Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:38 18.06.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Re: Спрях да пия, но как да преодолея срама от миналотнови [re: memi2011]  
Автор rumen77 ()
Публикувано03.05.14 22:30



Хората, които са преминали през разни трудности и са допускали разни грешки, разбират за какво става въпрос и няма да те съдят. Останалите, на които животът им е бил лек, не заслужават особено внимание. Пък и техният ред ще дойде, както се казваше в един филм- всеки ще бъде изпитан. Тогава ще придобият по-зряла представа за живота.
Друго е това със срама да си дадеш сметка на какво се дължи, дали има някакъв благороден корен или е повече от самомнение и егоизъм.



Тема Re: Спрях да пия, но как да преодолея срама от миналотнови [re: memi2011]  
Автор spiritual (умерен реалист)
Публикувано06.05.14 09:27



Колко интересно е да видя тази тема, и да прочета мнението си от преди три години, супер изживяване и удоволствие.


Как да преодолея срама от миналото ?
Доста усилия вложих в това да обяснявам, че алкохолизмът е болест, и няма от какво да се срамуваме, защото това е заболяване като всички други. Усилията ми обаче останаха почти напразни. Обществото не приема моето мнение, не приема, че алкохолизмът е болест, или ако го приема, приема, че е срамна болест, нещо от рода на венерическите болести, от които трябва да се срамувам и да посипвам ежедневно главата си с пепел. За мен и венерическите болести не са срамни, обаче това е съвсем друга тема.
Защо трябва да се срамувам, че съм болна от това заболяване, за да доставям удоволствие на хората ли, или да плащам някакъв данък на обществото, или за да се харесам на хората, защото те мислят така ?
Преодолявам "срамът, който трябва да изпитвам", колкото и абсурдно да звучи това, и несмислено, с време, така преодолявам всичко, с време, време на действие, време на поведение, време на мислене, време на позиции, време на отношение към света и хората.
Времето преодолява всичко



Тема Re: Спрях да пия, но как да преодолея срама от миналотнови [re: spiritual]  
Автор ALONE911 ()
Публикувано06.05.14 20:56



Мисля, че въпросът тук касае постъпките в нетрезво състояние когато контролът върху поведението ти е занижен или напълно загубен.

За щастие нямам такива, а и аз не пиех на обществени места. Имах и изключително тихо пиянство което въобще не би променило бъдещето ми ако не бях успяла да откажа алкохола.

Към авторката на темата. Просто приемаш, че това е минало и който те приема или му е "пукало" за теб тогава, то определено ще намери оправдание за теб и ще забрави и прости като случаите никога няма да ги използва против теб. Другите винаги ще намерят повод дори не свързан с алкохола или просто той им е "подръка".
Как ще преодолееш срама пред себе си? Просто помисли, че от такова състояние да станеш "нормален" човек не е никак лесно. Така, че трябва дори да се гордееш със себе си.

Между другото отказа от алкохола е най- голямата победа лично за мен в живота. Мислех, по- точно бях убедена, че няма да успея. Боже, успях - победих себе си. Дори се надскочих.



Тема Re: Спрях да пия, но как да преодолея срама от миналотнови [re: ALONE911]  
Автор spiritual (умерен реалист)
Публикувано07.05.14 09:13



Да, точно за това е въпросът, за постъпките в "нетрезво" състояние, когато контролът е занижен, или изобщо липсва.
Под "нетрезво" състояние, аз визирам химическа зависимост, зависимост от човек, зависимост от алкохол, зависимост от пари, зависимост от секс, зависимост от работа, зависимост от власт. Почти напълно обсебване на съзнанието от някое от изброените неща, като в резултат на това е невъзможно да се мисли "трезво" и липсва контрол върху поведението.
Радвам се за теб, че познаваш само зависимостта от алкохола, но алкохолизмът е нещо различно.



Тема Re: Спрях да пия, но как да преодолея срама от миналотнови [re: spiritual]  
Автор ALONE911 ()
Публикувано07.05.14 10:09



Алкохолизмът или пиянството?

Мисля, че алкохолизмът е точно моето описание, а "болест на тялото и душата" , нещо друго.
По принцип накрая всички са на едно и също ниво или по - точно под нивото, но пътищата са различни в началото и съответно методите за пред отвъртяване на края са различни.



Тема Re: Спрях да пия, но как да преодолея срама от миналотнови [re: ALONE911]  
Автор stefko_aa (Загорец)
Публикувано07.05.14 16:05



"След това предприехме поредица от активни действия, като на първо място прочистихме дома си - нещо, което много от нас никога не бяха правили. Въпреки че вземането на решение бе жизнено важна и основна стъпка, тя нямаше да има постоянен ефект, ако не бе последвана от усилия да се изправим лице в лице и да се отървем от онези неща вътре в нас, които ни блокираха. Пиенето бе само симптом. Затова трябваше да достигнем до причините и условията.



Ето защо предприехме преглед на самите себе си. Това бе Стъпка Четвърта. Един бизнес, които не се инвентаризира, обикновено пропада. Търговската инвентаризация се състои в това да откриеш и да се съобразяваш с фактите. Тя представлява опит да се открие истината за стоковите наличности. Една от нейните цели е да се намерят увредените и непродаваемите стоки, да се отстранят бързо и без съжаление. Ако собственикът иска да успее, той не може да се залъгва относно стойностите.

Постъпихме точно по този начин с живота си. Честно прегледахме това, което притежаваме. На първо място потърсихме недостатъците в самата си същност, които бяха причина за провалите ни. Тъй като бяхме убедени, че собственото ни аз, проявявващо се по различни начини, бе това, което ни бе победило, ние прегледахме неговите прояви."

Гл. V от Голямата книга "Как действа програмата".


Когато отидох в Анонимни Алкохолици винаги допреди това съм си мислел,че съм "много добър човек,много честен,справедлив,милостив,неегоистичен,който мисли постоянно за хората,но просто е неразбран и неоправдан в каквото и да е".....Та това беше едно от простите неща,които винаги ме е карало да пия без значение колко време не бях пил,колко много исках да не пия и колко си вярвах,че няма никога повече да пия.Сега не искам въобще по никакъв начин да се изкарвам нито светец,нито път най-големия грешник,защото това е също една от най-честите прояви на алкохолизма-или съм бил "най-страдащия или пък най-грешния" от всички хора по света.В Анонимни Алкохолици имаме една простичка програма за възстановяване от алкохолизма,който едва тук взех малко по малко да осъзнавам,че е болест,която колкото и парадоксално да изглежда наистина няма никаква връзка с алкохола.Ето тук винаги идваше основното ми разминаване с това,което съм си мислел,че зная за алкохолизма и ето защо винаги отново почвах да пия след някакъв период без капчица алкохол.От друга страна едно от нещата,което също винаги съм пренебрегвал или просто е нямало как да го видя е това,че освен душевно болен/свързано с голямото ми и неповторимо АЗ/,аз съм болен и умствено.Умствената страна на тая болест първо се проявяваше от тая тотална Лудост,която ме караше да посягам отново и отново,при положение,че наистина исках да спра да се наливам с алкохол,но от друга страна лично по себе си видях също така за какво става на въпрос и то след доста време в Анонимни Алкохолици.Много пъти съм повтарял като папагал:"Аз съм болен алкохолик,но нямам проблеми с алкохола" като това наистина го правех често,но без да мога да го осъзная по никакъв начин за какво наистина става на въпрос.Едва на петата си трезва година в АА,на една от почивките пред клуба аз някак си съвсем ненадейно проумях защо аджаба нямам проблеми с алкохола,а съм си болен-алкохолик.Както сам се запитах,така и сам си отговорих,че това наистина е доста просто-ако проблема ми беше в самото пиене,то винаги при спирането на моята употреба на алкохола трябваше напълно да се възстановя.Така би трябвало да бъде,ако наистина проблема беше във веществото алкохол.Но отново съдейки единствено от своя си опит в пиене и непиене,съвсем простичко успях наистина за първи път да проумея,че когато спирах да пия,не само че не се оправях,ами винаги след известно време без значение след колко,аз ставах все по-зле и умствено,и емоционално и въобще лудницата в главата ми ставаше винаги доста по-голяма от всяко едно предишно запиване.И от тук наистина видях лично за себе си как ми трябваха почти 5 години без алкохол и действие по тая програма за да мога да видя колко съм болен и умствено освен душевно и физически от болестта алкохолизъм,която няма наистина никаква връзка с алкохола. Но първото нещо,което наистина намерих в Анонимни Алкохолици беше начина,по който можех да оставам ден по ден трезвен и чист без да ми се налага да стискам зъби до посиняване,а да си живея и да се радвам на Живот си в трезвеност.Ето защо ми трябваше доста време да проумея на пръв поглед простата истина,че "Алкохола е в бутилките,а болестта е в нас"....
Бъдете живи,здрави и трезви още 24 часа!

Бъди себе си.

Тема Re: Спрях да пия, но как да преодолея срама от миналотнови [re: stefko_aa]  
Автор ALONE911 ()
Публикувано07.05.14 16:35



Аз това не го разбирам.


За мен алкохолизмът е зависимост от алкохола на степен на промяна на съзнанието и на психическото и физическото здраве на човека.

Другото е други заболявания които се прикриват отначало от употребата на алкохол, а след спирането се изострят първоначално и при ненавременни мерки се свързват с алкохолизма.
За такива заболявания плюс алкохол въобще не ми се говори.

При случай, че пиенето е вторичен процес т.е. в следствие на нерешени обикновено психически проблеми, то определено "алкохолът е в бутилката". Няма начин да спреш алкохола и проблемите да ти се решат, а съответно те циклично водят до нов запой, нови проблеми и т.н.

Това което харесвам на АА е, че поставя точно тези психически проблеми за решаване дори по нетрадиционен начин - 12 стъпки.
Трябва обаче да се съгласиш, че нито една от 12 стъпки няма да ти помогне ако първичният проблем е просто зависимостта от алкохол, а на определен етап дори и алкохолът да е бил вторичен проблем.

Аз обаче никога не съм пила за решаване или поради невъзможността да реша проблем. Никога не съм пила поради неразбиране, нещастие, ниска самочувствие и т.н.
Просто забелязах, че започнах да не мога да пия когато искам и колкото искам, а можех... т.е пиеше ми се точно алкохол и не можех да спра да огранича количеството.

Редактирано от ALONE911 на 07.05.14 16:37.



Тема Re: Спрях да пия, но как да преодолея срама от миналотнови [re: ALONE911]  
Автор stefko_aa (Загорец)
Публикувано07.05.14 21:13



"Непреодолимото желание за пиене води до редица положения, поради които хората са готови да принесат върховната жертва, но не и да продължат да се борят.

Класифицирането на алкохолиците е много трудно, а неговите детайли не са обект на тази книга. Има, разбира се, психопати, които са емоционално неустойчиви. Ние всички познаваме този тип хора. Те постоянно “зарязват завинаги”. Страдат от прекалени угризания на съвестта и правят много планове, но никога не взимат решение.

Има хора от типа на този, който не желае да си признае, че не може да пие. Той планира различни начина на пиене. Сменя вида алкохол или обкръжението си. Има хора от типа на този, който винаги вярва, че след известен период от време, в които не е пил нищо, може отново да пие без каквато и да е опасност. Съществува и маниакално-депресивен тип, който вероятно приятелите му най-трудно могат да разберат и за който може да се напише цяла глава.

Освен това има и хора, които са напълно нормални във всяко едно отношение, с изключение на въздействието на алкохола върху тях. Те често са способни, умни, дружелюбни хора.

Всички те, както и много други, имат една обща черта: не могат да започнат да пият, без да се появи непреодолимото и неконтролируемо желание да продължат. Това явление, както вече посочихме, вероятно е проява на алергия, която отличава тези хора и ги обособява в отделна категория. Нито една от известните ни форми на лечение не е успявала да го изкорени окончателно. Единственото средство, което трябва да им предложим, е пълното въздържание."

гл."Мнението на лекаря" от Голямата книга

.................................................

Ако откриете, когато искрено го пожелаете, че не можете изцяло да се откажете или че когато пиете, не сте в състояние да контролирате изпитото количество, тогава вероятно сте алкохолик. Ако случаят е такъв, вероятно страдате от заболяване, което може да бъде превъзмогнато само от духовен опит.

За човек, който се смята за атеист или агностик, придобиването на подобен опит изглежда невъзможно, но да продължава както преди за него е равностойно на катастрофа, особено ако е алкохолик от безнадежният тип. Да бъде обречен на алкохолна смърт или да живее на духовна основа, са алтернативи, които не винаги се приемат лесно....."

".....Ако само някакъв морален кодекс или по-добра житейска философия бяха достатъчни, за да се превъзмогне алкохолизма, много от нас щяха отдавна да са се възстановили. Ние обаче открихме, че такива кодекси и философии не могат да ни спасят, колкото и усилено да опитвахме. Можехме да искаме да имаме морал, можехме да искаме да намерим утеха във философията, можехме с цялото си сърце да желаем тези неща, но ни липсваше необходимата сила. Нашите човешки резерви, начело с волята, не бяха достатъчни - те напълно се проваляха.

Проблемът ни се състоеше в липсата на сила. Трябваше да намерим сила, чрез която да живеем и това очевидно трябваше да бъде Сила, по-висша от нас. Но къде и как можехме да открием тази Сила?

Е, тази книга се отнася точно до това. Нейната основна цел е да ви помогне да откриете Сила по-висша от вас, която да разреши вашия алкохолен проблем."
Гл.ІV от Голямата книга-"Ние агностиците".

..........................................

"За повечето нормални хора алкохолът е символ на веселие, приятелство и живо въображение. Той води до освобождаване от грижите, скуката и тревогите. Води до весела близост с приятелите и събужда чувството, че животът е прекрасен. Но не така стояха нещата с нас през онези последни дни на тежко пиянство. Старите удоволствия бяха отлетели. От тях бяха останали само спомени. Вече не бяхме в състояние да изпитаме приятните мигове от миналото. Упорито се опитвахме отново да се радваме на живота както преди и страдахме от сърцераздирателната мания, че ще успеем да намерим някой нов чудодеен начин да се контролираме. Опитвахме отново – и отново се проваляхме.

Колкото по-малко ни понасяха хората, толкова повече се отдръпвахме от обществото, от самия живот. Когато се превърнахме в поданици на Цар Алкохол, в треперещи обитатели на безумното му царство, вледеняващата мъгла на самотата се спусна над нас. Тя се сгъстяваше и ставаше все по-непрогледна. Някои от нас потънаха в калта с надеждата, че ще намерят разбиране и одобрение. За момент ги откривахме – след това идваше забвението и страшното пробуждане, за да се сблъскаме с ужасните четири Конника – Ужас, Объркване, Безизходица и Страх. Нещастните пияници, които четат тази страница, ще разберат това!

Понякога някой тежък пияч, който в момента не пие, казва: „Алкохолът въобще не ми липсва. Чувствам се по-добре. Работя по-добре. Живея по-добре.” Като бивши проблемни пиячи ние се усмихвахме на подобни изявления. Знаем, че нашият приятел е като малко момченце, което си подсвирква в тъмнината, за да прогони страха. Той сам се заблуждава. Дълбоко в себе си би дал всичко, за да може да гаврътне пет-шест чашки, без да трябва да носи последствията. След известно време отново ще опита старата игра, защото без алкохола се чувства нещастен. Не може да си представи живота без алкохол. Някой ден няма да е в състояние да си представи живота както с алкохол, така и без него. Тогава ще опознае самотата, както много малко хора я познават. Ще се намери на ръба на пропастта. Ще поиска краят му да дойде."
Гл 11 от Голямата книга "Един поглед в бъдещето"...............




Това хората са го написали преди близо 80 години,тогава е работело,сега също продължава да работи при положение,че аз или някой,който иска да се избави от лудостта на алкохолизма и той се опита да прави това,което тия първи 100 алкохолици са правели и се видели,че има резултат при почти напълно безнадеждни случаи на алкохолизма.Кой колко е безнадежден,това аз не искам дори и да се опитвам да определям,само и единствено виждам хората колко простичко са ни оставили Път,по който да вървим за да живеем трезвен Живот;Път,който наистина води до някъде,а не както дълги години подред все съм вървял по пътища водещи на никъде-било то към лудницата,било то към гробищата или към затвора....

Бъдете здрави и трезви,и нека да го запазим просто..



П.П. Ако искаш можеш да прочетеш цялата Голяма книга,тъй като само с няколко цитата от нея надали на когото и да е би му станало ясно за каква болест става на въпрос,а още по-малко -какъв е изхода от лудостта на алкохолизма при положение,че всичко познато до тоя момент е било пробвано и със сигурност не е дало никакъв положителен резултат.

Бъди себе си.

Редактирано от stefko_aa на 07.05.14 21:15.



Тема Re: Спрях да пия, но как да преодолея срама от миналотнови [re: stefko_aa]  
Автор ALONE911 ()
Публикувано07.05.14 22:22



В тези цитирани извадки виждам доста различни мнения. По съм склонна да приема първия цитат.

Аз не съм "проблемен пияч", а човек който е стигнал на етап в който е разбрал, че не може да бъде вече нормален пияч.
За разлика от други аз много бързо фиксирам проблема. Разрешението за мен не беше никак така лесно както го описват други.
Няма и необходимост да казвам "няма да пия" защото съм убедена, че ако реша да се самоубивам ще избера по лесен начин, а и по- почтен. В такова състояние не съм необходима на никой включително на себе си.
Образно казано трудно можем да бъдем приятели с нещо което е посегнало на живота ми.
Има много хора които се отказват от алкохола още преди да стигнат на етап на зависимост. Пробват, разбират, че не могат да пият и не пият.
Аз обаче разбрах доста късно когато вече трябваше да се боря със зависимост. По стечение на обстоятелствата рядко си правя илюзии и рядко се подхлъзвам по един и същи път. Не съм толкова силна, нито толкова неразумна да мисля, че съм изключение от правилото.
Твърде много съм загубила в следствие на алкохола в детството си, не очаквах, че това може да се случи с мен и честно казано когато го установих бях потресена. Моята представа за алкохолизма беше коренно различна. Последствията обаче съм ги видяла и никога няма да се заличат от съзнанието ми. Определено, аз и да не бях успяла да откажа алкохола не бих стигнала до там. Явно, нямам заложено такова желание за живот или съм го загубила далеч в миналото.
Всеки друг живот или смърт ми се струва по приемлива от тази на алкохолик. Може би преди тях поставям наркоманите.



Тема Re: Спрях да пия, но как да преодолея срама от миналотнови [re: stefko_aa]  
Автор ALONE911 ()
Публикувано07.05.14 22:26



Някой ден няма да е в състояние да си представи живота както с алкохол, така и без него. Тогава ще опознае самотата, както много малко хора я познават. Ще се намери на ръба на пропастта. Ще поиска краят му да дойде."

Някои хора са се изказали доста неподготвени по въпроса за "самотата". Има доста самотни хора които се чувстват доста комфортно в компанията на себе си.
Последното го изказвам съвсем точно.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.