Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:01 11.06.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Няколко въпросанови  
АвторПитaщ (Нерегистриран)
Публикувано19.09.08 13:30



Чета ви от време на време и искам да попитам няколко неща. Може въпросите да звучат глупаво, за което извинете.
Може ли реално да се излекува алкохолна зависимост?
Ако - да, как протича лекуването и колко време отнема? знам че е инидивидуално, но все пак...приблизително от - до
Какво е стандартното лечение за зависимост от алкохол?
Как някой се определя като "чист"?
Ако някой се отказва от алкохол, значи ли че изобщо не трябва да пие или идеята е след това да пие с мяра?
Благодаря на всички, които ще ми отговорят



Тема Re: Няколко въпросанови [re: Питaщ]  
Автор puvpav (шматорко)
Публикувано19.09.08 14:01




Може ли реално да се излекува алкохолна зависимост?
- ако си аболен от болестта алкохолизъм а не пиянде не може.Алкохолизма е хронична, прогресираща и смъртоносна болест.Хроничните болести са си за цял живот.
Ако - да, как протича лекуването и колко време отнема? знам че е инидивидуално, но все пак...приблизително от - до
Какво е стандартното лечение за зависимост от алкохол?
- Както казах лечение няма но пък има изход и може да си се живее и то много добре със болестта.
Как някой се определя като "чист"? - Чист е този който не приема никакви вещества влияещи на съзнанието.
Ако някой се отказва от алкохол, значи ли че изобщо не трябва да пие или идеята е след това да пие с мяра? - Ако е болен от болестта алкохолизъм не е желателно да пие изобщо.Всяка една глътка може да активира отново процеса и да върне старото, че и по лошо състояние от преди влизането в ремисия.
Засег от мен толкова.





Тема Re: Няколко въпросанови [re: Питaщ]  
Автор nekoi ()
Публикувано19.09.08 14:12



Ако става дума за връщане към контролирано пиене - алкохолизмът не може да се излекува. В този смисъл и алкохоликът не трябва да пие до края на живота си. Дори и капка.

Но алкохоликът може да се "излекува" в смисъл, че може да заживее нормален живот, без да пие и без да страда от това, че не може да пие. В Анонимни алкохолици се случва именно това.



Тема Re: Няколко въпросанови [re: puvpav]  
АвторПитaщ (Нерегистриран)
Публикувано19.09.08 14:49



Честно казано трудно ми е да дам определение алкохолик или зависим от алкохола. Не е едно и също или поне аз разбрах от всичко прочетено...Бихте ли ми дали повече яснота и по този въпрос
Питам за близък мой човек, който започна някакъв курс лечение и смята, че с 40 дена ще успее да се справи с проблема си. Като също мисли, че след това ще може да пие, но ще може да се контролира. Тези негови размисли ме накараха да задам въпросите си.
Още един въпрос - безплатна ли е терапията за алкохолна зависимост?



Тема Re: Няколко въпросанови [re: nekoi]  
АвторПитaщ (Нерегистриран)
Публикувано19.09.08 14:51



тоест е въпрос на воля за цял живот, така ли?



Тема Re: Няколко въпросанови [re: Питaщ]  
Автор girasol* (усмихната)
Публикувано19.09.08 17:15



Не, не е въпрос на воля. Просто не пия. Както хората които имат алергия към някои видове храни, просто не ги ядат.


Ако твоят близък спре алкохола и същевременно започне някаква терапия за личностна промяна, има голям шанс да успее. Защото пиенето е само симптом, проблемите са другаде. Пожелавам ви успех.



Усмихни се, има изход!

Редактирано от girasol* на 19.09.08 17:16.



Тема Re: Няколко въпроса [re: Питaщ]  
Автор val999 (трезвен засега)
Публикувано19.09.08 18:57



Здрасти Питащ, това са истинските въпроси, които най-много вълнуват алкохолиците преди да са достигнали дъното. Тяхното си дъно. То може да е много дълбоко.

Общо взето най-важната част в тия въпроси е - мога ли да се "оправя" и как след това да си пийвам с мярка. Като нормалните хора, ей така с удоволствие, но без да прекалявам като досега.

Това, че до това сега съм изпил пиенето като на за 50-60 нормални човека не се отчита при мисленето по тия въпроси. Мисълта за един живот без любимите ракийка и салатка или каквото там е любимото занимание, изглежда невъзможен и безсмислен. Когато се доближиш до дъното тази част от въпроса малко поизбледнява, защото тогава ти става ясно че ще умираш или полудяваш и по-ярък е въпроса как да се оправиш/излекуваш. Пък след това другото.

За съжаление, както казаха приятелите по-горе, нещата не могат да станат по този начин при алкохолика. Веднъж алкохолик си е за цял живот. И избора се свежда да две възможности - пиещ алкохолик или непиещ алкохолик. Т.е. да свършиш в лудницата или гробищата или да избереш да живееш, да си възвърнеш уважението на хората и да си спомниш, че на света има и хубави неща. Изглежда лесен избор, но не е. Както каза girasol, нужна е промяна и тя не се свежда до това да стискаш. Алкохола е по-силен от волята. Промяната е от друго естество. За да се възстановиш от алкохолизма трябва да се промениш много много. Отвътре. Тогава пиенето вече не е целия живот и алкохола не е най важното нещо в него.

Успех.



Тема Re: Няколко въпросанови [re: Питaщ]  
Автор Cтeфko (Загорец)
Публикувано19.09.08 19:25



Здравей,"питащ".
Това,което прочетох в поста ти ме накара да се засмея на себе си.Да си припомня как доста дълго се "лекувах" от тази неизлечима болест-алкохолизъм.
Аз започнах да пия доста малък-на 14 години.Зъ пръв път се опитах да спра да пия и го направих когато бях на 21 години в казармата.Тогава спрях да пия за около 10 месеца,но след това отново почнах да пия и продължих да пия, и спирам да пия повече от 23 години....
Когато бях на 24 години за пръв път отидох на спешен кабинет след едно препиване във Варна.След още четири години тръгнах по психиатри като тогав един мой познат лекар-психиатър ми каза,че може да стана алкохолик.Аз го попитах такъв ли съм,на което той отговори,че не съм,но ако продължа да пия ще стана.Тогава не му повярвах и продължих да си пия и да спирам да пия.Когато бях на 34-35 години спрях да пия за 22 месеца,но след това пропих отново и стана още по-страшно за мен и хората около мен.


На 38 години разбрах,че вече съм алкохолик и научих за Анонимни Алкохолици и по съвет на майка си отидох там на сбирки,където си мислех,че ще спра да пия.Оказа се,че това не било АА,а някаква терапевтична група и като видях,че това не ми помогна просто си продължих да си пия, и да се свличам към своята Гибел.Загубих семейството си,работа след работа,физическо,психическо здраве.Накрая видях съвсем ясно,че вече губих Душата си.Това се оказа по-страшно дори от смъртта,която аз често желаех виждайки своята безпомощност и как живота ми си отива,а аз нищо не мога да направя,освен да отричам,че съм болен,да обвинявам другите около себе си и разбира се да пия, и спирам да пия.....
Когато бях на 42 години след един пореден запой при мен дойде човек от Анонимни Алкохолици и благодарение на помощта му и на АА като цяло се запазих "сух" една година и две седмици.През тази година допуснах доста грешки като най-съществената беше отделянето ми от АА и събратята си и отиването на друг вид група с идеята,че това ще ми помогне да спра да пия, и да се "излекувам" от своята звисимост или болест алкохолизъм.
След тази издънка,с която не се годредея но ме беше от полза, сега работя Програмата на АА колкото мога и се надявам на още един ден трезвост.
По себе си се уверявам,че това,което преди съм смятал за "проблем с алкохола" се оказа една смъртоносна,неизлечима и прогресираща болест.
Оказа се,че само с едното непиене си оставам там,където съм бил преди време и дори е станало по-зле,тъй като не вземах своето "хапче",с което живеех-алкохол или някакво лекарство,променящо съзнението.
На моменти се замислям,ами ако не съм алкохолик?
Ами ако съм вече излекуван?
В такива случаи след като отмине този коварен удар на болестта,която е в главата ми се смея.Когато обаче всико около мен,а най-вече в мен крещи:"алкохол" въобще не ми е до шега или до някакви фантазии дали с едно мога да спра да пия.Все повече съм убеден,че тази болест за мен има едно-единствено лечение и виждам,че това е Братството Анонимни Алкохолици и Програмата на АА-12 стъпки.
Миналата година това,което ме заби надолу беше мисълта как няма ди пия цял живот?
....
Оказа се,че практикуването на 24 часовата програма на АА не иска от мен да си обещавам нищо,а просто ми се предлага да следвам тези прости стъпки.Това следване на тази проста програма ми дава шанса и свободата да живея без алкохол ден,след ден въпреки болестта си.Но пък освен това като награда за трезвеността си, всеки един работещ по нея получава Свобода,за която поне аз дори не бях си мечтал.Е,поне до сега.
Преди 5 години когато отидох доброволно на лечение в психиатрията имах поставена диагноза "Алкохолна Болест".Сега за мен не е важно как се нарича "проблема ми с алкохола".Най-важно за моята трезвост и Живот като цяло е приемането на болестта ми и работата по Програмата на АА.Една от най-съществените части от това е споделянето със свои събратя,а най-вече с такива,които все още се двоумят дали това е болест и има ли начин това да бъде избегнато.Аз не съм искал да бъда алкохолик,също не съм и помислял,че ще стана алкохолик.Истината е,че съм си болен и ми бяха необходими доста години на страдания и самоунищожение преди да потърся помощ и да спра да пия,без да стискам зъби и да очаквам момента,в който всичко ще се стровари отговори ми с нова,по-голяма сила.
Миналата година когато излях първото "патрочне" с водка в гърлото си помисли,че ще спра след най-много два-три дни.Сори,оказа се,че тези три дни станаха 33 и беше истинско Чудо,че оживях след този запой.С това си доказах за пореден път,че единствения Път даващ ми свобода от алкохола и от болестта в главата ми е Анонимни Алкохолици.
Но вярно е,че всеки си избира пътя,по който да се пребори с тези незлечима болест прикрита доста ловко с разни други симптоми.
Благоря ти,че сподселяш с нас това,което те вълнува и с това помагаш на всеки от нас.Помагаш ми да си припомня,че все още не съм "излекуван" от болестта си.
Бъди здрав,приятелю.

П.П. Моето лечение на алкохолизма ми беше мисля точно 28 дни престой в психиатрията /като във филма със Сандра Бълок/.

Бъди себе си.

Тема Re: Няколко въпросанови [re: Cтeфko]  
Автор nekoi ()
Публикувано19.09.08 22:03



Преди мен го казаха, но и аз ще повторя - много разпространено и абсолютно погрешно е мнението, че става с воля. С ВОЛЯ НЕ СТАВА. Или поне с общоприетото разбиране в случая за воля, като за стискане на зъби.

Може да се говори за воля, но воля алкохоликът да изпълнява в много дълъг период от време стъпките, които му предписва неговата терапия.
Независимо каква е тя. За мен най-ефективни са Анонимни алкохолици.

За 40 дни е изключено да стане. Изключено е след това да се постигне и контролирано пиене.
Звучи страшно, но за милиони алкохолици по света се оказва, че не е толкова страшно и те живеят щастливо без да пият.

Има платени лечения в България, а има и само срещу здравната осигуровка.
При всички случаи става дума за много продължителна терапия без никакви гаранции за нейния успех. Гарантирано е обаче, че ще се дадат луди пари.

Без да е най-важен, но не е и за подценяване фактът, че посещението на Анонимни алкохолици е безплатно и без никакви други условия. Единственото условие за участие в сбирките на АА е желанието да се спре пиенето.
Добре е алкохолиците с тежки и дългогодишни запои да преминат детоксикация под медицинско наблюдение преди да тръгнат на АА.



Тема Re: Няколко въпросанови [re: val999]  
Автор bzzzt ()
Публикувано19.09.08 22:05



Киселата краставичка, веднъж станала кисела, никога не може да стане пак обикновенна краставичка....остава си кисела завинаги.






Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.