Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:25 28.04.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Преживяно: разкажете тук своята история!нови  
Автор MoanМодератор (Quantum satis!)
Публикувано14.06.07 09:59



Целта на тази тема е всеки, който пожелае, да може да разкаже своята история и да помогне на останалите като сподели опита си с тях.
Историите тук могат да бъдат полезни на всички - на пиещи и 'сухи' алкохолици, на техни близки, колеги и приятели.

Темата ще бъде заключена. Всеки, който има желание да допълни историята си в нея, трябва да влезе във връзка с модераторите -

или като им пусне бележка или се свърже с тях на посочените в профилите им координати.

Ако авторът на мнение, в което е разказана история не помоли модераторите да копират мнението му в тази тема, те ще правят това по своя преценка. Освен ако авторът изрично не помоли /в мнението си или по друг начин/ за обратното.

За улеснение посочвам координатите на Лали и моите и тук:

-
- ; Skype name: Ilvory, ICQ: 410102869.

Важно: тъй като в момента има 'бъг' в системата, при който темите се заключват, но след това не могат да бъдат отключени :), оставям тази тема отключена за пускане на истории от онези, които пожлаят. Правя това с изричната уговорка, че всяко мнение, което не е история, а нещо различно, ще се изтрива моментално и без обяснение. След отстраняване на проблема от програмистите и админите на DIR.BG, темата ще бъде заключена и ще следваме схемата, описана по-горе.



Никога не позволявай Компромисът да унищожи мечтите ти!

Тема Re: Преживяно: разкажете тук своята история!нови [re: Moan]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано15.06.07 18:43



Здравейте! Казвам се Еми, на 38 г. и съм алкохолно зависима.

Започнах да пия от 17-годишна. В началото се събирахме с приятели в нас и пийвахме по малко. Родителите ми работеха до късно, така че теренът беше свободен. После заличавахме следите и никой не ме подозираше. По време на следването ми, особено в сесиите се събирахме да учиме някъде и пиенето вървеше с ученето. Все още имах мярка и нещата се свеждаха до единични случки на запой в някоя дискотека. Но тогава бързо се възстановявах. После се омъжих и с мъжа ми пиехме здраво. Покрай него и аз се пристрастих. Почнаха скандалите в къщи и побоищата. За да се спася от този Ад, намирах утеха в алкохола. Започнах да пия тайно от мъжа ми, защото вече пиех повече от него и една бутилка не ни стигаше. Запасявах се с резерви, които ги криех от него и се наливах тайно. По този начин, заобикаляйки семейните ни проблеми изтърпях няколко години психическия и физически тормоз от страна на съпруга ми. На края не издържах и го напуснах. Почувствах се като волна птичка, избягала от клетка. След развода се отпуснах и си пиех на воля – всеки божи ден. Живеехме с дъщеря ми при родителите ми. Те гледаха детето, а аз се забавлявах по кръчмите с приятели. После ми купиха апартамент и се пренесохме с дъщеря ми да си живееме отделно. Спрях да излизам с приятели и се наслаждавах на свободата си в къщи. Надувах музиката, приготвях си нещо и се напивах… Алкохолът стана моят пръв приятел. Той ми даваше сили, смелост, самочувствие, увереност, идеи, спокойствие - всичко от което се нуждаех.

Преди 3 години правих ремонт в нас. Вдигах тежко в нетрезво състояние и за беля си докарах дискова херния. Сковах се на легло и виех от болки денонощно. Никакви инжекции, болкоуспокояващи не ми действаха. Единствено бутилка водка вършеше работа за да мога да забравя и да заспя. Ефектът беше временен. След като се събуждах болките продължаваха и аз почвах водката. Бях се изключила от целия свят и се наливах непрекъснато. Въпреки непоносимите болки и влаченето ми, подпирайки се, с нечовешки усилия успявах да сляза с асансьора до магазина във входа за да се заредя с бутилки… След 6 месеца проходих отново. Стъпка по стъпка се връщах към живота. Като тръгнах на работа, лека полека започнах да се адаптирам към реалността. Бях се десоциализирала от продължителната ми самоизолация в компанията на алкохола. Осъзнавах, че трябва да намаля пиенето и да го сведа в нормалните граници. Започнах да правя опити за намаляване на количеството – неуспешни. Реших да пия през ден. С триста зора успявах, но на другия ден отново наваксвах.

След като опитах всички всевъзможни начини да пия като нормален човек и неуспях да го постигна, се убедих че трябва да спра да пия. Почнах да търся начини за разрешаване на проблема с моето пиене и така намерих клуба на пиячите в Дира (по онова време още нямаше клуб на алкохолно зависимите). Запознах се с двама души, които са успявали да спрат да пият за известно време и започнахме да си пишеме имейли. Не сме обсъждали АА. Тези имейли ме държаха 1 месец трезва. После си взех отпуска и отидохме с дъщеря ми на море. Още щом усетих морския въздух, почувствах непреодолимо желание за едно питие на плажа… Въобще не се замислих какво правя? Все едно не беше минал цял месец без алкохол. Най-спокойно се запътих към барчето с ясната мисъл в главата – джин с тоник! След първата глътка, усетих приятна топлина в цялото ми тяло. Толкова ми беше хубаво, че изпаднах в еуфория. Наслаждавах се на усещанията и се чувствах страхотно! После минахме с детето през магазина и си помислих, че не е зле да си купя някакъв алкохол да си имам в квартирата. Разбира се си казах, че ще си пия само по малко и само вечер. И така докато се чудех какъв избор да направя, взех, че си купих от всички видове концентрaти - в бутилки от 200 гр., които имаше в магазина – водка, джин, уиски, мента, мастика, ром и ракия, с презумцията да пия по 200 гр. вечер. Не ми се спомня какво направих. Първо пих джин с тоник. Така добре ми се отрази, че реших да си направя облак и смесих ментата с мастиката. Направо полетях в облаците, но не се спрях. Реших, че е време за дискотека и помъкнах детето с мен. Не помня как сме се прибрали.

Един ден, имаше мъртво вълнение. Приятелите ми си тръгнаха от плажа за да се разходят из курорта. Аз обаче се бях закотвила в барчето на брега, пиех си сутрешното кафе и отказах да тръгна с тях. После, купувайки на дъщеря ми сладолед, видях във фризера половинка джин – леденостуден и го взех заедно със сладоледа… Върнах се на плажа и си поръчах тоник. Тайно си правех коктейла под масата в заведението. След като приключих с джина, реших че е време да се охладя и влязох в бурното море… Дъщеря ми си сложи пояса и тръгна след мен. Спомням си силата на вълните, които ме блъскаха яростно и аз се кефих. Реших, че ще плувам и влязох навътре… Детето се беше уплашило, че вълните ще я обърнат и е искало да излезе на брега, но течението беше много силно и теглеше навътре… По едно време дойдоха спасители да ни вадят. Крещяха, караха ми се, а аз не проумявах какво става… Не помня как сме се прибрали в квартирата. Заспала съм… Вечерта се събудих с ужасно чувство. Детето ме гледаше уплашено, идеше ми да потъна в дън земя.
Ами, ако не бяха се появили тези спасители… Това късмет ли беше или знак от “Горе”?
Благодаря единствено на Бог, че ни е опазил живи и здрави.

След морската фиеста, реших че окончателно е дошъл моментът да се стегна и да се вразумя. До някъде успях да намаля пиенето през делничните дни, до толкова, че да мога да отида на работа. Друг е въпроса дали работех или отлагах работата за следващия ден. Нарочно работех незабелязано, да не би да ми проличи, че съм пила предишната вечер… Скатавах се при всеки възможен случай, да не говорим, че често заспивах в тоалетната за по 3 - 4 часа… В крайна сметка почти постигнах някакъв контрол, но през почивните дни и празниците отново си наваксвах. Така се стигна до последния ми седмичен запой – от Цветница до Великден 2006 година. Уплаших се. Този път минах всички граници. Изложих се пред хора, които не са ми толкова близки. Това не можеше повече да продължава така. Безсилна бях да се справя сама с проблема. Имах нужда от помощ. Но как и къде да я получа? Влязох в клуба на Dir.bg – Анонимни алкохолици (сега Алкохолно зависими) и започнах да пиша. Описвах всичко, което чувствах, споделях какво правя и получих нужната ми подкрепа. И чудото стана!

От 07.05.2006 година спрях да пия и започнах да работя по Програмата на АА, влагайки от себе си всичко, на което съм способна.
До ден днешен капка алкохол не съм близвала и в живота ми настъпи коренна промяна.





Тема Re: Преживяно: разкажете тук своята история!нови [re: Moan]  
Авторkiril (Нерегистриран)
Публикувано16.06.07 01:46



Prosto ne znam otkade da zapo4na, ne piq ot 1god5mes.,posledniqt pat edvam ojivqh. Naposledak mi stava trudno, moje bi s otdale4avaneto ot koshmara vzeh da go zabravyam, no stiga da se pogledna v ogledaloto (ostana mi beleg pod okoto) i me vtrisa, naistina beshe mnogo zle. Maika mi umrq ot alkoholen infarkt sama v banyata sled kato sasipa jivota si na 48. Bashta mi (kogoto malko poznavah)-2 god sled tova ot rak na garloto-poznaite ot kakvo!Po4ustvah, 4e sam alkoholik oshte dete-14godshen. Parvia pat,kato opitah alkohol i se napih, kato svinq.On-off sam ottogava nqma da mi stigne cql den.Vijdal sam go vsichkoto-alkohola e instrument na dyavola.Ako nqkoy mi pishe,shte sam mnogo radosten!





Тема Re: анонимна: 14.05.2007нови [re: Moan]  
Автор MoanМодератор (Quantum satis!)
Публикувано20.06.07 10:58





----- Original post -----

Здравейте,
случайно влязох в тоя клуб тази вечер за първи път, иначе в дира съм редовно от 2001 година.

На 46 години съм, започнах да пия сигурно от 2-3 годишна, на село при баба и дядо един от първите ми спомени е как не искам да седна на масата да обядвам, докато дядо ми не наточи малко винце. После в ученическите години редовно пиех вино след училище, а после лягах да поспя, преди да започна да си уча уроците.
На 14-15 започнаха и първите напивания по купони, после студентка, една нещастна любов и давене на сълзите с коняк Плиска мисля, че беше, по 3,80 лв.
И т.н. Омъжих се, родих, после започнаха семейните проблеми (бях поспряла да пия), заради проблемите отново почнах. Реших да се разделя със съпруга си, обаче имах достатъчно акъл да оставя детето си при него, защото нямах много вяра в себе си по онова време.
Оставайки сама, започнах много здраво да пия, сутрин със ставането палех цигара и посягах към чашката.

В един момент реших да се откажа, отказвах се дълги години, взимах решение и не го спазвах, опитвах да се задържа в непиенето, обаче нищо не се получаваше. Имах много провали в отказването.

В един момент прочетох една източна техника, по друг повод беше, принципа на махалото. Когато махалото е тръгнало към едната крайност, да не се опитваме да го върнем обратно, а вместо това да го натегнем до края; когато махалото стигне края си, само ще започне да се връща и тогава да го центрираме по средата и така да избегнем крайностите.

Реших да я опитам, първо защото нищо не ми костваше, точно наопаки, щях да пия още повече.
Успоредно с това четях много езотерична и психологическа литература - през цялото време, когато не бях пияна.

Един ден си спомням, преди обяд прочетох за някакво събитие, което щеше да се случи вечерта и на което много ми се ходеше. Реших да не пия, за да мога да отида. Едновременно с това ръката ми сама посягаше към чашата с водка. Налях си и изпитах огромна досада от това пиене, което, знаех твърдо, ще ми провали вечерния купон.

Беше ми писнало наистина, да изпускам редките хубави мигове заради пиене. И това може би беше началото на края на алкохола.
Продължих да пия още месеци наред де, не си отказвах нищо, само гледах да си взимам пиене, когато съм относително трезва, че да не се излагам много. И наблюдавах до мен винаги да има достатъчно пиене и цигари.

Натягах махалото.

Един ден станах и посегнах към бутилката, после станах и я излях в мивката. Наистина ми беше дошло до гуша, писнало ми беше да пия, байгън ми беше станало.

Оттогава не съм пила дори капка бира. На 22 юни тази година ще станат 9 години. А съм пила близо 34 май като правя сметка.
По онова време имаше все още безплатен център за алкохолици и наркомани, на Стамболийски и Одрин.
Отидох доброволно и се записах, не ми обръщаха много внимание, на фона на факта, че там водеха насила и на легла наркоманчета, аз си ходех сам сама и трезва при това, не им беше до мен.
Но все пак проведохме няколко срещи с един доктор. Той ми даде малко ценни съвета, да се науча да се радвам на малките неща, чаша кафе, сладолед. Е, почнах да се радвам на цигара с кафе...та досега.

Природата не търпи празно пространство. За да не пия, просто трябваше да си намеря удоволствия. И понеже съм склонна към привикване, аз си намерих друго удоволствие, към което станах адиктед. Интернета.
Не знам, струва ми се, че не е важен само алкохола, важно е и усещането да си адиктед към нещо, има хора, които имат нужда от вкопчване, като бебето в играчка. За да не реве, незабавно пъхаш нова играчка, на мястото на старата. По-безопасна уж.

Продължавам обаче да не си отказвам нищо. Най-сигурният начин да прилепнеш към нещо е да си го откажеш. Отхвърлянето си мисля създава най-големият проблем при отказването на алкохола.

Естествено моят начин на махалото е опасен и сигурно имах късмет и подкрепа свише, като го направих, обаче пък работи. Поне при мен. Иначе всичко ми върви на принципа на забранения плод-най-сладък.

Може би опита да откажа алкохола водеше до потайни мисли как се лишавам от един порок, аз го замених с друг, по-малко вреден.

Първата една година избягвах да ходя на кръчмии да гледам как пият другите. После спря да ми прави впечатление. Сега с удоволствие душа чашите с някоя хубава напитка-уиски или вино. мммм


Но само мириша.

----- End of original post -----

Никога не позволявай Компромисът да унищожи мечтите ти!

Тема Парчета от историята минови [re: Moan]  
Автор Aня (член)
Публикувано23.06.07 00:20







Казвам се Аня, на 43 години съм и съм алкохоличка.
Днес минават точно 12 години моя живот без алкохол.
Аз съм полякиня, но доста голяма част от живота ми е свързана с България. Работя в няколко професии, но основно съм филолог, учител и педагог, от 5 години ръководя един младежки център във Варшава, където се занимавам с профилактика на рискови поведения на младите, м. др. като театрален инструктор.
Родена съм в едно “прилично” семейство, в което никога преди нямаше алкохолици, алкохолът присъстваше в тържествени и празнични моменти, но се пиеше “културно”, от кристални чаши и по принцип в умерени количества. Първата глътка алкохол в живота съм опитала като 6-7-годишно дете, именно така “културно”, по време на някакъв семеен празник, легално, от ръцете на родителите ми. Помня, че беше сладко вино и че ми хареса.
Няма да разказвам цялата история на близо петнадесетгодишното си пиене. Ще спомена само няколко неща от тази история, които са особено важни за мен.
За пръв път в живота си се напих на 16 или 17 години, сама, на свещ и пред огледало – целенасочено, като експеримент: какво ли ще стане, как ли ще се чувствам... Много по-късно разбрах, че всъщност от този първи миг алкохолът е бил за мен нещо изключително, че още преди да се напия, отношението ми към него вече беше някак си тържествено, едва ли не ритуално, като към нещо велико...
Истинското ми пиене започна по време на студентските години в София, постепенно, но в началото на трети курс за пръв път си пропих за няколко дена цялата стипендия. Това бяха луди, но прекрасни за мен години, пълни с прекрасни срещи, със силни емоции, с важни (и до ден днешен) разговори, откровения, приятелства... Въобще не подозирах, че туй чудесно време може да е начало на края... И да ми го беше казал някой тогава, нямаше да повярвам. Тогава алкохолът ни беше верен и добър приятел, весел съучастник в бохемските ни компании по общежития и тавани, остроумен събеседник в среднощните ни безкрайни дискусии... По онова време открих една своя черта, която тогава ми се струваше адски хубава, а сега знам, че всъщност тя е била моето нещастие: способността “да нося”. Аз бях Последния Мохиканин на всяка компания, този, който пиеше най-много и почти никога не се напиваше, не знаех още тогава и ужасиите на истинския махмурлук. Това беше моята гордост, даваше ми чувство за мощ и неуязвимост, убеждение, че “мога”, че за мен е безвредно. Каква заблуда. Тя беше толкова силна, че още десет години по-късно, когато пиенето ми отдавна беше станало жалко и отвратително, все си я храних, без да забелязвам същинска картина на живота ми...
Най-ужасното преживяване, което ми се случи заради пиене, беше когато дъщеря ми (която гледах сама, без баща й, и която обичам безкрайно), тогава още ненавършила 3 години, по времето на пиянския ми следобеден сън, е излапала почти цял запас лекарства на болната си от сърце баба – успокоителни, приспивателни и разни такива... Беше чиста случайност, че някой ме събуди тогава. Детето едвам го спасиха в болницата. Когато проумях, какво – и защо – става, в ужасеното ми съзнание изплува само една мисъл: никога повече... Бях алсолютно убедена, че именно това е моментът да престана да пия, че това, което се случи с детето ми, е Знак Свише...
Би могло да се очаква това наистина да е пролом за една майка, нали?
Но още същата вечер пак се напих... И продължих още година и половина.
Ето какво ни прави тази болест...
Но няма да разказвам история на болестта си. Ще разкажа история на своето трезвеене.
В началото бе хаосът...
Беше навсякъде.
В домашния безпорядък, в който постоянно изчезваха точно тези най-нужни книжа, мръсните працали живописно се трупаха заедно с чистите, а под възглавницата, зад книгите в библиотеката и във всички други ъгли дебнеха празните и в различна степен напълнени бутилки. Постепенно все по-често празни.
В объркването на ден и нощ, в паническите събуждания без съзнанието за място и време, в трескавото търсене на скъсаната нишка на вчерашния ден и на опорна точка в днешния, в засядащия в гърлото страх от утре.
Във взаимоотношенията с близките, във въртележката на чувствата и емоциите, в заплитането на любов и омраза, на безпомощна злоба и чувство за вина. В истеричните изблици на нежност към детето ми и в също толкова истерични крясъци – по какъвто и да е повод, а всъщност винаги по един и същ повод: от отчаяние. Че не така, че не умея, че не мога.
Беше в мен и около мен. В най-близкото обкръжение и в целия огромен свят, който все по-често беше не за проумяване, не за разбиране, в който получаване на някаква си хартийка в някакво си учреждение прерастваше в проблем – страшен и заплашителен. В службата, където една компромитация гонеше следващата, където само безграничната добрина и вяра на някои хора направиха впоследствие възможни за понасяне срама и страха от поглед в очите.
Целият ми пиян живот беше хаос, а аз – безволна трохичка, подмятана в него без цел и смисъл, а в същото време отчаяно осъзнаваща нуждата от тази цел и от този смисъл, което правеше още по-безнадеждна липсата им.
И цялото ми трезвеене, от години пълно със щастие и радостно удовлетворение, е всъщност от самото начало едно търсене и изграждане на ред, един инстинктивен стремеж към хармония като противовес на онзи хаос, който – знам го и чувствам! – не е заминал завинаги в небитието, а остава някъде много близо и ме чака... Нека си чака. Няма да дочака, ако аз самата не го избера. Избирам ред. Защото вече имам избор, сега МОГА ДА ИЗБИРАМ.
В паметта ми остава тази ужасна и болезнена, но грижливо пазена (като ярко “memento”) картина на последните мигове от последния, многоседмичен запой, приличащ на някакво дяволско кълбо, луда въртележка, от която няма слизане. Картина на къщата в плачевно състояние, на търкалящите се навсякъде по пода празни бутилки и играчки на четиригодишната ми дъщеря, боклуци, остатъци от детска храна, фасове и купища снимки от детството ми (какво ли съм търсила в тях толкова трескаво??). И на внезапно, ужасяващо ясно осъзнаване на всичко това; на внезапно, като че ли в ярка светлина на прожектора, прозиране в цялата тази отвратителна гнусотия наоколо – на картината на живота ми, на отражението на това, което съм направила с този живот, със самата себе си и с живота на любимите ми хора. И на непоносимо отвращение, и на безнадеждност на убеждението, че вече е твърде късно, че нищо вече не може да се направи, че извън този хаос не съществува нищо... Това ме накара да се опитам да избягам веднъж завинаги от тази ужасна, неистово болезнена гледка.
После – няколко седмици след опита за самоубийство и след престоя в психиатрична болница – първата сбирка. От разказа на “спикера” не помня нищо, толкова старателно се бях изолирала от всичко, отплувах някъде надалеч, едвам дочувах шумоленето на гласовете. Както ми казаха, послушно донесох тялото си, но главата ми беше съвсем другаде и въобще нямах намерение да я призовавам. И изведнъж от това шумолене изплуваха думите, които за миг спряха света на едно място – пак като в проблясване на светкавица, в илюминация на Смисъла: “Сред глъчката и бързината върви спокоен...” Колко просто. Разревах се. И се влюбих в тези думи, вкопчих се в тях като удавник. До ден днешен на всяка една сбирка те предизвикват гърч от вълнение в гърлото ми, въпреки че от години знам Дезидерата наизуст, тя стана магично заклинание за трудни моменти, псалом на спокойствие, смирение и съгласие, мантра и молитва – също толкова важна, колкото онази за спокойствието.
Това беше проломът. Видях пътепоказател, в моментно провидение разбрах, че ИМА път. По-нататъшното трасиране на този път е извършила мъдростта на Анонимните Алкохолици, съдържаща се в Програмата и кондензирана в няколко лаконични поговорки, които са станали част от жизнената ми философия. Първо най-важните неща. Живей и остави другите да живеят. Можеш да промениш само себе си, не и останалия свят. Преди да заживееш с някого, научи се да живееш със себе си. При теб се връща това, което сам раздаваш. Не е важно, какво те сполетява – важното е, как го приемаш. Ако в едната ръка стискаш миналото, а с другата искаш да хванеш бъдещето, липсва ти третата ръка, за да се заемеш с настоящето. Ако не направиш нищо, за да е по-добре, със сигурност ще бъде по-зле. И с тялото си, и с духа си, бъди винаги на едно и също място... Толкова прости и толкова мъдри истини, именно чрез своята лаконичност, чрез сполучливото мисловно съкращение “подреждащи света”, моите заплетени отношения с него, моето фалшиво мислене за него. А също и фалшивите ми убеждения за себе си и за другите. Тоест – подреждащи всъщност моя изпогубен в хаоса ум, въвеждащи в него ясни критерии. Ред.
През цялото време беше – и продължава да бъде – абсолютно ясно за мен, че щом моят пиян живот беше хаос, новият – трезвен трябва да бъде граден като негова противоположност, т.е. като съзнателно конструиран Ред. А всеки ред, всяка една хармония означава някакъв ритъм, на който трябва да се подчиниш – значи: някакви рамки, дисциплинираност. Това беше трудно за приемане от моето анархистично алкохолно съзнание. Дисциплина? Значи – ограничения? Липса на свобода? Някога ми се струваше, че свободата е липса на ограничения. Демонстрирах го в алкохолната си горделивост, като разчупвах всякакви норми. Морални, правни, поведенчески, сетне – елементарни норми на здравия разум. Сега вече знам, че не е така. Болезненият урок по хаоса ми го доказа много убедително. Сега съм свободна повече от всякога, именно защото мога вече да приема ограниченията, които подреждат живота ми и му придават ритъм. Този ритъм е познат и “мой” – и внушава чувство за безопасност и спокойствие. В края на краищата, ограниченията са част от човешката биология, ограничение е например нуждата от сън или храна – трябва ли да се бунтуваме против тях (сигурно не е необходимо да добавям, че и това съм се опитвала да правя някога!) заради някаква въображаема “свобода”? Ограничение на тази “свобода” е всяко едно задължение – но именно възможността за приемане на отговорност (тоест – също и задължения) ме прави свободна, защото тя всъщност е възможност за избор. Съзнателно и по избор приетите принципи на поведение престават да бъдат ограничения – стават такт, отмерващ ритъм на духовния живот, както биенето на сърцето е основен такт на биологичния ни ритъм.
А Хаосът чака. Знам, че е много близо – на разстоянието на едно мое решение само. И безкрайно далече – защото всеки ден отново избирам Ред.

От последния ми запой са минали дванайсет години. Този ужасен спомен вече не ме боли толкова разтърсващо, но не му позволявам да отмине в непамет, защото повярвах в мъдростта на АА, която казва, че ако не помниш последния си запой, това означава, че той е все още пред теб. Но това не означава, че оставам вкопчена в миналото или че мазохистично се самоизмъчвам с него. Този спомен (както и другите от ония пияни времена) стана в съзнанието ми един логично неотделен елемент от историята ми, историята, която ме е създала такава, каквато съм днес. Като всяко сътворение, това създаване беше мъчно и болезнено, особено в началото пълно с лутания и спъване, с огорчение, отчаяние, срам и омраза към себе си. Но бавно, стъпка по стъпка, ден след ден, успявах да се придвижвам напред; повярвах и сверих на практика, че живея само днес, тук и сега, а нали за едно “днес” винаги можеш да намериш още малко сили... Че както миналото, така и бъдещето си го изграждам днес (защото утре днешният ми ден ще бъде вече минало, а утрето ми зависи до голяма степен от това, което правя – или не правя! – днес...). И така поредните трезвени дни бавничко (сега ми се струва, че адски бързо!) се трупаха в седмици, месеци, години... Не знам кога, неусетно, стана така, че собственото ми отражение в огледалото престана да ми бъде противно, че приех и дори обикнах (може би защото се научих да разбирам?) това, което видях там. Не че ми порасна кой знае колко самочувствието – не, съзнавам своите недостатъци, имам някой и друг комплекс, изпитвам моменти на слабост или гняв. Но приемам всичко това, както приех факта че съм алкохоличка, като нещо мое си, съставна част, без която нямаше да бъда този човек, който съм в момента. Далече съм от това да казвам, че се радвам или се гордея от това, че съм алкохоличка, както заявявят някои хора в АА. Но ако историята ми не беше такава, каквато беше, не знам какъв човек щях да съм днес – може би не по-лош, може би много по-добър, но със сигурност различен от тази днешна мен. А понеже се приемам и обичам именно такава, понеже харесвам живота си такъв, какъвто си го изградих в резултат на трезвеенето, понеже съм щастлива в този живот (като приемем, разбира се, че щастието не е перманентно състояние!) – не виждам повод да съжалявам за своя алкохолизъм или да се опитвам да го забравя като нещо неудобно или срамно. И когато казвам на сбирка “аз съм алкохоличка”, в тези думи се съдържа точно тази характеристика и тази история, която я оформи, няма в тях никакво самопорицание, болка или срам. Все едно да казвам, че съм полякиня или зодия Водолей. Нали и двете тези определения също съдържат иманентно някаква характеристика – и също така и двете са факт, който не зависи от мен, който не мога да променя и затова го приемам, колкото и да ми се иска да съм зодия Лъв и французойка по рождение. (Това е само пример, не че го искам наистина! А дори и да го искам до болка – какво от това, освен болката?... Тогава за какво да го искам!)
Разбира се, за зависимостта ми няма значение фактът, че тя се роди и разви в България, по време на следването ми тук (вероятно би се родила в каквато и да е страна, не се съмнявам, че полската или руската водка, или пък френският коняк, или немската бира биха свършили работата също толкова добре, колкото ракията!). Но това има значение за историята на трезвеенето ми.
Когато наближавах четири години без алкохол, ми се наложи по служебно-научни причини да попадна за продължително време пак там, в същия град, в който някога протичаха първите ми, още привидно радостни срещи с алкохола; сред същите хора, с които някога съм пила цели години... И то да се озова там сама, без подкрепата на близките. Междувременно бях успяла вече да си изградя в моята страна едно безопасно и уютно местенце, един истински дом пълен с любов и разбиране, но без никакъв алкохол (със сегашния ми съпруг, който стана и най-добър на света татко за дъщеря ми, се запознахме по време на терапия – двама трезвеещи алкохолици, които никога не са виждали един друг пиян, но взаимно си знаят най-мрачните ъгълчета на душата... – никак не беше лесно, но явно някаква висша сила поиска да успеем), една доброжелателна среда от приятели, знаещи за проблема ми, от чиято страна не ме заплашваше никаква алкохолна ситуация. А сега изведнъж – не само че отчайващо самотна, но и очи в очи с призраците от миналото!... Бях настанена в служебен апартамент на една отдавна позната уличка, много близо до една много добре позната кръчмичка, в която някога изкарах толкова време. Това ме ужаси, видя ми се като един зловещ символ на цялата опасност, на която се изложих... Уж я осъзнавах още преди да тръгна (затова още във Варшава се постараех да намеря няколко контактни телефонни номера), но си казвах, че нали вече съм поукрепнала... и въобще не очаквах такъв парализиращ ужас, който ме караше да се чувствам като в капан, в който – за още по-голям ужас! – се наврях сама! Като че ли бях обречена на запой... Спомних си предупрежденията на терапевтите ми отпреди четири години, че по-добре за мен би било да скъсам отношенията с приятелите си от България (тази тяхна констатация беше резултат от колоритните ми описания на студентските купони, диктувани от механизма на илюзии и отричане...) – може би единственото терапевтично указание, на което не се подчиних (иначе си ми действаше изработеният още от детството синдром на добрата ученичка) и този факт още повече засилваше параноичното ми състояние.
Тогава срещнах вас, приятели. Вие ми припомнихте това, което, парализирана от страха си, за малко бях забравила: 24-часовата програма, забравената за миг истина, че само ДНЕС мога да променям и че от това зависи всичко останало. От първата си сбирка в София, въпреки че тя е започнала доста неприятно за мен, излязох с невероятното чувство за облекчение – кошмарът от последните дни се изпари, чувството ми за самота също. Оказа се, че в този град – който десетина години беше в съзнанието ми олицетворение на лудо пиянство, в което се прероди първоначалният романтизъм на студенстката бохема – хората искат и могат да трезвеят. И аз ги намерих. Вече знаех, че имам шанс в борбата с призраците на миналото. И спечелих тази схватка на всички линии. Благодарение на вас.
После се оказа, че мога не само да черпя подкрепа от вас, но и да дам нещо, да помогна малко и аз за укрепване на движението на АА в България – и се опитвах да го правя, доколкото можех, а в един момент дори открих с изненада, че мога повече, отколкото си мислих – по щастлива случайност (или чрез Висшата сила?) станах един вид посредник между вас и тези мои сънародници, които по- можеха да ви предложат подкрепа. Всъщност с това започна и един нов раздел в професионалния ми живот. Предложиха ми да стана редактор на списание за проблеми на зависимостите, после и да стана лектор на семинари по тази проблематика. Накрая обстоятелствата ме принудиха и да се захвана с терапевтичната работа с други зависими. Всичко това продължавам да правя вече шест години; наложи ми се да завърша разни обучения, да придобия знания и умения необходими за тази работа. Но през цялото това време нито за миг не съм забравила, че съм алкохоличка. Първото нещо, което казвам на всеки нов пациент е “казвам се Аня и съм алкохоличка”. И най-важните знания, които споделям по време на работата си, черпя от опита на АА и от собствения си опит на трезвеещ алкохолик. Знам, че болестта ми е незилечима. Не се мисля за “излекувана”. Но се чувствам напълно здрава. Живея един пълноценен живот, в който има място за работа и за развлечения, за семейството ми и за собственото ми развитие, за приятели... за всичко.
Изпитвам дълбока благодарност за всичко това. Също и за това, че ми е дадена възможност да правя неща, които могат да бъдат от полза на други алкохолици, а на мен самата ми доставят не само удовлетворение, но и все нови поводи за все нови размишления, нови знания и запознанства, все по-дълбоко разбиране на смисъла на трезвеността, все по-силно убеждение, че само стъпка по стъпка се изграждат големите неща, както вечността се изгражда от отделните дни.
Тези дванайсет години моя трезвеност представляват всъщност само поредица от дните, от които всеки е изживян като едно ДНЕС.
Благодаря ви за всички дни, много важни за мен, които изживяхме трезвени заедно. Благодаря ви, че можах да ви срещна отново тук.

Редактирано от Moan на 23.06.07 19:03.



Тема Re: Преживяно: разкажете тук своята история!нови [re: Moan]  
Авторbohata (Нерегистриран)
Публикувано05.07.07 22:59



Здравейте! Не знам,как да започна. Вече една седмица не съм се докосвал до алкохол. Търся този в мен, който не се срамува да се изправи пред детето си,пред жена си и пред хората на които не завиждам загдето могат да пият,аз просто се възхищавам от тях. На приемния тест получих 6 положителни отговора.Чета Вашите истории , мнения и съвети вече втори ден.Благодаря Ви! На 38 съм,но в този клуб се чувствувам като на 15 и не бих могъл да съм по твърдо решен да се преборя с порока си.Моля Ви- не спирайте да пишете! Много хора нямат никаква представа за възможноста да черпят сили и опит директно от извора.За други-като мен е по-лесно четенето,отколкото писането,за което се извинявам.Не искам да търся оправдание за положението си.Търся своя живот. Благодаря че Ви има.



Тема Историята на един гогУнови [re: Moan]  
Авторgogo (Нерегистриран)
Публикувано11.07.07 09:03



НА 44 съм в момента. Баща ми беше алкохолик, много готин, умееше всичко, но....алкохолик. Бях седми клас, когато баща ми се обеси. Явно разбра, че е безсилен , а и без това животът му се срути. Тогава се зарекох да не вкуся пиене през живота си. Зарекох се, че ако се оженя, ще направя жена си най-щастливата на света. Детски работи, но виждах майка си... Иначе в даскалото бях бръснач. Влязох в най-елитния клас на най-елитната гимназия в града. Имах проблеми в комуникацията с другите. Бях затворен за всички, с изключение на най-близки приятели. Десети клас на бригадата изпих първата си бира в живота - отврат, много горчеше. Обаче беше много весело после, сближих се с всички от купона. До края на годината пиех по десет бири на събиране. Един път, си спомням, пих сам ликьор в къщи защото ми беше любопитно, какво е да си пиян. Последната година от училище, не излизахме от едно тайно барче, че да не ни хванат милиционерите и даскалите. Минах на водка, щото бирата не ме ловеше вече. Царевец, ако си спомня някой. Единайсти клас отидох за първи път пиян на училище. Не се повтори, а и не ме хванаха. Интересното, че ставах все по-добър в учението. Нещата не влизаха в противоречие и всичко беше ОК.
Гаджетата се лепяха по мен като..., бе лепяха се. Почнахме да се надпиваме с приятелите. А и момичетата си умираха от кеф, като сме леко под пийнали. Наистина не сме се лигавили, просто традиционно си пиехме. Веднъж майка ми ме улови доста пил, размаха ми плашилото на баща ми...беше много гадно и спрях с пиенето за известно време. Кандидатстване, изпити. На политическия изпит ходих сам и се напихме с хазаина ми. Беше събрал бясна компания и това беше единственият начин да се интегрирам в нея, да ме забележат. Писах за партията и бля бля пиян. Ама това пак не ми попречи, по десет души за едно място, но аз бях вътре. После казарма. Там е ясно, няма какво да се прави и пиенето е забранено. Е, щом е забранено, значи трябва да се намери начин. Колкото повече пиеш, толкоз по-голям мъж си. Ставаш лидер, това по темата за съпреживяването в глутницата. Как да е, уволних се без особени проблеми - все пак бях почти тартор. Все още се мислех за силен пияч.
За студентството няма да говоря, там беше едно безкрайно пиене. За първи път започнах да си давам сметка, че май имам проблеми с пиенето. Един път се подписах на едно обещание пред бъдещата ми жена, че няма да пия 3 месеца. Дръжки, само 7 дни. Започнах да пия в по-умерени количества, но за сметка на това редовно. Мислех си -след като не се напивам, проблемите с околните няма да ги има. И се получи, мамка му. Можех да пия по три дни, без да ставам от масата и да не се напивам. Бях цар на института. За мен се носеха легенди. Никога не са ми се губили часове. Бях невероятен в “контролираното” пиене. Проблемацията идваше от там, че нямаше празeн ден. До тук 11-годишно пиене. Опитах два – три пъти да спра, ядец! И запозна да идва вината, съпоставките с баща ми , от там още по-голяма вина. Вината си отиваше след първата чаша-супер! Ожених се! Продължавах си пиенето. Усещах постоянен укор от съпругата ми. Скандали не ми е вдигала. Аз също! Обаче започнах да се излагам. Уж не се напивах, но изключвах в определен момент . Попаднах в компания – аварийно смукателна група. След работа всеки ден по 4-5 часа пиене. Веднъж изтървах детето си на пода. Ужасс! Жена ми се разплака. Чувството за вина ме уби. Започнах да се въртя в омагьосания кръг вина-решение за промяна-провал. Ежедневно спирах и почвах пиенето. Депресията ме уби. За да започна деня-200 грама., до 16 часа нищо друго. После......!!
93-та Веднъж се събудих в Бърза Помощ от викове” Искам си моя тати”. Ченгета, разпити! Блъснал съм се с колата в едно дърво. Много интересно, колата замина директно на вторични, пък аз с 15 шева само. Чудо!!
Спрях с пиенето от раз. Въпреки всичко не се почувствах по-добре. Вината се усилваше а с нея депресията. Появи се хипохондрията. Страхът ме преследваше ден и нощ. Как и да е-справях се някак си. После дойде един злополучен мач във Франция. Каузата беше бита и аз високомерно на всеослушание заявих , че ще пия едно уиски, ако се класираме. Чудото взе, че стана. Пих за първи път от година време. След седмица бях на една бутилка бренди дневно, бирата не се брои. Няма да пием вода като сме жадни, я!
Нещата прогресивно се сговняваха. Кръвно, тахикардии, стомах и хранопровод в язви. Драйфах няколко пъти кръв. Виновен, виновен, депресия ужасяваща, нищо не помага освен пиенето. Разпадаш се, съзнанието ти се върти в небитието, нищо не те интересува, нямаш интерес към живота. Един ден си хванах чуковете и отидох при психиатър. Естествено пих 200 за кураж. Бях категоричен, че или ще си отивам от света, или ще се оправям. Просто ми трябваше подадена ръка и малко помощ. Комплект илачи, Антелепсин за успокоително, едни за потискане на желанието за пиене. Десет дневен ужас. Как и да е, мина абстиненцията . Много течности за детоксикация, отказах стационар. Падане на кръвно, вдигане, треперене, пот, мъка, мъка, мъка.... Казах си, ако сега се отърва, повече няма да близна. Обаче отново депресия, ужасяваща. Отново вина, страх, и много депресия. Много. Все пак със воля и стискане на зъби, прехвърлих една година. Малко неща ме радваха, обаче. Нищо не ме интересуваше. И така дойде култовия свети Трифон. Запилях се на едно лозе, въпреки, че не ми се ходеше. И ей тъй, като на шега изпих литър вино. След седмица отново бях на литър концентрат дневно. Другите слабочи не се броят. Само след месец, бях ужасяващо зле, както никога досега. Страхът от смъртта ме беше обзел и имах едни хапове, които си мислех с дезориентираната си кратуна, че ще ми помогнат. Да обаче, те не можели да се пият с водка(минах на нея, че по малко мирише и да се крия по лесно). Пих две хапчета около 9 часа сутринта(не ходех на работа и бях заебал бизнеса) и припаднах, свестих се
4 следобед в банята. Бях умрял за около 6-7 часа. Вечерта видях омраза в очите на голямата ми дъщеря. Това обърна всичко. Моя братовчедка, лекарка ме заведе при психиатърка (била най-добрата в града). При нея се опитах да си дам нов шанс, но честно казано вече ми беше все тая, бях се предал и си пишех предсмъртните писма. И без това не можех да измина повече от сто метра без да спра за почивка. Хммм, до сега не писах за съпругата си. Невероятна жена, не ме остави и по този начин спаси животецът ми. ТА така, тая лекарка приложи съвсем друг подход, индивидуален, дето се вика. Разбра, че имам две висши и че за мен логиката, фактите, същината на процесите е водещо начало за какви и да е умозаключения и започнахме, всеки ден прегледи и разговори за химията на процесите, в какво се заключава физическата и психическата зависимост. Естествено-детоксикация, лекарства за абстиненцията. Предната абстиненция беше детска залъгалка спрямо тая. Умрях поне 3 пъти, това образно, но единия път ползваха дефибрилатор. Пак ме обхваща ужаса, като се сетя. Не, не мога да си позволя повече да си спомням!!!! Та така - разбрах, че за всяко явление в организма на човек, си има и причини и то на биохимическа основа. Това ми даде надеждата, че не аз съм келешът, който си е пропилял живота и може би има независещи от мен фактори, които са съпътствали алкохолния проблем. Разбрах , че депресиите не са лигльовщини а истински проблем на една жлеза в мозъка, която не произвежда ендорфини, серотонин и нам си още кво. А това били веществата, които те карат да се чувстваш удовлетворен, щастлив, мотивиран и жизнен . Като не ти стигат тези вещества, изпадаш в депресии, хипохондрии и други такива гадости, които не се подават на терапии с приказки и воля. То няма и от къде да приложиш воля, защото и това се определя от определени хим. вещества. Алкохолът замествал липсите, защото се свързвал със същите рецептори в мозъка, които остават “на сухо” заради прежде изброените вещества.
Мдааааа, начи все пак не съм толкова виновен си казах аз и това ми вля нови сили. Лекарката ми каза, че има средства това да се избегне и да не изпитвам физическата нужда от алкохол за подобряването на състоянието. ЗА мен оставяла да се справя с чисто рутинното търсене на алкохол и навика да се пие. ТОва и ми трябваше. Нова надежда и светлина ме обля(айдее и на поезия ще го обърна май). За първи път разсъждавах за организма си като за една невероятна жива машина. Мдааа, ние наистина сме перфектни механизми и като всяка машина, я маслото няма да и стигне, я горивото ще е замърсено. Всъщност основния проблем бил, че от ранно детство се храним с неподходящо гориво и перфектния механизам няма суровини за производството на жизнено важни неща . Хроничната липса водела до перманентен недоимък, от там търсене на заместители и т.н. до достигане на зависимости.
И така, за 2 месеца станах почти лекар, абстиненцията мина.....някак си. Един ден психарката ми каза, че вече не може и да се намери следа от алкохол в мен и е време да се оправим с основния проблем. МИ то било много просто. Едно хапче на ден, два пъти по половин. Нещата почнаха да се наместват. Всички близки ме гледаха с надежда. А бе, аз съм имал деца, невероятно!!! И те дори ме обичали!!! Даже искали да си говорят постоянно с мен!!!! Че аз защо съм си мислел обратното?????? Жена ми ме гледа с искрящ поглед, това май е мираж!! Виждам майка си, нещо ми изглежда щастлива. ТОва да не е друг свят си викам аз!! Ехаааа, ми този свят бил много готин, бре!! Обаче си мисля, че попадам в зависимост от хаповете, започва пак някакъв страх да пълзи. Вината все още не е преодоляна, напротив, гледам се отстрани каква гад съм бил и даже се засилва. Лекарката казва, че от тези инхибитори за обратно захващане на серотонина, зависимости не може да има. Да, ама аз не и вярвам. Все пак сега съм по-добре и чинно си ги пия. Поради постоянния запой бизнесът ми се срути, имах много, но останах без нищо. Е как пък нищо, имах семейство, което се нуждаеше от мен, но мангизите свършиха. Е дойде времето, когато свършиха парите и нямах с какво да си купя илачите. ,Е не ги купих...... ми няма проблеми. Бягам да се похваля на докторката. Ми нормално е, казва, депресивния период е преодолян, той е сезонен, края на зимата. Свързано било със слънчевата светлина и някакви вещества, дето се образували паралелно с видамин Д. Супер, начи си има техничарско обяснение, си казвам. Ха, ма то имало и природа и красоти за гледане, ще ходим на излети с челядта. Бре, нещо ми се прави, човърка ми се нещо. Бе бизнесът не е съвсем загинал, чакай да го подбутна. Хехе, спрях да работя. Просто се кефех, а кефа не е работа. Сутрин одтивах да се кефя, на всичкото отгоре и пари идваха. Че кво му трябва на човек?? Започнах да работя(да си правя кефа) по 12-13 часа на ден. На третия месец, реших, че трябва да дам битка на компанията по пиене. Отидох, майтапих се с тях, те се напиха, стана ми досадно и си обрах крушите. Е, и това не било страшно. Отивам си аз пак на периодичен преглед при МОЯТА лекарка. Тя ми казва, че трябва да разредим срещите защото съм се справям доста добре. Ако съм имал проблем с депресии в критичните периоди, да съм и се обадел. Накрая ме пита има ли нещо, което при никакъв случай няма да ям. Ненавиждам маслини, казвам. Че каква е разликата с пиенето, пита!!!Сега няма да ядеш маслини и няма да пиеш. Ако хванеш диабет, няма да ядеш захар. Друг шанс не вярвам да имаш, завършва. Интересни аналогии направи и гадно заключение. След няколко дни и аз стигам до извода, че няма особена разлика. И така, от днес не ям маслини и не пия. Толкоз! Приех го!! Вече спирам да си мисля, бе аз дали няма да мога след време, като другите...?? Е що като другите, ми то, като гредам повечето ми истински приятели вече пият по една бира на седмица. Яяяя, ми аз съм станал като тях - супер. Задават ми често въпроса защо не пия. Отговарям искрено - Алкохолик съм! Да бе, да!! Отговарят и не вярват. Ми техен проблем, аз не ги лъжа и съм в хармония с душата си. Направих голямата си дъщеря отличник на випуска, като и отделях по два часа на ден за обсъждане на уроци и други такива. Че това било много хубаво. Удоволствието да си близо до детето си било повече от моментното опиянение. С малката сега борим училището, науките не са ми проблем, естествено. Бре мама му стара, вече имам време за всичко, чудна работа! Успявам с всичко, което се захвана. Животът било хубаво нещо. Това става ясно когато за малко си бил в отвъдното.
Хората започват пак да те търсят, вярват ти(много ценно), ценят те. Контактите се увеличават, хе, даже и имало по-интересни компании. И интересно, 14 души за една вечер изпиват 400 грама. Не е скучно, даже напротив, сега може да разгърна потенциал в разговорите. Интересен съм им, а не пия. Ново чудо!
Най-важното, алкохолът не ме интересува и нямам нужда някой да ми го размахва постоянно като плашило. Просто съм го сложил в графата на маслините. А маслините не ги мисля всеки ден, нали!!
.....................

Опаа, много се разпрострях! Но въпреки това, чудесата продължават. В миналото не гледам, защото няма смисъл. Даже по-лошо, почувствах се виновен и ми стана гадно, докато го писах. Направих го само заради АНЯ! Държа да се отбележи. Е, може и някой новобранец да го прочете и направи изводи. ДОРИ може и да помогне на някой!
Има начини, дами и пичове, просто ги търсете. Има всякакви начини, най-различни.



Тема Re: Преживяно: разкажете тук своята история! [re: Moan]  
Авторtsipuro (Нерегистриран)
Публикувано13.08.07 15:47



Здравейте на всички.
Пиша,защото имам нужда да споделя с вас историята си и да вдъхна кураж на всеки,който иска да опита да си върне живота.Много е трудно,но си заслужава!И НЕ Е НЕВЪЗМОЖНО!



Тема Re: Преживяно: разкажете тук своята история! [re: tsipuro]  
Авторtsipuro (Нерегистриран)
Публикувано13.08.07 17:18



И така...
На 30години съм алкохоличка.С мъж на 33-алкохолик.
Аз съм от добро семейство.Майка ми не пие и не пуши,баща ми пък е страстен пушач,но за сметка на това никога не е пил,ако не броим чашата шампанско на Нова година и задължителните чаши с червено вино за Великден или някой рожден ден.В родата ми няма алкохолици.Дядовците ми пиеха(само те),но и двамата умееха да носят,а освен това са се отдали на порока на стари години...
Аз пък пробвах на 15.Не ми хареса,но врътнах две чаши.Трябваше ми за да се отпусна и да влезна в ритъма на компанията.Отпусна ме и не че си спомням кой знае какво от същата вечер,но се сдобих с гадже.Бях вече момичето на момчето,което отдавна харесвах..."Помогна ми вонящата ракия" си казах.Реших,че алкохолът е мой помощник и реших всеки ден да дръпвам по чашка преди да се срещна с тайфата-ей така за отскок!Събирахме се и наред с цигарите се зареждахме с бутилки бира и водка.Пиехме,купонясвахме,а дойдеше ли време(имах вечерен час) поемах весела към къщи и налапвах по дъвка-две да се измириша.Всичко вървеше добре.Само където забелязах,че мога да пия колкото момчетата,а момичетата направо бледнееха пред мен...Слагах си ги в малкия джоб!Бях способна да изпия бутилка водка и да не ми личи.Но на другия ден не можех да стана от леглото,повръщах и пиех вода и студен чай.Заблуждавах майка ми,че е настинка,грип или нещо друго и тя ми вярваше(къде да предположи,че аз съм почнала да си пийвам?)...
За две-три години успях да си разваля успеха,два пъти ме изключваха от училище и всичко благодарение на моята компания!Интересуваха ни само дискотеките и купоните,а алкохолът беше задължителен.Като завършихме(имам сестра близначка) гимназия,семейството ни замина в Германия.Намерих си нови приятели.Започнах да работя като барманка.Беше забавно,но не си дадох сметка,че съм заобиколена от маркови питиета,които не знам защо,но исках да опитам.Всичките!Всеки ден пиех!Отивах на работа,хвърлях чантата и си наливах джин,с лимон и лед.Пиех едно на крак и леко,полеко влизах в ритъм.Работех и въобще не личеше,че както сипвам за клиентите така наливах и за себе си.Две години-две бутилки-всеки ден.Разбрах,че имам проблем.Реших,че трябва да спра.Почнах да забравям,сметките не излизаха,шефът се дразнеше,че освен заплата на месец съм му и 60 бутилки джин и 3 кила лимони...И в къщи ме надушиха-Чат пат се прибирах залитайки,бутилките в къщи(маркови алкохоли,които баща ми държеше за гости) бяха на изчезване...Пак казах КРАЙ!
Един ден не пих!Едвам издържах.Бях нервна,треперех и постоянно и без да искам посягах към бутилките.Беше трудно,но бях решила-издържах.На другия ден обаче си наваксах.Напих се!Изпуснах таблата върху клиенти,а когато шефът ми направи забележка го сиктирдосах най-демонстративно!Останах без работа...Семейството ми беше притеснено-знаеха,че пия много и всеки ден,но не знаеха защо.Опитаха се да ми говорят.Напразно-аз слушах приятелите си.И те пиеха.Правехме такива алкохолни маратони,че за тях се носеха легенди.Гордост беше да изредиш колко и какво си изпил!Баща ми ме върна обратно в България.Дойдох-мислех да си намеря работа и да продължа...Баща ми стегна апартамента,остави ми пари и замина.Аз почнах работа.Пак сервитьорка("а какво друго като не ме послуша и не следва нещо?с гимназия само сервитьорка и продавачка се става..."още чувам гласа на баща си...)Така се запознах с БЪДЕЩИЯ СИ МЪЖ.Беше клиент в заведението,в което работех.Добър,готин,забавен.Аз бях намалила пиенето и то много!В този период от около половин година пиех по чаша водка на седмица.Започнахме да излизаме-кръчми,дискотеки,барове...А там кафе не се пие.Нали трябва да се изпусне напрежението и да се веселим.И...АЛКОХОЛЪТ се върна при мен така неочаквано,както когато изчезна.Като бумеранг!Оженихме се(нужно ли е да казвам,че и на сватбата бяхме пияни-заляни?)...Редовно ходим и ни идват гости-вече 6 години.Забелязах,че всяка сутрин като изхвърлям боклука,в чувала има бутилки-я от водка,я уиски,я мастика...Мъжът ми си докара проблеми(работата му е доста отговорна,а той е ходил и пиян да я върши)и имаше неприятности с началника си.Мен ме натириха направо...За какво ли?Пийвах и псувах клиентите.Изпокарахме се с роднините,похарчихме всичко спестено,почнахме да се караме помежду си,да си посягаме,депресий,неприятности,проблеми....и изведнъж ми светна лампичката!АМИ ДА-ВСИЧКО ТРЪГВА ОТ ПЪРВАТА ЧАША АЛКОХОЛ!първо е тя,после втората,после бутилка,после скандал,после проблем,утре махмурлук,после депресия,обвинения,неприятност и пак-първата чаша и пак...отново всичко се повтаря...ОМАГЬОСАН ДЯВОЛСКИ КРЪГ!НО КАЗАХ СТОП.ИЗПЛУВАХМЕ НА ПОВЪРХНОСТТА!И НЯМА ДА СЕ ВЪРНЕМ НА ДЪНОТО.Не съм пила и капчица от два месеца.Мъжът ми от един(а ако знаете как пиеше той..).Животът ни се промени.Вълнуват ни други неща-ходим на кино,за риба,разхождаме се...Сядаме в някое кафе и си поръчваме...СЛАДОЛЕД!Ей така!И ВЕЧЕ СЕ СЪБУЖДАМЕ С УСМИВКА И ПЛАНОВЕ ЗА НОВИЯ ДЕН,А не с главоболие и по два аспирина!
засега спирам,че доста се поувлякох.Радвам се,че промених живота си,помогнах и на съпруга си и знам,че всеки може.СТИГА ДА ИСКА.





Тема Re: Преживяно: разкажете тук своята история! [re: Moan]  
Автор maxsimiliana (frau)
Публикувано17.08.07 22:49



Ще споделя една история.Майка ми има една приятелка , която брата на наейната приятелка ,кокто от 20 г не е излязал от алкохолна фаза.Стигна до тама да ппие минимум по 3 лводка и 1лракия на ден.Не ядеше, личната му хигиена я изостави.Нещата до там се влошиха, че се наложи да викам бърза помощ да го спасявам.При второто повикване, го бяхме настанили в реанимациата, където след двудневно лечение, той сам се довърши с алкохол.Накрая трябваше и погребение да организирам, да ви кажа честно бях ужасена от гледката.Беше зелен,, кожата му беше странен цвят.От алкохола няма спасение.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.