Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:33 24.05.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема В памет на Лудия Макснови  
Автор pocahontas1 (непознат )
Публикувано20.07.11 14:29



Преди около две седмици е починал П. – или лудият Макс, както са му викали в отделението на алкохолно болни на лудницата в Раднево. Лудият Макс е първият, който познавам и който си отиде от алкохолизъм.
Познавах го от две години – откакто отидох в АА във формат “пази боже” и “да чукам на дърво”. Обаче като поизтрезнях и като взе да ми поизветрява алкохола от главата, все ми се струваше да си мисля, че съм голяма работа – щото не са ме гонили от работа, щото не съм лежала в лудница, щото не са ми поставяли диагноза компетентни медицински лица, щото съм прекалено умна и изключителна да се чатна и да се светна тъкмо навреме какъв ми е проблема.
Познавах лудият Макс от самото начало – от две години и нещо. Като клошар. Идваше от време на време в АА – пиян, мръсен, дрипав, веднъж имаше следи от белезници по ръцете. Май веднъж го видях трезвен – или по-скоро надрусан с хапчета. Така си представях алкохолиците всъщност – не умни, спретнати, интересни и изключителни като останалите в групата на АА, а клошари – като П.
Едва ли ще наруша каквото и да било правило и традиция ако разкажа за него – това, което видях и това, което съм чувала. Все пак – Лудият Макс вече не е между живите. Нещо, което всеки един от нас тук си е пожелавал от все сърце.
Лудият Макс е дошъл в АА преди 20 години. С подкепящата го прекрасна жена. С прекрасните си деца. С личния си шофьор и гъзарската си кола. Знаел е няколко езика. Имал е няколко висши – и то технически. Бил е директор някакъв. Когато е дошъл повечето са били загубили всичко, което си струва – били са трезви по на няколко месеца, най-много година. Гледали са го и са се чудели – ето, това е човек, който знае кога да спре. И Лудият Макс наистина е спирал – по за година и нещо дори. Не знам дали е пил хапчета през това време. Дори е вадел хора от запои. Бил е като Зевс – помагал е с каквото може – с време, със сили, с енергия ... Казвали са ми много пъти – “Не можеш да си представиш какъв човек беше”.
Беше човек в минало време още приживе, преди две години, когато го познавах.
Опитите му да се пребори със себе си продължават 20 години – до края му всъщност. Тая борба май го уби. За 20 години губи всичко – бавно, позорно и мъчително. Лежи в лудница около 20 пъти. Превръща се в жалко подобие на биологичен индивид.
Дали е профукан животът му напразно? Дали си е отишъл напразно? Не знам. Не съм господ, въпреки че често се правя на такава. Но за П. са ми казвали”Той беше самият Господ.” И самият господ умря като клошар. Гордостта е погубила повече алкохолици от алкохола, пише в една книга.
Ами според мен не е умрял напразно. Аз днес му благодаря. Че го познавах – такъв какъвто беше когато го познавах. Че имаше какво да се научи от него. И пиян беше много умен – егати акъла и чудото, въпреки двайсетгодишното саморазрушение. Лудият Макс не беше боклук – не беше роден в кофа за боклук. Той умря бавно, позорно и мъчително. И това не е песимизъм, а факт – отнася се и за мен.
Днес му благодаря – че ми показа каква съм. Че ми показа какво се случва. Че ми показа, че не помага нито акъла, нито парите, нито имането на каквото и да било. Че не съм господ. Че няма нужда да се правя на господ, че няма нужда да се мисля за господ, че никой не очаква от мен да постъпвам като господ. Че имам право на избор – да си отида като него или просто да се смиря. Че смирението не е мръсна дума – означава всъщност – “с мир” да приема света, такъв, какъвто е и себе си, такава, каквато съм. Днес аз греша, но не съм грешка, днес аз се провалям, но не съм провал – и това го пише в една книга на АА.
Всеки от нас може да си представи какво му е било в главата на Лудият Макс. Каква каша, каква разправия и какви кънтящи камбани. И всеки от нас днес може да е благодарен за много, стига да поиска да бъде благодарен.
Ако си мислите, че искам да внуша на който и да е песимизъм – грешите. Животът и смъртта на Лудият Макс не са песимизъм, а факт. И най-добре е, когато е най-зле – когато удари проклетото дъно и нямам друг избор, освен да викам “Помощ!” И това пак не е песимизъм, а факт – от собствен опит го казвам.

Благодаря ти, Макс.



Тема Re: В памет на Лудия Макснови [re: pocahontas1]  
Автор nekoi ()
Публикувано20.07.11 15:04



Бог да го прости!

Сега разбрах от поста на Покахонтас. Изтръпнах. В последните 5-6 месеца не бях чувал нищо за него.
Имаше много здрав организъм и затова живя толкова дълго.
Дълго. Колко дълго? Ако не се лъжа, една година не му достигна, за да навърши 60.
Но и най-здравият организъм не издържа в един момент пред алкохола.

Познавах го много добре, още от времето, когато дойде в АА и беше баровец. Помагал ми е когато съм бил в запой, подкрепял е и майка ми в такива моменти и тя и досега понякога ме пита за него. И аз неведнъж се опитвах да му помогна. Не успях.
Имаше невероятно цветист и остроумен език. Когато беше само леко на градус, пускаше такива лафове, че съм се заливал от смях. Казваше: аз пия амбициозно.


Няколко пъти съм се канел да преброя всички, които минаха през АА, но не успяха "да се закачат" и алкохолът ги уби. Но не знам има ли смисъл да ги броя.

Адвокат, готвач, лекар - най-добрият диагностик, който съм виждал, само със слушалка и опипване и почукване поставяше безпогрешни диагнози и след това с благ глас те успокояваше и направо ти вдъхваше кураж и те лекуваше само с гласа си,
още един юрист, поляк женен за българка, инженер, шофьор, музикант, със сигурност пропускам някои.

Както казва Покахонтас, техният живот и смърт не са песимизъм, те са факт.

Бог да ги прости!

Редактирано от nekoi на 20.07.11 15:34.



Тема Re: В памет на Лудия Макснови [re: pocahontas1]  
Автор ALONE911 (минаващ)
Публикувано20.07.11 15:45



Не познавам човека, но много алкохолици напуснаха този свят.
Повечето са все хубави хора или били такива.
Явно и алкохолизмът си подбира или може би като всяка болест по "заложби".
Бог да го прости!





Тема Re: В памет на Лудия Макснови [re: pocahontas1]  
Автор Xapakиpи ((минаващ))
Публикувано20.07.11 20:14



Бог да прости.
Смъртта на алкохолик за мен винаги е урок. Най-важният.
Ако бдителността ми се е успала, ако споменът ми е прашасал, ако трезвото ми его, полегнало на 4-годишните си лаври е позабравило какво е да съм на крачка от небитието с бутилка в ръка, ако скоро не съм подавала ръка на все още страдащи брат или сестра. Смъртта на алкохолик ме събужда. Защото можеше да съм аз.
Ще се помоля за спасение на душата му.
Ще се помоля също така като дойде моят час - да съм трезва.
Благодаря ти, П., почивай в мир.
Това е песен от неговата младост. Сигурно ще му хареса да си я чуе там, където е.





Тема Re: В памет на Лудия Макснови [re: pocahontas1]  
Автор д-p (непознат )
Публикувано20.07.11 20:31



Познавах го. Беше изключително колоритен човек, див, импулсивен, интелигентен и винаги готов да помогне. Обичаше поезията, дърворезбата, пирографията, рисуването, работата с компютър. Спасил е доста хора: караше с колата си мъртво пияни до болница, разпространявше идеите на АА в отделенията за детокс, много помогна на групата АА в Раднево, като донесе куп книги и филми. По едно време дори имаше идея да прави защитено жилище за алкохолици.
Ето две негови стихотворения, публикувани в сп."АркА":

НАДЕЖДА


Надявам се, че утрото го има

Надявам се, че всичко предстои

Надявам се, че няма да е зима,

Когато Алкохола отстраниш.


Надявам се, че мои ще са дните,

Които сам ще изградя

И с него, с Алкохола са едните,

А другите са с мен, със Любовта.


Надявам се и вярвам, че го има

Свободния незамърсен живот

Не може вечно да е зима,

Не може все да съм идиот.


Надявам се, че Мъдростта ще дойде,

Ще ме качи на своите криле,

Надявам се, че може без упойка

Да плувам във живота отреден.


Надявам се, че може да е близка

Развръзката на вечната проблема

От него ще избягам с писък

От Алкохола – дявол с диадема


За мене да си трезвен е икона,

За мене да си трезвен е идеал.

Не можеш да се правиш на кокона,

Когато пулсът ти почти е спрял.


Напротив, трябва здраво да се бачка

И ден по ден живота да градиш,

А Алкохола трябва да се мачка

И моля ти се майко да простиш.




НА МОЯ ПОБРАТИМ


Аз целия съм в белези и рани,

Аз целия съм в пепел от жени,

И болна е душата изподрана.

Животът ми съвсем се промени.


Откакто вдигнах тази първа чаша,

Откакто в алкохола пристрастен,

Живях и пиех, няма ваше – наше,

Когато с алкохол си осветен.


Когато с Алкохола съм побратим,

Аз нямам хъс към мирис на жена

Когато с Алкохола съм побратим,

Тогава всичко в мене е тъга.


Когато с Алкохола съм побратим,

Аз нямам майка, нямам и деца,

Когато с Алкохола съм побратим,

Животът ми е все със две лица.


Когато с Алкохола си побратим,

Ти сам копаеш дъното под теб

И няма нужда чак да си обратех,

За теб във Алкохола има мед.



Тема Re: В памет на Лудия Макснови [re: д-p]  
Автор puvpav (шматорко)
Публикувано21.07.11 01:21



Лека му пръст.
Познавах го и то доста добре.Помогна ми преди време като пътувахме заедно в чужбина да видя как АА и програма може да не деистват ако аз не действам.Как не стават нещата само с приказки и знания .Как може да си много години в АА и защото не искаш да се предадеш не се справяш.Има и още неща които научих от него.
Благодаря ти П. сега съм трезв и благодарение на теб.Дори и със смъртта си ми помагаш.
Доста познати алкохолици умряха, вече не жалея, знам че няма нищо по нормално за нас ако не се променим изцяло.Това само ми напомням да не се откланям от пътя.
Живота продължава и надежда има.Зная пътя, остана да вървя по него.



Тема Re: В памет на Лудия Макс [re: pocahontas1]  
Автор ХелинаМодератор (Усмивка)
Публикувано21.07.11 08:51



Почивай в мир, П...



Тема Re: В памет на Лудия Макснови [re: pocahontas1]  
Автор тн (непознат)
Публикувано21.07.11 10:10



Благодаря ти, Покахонтас.
Много хубаво си го написла, на много хора можеш да дадеш желание за промяна и смелост за действия с това, което си написала.
Прочетох и стихотворението, написано от починалия алкохолик, искаше ми се да напиша нещо сериозно и твърдо, без емоции, защото според мен те са вредни понякога, но не мога да не се разчувствам, все пак, отива си човек, явно талантлив, който е можело да бъде полезен на много хора, ако е бил здрав и възстановен от алкохолизма.
И все пак, съвсем логично е и нищо необичайно вече за мен, написано е и се доказва всеки ден, всеки от нас го доказва с живота си, ако няма желание всеки ден за промяна, ако няма желание да се следват Стъпките на Програмата, ако не се направят нови, решителни, различни и непознати действия и крачки, изходът е един - умиране, и още, не е само умирането, ами адът, през който се минава до действителното умиране.
Затова трябва да се пише и да се напомня, ако трябва и една голяма, ама много мощна камбана да звъни непрекъснато, и да ни събужда, всеки ден, всеки ден да е ново начало и ново желание за промяна.
Благодаря ти, че днес разклати камбаната и чух звън в главата си !



Тема Re: В памет на Лудия Макснови [re: pocahontas1]  
Автор pocahontas1 (непознат )
Публикувано21.07.11 11:28



Благодаря на всички, които си спомниха за П.
Днес седях на спирката и гледах някакви некролози. И си помислих, че животът ми днес щеше да е “Тъжен помен” преди да дойде “Скръбна вест”.
Истината е, че П., въпреки невероятният интелект, енергия, амбиция, талант, дарба, потенциал направи точно това – превърна се в “Тъжен помен” преди да стане “Скръбна вест”.
Откакто съм в АА ми се случва да говоря с пияни алкохолици – те се надпреварват да ми обясняват – ти знаеш ли аз кой съм и какво съм направил. Това правех и аз – обяснявах колко съм велика и съвършена, какво съм направила и колко грешно е конструиран света. А всъщност – през това време правех следното – отварях поредното кенче бира и чувах приятното съскане, което произвеждаше действието ми.
Днес съм трезва и не ми се пие. Днес не съм велика и съвършена. Днес светът се върти в правилната посока.
Благодаря на всички за това.
Благодаря ти П. и дано там, където си в момента, да намери покой.



Тема Re: В памет на Лудия Макснови [re: pocahontas1]  
Автор aлkaжa (общителен)
Публикувано22.07.11 08:57



припадна в двора си..на спирт и слънце, прибраха го във Военна болница, където не ме пуснаха на свиждане, щото беше в интензивна...и после-никролог...

Така ме информира един приятел относно смъртта на нашия събрат.
Лудия Макс...Имах известни контакти с него. Помня откъде му дойде този прякор. Припомних си някои работи. Искрено искаше да помага на алкохолиците. По едно време ходи в чужбина /не разбрах точно по каква линия е бил там там/ и се върна много ентусиазиран. Сподели ми, че вече има цел. Вдъхновил се да става консултант по зависимостите или терапевт. Ще трябвало да събере 2 000 долара, за да плати курса на обучение. Да получи китапа. Питах го, защо му е китап да помага на алкохолици. Каза - Друго си е човек да си има китапа.
Беше много здрав физически и аз на моменти откровено се страхувах, че може да се стигне до бой и да пострадам. Много съм се молил за него, защото никак не го харесвах. Понякога имахме спорове. Учудих се, когато разбрах, че уж бил в АА от много години, обаче ми се скара да не приказвам глупости, че Стъпките на АА се намирали в книгата Анонимни алкохолици. Изкрещя ми - Покажи ми да видя, къде там има стъпки!? Въпросът естествено беше риторичен и не изискваше отговор.
Абе така като се замислих, имам и още спомени. Може да го ползвам като спонсор. Убеден съм, че няма да има нищо против, защото искаше да помага. Просто трябва да правя обратното на него.
Или поне да помня, къде се намира Програмата за възстановяване от болестта алкохолизъм и изречението - "Рядко сме виждали човек да се проваля ако стриктно следва нашият път."




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.