Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:28 13.06.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Форумнови  
Автор strato (непознат )
Публикувано14.11.08 21:01



Наложи ми се през последния месец да потърся помощ в различни форуми.
Купих си нова видеокарта и настройката на ТВ аута и клонирането на дисплея ми бяха непосилни. Потърсих специализиран форум за Радеон 2600.
Бях възхитен ,проблема се реши за 20 мин. Продължихме дискусията и се запознах по простичък начин с понятия като трипъл буферинг,анизотропик буферинг текстури и.т.н. Пълнкръвна работа!
Наложи ми се преди седмица да правя справка по ипотечния си кредит от преди 4 години и се оказа че сега ако погасявам ще трябва да платя с 2000 лв повече.Дорева ми се от безсилие.Цял ден бях по справки при банкови инспектори ,счетоводители. Никаква информация както и очаквах.
Успокоих топката и седнах във форумите.Ипотечни кредити към ПИБ.
На следващия ден просто отидох в банката и си поисках справка както ме посъветвах, и всичко изпълних подробно. Ясно,точно и категорично,аз вече поставях условията.
Рядко влизам и пиша в тоя форум,сега се зазяпах в поредната заигравка на лоши и добри.
Не съм търсил помощ преди да почна трезвостта си тук,но изумявам,какво би ме задържало,привлякло,облъчило преди 14 месеца ако бях влезнал във форума,какъв проблем би ми решил. Траперещ,немислещ,успял да напише нещо на кавиатурата след 200 водка на екс за оживяване.
Кое ще ангажира тоя болен мозък,безцелния спам от цитати ,сложните псевдонаучни самоанализи,грозното плюене и доказване на собствената непогрешимост,прикрита под различни форми...Не би!
На мен ми трябваше трезво време и зная на каква цена ми го осигуриха.
Тук в тоя форум не би могло да стане това. Нито ще си инсталирам видеокартат,нито ще си реша ипотечния кредит.
Пък ако трябва ще се логвам.





Тема Re: Форум [re: strato]  
Автор nekoi ()
Публикувано14.11.08 23:21



Неотдавна писах тук, че за щастие, на пиещите в момента алкохолици хич не им дреме какво ние си доказваме тук и за какво се дърляме.

Никога не съм надценявал възможностите на този форум, но и винаги съм бил убеден, че той може да бъде полезен.

Моето мнение е, че е най-важното е тук да се даде първоначална информация на незнаещите нищо за алкохолизма, да се даде най-обща информация за АА, да се посочи сайтът на АА за тези, които искат да научат повече за движението. Да се посочат градовете, дните и адресите на групите на АА.
Да се посочи какво друго да се чете за алкохолизма. Книгите, качени от Коко, вършат чудесна работа за това.

За тези, които по някаква причина смятат, че АА не е за тях, да се посочат други пътища за лечение и спасение от алкохолизма от хора, които са успели по друг начин. Защо не и от специалисти.

В момента се сещам поне за трима алкохолици, тръгнали от този форум и намерили изход, които са вече с доста дълга трезвеност.
Дето се казва - само това да беше, значи все пак форумът си е свършил работата. Допринесъл е за спасението на три човешки живота.

Ясно ми е, че тук само с "хайде", "дръж се", "браво", "не пий само днес" не може да бъде спасен нито един алкохолик. Само това не е достатъчно за толкова тежка и сложна болест. Но при ограничените възможности на подобен форум и това може да свърши някаква работа като за начало.

Лично за мен най-важните послания, които може да даде този форум, са две:
Едното:
Моето положение като алкохолик също беше много тежко, но намерих изход. Щом за мен се намери изход, значи и за теб може да се намери.
Тоест да се даде надежда на алкохолика или на близките му.
Второто:
Ела на сбирка на АА. Опитай АА. Ако не ти помага, винаги можеш да си тръгнеш и да опиташ нещо друго.

Ако някой не го мързи да рови назад, ще види, че е имало и постове, в които се казваше: чета ви редовно; възхищавам ви се, че сте успели; поздравявам ви и т.н.
Тоест - форумът си е вършел работата.
От доста време обаче постове от този род не се появяват.

От доста време затънахме в караници, спорове, обиди и себедоказване.
Съжалявам и се извинявам, че като редовно участващ тук и аз съм допринесъл за тази атмосфера.
Наруших едно от основните си правила "Не можеш да промениш друг човек, можеш да промениш единствено себе си" и започнах и аз да се опитвам да променям този и онзи, а всъщност да си галя самолюбието, като влизах в спорове тук или ги предизвиквах.
И все уж в името на добрата кауза на АА да се заяждам, да отговарям на нападки и сам да нападам и дори да обиждам.



Тема Re: Форумнови [re: nekoi]  
Автор LaliМодератор (Усмивка)
Публикувано15.11.08 08:49



Аз мисля, че всеки трябва да опита да отиде на сбирка. Ако стане - добре. Ако не - значи това не е неговият път и трябва да търси друг.
Аз обаче за две години не видях друго предложение.
Само отричане, отричане и отричане.
И защо? Създай нещо, помогни градивно, а не руши.
По стечение на обстоятелставата се запознах в реалиня живот с някои хора от ходещите на сбирки.
Нормални, интелигентни хора, с разнообразни интереси, усмихнати, чувствителни, съдречни, добри.


Редактирано от Lali на 15.11.08 08:50.



Тема Re: Форумнови [re: nekoi]  
Автор girasol* (усмихната)
Публикувано15.11.08 18:08



nekoi, благодаря ти. Благодаря, че го обясни толкова просто и смислено, докато аз се опитах да избягам.


Аз също се извинявам че вземах участие в споровете тук. И макар че се стараех да не обиждам никого и да ценя гледната точка на всеки един, със сигурност не съм успяла да спазя това правило на 100%. Така че наистина се извинявам и благодаря. Благодаря, защото научих още нещо за себе си, но ще си го запазя за себе си.
Също така май прекалено лично приемах нападките срещу АА и се мъчех да доказвам какво всъщност е АА. Разбрах, че това АА което се мъча да покажа е моето АА, моята гледна точка. И дори да съвпада с нечия друга, със сигурност не е точно същата. Така че всъщност се опитах да наложа МОЕТО мнение за АА и да го защитя от нападки. Като че ли АА е някакво малко, безпомощно създание което не може да се защитава само. Виждам че и тук сбърках, защото АА е доказало своята ефективност и ще се справи и без моята пледоария.
Ти ми напомни също така, че един от начините за работа по 12та стъпка е да пиша в този клуб. На един да помогне написаното - пак е нещо.

Усмихни се, има изход!

Тема Re: Форумнови [re: strato]  
Автор Xapakиpи (минаващ)
Публикувано16.11.08 11:15



Аз търся помощ от форумите почти всеки ден.
И почти всеки път намирам.
Само през тази седмица намерих акумулатор за камион, мебели втора употреба и телефон на добър ортодонт. Както и как е на руски думата "партер" (беше ми супер важно).
Преди две години по същото време вече бях стигнала литър водка на ден (макар че тук, в този форум, обявих 400 гр дневна доза като ме попитаха).
Първо търсех "помощ" в клуба на пиячите с въпроси коя е най-качествената и сравнително евтина българска водка и има ли суперефективен лек против махмурлука (откъде да знам че е било абстиненция).
После по цели нощи киснех с водката до мен в едни възрастови клубове и плещех дивотии за смисъла на живота и криворазбраното лидерство във форумите.
Не пропусках, вече здраво подложила, да си избера някой ник и да го извикам в кюто да си лафим. (Да си лафим на пиянския ми език означаваше да го свалям тънко, да привлека внимание и да се лигавя както аз си знам, с единствена цел - да не полудея от самота докато привършвам нощната си доза).
Самотата бе основната двигателна сила на всичките ми виртуално-наквасени простотии.
Когато самотата прерастна в панически страх за живота ми, Бог някак насочи ръката ми да кликне върху този форум (нищичко не бях чувала за него, преди дори не бях го и виждала, ровейки из другите клубове).
Отвори ми се врата, Страто, към новия живот, колкото и патетично да ти звучи. Благодарение на тази врата, съм жива, макар че ще ти се стори хиперболизирано и помпозно и натруфено това, което казвам. Просто е истина и наистина не ми пука дали ти ще ми повярваш или не.
Изнемогвах, не можех повече да стискам в мен страшната си тайна, щях да се взривя ако продължавах да мълча и секунда.
Щях да умра в пренебрежимо кратък срок, ако продължавах да пия, а не можех да спра. Нито за час.
Казах го тук, изхленчих го буквално (Лали, разбира се, че не бях регистрирана, да не съм луда да кажа толкова страшно за мен нещо на всеослушание като изляза с регнат ник).
Другото съм го писала десетки пъти - изслушаха ме, погалиха ме по главата, казаха ми че не съм боклук, а болна, че болестта не се лекува, но може да се живее с нея нормално, че има изход и щом те са могли да спрат и аз ще мога. Опитаха се да ме заведат на сбирка (разбира се че се дърпах дълго и упорито, търсейки аргументи, че не, аз не съм като тях - алкохоличка, какво говорите, просто не ми достига воля, каква сбирка, я кажете точно как сте спрели, другото не ме интересува...)
САМА отидох след известно време. Не исках никой да ми държи ръката.
Не пия вече 1 година и близо 8 месеца.
Благодарна съм на Бог , че потърсих помощ точно в този форум. И че я получих. Своевременно. (Разправии имаше и тогава тук, но мен те не ме вълнуваха, аз си исках отговорите на моите си въпроси и ми се даваха). И вместо да пия водка, четях тук, понякога не четях, а просто влизах, ей така, да се почувствам сред свои.
Благодарна съм на тези, които ме спасиха и ми показаха, че има изход. Те ми разказаха за техния изход - АА. Нямах време да търся други изходи, трябваше да се спасявам и изплувах, благодарение на АА.
Това е. Повтаряли сме се били...Ами фактите не се променят, ще го повтарям докато има все още кой да пита. Така аз влязох в АА. Не съм избирала пръчката, която ми се подаде докато се давех, нямах време за това.
(Алки, моля те, пусни притчата за оня в наводнението дето бил на покрива на къщата си и чакал бог да го спаси...)
Този форум ми спаси живота и аз бих направила всичко по силите си, за да не го дам за храна на лешоядите, които кръжат наоколо. (Знам, знам, те веднага ще кажат, че щом ги оприличавам на лешояди, значи признавам че оттук лъха на мърша...) Знайно е, че лешоядите нападат не само трупове. А тежките боледувания не отминават никого.
Дълго стана, но само още нещо.
В тази земетръсна нощ, ако пиех, щях да натворя толкова глупости, някои от които вероятно фатални.
Да даде Бог спокойствие на земните недрата и душите ни.



Тема Re: Форумнови [re: Xapakиpи]  
Автор strato (непознат )
Публикувано16.11.08 20:16



Сега вече и аз мога да преценям стойностното,даже не ми е необходимо да прелиствам всичко,предпочитам само определени мнения и хора във форума.
Но минаха 15 месеца,аз влязох да чета тук след като бях запознат с Програмата и АА.Казано просто бях подготвен.
Огромен късмет трябва според мен на един треперещ и разкапан алкохолик да бъде "уцелен" от нещо полезно . Като знаем,че алкохолика е с пдчертана критичност и отричане на света и всичко ,което му пречи да пие си представям как би реагирал при срещата си с първите и най-четени теми

,те обикновенно са пюскюла на кавгаджийството.
Това имах на ум и на сърце като написах тоя критичен пост.
Може би точно тук трябва намесата на модераторите.
А иначе форуми всякакви и хомо,канибали,нацисти,нека,пъстър свят и за това е интересно.



Тема И ФОРУМИ..нови [re: strato]  
Автор Cтeфko (Загорец)
Публикувано16.11.08 22:32



Страто,уважавам мнението ти.
Всеки избира пътя към трезвеността си.
На мен не ми трябваха много убеждения или агитации, когато през 2006 година бях на път да свърша със себе си.Тогава не мислех кой и как ще ми помогне да оживея, след поредния си запой и на път да превъртя или да се самоубия.Може това да звучи доста "натоварващо" или "суицидно",но си беше самата истина.
Този,който дойде при мен само след десетина минути, въобще не ми хареса-бях го виждал преди време само два пъти и дори тогава се присмях наум на неговата увереност и желание,с което говореше за Анонимни Алкохолици.Оказа се,че точно той ме подаде ръка,когато този от когото я потърсих ме прати да се оправям сам/в специализирано заведение/.
Само при мисълта за "това заведение" още повече превъртях.
Благодарение на подадената ми ръка останах трезвен няколко месеца,докато се отделих от АА и опитах други по-лесни и удобни пътища.Видях,че това,което правехме на "другото място"няма никаква връзка с Анонимни Алкохолици,които ми подадоха ръка и помогнаха да се изправя.След няколко месеца в тази група се върнах обратно в АА,пълен със страхове и предразсъдаци.След повече от една суха година се запих и едва не умрях към края на запоя си.Сега съм с тези,които не само ми помогнаха да остана трезвен,но ми простиха и забравиха моята "забежка" от Анонимни Алкохолици.
Дължа живота си на Братството на АА и желая да помагам на свои страдащи събратя да придобият това,което ние сме достигнали,опитвайки всичко върху себе си,колкото и малко да е в момента.
Мога доста да споделям за себе си колко "розов е живота без алкохол", но с това на никой не бих помогнал да види,че има Изход от това безнадеждно състояние.
Моята "цена",която плащам за трезвеността си не е висока,но не е толкова лесна за изплащане.Не е свързана с друго,а най-вече със забряване на себе си, заради нашите все още страдащи събратя алкохолици.
Не искам да обсъждам кое на кого помага тук в дира,но наистина според мен това е място,където някой страдащ алкохолик би видял себе си в момента и че не е нещо по-различно от нас.




Бъди здрав,Страто.

Бъди себе си.


Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.