Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:42 16.06.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Дължа ли извинение на някого, че разчитам на Бог?  
Автор aлkaжa (общителен)
Публикувано17.08.11 14:57



Да се извиня, че Бог ме е избавил? Защо да се извинявам и на кого да се извинявам?
Когато бях на седем години ме оперираха в Пирогов. Спомням си с какви чувства на почит разговаряха майка ми и баща ми за лекаря, който ме оперира.
Бил съм на умиране, защото бях единственото дете там, което беше с придружител. А имаше и пеленачета.
Дали би било почтено майка ми да се извини на някой, който не харесва лекаря?
Всъщност тогава мисля, че майка ми ходеше и по църквите и беше готова на всичко, за да оживея.
Може би някой мисли, че е проява на лош вкус, че разчитам на Бог?
Може би не е достатъчно стилно?
Може би е смешно?
Аз не бих се подиграл на някого, че е атеист. Да си атеист според мене изисква много по-голяма вяра. Вяра в математически невъзможни неща.
Вероятността да се самосъздаде случайно един единствен ген възлиза на около 10 на степен 600. Математически това далеч надминава границата на невъзможното. Само една-единствена чернодробна клетка е изградена от 53 милиарда белтъчни молекули. Шансът тези молекули случайно да се подредят по един строго определен порядък, за да бъде клетката функционално активна, е равен на нула. Като се замисля моят черен дробец колко хиляди литра концентрат е преработил



На мен изобщо не ми пречи, че някой е атеист. Никакъв проблем за мен няма.
Нещата са прости.
Програмата на АА се намира в книгата АА. Там много ясно е казано - в главата Как действа програмата -
(a) че ние сме алкохолици и не сме в състояние да управляваме живота си;
(б) че вероятно никаква човешка сила не е в състояние да ни освободи от алкохолизма;
(в) че Бог може и би ни избавил, ако Го потърсим.

От ясно по-ясно. Първите сто възстановили се алкохолика са написали как са се възстановили. Това е написано в книгата АА, откъдето идва името и на Братството АА. Дали му харесва на някой или не му харесва - Програмата е път към лична връзка с Бог.
Оттам нататък всеки може да си вярва в какъвто си Бог иска. Та дори да вярва, че Вселената е възникнала от нищото и пътува към нищото. В това няма никакъв проблем. Бог - какъвто всеки го разбира.
Обаче Програмата на АА е очевидно категорична в едно нещо. Сила по-голяма от нас може да ни върне здравият разум - Стъпка Втора.
Оставихме волята и живота си в ръцете на Бог - Стъпка трета.
Програмата на АА е начин да се влезе в съзнателна връзка с по-голяма от нас сила. Само това може да ни възстанови от алкохолизма.
Естествено е, че всеки има право да се възстановява както си иска, ако изобщо е възможно това, обаче ако иска да се възстанови чрез Програмата на АА - то Програмата на АА е начин да достигне до духовен опит.
Този духовен опит, за който Юнг казва, че единствено е виждал чрез него да се възстановяват безнадеждните алкохолици. И за който Юнг казва, че го е виждал тук-там.
А чрез Програмата на АА - това тук-там става посвеместно. Става следното - Рядко сме виждали човек да се проваля ако стриктно следва нашият път.
Толкова е просто. А нашият път е път на търсене на Бог. Така пише в книгата.
Дали някой ще му хареса или няма да му хареса - негов проблем.
Тази Програма не е създадена за харесване, а е създадена за безнадеждно болни хора.
Много ми е интересно дали някой раково болен ще иска скалперите на хирурга да са по дизайн на Пиер Карден. Иначе няма да легне под ножа. Няма да е стилно.

И накрая да кажа - аз дължа животът си на Анонимни Алкохолици и на Бог. На Бог, който ме докара при Анонимни алкохолици и който ме свърза с човек, който да ми покаже как да приложа на практика тази Програма за възстановяване.
Нямам намерение да се извинявам, че точно на Бог дължа животът си. Такъв какъвто аз го разбирам.
Ако искате да имате това, което притежаваме ние и сте готови да направите всичко, за да го получите - то вие сте готови да предприемете някои стъпки.

Но и аз съм бил на място, където предварително бях решил кое е истина и кое не. И много разбирах кое отблъсква хората. Голям специалист бях.
Обаче това е Програма за хора, които нямат избор:

Защо толкова упорито твърдим, че всеки член на АА трябва първо да е достигнал дъното? Отговорът е, че много малко хора ще се опитат да практикуват програмата на АА, ако най-напред не са достигнали дъното. Защото практикуването на останалите единадесет Стъпки означава да се възприемат отношения и действия, които почти никой алкохолик, който все още продължава да пие, и на сън не може да предприеме.

Кой иска да бъде абсолютно честен и толерантен? Кой иска да си признае грешките пред друг и да обезвъзмезди стореното зло? Кой иска да жертва време и енергия, за да отнесе посланието на АА до следващия страдащ? Не, средният алкохолик, затворен в себе си до крайност, не се интересува от всички тези неща - освен ако не го направи, за да опази живота си.

Ударени от бича на алкохолизма, ние достигаме до АА и там откриваме пагубното естество на нашето положение. Тогава и само тогава отваряме ушите си за убеждение и желаем да слушаме толкова силно, колкото може да го желае само един умиращ. Решени сме да направим всичко, което би ни освободило от безпощадното ни пристрастие към алкохола.




Тема Re: Дължа ли извинение на някого, че разчитам на Бог?нови [re: aлkaжa]  
Автор ratna ()
Публикувано18.08.11 09:34



Добре е човек да се уповава на Бог или на висша сила която може да се нарече с много имена . Особено , когато не може да се довери на собствените си действия.
Н мога обаче да оправдая Ненамесата на Бог , в първите опити на човечеството да добива алкохол . Той е седял някъде високо и е гледала хората в първото им опиянение . После отново е стоял безучастен , когато на хората им е ставало навик да се напиват . Отново е бил пасивен , когато е позволяват да се раждат деца в семейства на алкохолици ,където още от рана възраст тези деца са знаели вкуса на виното и ракията. И накрая след като хората са разрушавали здравето и домовете си , към някои от тях е бил благосклонен да им помогне .
Не , изобщо не е трябвало да допуска такова производство на земята , а не после да благославя само някои от алкохолиците .
Когато бях дете в кварталът където живеех имаше много прекаляващи с алкохола . Няколкото евтини кръчми бяха препълнени с мъже , които се прибираха в къщите си на четри крака или крещейки по улиците . Тогава си мислих , тези хора вече са на възраст , те когато умрат алкохолиците ще се свършат . Обаче на мястото на всеки умрял алкохолик , идваха двама млади алкохолици . Има една приемственост , която като свещено тайнство се изпълнява . Разрушиха само старите кръчми , новата "смяна" е по-голяма от отминалото поколение.
И защо позволява Бог всичко това ?
На всичкото отгоре жените и децата вече могат да бъдат достойни съперници на мъжете по чашка .
За мен алкохолът е евтина дрога , а в съвремения свят без дрога не става , защото има толкова неща , които ни е трудно да гледаме . А Бог стои безучастен в своят палат и понякога благоволява да погледне с края на окото си . Тези , които попаднат под неговият поглед получават благословията му и животът им се променя , но те са малко .
Айде честито на тези които са се освободили , останалите ...........................................................



Тема Re: Дължа ли извинение на някого, че разчитам на Бог?нови [re: ratna]  
Автор clovenhoof ()
Публикувано18.08.11 10:45



Бог не заема страна, само пази баланса.

____________________
Qui haec legit mihi meos suaviari


Тема Re: Дължа ли извинение на някого, че разчитам на Бог?нови [re: clovenhoof]  
Автор ratna ()
Публикувано18.08.11 10:49



очевидно че и това не прави , балансът отдавна е нарушен и не се възтановява



Тема Re: Дължа ли извинение на някого, че разчитам на Бог?нови [re: ratna]  
Автор 64stefana (непознат )
Публикувано18.08.11 11:36



Здравейте,братя и сестри!Прочетох последното мнение-на ratna и реших пак да пиша-благодарна съм на всички,които пишат във форума, и на всички,на които мога да споделям-за мен това е много важно.Тези дни имах връщане назад-снощи се поразмислих и си дадох ясна сметка,че отново и отново аз съм автор на проблемите си.Самият факт,че почвам неистово да си търся виновни...И както ми е казвала споносорката обикновено винаги в края на крайщата за всичко ми е виновен Бог.Когато ми го казваше в началото аз казвах-ама не-не е така.Та нали вече знам,че моята Висша сила ме е измъкнала от полудата или смъртта.И съм усещала спокойствието и радостта от живота.Защо пак така се получи?Защо отново не се чувствам добре?Защото забравих за тази мощна позитивна сила.И пак започнах да обвинявам,да съм недоволна,да търся пак грешките на хора,на които уж бях простила и мислено да ги наказвам.Между другото бях си забранила въпроса ,,защо,,.Като започна да си го задавам знам,че съм забравила доста неща на които ме учи програмата и лежа на стари лаври.
Та по отношение на темата за Бог...Няма да разсъждавам и за ви занимавам какво е за мен,но когато не е всичко,а имам съмнения аз съм тази,която започва да страда и само аз съм сложила началото.Защото аз избирам дали да съм гневна или да прощавам.И за мен всички безумия на човечеството идват от гнева и страха,с които сме обременени.Не вярвам в това,че Бог наказва-поне този,който аз съм избрала.Аз избирам Бога на любовта-за наказващия не искам да мисля-това не е Бог,а тъмните сили в мен-тоест моята болест.И мога много дълго да разсъждавам на тая тема като питам ,,защо има болести,,.Правила съм го и по цели нощи не съм спала-разбрах,че не мога да измисля нещо,но предпочетох засега да не се питам,а просто да приема.И да заживея с отговора.А той е само един-простичката духовна програма,създадена за такива сложни хора като мен.Дали аз или те са я създали?Не вярвам!Знам,че това е сила,по висша от мен.И само от мен зависи да продължа.И всеки може да опита-стига да го поиска истински .Днес съм трезва и благодарна!



Тема Re: Дължа ли извинение на някого, че разчитам на Бог?нови [re: ratna]  
Автор Xapakиpи ((минаващ))
Публикувано18.08.11 13:08



Вчера една сестра ми даде книжката "Това беше от Мен". Тя не влиза в нета, не знаеше, че тук се вихри теологичен спор. Разказах й, тя измърмори: "На който не му харесва да избере нещо друго, каквото му харесва."
Знам, че не е случайно нито че се срещнах с нея вчера, нито, че тя ми даде книжката, нито че я прочетох пред църквата, нито че я поствам тук сега.

Намираш ли се в трудни обстоятелства, сред хора, които не те разбират, които правят това, което ти е неприятно, които те оскърбяват? От Мен беше това.
Аз съм Бог, Който разполага с твоите обстоятелства. Ти не случайно си се намерил на това място, kоето Аз съм ти предопределил. Нали си Ме молил да те науча на смирение. Аз те изпратих в точно такова училище, където точно този урок се научава. Средата в която се намираш и пристъпващите до тебе само изпълняват Моята воля. По мое допущение те те оскърбяват.





P.S. Има различни преводи на това духовно завещание, написано от Серафим Вирицки - руски монах, починал 1949 г., канонизиран и почитан в Русия. Преподобният Серафим го е адресирал до едно от своите духовни чеда – епископ, който се намирал в затвора.

Благодаря на Д., че ми го подари вчера.



Тема Re:" това беше от Мен"нови [re: Xapakиpи]  
Автор ratna ()
Публикувано18.08.11 14:13



Помниш ли, когато имаше парични затруднения и ти беше трудно да свържеш двата края? От Мен беше това. Защото Аз искам да разполагам с твоето портмоне.
Това е човешко мислене . Бог е творец , не се нуждае от човешките портмонета .
Хората ги искат , но говорят , че Бог искал.
Нали Ме помоли да те науча на смирение?
Не съм се молила да ме учат на смирение

.
А като толкова уповават на Бог , защо по манастирите имат декари с лозови насаждения , от които монасите пият виното . Защо Христовата кръв е символизирана с виното , не можаха да направят това с безалкохолна напитка?
Ако тези които пием Бог иска да ни научи на смирение то тези които търгуват с алкохол и крупните производители на пиячка, на какво трябва да се научат ?



Тема Re:" това беше от Мен"нови [re: ratna]  
Автор алки (:))))
Публикувано18.08.11 15:51



Една стара жена постоянно плачела. Причината за това била, че по-голямата й дъщеря била женена за майстор на чадъри, а малката за търговец на юфка.

Когато времето било хубаво и денят слънчев, тя започвала да плаче мислейки

,, Какво време. Слънцето е толкова голямо и времето е толкова хубаво. В магазина на дъщеря ми никой няма да влезе, за да си купи чадър. Какво да се прави? И започвала да плаче."

Когато времето било дъждовно, тя си мислела за малката си дъщеря.
,,Дъщеря ми търгува с юфка, ако тя не изсъхне на слънце, никой няма да я купи. Какво да правя?"

Така, независимо от времето, тя тъгувала ту за голямата си дъщеря, ту за малката си дъщеря. Плачела постоянно и съседите я нарекли Сълзливата старица.

Веднъж Сълзливата старица срещнала монах, който я запитал, защо плаче непрекъснатро.

След като му обяснила, монахът гръмко се разсмял и казал:

- Госпожо не се убивай така. Аз ще ти преподам Пътя на освобождението и ти никога няма да плачеш. И той й казал:

Всичко е толкова просто.

Когато времето е хубаво мисли за юфката на малката си дъщеря, а не за чадърите на голямата. Казвай си:

- Какво хубаво време, юфката на малката ми дъщеря ще изсъхне бързо и търговита ще потръгне.

Когатои времето е лошо мисли за чадърите на голямата си дъщеря а не за юфката на малката. Повтаряй си:

- Ето, че заваля и хората ще си купуват чадъри и дъщеря ми, ще е добре.

След като изслущала монаха, старицата изведнъж прозряла Пътя, започнала да постъпва както я посъветвал монаха и спряла да плаче.

Тя винаги била весела и от Сълзливата старица се превърнала в Веселата старица.



Тема Re:" това беше от Мен"нови [re: ratna]  
Автор Kaтepинa A (позната)
Публикувано18.08.11 15:56



Боже, чак ме досмешава даже от този спор.

Ама нелепо е това, кой какво произвежда и кой какво купува, има си болести, има си диети, които са създадени точно за тези болести, и ако е болен човек, просто ги спазва.

Сещам се за един мой много близък човек, който беше зле със сърцето, имаше подагра, диабет, висок холестерол и нарушено оросяване на крайниците.

Не съм чувала да се занимава някога със свръх производството на шоколад, меса, алкохоли, сладкиши, бомбони и други лакомства.

Извинявам се, ако някой ще се обиди, но този спор тук ми се струва доста детски, все едно за пъри път някой чува за заболяване.

Да, произвеждат се цигари, алкохоли, сладкиши, и какво сега, да вземем да се натъпчем и да се напием, защото се произвеждат, и да обвиним след това Бог, че е допуснал да ги има в магазина.

И още, така ли няма нищо друго интересно в живота, че толкова да се занимавам с произвоството на вино, и декарите лозя.

Ами нека има лозя, нека има вино, нека който може да пие, да си пийва.

Аз правя доста неща, които монасите не могат да си позволят, ама те не са седнали да се окайват, че са ощетени нещо.

Безсмислено е всичко това, абе хора, имате ли проблем или нямате.

Ако имам проблем, то тогава аз търся решение, и изобщо не ме интересуват другите хора, защото аз не съм наред, не някой до мен седящ.



Тема Re:" това беше от Мен"нови [re: Kaтepинa A]  
Автор ratna ()
Публикувано18.08.11 17:07



да , защитавайте ги производителите и разпространителите на дрога и алкохол , а после защо имало такива като нас . защо ни бил къс фитила и на кой господ да се молим да ни даде сили срещу изкушението
остава вече някой да каже -че пиенето не е за такива дето се напиват , а пиенето е за пиячи

и като си имам проблеми то трябва да разбера дали попадат в 10-те% на тези които са неразрешими тогава нищо никой не може да направи

Редактирано от ratna на 18.08.11 17:11.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.