Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:55 18.06.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема nova temaнови  
Авторaa (Нерегистриран)
Публикувано29.04.08 20:21



Здравейте!
Отдавна се боря със зависимост и тя е хазарт. Това обаче е без значение, тъй като сме наясно, че механизмът на зависимостите е един и същ. Няколко пъти писах до модератора на този форум с молби да се създаде форум за хазарта, тъй като този проблем е с големи размери и с чудовищни последствия. Огромно количество хора страдат от ада на зависимостта от хазарта, но отговор на молбите си така и не получих. Въобще никакъв отговор не получих.
Както и да е.
Сега за друго.
Внимателно четох форума ви и право да ви кажа, косата ми се изправи.
Ако някой иска да се лекува от зависимост и попадне на този форум, просто ще избяга през девет планини в десетата.
Съжалявам, че го казвам, но първото, с което се сблъсква болният човек, викащ за помощ, е липсата на толерантност.
Попаднах на дребнотемие.
На надприказване.
На разпри на този с онзи.
На липса на ясна програма.
На излшни спорове.
На личностно надмощие.
Все на неща, които не помагат.
Моята гледна точка е тази на болен човек, който има нужда от спасение.
Посещавах групите на АА и АН и имах полза от тях до известна степен, само че само до известна степен. Факт е, че съм чиста вече доста време, но се страхувам, че това е заради собственото ми дъно, до което стигнах, а не заради групите, които не ми дадоха основните принципи на АА или АН. Дадох ми различни човешки истории, които разбира се, ми бяха от полза. Но не ми дадоха "А"-то и "Б"-то на програмата.
Влизайки във форума, попадам на "дърляници", от които зависимият, в началото на своето възстновянане, всъщност няма полза.
Може би сте напреднали с трезвеността.
Може би вече сте спокойни и сигурни.
Само че мислете за хората, които продължават да са "на ръба".
Непрекъснато мислете, за тези, които за първи път влизат в този форум.
Каква подкрепа им давате?
Вашите личности трябва да са опората им.
Вие трябва да сте сигурността им. Стабилността им. Трезвеността им.
В момента не сте.
Защото се занимавате с дребни борби, а голямата борба е една - човекът, който се нуждае от вас, да ви повярва и да оздравее.
Да се опре на вашата трезвеност от година, две, десет, петнайсет и така нататък...
Съжалявам, сигурно съм неграмотна по отношение на АА и АН, и по принцип не пиша във форуми, но този път лично ме заболя от липсата на преодоляване на отделната личност в името на някакво голямо цяло - възстановяването на всеки един от нас - болните, крещящите за помощта ви...



Тема Re: nova temaнови [re: aa]  
Автор O7OO7 (откровен)
Публикувано30.04.08 10:14





Редактирано от O7OO7 на 30.04.08 10:20.



Тема Re: nova temaнови [re: aa]  
Автор girasol* (усмихната)
Публикувано30.04.08 16:29



Здравей аа.


Прочетох поста ти със смесени чувства. Разбрах че се нуждаеш от помощ и че не си я получила нито на сбирките на АН и АА, нито тук в този форум. Говориш за А и Б на сбирките на НА. А-то са сбирките. А Б-то е Програмата на Дванадесетте стъпки. Вникна ли във философията на тези Стъпки? Отработи ли дотам, че всеки ден да са част от живота ти? Ако си, защо е този сърцераздирателен вик за помощ? А ако не си - защо съдиш нещо което не си опитала и доразбрала? Обвиненията ти в празнословие, борби за надмощие и спорове биха имали някаква почва, ако забравя че както аз съм болна, така е болен всеки един, писал тези постове. Че болестта и механизмът на болестта е един и същ. Че има своите спадове и подобрения.
Аз смятам, че всеки пост ми е важен- ако не за друго, то поне да си сверявам часовника. Да видя какво причинява болестта на практика - дори след години живот без дрога и алкохол. На мен и останалите. Да се сетя, че ако аз не потърся А-то и Б-то никой няма да дойде в къщи да ми го поднесе.
Сигурна и стабилна съм, това е така. Но не винаги съм била такава. И още не съм такава в 100% от времето си. Работя над себе си и не ме интересуват другите. Егоист съм, щом се отнася до трезвостта ми, защото ако не съм - ще я загубя.
Ако си постигнала чисто време, поздравления. Но така и не каза как. Може би някой чака точно твоя отговор, а не упреците ти към хората тук. Не беше полезно, защото както ти викаш за помощ ,така вика и всеки един от нас, когато е в криза. Какво и с какво си по-различна от тези хората, от които толкова се възмущаваш?
Никой няма да свърши твоята работа, повярвай ми. Никой няма да дойде и да бъде щастлив вместо теб, защото това е твое право. И задължение на трезвия живот. Така че - живей си живота и остави и другите да го живеят.
Успех в трезвия и чист живот.

Усмихни се, има изход!



Тема Re: nova temaнови [re: aa]  
Авторaa (Нерегистриран)
Публикувано30.04.08 18:11



Да, написаното от мен беше науместно. Първо - въобще не ми е работа да ви се бъркам. Второ - не съм изразила ясно това, което мисля. Последното, което имах предвид е да обвинявам, но така се е получило май. Съжалявам!



Тема Re: nova temaнови [re: aa]  
Автор girasol* (усмихната)
Публикувано30.04.08 18:42



И аз съжалявам, може би малко избързах. И избухнах.


Причината е, че напоследък се появяват разни хора, които обвиняват АА в каквото се сетят. Че не им е свършило работата. Че е секта. Че е място, където се въртят клюки, интриги и любовни афери. Че Програмата "не работи". И още куп дрън дрън. Запитах се дали не съм ходила на друго място, в друг град, на друга планета. Не бях. Посещавам същите сбирки, на които са били и оплакващите се и заклеймяващите. Защо не видях нищо от онова което те видяха? Защо не чух нито една клюка, не присъствах на нито един скандал, не бях принуждавана да правя каквото и да е, а само това, което искам? И още купища "защо" ми изникват, но не ми се впуска в подробности. Истината е, че АН и АА спасиха живота ми. Програмата направи от живота ми нещо смислено, което искам да живея и нещо красиво, което си струва да се живее.
Чудесата са възможни и се случват тук и сега, с мен и тези хора около мен. И благодаря на моя Бог, че ми дава очи да го видя.
Пожелавам и на теб чудесата на възстановяването.

Усмихни се, ича изход!



Тема много искашнови [re: aa]  
АвторПeпa (Нерегистриран)
Публикувано30.04.08 22:12



Хората дето пишат тука са просто хора - на мен ми се струва, че искаш специалисти и то в работно време. Това е форум - не терапия; не и баш АА като на живо....

А за хазарта, да - мисля че е толко проблем колкото и алкохолозма - има и разлики знам... мая добра приятелка страдаше. Дано намериш подкрепата дето търсиш - но ми се иска да кажа, че най-голямата подкрепа дето търсим е в нас самите - не форуми и други - но често много се мотаме докато я налучкаме....





Тема Re: много искашнови [re: Пeпa]  
Авторaлkи (Нерегистриран)
Публикувано01.05.08 08:28







Тема Re: много искашнови [re: aлkи]  
Автор nekoi ()
Публикувано01.05.08 11:01



аа, когато прочетох първия ти пост, си казах, че си права за много от нещата в него.
После, когато прочетох поста на Джирасол, си казах, че и тя е права.

Не, това не е конформизъм.
Просто и двете казвате верни неща.

аа, не слагай знак за равенство между този форум и Анонимни алкохолици. Поне за мен, една от целите на този форум е да насочи нуждаещите се към АА. Само толкова.

Казваш, че не си получила А-то и Б-то на програмата.
Ами ето ти едно "А" тогава:

Ако сте решили, че искате да имате това, което притежаваме ние и имате желанието да направите всичко, за да го получите, то вие сте готови да предприемете някои стъпки.

Ние се препъвахме в някои от тях. Мислехме, че можем да открием по-лесен, по-удобен път. Но не можехме. От цялото си сърце ви молим да бъдете безстрашни и да ги следвате неотклонно от самото начало. Някои от нас се опитваха да се придържат към старите си идеи и не постигнаха никакъв резултат, докато не се отказаха от тях изцяло.


За един А-то може да са горните изречения. Но за друг А-то на програмата може да е някъде другаде в Голямата книга, или в "12 и 12", или в "Живот в трезвост".

Това е хубавото на програмата: тя е една, но всеки намира своя път в нея. Дори и да ти покажа моиге А и Б, ти няма да може да извървиш точно моя път, а трябва да намериш своя.

Поне двама души са идвали при мен и са ми казвали: Искам да се справя с 12-те стъпки, помогни ми.
Когато обаче се опитам да им помогна, виждам, че те не са готови да се откажат от старите си идеи, искат да намерят по-лек път, не са готови да понесат болката, която в началните месеци носи тази програма, и си въобразяват, че като са казали "искам да направя 12-те стъпки", това е достатъчно и нататък програмата ще заработи сама за тях, ще ги промени по вълшебен начин и те ще спрат да пият, без да жертват нищо.

Когато спрях да пия последния път, толкова бях изстрадал, че вече бях готов да жертвам всичко, само и само да се спася. Много силно вярвах, че само АА може да ме спаси. И ВЪПРЕКИ ТОВА в първите месеци ми беше адски трудно.

Как щеше да бъде, ако имах някакви колебания и съмнения по отношение на АА или ако се надявах, че ще намеря по-лек път?
Ами никак. Пак щях да се върна в блатото на запоя и най-накрая вероятно щях да умра.

аа, знам, че страдаш много от твоята зависимост, сигурен съм, че си положила някакви усилия.
Но искам да те предупредя, че можем да разберем дали наистина сме достигнали дъното си едва доста време, след като сме се отдалечили от него и сме се стабилизирали достатъчно.

В първите моменти не можем да сме сигурни, че наистина това е дъното. Много пъти се оказва, че си го мислим, но после отново затъваме към следващото, по-дълбоко дъно.

Казваш, че сега си чиста, защото си достигнала своето дъно. Помисли тогава: дали точно сега не е моментът да направиш дори и невъзможното, за да останеш на това дъно. А не след няколко месеца пак да изохкаш, като се озовеш на още по-лошо място и на още по-дълбоко дъно.

ПП Ако си тази, за която те мисля, преди десетина дни един приятел в АА търсеше една книга за зависимостта от хазарт, защото брат му е затънал в него.



Тема Re: много искаш [re: aлkи]  
Автор O7OO7 (откровен)
Публикувано01.05.08 20:22






Редактирано от O7OO7 на 01.05.08 20:22.



Тема Re: много искаш [re: nekoi]  
Авторaa (Нерегистриран)
Публикувано02.05.08 09:28



Тази съм, да. И още веднъж се извинявам за написаното, но напоследък от мене излизат някакви черни парцали и дяволи, които от време на време не мога да контролирам
Откакто написах това, което написах, а то е изключително глупаво, мира нямам, чувствам се много виновна, защото ако има хора, които истински са ми помогнали и са ми направили много добро, това са хората от АА и АН. Обаче явно опитите ми да не се върна към хазарта избиват в други бесове, един от които прочетохте преди няколко дни. Не знам какво ми стана, за да реагирам така, но още веднъж се извинявам!
Да, искам да се "застоя" на сегашното си дъно и да не слизам надолу. Вечерта, когато влязох във форума ви, пак ми бродеха демони из главата и избухнах така, защото се разстроих, че и тук не е съвършено. Това не е оправдание, просто се опитвам да обясня как се случи.
Благодаря за всичко!
Ще донеса книгата.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.