Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:56 22.06.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Феноменът на непреодолимата физическа жажда  
Автор aлkaжa (общителен)
Публикувано22.01.09 15:35



Снощи един колега-ълкаж ми разправя историята на един свой комшия. Помолих да ми даде право да споделя тази история. Той – ако искаш и с имена и адреси. Аз – така е достатъчно.
Та историята – Имал той съсед, който бил много задълбал в алкохолизма и на три пъти се лекувал в психиатрия. Когато бил на около четиридесет години стиснал зъби и по някакъв начин не пил цели двадесет години. И постоянно викал – веднъж да се пенсионирам! Веднага почвам да пия!
Пенсионирал се, почнал веднага и не можал да вземе дори и първата си пенсия. За по-малко от месец пукнал. Мдааа.
Нали имаше един такъв случай в Трета глава от книгата „Анонимни алкохолици“



Болестта е трисъставна – физическа, умствена и душевна.
„В това изявление той твърди, че ние, които сме изстрадали мъченията на алкохолизма, трябва да вярваме, че тялото на алкохолика е също толкова УВРЕДЕНО, колкото и неговия ум.......
Ние сме убедени, че всяко описание на алкохолика, в което не е включен този физически фактор, е непълно.“

Тялото на алкохолика е също толкова УВРЕДЕНО..
Всъщност тази използвана дума – „увредено“, ме накара да се замисля. Много ясно, че тялото на един алкохолик се уврежда. Какво ново ми казват? Какъв все пак е този физически фактор? Какво е различното в моето тяло, което ме прави алкохолик? Защото не само ума и душата ми боледуват. Защо освен, че умът ми е увреден, то и тялото е увредено. Защо трябва да ми откриват топлата вода. И защо това увреждане му викат физически фактор. Без физическият фактор описанието на алкохолика е непълно.

Не, нещо не ми се връзваше употребената дума – увредено.
След време се захванах яко да ровя из материалите и да се мъча да чета от оригинала. След което видях, че преводът не е много точен. Правен е от професионален преводач, но се виждаше, че този преводач не може да предаде точната специфика на болестта. Така както се описва от нашите основоположници в Голямата книга – там където се и дава описание на Програмата за възстановяване. А на нас ни трябва най-доброто, щом се касае за живота ни.
Отдавна се каня да направя сравнение на съмнителните за мен пасажи, относно описанието на физическия фактор. Днеска реших да го направя, защото напоследък се проявяват опасните симптоми на стягането на врата. Почти две години не се беше получавало, а докато пиех – всеки ден по едно и също време врата и гърба ми ставаше на корабни въжета. Метални. И ги отпускаше само дозата, ефекта. Значи трябва да се задействам, ако не искам скоро да се озъбя. Работата при мене е много сериозна.


Почвам с изречение от Мнението на лекаря от българския превод и ще сравнявам с пасажа, който ми прави впечатление за неяснота от оригинала:

ПЪРВО
“В това изявление той твърди, че ние, които сме изстрадали мъченията на алкохолизма, трябва да вярваме, че тялото на алкохолика е също толкова УВРЕДЕНО, колкото и неговия ум.“
“In this statement he confirms what anyone who has suffered alcoholic torture must believe - that the body of the alcoholic is quite as ABNORMAL as his mind.“

Значи тука думата ABNORMAL е преведена като УВРЕДЕНО. Може да се каже, че става. Но не и в този случай, защото поне мен ме заблуди.
Abnormal - неправилен, необичаен, анорма лен, противоестествен
Когато го видях на английски ми светна какъв ми е на мене превода. Не, че тялото ми е увредено вследствие на алкохола – цироза, полиневропатия, изперкване. Ами че има нещо ненормално. Тялото ми е ненормално. Необичайно. Не е като като телата на другите. Има някаква особеност в него. И така всичко си дойде на мястото. Започнах да загрявам за физическата страна на тази болест. И загрях, че е болест като всяка друга, а не морално падение и слабоволие. Като пневмонията.

Затова си мисля, че преведеното като „увредено“, в настоящият случай може да подведе. Особено такива като мене, които предварително са настроени абсолютно отрицателно срещу това, че съм болен от алкохолизъм. Че било болест. Мда. Поне съм убеден, че авторите на книгата са имали предвид точно смисъла – АБНОРМАЛЕН – не съвсем като нормалните хора. Не съвсем като нормалните пиячи.

ВТОРО
Горното се навързва и с тази съпоставка.
„Но ние сме сигурни, че и телата ни БОЛЕДУВАХА. Ние сме убедени, че всяко описание на алкохолика, в което не е включен този физически фактор, е непълно.“
„But we are sure that our bodies were SICKENED as well. In our belief, any picture of the alcoholic which leaves out this physical factor is incomplete.“

И телата ни са болни. И в телата ни е тази болест.
Физически фактор, без който описанието на алкохолика, на болестта алкохолизъм, е непълно.

ТРЕТО
Така ми стана ясна и третата съпоставка за жаждата-физическия стремеж към алкохола.
„Of course an alcoholic ought to be freed from HIS PHYSICAL CRAVING FOR LIQUOR, and this often requires a definite hospital procedure, before psychological measures can be of maximum benefit.“

„Разбира се, алкохоликът трябва да бъде освободен от ФИЗИЧЕСКИЯ СТРЕМЕЖ КЪМ АЛКОХОЛА, а за това често се налага определено болнично лечение, за да могат след това психологичните мерки да доведат до максимално въздействие.“

craving
I.n страстно/ненаситно желание/жажда, жадуване, ненаситен апетит, непреодолима нужда/жажда
II.a ненаситен, жаден

Физическия стремеж ми се струва твърде бедно.
Думата крейвинг. Крейви. Непреодолима жажда, ненаситна жажда, ненаситен, жаден.
Свързано с физика – ненаситна ФИЗИЧЕСКА ЖАЖДА ЗА АЛКОХОЛ.
Това е физическият фактор. Ако беше само умствен – пием и се сещаме, че не трябва да пием и спираме. Щеше да става въпрос за желание. Умът желае, а тялото гладува или жадува. Умът пожелава ефекта на алкохола и заповядва на ръката да налее в гърлото. Но щом влезе вътре алкохол и се събужда тази ненаситна, неутолима ФИЗИЧЕСКА жажда за алкохол. Телесна. И няма спиране. Когато успях да загрея, че това мое пиене не се дължи на отвратително жалката ми личност, а на заболяване с физически фактор – ами можех вече спокойно да почна да действам, защото се оказа, че съм болен като всички останали средностатистически болни от пневмония и синузит и че няма нужда да ме е срам, защото така съм се родил. С тази особеност в тялото.


ЧЕТВЪРТО:
„Ние вярваме - и изказахме това предположение преди няколко години - че действието на алкохола върху тези хронични алкохолици е проява на АЛЕРГИЯ; че НЕПРЕОДОЛИМОТО ЖЕЛАНИЕ ЗА ПИЕНЕ е явление, което се проявява само при тази група, но никога при средностатистическития умерен пияч.“
„We believe, and so suggested a few years ago, that the action of alcohol on these chronic alcoholics is a manifestation of an ALLERGY; that the PHENOMENON OF CRAVING is limited to this class and never occurs in the average temperate drinker.“

ФЕНОМЕНА НА КРЕЙВИНГА - phenomenon
Феномен е не просто явление, а изключително явление, странно, рядко, извънредно.
И именно тази непреодолима жажда е феномен – изключително явление, което се проявява само при този тип пиячи.
Само при този тип пиячи тялото реагира с такава ФЕНОМЕНАЛНА НЕПРЕОДОЛИМА И НЕУТОЛИМА ЖАЖДА.
(за думата алергия ще се напише отделно нещо, защото там е също доста интересно, но както казва един мой приятел – наистина е алергия, много просто и хич не ми хареса, защото това означаваше, че не мога да си позволя вече през живота си това вещество)

ПЕТО
„След като са отстъпили пред желанието отново, така както правят много други, И СЕ ПОЯВИ ПРИСТРАСТИЕТО, те минават през добре изветните фази на запой, от които излизат с угризения на съвестта и с твърдото решение никога повече да не пият. Това се повтаря отново и отново, и ако не претърпят пълна психическа промяна, надеждата тези хора да се възстановят е съвсем малка.“
„After they have succumbed to the desire again, as so many do, and THE PHENOMENON OF CRAVING DEVELOPS, they pass through the well-known stages of a spree, emerging remorseful, with a firm resolution not to drink again. This is repeated over and over, and unless this person can experience an entire psychic change there is very little hope of his recovery.“

И СЕ ПОЯВИ ПРИСТРАСТИЕТО = THE PHENOMENON OF CRAVING DEVELOPS
Тука феноменът на крейвинга е преведен като пристрастие. Появява се пристрастие вече. Добре казано, но на мене ми върши работа да видя, че този феномен на нерпеодолимата жажда се РАЗВИВА. Девелопс. Имаме си феномен – изключително явление, на непреодолима и неутолима физическа жажда към веществото – алкохол. И с времето този феномен се развива. Болестта е прогресираща. В началото на моето пиене този феномен не е бил така ярко изразен и забележителен. С времето почна да се вижда и усеща, че няма никакъв контрол. Че влезе ли питие – нищо, или почти нищо, не може да спре надмощието на ФЕНОМЕНА НА НЕПРЕОДОЛИМАТА ЖАЖДА. Той затова е феномен на непреодолима жажда.

ШЕСТО
„Ден или два преди определената дата те пийваха по малко. И НЕПРЕОДОЛИМОТО ЖЕЛАНИЕ ЗА АЛКОХОЛ изведнъж ИЗМЕСТВАШЕ всичките им интереси до такава степен, че не се явяваха на важните срещи. Тези хора не пиеха, за да избягат; те пиеха, за да преодолеят едно ЖЕЛАНИЕ, което бе извън умствения им контрол.“
„They took a drink a day or so prior to the date, and then THE PHENOMENON OF CRAVING at once became PARAMOUNT to all other interests so that the important appointment was not met. These men were not drinking to escape; they were drinking to overcome a CRAVING beyond their mental control.“

paramount - 1. върховен, висш 2. първостепенен, най-важен

Феноменът на ЖАЖДАТА става вече първостепенен, върховен, висш, най-важен. Толкова яко се подчертава това и е истината. Изместваше си е вярно, но на мене лично ми звучи бледо. Замазва силата на ЖАЖДАТА.
И друго – ЖЕЛАНИЕ или ЖАЖДА?
Мисля, че ненапразно са употребили по следния начин - PHYSICAL CRAVING FOR LIQUOR.
Самото тяло жадува, жадно е, непреодолимо и от самото тяло извира ЖАЖДАТА.
За мене думата желание я свързвам по-скоро с ума.
А след като в това мнение се коментира физическата страна и се подчертава, че има и умствени и психически проявления – то смисъла на CRAVING си е жажда.

И на мен ми става вече ясно и не мога да се забъркам за какво става въпрос – физически фактор на болестта – непреодолима физическа жажда за алкохол, феномен, изключително явление, което се наблюдава само при този тип пиячи, а никога при средностатистическия пияч. Този ФЕНОМЕН НА ЖАЖДАТА в един момент става ПЪРВОСТЕПЕНЕН, ВЪРХОВЕН, НАЙ-ВАЖЕН - once became PARAMOUNT to all other interests. Става изведнъж ПЪРВОСТЕПЕНЕН пред всички други интереси.

СЕДМО
„Всички те, както и много други, имат една обща черта: не могат да започнат да пият, без да се появи НЕПРЕОДОЛИМОТО И НЕКОНТРОЛИРУЕМО ЖЕЛАНИЕ ДА ПРОДЪЛЖАТ. Това ЯВЛЕНИЕ, както вече посочихме, вероятно е проява на АЛЕРГИЯ, която отличава тези хора и ги обособява в отделна категория. Нито една от известните ни форми на лечение не е успявала да го изкорени окончателно. Единственото средство, което трябва да им предложим, е пълното въздържание.“
„All these, and many others, have one symptom in common: they cannot start drinking without DEVELOPING THE PHENOMENON OF CRAVING. This PHENOMENON, as we have suggested, may be the manifestation of an ALLERGY which differentiates these people, sets them apart as a distinct entity. It has never been, by any treatment with which we are familiar, permanently eradicated. The only relief we have to suggest is entire abstinence.“

Тука вече е употребено – непреодолимото и неконтролируемо желание да продължат.
Аз го разбирам както ми е написано – феноменът на крейвинга – феноменът на непреодолимата, неутолимата, неконтролируемата ЖАЖДА на ТЯЛОТО. Странна работа, но нали заради това е ФЕНОМЕН и се среща само при този тип пиячи. И само този тип пиячи реагират по този странен начин на това вещество. И са в тази група. Както не всеки сополясва като мен напролет. Не на всеки тялото реагира на полените като моето – със сополи. Не на всеки тялото реагира на алкохола като моето – с ФЕНОМЕНА НА НЕПРЕОДОЛИМАТА ТЕЛЕСНА ЖАЖДА.

С цялото това нямам претенции да се правя на редактор или преводач. Ще ме извините ако има неточности или не сте съгласни с някои работи. Многото проучвания на Голямата книга ме наведоха на някои въпроси, които реших да изследвам и с помощта на моите събратя, които страдат от същата болест.



Тема За протоколанови [re: aлkaжa]  
Автор nekoi ()
Публикувано22.01.09 23:15



Голямата книга е преведена на български от д-р С.Б. - лекарка, но не нарколожка, а с друга специалност и майка на алкохолик.

Редактирано от nekoi на 22.01.09 23:16.



Тема Re: Феноменът на непреодолимата физическа жажданови [re: aлkaжa]  
Автор koceto22 (пилотнахвърчило)
Публикувано23.01.09 00:23



Тази вечер имам голяма нужда от това да приема нещата такива каквито са . Много ми е трудно случи ми се нещо , което трябва да приема и да продължа живота си . Незнаех какво да направя пиша пиша на спонсора си но пак заблудата продължава . Затворих скаипа излязох извън линия дори и телефоните изключих и ей така да легна и да нямам връзка с никой хванах голямата книга да почета . Правеха ми се някой глупости но предпочетох книгата просто имам нужда от сила . Там е посланието за възстановяване просто имам нужда от него в момента . Отворих ей така на историите и сега мисля да препиша тук историята която прочетох за мен не е случайна и много ми помогна , и така може да помогне и на друг . Както казах имах голяма нужда да приема едно нещо , което се случи . И историята която отворих и порчетох е приемане е верният отговор . Направо като я видях нали и се хванах за нея моментално .



Докторът не беше зависим , мислеше си той . Той само си предписваше лекарства за своите болести . Приемането бе ключът към свободата .
Ако е имало някой , който е дошъл в АА по погрешка , това бях аз . Мястото ми простио не беше тук . Никога и в най - дивите моменти не ми е хрумвало , че може би съм алкохолик . На майка ми и през ум не и е минавало , че някой ден ще стана президент на АА . Аз впрочем също съм бил далеч от идеята , че ще имам алкохолни проблеми . Срещах трудности от всякакъв вид . Главните ми проблеми бяха в бракка . "Ако имахте жена като моята , и вие щяхте да пиете " , намирах си оправдание аз . Макс и аз бяхме женение вече двадесет и осем години , когато аз се озовах в АА . В началото на нашия съвместен живот всичко вървеше по мед и масло . После обаче , заради моето пиене , отношенията ни се обтегнаха . Жена ми премина през различните стадии на подготовка за Ал-Анон(организация , която обединява близки и роднини на алкохолици). В началото казваше , че не я обичам вече и ме молеше да си призная това . Съгласих се , спомням си , че казах :"Има само един човек на света , когото мразя повече от теб и това съм аз . " Тя поплака и отиде да си легне . Аз също така плаках и си смесих следващото питие . (Днес ние не живеем вече така).
Пращах Макс при четири психиатъра и нито един от тях не ме накара да изтрезнея . Пращах и децата на психиатър . Спомням си , че дори и кучето ни имаше диагноза от психиатър . Виках по Макси :"Какво искаш да кажеш , че кучето има нужда от повече любов . Кажи на твоя откачен кучешки доктор , че неговият кабинет не е в Бевърли Хилс (сателитен град на Лос Анжелис, където живеят богаташи).Искам само да зная защо кучето се напикава всеки път , когато го взема в ръце?"Същото куче не се напикава , откакто се включих в програмата на АА .
Колкото по-сериозно се грижех за състоянието на Макс , толкова по - болна ставаше . Затова не се учудих , че накрая се озова в лудницата . Но когато стоманената врата се затвори и тя си тръгна за вкъщи , бях много изненадан .
Започнах да пия твърде рано като студент по фармация . Прекарвах целия ден в инситута и всяка вечер в дрогерията на баща ми . После зубрех до един два часа през нощта . След всичко , което ми минаваше през главата през деня , не можех да спя спокойно . На сутринта бях полубуден - полузаспал. Чувствах се уморен и оглупял. Тогава намерих решението. Към края на зубренето, изпивах две бири , скачах в кревата и заспивах моментално, Най- важното събуждах се умен.
Така пиех през цялато време на моето следване и винаги бях сред най-добрите. Така беше във фармацевтичното училище , в колежа по медицина, по време на стажа ми. Накрая станах практикуващ лекар, а пиенето ми ставаше все повече и повече. Но аз си мислех , че е заради нарастването на моите отговорности. "Ако и вие имате тези огромни задължения , ако и на вас ви се спи, както на мен, и вие бихте пили", това оправдание се въртеше в главата ми ,
Обикновено пиех след работа. Спомням си , че понякога пиех късно през нощта на паркинга на болниата. С бутилка в ръка, единият крак в колата, другият на земята и не бях сигурен кой е водещият крак. Пиех и късно през нощните смени, когато дежурех на телефона. По - късно осъзнавах, че съм ставал от леглото, светнал съм лампата и съм набрал телефона на пациент, с когото говоря от дълго време. Не знаех дали съм му казал да дойде бързо в болницата , където да се видим или да вземе два аспирина и да ми се обади на сутринта. А понякога пиех, докато седях на дивана и гледах стари филми.
Колкото повече продължаваше пиенето, толкова по-кратък ставаше сънят ми , макар че такава беше идеята ми - с алкохола да заспивам по-лесно. Трябваше да пия , за да заспя и когато се събудихе отново пиех докато се унеса. Не успях да стана сутрешен пияница- в пет часа приключвах. Ако беше пет без една минута взимах още едно питие и тогава си лягах . Ако беше пет и една минута , ставах и прекарвах деня си като истински мъченик. Ставаше все по- трудно да се събуждам сутрин, докато един ден не се запитах какво бих направил за пациент, който се чувства така отвратително. Отговорът дойде веднага : бих му дал нещо за ободряване.
И така аз веднага започнах да взимам и стимулиращи медикаменти. Обикновено това бях 45 мг бензедрин с дълго действие и 45 мг с кратко действие , които да ми помогнат да стана от кревата сутрин. През деня взимах още , за да ми се избистри главата. Започнах да взимам хапове и следобед, за да се задража буден до края . когато прекалявах с ободряващите , взимах успокоителни , за да намаля напрежението. Хапчетата за стимулиране влияеха на слуха ми понякога. Не можех бързо да схващам какво казвах . Мисля си , че ми е било чудно защо казвам нещо отново- след като съм го казал вече три пъти. Но не можех да си затворя устата .
За успокояване предпочитах да си бия инжекция с демерол интеревенозно . Уставох , че ми е трудно да работя , ако си биех морфин. След инжекцията имах постоянно нужда сда си търкам носа , който ме сърбеше и имах чуството , че ще повърна . Кодеинът и перкоданът никога не са имали ефект върху мен . Така или иначе известно време си инжектирах пентотал интарвенозно , за да мога да заспя . Това е веществото , което хирургът използва като пъхне иглата във вашата вена и каже: "Брой да 10"и преди да си стигнал до две вече си заспал. "Светкавичното напиване до козирката", така го наричах аз и му се наслаждавах. Не ми беше удобно да лежа в кревата и да си бия инжекцията пред децата и жена ми , затова държах лекарството в чансата си в колата, която се намираше в гаража . За щастие той беше прилепен за къщата. Там можех да пъхна иглата във вената си и тогава да преценя какво количество ми е нужно , така че като прибавя иприспивателните хапчета да успея да извадя иглата, да сваля турникета и да го хвърля в колата, да затворя врата и , да изтичам през хода и да се хвърля в кревата, преди да съм заспал. Беше много трудно да се пресметне точното количество . една нощ трябваше на три пъти да се обработвам , за да заспя .
Дойде и денят , когато реших да се откажа. За целта трябваше да изхвърля всички леарства от дома си и всички, които криех в кабинета си . Ако те са наблизо, аз винаги щях да намеря причина да ги употребявам- особено хапчетата. Не съм взимал успокоителни , седативи или хапчета за ободряване , защото съм зависим от лекарства . Причината да ги взимам беше , че исках да се облекчат мъките ми . Затова взимането на всяко хапче беше научно обосновано и винаги в определения час .
За мене хапчетата нямат този ефект да изпиташ удоволствие , а са по скоро облекчение . Като лекар и аптекар същевременно, израсъл в дом на аптекари, аз имах лек за всяка болест , а аз бях много болен .
Днес установявам , че не мога да работя по програмата на АА и да взимам лекарства едновременно . Дори не смея да ги нося със себе си в случай на спешна нужда . Не мога да кажа:"ще изпълнявам Програмата" и да глътна хапчето. Не мога да кажа:"Аз съм безсилен пред алкохола", но в същото време да смятам , че твърдият алкохол не етолкова вреден. Не мога да казвам, че бог ще ми върне разума , но докато го направи, аз ще контролирам количеството на хапчета, които поглъщам . Не беше достатъчно само да се откажа от алкохола . Трябваше да се разделя с всички лекарства за стимулиране на филическата и психическата дейност , ако исках да съм трезв и да се чуствам добре .
На два пъти в края на седмицата решавах да не взимам абсолютно нищо . И в двата случай на сутринта получих конвулсия. И двата пъти вечерта преди това не бях пил, така че очевидно алкохолът нямаше нищо общо с това . Неврологът, който се заниваше с мен , не си и помисли да ме пита дали пия, а аз не си и помислих да му кажа. Той не можа да установи защо съм имал конвулсии и реши да ме изпрати в клиниката в Майо . На мене ми се струваше, че първи трябва да се диугностицирам. Бях най-добрият диагностик по това време и бях наясно с моя случай по - добре от когото и да било. Седнах насаме със себе си , за да си припоння всички факти преди конвулсиите:личностни промени, всекидневни главоболия, депресия от време на време и чуство за оглупяване . И изведнъж ми станя ясно : аз имах тумор в мозъка и скоро щях да умра . Клиниката в Майо изглежда беше добро място, за да се потвърди тази диагнози .
След девет дни изследвяния в Майо ме закличиха . Стоманената врата се затвори зад мен , а Макс си отиде у дома. Не ми харесваше, че съм затворен в дудница. Осебено неприятно ми беше, че на Коледа ще трябва да се задоволявам с ледени сладки. Вдигнах доста врява и накрая те се съгласиха да ме изпишат без съгласието на лекуващия лекар . Макс ебоще да се грижи за мен , след като аз обещах никога вече да не пия, да не взимам хапчета , да не ругая и да не говоря с жени . Качихме се на самолета и веднага започнах да се боря със силното ми желание да опитам от безплатните питиета . Макс обаче спечели- не пих . Нито ядох, нито продумвах дума. По тъпя за вкъщи си взех бутилка уиски и си легнах . На другия ден Макс се обади на невролога и му каза за мнението на психиатрите в Майо . Той уреди веднага среща с местния психиатър, който бързо реши, че трябва да вляза в психиатричното отделение на местната болница. Настояха да съм в затворено помещение , докато Макс и аз искахме само да съм сам в стая . Накрая тя подчерта ,че съм техен колекга и получих моята самостоятелна стая , нищо повече.
Времето минаваше много , много бавно в моето повторно пребиваване в лудница. Никога не божах да разбера какъв е смисалът на това и продължавах да се питам : "Какво търси този дообър човек в това заведение?"Те ме караха да правя кожени колани и какво ли не още. Затова ли бях учил толкова години? За да седя и да правя кожени колани? Освем това не разбирах указанията . Момичето ги обясняваше по четири пъти , а аз я карах отново да ми обяснява. Все пак съм горд да напомня , че бях ходил на четири сбирки на АА и вече успях да направя чифт чудни мокасини и половин портмоне. Носих тези мокасини всяка нощ в следващите седем години, докато се пробиха. По случай седмата година от моето първо посещение в АА , жена ми вече добре ориентирана в програмата и редовен член на Ал-Анон, постави тези мокасини на пиедестал. Сега аз притежавам може би най-скъпия чифт мокасини, които някой някога евиждал и те ми помагат да си спомням къде съм би.
В болницата имах натрапчивата идея, че съм в края на живота си . Че ако успея да контролирам външният свят около мен , тогава вътрешният ми мир щке стане поносим. Певечето време изкарвах в писане на писма , бележки,нареждания и списък от неща за Макс , която беше и моя служебна сестра в офиса , за да вървят нещата докато аз съм "заключен".Човек трябва да е много болен , за да прави това , но пък и човек трябва да е още по-болен , за да идва всеки ден и да иска нов списък. (Днес ние не живеем вече така. Макс продължава да работи с мен в офиса, но отдадохме нашите сърца и воля, нашия живот и работа на волята на Бога . Всеки от нас е свидетел на другия , как предприехме Трета Стъпка на висок глас - точно както е казано в Голямата Книга . И животът ни стана по - прост и по - лесен, откакто се върнахме на моята стара идея - да се погрижим за нашата вътрешна среда с помоща на Дванадесетте Стъпки и да оставим външната среда да бъде, каквато е ).
Един ден , както си седях в болницата , моят психиатърсе приближи до мен откъм гърба ми и попита :"Искаш ли да говориш с човек от АА?"Моята реакция беше , че аз помагам на толкова пациенти в лудницата и си имам моите хиляди проблеми , че само някакъв пияница от АА ми липсва . Но по израза на лицено на психиатъра , успях да прочета , че ще го направя истински щастлив , ако се съглася . И така , за да ощастливя лекаря аз ес съгласих . Малко след това осъзнах , че е било грешка- когато този голям палячо влезе със скок в стаята и започна да вика:"Казвам се Франк, аз съм алкохолик , ха ха ха ". Искрено го съжалих - единственото нещо , с което този човек можеше да се похвали , беше , че е алкохолих . Едва по късно той споледи , че е адвокат .
Против моето жеварие отидох на сбирка с него същата вечер и се случи странно нещо . Психиатърът , който дотогава ми общъше толкова малко внимание , започна да се интересува от мен . Всеки ден ми задаваше различни въпроси за сбирките в Аа . В началото се питах да не и той да е алкохолик и ме праща , за да разузнавам . Много бързо стана ясно , че вместо това прявява детинско желание да ходя на колкото се може повече сбирки , докато съм в болницата и да продължа да ходя след като изляза . Не за друго , а само , дза да задоволя прищевките му , накарх Франк да ме води всяка вечер . Франк го правеше винаги , освен в петък , когато имаше среща с приятелката си . "Странен начин да се ръководи една органзиция ", оплаках се аз от Франк на психиатъра , който не се смути от тази работи и накара друг да ме заведе.
Дойде време психиатърът да ме изпише от болницата . Започнахме да ходим на сбирките заедно с Макс . Още от началото разбрах , че те не могат да направят нищо за мен, но със сигурност щяха да помогнат на Макс. Ние седяхме в ъгъла и си говорехме само двамата . Измина точно една година , преди да се изкажа за първи път на сбирка на Аа. Макар че в началото доста се забавлявахме , чух неща , които според мен бяха глупови .
За мен думата "трезв"означаваше да пиеш , но да не се напиваш". Когато един едър и здрав на вид млад човек стана и каза :"Ако не пия днес , за мен това е успех ", си помислих :"Човече , имам толкова много работа , че едва ли мих се сетил да се хваля , че не съм пил."Разбира , продължваха да си пия .(Днес нищо на света не е по - важно за мен от това да остана трезв. Да не пия за мен е най-важната задача , с която се спрявам всеки ден .)
Днлумаше чи де , че всичко , за което говореха на сбирките , беше пиене , пиене , пиене . От това ожаднявах . Аз исках да говоря за моите много и големи проблеми - пиенето не беше един от тях . Знаех си , че да откажеш"едната напитна на ден "няма нищо да промени . Все пак след седем месеца реших да опитам . И до ден днешен се чудя колко много от моите проблеми станаха решими или изощо изчезнаха , след като спрях с алкохола?!
Отдавна бях отказал наркотиците , повечето хапчета и част от алкохола . В началото на юли се отърсих от алкохола изцяло , а в следващите няколко месеца зарязах и хапчетата . След като импулстът да пия изчезна , за мен беше относително лесно да стоя далеч от алкохола . Но за известно време ми беше трудно да избягвам лекарствата , когато имах съответните симптоми - като кашлица , болки , страх , безсъние , бускулни спазми или разстройство . Да ги махна постепенно ми беше по - лесно . Днес имам чувството , че съм изчерпал лимита си в химията за цял живот .
Това ми помогна да се убедя , че алкохолизмът е болест , а не нормален начин на живот . Че съм бил зависим от пиенето , макар че по това време не съм го знаел . И че да постигнеш трезвеност не е само въпрос на воля . Хората от АА имаха нещо , което беше много по-добро от това , което имах аз. Страхувах се да го приема , защото беше ново за мен - беше ендно особено чувство на сигурност .
Накрая възприемането на новото стана ключът към моя преблем с алкохола . След като прекарах седем месеца в АА , постепенно отъсваики се от алкохола и от хапчетата , но без да одобрявам програмата , намерих сили да кажа :"Господи , добре , съгласих се ." Колкото и странно да е , дори и преди да съ мдал разрешение на хората да ме наричат така - аз наистина бях алкохолик . И нямам нищо против . Но какво да правя оттук нататък ? Когато престанах да живея с проблема и започнах да живея с отговора , проблемът просто изчезна . От този момент желанието ми да пия си отиде .
Възприемането ми като алкохолик е отговорът на всички мои проблеми днес . Когато бях объркан , причина за това беше някаква личност , място , нещо или ситуация - някакъв факт от моят живот , който не исках да възприема и не можех да намеря спокойствие , докато не възприема всичко такова , каквото е в този момент . Нищо , абсолютно нищо , което става в този свят , не е случайно или погрешно . Докато не възприех моя алкохолизъм , аз не можех да бъда трезв . Докато не възприема живота , така както го е подредил Господ , не мога да бъда щастлив . Аз трябва да се съсредоточавам не върху нещата около мен , които трябва да бъдат променени , а върху промените вътре в мен .
Шекспир е казал :"Светът е една сцена и хората са нейните актьори." Той е забравил да спомене обаче , че аз съм гланият критик. Аз виждах грешките във всеки човек, във всяка ситуация . И бях винаги щастлив да ги изтъквам , защото търсех съвършенството . Новото ми възприемане на света с помощта на АА ме научи , че има по нещо добро и в най - лошите от нас и по- нещо лошо и в най-добрите от нас . Че ние всички сме рожби на Господа и ние всички имаме право да сме тук .Когато се оплаквам от себе си или от някой друг , аз всъщност се оплаквам от делата на Бога . Аз всъщност казвам , че знам по- добре от него .
Години наред знаех , че най - лошто нещо, което можеше да се случи на такъв добър човек като мен , беше да стана алкохолик . Днес знам , че това е най-доброто нещо , което можеше да ми се случи . Това доказва , че не знам какво е добро и какво е лошо за мен . И ако не знам какво е добро за мен , още по-малко знам какво е добро за теб или за когото и да е било . Разбрах , че не бива да давам съдети и да си мисля , че знам кое е най - доброто , а да приемам живота такъв , какъвто е - но най-вече моя собствен живот . Преди АА оценявах себе си според моито намерения , докато светът ме оценяваше според моите действия .
Приемане е и отговорът на моите проблеми в брака . Сякаш Аа ми даде нови очила . Макс и аз сме женени от 35 години . Преди да сключим брак , когато беше още притеснителна слабичка девойка , видях неща в нея , които други не бяха забелязали - красота , чар , жизнерадост , дарба да говори лесно с хората , чувство за хумор и много други ценни качества . И аз като героя от гръцката митология Мидас , който превръщал всичко , до което се докоснел в злато , имах тази дарба ва увеличавам всичко върху което се съсредоточавах . Когато се оженихме с Макс , нейниет добри качества излязоха на преден план и ние бяхме щастливи заедно. Но когато обикнах алкохола повече от от нея , той като че ли замъгли погледа ми . Вместо да виждам това , което беше добото у жена ми, аз започнах да се взирам в нейните дефекти. И колкото повече се съсредоточавах върху дефектите и, толкова поече те се увеличаваха и растяха пред очите ми. Всеки неин дефект ми се струваше все по-голям и по-голям. Когато си казвах, че е нищожество, тя чезнеше в очитеми , Колкото повече пиех, толкова по-увехнала ми се струваше тя.
Един ден в АА ми казаха , че съм имал лещи,които насочвали мислите ми в обратна посока . В "Кураж за промяна " на Молитвата за спокойствие в душата се казва , че аз не би трябвало да правя промени в брака , да промени в себе си и че трябва да се науча да приемам жена ми каквато е . АА ми даде нови очила . Аз мога отново да се съсредоточа върху добри черти в характера на моята жена и да съм отново свидетел как те стават по - добри и по-добри .
Мога да правя същото и на среща на АА . Колкото повече се съсредоточавам върху дефектите на АА - късното започване,дългите дрънканици, пушенето на цигари- толкова по - лоши стават тези сбирки. Но когато се опитвам да търся с какво мога да усъвършенствам организацията , когато фокусирам съзнанието си върху добрите и страни , сбирките стават все по - интересни и по - полезни. Когато се фокусирам върху добрите неща, денят става добър. Когато се концентрирам върху лошото време , то наистина става такова. Когато се втренча в проблема , той става по - голям , когато се съсредоточа върху решението му , то идва някак по - леко.
Днес Макс и аз разговаряме повече върху това , което чувстваме , отколкото върху това , което мислим . По-рано спорехме за найа-различни идеи, но не и за нашите чувства. Аз мога да и кажа да не мисли по определен начин, но не мога да отнема правото и да чувства по свой начин . Когато става дума за чувства , ние днес се познаваме много по-добре.
Не беше никак лесно да изградим отново семейните си отношения .точно обратното - най - трудното нещо в тази програма беше тъкмо това . Чувството между мен и децата , чувствата към и от Макс . Струваше ми се , че първо трябва да се науча да обичам моята жена и моето семеиство отново и една накрая-принципите на АА . Но стана обратното - трябваше да премина през 12 стъпки отново, но вече имайки едно на ум за отношенията с Макс. От първата, която гласи:"Аз съм безсилен пред алкохола и не мога да управлявам моя живот и живота на семейството ми " до Дванайсетата, в която аз ми трябвало да се отнасям към нея като към олен член на Ал-Анон, с любов както към новодошъл в АА.
Може би най-доброто нещо за мен е да си спомнямам, че моят мир в душата е обратно пропорционален на моите очаквания. Колкото по - големи са очакванията ми към Макс и останалите , толкова по-малко е моето душевно спокойствие. И сякаш виждам този мир в мен да израства, когато коригирима очакванията ми в посока налоду-т.е. направя ги по скромни . Важно ли е това , наистина? Има ли нещо по - важно от душевното спокойствие, от трезвеността в чувствата . И когато отдавам повече значение на тези две неща , отколкото на всичко останало , те ще останат там , по-високо в стълбицата на моите морални ценности - пена засега .
Приемане на нещата , каквита са , е ключът на моето отношение към Бога днес . Аз никога не стоя и не правя нищо, докато чакам Той да ми каже какво да правя . Старая се да се справям с всичко , което зависи от мен и оставям той да реши какъв е рецултатът . Такава е Божията воля за мен .
Моята магическа сила да увеличаватм това , върху което се съсредоточавам не ме е напуснала . Фокусът на моето внимание обаче е върху възприемането , а не върху очакванията . Защото моят душевен мире е правопропорционалине на моята готовност да приемам нещата . Не забравям това и мога да видя , че никога не съм бил по - щастлив. Благодари ти , Господи за АА .


И аз ти благодаря Господи за АА и за това че съм добре днес . Лека нощ на всички ..



<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от koceto22 на 23.01.09 00:24.</EM></FONT></P><P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от koceto22 на 23.01.09 00:24.</EM></FONT></P>

Редактирано от koceto22 на 23.01.09 00:25.



Тема Re: За протоколанови [re: nekoi]  
Автор aлkaжa (общителен)
Публикувано23.01.09 13:38



Голямата книга е преведена от майка на алкохолик. Не някаква логия е решаващата за това превеждане, а майчинството. Майката е превела, заради сина си, а не по друга причина. Но друго ми светна.

Благодаря ти некой! Колко чудене се чудих да проумея защо този човек, който превежда отлично (историите на последното издание не са преведени от същия човек), така е превел АБНОРМАЛ - увредено. Много добър превод като цяло. Не е възможна тъпнарска грешка. Вижда се някаква определена целенасоченост и при преводите на THE PHENOMENON OF CRAVING DEVELOPS - появяване на пристрастие. Защо вместо ЖАЖДА НА НЕНОРМАЛНО ТЯЛО - се завива към желание. Защо вместо Феномен - изключително явление, е преведено просто явление.

Увредено, вместо ненормално.
Желание, вместо телесна жажда.
Явление, вместо феномен.
Пристрастие, вместо развитие на феноменалната жажда на тялото.

Едно по едно, но пъзела се намества. Коя майка би признала, че детето й е АБНОРМАЛНО. Че тялото на детето й е АБНОРМАЛНО. Че детето й е феномен. Разбирай изрод.
Какви ли мисли са й минали през главата, когато й се е наложило да преведе - that the body of the alcoholic is quite as ABNORMAL as his mind. Абнормален и в главата и в тялото. Така ми се вижда на мене. Ами то жената може да се е почувствала виновна именно тя за тази работа.

Просто си предполагам. Може и да съм в грешка, но се сещам как за всичко обвинявах майка ми. Че ме е родила такъв какъвто съм. Че съм грозен, че съм къдрав, че съм страхлив. Обвинявах я, че не са ме възпитали правилно. Че са ми объркали живота, че съм това, което съм - благодарение на нея. Че не ме е пускала да се къпя в морето, колкото искам. Че ми се е карала, когато не получавам отлични оценки. Че не ми е харесала първата приятелка. Че постоянно ми е казвала - внимавай, внимавай, внимавай. Обвинявах я, че не е богата. Че другите хора са дали всичко на децата си. Абе намирах всякакви начини да й вкарам вина за всичко.
Ако знаех, че това, което съм е особеност и на тялото - вероятно щях да я подлудя от обвинения и натякване, че ме е родила с дефект на тялото, който ме обрича на феноменална реакция - непреодолимо желание за пиене. Мда.
И ако този алкохолик е действал като мене изведнъж майка му вижда - абнормал в тялото както и в главата. Хопаааа.
Дори и да не я е тормозил, то пак не ми се струва логично да не може майката с лека ръка да признае, че детето й е абнормално. Може и да бъркам. Нали не съм майка, но я знам моята майка. Тяло абнормално, както и ума.





Тема Re: Феноменът на непреодолимата физическа жажданови [re: aлkaжa]  
Автор aлkaжa (общителен)
Публикувано07.02.09 08:38



Вчера един приятел, който в момента няма редовен достъп до интернет, ми даде да постна тука една негова история /както се изрази - за да бъде от полза на нашите хора/:

Ето неговият разказ:

Днес си спомних за един случай след като бях пил 2-3 дни. Предстоеше ми едно служебно пътуване до Пловдив. Тогава беше Пловдивският панаир и фирмата, в която работех, имахме представяне, т.е. участвахме в изложението на панаира. Аз трябваше да представям фирмата ни на панаира. Трябваше да пътувам с един от служебните автомобили и трябваше да тръгна на сутринта по-рано. Предната нощ обаче пих до към два часа. Когато станах на сутринта се чувствах ужасно. Бях объркан, недоспал и треперех. При мисълта, че трябва да шофирам до Пловдив ми стана много притеснено, защото изобщо не бях в състояние. Но нямаше как да не пътувам, защото аз трябваше да представям фирмата ни тогава. Отделно и това като го помислих как ще трябва цял ден да разговарям с хора, които ще посетят щанда ни. Трябваше да водя преговори и т.н. Не знаех изобщо как ще се справя, но тръгнах. Когато излязох на магистралата се случи нещо ужасно. както карах и изведнъж блокирах. Обхвана ме някаква неистова паника, страх и ужас. Сковах се целия и бях дезориентиран. Започнаха да ме обливат студени и топли вълни, изтръпнаха ми ръцете и краката. Спомням си, че бях стиснал силно волана и почти си бях залепил лицето на предното стъкло, за да мога да се съсредоточа. Почня, че почнах да карам много бавно, някъде с около 60 километра в час, но пък бях на магистрала и с тази скорост пречех на другите. Въпреки че тогава за това не съм мислил изобщо, може би смътно да съм усещал, че като карам така, другите коли, които ме надминаваха да помислят, че нещо не е наред. Тогава си казах, че ако изпия някакъв алкохол, ще се оправя. Спрях на една бензиностанция и си купих едно шишензе малко с водка. Изпих го още там и тръгнах отново. Но все още не ме отпускаше и след около 30-40 /или пък 20/ минути спрях на друга бензиностанция и си купих още едно патронче с водка. Изпих и него. Малко ме беше отпуснало. Не след дълго обаче усетих, че се бях поопиянил малко. Бях спал мнго малко нощес, а и бях пил доста вечерта. Отгоре на това бях изстискан и изтощен от ситуацията, която ми се случи на път и може от всички тези неща алкохолът ме хвана толкова бързо. Като стигнах в Пловдив си се усещах, че водката ме беше направила енадекватен. Тогава ми се случи друго нещо. В центъра на Пловдив, докато пътувах към панаирното градче, на един светофар блъснах една кола през мен. Както казах, бях направо неадекватен и на светофара видях, че е червено и докато наближавах спрелите пред мен коли не усетих, че съм с по-висока скорост и мислех, че се спра нормално, но в момент когато забих спирачки, усетих че ще ударя спрялата пред мен кола. И така и стана. Не беше тежка катастрофа. Повечето щети бяха на моята кола. Тогава момчето от колата слезе и видя, че има само една малка вдлъбнатина на задната броня. Обаче ме попита какво ще правим. Аз се изплаших, че ако викне полиция, ще ме усетят че съм пил и му предложих да му платя. Той се замисли и се съгласи. С него обаче имаше и други момчета с друга кола. Тогава той ми каза, че приятелят му ще кара зад мен да не избягам и да спрем по-натам да се оправим. Той тръгна през вен /момчето, което блъснах/, аз по средата, а зад мен караше приятеля му. Малко по-натам имаше уличка и спряхме там. Слезнахме и взехме да се разправяме колко да му платя. Хубаво беше, че имах доста пари в мен тогава и не се пазарихме дълго. Но си спомням, че тогава това момче позна, че съм пил и ме попита дали не съм пил. Явно външният ми вид ме е издавал, че съм пил. Аз обаче му казах, че си имам лични проблеми и затова изглеждам така, а не че съм пил или вече пиян. Дадох му парите, които поиска и влезахме в колите да тръгваме. И понеже вече и тази случка с катастрофата и алкохола и всичко друго бях напълно не в час. И когато тръгвах с колата изобщо изключих, че зад мен е спрял приятеля на това момче. Включих на задна и дори с малко повече газ и тогава блъснах и другото момче, зад мен което беше спряло. Това вече беше капакът на всичко. Блъснах две коли за 30 минути и то по този странен начин. Слезахме и отново разправии, сега пък с другото момче. Спомням си погледите на тези момчета и техните приятели дето бяха с тях в двете коли. направо не можеха да повярват. Аз само казах - момчета обясних ви, че си имам много големи лични проблеми и за това е всичко това. Платих му и на това момче колкото ми поиска. И този път щетите бяха само на моята кола, на това второто момче май че му бях счупил магача и фара отпред. Не си спомням със сигурност. След тези събития отидох на панаира. Знам със сигурност, че изглеждах ужасно. Първото, което направих беше да потърся да изпия една бира. По-късно, няколко пъти притичвах за бира. Това беше ден, който ме беше разтърсил много силно.

Много време след това не можех да се отърся от случилото се. Защото не искам да описвам срама от шефовете ми за колата. Бяха започнали дните към моето голямо пропадане. Бяха започнали дните на моите големи неприятности, които ми предстоеха и ми се случиха по-късно. Алкохолизмът ми се беше развил може би в най-изразената си форма. Бяха дните ми, когато животът ми бе станал неуправляем. Колкото и да исках да поправя и подредя нещата в живота ми, не можех. Бях напълно безсилен пред алкохолът. Само алкохолът подреждаше и наместваше нещата ми.



Тема Здрав разум?нови [re: aлkaжa]  
Автор aлkaжa (общителен)
Публикувано12.02.09 17:37



Онзи ден преведох една история от Грейпвайн – списанието на Анонимни алкохолици. Ставаше въпрос за Втора стъпка и реших в началото да взема да се разровя в речниците да видя какво точно ми се възвръща – здрав разум. Дали означава, че съм ненормален или какво са имали предвид нашите основоположници с това. Умствената болест.


От Втора стъпка – Повярвахме, че Сила по-висша от нас, може да ни възвърне към sanity.
Какво е sanity? Или щом ще ни връща към sanity, то би трябвало да се намираме в състоянието противоположно на sanity, а то е insanity.

Какво означава insanity? Какви сме ние, че да се налага Сила по-висша от нас да ни възвръща нещо, като начин да бъдем възстановени от алкохолизма:

(a: extreme folly or unreasonableness
b: something utterly foolish or unreasonable)

а
екстремно – няма нужда да се превежда
folly - глупост, безразсъдство, безумие
или
unreasonableness - безразсъден, неразумен, сляп, неблагоразумен

б
something – нещо
utterly - напълно, съвършено, извънредно, крайно
foolish - глупав, безразсъден, неразумен
или
unreasonable - неразумен, неблагоразумен, безразсъден



Историята:

Почти се бях отказал

„Повярвахме, че Сила по-висша от нас може да ни върне sanity.“

Когато за първи път се сблъсках с тази Стъпка, се обидих от думата sanity. Ако стъпката казваше, „Сила по-висша от нас самите би могла да ни изправи отново на крака,“ или „да ни върне на правия път,“ можех да разбера. Sanity, със значенията, които можеше да има, ми звучеше прекалено.
Чувствах, че не може да съм луд и не бих потърсил помощ. И накрая почти се отказах от програмата, заради думата insanity. Чак при Четвъртата Стъпка (след като се препъвах и прескачах по Третата) започна да ми просветва. Но не преди аутопсията да ми разкрие добре отдолу и да видя, въпреки, че външно всичко си изглеждаше уж нормално, то се оказах изключително егоистичен, необмислен, безсърдечен, невнимателен и обидчив до мозъка на костите си. Това ли бе моралната конструкция на нормалният човек? Реших, че не е. И загубих истинската перспектива на ежедневние живот. Не можех да планирам и изпълня планираното дори за един ден без да се забъркам с цял куп несъществени неща и да ми се отнесе мисленето. Да, най-накрая приех, че се нуждая от възстановяване на моето /the restoration of my/ sanity.
Тогава се появи страх. Студен, безпричинен страх. Какво да правя? Откъде да започна? Внезапно се ядосах. Ядосах се на себе си. Ядосах се на АА. „Трябваше да се сетя“ мислех си аз. „Забърках се с някаква съмнителна дружина и съм много по объркан от когато и да било.“ Продължих да се чудя - „Какво не е наред все пак с тези хора? Защо не се занимават с техните си работи и не ме оставят да се оправям с моите собствени и да наглася сам живота си?“ Тука някъде се върнах към Втора стъпка.
Друго препятствие! Някак си знаех, че за да имам някакъв успех с Програмата, трябва да вярвам в Сила по-висша от мен. По този въпрос не се самобаламосвах. Знаех, че отговорът беше само и единствено в Бог. Но как да се свържа с Него? Не знаех. Знахе за молитвата и всичките облаги, които можех да получа от нея. Също си спомних фрази като „Когато е рекъл Бог“ и „Всички неща се дават на този, който чака.“ - но исках молбата ми за възвръщане на sanity да бъде резюлирана от Бог за незабавно изпълнение. С такива мисли в главата си, седнах и чаках за светкавици, гръмотевици и камбанен звън, който да възвести духовното пробуждане.
На този етап молитвите ми съдържаха половинчати опити за облекчение от махмурлуците, от финансовите несгоди дължащи се на пиенето и брачните трудности, които си докарах със собствената глупост. Между другото, започнах да се моля искрено. В началото, колебливо, с объркани думи и егоистично, но все по искрено и искрено излагах моите грехове и прецакания живот. Изливах страховете и раздразненията си, несгодите и злочестините, молех се, че ако някога е имало по-голям глупак, който да се нуждае от помощ – то аз съм този глупак.
Все още, можех да видя или да почувствам, че няма промяна в мен или моето отношение. Продължих да ходя в АА. Всеки път, когато идвах на сбирка, си казвах, че това ще ми е за последно. По-късно, след всяко едно „за последно“, се улових че чакам следващата „последна сбирка.“
И така започнах да приемам Втората стъпка и да виждам, че чрез оставането си в АА, sanity беше възвърнато /has been restored/. Мисля, че борбата ми да разбера ме направи по-добър човек.

J. S.
Washington


„В началото, колебливо, с объркани думи и егоистично, но все по искрено и искрено излагах моите грехове и прецакания живот. Изливах страховете и раздразненията си, несгодите и злочестините, молех се, че ако някога е имало по-голям глупак, който да се нуждае от помощ – то аз съм този глупак.“

Ей това ми напомни много за начинът по който се молех в дългите, студени, безсънни и потни нощи. Тогава за първи път си позволих да допусна, че не съм чак толкова умен и интелигентен, за колкото си мислех. Допуснах, че може би обективните резултати показват съвсем друго състояние в главата. Различно от субективната ми представа. Нещо беше сбъркано. Първоначално се молих на мозъка си, защото не можех да допусна съществуването на нещо по висше от него. Аз бях върхът на еволюцията и човешкото мислене. Заради това се молех или по-точно се заканвах на мозъка си и го заплашвах за прецакването. Тогава заподозрях, че той действа против мен самият. Нямаше друго обяснение. През цялото време да се прави на умен и на знаеш и на умел и на тарикат и на превъзходен и на хитър и да се гаври с останалите – а резултатите какви са? Да видим резултатите? Виках му – какво стана бе мозък? Нали беше голяма работа. Нали беше много умен и велик. Нали беше найнайнай. Защо ме прецака? Но ти наистина си тъп. Ако ставаше за нещо, щеше да се сетиш, че като ме докара до умиране – така ще убиеш и себе си. Пропусна да предвидиш, забрави, че се намираш в собствената ми черепна кутия. Умирам аз – умираш и ти. Кефиш се, че ме претрепа, но забрави, че това води и до твоята смърт. Затова, ако искаш да живееш, мисли и търси начини за измъкване. Сега аз заспивам. И като се събудя – да си измислил спасение. Не мога повече да живея така и съвсем скоро ще се самоубия. И ти така ще си изпълниш задачата, заради която се пръкна на този свят – да ме убиеш. Обаче си мисла, че твоята тъпотия наистина не може да предвиди, че ти самият ще умреш. Защото ако го знаеше, нямаше да постъпиш така. Наистина си много тъп. Айде лека нощ. Такива ми ти работи. Нямам много време да пиша, защото отивам на сбирка. Благодаря на Бог за днешния трезвен ден и за всичките възможности, които ми даде.





Тема Дъното на чашатанови [re: aлkaжa]  
Автор aлkaжa (общителен)
Публикувано25.02.09 15:19



Една история от списанието на Аанонимни алкохолици - Грейпвайн




Дъното на чашата
(Младо „старо куче“ открива колко крехка може да бъде трезвостта)

Една сутрин, малко преди 21-та ми годишнина в АА, ядях закуската си доволна, че нямам главобол, дори след като бях изяла няколко сладки предната вечер (захарта обикновено ми причиняваше нещо като лек махмурлук). Размишлявах, че се чувствам така, защото бях хапнала и малко протеини със захарта. Хрумна ми, че ако приема нещо със сериозно съдържание на протеини, то може би ще мога да пийна няколко бири и да не прекаля. По нататък се размислих, че може би дори да не съм алкохолик; може би пролемът ми с алкохола просто да е в резултат от захарен дисбаланс. Тогава умът ми подскочи обратно към нормалното си състояние.
Бях ужасена и шокирана, че мозъкът ми произведе такава луда идея. Случвало се бе да имам някои „бели петна“ (бележка 1) - моменти в които можех да „забравя“, че бях алкохолик и си мислех, че бирата е просто нещо от което имам нужда. Но безразсъдният ми начин на мислене тази сутрин беше нещо ново за мен. За разлика от бедният глупак в Голямата книга, който мислел, че може да пие уиски без опасност от реакция, ако го смеси с мляко (бележка 2), аз мислех, че съм имунизирана от подобна лудост. В мислите си изпитвах гордост, че моят умствен процес не е толкова изкривен като на другите. Това беше момент, когато ми беше разкрито повече за коварността – не можех да забележа търпеливата природа на алкохолишкият си ум.
Когато са първи път обмислях израза „все повече ще ни се разкрива“ (бележка 3), мислех за това „повече“ в смисъла на Обещанията (бележка 4) – ще бъда освободена от страхът от хората и финансовата несигурност, ще позная спокойствието, ще се почувствам полезна и щастлива. Обещанията станаха истина за мен, но аз получих много повече. В трезвостта завърших обучението си, израстнах професионално и се радвах на щастлива и дълготраен брак с друг член на нашето Братство. Чрез работата по Стъпките се развих духовно, помирих се с миналото си и възстанових връзките със семейството си. Продължих да посещавам сбирките, защото всичко, което знаех за възстановяването избледняваше за 72 часа.
В следващите години разбирането ми за „все повече ще ни се разкрива“ се разшири и включи и някои трудни уроци за моите ограничения и за нуждата ми да продължавам да съм нащрек срещу следващото питие. За първи път осъзнах това измерение на „все повече ще ни се разкрива“, когато бях 15 години трезва. Ходих на сбирки пълна с вяра, работех с други по Програмата и живеех живот, който беше доста щастлив, радостен и свободен.
Но тогава изпаднах в душевна криза, която ме изправи пред същите три избора, които имах в първия ден на трезвостта си: да пия, да се самоубия или да работя по Програмата. Благодарение на любящия спонсор, на съпругът ми, на няколко близки приятелки в и извън АА, и на Стъпките, преминах трезва през тази тъмна за душата си нощ. Измъкнах се от там с по-дълбоко разбиране за основополагащите недостатъци на характера ми и какво наистина означава обещаната ни от Голямата книга „ежедневна отсрочка“ (бележка 5). Все повече ще ми се разкрива за безценният дар на трезвостта, за невидимата и смъртоносна природа на моите недостатъци и оттам и за нуждата ми да работя по моята Програма, защото животът ми зависи от това.
В следващите няколко години, редица членове с дълга трезвост в моята местна АА общност се пробиха. Хора с няколко месеца или години трезвост бяха удивени от тези пробиви; те не можеха да разберат как някой с 16 или 17 или 22 години трезвост може да пие отново. Трябваше да вдигам ръка на сбирките и да обяснявам, че разбирам защо някой с дълга трезвост може да пие отново. Бях също толкова объркана и смутена, и много уплашена, защото знаех на какво съм способна и не можех да гарантирам, че няма да се запия в скоро време. Не знаех точната причина за нечий пробив. Нито можех напълно да обясня защо аз мога да пия отново. Но знаех, че моето сега чувствам моето възстановяване още по-ценно и крехко, отколкото когато бях няколко години трезва и все още твърде малко информирана относно себе си.
Един от членовете с дълга трезвост (long-timer) на име Гари, винаги казваше следното на хората, които празнуват годишнина на десетилетие: „Това е дълго време между две питиета!“ Първоначално се ядосах на неговите думи; мислех че бяха груба и ненужно засягаха нечие удовлетворение от годишнината. Започнах да оценявам неговият коментар, когато осъзнах, че той говори истина, която много от членовете на АА могат да разберат. Ако останем трезви по-дълго от няколко години ние ще преминем през не една тъмни нощи за душата. Тези трудни времена ще ни донесат ново отношение на приемане и смирение, защото ще научим на едно по-дълбоко ниво колко близо сме в действителност до следващото си питие. Ако се задържим, ще научим как благодатта на Братството и принципите на Програмата ни подкрепят през тежките времена така добре, както са с нас и във времената на радост. Дали сме трезви 33 дни или пък 33 години, всеки един от нас получава своята „ежедневна отсрочка“ (“the daily reprieve”) от активният алкохолизъм, като работи по тази Програма (бележка 6) с най-доброто на което е способен, ден по ден.

Riverside, Rhode Island


Бележките, с които си позволих да поясня и за себе си някои моменти от този разказ:

1.за странните бели умствени петна се говори в историята на Фред от Трета глава на книгата Анонимни алкохолици, Още за алкохолизмът:
“От този момент знаех, че притежавам начина на мислене на алкохолик. Видях, че силата на волята и самопознаването не могат да ми помогнат при тези странни умствени бели петна.“

2.става въпрос за историята на Джим от Трета глава на книгата Анонимни алкохолици: „Още за алкохолизмът“.
„И все пак, всички доводи, че не трябва да пие, бяха изтласкани с лекота настрана от глупавата мисъл, че може да пие уиски, ако го смесва с мляко.“


3.израза „все повече ще ни се разкрива“ ("more will be revealed,") - от края Единадесетата глава на книгата Анонимни Алкохолици – Един поглед в бъдещето “Бог ще разкрива все повече неща пред вас и пред нас.”) Обикновено на много сбирки този пасаж се чете като завършек на сбирката, преди общата молитва в края.
„Нашата книга е предназначена единствено да прави предложения. Даваме си сметка, че знанията ни са малко. БОГ ЩЕ РАЗКРИВА ВСЕ ПОВЕЧЕ НЕЩА ПРЕД ВАС И ПРЕД НАС. Попитайте Го по време на сутрешната си медитация какво можете да направите през всеки ден за човека, който все още е болен. Ще получите отговор, ако домът ви е прочистен. Очевидно, вие не бихте могли да предавате на другите това, което самите вие не притежавате. Постарайте се взаимоотношенията ви с Него да са правилни и ще видите, че с вас и с безброй други хора ще се случат велики неща. Това е Великата Истина за нас.“

4.“Обещанията“ (Promises) – пасаж от Шеста глава от книгата Анонимни алкохолици – Да действаме. Разположен е в края на Девета стъпка – т.е. „обещава“ как ще се чувстваме на тази фаза от Програмата.
„Ако положим усилия на тази фаза от нашето развитие ще бъдем изненадани от постигнатите резултати дори и да сме изминали и половината от пътя. Ще получим нова свобода и ново щастие. Няма да съжаляваме за миналото или да затваряме вратата след него. Ще разберем смисъла на думата ведрина и ще познаем спокойствието. Независимо то това колко много бяхме паднали в миналото ще разберем как нашият опит би помогнал на другите. Усещането за безполезност и самосъжаление ще изчезне. Ще престанем да мислим за егоистични неща и ще започнем да мислим за нашите събратя. Себичността ни ще се стопи. Цялото ни отношение и поглед върху живота ще се промени. Страхът от хората и финансова нестабилност ще ни напуснат. Ние интуитивно ще знаем как да се справим с нещата, които преди ни объркваха.
Дали са прекалено големи тези ОБЕЩАНИЯ? Не смятаме. Те винаги ще се изпълняват за нас - понякога по-бързо, понякога по-бавно. Те винаги ще се реализират, ако полагаме усилия за това.“

5.„ежедневна отсрочка“ (“the daily reprieve”) - От Шеста глава на книгата Анонимни алкохолици – Да действаме. Дадена ни е единствено ежедневна отсрочка, при условие, че поддържаме добрата си духовна форма. Намира се в края на указанията за предприемането на Десета стъпка и ми изглежда да е преход към Единадесетата. Мислите, които постоянно трябва да ни съпътстват в ежедневието.
„Лесно е да се остави духовната програма за действие и да се почива на минали успехи. Ако го допуснем ще ни връхлетят неприятности, защото алкохола е коварен неприятел. Ние не сме се излекували от алкохолизма. Дадена ни е единствено ЕЖЕДНЕВНА ОТСРОЧКА при условие, че подържаме добрата си духовна форма. Всеки ден е ден през който мисълта за Божията воля трябва да пронизва всички наши действия. “Как най-добре да Ти служа – нека бъде твота воля.” Това са мислите, които трябва да ни съпътстват постоянно. Можем да използваме силата на волята си само с такива мисли. Това е правилното използване на волята.“

6.ненапразно нашата сестра отпраща постоянно с цитати към книгата Анонимни алкохолици. В тази книга именно е изложена Програмата за възстановяване от болестта алкохолизъм и е изложен начинът по който се предприема тази програма.
„Той прие ПРОГРАМАТА, ОЧЕРТАНА В ТАЗИ КНИГА.След една година дойде да ме посети и аз изпитах странно усещане. Познах го по името и отчасти разпознах чертите му, но всяка прилика завършваше дотук. От една трепереща, отчаяна, изнервена развалина, се бе появил човек, изпълнен с увереност и удовлетворение от живота.“
„И все пак той “се предаде” на идеите, представени в тази книга. От дълги години не е пил. Виждам го отвреме на време и той сега е един завиден представител на човечеството.“
От „Мнението на лекаря“ към книгата Анонимни алкохолици - Примерите на Доктор Силкуърт за безнадеждни алкохолици, които са предприели Програмата ОЧЕРТАНА В ТАЗИ КНИГА.

„Стигнахме до заключението, че трябва да публикуваме ‘анонимна’ книга, в която да представим проблемите така, както ние ги виждаме. Нашата цел е да обединим опита и знанията си. По този начин можем да предложим една ПОЛЕЗНА ПРОГРАМА за всеки, който е засегнат от проблемите на алкохолизма.“
„Ако сте алкохолик, който иска да се справи с проблема, може би вече питате - “Какво трябва да направя?”
Целта на тази книга е да отговори точно на всички тези въпроси. Ще ви кажем какво сме направили.“
От Глава втора на книгата Анонимни алкохолици - „Има изход“.

„Е, тази книга се отнася точно до това. Нейната основна цел е да ви помогне да откриете Сила по-висша от вас, която да разреши вашия алкохолен проблем.“
От Глава четвърта на книгата Анонимни алкохолици - „Ние агностиците“.

„Предприехме следните стъпки, които се предлагат като програма за възстановяване:“
„След като веднъж бяхме убедени, ние пристъпихме към Стъпка Трета, т.е. решихме да оставим волята и живота си в ръцете на Бог, така както Го разбираме. Какво точно разбираме под това и КАКВО ТОЧНО ТРЯБВА ДА ПРАВИМ?“
„Сега се намирахме при Стъпка Трета.“
„Ето защо предприехме преглед на самите себе си. Това бе Стъпка Четвърта. „
От Глава пета на книгата Анонимни алкохолици - „Как действа програмата“.

„Това ни довежда до Стъпка пета от програмата за възстановяване, за която споменахме в предишната глава.“
„Ако можем да отговори задоволително на тези въпроси, тогава поглеждаме към Стъпка шеста.“
„По този начин правим Стъпка седма.

Сега трябва да предприемем повече действия,без които откриваме, че “Вярата без дела е мъртва”. Нека се спрем на Стъпки Осма и Девета.„
„Това ни довежда до Стъпка десета, която ни предстои да продължаваме да правим анализ на себе си и да поправяме грешките, които допускаме по пътя си.“
„Стъпка единадесета препоръчва молитва и медитация.“
„Но това не е всичко. Освен това трябва да работим и пак да работим.” Вяра без действие е мъртва вяра”. Следващата глава е посветена изцяло на Стъпка дванадесета. „
От Глава шеста на книгата Анонимни алкохолици - „Да действаме“.



Тема Re: Дъното на чашатанови [re: aлkaжa]  
Автор nekoi2 (психолог)
Публикувано25.02.09 21:16



Здравейте, приемате ли не-алкохолици сред вас? Ако да ще ми е интересно да говорим за ... нещата от живота... за трудните неща от живота.
Аз 10г. съм работил в заведения и често съм злоупотребявал с алкохол. Понеже много внимателно изчетох това което дискутирате, мисля че ще е добре да знаете че и "нормалните" хора знаят че алкохолизма не е прищявка или проява на слаб характер, а болест, като диабета, хипертонията и мн. други от които "нормалните" хора не се срамуват.
Здравейте :)

www.positum.bulboard.com


Тема Re: Дъното на чашатанови [re: nekoi2]  
Автор nekoi ()
Публикувано26.02.09 08:22



Здравей, Некой Втори.
След като е имало династии на тюдорите, бурбоните и романовите, не виждам защо ние пък да не основем династия на некоите.

С почит: Некой Първи





Тема Re: Дъното на чашатанови [re: nekoi]  
Автор nekoi2 (психолог)
Публикувано26.02.09 08:30



Ми може :)

www.positum.bulboard.com



Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.