Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:18 02.06.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Нещо прочетено  
Автор puvpav (шматорко)
Публикувано24.08.08 00:41



Практикувай йога с Абхиаса и Вайрагия.Абхиаса означава постоянни усилия, без прекъсване и с благовейна отдаденост,а вайрагия – безпристрастност.
Постоянни усилия- как да ги разбираме ?
Какво означава постоянни усилия и колко часа трабва да се практикува йога? Отговорът е 24 часа в денонощието! Това не означава да правиш пранаяма, асани и медитация 24 часа а че си йога не само 2-3 часа докато практикуваш а през цялото денонощие.Ти се храниш като йога, работиш като йога, мислиш като йога, почиваш като йога, държиш се като йога, накратко пребиваваш в състоянието йога денонощно.Ти не просто живееш като йога , ти си йога.Това е тотална трансформация на съзнанието.Това не е като професията която работиш, отиваш 8 часа и играеш ролята на адвокат, прибираш се у дома и играеш ролята на родител, отиваш при родителите си и там си в ролята на син.Йога не е роля тя е същност.Разликата ще я разбереш след продължителна практика без прекъсване- ако усилията са постоянни то прекъсването е невъзможно.Прекъсваш ли постоянната си нагласа на йога, значи не полагаш постоянни усилия.Това е обратната връзка.Ако полагаш постоянни усилия, ти не я прекъсваш, но ако си прекъснал, значи усилията ти не са постоянни.
Благоговейна отдаденост – трудно е да бъда обяснено това състояние.Тя не е насочена към някаква религия, не е към конкретен обект.В началото можеш да изпиташ такава отдаденост към учителя си, но по късно чувството обхваща все повече и повече обекти от света, докато накрая започваш да изпитваш една дълбока благодарност не само към учителя, родители, приятели, познати а към цялото битие.Тази благововейна идва не от главата от сърцето.Тя не може да се практикува, тя се случва.И когато това стане се чувстваш целия обвит от любов.Отново си обичано дете но вече в утробата на битието.
Вайрагия – това е състояние на безпристрастност, но не е състояние на безразличие.Йога означава цялостно отношение към света.До си йога означава да имаш отношение а не безразличие.Безразличието е преждевремената смърт.Това са две различни неща но много пъти биват смесвани.Това е да си безпристрастен към колебанията на делника, да вървиш неотклонно по избрания път независимо от хилядите проблеми, които искат да те разкъсат на малки парчета.Човек в състояние на вайрагия изглежда като танк със жироскоп.Като прихване жироскопа целта и на покрив да се обърне танка дулото му пак следва целта.Захване ли жироскопа ти целта никога не я изпускаш независимо от пресечения терен на делничните грижи.
Това е цитат от една книга.Вместо думата йога може да се използва – програма и духовен живот.Става ли ви ясен текста тогава?



Тема Re: Нещо прочетенонови [re: puvpav]  
Автор Пpиятeл_ka (член)
Публикувано25.08.08 19:12



Защо нещо, което искаме, трябва да ни струва усилия. Защо да слагаме ударение върху усилието?

Ако си майка - си майка, и това е естественото ти състояние, да не кажа призвание... И не е необходимо да полагаш усилия, за да бъдеш майка.

Ако си адвокат, значи си решил да бъдеш адвокат, а това, дето си и баща, си е в реда на нещата и не изисква "влизане в роля". Как си представяш щъркел, който се чуди дали е баща или не?! Едва ли му е необходимо да прави "пранаяма, асани и медитация 24 часа ", за да възпита малките щъркелчета. Според мен. Има естествени неща, които просто правим.

"Благоговейна отдаденост " - ами всяка майка тук ще ти каже, че това е простото преклонение пред живота - който имаме и който можем да създаваме. Няма никаква мистерия и нищо изключително. Ние го можем - да създаваме живот и да му се радваме, да го насочваме и да му даваме свобода... Но последното е изключителното.

"Вайрагия – това е състояние на безпристрастност " - ами мисля, че всеки има отношение към всичко. Не мога да си представя някой безразличен, толков безличен, че да няма отношение. Делникът може да ни лашка накъдето си реши (колко катастофи, колко тероризъм, колко безсмислени смърти, колко и какви резултати от олимпиади, колко тъпи, неверни и тенденциозни новини от идиотизирани заради хляба си журналисти...), но я ми покажете някой, дето няма отношение - т.е. да има безпристрастност. Ако има такъв - значи е умрял, без даже да се усети...

Е, опитах да коментирам предложените от теб думи, ама все още не ми се получава хубава картина... (каквато ще бъде харесана, де), съжалявам...



Тема Re: Нещо прочетенонови [re: Пpиятeл_ka]  
Автор puvpav (шматорко)
Публикувано25.08.08 23:58



Е, опитах да коментирам предложените от теб думи, ама все още не ми се получава хубава картина... (каквато ще бъде харесана, де), съжалявам...

Не мисля че има значение дали всички ще харесат моето или твоето мнение по този ли някой друг въпрос.Представяш ли си ако всички мислехме чувствахме и харесвахме по един и същ начин? УЖАС. Така че това е твоето мнение и виждане на нещата , друг ще има друго и т.н.

Това му най интересното на живота, разнообразието.Поне за мен де.



Тема Re: Нещо прочетенонови [re: puvpav]  
Автор bohata (гарван)
Публикувано26.08.08 09:17



Здравей Пувпав!
Темата ти е наистина интересна , но трябваша да я прочета няколко пъти, без да бързам и без да бъда предубеден към терминологията на йогите... трудно произнасям доста от думите..

Стана ми ясно, че Абхиаса е начин на живот за йогите, както Бушидо за самураите, и мисля , че подобни термини, има при всички учения, които се занимават с изграждането на личноста... Разбира се индийската култура е с хиляди години, напред в изучаването на човека... Не исках, да се питам, защо не можем да ги усвоим и прилагаме азиатските открития, като йога, кама сутра,тай - чи, ци- гун, дзен, дао... те са толкова много, и в някои моменти ми се струва , че се преплитат и допълват. Рискувам да кажа някоя голяма глупост, защото само съм чел, нещо малко по въпроса... Има една поговорка, че Мъдрият се учи да може, умният - да знае. Само на глупакът всичко му е ясно.... Радвам се истински на твоя начин да се бориш с алкохола, и благодаря че го споделяш...



Тема Re: Нещо прочетенонови [re: puvpav]  
Автор Пpиятeл_ka (член)
Публикувано26.08.08 09:39



Абсолютно те подкрепям в казаното от теб сега



"Представяш ли си ако всички мислехме чувствахме и харесвахме по един и същ начин? УЖАС." - и скука, бих добавила

Имай хубав ден!



Тема Re: Нещо прочетенонови [re: puvpav]  
Автор Aня (пристрастен)
Публикувано26.08.08 11:35



Благодаря ти, Пувпав.


Наистина, страхотна метафора. Тя ми позволи да се огледам и да видя цялото си трезвеене малко по друг начин.
За мен е точно така.
Само че тези постоянни усилия не означават (поне от един момент, след трудната начална "тотална трансформация на съзнанието") изтощително напъване, не са болезнени, не причиняват страдание. Напротив, носят страшно много радост и щастие. Както и например усилията да бъда майка - за мен това е именно постоянно и радостно усилие (да давам, но да не затрупвам - и все да намирам какво да давам!, да създавам норми, но не да ограничавам, да опазвам и да обгрижвам детето, но не така да му отрежа крилете, да се уча да изживявам безвредно страха си когато то излита все по-високо... и още премного други, адски трудни, но и адски радостни усилия представлява за мен да бъда майка всеки ден)...
Усилията тук разбирам просто като собствена активност, като действие, придружено от съзнание за смисъл.
Харесва ми и разграничението между безпристрастие и безразличие, май не съм го осъзнавала до края. Тук все още имам малко проблеми понякога да постигам безпристрастието... Но продължавам да работя по въпроса!



Тема Re: Нещо прочетенонови [re: Aня]  
Автор Пpиятeл_ka (член)
Публикувано26.08.08 11:57



Благодаря ти, Аня, за хубавото описание да си майка :)

Определението на усилията като "собствена активност" ми допада.

Но безпристрастието и безразличието са неща, което не мога да приема за естествени и нормални. Съжалявам, че ти противореча. Ако се откажем от чувствата си (защото и двете понятия предполагат чувствителност), докъде бихме стигнали?! Не мисля, че трябва да се стремим към безпристрастност. Защото бихме загубили човешкото в себе си. А това е загуба, която аз не мога и не желая да си позволя.

Редактирано от Пpиятeл_ka на 26.08.08 12:14.



Тема Re: Нещо прочетенонови [re: Пpиятeл_ka]  
Автор girasol* (усмихната)
Публикувано26.08.08 12:29



Понякога успявам да бъда безпристрастна и това са най-спокойните ми мигове. Да не критикувам, да не лепя етикети, да не давам оценки ...нищо. Да наблюдавам това, което се случва, с цялото преклонение пред мъдростта на Вселената. Да не мисля нито добро нито лошо за това което е - то просто Е. И приемайки това което е такова каквото е виждам пътя си напред.


Но понеже съм само човек, забравям че съм само човек и тръгвам да се правя на Господ. Това знам по-добре, онова не е така а иначе, това не е съвсем добре а онова щях да го кажа или направя по-добре. Мисля си че знам кой какво мисли и кой какво ще направи, имам си сценарий, време и място на действие и раздадени роли. И ...край, магията е изчезнала. До следващия път, когато се сетя да приемам с благодарност Живота вместо да се пъна да оправям света.
Усмихни се, има изход!

Редактирано от girasol* на 26.08.08 12:33.



Тема Re: Нещо прочетенонови [re: Пpиятeл_ka]  
Автор2O (Нерегистриран)
Публикувано26.08.08 14:49



Без-пристрастие....то си е казано...не без чувство..а без пристрастност . А от там нататък следствията и последствията ,които са доста по-обогатяващи от кепенците на "страстта!!!Защото пристрастността ще рече едностранчивост ,пристрастност към само една гледна точка и чувство. Защото страстта отхвърля другото към което не сме пристрастени.....например

.



Тема Още нещо прочетенонови [re: puvpav]  
Автор Xapakиpи (минаващ)
Публикувано26.08.08 19:23



"— Смъртта е нашият вечен другар — каза дон Хуан най-сериозно. — Тя стои винаги от лявата ни страна, на половин метър от нас. Наблюдавала те е, когато ти си гледал белия сокол; пошепнала е в ухото ти и си усетил ледената тръпка, както я усети и днес. Винаги те е наблюдавала. И винаги ще го прави до деня, в който те потупа по рамото...
— Как може човек да се чувства толкова значим, когато знаем, че смъртта ни дебне? — попита той...
— Ето какво трябва да правиш, когато губиш търпение — продължи той, — обръщаш се наляво и искаш съвет от смъртта. Огромно количество дреболии падат от тебе, ако смъртта ти направи някакъв знак или ако я зърнеш, или просто ако усетиш, че тази твоя придружителка е ей там и те гледа.

— Главата ти е пълна с глупости — извика той. — Смъртта е нашият единствен мъдър съветник. Винаги когато усещаш, както става обикновено, че всичко се е обърнало наопаки и те очаква гибел, обърни се към смъртта си и я попитай дали е така. Смъртта ще ти каже, че не си прав; че нищо извън нейното докосване няма истинско значение. Твоята смърт ще ти каже: „Още не съм те докоснала”.


Това страшно ме впечатли днес и като видях, че Пувпав е отворил тема за прочетени неща, поисках да го споделя с вас.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.