите.
Както и сектите.
Разбрах че те си имат тяхната си обща философия(най-вече всеки по свой начин)да се събират треперейки за да не се напият.
Хубаво за 24 часовата програма.
Пробвах.
Но колкото повече се затормозяваш с това да устискаш и до утре,и до следващото денонощие да не пиеш,толкова по-скоро се дъниш.
Едва ли има някой който може да ми обясни защо след като програмата на АА работи с такъв голям КПД ,има толкова много чести връщания към алкохола в кратки срокове.
Идваха хора които буквално ставаха от масата,и смърдяха на алкохол на сбирките.
Какъв е смисъла според мен да се вкопч1иш в нещо,след като само след седмици ще си на изходна точка отново.
Не е ли ДЪЛГОСРОЧНОТО НЕПИЕНЕ разковничето на проблема?
Незнам аз с простия си мозък достигнах до най-важното
1та стъпка,НЕ ПОСЯГАЙ КЪМ 1ТА ЧАША!!!
И според мен ритуалите по четенето на 12те стъпки,на дискусиите върху това или онова,дневните преживелици,кой какви поздрави пращал на групата са си една чиста сухарщина и според мен ненужно структуриране,защото ако не си разбрал най-важното,че никога няма да пиеш контролирано,че си грешка на природата и че си болен и никога няма да бъдеш нормален пияч който да може да спре след третото...си мисля че ако си пропуснал най-важната стъпка да не докосваш ПЪРВАТА ЧАША...то всичко останало си е просто излишно.
Незнам може би тогава е действало за бремето на създаването на АА ,но цивилизацията търпи прогрес,както и интелекта.
Незнам може би съм единичен уникален случай ,понеже година иполовина спазвам тази проста първа стъпка-Е ДОКОСВАЙ ПЪРВАТА ЧАША!
И според мен сам успявам да се справя чудесно да бъда сух алкохолик,макар че има редица последствия.
Вече разочарованията и стреса не ме карат да се напия веднага за да потуша болката.
АА ми помогнаха,но ГОЛЯМАТА РАБОТА СИ Я СВЪШИХ ЕДИНСТВЕННО АЗ!
А на срещите да си призная прекалено много бях започнал да съпреживявам,да се депресирам,да ми идва в повече.
Защото съм човек който поема чуждата болка,и тя го натоварва.
Прекалено чуствителен съм.
За някой закоравели АА членове и фенове,ще съм непростим НАГЛЕЦ който ги предизвиква и очаквам със следващия пост да ме анатемосат.
А не е ли това което пише в ГОЛЯМАТА КНИГА.
Да признаеш своите грешки,но да не съдиш и другите.
Защото ако АА е основана на висшата духовност,то трябва членовете и да са се сбогували с егото и да са толерантни и отворени към различните мнения.
Не съм против АА,напротив мисля че всеки има изконното право да членува и да се бори с болестта и проблема както реши и прецени.
Но си и мисля че биха могли да бъдат по-толерантни и разбиращи различните мнения,дори и да са в разрез с това което пише в книгите на АА.
Аз поне лошо от тях не съм видял,но прецених че трябва да открия своята собственна сила,да не чакам някой да ми казва кое е правилно или грешно и по свой собствен път да вървя със свои собственни методи.
Защото да си признаем във всяка една перфектна доктрина,има и много истина и много заблуда.
А не е ли най-добре човек винаги да си е с глава на раменете си,да открие най-доброто и работещото от всичко,да махне плявата от житото и да търси средния път.
Като в Будизма,понеже наистина истината за нещата е винаги някъде по средата.
Но ако повтарящ едни и същи грешки,може и цял живот да си се борил и следвал програми в АА,може всеки ден по два часа да си бъбрил и дискутирал в АА кое как би трябвало да е,но в крайна сметка може и да си умрещ като пиещ алкохолик.
Повечето свършват така,особенно след цял живот на суша.
Не искам да казвам голяма дума,по-добре голям залък да лапна,но си мисля че не узрееш ли качественно сам за материала какво никога не може да си и да бъдеш,всичките сбирки,членски вносове и прочие остават неефективни и малко смехотворни.
Аз нямам нужда да се крия зад аннонимността на АА,всичките ми приятели и познати знаят за АА и за проблема ми.
Не ме е срам да стана и да го изкрещя ако трябва,но да им кажа и че от години сам с единственно моя помощ съм успял.
Човек трябва сам да си помогне,за да му помогне и господ.
А лично мен ако питате има нужда от доста промени в АА теорията.
Доста от нещата скрибуцат.
За някой може това да е абсолютната истина,правда,истина и само истината,но за мен личната свобода да реша по кой начин да не пия си е мое рожденно и изконно право.
Мразя демагогиите и доктрините.
Кажете вие сега не съм ли прав за една част от нещата,защото след половин година в АА взех все повече да усещам че личното мнение няма особенно значение.
Важното е да се сливаш с тълпата.
Бях достатъчно благороден да не навлизам в дискусии и спорове с някой от членовете на АА,но си се оттеглих изведнъж накрая с моите си убеждения и виждания как трябва да не пия и как да стане.
Понеже на няколко пъти мои мнения и виждания бяха възприети със странни погледи,пък и ме гледаха като треснати.
Все едно по време на инквизицията да кажеш че има и други светове,и земята не плоска и не всичко се върти около нея.
Аз лично не умирам от отдавна за групови терапии.
Човек сам може да си е група сам в себе си.
Споделянето и празмото говорене без действие в АА в началото не ми помогнаха изобщо.
Когато спрях да бърборя и споделям,когато се захванах сам със себе си с не една нощ в четене ,мислене,плач и узряване на това как да променя нещата,когато сам се пречупих и направих и невъзможното на пръв поглед,тогава осъзнах че за всичко силата е единственно и само вътре във всеки от нас.
Няма как 30 човека членове от АА колкото и да ти помагат с думи,няма как те да спрат да пият вместо теб,ако сам не се справиш с проблема.
А най-немога да ги разбера тия които ходят да ги тъпчат с хапове против алкохолизъм.
Че това си равносилно на самоубийство.
Оста интоксикация и промяна на всичко което е било нормално в главата.
То всъщност не сме нормални,никоя зависимост не е нормална,и е все по-трудно да откриеш нормални и стойностни неща в това ново хилядолетие.
Истината е че на повечето алкохолици никога не им стиска истински да кажат не на алкохола.
Аз направих най-важното,осъзнах че никога не искам и не бих позволил алкохол да влезне в устата ми,както и цигари,за в бъдеще.
И че непиенето ми ме прави все по-силен с всеки изминал ден.
И по-мъдър.
Дори и да е тежко на моменти,но не мога да кажа че за година и половина съм изпитвал неистов глад за една бира или чаша водка да речем.
Напротив сега ми е адски противно да мириша и цигари и алкохол.
Особенно пияни по рейсове и в непосредственна близост до мен.
Веднъж даже повърнах между една седалка в рейса,след като един отпред ми смърдеше страхотно на алкохол и някакви гадни пурети посред бял ден.
Направо ми прилоша от ароматите.
Та всичко идва с времето и отвикването.
Не ми течат лигите отдавна за алкохол и цигари.


И благодаря на АА за трамплина в началото,на Божията или вселенската помощ да я нареча,но най-вече благодаря на себе си,защото дръзнах да се променя и да осъзная че нямам право никога повече да наранявам хората и света около себе си,както и не заслужавам този живот на алкохолик.
Ще си умра алкохолик,с болесста,но като трезвен такъв.
Нека всеки от вас открие силата в себе си и да носи своята глава на раменте,не чуждите учения и доктрини.
и Бъдете това което сте в добрия смисъл на думата.

.....and the grass grows by itself-Basho

Тема Re: Програмата на АА и други проблеминови [re: petrus]  
Автор finntroll73 ()
Публикувано08.05.12 11:02



И ТРЕВАТА РАСТЕ ОТ САМО СЕБЕ СИ...Без никакво външно усилие.
Колкото повече пресираш себе си жадувайки едно нещо,колкото повече се вкопчваш в това или онова,в нещата или идеите,толкова повече смисъла ти убягва и нещата стават такива каквито не искаш.
Така че времето и вътрешното узряване ще донесат ПРОМЯНАТА и трайното и ефикасно непиене,
Ако четете внимателно ОШО,ЧОПРА,НАГАРДЖУНЯ... ще видите отговорите на много от болежките и в АА.
Че трябва да убиеш себе си и АЗА,Егото!
За да дойде просветлението.
И тогава ше се научите да живеете за сте в услуга на света коло себе си.
Егото е трудна материя,все иска то да е най-важното.
Но ако се научим на смирение,алкохола няма да бъде повече наш господар.
Аз работя напоследък върху това да се науча ДА СЕ СЪГЛАСЯВАМ СЪС СЪДБАТА И НЕЩАТА.
Ако нещо е станало така,значи не е било без цел,значи този момент колкото и да е гаден и неприятен е дошъл да ни научи на нещо.
Знам зашо и не печеля на лотарии и тотота напоследък.
Защото бог ме оби1а и не иска отново да пропия ако стана гъбав с пари изведнъж.
Едни хартийки са на които отдаваме прекалено голямо значение.
Мислим си че ще успеем да купим и заробим света около нас.
Че ще си купим свобода,признани и почит.
Затова бог не ми дава голямата печалба(която доста жадувах напоследък) защото е преценил че така е най-добре за мен,защото ме познава по-добре от самия мен си.
Така че в будизма има много неща кото ми помогнаха страшно много.
Уча се отново да обичам и уважавам себе си,за да ме уважава и света около мен.
В крайна сметка всичко отлита за миг,докато се родиш и вече те няма,важното е каква следа ще оставиш след себе си.


Пожелавам ти да стигнеш до отговорите Петрус,и не се коси- и аз съм възрастно дете на алкохолик.
Което най-накрая осъзна че не иска да живее и умре като баща си.
Който мислеше че всички ще плачат на гроба му,така трябвало да живее човек.
На снимките които видях от погребението на което нямаше време как да отида,видях предимно пияндетата на града ни в бг.
Дали са ревали незнам,ама са се питали дали те няма да са следващите утре.
Дано повече братя и сестри алкохолици не са следващите утре.
А да открият силата в себе си за съзидател живот и духовно израстване.

.....and the grass grows by itself-Basho

Тема Re: Програмата на АА и други проблеминови [re: finntroll73]  
Автор maharadjata1 (непознат)
Публикувано08.05.12 14:53



Здравей, Финтроле, нали си играл бесенка знаеш правилата предполагам, да поиграем малко идентифицирай се с думите с тиретата. Чети много внимателно, ще ти хареса!
Финтрол каза:
-Затова никога не съм обичал религиите, политиката и демагогиите. Както и сектите. Разбрах, че те си имат тяхната обща философия(най вече всеки по свой начин) да се събират треперейки, за да не се напият.
Един нов член на АА не стар, нов, това съм аз казва:
Не никога не съм обичал религиите даже напротив, не съм свещенник, не се занимавам с политика, а с демагогиите ти се занимаваш в случая. Какво означава демагогия? 1. Преднамерено въздействие върху инстинктите и чувствата на масите чрез лъжливи и примамливи обещания за постигане на користни цели.
Целта на това което пишеш в момента е да си върнеш за нещо на някого от АА или АА като цяло, защото с нещо те е ядосал и си си го въртял в сухата кратуна. Не искам да се обяснявам на никого вече, но ще направя изключение да се опитам да разясня долу горе какво представлява идеята АА и какво представлява Финтрола тоест сухият нелекуван алкохолик.
Само за 5 месеца по програмата на АА, както ми бе предложена да я правя не както аз си мислех, че трябва да се прави стигнах до положение в което не ми се пие, въобще, но това е така защото съм спокоен, а съм такъв защото работя програмата на АА за възстановяване от алкохолизъм. А финтрола стиска зъби здраво, но казва, че се чувства идеално, като е изпаднал в заблудата, че като ни каже как се чувства и ние ще му повярваме, но дълбоко в себе си знае, че това не е така че е страхливец и глупак, само дето има мания за величие която не му позволява да се разкрие кой е.
А това за 24 часовата програма, няма как да го разбереш, човек.
Финтрил каза:
- Но колкото повече се затормозяваш с това да устискаш и до утре и до следващото денонощие да не пиеш, толкова по скоро се дъниш.
Отговор:
Финтрола предварително знае кое какво е кой какво представлява и търси недостатъците на всички и всичко и съди наред. Което показва, че иска да е над нещата, да покаже на тъпаците от АА, че е по голяма работа от тях въпреки, че са 4 милиона трезви, целта му е да ни изкара тъпаци, а той да се почувства велик, което всъщност подхранва болестта алкохолизъм от която е болен, но не го знае, и няма как да го знае ако не започне програмата, и не я е започнал въпреки, че е бил в АА, защото просто не може да позволи изобщо на някой да му казва какво да прави заради манията си за величие-егоцентризма си. Другата причина е че ако я започне едно от условията си е да разкаже всичко за себе си на човек от АА, който се явява негов спонсор, а той умира от страх да не го разберат колко е фалшив всъщност и се напъва още повече, че не е така, като раздава мнения и се прави на много интелигентен, най лошото в случая е, че си вярва, че е такъв защото болестта му се подхранва точно от това несъответствие на това което е в действителност и образа който представа на хората и иска да го възприемат такъв какъвто той го представя, и от това голямо разминаване изпада в заблуди за самия себе си, че много ги разбира нещата, което още повече засилва несъответствието и той живее в лъжа, но си мисли, че е истина и страда въпреки че не пие, той е сух.
Финтрол каза:
-Едва ли има някой който може да ми обясни защо след като програмата на АА, работи с такъв голям КПД, има много чести връщания към алкохола в кратки срокове.
Отговор:
Има връщания към алкохола на хора които стоят в АА и не правят програмата за възстановяване от алкохолизъм, те са толкова предубедени точно като финтрола и ги е шубе да я захванат, въпреки че виждат как хора се възстановяват пред очите им. Това е алкохолизма всъщност да не виждаш истината да се доверяваш на своя собствен мозък, да се доверяваш на една счупена машина, ако ми е прецакан начина на мислене, няма как със този начин на мислене да си оправя мисленето, как да се доверя на счупена машина. Има друг начин в АА го знаем. Най лошото е че моят прецакан начин на мислене ми казва, че съм прав другите са виновни, държавата скапана, днес вали а трябваше да пече слънце защото на мен не ми е хубаво да вали. Или аз за нищо не ставам не мога да се справя като хората от АА те имат силна воля, аз не съм като тях, няма да се справя, всичко това е лъжа в която вярва алкохолика.
Алкохолика е точно като една 30 килограмова анорексичка, която стои пред огледалото и вижда една 100 килограмова жена в огледалото и си казва ето аз съм дебела трябва да отслабна и се напъва още повече да ослабне. Като е убедена, че това е проблема килограмите и.
И алкохолика е същият той не вижда реалността вярва, че другите са виновни, близките покрай него, жената, децата, не правят това което трябва, не виждат ли че са малоумни, хората като цяло са прости гъби само ако знаеха това което той знае и го правеха всичко щеше да е наред. И тнт и тнт.
Алкохолика не вижда реалността такава каквато е точно като тази анорексичка се заблуждава че е сто кила а той е станал 25, и продължава да се опитва да отслабне, да се напъва да обвинява наред да съди, да си мисли, че като смени работата или държавата всичко ще е наред или като си купи нова кола или като си намери нова жена всичко ще се оправи, но като го направи открива, че не е било това решението, но това не го спира да продължава да се опитва да отслабне въпреки, че е станал 20 кила, той се вижда 120 в огледалото. Нещата стават все по зле и по зле психиката му се изкривява все повече. Още и още материални неща, още повече да омраза към хората и себе си. Това не е живот дори и да не пие, защото не алкохолът е проблема на алкохолика.
Със сигурност всеки член на АА който спре да прави програмата на АА, ще се запие, но след като е открил щастието и спокойствието защо да го прави, та нали цял живот това съм търсил, като съм пил, да не го пия този алкохол заради вкуса му. Винаги съм търсил ефекта, за да се впиша в обстановката, вече не ми се налага, намерих заместител на алкохола това е програмата на АА за възстановяване.
Финтрол каза:
-Какъв е смисъла според мен да се вкопчиш в нещо, след като само след седмица ще си на изходна точка отново.
Отговор:
-Ясно е, че иска да ни подразни, но и донякъде си вярва, защото е супер предубеден.
Наскоро открих, че колкото повече си мисля, че знам кой човек какъв или еди какво си какво е толкова по малко знам изобщо за какво става на въпрос около мен, предварително го знам, че този човек е глупак и не става за нищо, защото е свит например или е прекалено много говори и изглежда еди как си и няма еди какво или има нещо друго. С тоя мой начин на мислене, за просто се отделям от знанието, как мога да съдя за някой човек какъв е от два разговора и малко наблюдения, това всъщност е предубедеността ми тя извира от егоцентризма ми, аз знам предварително, няма изобщо смисъл да си говоря с него той ми е ясен защото е елемементарен. Как мога да съм толкова предубеден, ял ли съм храната която яде този човек, живял ли съм в семейството на този човек, спал ли съм с жените които той харесва, имам ли неговите гени, ходил ли съм на местата на които той е ходил, видял ли съм нещата които той е видял, имам ли неговият опит, и тнт как мога изобщо да предполагам кой какъв е? Кой съм аз че да го правя?
Като взех да подхождам по непредубедено към хората открих, че не са въобще това за което съм ги мислил.
И Финтрола по същият начин е предубеден, че програмата на АА не работо, или може и да не е чак толкова предубеден вече, но да го е страх да си признае, че е сложил стълбата във въздуха и ще се изплющи на земята. Стиска здраво зъби(ако са му останали)и се опитва да докаже на всички, че е по умен от тях, защото не работи програмата и пак е трезвен, но всъщност не пиенето на алкохол не лекува алкохолизъм, защото алкохолизма се намира в главата, и не означава алкохол. Стискай зъби човек, аз ще ти стискам палци, да не се напиеш само си провери гащите отзад. Давай докажи, че можеш, ти си номер едно.
Финтрол:
-Не знам аз с простият си мозък достигнах до най важното, 1-та стъпка, не посягай към първата чаша.
Отговор:
Наистина тук си прав, пр-ст ти е мозъка, повтарям твоите думи най накрая да кажеш и малко истина. А ние все едно не знаем, че не трябва да посягаме към първата чаша, но дори и да го знаем ако не правим това което ни се предлага като програма за възстановяване, няма да ни спаси задниците и ще стискаме зъби като теб.
Финтрол:
И според мен успявам да се справям да бъда сух алкохолик, макар, че има редица последствия.
Отговор:
Бре ти и тук си казал доста истина, сух си така е това е нелекуваният алкохолизъм да бъдеш сух това е когато не си наместиш съчмите в главата така му се вика да. И последствията има да само ти си ги знаеш най добре, радвам се че не съм на твоето място.
Финтрол:
За някои закоравели членове и фенове на АА ще съм непростим наглец който ги предизвиква и очаквам със следващият пост да ме анатемосат.
Отговор:
Чак пък да кълнем, ти май ни имаш за бабички, тука не леем куршум. И че си нагъл така и аз не съм стар член на АА нов съм тъй че не съм чак толкова възстановен и мога да говоря каквото си искам, и целта ми не е да ти доказвам на теб каквото и да било просто хората да видят една друга гледна точка.
Финтрол:
А не е ли това което пише в Голямата Книга. Да признаеш своите грешки, да не съдиш другите.
Отговор:
Това пише в голямата книга, но не точно. Много тънко си мислиш, че можеш да манипулираш, но не забравяй, че сме алкохолици и ние това изкуство го владеем до съвършенство. Лафа за краставичаря го знаеш нали.
Няма как просто да те оставя да говориш против АА след като не си ги пробвал само тялото ти е било на сбирка ума ти е бил някъде другаде. Хората трябва да знаят истината, ей такива т-п-н-ри като тебе ще има доста, но си доста полезен продължавай да пишеш.
Това трябва или да си много т-п или да си м-з-х-ст за да пишеш такива неща против хората които са се опитали да ти помогнат и заради които всъщност до някъде си трезвен ако изобщо е така, не може да имаш очкавания, че ще те оставим да си пишеш каквото щеш, както споменах не съм свещеник аз съм алкохолик и съм от скоро, не съм достатъчно духовно израснал и не мога да бъда толерантен с някакъв надут п------т който се взема на сериозно и ми казва, че съм тъп защото се чувствам добре сред хората които са като ме и не ми се налага да пия.
Финтрол:
-Защото ако АА е основана на висша духовност, то трябва членовете на АА да са се сбогували с егото и да се толерантни и отворени към различни мнения.
Отговор:
Както казах аз съм нов и не възстановен достатъчно и не съм се сбогувал с егото си, но съм отворен към различни мнения, един АА събрат ми беше казал, че мненията са като гъзовете всеки си ги има. Така, пиша да можем да обсъдим твоето и моето мнение, на мен ми е доста интересно.
Финтрол:
А лично мен ако питате има нужда от доста промени в АА теорията.
Това не е теория ве т-к-о (това е вид плод-зеленчук с пет букви). Теория е на Дарвин дето я разбиха и доказах пак с теория, че има висш разум, разбиха и теорията на Айн щайн беше уж неуборима.
АА почива на факти има статистики и показва, че невъзможното се случва хора които не са можели и ден без алкохол, не се налага да пият повече защото се чувстват добре със себе си и света около тях, спокойни са щастливи са. И програмата е супер проста. А гениалното в случая е че е толкова проста и работи, без значение дали ей такива чукун---и като тебе вярват или не.
Това са факти не теория, м-л-у-мн-к.
Финтрол:
Аз лично не умирам от отдавна за групови терапии, човек сам може да си е група сам.
Отговор:
Като имаш двеста човека в главата и всички са виновни или са гадни или са тъпи и остави това ами и ти отговарят на всичкото отгоре, как няма да си си група сам със себе си. Какво да правиш в АА, няма смисъл. Пък и ти не си като нас по специален си.
Финтрол:
-И благодаря на АА за трамлина в началото................................................осъзная, че нямям право никога повече да наранявам хората и света около себе си. Ще си умра като алкохолик с болестта си но като трезвен такъв.
Отговор:
АА трамплин? Ти не си бил в АА, само си си мислил, че си там, нищо не си загрял защото си се доверил на себе си което ти е било най голямата грешка, пък това дето си уж разбрал нещо май само на приказки е така. И как ще умреш не се знае, утре ще видим, ние живеем днес и правим нещата в този този момент не се лутаме в минало и бъдеще и се чувстваме добре.
Ако някой иска да разбере как става номера с това не пиене да пише тук, ние в АА имаме заместител на алкохола това една програма от дейстия която променя начинът ни на мислене и ни помага да се чувстваме добре защото започваме да възприемаме света по съвсем друг начин, не ни се налага да се ядосваме на хората или на себе си, на държавата и тнт, и можем да се огледаме наоколо да видим, че не сме сами и че света е хубав ние просто не сме знаели как да го оценим, живота като цяло е хубав и си заслужава да се живее. Не можем да ви предложим дистанционно с което да промените хората в този свят, но можем да ви предложим нещо много по добро.
Въпреки, че съм толкова от скоро открих това което съм търсил, но е само за днес в този момент утре твърде далече, затова живея днес и съм много благодарен за всичко което ми се случва.



Тема Re: Програмата на АА и други проблеминови [re: maharadjata1]  
Автор finntroll73 ()
Публикувано08.05.12 16:33



Благодаря ти за наколадването за псувните и обидите и всичко останало.
Не мисля обаче че не съм наясно с принципите на АА.
Напротив.Че съм Егоист или егоцентрик-такъв съм!
Да не мислиш че ти не си?
Докажи ми че не си.
Не обижда АА клуба,ако ти си се обидил,значи все пак в подсъзнанието ти има нещо което знае ,че не всичко е така,както повечето биха желали в АА.
Да съм ти казал някъде ,че съм се излекувал,и като не пия вече съм здрав???
Къде го прочете?
Нямам намерение да се заяждам.
Но това че не съм пил година и половина без помоща на АА е факт!
И ако мислиш че ще ме изнервиш и сега ще хукна да се напия и ти ще убедиш всички останали,че ей го на отново се оказах прав,че без АА срещите и методите,няма трезвенност,жестоко се лъжеш.
Приеми че в този свят има и ДРУГИ ГЛЕДНИ ТОЧКИ.
А това за БЕЗМИЛОСТНАТА ЧЕСТНОСТ И ОКРОВЕННОСТ го казах и споделих,но нещо май доста не ти изнася.
Бях 110 пр сигурен че някой ще ме награби грубо,след като съм проявил собственно мнение различно от общото схващане на АА и групата.
Не съм спрял никой да се лекува и ходи там.
Просто не е за мен ,мисля че съм намерил своя път,средния път.
А мисля че не само заради АА съм все още трезвен,най-вече заради себе си.
Промяната е бавна и мъчителна.
Не казвам че няма да ме разберат в АА.
Ще ме разберат ,но както казах там се очаква да вървиш строго и плътно по АА линията.
Като в партията едно време.
Който дръзне да оспори или да не се съгласи бива нашибан с камшиците.
Ти току що го доказа.
Не това се опитваха да ме научат в АА.
Явно много бързо си ме прочел,помежду редовете и гнева изведнъж те е заслепил и ми лепна поне 20 епитета,Чукундур,педераст,малоумник и пр...
ПРОЩАВАМ ТИ,наистина не знаеш какво вършиш.
Както Исус е казал.

Трябваше да започна оттам,че има някаква непримиримост направо изродска към по инакомислещите в АА.
Ако в АА се очаква ,че би трябвало да знам кога да се изпишкам,кога да се избърша,кога да ям,кога да спя,кога да се моля или споделям...то е много погрешно като схващане.
Явно те хвана страх за перфектния ти свят и подредба.
Че не всичко е толкова перфектно колкото ти се иска да е.
При мен много има което не е перфектно,и не виня околните за това.
Напротив отдавна съм разбрал ЧЕ АЛКОХОЛИЗМА И АЗ СЪМ СИ НАЙ-ГОЛЕМИЯ ПРОБЛЕМ.
Помня че имаше тук един алкохолик който напусна АА форума и дир.бг точно защото беше заклеймен от АА членове които не възприеха неговото схващане и виждане на нещата.
Ако ще живея АА да ми казва кое е черно и бяло...все едно да си сложа кръста отсега.
Имам глава на раменете си,много добре съм чел стъпките и традициите,голямата книга съм я чел и нея.
Поне 50 сбирки имам зад гърба си,колкото и малко да е.
Но щом съм разбрал най-важното и основното,мисля че би трябвало да чуя поне едно браво или евала за това което съм постигнал сам ,без чужда помощ.
И не ме е било страх да се назова по име пред хора че съм алколик.
Не съм анонимник в живота,и никога не искам да бъда такъв.

Значи съм една стъпка напред пред АА членовете,не ме е страх дори и пред кйто и да е с риск репутация или каквото и да е тихичко да им кажа Алкохолик съм и се боря с това по собственна програма.
Значи имам повече кураж.
Та за безмилостната честност ми е думата.
Бях честен тук в форума и какво получих от теб?
Изсипа ми един камион лайна и обиди върху мен.
Надявам се поне да имаш доблестта да ми се извиниш,защото не съм ти най-лошия враг ,та да се държиш така с мен.
Просто имам особенно мнение за всичко като цяло.
Аз съм си и стремя винаги да подчертая че съм аз.
Аз не знам човек НЕ-ЕГОИСТ.
Особенно в АА.Знаем се там какви сме.
Колкото и да се борим с това,аза е почти непреодолим.
Може би ДАЛАЙ ЛАМА знае как става трика и номера с егоизма и АЗА ,обаче кои сме ние и на колко светлинни години сме от него?
Истината винаги е непригодна за хорските уши.
Опитваш се,а то се и вижда че доста като теб твърде остро отреагират на различно мнение от това на майката -кърмилница АА.
И отново ти казвам не съм против АА,не съм против програмата,не съм против теб,но явно пропагандираш да ме изгорите на кладата като еретик,дръзнал да каже нещо което всички се съмняват че може и еретика да е прав,нали?!
Ако не ми кажеш поне едно извинявай,явно си пропуснал урока със искането на прошка от хората които си наранил,една от стъпките на АА.

По-добре няколко приятели,отколкото хиляди ласкатели.
Или по-добре сам ,отколкото с боклуци!


Тема Re: Програмата на АА и други проблеминови [re: maharadjata1]  
Автор finntroll73 ()
Публикувано08.05.12 16:56



Ще ти дам следния пример за да се видиш отстрани как изглеждаш.
Представи си че си рокаджия на който се опитват всячески да му набият в главата че от чалгата по-върховно и стойностно няма
Не искам чалга бе,харесвам си Пърпъл и Флоид...
но не директивата казва друго,товане е на мода в групата.
Ще трябва да се разделим с теб заради инакомислие,ама на ако решиш да си промениш възгледите...
А бе не понасям чалга бе!!!
Е ми после следват 50 епитета тъпанар,педераст,грозно хипи,наркоман и....каквото там изсмучеш от пръстите си.
За момент може би се замисляш дали човека пък и да не е прав да има право на собственно мнение....но не,НЕ!!!
Щом вреди на ДИРЕКТИВАТА И ОБЩНОСТТА,значи щом не сменя метъла и рока с чалга,щом не признава УСТАВА и директивата,значи заслужава опозоряване И ДАМГОСВАНЕ до живот.



Та такова беше твоето отношение към мен,но не очаквах и особенно признание за СОБСТВЕННО МНЕНИЕ ПО ВЪПРОСА като цяло от АА членове.
Казваш че си ме разкрил ,че тъничко съм бил манипулирал.
Ти обаче също го правиш.
Целя свят е един цирков спектакъл,въпроса е как обаче да останеш себе си в него и да не ИЗЧЕЗНЕШ и да бъдеш асимилиран в ролите.
Както и да е,аз ти прощавам за грбото влизане с бутонките заслужаващо ЧЕРВЕН КАРТОН.
Но дали силата отгоре която е повече от теб и ти е дала свише АА и непиенето,ще ти прости....поживьом-УВИДИМ.

По-добре няколко приятели,отколкото хиляди ласкатели.
Или по-добре сам ,отколкото с боклуци!


Тема Re: Програмата на АА и други проблеми [re: maharadjata1]  
Автор Alter ego (непознат )
Публикувано08.05.12 18:32



Из „Голямата книга”
Глава 7
Как да работим с другите
...поради личния си опит с пиенето вие можете по уникален начин да помогнете на други алкохолици. Затова помагайте без да критикувате. Единствената ни цел е да бъдем полезни.
...не губете времето си в опити да го убеждавате. По този начин проваляте някоя бъдеща възможност.
...Опитайте се да разберете по нещо за поведението му, тежеста на състоянието му, религиозните му убеждения. Имате нужда от тази информация за да се поставите на негово място, за да разберете как искате той да подходи към вас, ако местата ви са разменени.
...Кажете му какво точно се случило с вас. Говорете свободно за духовната страна. Ако човекът е атеист или агностик, подчертайте, че не е длъжен да приема вашите разбирания за Бог. Той има правото да приема каквото и да е виждане стига да има смисъл за него. Основното нещо е да желае да вярва в по-висша сила от него и да живее спрямо духовните принципи.
...Когато говорите с такъв човек по-добре е да използвате обикновени думи, когато описвате духовните принципи. Няма смисъл да предизвиквате предубеждения, които има срещу някои теологични термини и концепции, които може би вече са го объркали. Не повдигайте подобни въпроси каквито и да са собствените ви убеждения.
...Не трябва да се обиждате, ако ви каже сбогом,защото той ви е помогнал повече отколкото вие на него. Ако сте говорили разумно, спокойно и с човешко разбиране, значи сте спечелили приятел. Може би сте го смутили за проблема му с алкохолизма. Всичко това е за добро.
...Вашият кандидат може да посочи причини, поради които не иска да следва цялата програма. Той може да се разбунтува при мисълта, че трябва да прочисти напълно дома си, при което се изисква да обсъжда нещата с други хора. Не се противопоставяйте на тези негови възгледи. Кажете му, че преди и вие сте мислили по този начин, но се съмнявате дали сте щели да напреднете, ако не сте предприели определени действия.
...Никога не говорете пренебрежително на алкохолик от някаква духовна или морална височина; просто му посочете набора от средства, за да може да се огледа. Покажете му как те са ви помогнали. Предложете му приятелство и братство. Кажете му, че ако иска да се възстанови, вие сте готови на всичко, за да му помогнете.
Ако мисли, че може да се справи с проблема по друг начин или предпочита друг духовен подход, окуражете го да следва собствената си съвест. Ние не притежаваме монопол върху Бог. Ние просто предлагаме един подход, който ни е помогнал. Подчертайте обаче, че ние алкохолиците имаме общи черти и че във всички случаи сте приятелски настроен. Оставете нещата така за момента.





Тема Re: Програмата на АА и други проблеминови [re: Alter ego]  
Автор finntroll73 ()
Публикувано09.05.12 06:54



Благодаря за пасажа и извлечението.Чел съм го.
Но мисля че на Махараджата трябваше да му го постнеш,за да разбере че не всичко е Устав и директива,и има и черно и бяло.
Що се отнася до мен,знам и вярвам че нещо свише ми помогна да намеря пътя към АА и към себе си навремето.
Не съм чак такъв голям Атеист или агностик ако това имаш предвид.
Винаги съм знаел че има нещо повече от нас(макар да не смятам че това е обезателно Бог и Христос и начина на Библията),защото си мисля че все от някъде сме се пръкнали.
Било то или Бог или извънземните или нещо ни е създало или довело на тази планета.
Нещото което е по-висшо от нас.
Така че благодарение на това по-висшо нещо,благодарение на него,и на вярата ми най-вече че то би ми помогнало,си помогнах най-вече директно на себе си да спра успешно да не пия и да свикна да не посягам към 1та чаша.
Не мисля че чак толкова се разграничават възгледите ми от АА,просто виждането ми и начина на действие си е мой и по-друг.
Значи винаги съм се стремял да не съм в някакви граници,матрица или шаблон.Да не бъда обезличен.
И мисля че успешно що годе успявам да отделя важното от маловажното,плявата от житото,работещото от неработещото.
Защото никъде няма 100 пр истина и ефикасност.
Винаги има грешки.
А махараджата се възмути до бога как съм бил предизвиквал милиони и милиарди алкохолици и ,как милиони работели по работеща програма,а пък аз едва ли не съм бил повече от тях.
Не твърдя да съм повече от никой.
Факт е ,че съм виждал постоянни членове на АА,твърдо посещаващи в процес на дългогодишни борби ,пиещи,спиращи,пак започващи и пак спиращи,миришещи на алкохол по време на сбирки,станали от преди 40 мин от пъба и дошли в АА.
Еми мен би ме било срам да се дъня постоянно по този начин постоянно,и да ми се смеят вътрешно останалите на сбирката.
Поне моята чест не ми позволи никога да отида употребил алкохол на сбирка.
Ходил съм след запой на предните дни,но никога пиян или миришеш на алкохол на сбирка.
Решил нашия човек че от кръчмата му се приходило на АА ,да се понареве и утре да е на ниво ГАНГЛИЙ и пак отначало спектакъла.
И интересното,че аз все пак за 6 месеца в АА успях да дръпна доста овече вниквайки в неата сам за себе си,отколкото други постоянни сбиркаджии които вечно се дънеха и връщаха към алкохола.
Посещавал съм АА близо 2,3 години периодически,като посл 3 път беше близо 6 месеца постоянно.
Ами за 6 месеца мисля че намерих пътя,влезна ми в главата много повече отколкото на доста други с по 6,6 години члемство.
И все още ги мислеха нишироко,философски,пък едни дискусии,едни диспути,драми и ракурси...обаче предимно само думи,и редовното дънене и връщане към алкохола.
Аз като отидох там нямах почти никаква вътрешна вяра и убеденност за успех.
Мислех че ще ми трябва поне колкото на тях,дори и още толкова за да спра с навика,да променя схемата в главата си към непиене.
Е ми след няколко издънки по време на АА периода ми,накрая разбрах,че не бива само много думи,ами 1та стъпка е най-важната.
Да не посягаш към 1та чаша.
Съгласен съм че с това не съм вече здрав,ни най-малко,но за 1 година постигнах предимно сам това,което хора с 5,6 години членство в АА и ходене по сбирки,не бяха успяли да постигнат и наполовина.
Евала ,имаше хора с по 9,10 год трезвенност,които им свалям шапка.
Но половината постоянно споделяха че най-големия им успех е бил 2 седмици,2,3 месеца да речем.
Аз след като отсякъх от раз преди година и половина въпреки хлядите изкушения покрай мен,не съм близнал нито веднъж.
Не съм се на пил,не съм изпил бира или две,не съм близнал разбираш ли.
И от 1 година и две седмици,не съм и пишил,
По същта схема.
Повечето пушеха като комини в АА,за да компенсират липсата на алкохола.
Аз 5 месеца по късно спрях и цигариъе.
Узрях за едното,узрях и за другото.
Почвам да узрявам и за други неща.
Но хора като Махараджата няма да ме разберат.
Има доста коне с капажи в АА да си го кажем направо.
Срещнах предимно добри и готини хора там,но срещнах и доста закостенели в главите по бг форумите предимно,
Защото в норвежкото АА бяха единици които не уважиха мнението ми.
Болшинството им адмирирам за толерантността.
Аз няма да дам едно ново АА естественно,това е нещо с което не съм и помислил да си меря оная работа.
Но мисля че имам правото на собственна преценка за нещата.
Благодаря за вниманието.

По-добре няколко приятели,отколкото хиляди ласкатели.
Или по-добре сам ,отколкото с боклуци!


Тема Re: Програмата на АА и други проблеминови [re: finntroll73]  
Автор Kaтepинa A (позната)
Публикувано09.05.12 11:34



"Посещавал съм АА близо 2,3 години периодически,като посл 3 път беше близо 6 месеца постоянно.
Ами за 6 месеца мисля че намерих пътя,влезна ми в главата много повече отколкото на доста други с по 6,6 години члемство. "

"Евала ,имаше хора с по 9,10 год трезвенност,които им свалям шапка."


Здравей, Финтрол.
Разбирам, че не живееш в България, което ме води до мисълта, че си възпитал по-голяма толерантност и мярка в изразните средства, това са моите очаквания, но те не винаги отразяват реалността, което е следствие на болестта ми алкохолизъм.

Прочетох написаното от теб, малко на бързо, понеже е доста дълго, радвам се, че си успял да се запазиш трезвен, това е най-важното, също така е важно обаче, че и МАХАРАДЖАТА Е ТРЕЗВЕН, И Е ДОБРЕ, ТОВА Е МНОГО ВАЖНО.

Горните твои два цитата показват, че ти си видял много добри неща в Анонимни Алкохолици, и си доволен и можеш само да благодариш на братята там.

Радвам се, че по-бързо си се ориентирал, за съжаление, не зависи от нас кой колко бързо ще се ориентира и колко бързо може да тръгне по Пътя на щастливата събда, а всеки я иска и е страдал достатъчно, и я заслужава, според мен.

"Но хора като Махараджата няма да ме разберат." Ето това не ми харесва, защо да се определя кой какво може да разбере или не, ако можеш, помогни на махараджата, както му помогнаха тук хората, ако не можеш, няма какво да говорим.

"Защото в норвежкото АА бяха единици които не уважиха мнението ми.
Болшинството им адмирирам за толерантността."


Благодаря ти за тази информация, аз мисля, че нашето АА има нужда от опит и има нужда от информация, от образование, от учение, пак да напиша, това е мое мнение, толерантността и тактът, вниманието и етиката се възпитава и се учи, за това се иска време, и нека да припомня, че ние ТУК И СЕГА СМЕ В БЪЛГАРИЯ И СЕ ОПИТВАМЕ ДА ПОМАГАМЕ, КОЛКОТО МОЖЕМ, НЕ СМЕ В ЧУЖБИНА И НЕ ПРАЩАМЕ ОТТАМ В КОЛЕТИ УМ И РАЗУМ !

Края на писмото ти обаче издава много сериозна липса на възпитание, и то не алкохолишко, ами просто както се казва у нас, показва какви са били първите седем години, това можеше и да не го напиша, твърде критична съм към себе си, но си го позволих, просто правя промени в старото си аз, хихи.

Аз лично днес правя две години и два месеца, откакто постъпих в Психиатрията в Стара Загора заради това, че не можех да спра да пия, не можех да работя, не можех да излизам навън от къщи, не можех да поддържам хигиената в къщи и своята лична и не можех да живея...

На мен специално Анонимни Алкохолици ми върнаха живота, слънцето и вярата в хората, и аз уважавам хората, които правят това от сърце без да очакват някакви награди.

Когато някой прояви неуважение или така, липса на възпитание в изразите си към тези хора, аз не мога да остана безучастна и се надявам това да продължи, иначе благодарността ми ще бъде поставена под въпрос, и себеуважението ми респективно също.

Аз лично се радвам на всеки, който се е измъкнал от това нечовешки страховито заболяване, и е намерил Път и Смисъл за живот, и сега е ЕДИН ДОСТОЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ НА ЧОВЕЧЕСТВОТО.



Тема Re: Програмата на АА и други проблеминови [re: Kaтepинa A]  
Автор finntroll73 ()
Публикувано09.05.12 12:38



Благодаря ти и ме извини за цинизма ми накрая да.
Уважавам АА и хората които ми помогнаха,прекарал съм много щастливи и истински моменти там.
Там открих наново себе си така да се каже.
И съм им безкрайно благодарен за моралната и духовната подкрепа там.
Просто с времето,понеже ужасно много исках да докажа сам на себе си пък и на другите че мога сам да се справя с проблема,след като в АА постоянно се опитваха да ме убедят че няма трезвенност извън АА структурите,аз се заех в ръце както никога през живота си досега,да си докажа най-вече на себе си противното.
Отдавна ми се иска да отида и да постоя на една две сбирки и да кажа на хората които познавам там,че не съм се издънил,не съм пропил,и съм намерил истината за себе си.
Наистина скоро мисля да го направя.
Не харесвах толкова не опртеделени хора там,а това че съпреживявайки бях на път да се пропия от емпатия наново.
Прекалено се чуствувах наранен и чуствителен към още и още драми.
В началото разказите им и драмите ми дадоха да разбера ,че не съм сам,помагаха ми,но дойде момент в който усетих че от прекалена емпатия,съчуствие може и отново да зацикля в алкохола.
Нужна ми беше временна дистанция която с времето стана постоянна.
Липсват ми срещите на моменти да ,признавам си.
Но ежедневието ми е прекалено натоварено по принцип,като изключим че съм болен тая седмица в момента.
И задачите не търпят отлагане.
Имам още много да градя и да да се реванширам на жена си и детето си.
А и ангажирайки се ,прескачам рисковите моменти.
От половин година насам нито жабда съм изпитвал,нито пък желание за цигара.
Като че ли най-лошото свърши.
Сега трябва да работя върху самооценката,позитивизма и успокоението.
За жалост много хора дразнят тук в тези форуми,ако изявиш позиция различна от тяхната.
И аз го правя признавам.
Но има доста дразнители тук по принцип в тоя форум.
Доста егоцентрици като мен.
И това нещо егото,това е главната задача да преборя,да бъда в услуга на другите в името на една по-висша духовна цел.
Извинявай за грубия език в предния пост.

По-добре няколко приятели,отколкото хиляди ласкатели.
Или по-добре сам ,отколкото с боклуци!



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.