Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:35 13.07.25 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
*Кратък преглед

Тема Питане  
Автор aalfredo (непознат )
Публикувано01.05.11 19:02



Как се поставя диагноза Алкохолна болест от лекар специалист, при положение че болния отрича да има проблем.
Благодаря



Тема Re: Питаненови [re: aalfredo]  
Автор aлkaжa (общителен)
Публикувано02.05.11 10:30



И какво като се постави?



Тема Re: Питаненови [re: aalfredo]  
Автор д-p (непознат )
Публикувано04.05.11 02:06



Като всички останали диагнози в медицината, тук също точното формулиране и кодиране става съобразно Международната класификация на болестите, 10-та ревизия (МКБ-10). Там си има много ясни критерии.
Няма да копирам целия текст от раздела "Психични и поведенчески разстройства, дължащи се на употреба на психоактивни вещества", а само тази част, касаеща зависимостта. За алкохолната зависимост кодът е F 10.2:
"F1x.2 Синдром на зависимост
Съчетание от физиологични, поведенчески и когнитивни явления, при които употребата на определено вещество или клас от вещества придобива много по-висок приоритет за дадено лице, отколкото други видове поведение, които в миналото са имали по-висока стойност. Основната описателна характеристика на синдрома на зависимост е желанието (често силно, понякога непреодолимо) да се приемат вещества или медикаменти (предписани или не от лекар), алкохол или тютюн. Може да са налице доказателства, че при лица, които се връщат към употребата на психоактивни вещества след период на въздържане, признаците на синдрома на зависимост се появяват по-бързо, отколкото при лица без предшествуваща зависимост.
Диагностични указания
Сигурна диагноза на зависимост може да се постави само ако три или повече от следните показатели са били заедно налице по някое време през последната година:
(1) силно желание или чувство на вътрешна принуда да се приемат психоактивни вещества.
(2) затруднен контрол върху приема на психоактивното вещество по отношение началото, края или нивото на употреба.
(3) физиологично състояние на абстиненция (виж F1x.3 и F1x.4) при прекъсване или намаляване употребата на веществото, което се проявява с: типичния за веществото абстинентен синдром; или употреба на същото (или сродно) вещество с цел облекчаване или премахване на абстинентните симптоми.
(4) данни за повишен толеранс, като нужда от по-високи дози за постигане на ефект, който първично се е постигал с по-ниски дози (типични примери за това се наблюдават при зависими от алкохол или опиати лица, които употребяват дневни дози, достатъчни да увредят или убият непривикнали лица).
(5) прогресивно отпадане на алтернативни удоволствия или интереси, поради употребата на психоактивното вещество; нужда от повече време за доставяне или употреба на веществото или за възстановяване от ефектите му.
(6) продължаване на употребата, въпреки наличието на очевидни вредни последици, като чернодробно увреждане от прекомерно пиене, депресивни състояния вследствие от тежка злоупотреба или свързани с употребата на веществото нарушения в когнитивното функциониране; трябва да се положат усилия, за да се установи дали употребяващият е бил или от него би се очаквало да бъде наясно с естеството и размера на вредата.
Стесняването на личния репертоар от начини на употреба на психоактивното вещество също е описано като характерна черта (например тенденция да се пие по един и същ начин, всеки ден или всеки край на седмицата, без съобразяване със социалните норми на приемливо пиене).
Съществена особеност на синдрома на зависимост е или наличието на данни за приемане на психоактивни вещества, или на желание за тяхната употреба; субективното осъзнаване на принудата да се приемат психоактивни вещества се наблюдава най-често по време на опитите да се прекрати или намали употребата им. Това диагностично изискване изключва например хирургични пациенти, на които се дават опиати за облекчаване на болки и които могат да покажат белези на абстинентно състояние при спиране на лекарствата, но които нямат желание да продължат тяхното вземане.
Синдромът на зависимост може да е налице по отношение на конкретно вещество (например тютюн или диазепам), на група от вещества (например опиати и опиоидни лекарства), или на по-широк кръг от различни
вещества (както е при лица, които усещат принуда редовно да употребяват каквито и да било достъпни лекарства, и които показват дистрес, тревожност и/или соматични белези на абстиненция при въздържане от такава употреба).
Включва: хроничен алкохолизъм; дипсомания; зависимост от психоактивни вещества, неуточнена другояче"

Усложненията се кодират допълнително: например абстинентно състояние, психотично разстройство и др.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2025 Dir.bg Всички права запазени.