Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:46 03.07.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема АЛКОХОЛИК ЗА ЦЯЛ ЖИВОТнови [re: Coння]  
Автор aлkaжa (общителен)
Публикувано28.01.08 06:47



28 януари

АЛКОХОЛИК ЗА ЦЯЛ ЖИВОТ

“Ние никога няма да можем напълно да се излекуваме, независимо от това колко време оставаме трезви”

Изкарали някакво време в Програмата, някои от нас започват да мислят,че вече сме се излекували. Усвоихме всичко, на което може да ни научи АА, надраснахме сбирките, а спонсорът ни дотегна, повтаряйки постоянно едно и също: “Стъпки, стъпки, стъпки!” Решаваме, че е дошло време да се захванем с живота си, да забравим пътя към сбирките и да се опитаме да наваксаме тези години, които загубихме в пиянство. Постъпвайки така, ние поставяме на карта възстановяването си.
Тези от нас, които се запиха след такива опити, се опитват да посещават колкото се може по-често сбирки – някои ходят на сбирка всеки ден в продължение на няколко години. Може да ни отнеме доста време, за да разберем, че завинаги ще си останем алкохолици. Можем да се чувстваме прекрасно през някои дни, а в други не съвсем, но зависимостта остава с нас ВСЕКИ ДЕН. Постоянно у нас се проявяват заблудата, отрицанието, материализмът, осъждането, безумието – всички тези атрибути на алкохолишкото мислене. Ако искаме да продължим да живеем и да се наслаждаваме на живот без алкохол, то сме длъжни всеки ден активно да работим по Програмата за възстановяване.

САМО ЗА ДНЕС: Всеки ден аз съм алкохолик, но днес имам шанс да бъда възстановяващ се алкохолик. Ще направя своят избор да работя по Програмата.



Днеска стават една година и пет месеца откак не съм си правил главата с вещество, променящо съзнанието. И точно днеска почнах за първи път сбирки в Раднево. Срещнах готини хора още на тази първа сбирка . Т., Б.Б., Н.От., Н.А.. После се запознах с десетки хора, някои от които ми станаха приятели. Почнах да ги изброявам, ама става малко тъпичко с тези инициали. Пък не става да им пиша имената. Винаги съм искал да имам приятели. В Братството намерих. Благодаря приятели. Тази една година ме промени изключително много.
Днеска е понеделник. И нямам чувство, че ме чака гилотина. Дълги години беше така. Много се зарадвах на една бележка. Готино ми е да получавам и да пиша писма. От алкохолици, които искат да тропкат по Пътя на Щастливата Съдба. Алкохолик за цял живот, обаче явно съм на далавера от това
Желая на всички събратя още 24 трезви часа. И още много ще се разкрива пред нас.
Стига да живея чрез Програмата.
САМО ЗА ДНЕС: Всеки ден аз съм алкохолик, но днес имам шанс да бъда възстановяващ се алкохолик. Ще направя своят избор да работя по Програмата.



Тема Re: АЛКОХОЛИК ЗА ЦЯЛ ЖИВОТнови [re: aлkaжa]  
Автор OO7OO7 (откровен)
Публикувано28.01.08 08:32



Здравей,
Поздравявам те за твоя успех и искренно се радвам за теб. Пожелавам ти все така уверено на следваш своя път. И в следващите дни, седмици, месеци и години никога да не допускаш да се "наливаш" с вещества, които ще променят твоето съзнание. И нови, много нови приятели да намериш.

Окуражително ми е да виждам, научавам как другите успяват.

Успешет ден!

Редактирано от OO7OO7 на 28.01.08 08:34.



Тема ПЪРВА СТЪПКА – СТЪПКАТА НА ДЕЙСТВИЕТОнови [re: aлkaжa]  
Автор aлkaжa (общителен)
Публикувано29.01.08 07:06



29 януари

ПЪРВА СТЪПКА – СТЪПКАТА НА ДЕЙСТВИЕТО


“Ние алкохолиците сме мъже и жени загубили способността си да контролират пиенето?”

В началото много от нас мислеха, че Първата стъпка не предполага действие – ние просто капитулираме и преминаваме към Втора стъпка. Но Първа стъпка изисква действия!
Действията, които предприемаме по Първата стъпка, ще намерят своят израз чрез начина по който живеем, започвайки още с първия трезв ден. Ако ние действително вярваме, че сме безсилни пред алкохола, то няма да се навъртаме около пиене. Ако продължаваме да живеем или общуваме с пиещи алкохолици, това означава, че в нашата програма има пробив. Абсолютната вяра, която предполага Първата стъпка, се потвърждава от това, че ние премахваме от дома си всяко пиене.
С времето, ние не просто ще продължаваме да следваме тези основни положения, но ще прибавим и нови действия към репертоара си по Първа стъпка. Ще се научим да изживяваме чувствата си, вместо да ги контролираме. Ще спрем да бъдем сами за себе си единствените водачи и пътешественици във възстановяването; ще спрем да се правим на спонсори сами на себе си. Все по-често ще се обръщаме към Сила, много по-могъща от нашата собствена, в търсенето на духовно удовлетворение, вместо да се опитваме да запълваме този вакуум с нещо друго.
Капитулацията е само едно начало. Капитулирайки, ние сме длъжни да се научим да живеем в света, който открихме.

САМО ЗА ДНЕС: Ще предприема необходимите действия по Първа стъпка. Действително вярвам, че без тях не става.

Снощи бях на сбирка. След сбирката излязох с две приятелчета от групата. Пихме чай. След това се прибрах и разговарях по скайпа с друг събрат. Легнах около дванадесет, а се събудих пълен с енергия. В пет и половина.
Като действащ алкохолик, колкото повече се натисках да си почивам - толкова по-изморен се чувствах.
Като зает в действия по Програмата алкохолик, колкото съм по-активен - толкова по зареден, спокоен и отпочинал се чувствам.
Парадоксално за алкохолишката ми глава. Обаче снощи се измайтапих с моите приятели, че зависимата ми психика може да ми бъде от полза. Защото нали все искам да ми е по-хубаво и по-хубаво и по-хубаво. Да съм по-направен, по-подреден, по-изшит, попопонай. Както казват повечето олдтаймъри - АА е нещо като зависимост. Колкото повече се отдаваме, толкова по-богати дарове получаваме.

Първата стъпка. Често си го прехвърлям в мислите, че вътрешните решения - мотиви, подбуди, намерения - намират външен израз чрез определени действия и трайно поведение.
И следователно в какви мои действия се изразява безусловната ми капитулация в Първата стъпка? Как на практика доказвам, че съм осъзнал, признал, приел дълбоко в себе си, че съм безсилен против алкохола и че животът ми е неуправляем? Как?
Намери си спонсор и ходи на сбирки. Често се чува от американските филми за АА, ведно с редовното - не пий. Ама както знаем с едно голо "не пий" не става.
Капитулацията. Войникът хвърля пушката, вдига ръце и се оставя да бъде воден от нечия чужда воля.
На елементарно ниво е да слушам безусловно указанията на спонсора си.
Иначе се получава онзи смешен и тъжен вариант - аз да казвам на спонсора как точно да правя Програмата

. Защото съм по-специален. И заслужавам по-определено внимание. Различавам се от всички. И всъщност моята Програма е малко по-интелигентна и осъвременена.
Ако не беше смъртоносно, щеше да е смешно. Смея се, но не ми е много смешно. Ама и това получаваме в АА - да се смеем и над тъжните работи.

Това, че ходя на сбирки е гаранция, че стоя в Братството. Там е моето място.

Това, че си намерих спонсор и следвам неговите напътствия е гаранция, че следвам стриктно Програмата. Защото половинчатите мерки не помагат. Мнозина от нас търсеха по-лесен, по удобен път. "От цялото си сърце ви молим да бъдете безстрашни и да ги следвате неотклонно от самото начало" Глава пета от Анонимни алкохолици, "Как действа Програмата"
Без духовното пробуждане, което може да ми даде Програмата, няма да има отърване.
"Великата истина е нито повече, нито по-малко от следната: придобихме един дълбок и ефективен духовен опит, които промени коренно цялото ни отношение спрямо живота, нашите събратя и Божията вселена. Основният факт в нашия живот днес е абсолютната увереност, че нашият Създател е влязъл в сърцата и живота ни по някакъв чудодеен начин. Той е започнал да осъществява за нас тези неща, които не бихме успели да постигнем сами."
Глава втора от Анонимни алкохолици, "Има изход"
Изходът от това положение е придобиването на дълбок ефективен опит. Той пък чрез Програмата. Програмата започва с Първата стъпка и така нататък и така нататък.
Та до момента, в който получих първата си свободна от изтръпване и тревога Неделя. Само аз си знам колко ми е ценно това. Стана време за закуски и други работи. Много готино ми стана от този пост.

САМО ЗА ДНЕС: Ще предприема необходимите действия по Първа стъпка. Действително вярвам, че без тях не става.



Тема Re: ЗАГУБВАЙКИ СТРАХАнови [re: aлkaжa]  
Автор Coння (непознатa)
Публикувано29.01.08 12:52



29 януари

ЗАГУБВАЙКИ СТРАХА

Тези от нас, които се поддържат 4исти и трезви ве4е определен период от време, споделят грижите и опасенията на новодошлия що се отнася до бъдещето, но не изпитват страх като него. Ние знаем до каква степен новодошлият е спасен, знаем също и колко той се 4увства несигурен. Богатството, разнообразието на живота 4есто пъти минава незабележимо заради неуместното внимание, което даваме на ежедневните слу4ки, които в крайна сметка са незна4ителни.

Но, работейки по прилагането на стъпките, у4аствайки на сбирките е споделяйки другарството, новодошлият нау4ава да се отпуска. Запо4ва да 4увства богатството на живота, загубва страха като резултат от приложението на Програмата и от факта да успява да се поддържа 4ист и трезвен. Ще загубя ли и аз страха?

Мой Боже, помогни ми днес да загубя страха и направи така 4е да бъда готов да изпитам богатството на живота, така както ми е дадено.

Днес ще победя страха по следния на4ин: ............................................................

Господи, помогни ми днес да бъда 4ист и трезвен!

_________________________________________________________________

И аз снощи ходих на сбирка

Страхотно се полу4и, спикерката беше поканена от друг град, имаше 3 новодошли, нови лица, нови мнения. След сбирката отиваме да пием, кафе, 4ай, минерална вода, въобще нещо безалкохолно. Там, в непринуден разговор, шегувайки се и с много смях си споделяме ежедневните проблеми, даваме си съвети. Езикът на Програмата, той просто е 4аст от ре4ника.. Например, сервитйорката носи поръ4ката, само НЕ и моето капу4ино. Разбира се, 4е е повод да "недоволствам", да, винаги е така, само на мене се слу4ва, пренебрегната, забравена, сигурно, защото съм 4ужденка, животът е несправедлив и т. н. и т. н. В отговор, ами те знаят каква егоцентри4ка си, ти си разли4на и специална, затова се отнасят към тебе по специален на4ин, пак си център на внимание, забрави самосъжалението и т.н. и т.н. И смях.. Така, в дребните неща, дреболиите, както им дума алкажа, си тренираме отношението кън "големите", дето разтърсват живота ни. На практика е мини събрание, свободен стил. Книгата, от която превеждам медитациите обикновено е с мене, в 4антата ми. Показвам я на един брат и... ставам обект на завист!!!! И той иска, моли му да му направя фотокопия на месец февруари, дава ми пари, за да не би слу4айно да нямам.. Има над 2 години трезвеност. Зна4и, 4е не му попадат пред о4ите за първи път. И ги иска.. Защо, нали?? Защо, когато ми се обажда приятелът, който ми даде книжката, ме пита : Направи ли си днес медитацията? Изпълни ли си обещанието от в4ера? И той е с пове4е от година.. Аз съм по4ти с 20 месеца.. Отговорът е прост, защото знаем, 4е имаме неле4има. прогресивна и смъртоносна болест, хитра, измамна и могъща. И само с ежедневна работа по Програмата можем да тропкаме по Пътя на Щастливата Съдба.. Та снощи, в кафето,си про4етохме на глас дневната медитация, защото ИСКАМЕ да сме във възстановяване.. И днес, имам куп неща да върша, план в главата, но се спрях, ще ми стигне времето,надникнах във форума :КОЕ Е НАЙ ВАЖНОТО?
САМО ЗА ДНЕС: Ще предприема необходимите действия по Първа стъпка. Действително вярвам, че без тях не става.


И нека Силата да ни води!

Редактирано от Coння на 29.01.08 12:55.



Тема Re: ЗАПАЗВАЙКИ СПОКОЙСТВИЕнови [re: aлkaжa]  
Автор Coння (непознатa)
Публикувано30.01.08 02:53



30 януари

ЗАПАЗВАЙКИ СПОКОЙСТВИЕ

Не бързаме, нито изискваме нашето съвършенство незабавно. Опитвайки се да достигнем вси4ко изведнъж, ни прави да станем слепи. Ако бъдем нетърпеливи, става невъзможно да работим върху прилагането на Програмата всеки ден. Развивайки търпение, се нау4аваме да разпознаем ежедневните възможности за израстване, които ни се появявят.

Нашата нова връзка с Божественото не може да се постигне от един ден за друг. Струва си да се 4ака, да се вложат усилия и да се работи, за да се развие тази връзка. Не да вървим прекалено бързо, а да с4итаме всеки ден като една нова възможност. Нау4ил ли съм се да имам спокойствие??

Мой Боже, моля Те да посрещам всеки ден със спокойствие, и да го с4итам като още една възможност да израстна всеки път още по близко до Тебе.

Днес ще имам спокойствие по следните на4ини: ..................................................

Господи, помогни ми да бъда днес 4ист и трезв!

_________________________________________________________________

Бих искала да го коментирам.. Не мога. Про4етох постинга на Меланхолия.. Мислите ми са там, да играем на живот??? И ДОКОГА


И нетърпението, нетърпението.. Искам възстановяване, искам, искам го днес, искам утре да се събудя и ВЕ4Е да съм във възстановяване.. Връщам се във времето, петък 30.09.2005. Да, ве4е сме купили хап4етата, от утре, 01.10. близкият ми 4овек ще спре хероина. Желае, иска, ме4тае... Утре..Но още е петък, има време.. Аз мъл4аливо го гледам докато си взема дозата. какво ли е имало в о4ите ми?? Не знам.. Но той ска4а, хвърля хероина: "Не мога пове4е, не издържам погледа ти, дай ми хап4етата, искам ги вси4ките, ВЕДНАГА, да спра с тази гадост, НЕ Я ИСКАМ!!!!" Опитвам се да ги скрия, не успявам вси4ките.. Изпива 17... Не ме оставя да извикам бърза помощ, изпитва ужас от бели престилки, заплашва ме 4е ще избяга. На4алото на агонията... И вси4ко запо4на с нетърпението, СЕГА, ВЕДНАГА искам да съм във възстановяване.. А е необходима продължителна, упорита и ежедневна работа.. Търпение и спокойствие, без да изпадаме във от4аяние. Трудно е, но не е невъзможно!!! пиша това и така се надявам, 4е все някой ще ме 4уе....

И нека Силата да ни води!



Тема Re: ЗАПАЗВАЙКИ СПОКОЙСТВИЕнови [re: Coння]  
Автор aлkaжa (общителен)
Публикувано30.01.08 07:37



30 януари

СПОДЕЛЯЙКИ БЕЗКОРИСТНО

“Ние безплатно и с благодарност споделяме това, което ни беше дадено безплатно и с благодарност.”

Възстановявайки се, ине получихме много подаръци. Може би най-забележителният от тях е духовното пробуждане, което започна щом престанахме да пием, ставайки все по-силни с всеки изминал ден и прилагайки Стъпките в живота си. Новият тласък на вътрешния живот – това е прекият резултат от отношенията ни с Висшата сила. Отношения, които започват и се развиват, ако живеем според Дванадесетте стъпки. Бавно, в зависимост от това как прилагаме нашата Програма, светът на възстановяването разсейва мракът на нашето заболяване.
Един от способите да изразим благодарността си за подаръците на възстановяването е да помагаме на другите да намерят това, което ние вече намерихме. Можем да направим това по различни начини: да споделяме своят опит на сбирките, да правим Дванадесетте стъпки, да поемаме спонсорски задължения, да станем доброволци на телефона на доверието или в комитетите по болници и учреждения. Духовният живот, даден ни във възстановяването, изисква външни прояви, защото “запазваме това, което имаме, само когато го отадаваме”.

САМО ЗА ДНЕС: Дарът на възстановяването израства, когато го споделям с другите. Ще намеря някой, с който да го споделя.


Да споделям своят опит. Много е полезно и неприятният си опит. Хем да видя колко сериозно е положението при мене. И да не се самозабравя във фалшивото си смирение.
Вчера заподозрях, че колата ми заработи на три цилиндъра и реших да се прибирам вечерта от сбирка с автобус. Имах смътната представа кога се движи. Изобщо не си направих трудът да проверя. Приятелката ми спомена някакъв час. Оставих колата на една колежка и се паркирах на спирката. Студ. Аз чакам с някаква телешка увереност, че Господ ще ми прати специален чартър. С одървянето почна да ми се възвръща и здравия разум. Озорен от климатичните условия, бях принуден да мисля, а не да се нося в розовите облаци. Бог ми е дал мозък да мисля и телефони да се обаждам. Не ми е личен шофьор, че когато ми скимне да получавам специален транспорт. След близо час чакане загрях, че няма такъв автобус. Изпари ми се всяко желание да се правя на спокоен и блажен. Обадих се на колежката да ми извади колата от двора и да я припали да загрее. Все едно в десет вечерта всички хора на земята трябва да са на мое разположение. Ами то и Господ трябва да ми е на разположение и да се грижи за транспортирането ми. Докато аз отказвам да мисля. Трябваше ми и виновен. Бях се разбеснял и забравих, че трябва да се обадя на някой събрат. Да му споделя как ми ври отвсякъде. Видях си реакцията – да се обадя на приятелката ми и да я изкарам виновна, че тракам зъби като малоумник. Както успешно пише в Глава пета от Голямата книга: “Гонени от стотици форми на страхове, самозаблуда, себелюбие и самосъжаление, ние настъпвахме хората и те се бунтуват....Така, че според нас ние причиняваме всичките си беди. Те извират от нас самите, а алкохоликът е един краен пример за бунт на самоволието, макар че самият той обикновено не съгласен с това. Преди всичко ние алкохолиците трябва да се освободим от този егоизъм. Трябва да се освободим или в противен случай той ще ни убие. Бог прави това възможно. И често изглежда, че без неговата помощ не можем напълно да се отървем от егоцентризма си. Много от нас имаха в излишък морални и философски убеждения, но не можехме да живеем само с тях, дори когато ни се искаше. Нито пък можехме да намалим егоцентризма си само с желание или със собствените си сили. Трябваше ни Божията помощ.” Как действа програмата.
Книга-емпирия, както казва една сестрица. Всеки ден я изживявам отново и отново. Аха да натисна приятелката си и да я обвиня. Да я настъпя, подгонен от самолюбие и самосъжаление. Изревах по телефона, че съм много ядосан и съм се много преебал. И усещам, че като съм така ядосан, ще се прецакам още повече. Тя – не се ядосвай. Аз – звучи ми като “Не пий!” Прекратих разговора. Колежката не беше изкарала колата. Вече не виждах нищо. Намирах се в тунел от бяс. И естествено натитах предното колело на колата в една дупка за мазе. По чудо не се набих в невъзможна ситуация. Това беше отрезвяващ момент. Едвам се измъкнах. Последният път, когато се бях вбесил така, не спрях на един стоп. Катастрофата бе избегната като по чудо, но едва не се стигна до бой. Бог намира много забавни начини, за да ми изключи щепсала на беса.
Ако имах алкохолен проблем, отдавна да се бях оправил. Да ама имам душевна болест и умствена болест. Тя си е с мене. И ще бъде с мене цял живот. Налага ми се да действам и да поддържам духовната си форма. Иначе става страшно. Прибрах се нормално. Бях затоплен и заспах доволно. Бог се погрижи за мен. Даде ми полезен урок. Всеки ден по нещо. Няма друг начин. Благодарен съм за всичко това и го споделям. На мойто велико аз не му е много приятно да се излага. Ама “излагане” - страх да се покажа какво съм. Да си хабя усилията да поддържам една фалшива маска, фигура. Няма такъв филм. Програма на изчистване. Откриване и премахване на ненужното. Чудя се как да зъврша. Някак мъдро. Не знам. Желая на всички още 24 трезви часа.
И цялата тази работа, хич не е майтап.



Тема Re: ЗАПАЗВАЙКИ СПОКОЙСТВИЕнови [re: aлkaжa]  
Автор OO7OO7 (откровен)
Публикувано31.01.08 01:29



Здравей,
Алкажа, ти си много добър човек и правиш много за нас. Всеки ден превеждаш. Това е похвално. Не искам повече да се измъчваш за нас, моля те. Защото това, което превеждаш отдавна е преведено и си го четем ежедневно там от където трябва, ако искаме!!!. Ако искаш ще ти го изпратя, преведено, разбира се. Не искам да се тормозиш заради нас. Чудно ми е, че не са те осведовили за това. Е, ако искаш превеждай си, може би и по различни неща ще ни покажеш!


Приятна вечер!


Говорим само за себе си! Споделяме своя опит!

Редактирано от OO7OO7 на 31.01.08 01:34.



Тема Re: ЗАПАЗВАЙКИ СПОКОЙСТВИЕнови [re: OO7OO7]  
Авторpuvpav (Нерегистриран)
Публикувано31.01.08 01:58



007007 ти може да го имаш това което превежда алкажа но дали го имат всички които четат тук.Не съм много убеден, че е така.Освен това под преводите има и доста неща които един започващ да трезвее алкохолик не е лошо да прочете.А и много от тези които са трезви могат и не е лошо да четат.Това което пишат Соня и алкажа са си едни много добри самоанализи и аз например с удоволствие ги чета и се уча от тях как се правят.
Не искам повече да се измъчваш за нас, моля те. - Най от долу на поста ти си писал, че говорим само за себе си, така че моля те не говори и заради нас.



Тема Re: ЗАПАЗВАЙКИ СПОКОЙСТВИЕнови [re: OO7OO7]  
Авториннa (Нерегистриран)
Публикувано31.01.08 02:09



Ей, зарадва ме, благодаря ти. Така съвестта ми е 4иста, което е много важно за мене. Убедих се от последния ти постинг, 4е наистина си проклет и лицемирен 4овек, сигурно за тебе това е откровенност. И за агентската ти тревога това съм аз ИННА, а не Соня, не ме бъркай, покажи малко интелигентност ако можеш разбира се.





Тема Re: ЗАПАЗВАЙКИ СПОКОЙСТВИЕнови [re: OO7OO7]  
Авториннa (Нерегистриран)
Публикувано31.01.08 02:54



аз мислиа 4е триабва да продалжиш да пишеш глупавите ти книги вместо да даваш мнения тук




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.