Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:18 20.06.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Re: За сбирките у нас и по светанови [re: Kaтepинa A]  
Автор mina68 (непознат)
Публикувано16.08.11 23:37



Катерина А пишеш:
Според мен е нормално "някои неща" да са преескпонирани, когато става въпрос за алкохолици.

Благодаря ти , че вземаш отношение по написаното от мен.
Става въпрос за следното: (опитвам се да не засегна никого)
В този форум почти всички искат да внушат, че само и единствено като посещаваме сбирките на АА можем да спрем да пием.Всички благодарят на Бог.Значи трябва и да станем вярващи.Ами ако не съм склонна да вярвам в разни сили???Аз пък съм атеистка.Има доста като мен.
Вие отблъсквате хората, вместо да ги привлечете към АА с тия екзалтирани , прекспонирани писания.

Ето цитат от друг форум:

Много малко хора могат да се провалят при започването на процес на самолечение, ако са истински отдадени на това да лекуват другите. - Теодоре Исаак Рубин

Голямата книга на Анонимните Алкохолици описва едно от най-великите ранни открития на тази Дружба. Ако търсим ключ, общ модел на алкохолиците, които са се оправили, било открито,че единственото действие, което всички те са предприели, било да помагат при лечението на другите алкохолици. Във всеки пример, тези анонимни алкохолици, които отскоро били въздържатели, някои току-що излезли от болницата, излизали и започвали да помагат на останалите алкохолици, които все още страдали.

Моят призив към всички тук е:
Моля обмисляйте и от този ъгъл своите постинги,те не бива да плашат новодошлите с преувеличени религиозни елементи.

Аз се лутах месеци, години в агония и трябваше сама с много мъка да намеря пътя.От този форум останах с впечатлението, че АА е едва ли не секта.
Може би това е стилът в България.Повтарям, че не искам да обиждам никого.
Единствено искам да помогна.



Тема Re: За сбирките у нас и по светанови [re: mina68]  
Автор nekoi ()
Публикувано17.08.11 01:05



Аз също съм вярващ, но избягвам да говоря и много внимавам какво говоря за Бог по две причини:
х изпитвам огромен респект (или не знам каква е точната дума) и смятам, че това е тема, по която не може да се говори току така.
х знам, че всяка дума, повтаряна многократно, се изпразва от съдържание.

Колкото до този форум за мен основното му предназначение е да даде информация за Анонимни алкохолици и да доведе алкохолиците в АА.
Защото това не е форум на АА, а дори и форумите на АА не могат да заменят пълноценно живите сбирки, заниманията по програмата и всичко останало, което се случва в АА.

В този смисъл съм съгласен с Мина за представата за АА, която форумът създава в незнаещите. Тя е непълна и често едностранчива. Защото в групите на Анонимни алкохолици има много атеисти и там никой не ги насилва да вярват в каквото и да е. И въпреки това АА помага на тези атеисти.

От друга страна, точно защото е форум, в него всеки може да пише каквото си иска, стига да е по темата. И ако някой чувства нужда да пише за Бог точно по този начин, не може да бъде упрекнат или помолен да пише по друг начин.

Значи в крайна сметка нещата опират до личното състояние, усещане, разбиране и отговорност. Както и до личната искреност.

Редактирано от nekoi на 17.08.11 01:31.



Тема Re: За сбирките у нас и по светанови [re: mina68]  
Автор Kaтepинa A (позната)
Публикувано17.08.11 11:25



Радвам се и аз, че си прочела и си взела под внимание това, което съм написала. Това ми подсказва, че трябва да продължа и да пиша.

Разбира се, че трябва да внимаваме, понякога допускам грешки, просто съм "преекспонирана", много смешно е това, но е истина, след като съм алкохоличка, това състояние е "нормално" за мен. Но стига с шегите.

На мен сбирките на АА, Програмата, спонсорирането ми върна живота, това е за мен и е истина, аз съм живо и неопровержимо доказателство за това.

Никъде не е писано или казано, че може да има ии някакви други начини за възстановяване от алкохолизма, може, но аз не ги познавам, при мен това помогна и помага, и бих искала да го напиша, и да го кажа, и да го извикам и така, защото сега се чувствам съвсел различно от преди и съм длъжна и отговорна да го научат и други хора.

Но, пак повтарям, сигурно, може, възможно е, вероятно е, съвсем допустимо е да има и други начини за лечение на алкохолизъм, но аз самата не съм запозната.

Обаче имам факти, братовчедка ми почина преди три години, през 2008 година, посети преди това много психолози, псиихиатри, ескрасенси, всичко, което може да дойде наум на една майка, която губи детето си.Т

Тогава я посъветвала доц. Тотева, тя самата посочила, че единствено възможен вариант за спасение е АА. Братовчедка ми не опита, както и да е. Да се придържам към фактите и основната си мисъл.

Не знам как действат писанията, сигурно има много да се уча, наистина трябва да се уча да привличаме хората, това е важна забележка, но самата аз още се възстановявам, та сигурно допускам много грешки, но това, че ти си прочела, и си ми обърнала внимание, за мен е достатъчно, има смисъл да пиша, но ще се опитам да бъда умерена, поне ще се постарая.

Много важно е, АА не е секта, нито е религия, сега, бих искала, когато човек пише "секта", да отиде до тълковния речник, и да направи справка :
1. Религиозна общност, която се противопоставя на официалната религия.
2. Прен. Пренсбр. Група хора, които се отделят от другите; отцепници.

Така, ние не сме религиозна общност, та да се противопоставяме на официалната религия.

Още, ние не сме отцепници, напротив, алкохолът ни превърна в отцепници от живота и обществото, ние искаме да живеем в обществото, сред другите хора, да сме достойни и да ни уважават, това искаме, да сме трезви и да бъдем част от обществото.

Излиза, че не сме секта.

Стилът в България, във Франция, в Полша, в Словакия е един и същ, става въпрос за болест, нарича се алкохолизъм, и той не се влияе от държава и раса.

Нито ще се оправдавам, нито ще си променям стила, ако мога да помогна на някого, това е достатъчно доказателство и за стила ми, и да поведението ми и да действията ми.

Разбира се, ще се старая да не обиждам никого оттук, и да привличам хора.



Тема Re: За сбирките у нас и по светанови [re: Kaтepинa A]  
Автор Kaтepинa A (позната)
Публикувано17.08.11 11:49



Съвсем съзнателно не писах за Бог, но сега ми се иска да го направя.

Имам право и имам отговорността да го кажа, Програмата на АА, която се прилага по цял свят е път към Бог, и е помогнала на много хора, спикерите, американци, които слушам, говорят съвсем спокойно, с благодарност, нежност и с чувство на любов към Бог.

"Дано да го откриете сега." ще потворя това, което четем винаги в началото на нашите сбирки.



Тема Re: За сбирките у нас и по светанови [re: mina68]  
Автор д-p (непознат )
Публикувано17.08.11 16:11



Аз не съм алкохолик, но работя постоянно с алкохолици. Личното ми убеждение е, че АА със сигурност не е секта. Обаче често виждам хора със сектантско мислене, които се опитват да проповядват АА. В АА, както във всяка друга общност, могат да попаднат всякакви хора... Може би изключенията от правилото създават погрешното впечатление, тъй като точно те са най-шумни, експанзивни и напористи... Изкушавам се да копирам един текст, който много точно описва принципите на организация на сектите:

"Морган Скот Пек прави и едно важно разграничение. Това е дефинирането на разликата между общността и култа. Общността привлича хората със своето вътрешно единство, тя не упражнява насилие върху тях, за да ги задържи при себе си, гордее се с разнообразието на участниците. Култовете от своя страна се характеризират с това, че промиват мозъците на членовете си, подлагат ги на огромен натиск, за да ги привлекат и задържат, и ги правят в някаква степен еднакви. Пек дефинира десет характерни черти, които правят култа култ:
1. Обожествяване на един обаятелен водач, който довежда последователите си до бедствие и смърт. Не един и двама “гуру” насърчават обожанието на последователите си. Върховният водач е абсолютният авторитет по въпросите, засягащи учението и организацията на групата, морала и личния живот на членовете й. Той е издигнат на пиедестал, не е отговорен пред никого и неподчинението на желанията му се счита като неподчинение към самия Бог. В повечето случаи сектата задоволява страстта за власт и величие на водача, а понякога - сексуалните му желания и извращения, както и тези, на неговите приближени;
2. Почитан вътрешен кръг. Водачът има нужда от доверени ученици. Всички големи култове имат един вътрешен кръг ученици, които другите почитат почти толкова, колкото и водача. Важна е потенциалната възможност за злоупотреба с властта;
3. Поверителност на управлението. Отличителна черта на култовете е потайността, в която са обвити действията на този вътрешен кръг. Водачите на култовете дори не се преструват, че отговарят пред някого за действията си. В сектата има строго йерархична структура. Тя представлява организация с желязна дисциплина;
4. Финансова неяснота. Ако организацията не преследва печалби, информацията за финансовите й дела би трябвало да е достъпна за всички. В много от случаите сектата представлява една прикрита или не толкова прикрита система за печелене на пари;
5. Зависимост. Авторитарното управление на култовете поставя последователите им в зависимо положение. Култовете обезкуражават самостоятелното мислене. Сектата определя живота на индивида до най-малките подробности, изисква пълно подчинение и упражнява пълен контрол над личността. Тя определя какво може и какво не може да чете човек, какво трябва и какво не трябва да яде, с кого да общува и с кого - не, с кого да има сексуални отношения. Редовно се правят подробни изповеди и се събира информация за личния живот на членовете;
6. Еднаквост на мисленето. Това е една от най-характерните черти. Собственото “Аз” на човека отива на заден план. Неговите желания и стремежи се окачествяват като грях към организацията и се потискат по всякакви начини. Това създава много характерния комплекс за вина към организацията;
7. Специализиран език. Това е обособяването на набор от думи, които за хората в сектата имат особено значение, често неразбираемо за външния наблюдател. В крайна сметка се получава нещо като таен език, познат само на посветените, и практически непреводим. Подобни групи са така обсебени от специализирания си език, че загубват възможността си да общуват нормално с външния свят;
8. Догматична доктрина. Сектата има особено учение, получено от водача чрез специално просветление директно от Бога.
9. Ереси. Отношението на култовете към Бога е винаги объркващо и еретично. Често такива групи се позовават на свещени книги на други религии, например на Библията, но винаги използват изолирани от контекста и изопачено тълкувани пасажи, с цел да подкрепят своето особено учение. Понякога се правят и изопачени собствени преводи на Библията.;
10. Дресираният Бог. Култовете по един или друг начин смятат, че Бог им принадлежи, те са го “спипали”.

Ако се опитвате да прецените някоя конкретна организация, трябва да знаете, че за да бъде култ, не е необходимо да отговаря на всичките десет критерия. Достатъчно е да отговаря на три-четири. Съществува изобилие от култове и сред тях попадат много групи хора с делови цели и интереси. "



Тема Re: За сбирките у нас и по светанови [re: Kaтepинa A]  
Автор 64stefana (непознат )
Публикувано17.08.11 16:43



Искам да споделя и аз своето мнение във връзка с темата за Бог-дали е преекспонирана или не-не искам да коментирам.От собствен опит-държа да подчертая-след работа със спонсор стигнах до извода,че всичко срещу което съм се опълчвала и ми се е виждало преекспонирано от негова страна в последствие го научавам и разбирам,но по по-трудния начин-минавайки през отричането и недоверието-то си е за мен разбира се-в АА всичко е свободно.И никой никого не може да накара насила-нали имаме свободен избор.Тук обаче винаги стигам до задънената улица на ,,Той/тя ще ми каже,, за да разбера,че всъщност никой не е отговорен за моето щастие-аз избирам дали да вярвам или да не вярвам.В Голямата книга на АА много добре е казано-Бог,всеки както го разбира.И че никой няма монопол.Аз съм така родена-с болестта на своеволието и отричането,че някой може да знае по добре от мен.И сега настръхвам,когато ми кажат истината.Но тоя от когото най-много ме боли,най много ми помага-така че вече не искам да отсъждам-кое е добро и кое лошо.Кое ми помага и кое не.Затова се доверявам на спонсора ,каот проводник на силата,идваща от Бог-за което аз също не искам да се извинявам. И знам,че когато нещо много ме е подразнило нещо в мен не е наред.Та в тоя смисъл аз мноого дълго се опитвах да надхитря всичко и всички.Резултатът беше ужасен.Загубих семейството си,излязох на квартира-и пак не спрях-продължих.Повече от 10 пъти съм лежала в психиатрия,правиха ми и електрошокове.Нищо в мен не се промени-само диагнозите в рецептурната книжка.Аз дори нямам спомен как попаднах в АА.Знам,че не аз съм тази, която сама се спаси-беше точно ,,силата,която издърпва хроничните алкохолици от предверията на смъртта,,.И дали ще я наричам Бог или нещо друго-това е моя избор-аз лично не го натрапвам.Но не искам вече да си повярвам,че мога без нея-защото програмата е духовна и ако не искам да я приема, то пак имам свободен избор.Но аз не искам да умирам-вече съм го пробвала това!



Тема Re: За сбирките у нас и по светанови [re: 64stefana]  
Автор Lodez ()
Публикувано17.08.11 20:52



Да Братството на Анонимни Алкохолици се е родило вследствие на Програмата на Анонимни Алкохолици ,която е описана в Голямата Книга Анонимни Алкохолици.В началото е имало една сбирка седмично за да посрещат новите и техните семейства.После стоте възстановили се алкохолика по тази Програма са тръгнали от град в град като апостоли и са помагали на безнадеждно болните си братя и сестри да получат тази свобода, която те са получили.Така се е получило Братството и неговите Традиции ,Традиции ,които да спасяват Братството от нас самите,от болестта ни..В Братството всеки си решава дали ще прави това от което се възстановяваме или не .Нооооо....каква ли ми беше ползата от Братството без програмата ...Когато дойдох в нашето Софийско Братството щях така и да си умра в пълна безнадеждност .Нямаше кой да ми подаде ръка и да ми покаже какво да правя всеки ден ,ден по ден за да изляза от собственият си ад.Не знаех и аз по какви невидими пътища за кой ли път акостирах в АА .Имаше добри съвети за стискане на зъби ,нещо което не можах да направя -не че не опитах с всички сили ама не се получи и си пих шест месеца яко и до смърт в Братството с добрите съвети ...не знаех как намерих смелост и потърсих помощ на хиляди километри защото я нямаше помощта чрез Програмата тогава в АА София за тези безнадеждни случаи като моя .Внимаваше се изключително много новите да не се уплашат заради което имаше негласно споразумение да не се набляга на програма и други такива отживелици като "Мнението на лекаря "в което се обяснява че има Програма по която трябва да се действа за да се възстановя от тази безнадеждна болест..На мен не ми стигаше да знам ,че съм болна и вече оневинена ...исках да знам как да се измъкна от това положение от което по никакъв начин не можех до сега! Със сокове и сладко не ставаше ...Благодарение на спонсора ми който ми отвори ушите ,очите и душата за тази Висша Сила или Господ както аз си го разбирам,тъкмо от този момент чудото се получи и получава ден по ден само за днес Бях войнстващ атеист и смятах ,че съм по-различна и по -по -най !Как така, не стига ,че съм болна и нещастна ,ами сега Господ ще ми отнеме и малкото "качества и дарби "които имам !Човекът който ми помага да премина през собствените си опустошения и ми показа как да си намеря пътя към моята Висша Сила си има и свободата и спокойствието да живее със своите дарби и качества ,че и да развива нови.Ето това пожелах и аз да видя от другата страна там където не съм и мечтала ,че е възможно за мен .Да за другите ,но не и за мен ,при мен е невъзможно да се получат промени . .Сега знам ,че Сила по- Висша и по интелигентна от болното ми Его ми проправи път .Чрез Програмата на АА,чрез спонсора ми ,чрез братята и сестрите, които действат по тази простичка Програма за освобождаване от болното Его ,чрез опита на всички сестри и братя в Братството .Само по този начин днес съм трезва ,душата ми е спокойна и не искам да се връщам в ада в който се тътрих цял един живот от терапия на терапия от психолог на психо терапевт из цяла Европа .Нека да ми се подиграват ,че съм буквоедец или фанатик !Аз пък,пак ще си следвам ясната точна и прецизна рецепта на Програмата на Анонимни Алкохолици за лечение на това безнадеждно заболяване !!! Защото за мен нямаше и няма друг изход ,къде ли не проверявах...





Тема Re: За сбирките у нас и по светанови [re: Lodez]  
Автор nekoi ()
Публикувано17.08.11 22:15



Със сокове и сладко не ставаше

Веднъж Боби Фишер се заканил, че ще играе срещу Борис Спаски с един кон по-малко и пак ще го бие.
Като докладвали това на Спаски, той казал: Фишер си е Фишер, но и конят си е кон.

Та и сладкото си е сладко (като средство за облекчаване на физическата абстиненция в първите дни на трезвеност) и програмата си е програма, и спонсорите са си спонсори, и Голямата книга си е Голяма книга.



Тема Re: За сбирките у нас и по светанови [re: tasartir]  
Автор val999 (трезвен засега)
Публикувано17.08.11 23:46



Днес на сбирка на АН едно момче каза "Аз съм вярващ, вярвам в Бог, но по мой начин. Не в попове и религии, а аз си имам друга моя предства за Бог."

Анонимни Алкохолици не е секта и не е религиозна организация. В програмата много често се говори за Бог, но винаги с уточнението "така както Го разбирам". Просто такава е програмата. Тя е спасила милиони алкохолици от смърт или лудост.

Програмата на АА не е единствената за справяне с алкохола. Тя обаче е тази с най-висок процент успеваемост (това не е съм го измислил аз).

Никъде в тази проста програма никой не задължава никого в каквото и да било. Ако искаш вярваш, ако искаш не вярваш. Ако пък някой чак толкова се гнуси от факта, че твърде често се говори за Бог то може би тази програма не е подходяща за него. И толкоз. Това със сигурност не означава че програмата е лоша.

По въпроса за култувете само ще кажа, че още от самото начало в АА е имало хора, които са се опитвали да стават лидери и/или да налагат техни убеждения като единствено правилни. Вероятно ще ги има и за бъдеще. Във всички тези случаи тези хора са били изолирани от останалите членове на дадената група. Наистина това не е ставало отведнъж, но е ставало винаги. Просто такова е цялтото движение АА - доброволно сдружение на изстрадали хора с общ проблем, които си помагат един на друг и докато то е такова никакви гурута и други подобни няма да виреят в него.

Спомням си преди 3-4 години в този форум се вихреше някаква дискусия и някой нещо не беше доволен, че в АА има всякакви хора и че понякога някои от тях създават конфликти, напрежение и т.н. И тогава алки беше написал нещо от типа "... вие какво искате, на сбирки да ви идват само добри алкохолици ли?". Нещо подобно беше. Запомнил съм го и се старая да не го забравям. Това е едно от нещата, които ми напомнят, че такова е АА - свободно и независимо. И че както много събратя алкохолици са толерантни към мен така и аз трябва да съм толерантен към всички останали.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.