Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:04 30.06.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Тема АЗ ПИХ...  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано30.11.08 00:45



След абсолютна трезвост 2 години и половина пих...

Не съм влизала във форума редовно, не съм чела темите отдавна...
просто пих 3 пъти по малко през ноември. Днес ми дойде в повече





Тема Re: АЗ ПИХ...нови [re: Eми®]  
Автор aлkи (Веселяк!!! :))
Публикувано30.11.08 01:01



Благодаря ти Еми, за дето намери смелост да го споделиш с нас!





Тема Re: АЗ ПИХ...нови [re: Eми®]  
Автор puvpav (шматорко)
Публикувано30.11.08 01:13



Винаги си добре дошла при нас, аз съм с тебе.Знаеш че можеш.



Тема Re: АЗ ПИХ...нови [re: Eми®]  
Автор nekoi ()
Публикувано30.11.08 01:21



В първия момент не повярвах на очите си, после изтръпнах. Няма значение.
Станалото станало.
Пила си четири пъти. Пети път НЕ ТРЯБВА ДА ИМА.
Сега е моментът да се спреш и хубаво, че го каза тук.
Каквото и да ти кажа, ти си го знаеш.
Знаеш колко напред отиде без алкохола за две години и половина. Знаеш, че ще се върнеш в ада, ако не се спреш сега.
Така е трябвало да стане и дано в крайна сметка и това е за добро.

Като прочетох поста ти, отидох оттатък изпуших една цигара и си спомних разни неща за теб. Спомних си и как веднъж вървяхме с теб и Джирасол по Мария Луиза и се смеехме за разни работи.

Еми, спри се! Мамичката му и алкохол. За какво ти е. Какво ти даде като пи тези четири пъти през ноември. Не вярвам да си забравила какво ти беше взел в годините преди последните две и половина.
Ако си позабравила, прочети старите си постове.



Тема Re: АЗ ПИХ...нови [re: Eми®]  
Автор July_mf (непознат)
Публикувано30.11.08 01:21



Здравей Еми,
незнам какво да кажа.Чест ти прави смелостта наистина.Твоите постове и всичко което си направила тук и в сайта на АА толкова много ми помогтаха когато спирах,че нямам думи.Просто приеми едно голямо БЛАГОДАРЯ!!!
И сега...Просто се върни.Почни от начало.Падаме,ставаме и това е.Ставай и тръгвай наново.Можеш и ти го знаеш.Всички тук сме с теб и всеки би те разбрал и те разбира.Сигурна съм.



Тема Re: АЗ ПИХ...нови [re: Eми®]  
Автор Cтeфko (Загорец)
Публикувано30.11.08 01:25



Здравей,Еми.
Наистина ми е познато това чувство,след по-дълго време без алкохол...
Вярно е,че при мен беше "само" след година и две седмици,но слава Богу,някак си се изправих и сега с АА съм трезвен, днес и сега.
Добре дошла при нас,Еми.



Бог ни обича,Еми.
Бъди здрава и трезвена.


Бъди себе си.

Тема Re: АЗ ПИХ...нови [re: Eми®]  
Автор nekoi ()
Публикувано30.11.08 01:46



Не че не го знаеш...





Тема Re: АЗ ПИХ...нови [re: nekoi]  
Автор LaliМодератор (Усмивка)
Публикувано30.11.08 04:02



Еми, липсваше ми.
Добре дошла ти казвам с голямо съжаление.




Тема Re: АЗ ПИХ...нови [re: Eми®]  
Автор aлkи (Веселяк!!! :))
Публикувано30.11.08 06:44



Надявам се да не си забравила, че всичко взето заедно работи за добре. Тъй че не мисля да си изгубила нещо. Всъщност от всичко туй печелиш, и ще ти бъда благодарен ако споделиш своя опит с нас!



Тема Re: АЗ ПИХ...нови [re: aлkи]  
Автор girasol* (усмихната)
Публикувано30.11.08 08:03



Еми, не си единствена,която прави пробив сред години трезвост. Майната му, станалото - стнанало. Сега можеш да продължиш по пътя си, приеми го просто като опит. Виж само колко бързо си се върналана към "повече". Направо настръхвам, като се сетя за себе си, как след пет години без алкохол се докарах до ада.

Моля те, не се предавай. Стискам ти палци. И да, както те посъветва Некой, прочети си старите постове, виж какво ти отнел алкохола и погледни добре, какво имаш сега. Виж и плановете, които имаш за бъдещето. Ако спреш сега, точно сега, можеш да ги осъществиш. Всички, до един. Обичам те.

Усмихни се, има изход!

Редактирано от girasol* на 30.11.08 08:11.



Тема Re: АЗ ПИХ...нови [re: nekoi]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано30.11.08 10:11



"Станалото станало.
Пила си четири пъти. Пети път НЕ ТРЯБВА ДА ИМА. "


Здрасти Nekoi,
Пих 4 пъти за 1 месец. Първия път бях на сватба. Цяла вечер пред мен имаше чаша с 50 гр. ракия. С нея казвах наздраве без да пия 1 час. После отпих 1 малка глътка. Не ми стана нищо - нито хубаво нито лошо. Все едно не я бях глътнала тази първа глътчица. И така в продължение на 6 часа изпих 50 гр. ракия с много вода и кока кола. Не се изкуших да мина на вино или бира с вечерята. Експериментът мина добре. Трезва бях, а пък не се налагаше да казвам, че не пия въобще. Така се случи на тази сватба. На следващия ден си продължих по старому, игнорирах тази чаша от съзнанието си и не си помислях да почна да пия.
След 10 дни си изкълчих кракът много лошо. Поду се, отече, много ме боля. Обостри се и стар здравословен проблем с дисковата ми херния, която си кротуваше 4 години... Сковах се на леглото и виех от болки. Страх, паника, безсилие, депресия...

После ще продължа, че в момента не съм сама и не мога да пиша.

Редактирано от Eми® на 30.11.08 10:12.



Тема Re: АЗ ПИХ...нови [re: Eми®]  
Автор Aня (пристрастен)
Публикувано30.11.08 10:51



Еми, добре дошла пак (казвам го без съжаление

)!
Един срив може да ни бъде причина за дълготрайно и дълбоко отчаяние и самоизмъчване. А може да бъде добър и ефикасен урок - отправна точка към по-нататъшно, по-качествено възстановяване.
От теб зависи как ще го приемеш и как ще оползотвориш опита.
Аз съм сигурна, че си в състояние да избереш добре.

Банално е, но е истина (както всички банални твърдения): силата на човека не се определя от това, че той никога не пада, а от това, как умее да се изправи след падането. Знам, че имаш тази сила.



Тема Re: АЗ ПИХ...нови [re: Eми®]  
Автор nekoi ()
Публикувано30.11.08 11:49



Еми, здравей пак,
ще прочета с интерес продължението на разказа ти. Не защото любопитствам, а защото това е жив и полезен опит на човек, когото познавам и за когото не ми е безразлично какво се случва с него.

А докато продължиш разказа си, ще припомня още нещо, което е известно.

"Пазете се от първата чаша", има такава глава в книгата "Живот в трезвеност" и тя е една от най-важните глави в тази книга.
Страшното на първата чаша не е толкова, че тя отключва веднага зависимостта на организма, колкото, че тя винаги води след себе си и втора чаша, след това трета, четвърта и т.н.

След две и половина години организмът ти е прочистен напълно от алкохол и на чисто физиологично ниво от 50 грама, изпити за 6 часа с много разредител, в него не се случва нищо кой знае какво.

Страшното обаче е, че първата чаша отключва вратата на алкохолното мислене. В главата почват да се въртят мисли от рода на "вече пих" и пада бариерата, която си градила 2 и половина години. После идва мисълта "пих една, нищо не ми стана, защо да не изпия още една" (Снощи разказах как след девет месеца ремисия изпих една чаша на сватбената ми вечер, не ми стана нищо и после повече от година пих "контролирано", като си въобразявах, че съм се излекувал.)

И след "пих вече една, защо да не изпия още една" винаги се намира повод (в случая изкълчен крак, дискова херния) за повторното пиене. Ако няма такъв реален повод, ние си го измисляме, защото болестта е заработила.
Дяволът потрива доволно ръце, че Еми е поддала и започва да те работи подло и търпеливо, докато не хлътнеш отново.
Дяволът никак не е тъп. След първата чаша, той не бърза, защото най-важното вече се е случило и той се старае да приспи бдителността и страховете ти, преди да ти поднесе втората, третата и т.н. чаши.
Той знае, че вече си паднала в капана на "вече пих" и знае, че нататък ще му бъде по-лесно.
Затова и втората и третата чаша, както и пълният срив могат да дойдат доста след първата чаша. Но неминуемо идват.

Доколкото се разбира от двата ти поста, ти бързо (за един месец и за четири пиенета) си вдигнала дозата.

Добрата новина е, че потърси помощ тук, преди да задълбаеш жестоко.
Както казва един приятел от АА в такива случаи "вадиш камъчето от обувката и продължаваш напред".
Е, от камъчето ще е останала рана и тя ще продължи да те наболява известно време.
Но тази болка е здравословна. Тя е преграда срещу коварните намерения на дявола алкохол да те направи отново своя робиня.

Редактирано от nekoi на 30.11.08 11:52.



Тема Re: АЗ ПИХ...нови [re: nekoi]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано30.11.08 12:41



"Страшното на първата чаша не е толкова, че тя отключва веднага зависимостта на организма, колкото, че тя винаги води след себе си и втора чаша, след това трета, четвърта и т.н."

Явно така се получава... При мен не веднага. На другия ден след сватбата не се чувствах гузна. Все едно не бях пила. Чувствах се нормално, както всеки трезв ден, след 07.05.2006г. Нищо лошо не се случи. Не се напих, не съм направила нещо нередно. Отидох на работа и обичайното ми ежедневие продължи. Получих бонус за добре свършената ми работа през последните 6 месеца и планирах ремонт в нас. Не съм се почерпила за добрите пари, които заслужих. Похарчих ги за дограма, климатици, майстори и т.н. и в един момент се сринах с тоя крак... Хукнах по доктори, правих ЯМР на гръбнака, резултатите са зле, после лекарства, инжекции, физиотерапии – без ефект! И тогава дяволчето ми пошушна – „Айде Еми, знаеш как беше преди за да не те боли така... Водка ти трябва!” Слязох до магазина, видях някаква водка флирт с ябълка, не бях пила такава преди и си викам, ще я взема. 200 грама, какво толкова?! Със зелена ябълка. Няма да я изпия наведнъж, може би само половината, останалото ще излея. Само да мога да заспя.... И после я изпих цялата с 1.5 литра газирана напитка. Отпусна ме кракът... няма болка.. Заспах към полунощ. На сутринта станах без проблем. Закусих, чувстах се добре. Размислих се, че пих. Сама, скришом от дъщеря ми. Тя не ме усети. Защо?! Явно не ми личи на 200 гр. Ами тогава значи чат-пат мога ди си пия контролирано? Нищо лошо не правя, нали?! И в този ред на мисли взех че се обадих на онова бившо гадже - алкохолик, с което се разделих когато спрях да пия... Следобяд той дойде да ми помогне за ремонта. Беше трезвен. Разчисти у нас, вдигна старите прозорци на тавана, бая се поизпоти... и вечерта ме попита дали да вземе нещо за пиене. Аз казах - Ми не знам, както искаш. Той излезе и се върна с 500 гр. водка и безалкохолно. И пихме заедно. Дъщеря ми беше с нас. Пред нея се правех, че пия само ябълка, но тя ме усети този път. Беше ми забавно, смяхме се, говорихме си най-приятелски... Не знам, все по-объркана се чувствам. След като не се напивам, значи мога да контролирам?! За Бога, себе си ли лъжа? Сега контролирам, но все ще дойде някой ден, когато няма да мога да спра!

Ще пиша по-късно.

Редактирано от Eми® на 30.11.08 12:44.



Тема Re: АЗ ПИХ...нови [re: Eми®]  
Автор Coння (минаваща)
Публикувано30.11.08 13:36



Не знам, все по-объркана се чувствам. След като не се напивам, значи мога да контролирам?! За Бога, себе си ли лъжа? Сега контролирам, но все ще дойде някой ден, когато няма да мога да спра
Еми, ТИ знаеш отговора...

Вслушай се в това тихо глас3е в теб, което ти го нашепва, непрестанно.. То те накара да пишеш тук, да извикаш за помощ..Само погледни сама, направи сухата математи4еска смета, колко ПЪТИ си увели4авала коли4еството на алкохола при всяко следвашщо посягане???? 50 гр , 1 ия път, 200 гр 2ия.. Зна4и 4 пъти!!!!Бързо нали??? КОГА ще стигмеш до 1200 гр??? 1600??? Въпрос на време. Ве4е си пила и пред дъщеря си.. Още една бариера е паднала. Послушай тихото глас4е на Силата, не се оставяй на съблазителното и измамно красиво убеждаване на болестта.

Единствената болест, която ти казва . ТИ НЕ СИ БОЛЕН!!!!


НЕ Е ВАЖНО ОТКЪДЕ ИДВАМЕ; ВАЖНО Е НАКЪДЕ ВЪРВИМ

Няма воин на светлината, който да не се е боял да влезе в битка.
Няма воин на светлината, който да не е предавал и да не е лъгал в миналото.
Няма воин на светлината, който да не е тръгвал по чужди пътища.
Няма воин на светлината, който да не е страдал за маловажни неща.
Няма воин на светлината, който да не е смятал, че не е воин на светлината.
Няма воин на светлината, който да не е пропускал да изпълни моралните си задължения.
Няма воин на светлината, който да не е казвал “да”, когато всъщност е искал да каже “не”.
Няма воин на светлината, който да не е наранявал този, когото обича.
Затова е и воин на светлината; защото е минал през всичко това и въпреки висчко не е изгубил надеждата да стане по-добър.

И нека сърцата ни да са отворени за Силата!




Тема Re: АЗ ПИХ...нови [re: Eми®]  
Автор nekoi ()
Публикувано30.11.08 14:16



Явно не ми личи на 200 гр. Ами тогава значи чат-пат мога ди си пия контролирано? Нищо лошо не правя, нали?

На пръв поглед е удивително как човек, минал през твоите алкохолни страдания, може да разсъждава така.
Но всъщност няма нищо чудно, точно това е болестта. При нея интелигентността не върши кой знае каква работа, рационализирането води до самозаблуди.

Сто на сто сега не малко от нас сега ще си кажат. Ето го резултатът от отделянето от АА. Признавам, че снощи и на мен ми мина тази мисъл през главата.

Само че познавам доста хора, които получиха спасението си в АА, после се отделиха от него, но не се пробиват. Но те, макар и да не идват на сбирки, не забравят за алкохолизма си.
Струва ми се, че при теб проблемът е дошъл не толкова от откъсването ти от АА, колкото от твоята постановка "живея нов живот, забравям стария, не мисля за него, на мисля за алкохолизма си, скъсвам с миналото, аз съм нов човек".

Всъщност откъде е дошъл проблемът не е толкова важно.
Важно е от тук нататък какво правиш с идеята си, че
Явно не ми личи на 200 гр. Ами тогава значи чат-пат мога ди си пия контролирано? Нищо лошо не правя, нали?

Редактирано от nekoi на 30.11.08 14:34.



Тема Re: АЗ ПИХ...нови [re: Eми®]  
Автор Hoвaroдин ()
Публикувано30.11.08 14:31



Гласовете на зависимостта в теб не се изразяват само в желанието да пиеш. Те обикновено могат да бъдат много изтънчени и перфидни понякога. Както казва Джек Тримпи:

"Това е всяка мисъл, образ и усещане, поддържащи употребата на алкохол по всяко време, където и да било, когато и да било."

Има цял практически курс за това.



Тема Re: АЗ ПИХ...нови [re: Eми®]  
Автор Cтeфko (Загорец)
Публикувано30.11.08 16:10



Спрях да пия след близо 33 дни постоянно пиене,като накрая беше Чудо,че оживях.Пих "Ривотрил" четири дни и на петия ден,в жестока абстиненция тръгнах на работа,защото имаше реална опасност да я загубя.След този четвърти ден не съм пил никакви лекарства,променящи съзнанието до днес.Когато почнах да пия, въобще не ми дойде наум за тази една година,която щеше да си отлети в нищото.Не се сетих за задълженията си към банки,майка,деца,към Анонимни Алкохолици.Когато го направих, въобще нищо вече не ме итересуваше,а единствено да си подсигуря достатъчно алкохол,без да мисля въобще за спирането му.
На чевтрътия ден след запоя отидох на пъвата си АА сбирка в града ни,въпреки,че тогава мразех най-много своите събратя и както винаги търсех вината за това в тях.
Сега като се върна назад,може би точно това,че отидох на АА сбирка тогава-едва стоящ на краката си, ме опази жив и трезвен до сега.
Не ми беше лесно да се изправя,но все пак исках да живея,защото вече знаех,че мога без алкохол и виждах по себе си и моите приятели резултатите от работата по програмата на АА.Знаех,че има Сила,която ми помогна да бъда трезвен,но аз се подиграх с Нея.Но Бог съществува и това,което се случи с мен го доказва.
Той ни обича,Еми и желае да бъдем Свободни-от Алкохол и без Алкохол.

Благодаря ти,че ми припомни за моя последен запой и дано не го забравям.
Бъди здрава и трезвена,Еми.



Бъди себе си.

Тема Re: АЗ ПИХ...нови [re: Eми®]  
Автор Xapakиpи (минаващ)
Публикувано30.11.08 16:33



Eми, мила,
никой не го е казвал по-добре от теб самата, затова не виждам смисъл да ти пиша неща, които съм научила от теб.
Аз съм трезва вече година и 8 месеца благодарение И на теб, която дълги месеци ми беше пример в трезвеенето.
В началото ако някой се сриваше, го молех да спре и да се стегне, защото почне ли да пада ще повлече и нас, дето пъплим след него по склона.
Сега си мисля, че вече мога да се вкопча в скалата под мен и само да наблюдавам как пада някой по-отгоре, но не ме повлича.
Имам въже (с твоя помощ го плетохме) на кръста си вече и мога да го хвърля на всеки, който е в беда и поиска.
Върни се Еми.
Нека да направим заедно този преговор.








Моята руска приятелка се срина инцидентно само за една нощ след 4 години трезвост. После както бе споменато тук, извади камъчето от обувката и продължи напред. Не беше леко, но го направи. Разгледай, ако искаш. Ако трябва ще ти преведа каквото не разбираш.

Редактирано от Xapakиpи на 30.11.08 16:47.



Тема Re: АЗ ПИХ...нови [re: Eми®]  
Автор beleza (непознат)
Публикувано30.11.08 17:36



Еми като про4етох ми потекоха салзи.Помня как се боресе и се радвасе.Помослих :ама тя е толкова умна как се подлагала така?Сега разбрах това е тя болеста.Наистина е опасна.Няма нисто обсто с диабет е астма.4акаме те вси4ки тук и те оби4аме





Тема Re: АЗ ПИХ...нови [re: Eми®]  
Автор aлkaжa (общителен)
Публикувано30.11.08 20:35



Благодаря ти Еми, че сподели за твоето подхлъзване. Ти беше първият алкохолик, на когото написах писмо преди повече от две години и три месеца Едва ли е случайно. Ти подреди на първо място да излиза в Гугъла сайта на анонимни алкохолици. Едва ли е случайно. В отчаянието си написах анонимни алкохолици и плеснах ентъра. Едва ли е случайно. И така докато стигна до няколкото истории в сайта. Да се осмеля да ти пиша. После да намеря форума чрез линкове. Да се разровя и да попърся помощ от човека, който разбрах че може да ми помогне. И по твое предложение. Няма случайни работи.

Замислих се по въпроса за пробива. Не е лесно човек да си признае. Две години, три месеца и три дни днеска правя без алкохол. Много пъти през това време сънувах че пия. Много пъти. Винаги по един определен сценарий вървяха тези ми сънища. Навдигам чаша, обикновено с бира, и отпивам една глътка. Още по време на отпиването си спомням, че съм алкохолик и че не пия. Тарарараааааааааааам. Почвам да се обвинявам и веднага след това започвам да се чудя - защо стана така? Нямам обяснение. След това започвам да мисля - да казвам ли на някого, или да не казвам? Една глътка бира не може да се брои. Как издържах толкова време и откъде пък се подхванах. Някъде след това се събуждам и дълго време се въртя и се обвинявам в леглото. Дори се чувствам махмурлия и минава много време преди да разбера, че съм сънувал. Интересно е, че една от основните ми мисли насън е дали да си призная и как да скрия. Абе иска се смелост човек да си признае нещо такова.


Благодаря ти Еми



Тема Re: АЗ ПИХ...нови [re: Eми®]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано30.11.08 23:24



Здравейте отново,
Благодаря ви за сърдечните постове и разбирането, което проявявате към мен.

Иска ми се на всички персонално да отговоря, но няма да имам възможност да се заседявам пред компютъра дълго... трябва да лежа и да се пазя, за да минат болките в кръста и кракът.
------------

Еми, не си единствена, която прави пробив сред години трезвост. Майната му, станалото - стнанало. Сега можеш да продължиш по пътя си, приеми го просто като опит. Виж само колко бързо си се върналана към "повече".

Права си girasole, връщам се към повече.. 50 гр, след 10 дни 200 грама, на другия ден горе долу пак толкова (пихме общо 500 гр. с бившия ми приятел), и оня ден (2 дни след това) си купих 200 гр. ракия, която изпих с една туршия - подарена от нашите (!) те пък защо ми я донесоха (?), та после след като ми се оправи кракът и нямах болки в кръста ми хрумна да изляза до денонощния за цигари и за бира... 1 литър (все пак не купих два). И я изпих доста бързо.
Интересното е че не се напивам. Чудя се защо, след като би трябвало да съм се изчистила, т.е. мислех си че ще ме хване от малко...


-------------

Един срив може да ни бъде причина за дълготрайно и дълбоко отчаяние и самоизмъчване. А може да бъде добър и ефикасен урок - отправна точка към по-нататъшно, по-качествено възстановяване.
От теб зависи как ще го приемеш и как ще оползотвориш опита.


Мила Аня,
Винаги съм ти се възхищавала и си ми била пример за жена, която е успяла да се справи в живота, след спирането на алкохола!
На втората година трезвост, ти ми писа, че след като съм минала през СМИРЕНИЕТО и СИЛАТА следва годината на МЪДРОСТТА... Мъдрост да правя разликата между двете. Така и не се научих досега как да ги съчетавам най-добре. Много е тънка нишката между двете и изборът, който от мен зависи не мога да го направя лесно. Май предпочитам да се оставя в ръцете на Висшата сила (така както я разбирам) Тя да работи за мен... т.е. май спрях да действам = търпение?
----------------------

50 гр , 1 ия път, 200 гр 2ия.. Зна4и 4 пъти!!!! Бързо нали??? КОГА ще стигмеш до 1200 гр??? 1600??? Въпрос на време. Ве4е си пила и пред дъщеря си.. Още една бариера е паднала

Да, още една бариера е паднала, скъпа Соня!

Даже и сега ми е неловко, че детето наднича зад мен, а аз се правя, че работя и цъкам тука по ексела в една таблица...
Стана късно, ще си лягам, утре ще довърша това, което исках да напиша.



Тема Re: АЗ ПИХ...нови [re: Eми®]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано01.12.08 17:00



"вадиш камъчето от обувката и продължаваш напред"

Това и ще направя!


Било квото било през ноември , но вече сме декември и онези 4 пиенета си остават там, стига толкова експерименти. С дявола не бива да си играя!

Харакири, благодаря ти за преговора!
„ Ние никога не можеме да оздравееме напълно, независимо от това колко време сме трезви.”

След известно време в Програмата може да си помислим, че сме излекувани. Ние научихме всичко, което може да ни научи АА. Решаваме, че е време да се заемеме с живота си, да забравиме за сбирките и да се опитаме да наваксаме годините, загубени в активното пиене. Когато постъпваме по този начин обаче, ние застрашаваме своето възстановяване.

”Веднъж алкохолик – завинаги алкохолик.
Болестта ни може и да е притихнала временно, но тя чака удобен момент да ни заложи капан, ако й дадеме тази възможност.”


Бдителността е нашата ежедневна задача. Стараеме се да имаме готовност да се справим с капаните и тревожните прояви на болестта ни. Това съвсем не означава, че сме длъжни да живеем в страх, че „нещо лошо ще се случи, ако постоянно не сме нащрек”. На нас ни е достатъчно да знаеме, че опасността не е отминала. Не си е отишла с последната глътка алкохол. Винаги съществува риск да се върнеме към миналото си.
-------------------

Да, съществува риск, аз съм жив пример за това. И най-лошото е, че след 2.5 години трезвост, една чаша е достатъчна да задейства процеса на алкохолното мислене. Защото е факт, че аз не се чувствам виновна че пих, самата аз си казвам – нищо лошо не съм направила. Това е самозаблудата. Не страдам, нямам угризения на съвестта, но онази „червена лампичка” в главата ми не спира да свети, чак аларма ми засвири да се спра и да се осъзная накъде съм тръгнала.

ПРОСТО ЗА ДНЕС: Ще бъда бдителна и ще направя всичко необходимо, за да запазя своята трезвост.



Тема Re: АЗ ПИХ...нови [re: Eми®]  
Автор Xapakиpи (минаващ)
Публикувано01.12.08 17:23



Е, това вече е друго нещо. Почнало е да се показва личицето на нашето си Еми.
Камък ми падна от сърцето, цял ден съм изтръпнала от недоумение - възможно ли наистина да не виждаш нищо? Възможно ли е толкова спокойно, целенасочено и устремено да вървиш към блатото, в което вече си била? И то на трезво, без запой, без замъглено съзнание, без неистова физическа жажда за алкохол, с ясната мисъл какво е там. С все още живите спомени за ужаса и края.
Изглеждаше като че е Твое лично решение, че Ти си направила този избор. Това ме шокира и смрази, защото наистина повярвах, че ТИ го искаш (беше супер убедителна, признавам че болестта е виртуозна в проявленията си). Не можех да разбера какво става.
Поздравявам те за първата крачка. Тя е по-трудна от онази, която си направила на 7 май 2006 г. И съм с теб. Моля те, не пий!



Тема Re: АЗ ПИХ...нови [re: Xapakиpи]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано01.12.08 17:56



Мила Харакири,



Подхлъзнах се и пих. Това е факт. Не се напих, можех да стана на другия ден, да не повръщам, да нямам махмурлук и НИКАКВИ признаци от пиене нямах. Това е коварното, защото ако се чувствах зле, както едно време, щях да се стресна, да се самосъжалявам и кой знае още какво (може би щях да вляза в запой!)

Изглеждаше като че е Твое лично решение, че Ти си направила този избор. Това ме шокира и смрази, защото наистина повярвах, че ТИ го искаш (беше супер убедителна, признавам че болестта е виртуозна в проявленията си).
Ами никой не ме е карал на сила. Решението беше мое. Още преди въпросната сватба си мислех да го направя - ей така да близна малко... Не съм го направила спонтанно тогава, беше умишлено! През тези 2.5 години трезвост съм била на маса с колеги, когато се е налагало, но не съм пила, не съм си го и помисляла. Вдигала съм чаша за наздраве и после я зарязвах някъде и си пиех безалкохолното до края на мероприятието. Бях го изработила този момент и винаги това правех. Даже не съм помирисвала чашата.



Тема Re: 4естит първи НОВ ден!!нови [re: Eми®]  
Автор Coння (минаваща)
Публикувано01.12.08 19:01



Еми, БРАВО и 4естит САМО ЗА ДНЕС!!
И на мен в4ера не ми излизаше от главата... Подхлъзването ти е класика, класика, по книга.. Заболя ме много, огато ти видях постинга, та ние имахме по4ти еднакво време, аз днес правя 2 год и 6 месеца, и ти си първият 4овек от този форум, с когото се идентифицирах, когато година и половина назад попаднах тук.. Заболя ме Важното е, 4е реши, страхотно се радвам сега, И ве4е идентифицираш грешките, да, едно подхлъзване винаги запо4ва в мислите, първо в мислите, после в отношения към себе си и към другите.. Посягането към 4ащата ве4е е крайният етап, последната фаза, резултатът. Процесът е бавен, но ОБРАТИМ!!!!! Когато 4овек 4ЕСТНО се вгледа в себе си, може да го забележи още в на4алото.
БЛАГОДАРЯ ТИ за твоята 4естност и смелост. Отново и отново си пример за другите, не не дърпаш никого надолу, подала си въжето и теглиш НАГОРЕ тези, които вървът след тебе.. Стига да имат о4и да видят, уши да 4уят, и сърце отворено за СИлата..
БРАВО, Еми!!!!!
И нека Силата да е с теб!



Тема Re: 4естит първи НОВ ден!!нови [re: Coння]  
Автор nekoi ()
Публикувано01.12.08 19:36



Ами никой не ме е карал на сила. Решението беше мое. Още преди въпросната сватба си мислех да го направя - ей така да близна малко... Не съм го направила спонтанно тогава, беше умишлено!

Eми, ще ти задам един въпрос, ако искаш не отговаряй.
Но преди това ще направя малко предисловие.
Изненадах се, като прочетох, че решението ти е било премислено и взето предварително. Макар че и на мен ми направи впечатление, че говориш без емоции за това как си пила.
Мислех, че е станало неволно, че си се изпуснала, че е станало спонтанно.
Естествено, че не те упреквам, защото всеки от нас има право да взима сам решения какво да прави или да не прави.

Знам, че някои алкохолици не ми вярват, когато казвам, че алкохолът изобщо не ме интересува изобщо, все едно, че не съществува. Вероятно си мислят, че преигравам, за да се самоуспокоявам или да ги успокоя тях. Не се сърдя на тези, които не ми вярват. Та аз самият се чудя понякога как може алкохолът да ми е абсолютно безразличен.

Та нкарая и въпросът.
Липсваше ли ти алкохолът през тези 2 години и половина? Или пък през последните месеци? Чувстваше ли се ощетена, непълноценна от това, че не пиеш? Или ти липсваше еуфорията и хубавите усещания, които той ни е давал?



Тема Re: 4естит първи НОВ ден!!нови [re: nekoi]  
Автор bohata (кукувица)
Публикувано01.12.08 20:07



Здравей Бохата!
Напълно те разбирам, че ти се иска да не си зависим от алкохола, но има неща, които НЕ МОЖЕМ да променим. Аз приех моята зависимост като ФАКТ и не си правя вече илюзии, че някой ден ще стана независима от алкохола. Това, което мога да променя е СЕБЕ СИ. Да не пия, да бъда позитивно мислещ, търпелив и усмихнат човек. Но зависимостта си остава. Знам, че една чаша е достатъчна за да преобърне мисленето ми. После нещата стават неконтролируеми, действията ми непредсказуеми и Алкохолът управлява живота ми.

Здравей Еми!
Това е твоя пост , към мене на 07. 07. 07.

Тогава бях на два дни.. Много ти благодаря, и дано успея да ти припомня, това което си забравила , защото то ми помогна тогава.... Вярвам ,че няма да се предадеш... Ти го можеш.



Тема Re: 4естит първи НОВ ден!!нови [re: nekoi]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано01.12.08 21:25



”Липсваше ли ти алкохолът през тези 2 години и половина? Или пък през последните месеци?
Nekoi, с удоволствие ще ти отговоря на въпроса.

Не, не ми е липсвал алкохолът през тези 2.5 години. Въобще не ме интересува, живея без него много по-добре, постигам целите си, израствам в професионален план, сериозна съм, отговорна, уважават ме, ценят ме. Дъщеря ми ме обожава, разбираме се приятелски и аз много я обичам.

През последните месеци.. я да видя?
Ами през август ми се прокрадваха мисли на морето... но само мисли, на плажа. Фантазирах си за една потна бира..., но си купих сладолед.
Една топла лятна вечер ми се припи джин с тоник, но си купих кока-кола.
За други подобни мисли не се сещам да съм имала от август до ноември.

Чувстваше ли се ощетена, непълноценна от това, че не пиеш? Или ти липсваше еуфорията и хубавите усещания, които той ни е давал?”
Ощетена – не. Непълноценна – може би, но не че не пия, ами за това че нямам желание за социални контакти. Не ми се ходи по заведения, на рождени дни, не обичам да се застоявам на маса... не се чувствам комфортно, защото съм нащрек и внимавам за чашата...
По-скоро на моменти ми липсват еуфорията и хубавите усещания. И най-вече заради това посегнах... но нямаше нито еуфория, нито усещания. Безразлично ми беше докато траеше пиенето (и четирите пъти!) Не ми стана по-хубаво емоционално, но все пак явно ми се е размътил мозъка щом почнах да си мисля за бившото гадже...





Тема Re: 4естит първи НОВ ден!!нови [re: bohata]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано01.12.08 21:32



Бохата,
Благодаря за припомнянето!

Аз приех моята зависимост като ФАКТ и не си правя вече илюзии, че някой ден ще стана независима от алкохола.
Да, това са мои думи и мисли. Странно как са почнали да бледнеят с времето.


Аз и сега не си правя илюзии, че някой ден ще стана независима. През миналия месец се доказа, че е така. Защо не излях бутилчиците, след като отпих? Щом глътнах и забравих.



Тема Re: 4естит първи НОВ ден!!нови [re: Eми®]  
Автор nekoi ()
Публикувано01.12.08 21:55



Еми, благодаря ти за честния отговор!
Той ми помогна да разбера още някои неща и за самия мен.
Пожелавам ти да ти мине дископатията.
Пожелавам ти и пълноценни социални контакти без алкохол. Възможно е.
И страшно се радвам, че се усети навреме





Тема Re: 4естит първи НОВ ден!!нови [re: nekoi]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано01.12.08 22:19



Благодаря Nekoi, думите, които ми кантят в главата от вчерашния ти постинг са:
ПЕТИ ПЪТ НЕ ТРЯБВА ДА ИМА! С тях лягам и ставам.



Дано се стабилизирам и този път /за дисковата херния говоря/. Предстои ми лечение в балнеосанаториум, след една седмица заминавам. Ако не се раздвижа, лоша работа - ще се наложи операция на прешлени... С пареза съм на десния крак и куцам.
Повече от 100 метра трудно извървявам, почва да боли, може да падна и да се пребия.

Редактирано от Eми® на 01.12.08 22:22.



Тема Re: 4естит първи НОВ ден!!нови [re: Eми®]  
Автор nekoi ()
Публикувано01.12.08 22:29



Лоша работа с тази дискова херния.
Пожелавам ти да се оправиш без операция





Тема Re: АЗ ПИХ...нови [re: Eми®]  
Автор MelanXolia (нещотърсач)
Публикувано02.12.08 15:56



Привет ви


Еми, помниш ли че преди 2 месеца някъде пуснах една тема, в която споделих че са се случили някакви хубави неща? Е аз съвсем не съм била чиста 2 и 1/2г., но и малкото време прекарано без ми се струваше ужасно дълго, векове... Всеки един ден за мен беше неверояно изпитание, бях на ръба да си взема отново, за да остана глуха и сляпа за нещата които не ми изнасят, но съм принудена да живея с тях. Но всеки път намирах сили и смисъл, за да се спра. Та точно тогава, когато си мислех, че вече "никога" реших, че от един път нищо няма да ми стане. Ето на... пак съм на изходна позиция. Отново всяка сутрин преди работа търча да си взема, отново пресмятам парите, отново лишавам любимият си човек от присъствието си. Страното е, че за 9г. откакто съм зависима, не се научих да си купувам от вечерта за следващата сутрин, като че ли очаквам да се събудя и да липсва физическата абстиненция, сякаш е било просто кошмар. Бях започнала да се грижа за едно детенце, което е на 1 и 1/2г., ужасно усмихнато, живо, винаги готово да направи поредната беля, а после да подари целувка. Но и аз реших, че само от веднъж, само този път и "никога отново" ще остане без последствия. Мисля си, че ако мога да върна времето назад - 2 месеца, 1г., 3г., 9г... никога няма да си помисля "само веднъж"... защото това "само веднъж" ми коства всичко - работа, любов, дом... Абе мисля, че разбираш какво се опитвам да ти кажа. Не си помисляй, че от един път нищо няма да ти стане, защото ще последват още хиляди ситуации, в които алкохолът ще ти се стори най-доброто решение. Но само животът е един, а другото е..."плява" .

Здравей, здравей, студен живот....

Тема Re: АЗ ПИХ...нови [re: Eми®]  
Автор val999 (трезвен засега)
Публикувано02.12.08 23:47



Еми, скъпа, с всичко което си писала тук и в сайта на АА, ти беше пример и опора за мен в началото след спирането ми с алкохола. Както съм сигурен и за много други хора. Аз ти благодаря за това и те моля отново да се върнеш както преди. Това което е станало само показва, че алкохола винаги ще бъде нашия най-голям враг и без помощта и близостта на нашите приятели алкохолици е много трудно да му се противопоставим.

Винаги когато се увлека и започна да се опитвам да правя нещата така, сякаш нито съм алкохолик нито съм чувал нещо за това, резултата винаги е един и същи - аз съм по-нещастен, та дори и без да съм пил или мислил за алкохол. Не знам защо е така. Напротив, когато ходя на сбирки и си припомням, че съм алкохолик и че трябва да живея малко по-спокойно и внимателно, аз се чувствам добре. Съжалявам, че си пила и въпреки, че е страшно егоистично от моя страна, ще го кажа, за мен това е подсещане (и то какво), че от 2-3 месеца се келеша и все нещо ми изниква и не мога да отида на сбирка. И бавно и полека си ставам нещастен. Добре поне, че Бог, както го разбирам, по всевъзможни начини ми припомня, че няма да ме чака вечно да се лигавя. Та от утре пак ставам редовен на сбирките. Дано да оздравееш колкото може по-бързо и да дойдеш и ти.



Тема Re: АЗ ПИХ...нови [re: val999]  
Автор nekoi ()
Публикувано03.12.08 01:06



Съжалявам, че си пила и въпреки, че е страшно егоистично от моя страна, ще го кажа, за мен това е подсещане (и то какво), че от 2-3 месеца се келеша и все нещо ми изниква и не мога да отида на сбирка.

Не го намирам за егоистично. Това е доброто на споделения опит (в случая споделен от Еми).
Нейният пробив е посдещане и то какво.
И наистина заслужава благодарност, че намери сили да го сподели. Което пък варвам силно, че ще и помогне и на нея, .

Аз пък се все се келешех напоследък да те подсетя по-твърдо, че се келешиш и не идваш на сбирки


Казвах си нещо от сорта: той да не е малък, има глава на раменете си, има и собствения си опит с алкохола и с АА, значи знае, че трябва да идва.

Пожелавам ви хубава сбирка утре (всъщност вече днес), аз я пропускам заради среща със зъболекаря. Но в петък стават точно 19 години от основаването на българското АА и ще се напием



Тема Re: АЗ ПИХ...нови [re: val999]  
Автор Coння (минаваща)
Публикувано03.12.08 02:38



Съжалявам, че си пила и въпреки, че е страшно егоистично от моя страна, ще го кажа, за мен това е подсещане (и то какво), че от 2-3 месеца се келеша и все нещо ми изниква и не мога да отида на сбирка. И бавно и полека си ставам нещастен. Добре поне, че Бог, както го разбирам, по всевъзможни начини ми припомня, че няма да ме чака вечно да се лигавя. Та от утре пак ставам редовен на сбирките.

Да, val999, то4но това и аз имах предвид когато писах на Еми, 4е не, дърпаш никого надолу, подала си въжето и теглиш НАГОРЕ тези, които вървят след тебе.. Стига да имат о4и да видят, уши да 4уят, и сърце отворено за СИлата.. Подсещане за тези, които имат о4и да видят, уши да 4уят, и сърце отворено за Силата.. Да видим къде и защо се е спънал приятелят, да го подкрепим за да извади камъ4ето и да продължи напред и...и... да не се подхлъзнем и ние по същия на4ин....



И нека Сърцата ни да са отворени за Силата!!



Тема Re: АЗ ПИХ...нови [re: Coння]  
Автор ur4e69 (баба Вихронрав)
Публикувано05.12.08 08:20



Кажете, помагат ли тези сбирки на АА? Или просто е достатъчно човек сам да реши да спре Трябва ли да се приема помощ отвън? Струва ми се доста унизително това



Тема Re: АЗ ПИХ...нови [re: ur4e69]  
Автор LaliМодератор (Усмивка)
Публикувано05.12.08 09:13



На мен лично не ми се вижда изобщо унизително. Напротив, мисля, че има една добра атмосфера, със съпричастни хора, приятели.
Но аз разсъждавам като страничен човек.






Тема Re: АЗ ПИХ...нови [re: Lali]  
Автор koceto22 (пилотнахвърчило)
Публикувано05.12.08 10:15



А за мен не беше по унизително от лудницата .

Рано или късно всеки своя път намира . Лошо е когато няма право да избира . Дам щото късметлии хора сме ние дет имаме тоя форум . Имаме някакво право на избор АА или на кучето в ... Дет е много унизително . Да вчера бях там така , че мога да го потвърдя . Еми така е днес съм изпълнен с чуство на благодарност , че имам нов шанс щото за известно време незнам де се намирах отново без да съм друсал или пил дори не пуших . Но ... Та така дори вчера станах малко преди два от кревата вече не ми се ставаше ама изобщо не исках да ставам от леглото виждаше ми се безмислено . Да днес станах по рано де към осем за момент си помислих да се оплача , че не съм станал в шест и половина както преди седмица ставах всеки ден . Но само като се сетих вчера как бях и ... Еми днес имам шанс още един шанс за мен последен шанс . Малей страхотно време навън ще го приема като знак и ще ходя на разходка не съм излизал преди обяд от седмица близо . Е чао и лек и трезв ден на всички .



Тема Re: АЗ ПИХ...нови [re: ur4e69]  
Автор bohata (гугут)
Публикувано05.12.08 10:27



Здравей урче 69! На мен сбирките ми помогнаха много, и в момента също ми помагат... Защото , дори когато ходя по рядко, то не е , защото не ми се ходи, или защото смятам , че нямам нужда вече от тях... Просто за себе си , знам , че там мога да прекарам един приятен час и половина, сред хора които като мен , имат проблем с алкохола, и са си го признали ..... А колкото до унижаването, имам доста унизителни спомени, от времето в което пиех, и интересно, нито един такъв спомен , откакто ходя на сбирки , около година и нещо.... Дали трябва да приемеш помощ? - ти си решаваш, никой няма да ти набута в ръцете нещо насила, дори и помощ... С това , че признах пред себе си, проблема ми с алкохола, не само че не се унизих, а дори постигнах някаква свобода за себе си... и ако свободата иска жертви, то да призная проблема си, е най малкото, което можех да направя, защото го бях правил много пъти, но не знаех какво да правя, след това.... докато не попаднах на сбирките... Успех!



Тема Re: АЗ ПИХ...нови [re: bohata]  
Автор nekoi ()
Публикувано06.12.08 11:49



Еми, как е положението при теб?



Тема Re: АЗ ПИХ...нови [re: nekoi]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано06.12.08 12:28



Не можах да пиша по-рано, защото нямах нет след бурята. Току що го пуснаха.



Nekoi,
Положението е супер! Никакви мисли за алкохол, никакви! Срам ме е, че се подхлъзнах така миналия месец, наистина, въобще не ми беше нужно да пробвам.

Обяснявам си го заради силните болки в кръста... толкова са силни, по време на криза, че умът ми се замаглява, не мога да мисля от болка, свят ми се вие, побъркващо е!

Слава Богу, вече се подобрявам с всеки изминат ден. Преди малко пазарувах за Никулден, разни рибки и морски дарове. Цял час ХОДИХ без болка и без да куцам.
Ще се оправя и този път.

Поздрави и весел празник!



Тема Re: АЗ ПИХ...нови [re: Eми®]  
Автор nekoi ()
Публикувано06.12.08 13:05



Браво, много се радвам



Не се срамувай, че си се подхлъзнала. По-скоро може да си благодарна за това подхлъзване. И най-вече да си благодарна, че се спря навреме.

Супер е, че болките ти отминават. Не знам, някой хора свикват да живеят с физическа болка. То като нямаш избор, сигурно щеш не щеш я приемаш. Но мен миналия петък цял ден ме боля зъб и аз бях отвратителен към семейството си. И проклинах зъболекаря, който в крайна сметка се оказа, че си е свършил работата.

Че не ти се пие също е радостно. Но може би чак супер не трябва да го наричаш. Защото понякога се запиваме, когато хич не ни се пие.

Виж какъв досаден поучител съм




Тема Re: АЗ ПИХ...нови [re: nekoi]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано06.12.08 13:50



Не, не си досаден,
Знам, че искаш да ме предпазиш и приемам съветите ти.


... Защото понякога се запиваме, когато хич не ни се пие.

Тогава, като пих, беше точно така. Не ми се пиеше, но купих. Пих, но не ми беше хубаво - вкусът беше гаден, отвратителен. Търсих ефекта, но не се получи. Това е. За какво ми е?!

Не писах веднага след първия път, за да не повлека "почитателите ми" тук. Но после последва втори, трети и четвърти... и писах. Радвам се, че не повлякох никой.
Това да е за урок!



Тема Re: АЗ ПИХ...нови [re: Eми®]  
Автор Coння (минаваща)
Публикувано06.12.08 14:02



Срам ме е, че се подхлъзнах така миналия месец, наистина, въобще не ми беше нужно да пробвам.
Обяснявам си го заради силните болки в кръста... толкова са силни, по време на криза, че умът ми се замаглява, не мога да мисля от болка, свят ми се вие, побъркващо е!

Еми

,
Няма място за срам, хи4 и не мисли така!! Благодари, благодари, скъпа Еми.... Силата си знае, това беше едно "нежно" убождане, напомняне, 4е болестта е в тебе, измамна, хитра, по интелигентна и по могъща от всеки един от нас. 4ака..4ака подходящия момент, за да ни завладее отново. Ето при тебе, болките, силни физи4ески болки.. За друг, може да са душевни, загуби, или незнамкакво Едно предупреждение полу4и. Благодари за урока, 4е се опомни навреме, 4е НЕ ЗАГУБИ нищо този път.. и напред!
Без срам, с усмивка, сега си по силна и по знаеща.....

И нека сърцата ни да са отворени за Силата!


P.S. nekoi, изведнъж се по4увствах от същия клуб, на досадните като стари свекърви



Тема Re: АЗ ПИХ...нови [re: Coння]  
Автор girasol* (усмихната)
Публикувано06.12.08 14:17



От два, три дни, съм в отвратително настроение. Безумието ми да не приемам нещата, които не мога да променя, наред с изисквания към околните ме дакараха дотам, че да се замисля, дали да не пия нещо.


Лека депресия, смесена със самосъжаление, настръхнала кожа към всичко което ме заобикаля, досада от всички, с които ме е срещнал животът през тези дни и неистово желание за бягство. Със самолет, автобус, влак, кораб, камила, бутилка....изясни се. Да изчезна, да ме няма, да се върна когато този проблем се реши, по начина по който аз съм решила че трябва да се реши. Убеждението, че няма да се справя без анестезиране се измести от увереността, че мога да се справя. Благодаря ти, Еми, че ме подсети, че всъщност усещането го няма вече, колкото и да пия. Знам, че е изчезнало, просто го бях забравила. И за малко да отида да си го потърся. Ето, написах го. Беше ме срам и се страхувах, какво ще си помислят за мен хората, познаващи ме като усмихнато справяща се със всичко....Страшно е гот да си загърбя гордостта и да видя че е съвсем човешко да бъда човек.

Усмихни се, има изход!

Тема Re: АЗ ПИХ...нови [re: girasol*]  
Автор nekoi ()
Публикувано06.12.08 15:04



Соня, със старите свекърви нямам опит.
Майка ми е стара свекърва и макар че е много готин човек и винаги внимава да не се отнася към жена ми като свекърва към снаха (пък и не живеем заедно), я виждам как и тя се изпуска понякога и започва да нарежда като ... стара свекърва.

Имам опит със старите тъщи

И тъща ми е готин и кротък човек, но аз с пиянските си простотии бях успял да извадя най-лошото от нея и да я превърна в лоша тъща. (Живеем заедно)
Сега всичко между нас е ОК и тя пак си е тихата и незабележима тъща, която винаги ще ни помогне с нещо, без помощта и да се натрапва.

Дали пък не оспамих темата?
Не, защото свекървите и тъщите никога не могат да бъдат спам



Тема Re: АЗ ПИХ...нови [re: girasol*]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано06.12.08 15:04



"Благодаря ти, Еми, че ме подсети, че всъщност усещането го няма вече, колкото и да пия."
Мила girasol*


Недей, няма смисъл. След години трезвост не е същото, повярвай! Няма усещане, няма анестезиране, няма забравяне. Променили сме се, трезви сме, и в живота ни няма място за алкохол!

"Лека депресия, смесена със самосъжаление, настръхнала кожа към всичко което ме заобикаля, досада от всички, с които ме е срещнал животът през тези дни и неистово желание за бягство. Със самолет, автобус, влак, кораб, камила, бутилка...."

Само не с бутилка! Знаеш, че това не е бягство. Даже и временно не е. Просто изчакай, нещата ще се оправят, ще видиш. Търпение.
Усмихни се, има изход!



Тема Re: АЗ ПИХ...нови [re: Eми®]  
Автор nekoi ()
Публикувано06.12.08 15:06



Джирасол, яхвай камилата и идвай с нея утре на сбирка. И никакви бутилки!!!



Тема Re: АЗ ПИХ...нови [re: nekoi]  
Автор girasol* (усмихната)
Публикувано06.12.08 16:01



Няма проблем. Дори се усмихвам вече. Обичам ви.

Усмихни се, има изход!


Тема Re: АЗ ПИХ...нови [re: girasol*]  
Автор LaliМодератор (Усмивка)
Публикувано06.12.08 20:22



Гирасоле, ще ти кажа само: вътрешното ти напрежение е видимо за хората, които те обичаме.
Или може би аз се научих да го разпознавам, общувайки с вас две години.
Каквото и да направиш, аз ще продължа да те обичам.
От сърце искам да намериш своя път и той да е добър.




Тема Re: АЗ ПИХ...нови [re: Lali]  
Автор koceto22 (пилотнахвърчило)
Публикувано06.12.08 20:37



Преди минутка две някъде отидох оттам и да пия малко количка . И то в една същата бутилка като колата и сипано вино и мързела ми нали да не си сипя в чаша та надигнах бутилката . Обаче на мен виното ми е някак гадно и има един мирис които не мога да сбъркам та не глътнах само се изплакнах и сравнително добре за сега приемам нещата . Но се радвам благодаря щото като се сещам като надигна нещо и как гълтам , че не можах да глътна от виното нали . Веднъж така сигурно съм бил в детската градина или в началните класове се бях прибрал жаден и като бях надигнал една от тия литровите бутилки с ракия домашна ехе спомени нямам де ама знам само , че беше нещо страшно тогава . Както си ми е едно тежко тия дни само това оставаше сега със сигурност щеше да донесе ефект и сигурно можеше да си кажа е то вече съм ... Дай поне да го направя като хората . Така , че господи много ти благодаря , че усетих преди да преглътна .





Тема Благодаря ви.нови [re: Lali]  
Автор girasol* (усмихната)
Публикувано06.12.08 21:28



Лали, не знаех, че ми личи напрежението.

След две седмици е първият ми изпит и почти цялато ми време отива за учене. И все си мисля, че не съм подготвена добре, макар да прекарвам по три, четири часа на ден в библиотеката. Нали съм перфекционист, гледам да науча поне за шестица.
Но тези дни животът ми стовари едно задължение, което ми отне доста от свободното ми време, дори изпуснах две лекции - нещо немислимо за мен преди. И аз самата бях изненадана от начина, по който реагирах на този проблем - уж се бях научила да приемам нещата, които не зависят от мен. Но в крайна сметка всичко си дойде на мястото, не е идеално на сто процента, но поне приех това, което се случва, като част от живота ми, колкото и да не исках да бъде. Всяко нещо си има причина и не случайно се случва, но го бях забравила. Получих един урок от Живота, подредих си приоритетите, спрях да губя излишно време в негодувание и ето че се отвори време и за новата ми задачка. И вече знам, че ще се справя - дори да не е за шестица, вече не държа.
Благодаря на всички мои приятели, които ми помогнаха, който с каквото може. Обичам ви, наистина и благодаря че ви има.

Усмихни се, има изход!

Тема Re: Благодаря ви.нови [re: girasol*]  
Автор nekoi ()
Публикувано06.12.08 21:55



Ти гледай само да получиш шестица на изпита и няма да ти проговоря повече.
Със зубрачки и отличнички не дружа





Тема Re: хората??:з(((нови [re: girasol*]  
Автор Coння (минаваща)
Публикувано07.12.08 02:13



Беше ме срам и се страхувах, какво ще си помислят за мен хората, познаващи ме като усмихнато справяща се със всичко....



girasol... Ти си във възстановяване заради кого?? Заради тези хора или заради тебе?? Маските, фалшивият имидж са типи4ни за времето на активна изява на алкохолизма! Програмата ни у4и на 4естност.. Смирението минава през 4естността, да си признаем, 4е имаме нужда от помощ, да не се представяме за това, което не сме. Дано да не ти прозву4ат думите ми малко грубо, казвам ти ги с искрена загриженост за теб!! Такова поведение и отношение подхлъзва... Та кой е казал, 4е животът във възстановяване се преобразява автомат в море от рози??? Има дни и дни.... Никой не се превръща в супермен или супержена, усмихнато справяща се със всичко Сама усети, 4е Страшно е гот да си загърбя гордостта и да видя че е съвсем човешко да бъда човек.
Така 4е, усмихни се, има изход!!

И нека сърцата ни да са отворени за Силата!

Редактирано от Coння на 07.12.08 02:18.



Тема Re: АЗ ПИХ...нови [re: koceto22]  
Автор Coння (минаваща)
Публикувано07.12.08 02:27



Коце

,
Внимавай какво има в бутилките бе, 4овек . Сериозно, особено ако си някъде с приятели, да не объркаш неволно 4ашите.. Слу4ва се!!!! Ама да знаеш, това не се с4ита за подхлъзване. Слу4айното, по погрешка. Така 4е си го махни от главата това:
сигурно можеше да си кажа е то вече съм ... Дай поне да го направя като хората
Оправдания, оправдания дето ти ги дава болестта.. Но внимавай!! Не ти ли е малко по леко ве4е?? Аз днес малко позакъснях, но успях по4ти навреме да се преместя в пространството
И нека Силата да е в сърцето ти!



Тема Re: nekoi,нови [re: nekoi]  
Автор Coння (минаваща)
Публикувано07.12.08 03:35



дам, виж колко сме неоправдани жените.. Няма отърване, с времето се превръщаме или в досадни стари свекърви или в злобни стари тъщи

. Къде из4езват милите, нежни и сърде4ни девойки?
Пък щастливият хуманист Джек Тримпи ме съветва, 4е„Добрата жена, казва Тримпи, е по-важна от добрата група”.. Обсеби ме тази мисъл, забелязвам си сама.
Сериозно, понякога се усещам, 4е съм досадна с предупрежденията и поу4аванията си... Не, не в реалния живот, когато става въпрос за проявите и манипулациите на болестта. Там досадно пу4авам. А трябва да призная, 4е съм безсилна, 4е не мога да дам на някой нещо, ако той /тя не го иска.
Ти знаеш ли, 4е ве4е е декември??И..и...скоро е Коледа?? Как е там, положението със списъка? Или..да се удавям предварително в ресентименти?





Тема Напротив, Соня.нови [re: Coння]  
Автор girasol* (усмихната)
Публикувано07.12.08 08:52



Думите ти не звучат грубо, напротив, идват си точно на мястото.

Никак не е лесно да се носи маска и да се правя че всичко е наред, когато всъщност не е. Защото само ако видя, че не е, мога да направя нещо за да променя нещата които мога, тоест, както обичам да казвам /а и да практикувам/ - да направя най-доброто с материала който имам в момента. Ама че не ми харесва, ама че нямало смисъл, ама че искам да направя чудеса, пък мога съвсем мъничко, ама някой друг да го направи, защо аз? Това са все оправдания, които болестта ми и егоцентризмът ми ми нашепват в мажорно очакване да ме привлекат в блатото си.
Ще се справя, Соня, хиляди хора се справят всеки ден с подобни неща, но ги приемат нормално. Аз не исках да приема, че трябв да се грижа за човек, който не се е грижил за мен, и се разядосах. Но това е минало вече, справям се и не е толкова страшно.
А всъщност имам нужда от помощ в момента. Някой да знае някакъв начин, как да зазубря най-много дати и събития? Имам над петдесет дати и ако се сещам за някоя дата, хич не знам какво се е случило тогава. А ако се сещам че е станало нещоси, идея си нямам кога и го пращам в следващия век. Като оставя настрани факта че съм блондинка, все си мисля, че трябва да има някакъв по-лесен начин за запомняне. Ама не го знам. Някой знае ли?

Усмихни се, има изход!

Тема Re: nekoi,нови [re: Coння]  
Автор nekoi ()
Публикувано07.12.08 10:36



Ама как ще се давиш в ресентименти бе, Соня, за нищо на света.
Не съм си забравил коледното обещание за теб. Вземай автобуса и пристигай, аз ще те чакам на автогарата, че живея близо до нея. Със самолет недей да идваш, че не ми се ходи чак до летището.

Колкото до жените, винаги съм го казвал и то сериозно.
Ние, мъжете, сме загубени без вас. Аз живея в дом с три жени от различни поколения - дъщеря, съпруга и тъща и това е най-хубавото, което можеше да ми се случи. След спирането ми да пия, разбира се.
Та затова донякъде съм сагласен с Тримпи за добрата жена и добрата група. Но ще го перифразирам така - добрата жена е не по-малко важна от добрата група.

Иска ми се да вляза на някоя онлайн сбирка, защото чух от участници в тях, че говориш инетерсно.
Но у нас вечер е женският пазар и трудно мога да включвам микрофони и колонки.
Но ще го направя някоя вечер, когато пазарът заспи.



Тема Re: Напротив, Соня.нови [re: girasol*]  
Автор nekoi ()
Публикувано07.12.08 10:44



Няколко метода да зазубриш много дати и събития:
1. Боядисваш си косата и докато мине изпитът преставаш да бъдеш блондинка.

2. Правиш си пищов и изкарваш изпита с него.

3. Сядаш и ги учиш, докато ги научиш.

4. Комбиниран метод - боядисваш си косата, правиш си пищов, учиш и научаваш, колкото можеш повече. Отиваш спокойна на изпита, защото знаеш, че имаш и пищов. Когато си спокойна по време на изпита от паметта ти ще изплуват много повече дати и събития, които си учила, но си мислиш, че не ги знаеш.



Тема Некои.нови [re: nekoi]  
Автор girasol* (усмихната)
Публикувано07.12.08 11:44



Ще избера комбинирания метод. С лека редакция относно боята за коса - отказвам да се боядисвам в други цветове. Всъщност открих, че при качването на записките на файл, след второто качване, редакция и подчертаване в ..розово. нямам нужда от записките. Благодаря за предложението.

Усмихни се, има изход!

Тема Re: АЗ ПИХ...нови [re: Eми®]  
Автор Пpиятeл_ka (ентусиаст)
Публикувано09.12.08 09:11



Ами - съжалявам, че по този повод се обаждаш тук, но все пак нищо фатално не е станало, нали? Ще се справиш и занапред, не се обвинявай и не унивай, Еми. Мисля, че е важно да помним само това, което е нужно да помним и това, което си струва да бъде запомнено: Да бъдем реалисти

Нали бъдещето не се състои само от следващото ядене или следващата опасност? То просто още не се случило. И ако гледаме само назад... дали не отнемаме шанса му? Или ако вървим напред с омраза, която едва успява да надмогне страха... А и съмненията са твърде скъп лукс за нас май. Затова ти предлагам да продължиш напред така уверено, както през тези две години и половина



Тема Re: АЗ ПИХ...нови [re: Пpиятeл_ka]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано18.12.08 00:15



Днес вече знам, че заболяването ми е такова, че като почна, не мога да спра. Каквото и да е то.С приказките беше същото, нямах спиране. А ако нямаше какво да кажа, лъжех и си измислях, само и само този до мен да го заболи така, както ме болеше мен в момента.
И както зная това, така и научих друго. Времето не може да се върне назад, никога. Така че загърбих болката която причинявах, въпреки че тя напираше да се върне. И направих това кето можах, за да не наранявам хората повече. Обикнах ги на чисто и трезво. Спрях да се обвинявам за миналото, приех се такава, каквато съм. И тях приех такива, каквито са. Не се обвинявах за това, което сторих, просто приех, че болестта ми е говорила вместо мен. Че не съм отговорна за моята болест, но съм отговорна за моето възстановяване. Че не е важно откъде идвам, важно е накъде вървя. А с обвиненията към себе си не вървя по Пътя на възстановяването, а по пътя на болестта.
Казах си, че ми е откраднала достатъчно време, сега то е на мое разположение. Да го използвам да градя новия си живот, с хората които обичам.
Благодаря на Програмата на АА, че ме научи на всичко това и благодаря за мира в душата ми.


girasole, това е част от твоя постинг... Попаднах на него току що, сега влизам във форума от тука. Успях да се вържа някакси (Божа работа ?!) към безжичен Интернет в санаториума. Още се възстановявам.. Днес ходих цели 30 минути БЕЗ БОЛКИ.... обаче пак пия.. от една седмица съм тук и пия всеки ден по 200 гр.

Днес разлях без да искам половината върху леглото... и какво направих ?????//

Излязох до магазина за още 200







П.С. Имам Skype: emi_68

Редактирано от Eми® на 18.12.08 00:18.



Тема Еми.нови [re: Eми®]  
Автор girasol* (усмихната)
Публикувано18.12.08 09:04



Еми, какво правиш? Защо пращаш по дяволите всичко което постигна дотук? Да не си помисли че твоята болест се е променила през тези две години и половина? Да не си помисли, че е станала по-толерантна, по-малко алчна или дори загрижена за теб или любяща? Че ще ти позволи да си пиеш по 200 гр? Или по 100? Еми, болестта си е същата каквато си е била и преди. Прави се на толерантна, разбира проблемите ти и ти предлага кратко бягство от тях. Уж не иска нищо в замяна, но след време, едно по едно, ще започне да взима всичко. Близките ти, доскоро щастливи и любящи, отново ще се превърнат в уплашени, ужасени, отвратени същества, молещи се само за едно - да спреш да пиеш. Работата ти ще тръгне назад, защото болестта ще иска все повече внимание - нали помниш - да си набавим пиене, да го изпием, да намерим време и начин за пием още. После - оправяне на безкрайните каши, сътворени от умната ти главица, докато не си била на себе си. Никакъв интерес към нищо, не носещо градусов етикет. Изкривена представа за света и воал на очите за красотата на Живота. И ето, денят си е отишел. В хаос и безумие. На другия ден болестта ще чака да те захапе още от сутринта, за да е сигурна, че цялото ти време и внимание, цялата ти любов към света и хората, целият ти хъс за живот, са само нейни. Ден след ден. Ти забрави ли?

Еми, настина не е важно откъде идваш, важно е накъде вървиш. И ако в началото тази фраза е имала значение за нас, за да се изправим и тръгнем по пътя на възстановяването, то тя важи и сега. Защото няма значение откъде идваш, от целия ти красив, успешен и подреден живот от където си тръгнала, ще остане само ужасът на болестта, към която си се запътила. Моля те, не го прави. ТИ поне знаеш, какво може да причини заболяването. Просто си спомни.
Извини ме за апокалиптичния сценарий, но това са горе долу думите, които си казвам и на себе си, когато животът ми се струва прекалено труден за без упойка и си търся оправдание за бягство. Винаги ми помага и дано помогне и на теб. А ако имаш нужда от приятелче, днес може да си чатнем, ще бъда в Скайпа по-късно след обяд и вечерта пак. Има сбирки он-лайн кажи речи всяка вечер, може да се включиш на някоя от тях, както си решиш.
Аз не знам друг начин за спасение от алкохолизма, за това мога да ти предложа като помощ само това - сбирки и програмата. И да се усмихнеш в огледалото, защото болестта те е накарала да забравиш коя си всъщност и колко много се обичаш. Успех Еми, до довечера.

Усмихни се, има изход!

Редактирано от girasol* на 18.12.08 09:08.



Тема Забравих.нови [re: girasol*]  
Автор girasol* (усмихната)
Публикувано18.12.08 09:38



Само още едно нещо, че го забравих. В последните седмици ми беше доста напрегнато. Очакваше ме първият ми изпит, който като цяло е огромен откъм материал и като включиш и прекъсване на ученето за повече от десет години, се получи един сладък безпорядък. Като добавка към това, се разболя майка ми- един мой препъникамък във възстановяването, защото е човек когото не искам да виждам, а сега бях принудена да поема всички грижи за нея. Та към грижите се прибави и негодуванието от цялата тая недомислица на Висшата ми сила. В пълно недоумение ме хвърли и това, че самата аз се разболях и вече започнах да се съмнявам в здравия разум на същата тази любяща ме и загрижена за мен Сила.


След изпита си початих с едно приятелче. Попитах го, според него, време за коя стъпка е? Втора или шеста? Безверието ми или недостатъците ми са ме докарали дотам, че да си мечтая да отпътувам от реалността с помощта на водка "Търговище"? Той каза - "Просто отвори книгата и чети, която и стъпка да е."
Еми, дори не подозираш колко прав се оказа. От Шеста, с която започнах, но ненамирах нищо за себе си в момента, минах на Втора и ....отново нищо. Тогава обърнах листа и зачетох Пръва стъпка от 12/12 на Анонимни Наркозависими. В края на Първата намерих ето този пасаж, който ми лепна като ръкавица:
Възможно е, дори след години на възстановяване да не получим свобода от неуправляемостта. Ако проблемите ни се струпват, а силите, които имаме за да се справим с тях, намаляват, тогава може да се окаже твърде болезнено да правим нещо градивно за себе си. Чувстваме, че животът ни измъчи и от това всичко наоколо ни изглеждаше мрачно. Когато ни се струва, че животът се разпада на парчета, ние възстановяваме за себе си основата на Програмата на АН. Поддържаме контакт с наставника си, ходим на сбирки и работимм по стъпките. Отново капитулираме, знаейки вече, че победата лежи в признанието на поражението.
Това ми помогна да се осъзная, да видя къде съм се опитвала да контролирам нещата, над които всъщност нямам контрол. Как съм се опитвала да накарам някой друг да се промени. И как съм искала на всяка цена да наложа моя сценарий. До изтощение си налагах да съм най-добрата, и в същото време се ужасявах, че някой може да е по-добър от мен. Това бяха моите грешки и благодаря на приятеля си и на Прогамата на АН. Просто самата ми основа се беше разклатила а аз исках да градя върху нея и върху боклуците от миналото. Всеки треторазряден строител би ми казал, че това е невъзможно, ама нали съм умницата се опитах и тоя път да строя върху пясъци.
Това ми е от моя опит и може да няма нищо общо с теб, Еми. Просто го постнах, защото преди да отида до магазина за "превозното ми средство", което щеше да ме отнесе далече от болката, причинена ми от живота, седнах и си представих апокалипсиса, който ти описах в предишния си пост. Това ме спаси, поне онази вечер, когато бях сама в къщи и имах пълната свобода да се върна там, откъдето тръгнах преди почти четири години.
Обичам те Еми и знам че ще се справиш, стига да поискаш.

Усмихни се, има изход!

Тема Re: Забравих.нови [re: girasol*]  
Автор nekoi ()
Публикувано18.12.08 11:45



Еми, и снощи в скайпа ти написах, че се затруднявам какво точно да ти кажа.
Да ти припомням моя опит в случая май няма да свърши работа. Защото в пиянските години не ми се е случвало да съм направил ремисия и така хладнокръвно и предварително обмислено да се върна към бутилката, както ти го направи. Аз се запивах "без да искам".

Помня добре твоята страшна история, която подробно си разказвала тук, както и в сайта. Помня колко много трябваше да те уговаряме, за да дойдеш на Веслец. Помня добре с какви огромни усилия се измъкна от ада.

Затова ти казвам и те моля от сърце - ела отново на сбирки. Върни се към АА. Тук става дума да спасиш на първо място живота си, защото ти си тръгнала към бавно и много мъчително самоубийство.
Първо става дума за живота ти и чак след това за останалите неща - дъщеря ти, която живее нормално в последните две години, а не влиза с пияната си майка в морето и не се разкарва посред нощ с таксита по незнайни и съмнителни купони. Става дума за професионалния ти път, на който ти се върна по блестящ начин, след като спря да пиеш и където колегите ти те ценят и уважават. Което ме подсети едни твои предишни дни в службата ти, когато се криеше с часове в тоалетната (ти си го разказвала), защото не можеше да работиш.

Преди около половин година в АА почина един човек. Той не беше пил с години, но се подхлъзна, върна се към алкохола и си отиде.
Всички ще си отидем от този свят, но защо да бързаме. Ти имаш още толкова неща да вършиш.
Ела на сбирки, моля те!



Тема Re: АЗ ПИХ...нови [re: Eми®]  
Автор Пpиятeл_ka (ентусиаст)
Публикувано18.12.08 12:17



Виж, Еми, разбирам една част ;) от твоя постинг. Болката е част от живота ни и няма как да е другояче. Иначе как бихме могли да оценим липсата й :)

А още по-сериозно: знам какво значи да боли. Но и ти знаеш, че не точно алкохолът е лекарството срещу болката. Той само отлага нещата. И ги задълбава - о, как само го може, нали? (припомни си, не е толкова далече в миналото) Толкова горкичка, толкова измъчена - като никой на този свят - това ми е познато. Всеки е нещастен посвоему и всеки го боли неговата болка, но даже и с болка не е задължително да пиеш, нали?

Усмихни се на себе си: така, както успя да го направиш преди. Това значи, че ще успееш, мила



Вземи се в ръце - днес - и: давай напред! Вярвам в теб!



Тема ПП:нови [re: Eми®]  
Автор Пpиятeл_ka (ентусиаст)
Публикувано18.12.08 12:18



Знаеш, че всички тук те обичаме и вярваме в теб и в способността ти да се справиш, нали?





Тема Re: Еми.нови [re: girasol*]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано18.12.08 18:00



Да не си помисли че твоята болест се е променила през тези две години и половина?
Girasole, признавам си че точно това си помислих.. Подсъзнателно си казвах, щом мога да не пия толкова време, значи бих могла да пия контролирано отвреме навреме, като нормалните хора. Нали се чувствам нормална, смятам се за такава и околните също са убедени че съм напълно нормален човек. И така се подхлъзнах. Най-спокойно, хладнокръвно и умишлено ПИХ всичките пъти - ноември 4, декември 8. Не съм влязла в запой, слава Богу! (нали "контролирам" все пак?!) Но защо го почнах всеки ден, след като знам, че не е редно да го правя? Защо сутринта си казвам - Днес няма да пия, на обяд почва да ми се върти мисъл, че мога да си взема и днес за последно, а вечерта си подсигурявам освен цигарите и 200 гр. + 2 литра бира, щях да забравя за бирата. Та какво правех предните 8 дни- взимах си вечерята в стаята, защото в 18.30 не съм гладна и си почвам ракията или водката с подходящо мезе и после минавам на бирата с вечерята. И на финал съм изпила ВСИЧКО. Вчера, след като разлях водката с портокаловия сок в леглото, ме хвана яд на себе си. Беше едва 19 часа. Магазина е до 22 ч. Не трябва да ходя сега,викам си, това е ЗНАК да се спра вече. И почнах бирата. Много бързо я изпих. за 30-40 мин. 2 литра каменица и ... хоп до магазина. Навън валеше пороен дъжд, но това не ми попречи въобще. След 5 мин. имах 200 гр. водка в джоба, за да не види някой, че внасям.


Това вече не ми харесва, затъвам все по-дълбоко... и почнах да се съмнявам дали ще мога да се спра.

Днес не съм пила, след малко ще вечерям, няма да ходя до магазина и НЯМА ДА ПИЯ.
Ще вляза в Скайп. Дано да се свържа с нета, защото е много слаб сигнала в стаята и се губи с часове.

Благодаря!



Тема Re: Еми.нови [re: Eми®]  
Автор girasol* (усмихната)
Публикувано18.12.08 18:41



Не съм влязла в запой, слава Богу! (нали "контролирам" все пак?!)
Еми, контролираш наистина, може би защото скоро си започнала. Но като тичаш в дъжда до магазина, КОЙ контролира в този момент?

Кой нормален човек ще тича по тъмно, за каквото и да било? Освен ако не е жизеноважно да го има в момента? Виж колко бързо те е накарала да мислиш, че алкохолът е жизненонеобходим за теб.
Когато след пет години въздържание започнах да пия отново, пих "нормално" около година. Под нормално разбирах да нямам запои, като услужливо забравях издънките си, които започнаха съвсем скоро след началото. После пак спрях за около година и пак започнах. Опитвах се да пия контролирано, но рано или късно всичко излизаше от контрол. Последната ми година, когато се качих на експреса за Ада, вече ми я знаеш, говорили сме си. Но това беше най-ужасната година в живота ми, настъпила само четири години след петгодишната ми пауза. Толкова бързо загубих всичко което имах, дори човешкия си облик.Сещам се за пиенето си от сутринта, сещам се за пиенето си посред нощ, за ужаса който изпитах, когато разбрах, че вече няма да има паузи. Никога, защото алкохолът ми стана нужен като въздуха.
Не ми трябва да се връщам там, наистина. Но ти благодаря че ме върна в спомените ми, защото понякога и на мен ми минава мисълта, че мога да пия нормално. За да ми стане по-добре или да спре да ме боли нещо си.
По този начин забравям един от най-ценните си уроци - че болката е мой приятел, защото ми показва къде нещо не е наред, но аз искам да си запуша ушите и да не я слушам. Като болен зъб, на който му слагам отгоре упойка, за да не слушам болката, която ми казва да посетя зъболекаря, защото имам абцес. И от това става по-зле.
Еми, болката ще спре, все някой ден ще намериш подходящото за теб лекарство. Винаги се намира, повярвай ми. Но ако продължиш да пиеш, ще трябва освен търсенето на лекарството да се справиш и с алкохола. Веднъж вече успя и видя колко е трудно. Няма да е по-лесно този път. Но човек е роден свободен и може да избира. Ти също. Можеш да се справиш, само започни веднъж.

Усмихни се, има изход!

Тема Re: Еми.нови [re: girasol*]  
Автор nekoi ()
Публикувано18.12.08 19:41



Еми, благодарности, че пишеш всичко това тук. То си е направо за учебник. Класика в жанра.
Горното го казвам от гледна точка на ползата на всички четящи тук.

От най-важната гледна точка - твоето здраве и твоят живот обаче се страхувам адски много за теб.

Джирасол е безмилостно права - въобразяваш си, че контролираш положението. И аз така си въобразявах навремето повече от година - щом не се напивам като талпа, значи нещата са под контрол.
Това беше изкривеното ми алкохолишко мислене. Дълго време приемах, че има проблем, само ако съм се улял до безсъзнание.

Нима да мислиш още от обед за това какво ще си купиш, да тичаш в проливен дъжд за ОЩЕ, да пиеш сама, да не пропускаш ден, е нормално пиене?

ПП Повече в скайпа.



Тема Re: Еми.нови [re: nekoi]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано18.12.08 20:40



Дълго време приемах, че има проблем, само ако съм се улял до безсъзнание.

Ами да, преди като пиех по този начин, имам предвид до безпаметност, осъзнавах, че имам проблем, а сега понеже не се оливам (мисля) а то няма и кой да ме види де, сама съм тука в стаята, си въобразявах, че ПРОБЛЕМ НЯМА. И снощи даже по едно време си мислех (за оправдание) че като си купя още 200 гр. (знаейки, че е нередно!) и ще се напия сигурно до безпаметност, че ще ми стане адски зле, че няма да мога да стана в 7 часа за закуска, че ще изпусна процедурите... и ЧАК ТОГАВА ще съм гузна и ще се спра вече.



ПП След малко ще вляза в Скайп



Тема Re: Еми.нови [re: Eми®]  
Автор Aня (пристрастен)
Публикувано18.12.08 20:55



Еми, няма да повтарям, Джирасол и Некой са ти казали вече всичко.
Няма и да те моля да спреш. Ти ще спреш когато САМА и ЗА СЕБЕ СИ решиш че наистина го искаш. Ако имаш нужда да се убедиш на практика можеш ли или не можеш да контролираш пиенето си, опитвай, никой не може да те възпре докато не се убедиш САМА. Това е твоят живот и само ти можеш да си го спасиш... и само ти имаш право да си го провалиш. Изборът е само твой.
Стискам ти палци да избереш добре.
Но имаш откъде да получиш подкрепа. Стига да поискаш. Да поискаш да го помниш.
Вярвам че ще ти стигнат сили да поискаш.



Тема Re: Еми.нови [re: Aня]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано18.12.08 21:12



Ти ще спреш когато САМА и ЗА СЕБЕ СИ решиш че наистина го искаш.
Аня, искам го, наистина, докато не е станало късно да поискам!

До сега четох Първа стъпка в сайта на АА. Мисля да почета още...

Поздрав:





Тема Re: Еми.нови [re: Eми®]  
Автор nekoi ()
Публикувано18.12.08 21:28



Еми, още снощи мислех да ти кажа, което Ани ти каза, но после се отплеснах.
Изборът е твой. Ние можем да ти помогнем, само ако ти го пожелаеш.

Колкото до
Ако имаш нужда да се убедиш на практика можеш ли или не можеш да контролираш пиенето си, опитвай, никой не може да те възпре докато не се убедиш САМА.

и това разбира се е вярно, но като си помисля за цената, която ти специално ще платиш, на мен ми става страшно, защото я познавам много добре тази цена. Става ми страшно за теб, но вероятно ми става страшно и за мен самия.


ПП Не влизам в скайпа, защото ме боли зъб и не съм в състояние да седя дълго време на компа.

Редактирано от nekoi на 18.12.08 21:31.



Тема Re: Еми. Нищо фатално не е станалонови [re: Eми®]  
Автор gogo163 (непознат )
Публикувано18.12.08 22:23



значи бих могла да пия контролирано отвреме навреме, като нормалните хора. Нали се чувствам нормална, смятам се за такава

ТИ винаги си си била нормална! Това първо и никога не се старай да го забравиш!
Второ, просто си забравила да сложиш пиенето при маслините

. Мисля, че ще се справиш. Просто го направи!
Успех Еми!



Тема Re: Еми. Нищо фатално не е станалонови [re: gogo163]  
Автор beleza (непознат)
Публикувано19.12.08 01:09



здравеи Еми.4етата те е изпитвам страх ако сестра ми запо4не това което ти си запо4нала.Наистина е е сасипвасто за сазависимите.Мога да си представия какво 4увства дастерия ти и родителите ти.Знам 4е всеки има право на свои зивот но все пак помисли за тях.Целувам те и ти стскам палци





Тема Re: Еми. Нищо фатално не е станалонови [re: gogo163]  
Автор Cтeфko (Загорец)
Публикувано19.12.08 06:54



Здравей,Гого.
Явно това,което Еми споледя го вързваш с маслините,но при положение,че понякога съм на косъм от смъртта и то не само на думи, ми е малко непонятно това сравнение с маслините.
Аз преживях това,което Еми е споделила и изтръпвам при мисълта за "отново маслини".Кой каквото иска нека си прави да остане трезвен.Ако сте забелязали досега не съм карал никой,нищо да прави и само споделям как аз съм се измъкнал от този дългогодешен и постоянен АД,в който живеех.За мен няма никакъв друг изход,освен Анониммни Алкохолици.Но само когато си помисля,че съм "нормален"-като останалите хора както физически ,психически и душевно става страшното.Ако бях "нормален" нямаше да стана алкохолик.Ако бях "нормален" щях да си подредя живота,а не да губя всичко,което имах бавно,но постоянно досега.Когато бях на път да загубя живота си за подерен път, при мен дойде човек от Анонимни Алкохолици и това ми спаси живота,колкото и да не харесва на когото и да е.Тогава вече въобще не исках да живея.Имах възможността да умра при една злополука и се "отървах" тогава.След този случай още повече се намразих,че имах "шанса" да се отръва от този Кошмар, но не можах.Работата по програмата на Анонимни Алкохолици ме пази трезвен днес и сега.Иначе мога отново да си мисля,че съм "нормален" във всяко отношение и дори с алкохола.Оттам до първата чаша няма много време и място за разсъждение "дали и защо"?........
Нормалните хора си пият нормално или не пият.Нормалните хора могат да си кажат "Няма да пия" и да спрат да пият, и да си живеят щастливо и без алкохол.Аз не мога да го направя и затова не ми пука дали съм "нормален" или "ненормален".Слава Богу,все още помня,че съм алкохолик-болен човек с нужда от постоянно и доживотно лечение от тази смъртоносна,прогресираща и неизлечима болест-Алкохолизъм.Със сигурност аз лично не мога да се справя с алкохолизма си.Но всеки има избор по всяко едно време-за мен това е единствения избор и дано наистина не забравям послединя си запой,защото иначе от опит знам,че ако се случи, това е началото на следващия/да не бъде/...





Бъди здрав и трезвен,Гого,а също всички пишещи и четящи тук.
Благодаря ви,че ви има.

Бъди себе си.


Редактирано от Cтeфko на 19.12.08 06:58.



Тема Re: Еми. Нищо фатално не е станалонови [re: gogo163]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано19.12.08 07:36



Второ, просто си забравила да сложиш пиенето при маслините. Мисля, че ще се справиш. Просто го направи!


Здрасти Гого!
Да, бях забравила за маслините. Когато спрях преди 2 г и 7 месеца, тогава си казвах "Не вдигам тежко и не пия". Бях си го запечатила в главата и по всяко време (дълго време) си го знаех... А през лятото някъде забравих, че не трябва да вдигам тежко и си носех по 2 торби като пазарувах. Ето, първо забравих за дисковата ми херния, сметнах, че вече съм се излекувала и след няколко месеца направих рецидив... и с хернията и с алкохола едновременно.
Благодаря ти че ми припомни!

Гого, ти правил ли си пробив(и) след като спря да пиеш?

Редактирано от Eми® на 19.12.08 07:38.



Тема Re: Еми. Нищо фатално не е станалонови [re: Eми®]  
Автор gogo163 (непознат )
Публикувано19.12.08 08:28



Гого, ти правил ли си пробив(и) след като спря да пиеш?

Не! Но това ми е третото отказване при предишни два пробива.
Както си чела, предполагам, от моята история, лекарката ми каза, че няма да преживея още един пробив. Предвид състоянието в което бях преди да спра, нямам никакви основания да не и вярвам.
Много добре те разбирам какво ти се е въртяло в главата преди пробива защото ми е минало през чутурата.
В кръга на шегата, ти още в началото си си заложила капан като си избрала за "маслини" вдигането на тежко. Все някога на човек ще му се наложи да вдига тежко,

та ........така.
Не се правя на интересен, но предвид мнението ми за твоя потенциал от ентусиазъм, интелект и способности, съм сигурен, че бързо ще запушиш пробойните във фронтовата линия и ще продължиш напред. Моля те, не се опитвай да доказваш, че трябва да се стигне ново, още по-дълбоко, дъно за да намериш нова мотивация за борба. Това всички го знаем и все пак има невярващи, които се опитват да го доказват отново.

ТА така, отвори очи и погледни окръжаващия те свят! Там няма място за пиещи алкохолици и всякакви зависими. В тоя свят или си "непиещ" алкохолик, или отиваш на едно друго място, където също не е сигурно, че има място за пиещи!

Успех, Еми! Стягай се и......на бой!



Тема Re: Еми. Нищо фатално не е станалонови [re: Eми®]  
Автор gogo163 (непознат )
Публикувано19.12.08 08:45



Всъщност, това го забравих, а е най-важното, поне според мен!

Доколкото се сещам имаш прекрасно детенце, да ти е живо и здраво. Обаче подводните къмани в характера им ние ги формираме още от сега. Видове комплекси, начини на разбиране на света, пример на поведение, това как наборите на дъщеря ти ще я приемат и как ще я подиграват- Знаеш, много е комплексно, а децата са безмилостни в отношението помежду си.
Понеже и това съм преживял, никога няма да забравя как всички се надпреварваха да ме "информират, че баща ми се прибира на четири крака със съответните "остроумни" вметки.
Не позволявай това да се случи!



Тема Re: Еми. Нищо фатално не е станалонови [re: gogo163]  
Автор moonflower* ()
Публикувано19.12.08 18:25



Здравей, Еми. Когато влязох за пръв път тук преди около година и половина бях уплашена и ужасена. Уплашена, защото усещах, че имам проблем и ужасена от поредните си пиянски простотии. Тогава не знаех нищо за болестта. Твоята история беше една от първите, които прочетох. След това се върнах по-назад в постингите и видях тези, които спомена nekoi по-горе - за дните в службата преди да спреш да пиеш. Тогава разбрах какъв успех си постигнала, разбрах, че хората тук са невероятно отзивчиви и искрено ти се радват и подкрепят. Това беше и едно от нещата, които ме накараха да повярвам, че и аз мога. Отне ми време, а и самата аз направих 2 пробива, но продължавам да опитвам. Еми, надявам се че сега си добре. Стискам палци. С теб съм и те подкрепям.



Тема Re: Забравих.нови [re: girasol*]  
Автор Coння (минаваща)
Публикувано19.12.08 19:52



Попитах го, според него, време за коя стъпка е? Втора или шеста? Безверието ми или недостатъците ми са ме докарали дотам, че да си мечтая да отпътувам от реалността с помощта на водка "Търговище"?

girasol, аз мисля, 4е тук е Втората Стъпка, "негодуванието от цялата тая недомислица на Висшата ми сила" както сама си си го казала. При Еми е ясно, наистина класика в жанра

, фалстарт, лош отработена Първа Стъпка, синдром на "ветеранизма". Неверотният капан в които хиляди попадат, ве4е животът не е неуправляем, вси4ко е наред, втората 4аст на Първата Стъпка не се отнася за МЕН, аз съм разли4ен и специален, втората 4аст ве4е не е актуална..А ПЪРВАТА???? И тя навярно.. Аз съм разли4ен... И... Това се решава "лесно", още мякое и друго подхлъзване, пробив, лазене по дъното, блъскане главата в стената, накрая , ако се оживее се теоризира финално Първата Стъпка. . Но когато фалът е във Втората?? Когато ни нападнат ресентиментос към Висшата Сила? Когато по4нем да се съмняваме, 4е Тя знае по добре? И искаме да наложим "нашия " сценарий?? Тогава е страшно изправянето.. Затова аз така си пазя Вярата, със зъби и нокти. Как го беше казал поетът? (май така)

И миг след грабежа ще бъда разнищен..
И миг след грабежа ще бъда аз нищo..


А в основата на вси4ко... Знаем си, ЕГОЦЕНТРИЗЪМ, "моя" сценарий, "моя" на4ин...Реалността трябва да се нагоди към мене, и волята на Силата, дори!!! И когато не стане, да...ето ти: "негодуванието от цялата тая недомислица на Висшата ми сила" ,
Един текст, който си го препро4итам, когато не става по "МОЯ" на4ин!

Откажете се от противоборството, за да го управлявате

За да вкуси от великолепието на божествения живот, човек трябва да напусне границите на своята значимост, да постави край на убеждението си, че истината е негова втора природа. Да се отхвърли чувството на собствена значимост – в това е целият проблем. Спрете да се противопоставяте на Вселената. Ако отхвърлите противостоянията, чрез вас ще започне да действа Бог. Тогава няма да изпитвате повече нещастие и безпокойство. Ще бъдете напълно открити и всички проблеми ще изчезнат.
Проблемите възникват заради волята ви, защото повечето хора разбират волята като битка. Борбата винаги носи напрежение. Вие сте обречени на поражение, защото колкото и тежка да е битката, дълбоко в сърцето си знаете, че старанията ви са напразни. Не е възможно да постигнете успех, изправяйки се срещу Вселената. Можете да го постигнете само заедно с нея, но не въпреки нея. В мига, в който смирите волята си, всичко вече е ваше притежание. Внезапно Вселената ви отваря вратите си, всички тайни са достъпни, предадени са ви всички ключове. Парадоксът е в това, че щом се откажете от чувството за личната си значимост, вие ставате владетел на всичко. А в борбата да се докажете, си оставате роби.


И нека сърцата ни да са отворени за Силата!



Тема Re: Еми.нови [re: Eми®]  
Автор val999 (трезвен засега)
Публикувано21.12.08 00:40



Преди две години бих дал почти всичко на тоя свят да съм и аз като "нормалните хора". До едно време беше за да мога да си пия като тях - с кеф и без перманентно оливане. После вече беше, защото загивах и исках пак като нормалните да мога да спра да пия.

Само че не знаех едно - че не съм като нормалните. Аз съм алкохолик и затова не мога да пия с кеф и без перманентно оливане и когато почна да пия не мога да спра, както го правят другите.

Сега не искам да забравям, че не съм като нормалните. Първо защото съм алкохолик и това незабравяне ме пази от алкохола. И второ защото има моменти, вкоито мъничко се гордея със себе си, затова че въпреки тази страшна болест съм трезв и приличам на норамлен.

За съжаление това горното е доста теоретично. Истината е, че много ме е страх, че ако изпия и една чаша, може да се събудя без семейство, без работа и без аз. Няма значение колко време след първата чаша ще стане това. Се тая. Пътя е само в тая посока. И още, че ще загубя вярата такава, каквато никога преди не съм имал, чувството че с Бог, както го разбирам, живея по-добре и по-спокойно. Почти като нормален, но без алкохол.

Не мога да се поставям на твое място, но според мен за да спреш наистина, трябва или да затънеш отново, или да се уплашиш много сериозно, или да се помолиш на Бог с цялото си сърце, да те издърпа от блатото, към което си се запътила. И да отидеш при твоите приятели от АА и с тяхна помощ да се върнеш към трезвия живот. Може да има и други начини, но аз не ги знам.

Има изход!



Тема Re: АЗ ПИХ...нови [re: Eми®]  
Автор Hoвaroдин ()
Публикувано21.12.08 01:59



Е, ти сама си го казала - страх, паника, болки от дисковата херния, безсилие, депресия. Много хора не знаят как се вие от болка при активизиране на дискова херния. Стоварило ти се е повече, отколкото можеш да понесеш, както става с почти всички нормални хора в някакъв момент. И естествено, се появява старият отдушник - както става с почти всички нормални хора, когато нещата се закучат.
Никак не съм настроен апокалиптично, за разлика от мнозина тук. Без да влагам цинизъм, може би това, че си ударила на няколко пъти по няколко водки, просто е бил по-добрият вариант, иначе един Господ знае какво би могло да се случи...

Значи, в първата ни група, през 2001 г. имаше един бивш военен - интелигентен човек, в разцвета на силите си. С помощта на групичката, с помощта на малко психология, на малко АА престана да пие и направи две години трезвеност. Животът му тръгна нагоре - взе заем, направи един-два щанда за зеленчуци, после зеленчуков магазин, записа сина си в математическа гимназия. След това, както и при тебе, нещата един ден се объркаха: внезапно се обади второ тежко заболяване след смяна на лекарствата, после конкуренцията удари и срина търговията му. Той не издържа - не мога да кажа, че е заради липса на вяра, защото е един от най-религиозните хора, които познавам.

След 8 месеца постепенно се върна там, откъдето беше тръгнал, и това продължи до август миналата година на приливи и отливи. Четеше стъпките, после пиеше, после пак четеше, докато накрая реши да направи най-простото, което би направил един непредубеден болен човек: влезе за три месеца в Раднево на лечение, след което посещаваше 5-6 месеца психотерапевтична група. Слава богу, сух е вече година и три месеца, а мисленето му се промени дотолкова, че да счита себе си за относително здрав човек - което с оглед на другото му заболяване не беше малко. Това му вдъхна смелост да започне работа в една фирма за почистване на мокети. Преди месец съкратиха половината персонал на фирмата му, но него оставиха, т.е. явно добре е работил. Преди две седмици сподели нещо много важно и вероятно еретично за мнозина: че пиенето в оня момент му е спасило живота. Не винаги нещата са толкова прости и еднозначни, колкото ни се струва на пръв поглед...

С тоя дебеличък разказ исках да кажа, че понякога е добре да се смени лечението - ако наистина става дума за болест. ;-) Иначе майка ми години наред си оправяше дисковата херния с пресен пчелен прашец, много мощен стимулант.


Редактирано от Hoвaroдин на 21.12.08 02:08.



Тема Re: АЗ ПИХ...нови [re: Hoвaroдин]  
Автор nekoi ()
Публикувано21.12.08 12:11



Аз също тези дни като си мислех за Еми се опитах да си представя болки от дискова херния (дай Боже никога да не ги изипитвам) и си казах: Абе аз давам тук разни акъли на Еми, ама знам ли какво е да имаш такава болка?

Само че, Новагодин, Еми е изпила първата чаша преди да я заболи дисковата херния. Така че пробивът вече е бил направен и той е бил в нейните мисли доста преди да я заболи дисковата херния.



Тема Re: Еми. Нищо фатално не е станалонови [re: gogo163]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано21.12.08 16:59



Доколкото се сещам имаш прекрасно детенце, да ти е живо и здраво. Обаче подводните къмани в характера им ние ги формираме още от сега.
Да, наистина това е сериозен мотив. Не трябва да се изпускам, за да не изпусна нея!
Сега е в пубертета, много трябва да се внимава, много! Ако си позволявам да пия, ще стане много лошо и за двете. Няма да го допусна.



Тема Re: АЗ ПИХ...нови [re: Hoвaroдин]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано21.12.08 17:16



Никак не съм настроен апокалиптично, за разлика от мнозина тук. Без да влагам цинизъм, може би това, че си ударила на няколко пъти по няколко водки, просто е бил по-добрият вариант, иначе един Господ знае какво би могло да се случи...

Здравей Новагодин!

Благодаря ти за преценката относно моя пробив.
Наистина, алкохолът беше вариант за да издържа на болките, но не мисля че беше единственият.

От 3 дни пия "Рексетин" - половинка сутрин. Знаеш, това е антидепресант, съдържащ Пароксетин, който повишава серотонина, тъй като ниските нива на серотонин могат да доведат до депресия. А сега, когато няма слънце, нормално е нивото на веществото серотонин в човешкото тяло да е понижено.
В листовката пише, че не предизвиква зависимост.
Абсурдно е да пия алкохол + антидепресант!



Тема Re: Еми. Нищо фатално не е станалонови [re: Eми®]  
Автор Aня (пристрастен)
Публикувано21.12.08 23:19



Еми, а ти как си всъщност? Успя ли да прекратиш?
Стискам ти палци!





Тема Re: Еми. Нищо фатално не е станалонови [re: Aня]  
Автор beleza (непознат)
Публикувано22.12.08 02:01



Еми ,а засто не си оперирас дисковата херния?Та това е наи елементарна операция.Така ве4е няма да имас повод за пиене





Тема Re: Еми. Нищо фатално не е станалонови [re: Aня]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано22.12.08 10:02



Aня, прекратих преди 5 дни.


Нито имам намерение, нито желание да почвам пак. Стига ми толкова.



Тема Re: Еми. Нищо фатално не е станалонови [re: beleza]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано22.12.08 10:06



Белеза,
Мисля че не е елементарна тази операция. Проучила съм нещата, има риск.
Но ако не се оправя скоро и болките се усилят отново, знам ли?
Аз трябва да мога да ходя на работа, да пътувам в чужбина и още куп неща трябва да мога да правя, за да живея пълноценно.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.