Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:27 02.07.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема първа сбирчицанови  
Автор puvpav (шматорко)
Публикувано16.11.07 00:32



Днес си направих първата сбирчица във Варна, съвсем малка с един човек .Стана случайно докато подготвях нещата и разговарях с разни хора по организацията на АА.Казаха ми за едно момиче което е много зле и аз импулсивно поисках да се срещна с нея.Малко след като се запознахме си уговаряше среща за след 10 мин по тел.Говорихме към 2 часа, и ако не се бяха разбързали съзависимите и още щяхме да говорим.Да си призная се чудех дали нещо ще стане дали си струва, ами ако нищо не стане, но като видях как и светна погледа на момичето в един момент, разбра че има надежда, че не е само тя наказаната по този начин и единствената с такъв проблем.Появи се усмивката и.Дори и само заради това си струва всичко, само зрънцето на надеждата да посееш си е нещо.И аз се почувствах по друг начин, не мога да го опиша но вие сигурно знаете.Това беше напълно ново изживяване за мен, сега ви разбирам повече, приятели от АА.
Май реагирах малко остро с майката като взе да ми обяснява че и дава хапчета дето щели да и намалят желанието за пиене ,така казал доктора.Опитах се да и обясня ,че нямам нищо против детокса но съм против да пие хапчета и алкохол а тя пак си знае нейното и аз и отговорих че щом и харесва да си трови детето да го прави.Съжалявам но като знам аз как се бях докарал по този начин.Сега виждам и как с незнанието си и с любовта си съзависимите могат и да ни попречат.Осъзнах колко трудна стъпка сме направили въпреки всичко и че си заслужаваме едно голямо браво.
Нека силата ни бъде с нас.



Тема Re: първа сбирчицанови [re: puvpav]  
Автор nekoi ()
Публикувано16.11.07 01:29



Едно много голямо браво, пувпав!
Точно така са нещата, както ги казваш. Че си струва дори заради зрънцето надежда и заради една върната усмивка.
И това е вярно, че с незнанието и любовта си близките много пъти пречат в желанието си да помогнат.

Има случай човекът казва "аз съм зависим, аз съм станал алкохолик", а близките му говорят "нищо ти няма, как ще си алкохолик, само ти трябва малко воля и да се научиш да пиеш с мярка, както ние го правим".
На такива близки е добре да им се обяснява спокойно. Те не са виновни, че не знаят.

Много пъти се случва да се опитваш да помогнеш на някой и да не се получава. Но това мен никога не ме отчайва и никога не си мисля, че съм си загубил времето. Просто знам, че на този алкохолик още не му е дошъл моментът, още не е стигнал собственото си дъно, трябва да пада и да става още по алкохолния си път.
И въпреки, че на пръв поглед не му е помогнато, че той пак се напива и влиза в запои, в него вече е посято зрънцето.

Тогава открихме, че когато един алкохолик е посял в съзнанието на друг мисълта за истинската пирода на заболяването му, то този човек никога повече не можеше да бъде същият. След всеки запой той щеше да си казва "Може би тези от АА имаха право…" След няколко такива опита, понякога години преди началото на изключителни трудности, той щеше да се върне при нас убеден. Той наистина щеше е достигнал дъното, така както всеки от нас. Джон Ечемиченото зърно - старият Дух на алкохола - бе станал нашият най-добър адвокат.

Продължавам да стискам палци за Варна и за теб , Пувпав. Не обичам патетичните думи, но ще ти кажа: Ако успееш да поставиш началото на група на АА във Варна, това ще е едно от най-ценните неща, които ще си направил в живота си.



Тема Re: първа сбирчицанови [re: nekoi]  
Автор bohata (гарван)
Публикувано16.11.07 08:03



Не знам как да започна - а искам да кажа нещо...Освен че много се радвам от това което правиш.Освен всички пожелания които ми идват /а и които не ми идват / на ум...Просто нямам думи...Ми Браво и Благодаря ! Когато имам път към Варна ще ти се обадя за да присъствам и аз на някоя сбирка...Успех!



Тема Re: първа сбирчицанови [re: puvpav]  
Автор LaliМодератор (старо куче)
Публикувано16.11.07 08:48



Поздравления, Пуфпаф.


Когато започнеш да усещаш надеждата, когато постигнете заедно първите успехи, че разбереш, че всичко това има смисъл.
Поздравления за смелостта да се нагърбиш с това нелеко занимание.

Усмихни се!
И ще успееш!


Редактирано от Lali на 16.11.07 08:48.



Тема Re: първа сбирчицанови [re: Lali]  
Автор girasole (усмихната)
Публикувано16.11.07 09:30



И аз нямам думи.... Освен едно огромно БЛАГОДАРЯ. Към теб и това което правиш.


Ти си невероятен човек Пувпаф, наистина. И съм страшно благодарна че те познавам.



Усмихни се, има изход!

Тема Re: първа сбирчицанови [re: girasole]  
Автор girasole (усмихната)
Публикувано16.11.07 09:40



Само още нещо. Закритите сбирки са само за зависими, или за тези които смятат че имат проблем с алкохола. Така ще си спестиш "мъдри" съвети от съзависимите, които освен че са тотално невежи по въпроса със зависимостта, често се смятат и за "жертви" и единствените капацитети по въпроса.


Не са виновни, но като цяло пречат на работата и изкарват човек от равновесие.
Е, надявам се с теб това да не се случи.
И ти пожелавам успех.


Усмихни се, има изход!

Тема Re: първа сбирчицанови [re: girasole]  
Авторdemo (Нерегистриран)
Публикувано16.11.07 13:13



girasole, досега смятах, че си умна, осъзната и навлязла в материята. След тоя ти постинг обаче целият ти ореол на водеща алкохоличка от форума отиде на кино. Разочароващо изказване. Посредствено. Неуместно и глупаво.

"мъдри" съвети от съзависимите <--- защо си сложила думата мъдри в кавички? Само алкохолиците ли могат да са мъдри?

"тотално невежи по въпроса със зависимостта" <---- откъде знаеш това? Не ми казвай, че е само от личен опит. Ще бъде адски тъпо.

"често се смятат и за "жертви" <--- Не само че се смятат за жертви (БЕЗ кавички), а СА жертви. Колкото и да не ти се вярва.

"и единствените капацитети по въпроса" <------- Доста повърхностно. В случая майката се е обърнала към лекар. Който за нея е авторитет все пак. Знам, че за теб не е.

Към puvpav: Браво за ентусиазма ти и за решението да създадеш група на анонимните алкохолици в своя град. Пожелавам ти да имаш и силата за това. Пожелавам ти да си трезвен. Пожелавам ти алкохолът завинаги да е станал твое тъмно минало и никога вече да не се връща в живота ти.



Тема Re: първа сбирчица [re: demo]  
Авторинa (Нерегистриран)
Публикувано16.11.07 13:38



Поздравления и от мен, puvpav. Нямам думи, наистина. Стискам палци и успех :)



Тема Re: първа сбирчицанови [re: demo]  
Автор girasole (усмихната)
Публикувано16.11.07 14:13



girasole, досега смятах, че си умна, осъзната и навлязла в материята. След тоя ти постинг обаче целият ти ореол на водеща алкохоличка от форума отиде на кино. Разочароващо изказване. Посредствено. Неуместно и глупаво.
знаеш това? Не ми казвай, че е само от личен опит. Ще бъде адски тъпf



Не знаех, че имам ореол.

Съжалявам че си се разочаровал/а но това е мое мнение и не си длъжен да се съобразяваш с него. Не, не знаех че е глупаво.Или пък тъпо. Но щом казваш... това е твое мнение и имаш право на него.
.

"мъдри" съвети от съзависимите <--- защо си сложила думата мъдри в кавички? Само алкохолиците ли могат да са мъдри? "


Сложих думата "мъдри" в кавички, и отново ще я сложа, за да не използвам нещо по-остро. Защото такива"мъдри" съвети - да се пият хапчета за алкохолизъм, замаскирват главния проблем и алкохоликът си остава нелекуван.

"тотално невежи по въпроса със зависимостта" <---- откъде знаеш това? Не ми казвай, че е само от личен опит. Ще бъде адски тъпо.

Да от личен опит и не само. Невежеството на семейството, което си мисли че на алкохолика му липсва воля, или че ако не пие достатъчно дълго, после ще пие както те искат - само на празници ми е добре познато. И също не води до нищо добро.

.

"често се смятат и за "жертви" <--- Не само че се смятат за жертви (БЕЗ кавички), а СА жертви. Колкото и да не ти се вярва.

"и единствените капацитети по въпроса" <------- Доста повърхностно. В случая майката се е обърнала към лекар. Който за нея е авторитет все пак. Знам, че за теб не е.


Това дали даден съзависим е или не е "жертва" не е отособено значение за възстановяването на зависимия. Дори може да навреди ако постоянно се използва за манипулиране и насаждане на чувството за вина.
А последното - за "капацитетите" го казах, имайки опит /съвем безплоден/с една съзависима госпожа, изживяваща се като мъченица, но знаеща всичко за леченето. Странно, но тя не беше направила НИЩО, за да си помогне на себе си, но пречеше и на дъщеря си да го направи. Може би направих асоциация между двата случая, за това напомних на Пувпаф за полезността на закритите сбирки. Просто не е добре нещата да се смесват.
И не съм "водеща алкохоличка". Как ти хрумна?
Не се боря да съм водеща в нито един форум. Не искам и не ми е нужно да имам ореол. Нито крила. Това което искам е да остана днес трезва. И ако мога, да предпазя със споделянето си следващия, който иска да направи моите грешки.


Усмихни се, има изход!<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от girasole на 16.11.07 14:15.</EM></FONT></P>

Редактирано от girasole на 16.11.07 14:33.



Тема Re: първа сбирчицанови [re: girasole]  
Авторdemo (Нерегистриран)
Публикувано16.11.07 15:40



...А ми се струва, че другите гледат на нас с лошо око, защото докато пиеме, ги манипулираме, разоряваме, лъжеме, обиждаме, нараняваме, използваме, пренебрегваме. Освен това миришеме лошо.
Поне при мен беше така, но едва сега го разбрах. Преди все обвинявах "другите". Сега мога да видя своите грешки и своите недостатъци, и оттам ми е по-лесно да се справя с тях, вместо да обвинявам околните.


Това горното си го писала на 19 август тази година. Тогава ли, или сега си по-близо до истината, че алкохоликът е мъка за семейството и че всички са негови жертви - независимо от това дали са съзависими, или не. Можеш ли да си представиш, че имаш дъщеря и тя е безнадеждна алкохоличка? Имаш ли някаква идея как би действала една майка, когато вижда как детето й се самоубива? Предполагам, че нямаш такава идея, иначе не би написала първия си постинг.

И не се обиждай от определението "водеща алкохоличка". Аз не вложих в думите си обида. Ти просто поиска да ги възприемеш така. Знам, че алкохолиците са самовлюбени и не приемат съвети, но нека ти кажа, че от една случка с някаква госпожа или от невежеството на твоето семейство по отношение на твоя алкохолизъм не можеш и не бива да правиш генерални изводи за съзависимите и изобщо за всички, които по някаква причина имат вкъщи алкохолик.

Иначе те разбирам, или поне се опитвам. И не очаквам чутовна мисъл от ничий болен мозък, от твоя също. Просто се ядосах на отношението ти към майката на онова пияното момиче и от обобщенията, които направи.

Това, което ти пожелавам, е да останеш трезва. Днес и до последния ти миг. И дано коравото ти сърце омекне с времето, за да не си сукала напразно майчиното си мляко.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.