Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:33 20.06.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Здравейтенови  
Автор 650910 (непознат )
Публикувано24.07.11 17:55



Не знам как да започна, нито какво точно да разкажа... Баща ми има проблем с алкохола. Той би писал лично, но в момента не е в състояние. Иска да се откаже, търси помощ от мен... Не беше пил 2 години и 4 месеца, преди това пак се беше докарал до много тежко състояние, литър концентрат на ден, перманентно пиян... Тогава не можеше да вземе решение сам за себе си, затова аз опитах, без да знам и да разбирам проблема... затворих го в къщи докато не премина абстиненцията. После вече можеше да се води разговор и да разчитам на собствения му разсъдък... благодари ми за помощта, каза, че никога повече не иска да минава през този ад. Вярвам му, аз сама минах през ада - знаете какво е, сигурна съм. Бихме се, крихме се, крих ключове, пари, документи, държах вратата под ключ и не спах дни на ред за да не измисли поредния хитър номер да ме метне. Няколко дни беше много страшно, потене, треперене, повръщане, халюцинации, проблем с кръвното... и какво ли още не. Минаха 2 години и кусур без да близне нито капка, всичко беше на ред, докато не се подлъга, мислейки, че вече може да се контролира... Голяма грешка. За 5 дни се върна в старото състояние. Сега се ограничава от концентрат, пие само 3-4 бири на ден, но спре ли - симптомите са страшни. Обади ми се с молба за помощ, и така... отново сме в началото. Опитахме да намалим алкохола по малко, пие по чаша бира на 5 часа и трепери ужасно. Питам вас, защото знаете от опит. Изчела съм целият интернет, но искам мнение от преживели го. Как е по-добре да постъпя - да спрем изведнъж и да преживее страшната абстиненция или да спираме постепенно и да удължаваме мъката... Страх ме е малко от рязкото спиране - не знам дали не мога да му навредя здравословно по някакъв начин. Той казва, че се чувства все едно ще умре. Кажете ми вие, какво да очаквам, с какво да помогна? Храни се редовно, пие по 5-6 литра вода, чай, мляко. Взима често душ, взима и успокоителни за да не трепери толкова много. А сега на къде?
Благодаря предварително на всички, които ще се отзоват. Той сам започна да предлага клиника или друг тип лечение, но аз не съм сигурна, че това помага. Може би по-скоро вашите сбирки, но след като преминем страшното и дойде на себе си.



Тема Re: Здравейтенови [re: 650910]  
Автор aлkaжa (общителен)
Публикувано25.07.11 23:22



Здрасти! Много добре, че човекът търси помощ.
Ние в АА не сме лекари и но правилно сте се ориентирали, че трябва първо да дойде на себе си, за да дойде при нас.
Може да се наложи болнично лечение ако човека не може да спре да пие.
Възможно е също така да се получат известни физически усложнения, докато спира и да се наложи лекарско наблюдение. Не трябва да се подценява ситуацията.
Успех и ви очакваме в АА!





Тема Re: Здравейтенови [re: 650910]  
Автор onehuman (addicted)
Публикувано26.07.11 01:18



Не пия точно от 2г. и 4м. и знам, че ако днес си сипя едно просто за "наздраве" утре ще ми се иска още едно за наздраве и така ... По мое мнение вече трябва да е натрупал известен трезвен опит а ние се опитваме да не пием 24ч. ако не можем не пием час и така стъпка по стъпка. Сам е трудно особено за човек опитващ се да започне да спира, но не и невъзможно. Принципно алкохолът се замества донякъде със захар, нека да пие, яде сладки неща а като му се допие алкохол - глътка чист въздух, разходка и да опитва да си намира друго занимание различно от това седнал с чашката. Той може би знае по-добре от мен, аз само споделям моя опит в началото когато ми бе доста трудно да изкарам ден два три без алкохол ....успех, ако не успее днес и утре е ден а и другиден също





Тема Re: Здравейтенови [re: onehuman]  
Автор katerinaleksandrova-20469 (позната)
Публикувано26.07.11 16:15



Според мен не е много правилно алкохолът да се "замества" с разни неща, може да са сладки, може и материални неща, а може и други неща.

Но е опасно, защото аз ставам зависима от всичко, почти всичко, което ми носи някакво удоволствие и опияняване.

За мен това не е решение на проблема.

Алкохолизмът е точно това, бягство от реалността чрез опияняване, което не ми дава да съм тук и сега, ами да си правя лесни и кратки бягства и така да си "почивам" от действителността.

Пълноценният живот е съвсем различно нещо.

Алкохолизмът трябва да се лекува, да се отстраняват всякакви клопки и зависимости, към които аз си

умирам да се хвана.

Но това може да ме заведе отново до алкохола.

Така че, единствено правилно и проверено си остава духовният опит, това е доста трудно, може да отнеме доста време, доста усилия, но дава това, което алкохолът и лекарстата са ми давали.



Тема Re: Здравейтенови [re: katerinaleksandrova-]  
Автор onehuman (addicted)
Публикувано26.07.11 22:53



Едно подходящо четиво - "Живот в трезвеност"





Тема Re: Здравейтенови [re: 650910]  
Автор 650910 (непознат )
Публикувано28.07.11 20:58



Благодаря на всички, които отделиха време да пишат :)
Нещата вече са ок, минахме страшното, дойде на себе си, всичко се връща в релси малко по малко. Има още някакви остатъчни симптоми - задъхва се, трепери, има усещането, че гори... но това са бели кахъри, нищо общо със страшните часове в началото. Този път нямаше криене и дебнене, сам реши и го направи, беше му трудно, но всички бяхме в къщи за да помагаме (аз, майка ми и сестра ми). В случая не става дума за алкохолик в този смисъл - седи с чашката, пие си до безсъзнание и не чува никой. Той пиеше тайно и по малко... но на често. Никога не е бил агресивен или скандалджия - отпуска си нервите и си ляга. Проблема се появи, когато реши да не пие и разбра, че не може. Има проблеми с кръвното и нервите и естествено 20 грама му ги решават. Историята и сега беше такава, имахме повод, пи половин бира, всичко беше ок, минаха дни, вдигнал кръвно... глътнал една глътка, след 2 часа втора, трета... и когато се усетил, вече било късно - станало му ясно, че е влязъл в затворения кръг... Каза, че си е мислел, че може да се контролира след като не е близвал толкова време. Сега разбра, че никога няма да може да се контролира. Изчетох бая теми тук докато чаках някой да отговори, давах сладко, мед, шоколад, много вода, бульон и чай. Не можеше да яде до вчера, всичко повръщаше. Вече се храни нормално, говори нормално... върна се. Сега вече говорим на трезва глава и му попрочетох доста неща от вашия форум, това определено помага - вижда, че не е сам, че има и други с неговия проблем, че и те минават през същите изпитания на тялото и духа. Позна себе си в много истории, симптоми. Надявам се, тази грешка да е била за последно. Сега остава да успея да го навия да потърси помощ от АА, само психиатърът явно няма да е достатъчен.

Още веднъж благодаря на всички, пожелавам ви много, много трезвани часове, дни и години :)



Тема Re: Здравейтенови [re: 650910]  
Автор onehuman (addicted)
Публикувано28.07.11 22:38



Aко се постарае просто да запомни, че сме безсилни пред първата чашка ще има успех, дръжте фронта





Тема Re: Здравейтенови [re: onehuman]  
Автор 650910 (непознат )
Публикувано28.07.11 23:55



Мисля, че вече го осъзна, за съжаление от опит. Беше първата грешка, надявам се, да си остане последната. Той сам много ясно осъзнава какво е направил, какво се е случило и какво не трябва да прави. Не знам как е с другите, но на него абстиненцията му е ужасно тежка. Хубавото е, че не изпитва необходимост да пие принципно, не се изкушава, въпреки че около него по цял ден има приятели с бира в ръка, предлагащи да го черпят. Купуват бира, носят му я, но не пипа. И преди беше така, проблема се появи, като реши, че ако не прекалява може да се контролира. Сега каза "беше права, не мога, нещо става с мен без да мога да го контролирам". Варианта "само на повод за наздравицата" го забравяме окончателно.



Тема Re: Здравейтенови [re: onehuman]  
Автор stefko_aa (Загорец)
Публикувано29.07.11 00:09



"Ако се върнем назад, ще разберем, че години наред продължавахме да пием отвъд точката, до която можехме да се откажем по силата на волята си. Ако някои се съмнява, дали е навлязъл в тази опасна зона, нека се опита да се откаже от алкохола за една година. Ако е истински алкохолик и заболяването е в доста напреднала фаза, няма почти никакви изгледи за успех."
.............

"Много от нас си мислеха, че имат силни характери. Имахме огромно желание да спрем за винаги. И все пак открихме, че това е невъзможно. Това е объркващата страна на алкохолизма, такъв, какъвто го познаваме - невъзможността да оставим алкохола настрана, колкото и големи да са потребността или желанието за това.
Понякога се замисляхме за последствията повече от Джим. Винаги обаче настъпваше онзи страшен умствен феномен, при които успоредно с разумното мислене неизбежно се промъкваше някое безумно и банално оправдание, за да посегнем към първата чаша. Разумът не успяваше да ни държи под контрол. Печелеше безумната идея."
.........................

"И така, в даден момент алкохоликът не притежава ефективна умствена защита срещу първата чаша. С изключение на единични редки случаи, нито той, нито друго човешко същество могат да осигурят такава защита. Защитата му трябва да дойде от някаква Висша сила."


Гл.ІІІ от Голямата книга-"Още за алкохолизма"
.............................................

"Трагичната истина е, че ако човекът е истински алкохолик, този щастлив ден може никого да не дойде. Той е изгубил контрол. В даден момент от пиенето на всеки алкохолик той преминава в състояние, в което и най-силното желание да спре пиенето е без ефект. Това трагично положение е настъпило в практически всички случаи много преди да си дадът сметка за това.

Факт е, че повечето алкохолици по все още неясни причини са загубили правото на избор в пиенето. Нашата тъй наречена воля преставя да съществува. Ние не сме в състояние в дадени моменти да извикаме в съзнанието си с достатъчна сила спомена за страданието и унижението, което сме преживели само седмица или месец по-рано. Ние сме беззащитни пред първата чаша."

Гл.ІІ от Голямата книга-"Има изход"

....
..............................................

Здравейте,братя и сестри алкохолици!

Благодарен съм за това,че след всичките години на напразни,безконечни опити да спра да пия,или да се науча да пия,най-сетне намерих какво ми има и най-вече-какво да правя за да живея доста добре,без мисълта за алкохол;да живея свободен от алкохола и без алкохол.
Сега върша определени,прости действия ден подир ден,които ми дават всичко,от което се нуждая без да стисам зъби,без да трупам излишни килограми или мускули,а просто да си действам по програмата на Анонимни Алкохолици,която се намира в книжката Анонимни Алкохолици.

Бъдете здрави и трезвени още 24 часа,и доскоро!

Поздрави-Стефко.

Бъди себе си.

Тема Re: Здравейтенови [re: 650910]  
Автор nekoi ()
Публикувано29.07.11 00:21



Проблема се появи, когато реши да не пие и разбра, че не може.

И аз тогава разбрах, че имам сериозен проблем. Дотагава си мислех "абе да, пия всеки ден, често започвам още от сутринта, ама когато реша да не пия, няма да пия"
Един ден реших да не пия, но към 11 ч. започнах да треперя. Беше дошла една гостенка, пред нея съвсем се разтреперих и бързо отскочих до скрития си запас, защото иначе не можех да разговарям нормално с нея.


Каза, че си е мислел, че може да се контролира след като не е близвал толкова време. Сега разбра, че никога няма да може да се контролира.

Това "никога" е много стряскащо за алкохолиците.
Изтегли му книжката Живот в трезвеност от тук



и му прочети главата за 24 часовата програма. Прочетете и останалите глави. Изтегли и останалите книги. Програмата на АА е в книгата Анонимни алкохолици. Книгата 12 стъпки и 12 традиции ни помага да се задействаме по програмата.



Сега остава да успея да го навия да потърси помощ от АА, само психиатърът явно няма да е достатъчен.


Понеже тук няма такова емотиконче, ти описвам какъв емотикон ти пускам за горното изречение - четирите пръста свити, палецът сочи към тавана




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.