Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:24 25.05.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Малко помощнови  
Автор Hrista (непознат )
Публикувано08.05.11 18:27



Здравейте,
Дойде моментът и аз да споделя моята история. Всъщност, не съм сигурна, че търся съвет, защото мисля че знам какво трябва да направя- да отида на сбирка. Но въпреки това, чувствам че имам нужда от малко подкрепа, разговор.. Да започна с това,че майка ми беше или е зависима, не съм сигурна към какво точно , лекарства, алкохол..Всички си затрваряхме очите пред това. Обикновенно го правеше веднъж или два пъти в месеца, мисля че и досега така продължава, но се крие зад болести и болежки.
Преди няколко години , все още бях студентка, започнах често да си пийвам. Големи компании, добро настроение - нищо лошо. След това започнах всяка вечер и особенно , когато съм сама(напрегната работа, динамичен живот, ей така за отпускане). Така продължава и до днес. Чувствам,че това е проблем, чувствам,че съм доста безсилна, като се прибера вечер си мисля единствено за приятното омайване от виното или бирата. За съжаление, всичко това прави впечатление и на съпруга ми. Като за начало, мисля днес да не пия, само тези 24 часа. По-натам ще видим, иска ми се да събера и смелост за сбирка, защото едва ли има друг начин дистанционно :). Също ме тревожи, че понякога не пия по цяла седмица, но дойде ли петък....Ще съм ви благодарна за всякакви мнения, думи, дори споделени чувства.
Благодаря



Тема Re: Малко помощнови [re: Hrista]  
Автор nekoi ()
Публикувано08.05.11 22:20



Онзи ден на сбирката си говорехме кой как е дошъл в АА, с какви очаквания и с какви притеснения. И почти всички казаха колко приятно останали изненадани, защото очаквали да видят какво ли не, пък ги посрещнали едни съвсем нормални и дружелюбни хора.

Освен това съм чувал от немалко хора в АА да казват, че са знаели от доста време за сбирките, но не са намирали смелост в себе си да дойдат. И сега съжаляват, че не са дошли по-рано.

Аз не мисля, че трябва да се съжалява в такива случаи. Всеки идва, когато дойде неговият момент.
Ти сама си усещаш, че твоят момент е дошъл. Не отлагай





Тема Re: Малко помощнови [re: nekoi]  
Автор nekoi ()
Публикувано11.05.11 00:40



И?? Какво стана, като реши за начало само днес, на 8 май да не пиеш?



Тема Re: Малко помощнови [re: nekoi]  
Автор Hrista (непознат )
Публикувано11.05.11 15:38



Здрасти, извинявам се че не писах досега. Днес е 11ти , вече четвърти ден не съм пила нито капка, много съм горда от себе си, но се страхувам да се похваля, за да не се издъня. Чувствам се невероятно- най-прекрасните неща мис е случват. Мисля и днес да не пия. Довечера ще пиша повече. Чудя се , какво да обяснявам на събирания и партита(не ходя много често, но все пак).



Тема Re: Малко помощнови [re: Hrista]  
Автор nekoi ()
Публикувано11.05.11 17:16



Браво за четирите ти дни



Няколко дни трезвеност са чудесно нещо, но те са само началото на пътя. Колкото до това, че уточняваш, че не си пила нито капка, това е истинското непиене.
Защото, ако пиеш няколко капки, вече не ти се брои
Не че отняколко капки ще се напиеш или ще ти стане нещо, но пиенето на тези капки показва... абе хайде да не го измислям какво точно показва...

Но ще ти дам един пример. Преди около месец се бях амбицирал уж сериозно да откажа цигарите.
Купих си никотинова дъвка, сутринта не пуших. Към 11 ми се допуши силно, ама по метода на отлагането си викам: добре де, ще запаля, ама не сега а в 14 часа.
Към 14 часа се сетих, ама си казах: добре де, ще запаля, ама не сега, а към 16.
До 17 не пуших. В 17 не ми се пушеше особено много, но отидох и поисках цигара от един колега и я изпуших. Мина ми през ума нещо от сорта, че мога да се възнаградя за това, че цял ден не пуших.
Вечерта продължих да пуша и си дадох сметка, че към 17 ме е хванало нещо като страх, че мога да изкарам целия ден без цигара. Защото това щеше да означава, че и на другия ден не трябва да пуша.

С две думи - явно не бях достатъчно готов за отказването. И до днес си пуша като кебапчийница.

Цигарите и алкохола са различни зависимости, но разказах това толкова обстойно, защото понякога съм пил, само защото знам, че щом пия всеки ден, значи трябва и днес да пия.



Тема Re: Малко помощнови [re: nekoi]  
Автор aalfredo (непознат )
Публикувано11.05.11 18:20



И аз понякога пиех без да ми се пие, защото смятах че трябва да си взема дозата. Такова ми е било мисленето.



Тема Re: Малко помощнови [re: aalfredo]  
Автор Hrista (непознат )
Публикувано11.05.11 21:57



Здравейте отново. Днес малко трудничко удържах, заради колегите,който ме поканиха на биричка след работа . Поръчах си айрян и понесох доста подигравки, но минах с номера с диетата. По-сигурна съм от всякога,че не искам да пия повече(но да не се изхвърлям , защото наближава петък).
Сериозно размишлявам по въпроса как да се измъквам от поводите за пиене .Засега съм ок с извинението-с диетата, но понякога се чудя, колко по-лесно би ми било, чисто и просто да кажа- алкохоличка съм. Обикновенно в такива ситуации хората проявяват разбиране и може би така ще бъде доста по-спокойно. Вие как се измъквате? Понякога - както днес е супер изкушаващо, не само заради самия алкохол, ами заради самата приказка.



Тема Re: Малко помощнови [re: nekoi]  
Автор Hrista (непознат )
Публикувано11.05.11 22:00



вярно,че цигарите са друга зависимост, обаче мисля че точно същото, което описа ми се е случвало с алкохола. Имаш ли хоби?



Тема Re: Малко помощнови [re: Hrista]  
Автор nekoi ()
Публикувано12.05.11 01:25



Знам, че това как ще се измъкваме от поводите за пиене изглежда голямо проблем. Ама впоследствие се оказва не чак толкова голям.

Поне за България да се казва "не пия, защото съм алкохолик" не е най-добрият вариант. От опит го знам, че хората се стряскат и започват самите те да се чувстват неудобно, защото у нас това се смята за срамно.
Преди време един АА англичанин, който имаше имот в Родопите, ми разказа, че местните били много любезни с него, ама все го канели да пие. И когато той им обяснявал, че е алкохолик, те му казвали "ми щом си алкохолик пий тогава де, какъв алкохолик си пък не пиеш"



Аз обикновено казвам нещо от сорта "не пия, защото алкохолът започна да ми пречи и реших да го оставя". Хората, дори и да им е любопитно как точно ми е пречел алкохолът, обикновено не намират смелост да зададат този въпрос.
Разбира се, на по-близките може да се каже цялата истина, ама нищо чудно от неразбиране те да започнат да те убеждават, че не си алкохоличка. Пък това може да се окаже добре дошло за теб, като претекст да хванеш чашата.

Тези с които сядаш по-често на маса, сравнително бързо приемат, че "алкохолът ти пречи" и престават да те канят, свикват, че ти не пиеш. Говоря за нормални умерени пиячи, "състезателите" обаче се дразнят, ако някой край тях не пие. Затова пътищата ми с подобни хора се разделиха. Пък и някак не ми е интересно с тях. Като изпият две-три и започват да се държат глупашки и виждам аз какъв съм бил, че и много по-лош от тях дори.

Когато ми се налага да ходя на места, където служебно се пие, казвам наздраве с някаква вода или фанта в чашата и никой не се вълнува какво точно имам в чашата. Защото обикновено на тези места пиенето е част от церемонията, хората там не се събират, за да се наливат и напиват.

Общо казано - хората се вълнуват много по-малко от това дали пием или не пием, отколкото на нас ни изглежда.

Големият проблем обаче е, ако си намериш начини да отказваш пиенето сред хора, но се чувстваш ощетена от това, непълноценна, пиенето ти липсва и т.н.

В такива случаи, ако някой се колебае дали да отиде на сбирка на АА, най-добре е да престане да се колебае



Тема Re: Малко помощнови [re: Hrista]  
Автор Xapakиpи ((минаващ))
Публикувано12.05.11 10:13



Поздравления за петте дена!
Това е линк към много полезна книга, която ми беше наръчник в първата година. Дава отговори на най-спешните въпроси при спирането на пиенето.


А колкото до моя опит - и аз измислях някакви неща в началото - пия антибиотици, получих алергия, с колата съм, но nekoi е прав, че в суматохата на купона едва ли някой наблюдава зорко какво има в чашата ти. На по-късен етап, когато разказах на най-важните хора в живота ми за заболяването си, изобщо отпадна необходимостта да се обяснявам.
Но в началото, в първите дни, важното е изобщо да останеш сух - от минута на минута, от час на час, от денонощие на денонощие. Изобщо не можеше да става въпрос за излизане с колеги, еле пък за сядане на маса, на която се пие и да се обяснява защо не поръчвам. Не е за препоръчване ходенето по заведения, по гости, по купони. Това са супер сериозни рискове за човек, който наистина е решил да спира пиенето.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.