Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:55 03.06.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема група за взаимопомощ в Добричнови  
Автор mar_go (нова)
Публикувано10.06.09 12:50



Здравейте!
Поздравявам всички потребители на този подфорум за смелостта, отделянето на време за публикуване на интересни статии и материали, за желанието да се помогне. Предварително се извинявам за дългото писание. За тези, които няма да пожелаят да четат обясненията ми по-долу, съобщавам, че
В Добрич възобновява работата си групата за взаимопомощ, водена от Станимир Христов, сбирките са всеки вторник от 17 часа, в сряда и четвъртък от 14 до 17 часа – консултации.
Адресът е Добрич, ул. “Цар Иван Асен” 2 , храм “Света Троица”.
Лице за контакт: Станимир Христов, 0884273310, 058 848371
Той ме помоли да дам тази информация, тъй като няма все още достъп до Интернет. Това му предстои, той съвсем скоро ще се включи сам и ще разкаже доста интересни неща, ще сподели опита си , ще публикува статии, преведени от немски и т.н.
Реших все пак да се представя.
Аз се казвам Мария Няголова, от Добрич, работя като клиничен психолог и психотерапевт в Психодиспансера, имам и частна психотерапевтична практика /метод – психодрама/. Работила съм и в Държавна болница – Карвуна, където в продължение на 3 години бях водещ на терапевтична група на зависими към алкохола. Постепенно с времето приоритетите ми се изместиха повече към фамилна работа работата с деца, и, честно казано, отбягвах да се захващам с този проблем...признавам си, че е доста трудна и много често водеща до чувство за безсилие работа. Още повече, че в нашата държава се извършва “на парче”, няма структури, които да се допълват в работата си по този проблем.
Един ден, лятото на 2007 година, ме потърси Станимир, който си беше дошъл от Германия, където години наред се е борил със зависимостта си, минавайки през всички възможни институции и групи. Бях поразена от страхотната организация за работа с такива хора там. От детокса, през мотивационните групи, терапевтичните групи, работата в общността с групите за взаимопомощ. Той ми е разказвал, че има безкрайно много видове групи, всеки сам избира тази, където се чувства най-добре. Вместо обаче да се окуража, че и тук може да се направи такава организация, в мен възникнаха по-скоро много основателни, за съжаление, съмнения, че в България това няма да се случи...поне не скоро. В нашата болница се приемат пациенти за детокс, след това няма къде да ги насочим, амбулаторните психиатри ги лекуват, но често е чисто медикаментозно. Нямат подкрепа в общността, няма центрове, няма групи.
Станимир пое нелеката задача да постави началото. Помогнахме, колкото можахме, имахме проблеми, борихме се да получим помещение от Общината, това се случи, но се оказа, че не успяхме да намерим финансиране за плащането на наема.
Станимир се свърза с човека, който стои зад ника – puvpav, благодарение на него, както и на отец Стоян от храма “Света Троица”, групата отново разполага с помещение.
Отдавна надничам във вашия форум, доста често чета, и тук, както и във всички групи, си има динамика...противоречия, защо АА, защо само АА...според мен няма смисъл от спорове, след като целта е една и съща. Прочетох доста неща за АА, нямах представа, че има такива противоречия между различните подходи. Знаех за групата в София и толкова. Аз съм психодраматист, обучавана съм специално във воденето на различни видове групи. Това, което искам да кажа е, че принципите на груповата работа, динамиката на груповия процес, лидерствето, са основни и са характерни за всички видове групи, независимо каква концепция имат. Така че няма нищо ново под слънцето. Някои са АА, други са само групи за взаимопомощ, с правила, основните от които се предлагат от водещия, допълват се от участниците и в крайна сметка се приемат за конкретната група в зависимост от желанието и принципите на хората. В България очевидно най-голяма активност и популярност на този етап имат анонимните групи с 12-те стъпки. Така се е случило. В Добрич се случва това, че ще има друг вид група, теоретично и практически взаимствана от подобни групи в Германия. Тя е отворена, участието е доброволно, има правило да не се дават оценки, да не се коментира личността, да се спазва конфиденциалност, да се споделят чувства, да не се дават съвети...Смисълът на групите и първичната цел е тоталното въздържане от алкохола, стигане до познанието за безсилие срещу алкохола, намиране на морална подкрепа, от която се нуждае човек да преодолее чувството си за вина и срам, подкрепа в социални роли и дейности, характерни за независимия живот.

Основните принципи на групите, които води Станимир:
1. Анонимност
2. Всеки е добре дошъл такъв, какъвто е. Никой не бива да бъде критикуван.
3. Да не се дават съвети. Никой не трябва да казва на някого какво да прави, кое е правилно или погрешно. Недопустими са сравнения между себе си другите.

За да има конструктивни дискусии, е необходимо да се избягват следните теми:
2. Религия
1. Клюкарстване по адрес на другите, демонстриране на авторитет /никой няма право да командва другите, да показва авторитет и да дава наставления – това би имало сериозни последици за хармонията в групата
2. Политика

Благодаря на тези, които изчетоха всичко това. Моята роля и ролята на службата, в която работя, ще бъде на този етап информационна и мотивационна. Станимир превежда много немска литература, ще му помагаме да я разпространява, ще информираме общо практикуващите лекари, ще даваме информация на всички, които проявяват интерес.

[image] http://lilypie.com/days/041215/0/24/0/+2/.png [/image]



Тема Re: група за взаимопомощ в Добричнови [re: mar_go]  
Автор mi... (сериозен)
Публикувано10.06.09 14:06



Е,най-после една свежа новина,при това много важна.



На прав път сте марго!Информацията от света и модерния опит в сферата на алкохолизма и лечението му са най-важното звено за България в момента. И за създаването на нов тип групи за самопомощ,и за чисто терапевтичните намеси. Бих казал,че по-важна и по-актуална задача в сферата на зависимостите няма.Със сигурност ще намерите съмишленици.Това е бъдещето.

Успех на всички ви!

Редактирано от mi... на 10.06.09 14:10.



Тема Re: група за взаимопомощ в Добричнови [re: mar_go]  
Автор puvpav (шматорко)
Публикувано10.06.09 20:02



Едно малко уточнение само .На същото място като адрес и помещение но все още не съм сигурен за деня и часа ще има сбирки на АА група.Аз от друго освен как работят АА групите не разбирам. Така всеки ще има избор и право да пробва и да намери своето място, както и по голям шанс за оцеляване.





Тема Re: група за взаимопомощ в Добричнови [re: mar_go]  
Автор val999 (трезвен засега)
Публикувано10.06.09 23:10



Здравей mar_go, аз не съм близо до Добрич, но прочетох внимателно, това което си написала. Бих искал да те попитам за две неща, които не можах да разбера добре:

В отговор на:

Това, което искам да кажа е, че принципите на груповата работа, динамиката на груповия процес, лидерствето, са основни и са характерни за всички видове групи, независимо каква концепция имат.



Как се характеризира "лидерството" в тези групи според теб?

В отговор на:

Моята роля и ролята на службата, в която работя, ще бъде на този етап информационна и мотивационна.



Каква би била ролята на следващ етап?



Тема Re: група за взаимопомощ в Добричнови [re: mar_go]  
Автор .Karata. (член)
Публикувано12.06.09 09:51



Пожелавам успех на новата терапевтична група. Аз лично съм привърженик на духовната програма на АА, но е добре да има от всичко, което се практикува на запад. За съжаление България и Германия са две различни понятия не само в географско отношение. Може би затова и АА се развива по-бавно тук, макар и да вярвам, че това е универсална програма...

Бих искал да отправя една забележка:

В отговор на:

Основните принципи на групите, които води Станимир [Христов]:
1. Анонимност


?!
Предполага ли това, че ръководителят не е анонимен като другите потенциални членове на групата, че той има по-различен статус в нея? Според мен в структура, в която само един човек ръководи сбирките има директни предпоставки за (нездраво) лидерство.

От предоставената информация не става ясно дали участието в групите ще се заплаща?

Редактирано от .Karata. на 12.06.09 09:54.



Тема Re: група за взаимопомощ в Добричнови [re: val999]  
Автор mar_go (нова)
Публикувано12.06.09 11:44



Здравейте!
Трудно ще ми бъде да синтезирам в един пост цялата теория за груповата психотерапия. Ще напиша все пак някои от основните неща по отношение на груповия процес и лидерството, това, което ви интересува по-конкретно.
Един от важните моменти от процеса е загрижеността на терапевта за членовете на групата, това те трябва да усетят на първо място. Може би това е нещо, което от дълго време не са възприемали у друг човек. Ако искаме участниците да се доверят на груповия процес, те трябва да вярват на лидера и в крайна сметка да започнат да вярват един на друг. Много е важно членовете да започнат да чувстват, че могат да обсъждат всичко в групата, без да се страхуват, че ще бъдат наказани. Съществуват твърде много хора, които живеят в избягване на наказание-реално или въображаемо. Ако създадем наказваща среда, възможността човекът да не се “разкрие” се увеличава. Определени клиницисти смятат, че повторното изживяване на преживяванията на наказание помага на клиента, но е възможно то да се върне като бумеранг и да накара човека да напусне групата, преди да има емоционално болезнено преживяване.
Ако хората непрекъснато напускат групата, се налага преоценка и анализ на фактите и на личността на водещия, който може да преживява някакъв наказателен елемент, но да не се осъзнава ясно. Именно затова са групите за собствен опит, където бъдещите водещи са в позицията на членове на група, които научават много неща за себе си и стават все по-наясно с реакциите си в определени ситуации, с преносите и контрапреносите, които могат да правят, когато вече са водещи на групи.
Едва ли има човек, който да е свободен от междуличностни трудности. Без значение колко дълбоко според нас осъзнаваме себе си, е важно да получаваме обратна връзка от другите. Фокусът върху ефективното групово лидерство се разбира по-лесно и просто, ако погледнем към участниците в групите като насока за успешна терапия. Има основни характеристики, които са важни, като например топлота, заслужаване на доверие, емпатия, приемане. Наблюденията сочат, че първоначалната саморефлексия на новия водещ води до пропускане на важни неща от груповия процес. Даден човек не би могъл да бъде ефективен водещ с всички, които участват в някакви групи и търсят помощ. Затова и има толкова течения, школи, концепции. Това е реалността на живота, не всички хора, с които се срещаме, ще ни харесат. Едва ли има значение дали водещия е топъл, студен, неясен, прозрачен, откликващ, неоткликващ, нисък-висок и т.н., това, което е от огромно значение, е, че след всяка сбирка или терапевтична сесия, хората си тръгват, изпълнени с надежда, по-дълбоко осъзнаващи себе си и другите, способни ефективно да взаимодействат с превратностите и капризите на живота. Важна е целта.
Във всички възможни групи се сключва, писмено или не, групов договор. Груповият договор определя и принципа на лидерството в групата. Може да бъде на ротационен принцип, може да се приеме един човек за водещ, с алтернативни заместници. Правилата на групата се изработват от членовете и е важно да бъдат приети от всички.
Групите, независимо от концепцията им, имат своя жизнен цикъл, със своите възрастови кризи.
Има много теории, но според всички приемат психодинамичният произход на развитието на групата.
Първи етап: формиране - адаптация, ориентация, включване, тревожност и доверие
Втори етап: реактивна фаза – опозиционно поведение, подлагане на проверка на груповите норми, бунтарство срещу лидера, конфликт и конфронтация. Тази реакция е прогресивно развитие и не бива да се възприема като отрицателна от лидера на групата. Това е проверка на границата и определяне на човека, който ще има контрол в групата. Може да съществува компонент на сплашване или да започне формирането на подгрупи, като някои членове се обединяват срещу други, срещу лидера или срещу групата като цяло. Ситуацията наподобява на “проверка на живо”, но не бива да се отклонява от групов лидер, който може би чувства, че това не е нещо добро. В действителност, то е много добро не само за членовете, но и за него. Този етап му помага да види от каква степен на контрол се нуждае в живота. Този етап е предшественик на началото на формирането на връзка в групата Макар и неудобно за водещия, това е времето, когато членовете започват да се обединяват,за да се изправят пред “общия враг” – лидера на групата. Бурята и стресът преминават, човек не остава завинаги в пубертета.
Втори етап - зряла фаза – развитие на сътрудничество, членовете работят заедно, принадлежността към групата е видима. Групата започва да функционира по-ефективно без приноса на лидера и голяма част от процеса постига от самите членове.
Трети етап - Прекратяване

Ако групата съществува неограничено във времето, опитният лидер вижда и разбира как етапите на развитието се проявяват у отделните членове, когато нови участници идват, а стари си отиват.

Без значение каква модалност се използва, за да се ръководи една група, в началото членовете проявяват защитни реакции в различна степен, тъй като груповото преживяване може да предизвика тревожност. В интерес на груповия лидер е да има работно разбиране за защитните механизми, тъй като много често защитните реакции на членовете и поведенческите им стилове ни разкриват повече за човека, отколкото самият той е готов или способен да ни каже за себе си. Защитният механизъм е психологическа проява, която има за цел да предпази Аз-а от дезорганизация или вреда, те се проявяват твърде често, тъй като са буфер срещу влиянието на депривацията, провала и чувството за вина.
Дори в този форум, ако се направи анализ, може да се установят основните закономерности, свързани с груповия процес, защитите и т.н.
Доколкото съм чела и чувала за АА, водещите на групите преминават през обучения и супервизия. Приветствам това, защото колкото и да е опитен и мотивиран някой да помага на другите, има нужда от теория, все пак доста опит е натрупан в тази сфера, теоретичните познания дават стабилна база. Също така всеки, който се е нагърбил с лидерска функция в групата, има нужда от постоянна супервизия.
И да премина на втория въпрос, ако не съм ви отегчила съвсем.
Един ден, живот и здраве, при нас може да бъде приета цялостна програма за лечение на зависимости, в която ще бъде включена индивидуална и групова психотерапевтична работа с хората, потърсили помощ. Така включването в групи в общността ще става плавно, хората вече ще са натрупали “групов опит”, ще са наясно със себе си и в това в какви точно групи искат да участват. Някои ще предпочетат АА, има много предимства, яснота, изграждана с години структура. Ще има и такива, които ще предпочетат друг вид групи, с други правила и норми. Но, както казах, целта е една, и средствата поразително си приличат. Ще има хора, които ще ходят от група в група...но най-важното е да остават трезви да намират смисъла и радостта от живота си.
На Станимир ще предложим регулярна супервизия, която по своята същност е и обучение. Хубавото е, че той е натрупал доста опит като член на група, бил е за известно време и водещ. Супервизията ще бъде безплатна за него, в смисъл, ще бъде част от ангажиментите ми към службата. Хубаво ще бъде, ако държавните структури имат ангажимента за заплащане на специалистите, участващи в програмите, но на този етап няма много възможности. Все пак има някакви програми, които финансира МЗ. И ако ние сме решили да изграждаме структура, имаме интерес да има повече обучени хора, които да работят в общността на доброволен принцип.
Ако всичко се развива добре, може да направим контакт с немските си колеги и да продължаваме напред. Няма гаранции за нищо, но това също е процес, важното е че ще започне, макар и отзад напред в нашия случай.
За нездраво лидерство има много фактори, наличието на един водещ в началото не е предпоставка. Участието в групите е безплатно.
Много скоро Станимир ще пише тук, ще отговори на всички въпроси.
Пак стана пространно писание. Благодаря ви за вниманието.

[image] http://lilypie.com/days/041215/0/24/0/+2/.png [/image]



Тема Re: група за взаимопомощ в Добричнови [re: mar_go]  
Автор puvpav (шматорко)
Публикувано12.06.09 13:04



mar_go в АА няма лидерство, всички са равни.Няма обучения нито длъжности.Всички тия неща са упоменати в традициите на АА.Всичко е безплатно.
1.Нашето общо благополучие трябва да стои на първо място;
личното ни възстановяване зависи от единството на АА."
2.За нашата обща цел има само един върховен авторитет Този на любящия Бог, така както Той се отразява в груповото ни съзнание
Нашите ръководители са само облечени в доверие служители. Те не управляват.
3.Единственото условие за това да станеш член на АА - това е желанието да спреш да пиеш
4.Всяка група трябва да бъде напълно самостоятелна, с изключение на делата, засягащи други групи или АА като цяло
5.Всяка група има само една главна цел - да доведе нашите идеи до тези алкохолици, които все още страдат
6.Групата АА никога не трябва да финансира или предоставя името АА за използване, на която и да е родствена организация или странична компания, за да не ни отвличат от главната ни цел проблеми, свързани с пари, собственост и престиж
7.Всяка група АА трябва напълно да се опира на собствените си сили, като отказва помощ отвън
8.Сдружението Анонимни Алкохолици трябва винаги да остава непрофесионално обединение, въпреки че нашите служби могат да наемат работници, притежаващи определена квалификация
9.Сдружението АА никога не трябва да има строга система за управление; все пак ние можем да създаваме служби или комитети, непосредствено подчинени на тези, които ни обслужват
10.Сдружението Анонимни Алкохолици не се придържа към никакво мнение по въпроси, не отнасящи се към неговата дейност; затова името АА не трябва да се въвлича в каквито и да е обществени дискусии
11.Нашата политика във взаимоотношенията с обществеността се основава на привлекателността на нашите идеи, а не на пропагандата;
ние сме длъжни винаги да съхраняваме анонимността във всички наши контакти с пресата, радиото и киното
12.Анонимността е духовна основа на всички наши Традиции, постоянно напомняща ни, че главни се явяват принципите, а не личностите

Точно и поради тези традиции които ни отличават от други групи гореизложените неща в по голямата си степен са невалидни за АА.
Имената на всеки един член в АА се пази в строга тайна.Никой няма право да го разгласява както и ако самия член го направи то не трябва да го свързва с АА това.
Преди сбирка четем 12 стъпки, 12 тръдиции и още един текст който е правилата на нашата сбирка и той е:
Всеки има право да се изкаже или да ен казва нищо
Говорим с малките си имена, всеки има право да се представя така както си иска
Не прекъсваме
Не даваме съвети
Не задаваме въпроси към изказванията,тъй като всеки има право да каже това което иска
Не критикуваме
Не полемизираме
Не теоритезираме
Говорим единствено за себе си, за собствения си опит, собствените с и преживявания и чувствата си във връзка с изказванията на другите
........Има тука още неща и накрая
Всичко което кажем и чуем, изнасяме оттук само в собствените си сърца- това е основен принцип на нашите сбирки.

Всяко нещо или метод имат място под слънцето, всеки има право да помага както желае, всеки има право да се лекува както иска.
Но АА си е АА и нищо друго.
Ето какво е АА:

"Анонимни Алкохолици" е общество на мъже и жени от цял свят, които споделят един с друг своя опит, сила и надежда за да преодолеят техния общ проблем с алкохола и да помогнат на другите да се възстановят от алкохолизъм.
Обществото се гради от дружества - групи. За да се осъществи такава група, трябва да има поне двама алкохолици желаещи да се откажат от алкохола.
В началото на събиранията на АА членовете се запознават по достъпен за тях начин с болестта. На сбирките ние си помагаме един на друг да останем трезви. Нашата основна цел е да сме трезви и да помогнем на другите да се запазят трезви - ден за ден, ден след ден.
Единственото изискване за членство е желанието от страна на алкохолика да спре да пие. Няма дължими такси за членство. Това е доброволна и самофинансираща се организация, която се издържа само от доброволни дарения.

Дружеството не е свързано с нито една политическа, религиозна или правоохранителна организация, не се намира под ничие наблюдение. Към него може да се присъедини всеки, който желае да спре алкохола, независимо от възрастта, националността, пола, убежденията, религията или липса на такива.

Какво правят АА

AA е програма за пълно въздържание от алкохола. Членовете на АА- групата 'просто' устояват на ПЪРВАТА ЧАША, единствено днес. Те 'трезвеят' като споделят своя опит, сила и надежда, преминавайки през 12 стъпки за възстановяване от алкохолизъм.

Анонимни ли са АА

Анонимността е духовната основа на АА. Всички ние, членовете на обществото на АА твърдо вярваме, че ни ръководят принципи различни от индивидуалността.
Ние сме общество от равни. Стремим се да създадем програма за възстановяване, а не да сме участници в някаква програма. Анонимността в публичното пространство и медии е осигурена за всеки член на АА, особенно за новите в групата, така че тяхното членство в АА да не бъде разкрито и да им създава проблеми.



Тема Re: група за взаимопомощ в Добричнови [re: puvpav]  
Автор puvpav (шматорко)
Публикувано12.06.09 13:10



Мисля че един от основните духовни принципи в АА е толерантноста и приемането.Призовавам моите приятели членове на АА да си припомним тези принципи и да дадем право на другите да живеят както искат и намерят за добре.В нашите традиции пише че ние не агитираме никого а само информираме хората за това което правим, всеки който иска да е един от нас е добре дошъл , който не иска има пълното право да търси своя път.
Аз се надявам да намеря съпричастни хора с АА, както и специалисти такива, но нямам намерение да променям целия свят, затова и приемам че е трудно хората да разберат какво точно правим и как го правим.





Тема Re: група за взаимопомощ в Добричнови [re: mar_go]  
Автор val999 (трезвен засега)
Публикувано12.06.09 16:43



Скъпа mar_go, теорията е интересна. Обаче крайното впечтление от моя прочит е, че тук става въпрос за две страни - лекуващи и лекувани. Лекуваните ще имат желанието някой да ги излекува, а лекуващите ще знаят как точно става това. Проблема е, че това не е грип.

Ако ти не си алкохоличка, каквото и да напиша тук ще ти се стори или като заяждане или като безсмислени разсъждения от моя страна. Въпреки това ще кажа, че да си чела и надълбоко навлезнала теоретично в проблемите на алкохолизма и да знаеш за какво точно става въпрос е толкова различно, че тези две неща дори нямат допирна точка. Поне така е според мен.

Въпроса за лидерството мисля, че не го разбираш. Това е като да заложиш на най-правилния кон. И всички които са заложили на него ще спечелят. Защото той няма как да загуби. Всичко му изглежда наред. Ами ако все пак този кон се окаже куц? При алкохолиците какво ще стане. Е, било е грешка, те пак ще се напият, но следващия път всичко вече ще е точно. Само че при нас нещата са малко по-различни. Като се напием веднъж, може и повече никога да не спрем.

Последното което ми идва на ум в момента е, че ще си имаш работа с алкохолици, а не с пропаднали полуидиоти, за които вие ще сте техния душевен оазис. И ако слушкат - захарче. Ако не, по-строго та да се научат.



Тема Re: група за взаимопомощ в Добричнови [re: mar_go]  
Автор nekoi ()
Публикувано12.06.09 18:18



Здравей, Марго,

Доколкото съм чела и чувала за АА, водещите на групите преминават през обучения и супервизия

Не знам какво си чела и чувала и какво в случая разбираш под "водещите на групите в АА", но каквото и да разбираш, горното не е вярно, защото групите в АА изобщо нямат водещи.
Може да има секретар или касиер например, но това са един вид административни задължения, ако използвам общоприетия език.
Има водещи на сбирките, които поне в софийските групи се определят в началото на самата сбирка и водят само конкретната сбирка.
Преди време сме избирали водещи за по-дълъг период. Когато беше по един месец, всичко беше ОК. Когато обаче някои водещи се задържаха по-дълго време, това не им се отрази много добре.
Но то пак си е до човека и до това доколко той е напуснал пубертета, както казваш ти.


Иначе, като Карата ще кажа, че макар, че съм привърженик на АА, също съм и за мирното съвместно съществуване на различни групи и методи за възстановяване от алкохолизма.
Алкохолици в България има достатъчно. Групите са малко.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.