Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:44 03.06.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Капаните на алкохолизмътнови  
Авторaлkи (Нерегистриран)
Публикувано15.09.07 02:58



Абе скрита сила съм имал. Я вижте колко лесно форума събудих! Ся му намерих цаката!


Еми щом сте тука мога да се възползвам, та доколкото интелекта ми позволява да ви обясня моята позиция, а пък вие ме разбирате както си щете. Поне аз не настоявам да бъда разбран!
Винаги съм приемал предложението за човешката интелигентност да е Божия дарба, та кой съм аз на Него да се съпротивля.
Също тъй знам, че повечето от участниците във форума са професионалисти, академици и вишисти (доктори, адвокати, бизнесмени, писатели, учители, .....), тъй че аз ( необразованото овчарчето от Родопите) немога да си позволя, а пък и нямам крака на толкоз високо да стъпя че с вас да се меря. Но се надявам да сте разбрали, че когато става въпрос за върлуващия алкохолизм, който е безмилостен, коварен и жесток, ние всички се намираме на един потъваш кораб. Та вместо да бъдем излишно чувствителни или егоцентрирано застрашени, и се чудим как да стъпим върху друг за да оправдаем своето негодуване и неверие, аз мисля че е много по-добре кой както може да направи място в своята лодка, като подаде ръка на потъващия събрат и се опита да го извади от дълбоките смъртоностни води на алкохолизмът!

ПП: Според мен, най красивата поезия на Толостой или Вазов не би успяла да мотивира болния алкохолик и да го подбуди да предприеме нужното действия/било по програмата на АА или дадено предложение от един от най извесните психолзи на света/, защото в даден момент интелектът на алкохоликът изключва и почти не функцира. В много житейски основи той/алкохоликът е напълно компетентен и би показал възхищаваща способност, но когато стане въпрос за алкохола/алкохолизмът колкото и да се напъва той неможе да си обясни туй негово безумно поведение!



Тема Re: Капаните на алкохолизмътнови [re: aлkи]  
АвторCъrлaceн (Нерегистриран)
Публикувано15.09.07 07:50



Мисля, че последното е съвсем вярно. Невробиолозите отдавна са доказали защо това е така. При зависимост се уврежда една много древна част от мозъка /нарезеча мезолимбична система/, която има отношение към влечения, инстинкти, емоции, импулси. Тогава се губи нормалният за човека контрол от висшите корови дялове, отговорни за логика, интелект, планиране на поведението. Нещо повече: тези дялове започват да се подчиняват на влечението и създават изключително устойчива защитна психологична система, в която зависимият рационализира всички прояви на болестта, намира логични обяснения на безумното си поведение и се противопоставя на всички опити на околните да му въздействат. Импулсите за пиене не се контролират по нормалния механизъм, те директно водят до действие, известно какво...



Тема Re: Капаните на алкохолизмътнови [re: Cъrлaceн]  
Автор Пpиятeл_ka (новак)
Публикувано15.09.07 09:40



Да, де, и без да сме невробиолози, по-голямата част от четящите разбираме, че някои от изказванията тук са продиктувани не от глупост и не от проклет характер, а от промененото от алкохола мислене :)
Жалкото е, че понякога тези промени се оказват така трайни... дори и след заявена дългогодишна трезвеност :( Но въпреки това я има надеждата, че изход и шанс има за всеки - когато има желание, смирение, добронамереност, грижа за духа; когато се откажем от егоцентризма си и от чувството за собствено величие и правота :) А и да си припомним, че никой не ни е обещавал промяната, която търсим за себе си, да е лесна - всяко нещо си има цена, а хубавите неща даже по-висока :) Четвъртата стъпка в програмата на АА е голям препъникамък ;)
Желая на всички четящи хубав ден, а на тези, които имат ученици или работят с тях - успешна и весела учебна година!



Тема Re: Капаните на алкохолизмътнови [re: Пpиятeл_ka]  
Автор nekoi (член)
Публикувано15.09.07 11:09



В много житейски основи той/алкохоликът е напълно компетентен и би показал възхищаваща способност, но когато стане въпрос за алкохола/алкохолизмът колкото и да се напъва той не може да си обясни туй негово безумно поведение!

С горното съм напълно съгласен. И за най-добре разбиращите алкохолизма от собствен опит, какъвто е Алки, тази болест си остава необяснима. Затова АА предлагат следното: Правете, каквото ви предлагаме, без да се опитвате да го разбирате. Правете го, защото е доказано, че то помага.

Във великолепната глава от книгата на Ева Войдило "Това докторите няма да разберат" героят Доналд признава, че е схванал за какво става дума в АА чак към четвъртата-петата си година. А дотогава, принуден от безнадеждното си положение, го е прилагал, без напълно да го схваща и то му е помогнало. Иначе Доналд е бил блестящ писател и журналист, познавал е и е разбирал много други явления, но не е можел да проумее собствената си болест.

Само че голяма част от алкохолиците, попаднали в АА, се опитват от самото начало да "разберат" програмата, а не да я приложат.
Снощи имашие известен спор на сбирката и аз пак "огледах" мислено всички алкохолици, които познавам.
И не можах да се сетя за нито един, който прилага програмата и тя да не му е помогнала и той да не е дръпнал напред. В същото време повече са тези, които не опитват програмата, а само философстват за нея. Почти всички от тази група периодично се запиват.

С дразнещата си на моменти праволинейност и упоритост Алки наистина има свойството да оживява форума, когато се появи тук. Което пак си е нещо



Приятелката, не разбрах, като казваш, че 4-та стъпка е препъникамък от собствен опит ли говориш или така по принцип?



Тема Re: Капаните на алкохолизмътнови [re: nekoi]  
Автор nekoi (член)
Публикувано15.09.07 11:11



Книгата е "Избирам свободата", а главата е "Това докторите няма да разберат"





Тема Re: Капаните на алкохолизмa -нови [re: nekoi]  
Автор Пpиятeл_ka (новак)
Публикувано15.09.07 11:27



От собствен опит, nekoi, както е прието в АА. Но не е трудно човек и без да е правил опити, да стигне до същото заключение, нали? А и за тебе не ми се вярва да е било лесно.
"Само че голяма част от алкохолиците, попаднали в АА, се опитват от самото начало да "разберат" програмата, а не да я приложат" - продължавам да съм на мнение, че всеки има свой стил и подход към всяко нещо, кето прави. И нерядко, за до направи, му е необходимо да добие вътрешна убеденост, да изгради собствена мотивация, което пък понякога може да стане единствено с рабирането. Както неведнъж сме говорили: колкото сме еднакви, толкова сме и различни :) Някой може и да може да "доверие", а друг - не; някой може да има подходящ настойник (спонсор) или ;) настойник с подход, а друг - не...
Възможно е и философстването да не е чак толкова вредно, колкото ви се вижда на тебе и на алки - погледни от добрата страна: то показва наличието на някаква мисъл по проблема все пак :) И тук отново ще ти напомня нещо, за което сме говорили и друг път: всеки има свое темпо, различно от това на всички други. Така е, защото всеки върви по свой път, води своите си битки и плаща различна цена.
Хубав ден ти желая! :)



Тема Re: Капаните на алкохолизмътнови [re: aлkи]  
Автор Aня (ентусиаст)
Публикувано15.09.07 11:37



Съгласна съм с много от твърденията. Само едно не разбирам.
Ако аз съм “на потъващия кораб”, как да посмея да протягам ръка и да вадя хората от водата (където могат да си намерят някоя спасителна дъска... или сламка) на този мой потъващ кораб?!
Първо трябва да го закърпя кораба, да се уверя, че плува в добра посока и че е достатъчно здрав, че вероятно няма да потъне (вероятното е усмивка към Висшата сила). И чак тогава да предлагам мястото в него на други хора, в противен случай ще е безотговорно: хайде, качвайте се, ще ни е по-весело да потъваме в компания??!...

ПП.
“Скритата сила” е живо кокетство, Алки - тя си е много явна и всеизвестна. Както и намирането на цаките.


Но... я погледни, кой те събуди теб??

Редактирано от Aня на 15.09.07 12:16.



Тема Re: Капаните на алкохолизмa -нови [re: Пpиятeл_ka]  
Автор nekoi (член)
Публикувано15.09.07 11:41



Разбира се, че всеки има свой стил и метод.
Моят стил и метод ме накараха да се хвана с програмата 9 години, след като се бях запознал с нея. През тези 9 години на няколко пъти съм бил на косъм от смъртта.
Наистина всеки има свое темпо - това беше моето. И изобщо не си въобразявам, че като казвам сега това, някой алкохолик ще се трогне и ще вземе да увеличи своето темпо



Аз продължавам обаче да държа на моето, че философстването в случая работа не върши. Пък ти си дръж на твоето.

И се изненадвам, че 4-та стъпка ти е препъникамък. Очаквах, че за теб може 2-ра и 3-та да те препънат, ама 4-та.
Тя не е била лесна за мен разбира се, но не беше и чак толкова трудна.



Тема Re: Капаните на алкохолизмa -нови [re: Пpиятeл_ka]  
Автор Aня (ентусиаст)
Публикувано15.09.07 11:46



"Само че голяма част от алкохолиците, попаднали в АА, се опитват от самото начало да "разберат" програмата, а не да я приложат"
Ами, на тях просто им е по-трудно.


Но това е техен избор. На мен не ми пречи, че другите хора си имат свои пътища.
“Възможно е и философстването да не е чак толкова вредно...”
Според мен ако философстването е допълнение (продължение, разширение и т.н.) към действието, изобщо не е вредно, напротив, помага да се осмисли действието, тоест да стане по-съзнателно, целенасочено и трайно.
Вредно - или поне безполезно, мъртво - става ако замества действието...



Тема Re: Капаните на алкохолизмa - [re: nekoi]  
Автор Aня (ентусиаст)
Публикувано15.09.07 11:53



Може би за женския пол 4-та стъпка е по-трудна?


Защото и за мен беше доста трудна. В смисъл, че всеки път, когато ми се струваше, че съм направила докрай този безстрашен анализ, в един момент се оказваше, че още нещо съм забравила... и още нещо... и още...
В този смисъл тази стъпка продължавам да я правя до ден днешен. Все още (колкото и рядко да е вече) понякога ми “светка” по някой забравен (или по-скоро: избутан някога от съзнанието ми в отчаян рефлекс на самозащита) спомен, който в известна степен преосмисля направеното преди...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.