Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:47 23.05.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема За сбирките у нас и по светанови  
Автор tasartir (минаващ)
Публикувано06.07.11 21:47



Интересно ми е да попитам за сбирките - кой определя как ще се водят? Тук например почти не четат, само 12-те традиции отначалото + молитвата в началото, и в края. След това водещият пита подред и по име кой как е, как е минала седмицата му. Всеки говори каквото иска и колкото иска, няма ограничения във времето. По време на споделянето от него, ако някой иска да се изкаже по неговата тема, вдига ръка и бива записван от водещия, за да има ред, ако са повече. Получава се нещо като диалог и даване на съвети за някаква ситуация или житейски проблем, но с ред и изчакване. След това се преминава на следващият пак по същия начин. Най-важното, което у нас не знам защо го няма, абсолютно задължително на всеки новодошъл се връчва ярко жълто картонче с денонощния център на АА и старите кучета си написват номерата на мобилните телефони, като можеш да се обаждаш 24 часа в денонощието. После, разбира се, има пуш-пауза, през това време пускат шапката + касичка за подпомагане основаването на групи АА в Африка и след това се продължава пак същото. Ако случайно всички са говорили "здравейте, добре съм, това беше" и остава време, тогава вече се прочита нещо от книгата и пак се вдига ръка, който иска да се изкаже. Това е.
Би ми било интересно, ако има и други в чужбина да споделят как е при тях.

П.С. Некой, да ми пазиш ключодържател, ако стигна до него, че тук няма



П.С. Ако темата вече е обсъждана, моля да ме извините.



Тема Re: За сбирките у нас и по светанови [re: tasartir]  
Автор nekoi ()
Публикувано07.07.11 00:30



П.С. Некой, да ми пазиш ключодържател, ако стигна до него, че тук няма

Баба ми казваше: ще дойде маца за мляко.
Ключодържатели има, не бери грижа, стига трезвеност да има.



Всяка група решава сама как да протичат нейните сбирки.

Накара ме да се замисля за колко държави имаме информация как протичат сбирките - от посещения на наши хора там и от чужденците, които идват при нас и сме ги разпитали.
САЩ, Австралия, Англия, Холандия, Испания, Белгия, Словакия, Русия, Полша, Исландия, поне аз знам за тези, може и да изпускам някоя.
С известни различия, но навсякъде сбирките протичат общо взето както при нас.

Преди два месеца бях в една от горните държави и ходих на сбирка. Там не четоха, но за сметка на това в началото една жена говори точно половин час (засякох го) без прекъсване за своя опит по Шеста стъпка. Темата беше определена предварително и жената явно беше мислила какво да каже. В оставащия един час около половината от 20-те присъстващи се изказваха, но не обсъждаха чуждите изказвания, говореха само за себе си. Почивка за пушене нямаше, може би защото само двама-трима от всичките пушеха. Ограничения за времето на изказванията нямаше.
И при нас едно време нямаше, но в нашата група го приехме, за да може повече хора да се изкажат. Иначе двама-трима "изяждаха" цялото време и те бяха горе долу все едни и същи.
Спазването на някакви правила дисциплинира алкохолиците, защото ние не обичаме реда, особено наложен от друг. Кара ни да попречупим егото си и да приемем неща, които не винаги ни харесват. Да подчиним голямото си "аз" на груповото съзнание.
И не на последно място прави срещите ни сбирки на Анонимни алкохолици, а не раздумка на Женския пазар.

За никъде обаче в друга държава не съм чувал, както е при вас, да се коментират чужди изказвания и да се дават съвети.

Според мен не е без значение как протичат сбирките, но по-важно е с каква настройка идва човек на сбирките и изобщо как е настроен към АА. Т. е. - и на най-добрата сбирка можеш да намериш кусур и обратното.

Другото най-важно според мен е да има спокойствие, мир, приятелство, търпимост и толерантност

Редактирано от nekoi на 07.07.11 00:48.



Тема Re: За сбирките у нас и по светанови [re: nekoi]  
Автор Kaтepuнa (непознат )
Публикувано07.07.11 11:13



Мога да разкажа как протичат сбирките при нас, в Стара Загора.
Това е опитът ми, посетила съм сбирки на АА София, АА Варна и на конвенцията в Бургас през 2010г. и на конвенция в Словакия през февруари 2011 г.
При нас сбирките започват като се чете преамбюла на АА, това е от част от Пета глава на Голямата Книга, Как действа Програмата с Дванадесетте Стъпки на Програмата за възстановяне на АА.
Всеки чете по малко подред.
След това четем Дванадесетте Традиции на АА.
След това водещият дава възможност на всеки, който има кръгла годишнина, или кръгли месеци трезвост, или дни, да се изкаже, или ако някой има нужда да сподели нещо, да го каже.
Може да се предложи и конкретна тема за сбирката.
След това четем от Голямата Книга, различно е, ако има нов човек, задължително започваме с Мнението на лекаря, всеки чете по малко от Голямата Книга, на следващата сбирка продължаваме със следващата глава.
Докато четем, всеки може да се изкаже във връзка с темата.
Така си помогаме, като споделяме собственият си опит, свързан с Програмата на АА и работата си по Стъпките, и като изслушваме говорещите.
Всеки говори не повече от седем минути.
Не се оплакаваме, защото това не е целта на сбирките на АА, аз посещавам сбирките на АА, защото искам да остана трезва.
Не даваме съвети, защото не сме специалисти, не сме психолози, психиатри, лекари, научни работници, социални работници, ние сме хора, които имаме много сериозни проблеми с алкохола.
В края на сбирката четем откъс от главата Един поглед в бъдещето.
С това завършваме сбирката.
След това се молим всички заедно, хванати за ръце, всеки се моли с МОЛИТВАТА ЗА СМИРЕНИЕ.
Така завършваме сбирката.
Тези сбирки на мен много ми помогнаха.



Тема Re: За сбирките у нас и по светанови [re: Kaтepuнa]  
Автор nekoi ()
Публикувано07.07.11 11:43



Преди два месеца бях в една от горните държави и ходих на сбирка. Там не четоха, но за сметка на това в началото една жена говори точно половин час (засякох го) без прекъсване за своя опит по Шеста стъпка.

Да уточня снощния си пост - като казвам "там не четоха", има предвид, че не четоха откъс от литературата, но в началото един мъж прочете преамбюла, а една жена след него - стъпките.



Тема Re: За сбирките у нас и по светанови [re: Kaтepuнa]  
Автор tasartir (минаващ)
Публикувано07.07.11 12:56



"Не даваме съвети, защото не сме специалисти, не сме психолози, психиатри, лекари, научни работници, социални работници, ние сме хора, които имаме много сериозни проблеми с алкохола."

Под съвети нямах предвид съвети, които следва да идват от изборените от теб лица:

"След това водещият пита подред и по име кой как е, как е минала седмицата му".

Обикновено споделят хубаво, лошо в смейството, работата, такива неща. Повечето са трезви от дълго време и не се оплакват. Това имах предвид под съвети или споделяне на опит.





Тема Re: За сбирките у нас и по светанови [re: tasartir]  
Автор nekoi ()
Публикувано07.07.11 13:34



Когато миналото лято двамата испанци бяха в България, ми разказаха, че в тяхната група решили да отделят в началото на сбирките "5 минути за лични проблеми". Всеки, който иска, да каже какви проблеми е имал през седмицата.

Тази практика се оказала лоша и я отменили. Лоша, защото почти цялото време отивало за разни оплаквания. Коментарът на испанците беше, че проблеми със спукани водопроводни тръби, изгорели перални, невърнати заеми и т.н. не трябва да са тема на сбирките.

Добре е темите да идват от проблемите, свързани с нашето пиене и с нашето възстановяване по програмата на АА.
Наистина на пръв поглед една спукан водопроводна тръба може да ни накара да се напием. Но това е само на пръв поглед



Редактирано от nekoi на 07.07.11 13:35.



Тема Re: За сбирките у нас и по светанови [re: nekoi]  
Автор tasartir (минаващ)
Публикувано07.07.11 13:45



Е, никой не споделя такива битовизми

Хората се съобразяват и са бързи и изчерпателни в изказванията си, с едно-две изключения, но те са неизбежни. Алкохолът винаги се засяга в изказванията.



Тема Re: За сбирките у нас и по светанови [re: nekoi]  
Автор zavisima1 (непознат )
Публикувано07.08.11 01:06



това да не е било в Англия? тук има няколко вида сбирки. обаче това което си описал присъства на всички сбирки. ще опиша подробно,като си оправя кирилицата.



Тема Re: За сбирките у нас и по светанови [re: tasartir]  
Автор 64stefana (непознат )
Публикувано10.08.11 19:37



Здравейте!Искам и аз да споделя как се водят сбирките на ,,Пиротска,, в София.Това,което четем на нашите сбирки са първо-принципите,които се спазват на сбирката-те са много важни и създават организираност,стегнатост на изказванията и това,което особено много ми харесва е допълнението да не практикуваме клюкарството и оплакванията-те са наши най-големи врагове.Изказваме се по 7 минути.След като прочетем част от 5 глава ,,Как действа програмата,,,където са стъпките,се прочитат традициите и оттам водещия обикновено определя темата и се чете от Голямата книга и рядко от 12 на 12.Понякога четем някой от разказите допълнително или от статиите на Бил Уилсън.Обикновено всеки чете по малко-така се създава усещане,че всеки е значим.Обикновено се стараем да не даваме съвети,да не обсъждаме макар и неволно другите изказвания,а да говорим само и само от собствен опит.Най хубавите сбирки се получават,когато едно изказване провокира и другия да се замисли и да споделя.Има много оживени сбирки,но и такива,които вървят по мъчително и тогава сякаш съм изпитвала вина,че не върви.Това е от егоцентризма ми,но вече знам,че не съм някакъв организатор,а една частичка от това цяло, наречено АА.Радвам се,когато видя нов човек-задължително четем ,,Мнението на лекаря,,. и всеки разказва своя път до АА.Накрая завършваме с молитва.Това,което наскоро отчетохме е,че идват малко хора,а още по-малко се задържат.Затова решихме да започнем да действаме в тази насока-ще се радваме да споделите своя опит-засега не е идвал човек от ,,Суходол,,което е тъжно като статистика.И понеже аз все говорех как няма нови,не знам защо няма,аккво става..в един момент се запитах:А ти правиш ли нещо по въпроса,всъщност?Или това е едно от оплакванията ти?И сега чак май взех да чувам това истински-,,Действа,ако действаш!,,



Тема Re: За сбирките у нас и по светанови [re: 64stefana]  
Автор tasartir (минаващ)
Публикувано10.08.11 21:28



Този понеделник споделих на сбирката, че след почти месец съм се издънила и съм пила. Първоначално нямаше реакции, но по-късно дойде ред на наш събрат и той се обърна към мен и каза, че иска да обясня защо съм пропуснала три сбирки и защо точно съм пила. Аз нямах нищо против да кажа, но тогава наскачаха другите и казаха, че никой няма право да иска обяснения, да пита така, да държи сметка. И че не се съдим в АА. Тогава казах, че няма да кажа. Не, че имах какво да крия или да разкажа. Но можеше да ме попита в паузата например. След това друг събрат каза, че според него сбирките не протичат в традициите на АА и не му е приятно да идва, на което водещият отговори две неща - че трябва конкретно да каже защо и че това е опасно за него.

Мисля си, че е трудно да се угоди на всеки от нас, алкохолик. Ние си оставаме трудни хора в претенциите си.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.