Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:38 30.06.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Помощ за алкохолно зависима майканови  
Авторx (Нерегистриран)
Публикувано03.01.08 14:07



Здравейте,

Работя по социални проекти, насочени към подпомагане на социално слаби лица от всякакви възрасти. Имам един случай, по който не съм наясно, как точно да организирам съдействието в полза на нуждаещото се лице.

Става дума за жена на средна възраст - майка на 2 деца. В детството й е имала нещастието да расте в дом с баща алкохолик. По-късно преживява дългогодишен несполучлив брак, който вече е прекратила, но все още не може да излезе от мисълта за този брак. В настоящия момент издръжката на нея, двете й деца и майка й е изцяло паднала върху плещите й. Ежедневните житейски несгоди са сринали психиката й много жестоко. Ето как, в последните 1-2 години жената започва да посяга към чашката. Не постоянно. От време на време изпива по някоя и друга глътка. Не става дума за големи количества. 50-100 милилитра. От това малко количество в началото на този период жената започва просто да плаче. Плаче, плаче и като се изтощи - заспива. Постепенно обаче, същото това количество алкохол започва да я прави агресивна към децата си и майка си. Прави неистови скандали и при най-малкото противоречие посяга на децата и майка си. Близките й се опасяват, че има опасност да се случи нещо непоправимо както на близките й, така и на самата нея (преди да встъпи в брак с вече бившия си съпруг, е правила опит да се самоубие чрез изпиване на голяма доза лекарства, поради това, че той се е дърпал от брак с нея).

Стигаме и до другия голям проблем. Същата тази жена работи в сферата на здравеопазването (изключителен професионалист е). Чрез тази си работа тя успява да задържи "на повърхността" двете си деца и майка си. Прави впечатление, че в последно време, след алкохолно тежка вечер (скандали, истерии и т.н.) на сутринта жената отива на работа с треперещи ръце. Както се сещате, това меко казано "не е желателно" за човек, работещ с човешкото здраве. Ако това бъде забелязано от работодателя й, вероятно незабавно тя ще загуби работата си. Също така, има голяма вероятност тя да загуби работата си, ако евентуално лечение на проблема й, стане достояние на работодателя й. Това от своя страна ще доведе до пълен финансов срив на цялото й домакинство, което вече ще бъде окончателната фаза пред нещо непоправимо.

Бихте ли ме насочили, от къде би следвало да се тръгне, по пътя към разрешаването на проблема на тази жена? Защото чисто теоретично това може да е чисто психологочески проблем, може да е зависимост, а може да се е превърнало и в психиатричен проблем. А може и да е комплекс от всички посочени.

Както разбирате, ситуацията е много деликатна, защото тя не бива да се отклонява от работа, защото ще загуби доходи, което е недопустимо за нейното домакинство. От друга страна, евентуалнта помощ, която ще й се предостави, ще бъде добре да бъде безплатна или на символична цена, защото тя не е в състояние да прави каквито и да са били разходи.

Да, мога да се опитам да й намеря средства по някоя от програмите, по които работя, но това е много трудно и резултата е съмнителен.

Ще ви бъда благодарен, ако споделите с мен опит и идеи.

Искам да помогна, но не знам точно как.



Тема Re: Помощ за алкохолно зависима майканови [re: x]  
Авторbohata (Нерегистриран)
Публикувано03.01.08 19:12



Здравей Х.
Доколкото разбирам, въпроса ти е отправен към хората , които пишат тук...
А въпроса е : Как социалните служби могат да помогнат на самотна майка с две деца и още една възрастна жена в семейството и...
Защото самотната майка е станала опасна за семейството си, след като редовно е започнала да злоупотребява с алкохола..
Моето мнение, е че увлечена в борбата за оцеляване на семейството си , не и остава време да погледне в себе си.
Не знам дали си наясно, че хората от този форум се борят с алкохолната си зависимост - ден за ден. Много от нас живеят втори живот / след като са загубили първия/.
Много е трудно на такива жени / а те не са малко /... Ако имах възможност бих им дал мъж, и по-социална държава... И ако въпреки всичко продължи да пие и да бъде опасна за околните - тогава, ти не можеш да и помогнеш - всичко е в нейните ръце... Стискам ти палци!
пп. Смятах, че в нашата социална политика не се говори за разпадащи се семейства , а само как да се помогне на разпаднали се - такива. Успех!



Тема Re: Помощ за алкохолно зависима майканови [re: bohata]  
Автор girasole (усмихната)
Публикувано03.01.08 19:33



Здравей Х.
Не зная какво да ти кажа, много ти е объркан постът. Като начало защо не уточните първо за какво става въпрос? Дали за алкохолизъм или друго психично отклонение? И едва тогава да се предприеме лечение, защото трудно се лекува нещо, което не знаеш какво е. Второ - тя иска ли да спре да пие? Ако иска, кажи й за този клуб.


Трето - не можеш да спасяваш някого който не иска да бъде спасен.
И още нещо - поздравявам те за това твое начинание, защото хората като теб са рядкост. Успех и пиши пак.


Усмихни се, има изход!

Тема Re: Помощ за алкохолно зависима майканови [re: girasole]  
Автор Aня (ентусиаст)
Публикувано03.01.08 20:16



Здравей Х.
Свалям шапка на такива социални работници като теб. Наистина са малко.
Но при всичките си забележителни професионални качества и с цялото си човешко сърце ти не можеш да спреш да пиеш вместо тази жена.
Това може да направи сами тя лично.
За да го направи (или поне за да опита) тя трябва да осъзнава проблема си. И да поиска да го реши, тоест да НАПРАВИ нещо (ТЯ, не ти!) за да го реши.
Според мен в случая няма особено значение тя зависима ли е или “само” злоупотребява с алкохол. Това може да има значение занапред, но в момента не толкова. Защото дори ако (?) тя не е развила досега всичките симптоми на зависимостта, алкохолът така или иначе Е проблем за нея. Щом като не е в състояние да контролира агресията си, значи става потенциално опасна за други хора, специално за децата. А и за себе си.
Разликата е само тази, че ако тя не е алкохоличка, а само рисково употребява алкохол, след като си реши проблема и подреди живота си ще може някога да се върне към нормалната (тоест: безвредна за неа и близките й) употреба на алкохол. Ако е зависима - няма да може.
Иначе на едно дете е все тая дали ще бъде пребито или увредено от болната майка алкохоличка или просто от пияната майка...
Също така проблемът се решава по абсолютно същия начин. Тя трябва да го осъзнае, да разбере че алкохолът й е основен проблем, а не липсата на съпруг или други житейски несгоди. Да ПОИСКА да промени нещо в живота си, в себе си. Да се научи да се справя с болезнените си емоции, породени от други проблеми, и с в трудни жизнени ситуации по друг начин, отколкото с алкохол. След това вече - да подрежда малко по малко разни сфери на своя живот по друг начин, без “помощта” на алкохол.
С всичко това вероятно тя няма да може да се справи сама, ще й бъде нужна помощ. Такава помощ предлагат м.др. АА.
Но преди всичко ТЯ ТРЯБВА ДА ГО ИСКА.
От постинга ти личи, че ТИ го искаш. Евала. Но за съжаление това е малко.
Според мен това, което можеш да направиш ти, е да й помогнеш да осъзнае проблема и да поиска да направи нещо.
Ако ТЯ дойде тук да попита какво ТЯ може да направи, сигурно ще намери мнооого отговори и примери.

(Едно малко отклонение: при нас - аз живея в Полша - социалните служби в такива случаи просто поставят честно ултиматум: или започваш да се лекуваш/отиваш в група АА, или подаваме дело в семейния съд, за да спасяваме децата, тоест за да ти ограничат/отнемат, зависи от случая, родителските права. Жестоко, но по принцип действа! От три месеца идва в моята терпевтична група една жена с почти същата история като “твоята”, от три месеца не пие; преди имах пак един такъв самотен баща, на когото вече са били отнети правата, и който успя да си ги възвърне, в момента децата са пак при него, а той не пие над 3 години...)

Редактирано от Aня на 03.01.08 20:20.



Тема Re: Помощ за алкохолно зависима майканови [re: x]  
Авторx (Нерегистриран)
Публикувано04.01.08 09:30



Здравейте отново!

Сърдечно благодаря на всички, които се отзоваха на молбата ми за съдействие!

Въпреки че тук не сме се събрали за да говорим за мен, ще си позволя едно малко уточнение. Нито съм социален работник, нито имам нещо общо с държавната социална система, нито съм държавен служител. Вероятно ще се изненадате, но професията ми е ... адвокат. Упражнявам адвокатската си професия в една от най-мощните адвокатски кантори в България. Тъй като на територията на "материалното" сме принудени да водим постоянни борби (по простата причина, че живеем в материален свят), лично аз съм усетил необходимост да влагам усилия и на територията на "духовното". Тръгвайки по този път, съдбата ме е срещнала и с други усетили тази необходимост, с които към настоящия момент реализираме някои "социални проекти". Тези проекти са напълно неформални. Не става дума нито за държава, нито за община, нито за фондация, нито за каквато и да е била "форма".

Що се отнася до моята "пациентка". Според мен тя, както казвате вие, не е алкохолно зависима (за сега), а "има проблем с алкохола". Тя осъзнава този проблем и иска да го разреши, но казва, че не е в състояние да се справи сама и че има нужда от "професионална помощ" (каквото и да означава това).

Та, моят въпрос е, от къде точно трябва да се тръгне. Ако приемем, че най-важната първа крачка е направена - самата жена осъзнава проблема си желае да се справи с него - то коя е втората крачка? Това именно е въпроса, който ме вълнува в настоящия момент. Психоаналитик? Психотерапевт? Психиатър? Група?

1. От къде считате, че следва да се тръгне?
2. Знаете ли за специалисти, медицински завдения, групи и т.н. в които ще се опитат да й помогнат, но без да я поставят финансово на колене?

Благодаря ви още веднъж за коментарите и съпричастността!

Със здраве!



Тема Re: Помощ за алкохолно зависима майканови [re: x]  
Автор Aня (ентусиаст)
Публикувано04.01.08 09:49



Още повече ти се прекланям в такъв случай.
Светът ни, значи, не е тръгнал все още към пропадане, щом ходя по него Хората.



Мисля, че най-добре ще е твоята позната да дойде тук за да поговори с хората. Отговори на твоите въпроси могат да бъдат много и много различни, в зависимост от това къде живее тя и от много други подробности, затова най-добре е да не се удължава “комуникационниа канал”(),
Може би още по-важно е ТЯ да започне да ПРАВИ нещо за решаване на своя осъзнат проблем. Не някой вместо нея да действа. ТЯ трябва да поеме отговорност за своя живот.
Това всъщност е втората крачка, за която си питал.



Тема Re: Помощ за алкохолно зависима майканови [re: x]  
Автор Пpиятeл_ka (член)
Публикувано04.01.08 09:58



Здравей, Х, и от мен :)
В постинга ти виждам добра новина: че се ангажираш с решаването на проблеми, които изискват някой да ги решава ;) Благодаря ти за съпричастието ти към проблемите на описаната от теб жена, надявам се да имаш желание и сили да продължиш да помагаш!
Друга добра новина: жената осъзнава проблема си с алкохола. Това означава, че може да й се помогне. Ще повторя мнение отпреди моето, но то е важно, за обясня "добротата" на тази новина: Никой на никого не може да даде помощ насила. А не е невъзможно, но е трудно човек сам да се справи, във секи случай по-трудно, отколкото ако получи помощ и подкрепа. Предлагам следното: разкажи на жената, че има АА в България. Мисля, че ако преди това почетеш малко повече в този форум и на сайта на АА (

), ще бъде полезно за успешното представяне на идеята пред жената. Пак тук, във форума на алкохолно зависимите, има местата и часовете на сбирките на АА. Ако имаш време, можеш да я "водиш" през сайта на АА, заедно да направите теста, да говорите за проблема. Щом работи в областта на здравеопазването, може би ще е по-лесно да разбере (а вероятно и вече знае) някои неща. Нека и тя сама да почете тук. Може да пише в отделна тема, ако пожелае. Вярвам, че който с каквото има за казване, ще се отзове :) Важно е да разбере доколко е голям проблемът й с алкохола, както и желанието й да се справи с него. Нашият опит показва, че след като спрем да пием, ставаме по-способни не само да управляваме живота си, но и да решаваме проблемите си.
Има варизнт да проведе разговори с психолог или психотерапевт. За съжаление там се плаща и то май става дума за доста солидни суми. Членството в АА е безплатно и дава доста добри шансове за успех - в зависимост от личната мотивация, разбира се. Лично аз не съм фен на лекарствата, но понякога помагат - те обаче трябва да са назначени от лекар, който е наясно с проблема и със здравословното й състояние като цяло. Става дума предимно за такива препарати, които биха облекчили евентуалната абстиненция.
Ами засега не се сещам друго... Желая ти приятен и ползотворен ден!



Тема Re: Помощ за алкохолно зависима майка [re: Пpиятeл_ka]  
Автор nekoi ()
Публикувано04.01.08 13:44



Тъй като на територията на "материалното" сме принудени да водим постоянни борби (по простата причина, че живеем в материален свят), лично аз съм усетил необходимост да влагам усилия и на територията на "духовното". Тръгвайки по този път, съдбата ме е срещнала и с други усетили тази необходимост, с които към настоящия момент реализираме някои "социални проекти". Тези проекти са напълно неформални. Не става дума нито за държава, нито за община, нито за фондация, нито за каквато и да е била "форма".

Здравей, Х,
чудесно е да се прочете горното!

Анонимни алкохолици е идеалното място за тази жена. Може и да съм пропуснал, като съм чел постовете, но не видях за кой град става дума.
Ако е за София, да заповяда в АА.



Тема Re: Помощ за алкохолно зависима майканови [re: nekoi]  
Авторala (Нерегистриран)
Публикувано06.01.08 18:27



здравей,х. на въпроса ти за чисто терапевтичната помощ, добре е жената да посети националния център за борба с наркоманиите на "пиротска". там ще може първоначално да се консултира с психолог и безплатно, а оттам нататък те ще и препоръчат какво да предприеме, така че да е приемливо за нея.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.