Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:24 30.04.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
*Кратък преглед

Тема Домове за зависими  
Автор Ali_ (бях независима)
Публикувано18.06.11 21:59



Здравейте!
Преди време бях писала тук за проблемите с майка ми. По-точно за нейната любов към алкохола. С няколко думи - от 5-6 години я спасяват буквално от смъртта в гастроентерологични отделения. Закрепват и черния дроб, минава през делири, хепатална енцефалопатия, дори при едното пролежаване стигна до чернодробна кома . Поизчиства се за около месец от алкохола докато е в болница, дава големи обещания, че повече капка алкохол няма да опита и така до следващото спешно състояние. Вече в никое гастроентерологично отделение не я искат, дори в спешните кабинети не ни обръщат внимание. И така от кабинет на кабинет - в психодиспансера ни казаха, че е късно да се лекува алкохолизма ( все едно ми казаха да я оставим да умре ) и не я взеха. Като последна надежа се захванах за държавната болница за лечение на алкохолизъм и наркомании в София. Лекарят още преди да ни изслуша, каза, че трябва да се настани в дом. Тук се съгласих. Но ... - домът, който предложи е бомбастично скъп. И този лекар е собственик на този дом за зависими "Феникс". Така или иначе - оставих майка ми за 10 дни. Но се чудя - дали няма конфликт на интереси - шефът на отделението за зависими в държавната болница си има частен дом и препраща там пациентите си. Обеща ни с нея да рабтят екип от психолози. Нямам връзка сега с нея, сали е така - още не знам. Също и не мисля, че 10 дни са достатъчни да помогнат с нещо. А цената е непосилна.
И стигам до въпроса си - знаете ли други такива домове, няма ли някаква държавна структура, където да поостане майка ми. Върне ли се вкъщи, пак ще се върне към ежедневието си, а черният и дроб вече няма никакви резерви.
Какво да няправя, къде да я заведа, моля ви, дайте ми идеи?
Благодаря



Тема Re: Домове за зависиминови [re: Ali_]  
Автор July_mf ()
Публикувано19.06.11 01:04



Суходол, Раднево, Карвуна.
Ако питаш за държавно и евтино -това е.
АА е напълно безплатно. Не предлага настаняване в жилища, храна, дрехи, работа , пари или каквото и да е подобно обслужване, но човек може да е почти всеки ден на сбирка за около 2 часа.
И се радвам, че пишеш. Защото по другите теми се чудим и се маем.
Ако някой от нас, смята че това не се отнася за него и че има време да си пие.
Нека си пие.
Продължителността на тази илюзия е смайваща. Мнозина я преследват чак до вратите на лудостта или смъртта.

Редактирано от July_mf на 19.06.11 02:00.



Тема Re: Домове за зависиминови [re: July_mf]  
Автор Ali_ (бях независима)
Публикувано19.06.11 11:23



Само който се е борил знае колко страшно е това. Не мога да преценя кое е по-страшното - дали да си зависим и да се разкъсваш между порицанието на близките и нуждата от алкохол или да си близък на зависим - да искаш да повлияеш, а да си безсилен...
Искам да призная голямата си грешка в опитите да спася майка си - през тези 5-6 години винаги лекувахме последствията от алкохола. Попадаше все в гастроентерологични отделения, след което "изчистена" си я прибирахме пак вкъщи. Като щрауси си заравяхме главите, усещахме я, че пак пие, но и вярвахме, че е "само днес, само малко". А и тя перфектно ни заблуждаваше, никога не си призна сама. Може би ако бяхме потърсили квалифицирана помощ по-рано, да търсим лек срещу алкохола, тогава може би щеше да има някакъв ефект.
Та, това искам да кажа - колкото повече отлагаме да признаем проблема - толкова повече губим. Срамно е - от съседи, приятели, колеги, от хората по улицата...

. Но колкото и да мразя майка си понякога за това, което ми причинява, не искам да я оставя да умре, ами ако тя наистина е болна и сама не може да се спаси, нали някой трябва да и помогне?

Благодаря, че тук мога да споделя.



Тема Re: Домове за зависиминови [re: Ali_]  
Автор tasartir (новак)
Публикувано19.06.11 12:14



Разбира се, че има конфликт на интереси. Всъщност никакъв конфликт няма, човекът се е окопал там, за да препраща зависими да му пълнят гушката. Дори да оставим цената настрана, Феникс не е болнично заведение. Няма доктори, няма лекарства, няма кой да следи физическото й състояние. На мен ми беше предложена цена от същия човек 50лв на ден, без прием на медикаменти. С лекарства уж за отказване било по-скъпо.
Аз лежах във военна болница при др. Бояджиев, но и там чудеса не правят, изчистват те, дават лекарства и те оставяш сам да се оправяш, с или без помощта на АА. Опитай се да издебнеш майка ти когато е трезва, кажи й, че деветте й живота са на изчерпване, дали е готова да умре, дали е преминала предела тогава, когато алкохолът вече взима решенията вместо нея дори и на трезво. Опитайте с АА, няма какво да губите повече. Само желание се иска от нейна страна, иначе няма да стане.
Не, че аз съм в позицията да мога да давам съвети, но история като тази ми помагат много, като виждам реално какво може да се случи. За което ти благодаря и от сърце желая успех.

Редактирано от tasartir на 19.06.11 12:15.



Тема Re: Домове за зависиминови [re: tasartir]  
Автор ARlZE (Nachtmahr)
Публикувано19.06.11 13:53



Разбира се, че има конфликт на интереси. Всъщност никакъв конфликт няма
.............................

Точно така.
Интересите винаги са в синхрон и никога в конфликт.

some men change the world more in defeat than other in victory...



*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.