Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:30 13.06.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Не съм много сигурна!нови  
Автор polymer (зарибена)
Публикувано14.06.09 21:11



Здравейте момичета и момчета. От известно време чета тук коментарите ви, но нямах смелост да пиша, тъй като не бях сигурна, че имам проблем.
Доста от нещата, които прочетох са ми близки като переживяване и емоции, но друга част от тях - Не! Това действително ме смущава.

Ето например снощи за пореден път зверски се напих - пих ракия на едно гости, после минах през една приятелка и пих бира и накрая се прибрах у нас (бях сама), вече пияна, но продължих да пия вино, докато накрая вече не можех да чета в нета и едвам се добрах до леглото.
Това ми се е случвало много пъти в последните 3 години. Дори съм отказвала да изляза с приятели някъде и съм предпочитала сама да си пия у нас. Активно алкохол пия от много време (може би 10 години), но последните 2-3 увеличих количеството драстично, което леко ме притеснява.

От друга страна, лятото често пътувам в чужбина при роднини и там не пия алкохол, дори мога да не близна. В началото усещам лек дискомфорт, но на 2, 3 ден вече съм екстра. Може би заради промяната на обстановката, но не ми се и пие, а след първата седмица усещам прилив на сила и самочувствие, на концентрация и някаква страна еуфорична радост. Когато обаче се прибирам от такива пътувания, обикновенно се напивам до безпаметност още първата вечер у дома. И то не е като да съм чакала през цялото време това, ами просто се случва, не си го обяснявам.

И се започва пак....

Друго нещо искам да попитам - как мога да съм алкохоличка, когато 90% от случайте когато се напивам (това е приблизително през 2,3 дни)понякога по-рядко, винаги имам адски махмурлук. Боли ме главата, цялото тяло понякога (все едно са ме били здраво) и всички останали симптоми - гадене, връщане и пр..

След такава вечер аз на другият ден не мога и да помисля да пия. А освен това аз мога да седна да изпия една бира и да не продължа. Това в случаите когато съм имала прясно напиване (от преди 1,2 дни да речем).
Извинявам се обърканият пост, но просто аз самата съм малко объркана. Нещата, които сте писали и споделяли в другите теми ме изплашиха откровенно, до сега не бях се замисляла. Смятам, че мога да спра да пия по всяко време. Но дали е така..

Накрая само искам да ви помоля да ми напишете 12-те стъпки за които говорите, или да ми дадете линк към тях. Искам да си изясня нещо.

Благодаря много на всеки, който ми е прочел объркания ферман.
Бъдете здрави всичките и успех!

Дръж се далеч от неприятностите.
Пий много вода.
И не бързай за никъде.


Тема Re: Не съм много сигурна!нови [re: polymer]  
Автор Xapakиpи ((минаващ))
Публикувано15.06.09 00:50



Здравей, Полимер!
Никой освен теб самата не може да каже дали си или не си алкохоличка.
Виж теста най-отгоре. Прегледай линковете в рубриката Интересно и полезно.
Има много препратки към различни медицински дефиниции и клинични картини.
За мен обаче, след стотици изчетени медицински и популярни страници за моето заболяване, истината се разкри в Голямата книга.
Ето тук са 12-те стъпки на АА:


12-те традиции на АА:

Анонимни алкохолици (Голямата книга):

В нея се предлага начин да провериш да ли си алкохолик или не си, ако се колебаеш:

Ние не искаме да обявяваме когото и да е за алкохолик, но вие сами можете бързо да си поставите диагнозата. Идете до най-близкото барче и се опитайте да пиете контролирано. Опитайте да пиете и да спрете внезапно. Опитайте да направите това повече от един път. Няма да ви отнеме много време да разберете дали сте откровен със себе си по този въпрос. Струва си да получите нервна криза, ако по този начин можете напълно да опознаете собственото си състояние.

Из Глава 3 "Още за алкохолизма"




Тема Re: Не съм много сигурна!нови [re: Xapakиpи]  
Автор onehuman ()
Публикувано15.06.09 01:14



Не , че искам да те плаша , но увеличаването на дозите , зачестяването и желанието за допиване са доста притеснителни , няма никакво значение кой като какъв се определя и как пие и по колко , много по-важни са последиците от алкохола върху мозъка и тялото .



Тема Re: Не съм много сигурна!нови [re: onehuman]  
Автор Xapakиpи ((минаващ))
Публикувано15.06.09 02:02



В отговор на:

няма никакво значение кой като какъв се определя



Аз пък мисля, че има огромно значение. Проблемното пиене може да си е просто проблемно пиене, но може и да е симптоматика на алкохолната болест. Ако не знам какво ми е няма да знам как да се лекувам.
Ако съм обикновена пияница с когнитивни (най-сетне научих какво означава тази дума) изкривявания, ще походя на психотерапия, ще постискам зъби и ще спра да пия като ми кажат, че съм го закъсала с мозъка и тялото.
Не така стоят нещата обаче, ако съм алкохоличка. А аз съм. И знам, че болестта ми е хронична, прогресираща и смъртосна. И затова търся други начини за оцеляване. И по важното е, че намирам. Моят начин е Анонимни алкохолици.



Тема Re: Не съм много сигурна! [re: Xapakиpи]  
Автор polymer (зарибена)
Публикувано15.06.09 02:34



Много ви благодаря за мненията и че се включихте така бързо.
Благодаря Харакири и за препраките, принтирах ги нещата и сега ще ги прочета всички.

Това с едното питие нали го обясних по-горе. Мога да изпия 2,3 и да стана от масата. Ето когато съм дневна смяна на работа, гледам да си легна по-рано поне към 2ч. и ако пийвам тогава, то спирам до някъде. Не е ли вид контрол това? Също така, сутрин не треперя за питие, по скоро към следобеда ми се припива сякаш, но търпеливо мога да изчакам вечерта.
Притеснява ме факта, че започнах да си "допивам" както казахте. И че вече през вечер (ако не всяка) пия алкохол. В големи дози. Също страда и социалният ми живот. Имам близки приятели, с които вече не се виждам по моя вина, предпочитам да си стоя у нас и да се наливам, вместо да изляза да се видим.

Наистина не знам какво да правя. Какво се случва?



Дръж се далеч от неприятностите.
Пий много вода.
И не бързай за никъде.


Тема Re:твърде вероятнонови [re: polymer]  
Автор polymer (зарибена)
Публикувано15.06.09 09:18



Значи прочетох доста неща, цяла нощ четох, от доста време не бях чела толкова много.



Мога да кажа, че дори и да не се самоопределям като алкохолик сега, то се виждам като такава след максимум година, при моят режим на пиене.
Като се прибирах от работа днес реших да походя пеша, през цялото време мислех върху това, което прочетох. (Мислех де.. и за виното в хладилника)... Всъщност цялата информация малко ме депресира, не предполагах, че може да се стигне до там. Все пак преди малко като се прибрах, отворих бутилката бяло вино, която се изстудяваше в хладилника. Смятам да я изпия и да си легна без да търся още. Имам работа днес, ще ставам в ранният следобед.
И спирам да пия, за да си докажа максимата, че не умът ни командва, а ние командваме ума.
Сигурна съм, че на повечето от вас това ще прозвучи наивно и леко, но аз не мога да отида на среща на АА, тъй като нямам тази смелост. Освен това имам убеждението, че ще се справя сама.
Радвам се все пак, че сте създали този форум, много е на място и е адски полезен - на сбъркани хора като мен, които не осъзнават последствията от действията си.. Да видим.

Дръж се далеч от неприятностите.
Пий много вода.
И не бързай за никъде.


Тема Re: Не съм много сигурна!нови [re: polymer]  
Автор val999 (трезвен засега)
Публикувано15.06.09 10:14



Здрасти polymer, аз също в един момент започнах да усещам че нещо става с мен. Както и ти пишеш и моя социален живот се променяше, отначало по-леко и тогава си мислех, че просто съм си такъв. Не че имам проблем, а просто мога да пия повече от другите и понеже въпреки алкохола си вършех работата, реших че всичко си ми е наред и като реша просто ще намаля пиенето и толкоз.

Някак си неусетно за мен нещата се промениха. И сега не съм сигурен кога съм минал границата и дали изобщо е имало някаква ясно изразена граница. Но в един момент почна да ми става "по-добре" да си остана в къщи и да си пия и уж да си правя каквото ми харесва. Накрая станах като затворник. Пиене в къщи и 5-6 пъти дневно разходка до магазините около нас. Обикалях 4-5 магазина та да не знаят продавачките колко пиене купувам на ден. А то хич не си личеше.

Иначе доста преди това и аз след повече пиене си имах тежък махмурлук, повръщах си и май всичко си ми беше като при другите хора. Само дето те пиеха по едно, а аз по 3-4-ри.

Щом си забелязала, че нещо се случва с начина ти на живот, по-добре не се крий от себе си и не се самоуспокоявай, както правех аз. Прочети книгите и сама ще можеш да прецениш как да постъпиш. Хората се плашат от думата алкохолик и някои са готови да се борят със зъби и нокти да доказват че не са такива та докато стигнат до лудниците. Няма смисъл от това. По-добре човек да е наясно със себе си и тогава ще може да се бори с проблема си и да живее като нормален човек без алкохол.



Тема Re: Не съм много сигурна!нови [re: val999]  
Автор polymer (зарибена)
Публикувано15.06.09 10:52



Много ти благодаря и на теб за мнението. Сега като привърших бутилката вино, изпих и бирата на брат ми. Някак завързано стана.. Лягам си де..

Аз познавам себе си и обстоятелствата добре, така поне мисля. Вярвам, че е така.
Ти кажи ..

В отговор на:

моя социален живот се променяше, отначало по-леко и тогава си мислех, че просто съм си такъв. Не че имам проблем, а просто мога да пия повече от другите




Хубаво го описа, аз се надявам да ми дадеш решението..

Дръж се далеч от неприятностите.
Пий много вода.
И не бързай за никъде.


Тема Re: Не съм много сигурна!нови [re: polymer]  
Автор nekoi ()
Публикувано15.06.09 22:30



Полимер, знам колко се плашат хората от думата алкохолик. Думата не е важна в случая, важно е какво става с нас.
Ако пиенето ти създава някакви проблеми, независимо от характера им, значи трябва да се замислиш. И не само да се замислиш, но и да направиш нещо по въпроса. На първо време можеш да изключиш напълно пиенето от живота си и да видиш как ще се чувстваш.
Казваш, че като си в чужбина не пиеш и се чувстваш много добре. Провери как ще е в България. Може пък и тук да ти се отрази добре.

Освен това казваш
Смятам, че мога да спра да пия по всяко време. Но дали е така..
Ами ето, дошъл е моментът да провериш дали е така.

Ако обаче успееш да не пиеш продължително време, но полагаш усилия да се сдържаш, пие ти се и стискаш зъби, пак потърси решение, въпреки че не пиеш.

От постовете ти дотук, според мен, пиенето ти не е безопасно, проблемно е. От теб зависи как ще се развият нататък нещата.



Тема Re: Не съм много сигурна!нови [re: nekoi]  
Автор polymer (зарибена)
Публикувано16.06.09 01:08



Nekoi, благодаря ти и на теб за думите. Мисля, че схванах идеята.
Ще се оправя.

И пак, сега съм по-спокойна да знам, че колкото и далеч да стигнеш, винаги можеш да продължиш по нататък.


Всичко ще бъде наред.

Дръж се далеч от неприятностите.
Пий много вода.
И не бързай за никъде.



Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.