Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:51 12.06.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Предава ли се генетично алкохолизма?нови  
Автор Galaxy (непознат)
Публикувано23.06.10 10:32





От 5 членно семейство в което 4-ма не понасят и не близват алкохол, 5-тия е алкохолик. Свекъра на това семейство е бил алкохолик. Дали се предава генетично? Алкохолика не е живял с другия алкохолик и контактите с него са му почти никакви.



Тема Re: Предава ли се генетично алкохолизма?нови [re: Galaxy]  
Автор mifive (непознат)
Публикувано23.06.10 17:29



От това, което знам по темата ми се струва, че не е много правилно да се гледа само алкохолизма. Всъщност болестта се нарича зависимост и тя има много проявления- зависимост към психоактивни вещества, секс, любов, интернет; работохолизъм, анорексия, булимия... Това, че останалите 4-ма не близват алкохол съвсем не означава, че не са засеганти от болестта по някакъв друг начин. Отговора ми не е много оптимистичен...



Тема Re: Предава ли се генетично алкохолизма? [re: Galaxy]  
Автор д-p (непознат )
Публикувано25.06.10 08:02



Според специалистите по генетика алкохолизмът е генетично повлияно, не не генетично детерминирано заболяване. Това означава, че по наследство се предава известно предразположение, но развитието на болестта зависи от взаимодействието между индивида/с неговите биологични и психологични характеристики/, средата и веществото. Ако имате роднина алкохолик, това говори за повишен риск, но съвсем не означава, че ще се разболеете. Повишеният риск предполага и превантивни мерки, повишено внимание, за да не се развие болестта. Това е един вид "слабо място". Често предразположените към зависимост имат повишен толеранс към алкохола, т.е. това са хората, които "носят на пиене". Те и околните приемат това като "сила", "мъжкарско поведение", но след време точно такива хора се сблъскват със сериозните проблеми...



Тема Re: Предава ли се генетично алкохолизма?нови [re: д-p]  
Автор NikiFin (рекордьор)
Публикувано01.07.10 00:13



абсолютно съм съгласна. В родата на мъжа ми има много алкохолици, буквално умрели от алкохолизъм. Той самият пие доста, поне в моите очи, всеки ден поне по 1 бира и на вечеря 2 чаши вино. А като седне на запой пие повече от всички, сигурно 3 бутилки вино може да изпие и не се напива.
Той се има за големя пияч, ама аз съм казвала, че това е всъшност заради семейния алкохолизъм. Майка му и баща са му са си все с чашката, а така са и почти всичките му роднини или са били преди да умрат от пиене




Тема Re: Предава ли се генетично алкохолизма?нови [re: NikiFin]  
Автор lvaylo (PC Service)
Публикувано01.07.10 22:35



Хаха, пиел по една бира и 2 чаши вино. Ще ме разплачеш от смях


На това ли казваш много пиене ?
Аз пиех по 400-500 гр ракия през ден в продължение на 3 години, мислех че съм станал алкохолик, да ама не. Спрях от веднъж честото пиене. Сега пукам пак но на месеца 3-4 пъти. Не ми се пие, не треперя за алкохол. Мисля, че никога не съм бил акохолик, а най обикновено пиянде. Има разлика, макар някои насила да се тикат в редиците на алкохолиците в тоя форум.



Тема Re: Предава ли се генетично алкохолизма?нови [re: lvaylo]  
Автор Galaxy (непознат)
Публикувано02.07.10 12:43



Благодаря на всички за отговорите! А един алкохолик може ли да издържи например две-три седмици без пиене и да не показва признаци на абстиненция!



Тема Re: Предава ли се генетично алкохолизма?нови [re: Galaxy]  
Автор lvaylo (PC Service)
Публикувано02.07.10 12:54



Според мен, ако е алкохолик по класическата схема -от сутрин до вечер пиене, в продължение на години, то ще има абстиненция, но не съм специалист, да кажа все пак. По горе споделих личен опит.
Ето сега не съм пил от 15 дена, хем ми се пие, хем не ми се пие, но пък ми е ясно, че дори да се напукам, както трябва - все така става седна ли, после мога пак да не пия с дни и не ми е проблем, не тряперя, нямам непреодолимо желание.
А пия от 14-15 годишен на седмица задължително напиване :) и до сега все едно и също, с изключение на изминалите 3 години, дето прекалявах, но все пак мисля, че не станах зависим, понеже мога и да не пия.
Отказах и цигарите от раз, вече три месеца не пуша, откак не пия толкова често.
Познавах истински алкохолик, живееше с леля ми. Вдигаше я в 2-3 часа посред нощите да му налива ракия, не ядеше много, но за това пък все беше пиян - почина от цироза преди нялколко години.

Иначе алкохолик да издържи две три седмици без пиене е почти невъзможно, даже една не може да издържи, ако няма воля и оказана помощ от външни източници.
Та заключението ми е, не от всяка пияница става алкохолик, иначе тука има много провъзгласили се алкохолици :)
За мен лично откаването от цигарите е по трудно от това на алкохола, за мен лично, повтарям.

Редактирано от lvaylo на 02.07.10 13:08.



Тема Re: Предава ли се генетично алкохолизма?нови [re: Galaxy]  
Автор puvpav (шматорко)
Публикувано03.07.10 09:49



Аз съм алкохолик и вече почти 4 години съм "издържал" без пиене

.А как е станало това е друга тема вече.Всеки алкохолик напрактика може да живее без да пие.Характеристика на алкохолизма не е количеството изпит алкохол а промяната на толерантноста към алкохола ( промяната на количествата ) . Трудноста в началото на пиенето и в последствие на невъзможноста да изпие само малко алкохол като една бира или малко питие .След това първо питие следват други независимо от първоначалните намерения за контрол на пиенето и това пиене продължава до достигане на необходимите количества за напиване.Друга характеристика е отричането на проблема от зависимия, намирането на всевъзможни доводи за това как той не е зависим и е като всички други пиячи.Поради това отричане , много зависими не разпознават или не си признават абстинентните кризи ( аз съм обиколил десетки доктори да ми кажат от какво точно съм болен и то да е различно то ужасяващата диагноза алкохолизъм).Предпочитане да ти кажат, че си болен рак , инфаркт или не знам си там какво още само да не ми вземат най ценното и живото определящо - алкохола.Виж .Този тест е само насочващ и при отговаряне на над 4 въпроса с "да " може да се замисли човек накъде е с алкохола.



Тема Re: Предава ли се генетично алкохолизма?нови [re: Galaxy]  
Автор tasartir (непознат )
Публикувано03.07.10 14:14



Има повишен риск, да. Аз съм алкохоличка (иска ми се да съм пиянде, както казва Ивайло, но май не съм, въпреки, че като реша не пия по две седмици например, или една...) Дядо ми е умрял от алкохолизъм преди да навърши 40г, изобщо не го познавам. Двама мои чичовци около 40-те умряха и те от същото. На наш близък бащата е алкохолик, а той беше наркоман, откачил се е обаче. Друга наркоманка е с родители алкохолици... както и да го суча, все има връзка. Притеснявам се да не го предам и аз на детето си....






Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.