Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:51 28.09.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Семената  
Автор Aня (ентусиаст)
Публикувано11.09.07 21:01



Преди малко прочетох една хубава приказка:

Една жена сънуваше, че влиза в новичкия магазин на площада. За голямото си учуване видя зад тегзяха Бог.
Какво продаваш тук? - попита жената.
Всичко, каквото искаш - каза Бог.
Жената реши да поиска най-хубавите неща, за които може да мечтае човекът.
- Искам мир в душата и ума ми и щастие, и мъдрост, и да съм свободна от страх - каза. - И добави след малко - Не само за мен, за всички хора на земята.
Бог се усмихна.
- Мисля, че не си ме разбрала добре, скъпа - каза. - Ние тук не продаваме плодовете, а семената.



Мисля, че същото прави АА. Само че те го раздават...



Тема Re: Семенатанови [re: Aня]  
Автор aлkи (Веселяк!!! :))
Публикувано11.09.07 23:53



Алкохолизмът е болест, която трябва да се вземе на сериозно, без да забравяме че сладки думи с постоянно пудрене на симптомите едва ли би помогнало на някой.
Иска ми се да се извиня на тези, дето мислят че моя подход в отношение на работа по програмата на възстановяване от коварната болест/алкохолизъм е неадекватен (сигурен съм че на много от вас ви се струва да съм безмилостен, ... дрън-дрън), но няма да стане. Аз предпочитам да бъда сигурен и настойчив, от колкото по-късно поради липса на смелост да бъда пишман, че не съм успял да споделя истината с мой събрат и пробвам да го убедя в същността на тази коварната болест "алкохолизъм"!

ПП: Аня, включих се в темата ти, но в поста не говоря дирекно на теб. Иначе, за в бъдеще се надявам да ни предпазваш от свойте спонтанни реакции. Шегувам се! Бъди здрава!



Редактирано от aлkи на 11.09.07 23:56.



Тема Re: Семенатанови [re: aлkи]  
Автор nekoi (член)
Публикувано12.09.07 00:09



[url]Аз предпочитам да бъда сигурен и настойчив, от колкото по-късно поради липса на смелост да бъда пишман, че не съм успял да споделя истината с мой събрат и пробвам да го убедя в същността на тази коварната болест "алкохолизъм"! [/url]

Алки, не се заяждам със следващите редове.
Това дето го казваш и аз го цитирам горе е ясно и без да го казваш. Така смяташ, че трябва да го правиш, така го правиш.

Но имам следния въпрос.
Не ставаш ли някога пишман, ако именно поради твоята смелост и настойчивост, вместо да помогнеш, вземеш, че отблъснеш алкохолика, който има нужда от помощ?
Защото аз мисля, че с новодошлия трябва и малко гъвкавост, и малко пудрене, и малко сладки думи, та да не го стреснем и той да избяга през 9 кръчми в десетата. А като се приобщи, отпусне се, види, че то не е страшно в АА, а напротив, харесва му, тогава е по-вероятно и да приеме програмата на АА.

Не знам, аз така мисля. Все пак една котка може да се одере по 100 начина, казват англичаните.

Въпросът ми е приятелски, та недей да се цупиш сега и да ме питаш кой съм аз, че да ти давам акъл.
Не ти давам акъл, питам просто, защото ми е интересно как реагират новодошлите на твоята смелост и настойчивост.



Тема Re: Семенатанови [re: Aня]  
Авторbohata (Нерегистриран)
Публикувано12.09.07 00:30



Здравей Аня! Семената, за които става дума в приказката - са мечта на повечето хора по света. И лично моето мнение е, че набраздената площ в човешката глава /предназначена за покълването на семената/ - става все по- камениста.....Както смятам, че Истината не се ражда нито в чашата с вино, нито в спора

. Не съм достатъчно информиран , но имаш ли информация дали някъде в АА се практикува и безвъзмездна физическа взаимопомощ? Например корково табло(в помещението за сбирки), с обява от човек, който знае как да се свърши работата, имащ необходимите средства ,но нямащ физическа сила за да я извърши...Нещо такова ми се върти из главата...Може би някои хора имат нужда и от " малка, но от сърце "физическа помощ. Бих помогнал ,ако това ще му донесе душевен мир.Все пак между сеитбата и брането има и други етапи изискващи немалко пот...



Тема Re: Семенатанови [re: nekoi]  
Автор aлkи (Веселяк!!! :))
Публикувано12.09.07 00:36



Здравей, Некой! Съжалявам че после толкоз години работа с тебе, ти си останал с впечатление че аз се цупя на хората от прищявка. Мда, сам си знаеш и избираш, тъй че няма ко да те убеждавам в обратното!


А че алкохоликът щял да прескочи плета за да влезе в десета кръчма е нормално - няма друг начин. Но много от тез приятели са споделяли и съ се оплаквали, че после моята проповед (нъл тъй му викате) та немогли да пият "ей тъй" - някак си не било кът преди, защото ся вече го правят със знание. Сиреч, тяхното съзнание не ги оставяло на мира! Дори имам приятел, който е трезвен бая време ме, та същия ме обвини да съм му развалил апетита след което неможал да пие с кеф!



Тема Re: Семенатанови [re: bohata]  
Автор aлkи (Веселяк!!! :))
Публикувано12.09.07 00:42



Все пак между сеитбата и брането има и други етапи изискващи немалко пот...

Мда, не напразно хората са казали, че лозето иска мотика а не молитва!





Тема Re: Семенатанови [re: aлkи]  
Автор nekoi (член)
Публикувано12.09.07 00:43



Разбрах, Алки. Съгласен съм.
" Тогава открихме, че когато един алкохолик е посял в съзнанието на друг мисълта за истинската пирода на заболяването му, то този човек никога повече не можеше да бъде същият. След всеки запой той щеше да си казва "Може би тези от АА имаха право…" (Първа стъпка)

И при нас има един, дето се оплаква, че откакто тръгнал на сбирки на АА, не му било сладко пиенето, както преди. Макар че то не му е сладко и по друга причина - защото болестта му се влошава прогресивно.
Други пък оставиха сбирките от страх да не им пречат на пиенето, ама поне за един от тях съм сигурен, че ще се върне.



Тема Re: Семенатанови [re: bohata]  
Автор Aня (ентусиаст)
Публикувано12.09.07 01:34



Здравей Бохата. Не, АА не се занимава “организационно” с никакво такова посредничество. Но нали когато хората си стават близки взаимно и се сриятеляват (а това е един напълно естествен механизъм на сбирки), и си говорят (извън самата сбирка: преди, след, в паузите) за своите проблеми, много често намират и помощ - безвъзмездна, приятелска.Познавам доста хора, които и работа си намериха така, и обзаведоха апартамент след предишната разпродажба на всичките мебели, и фирми основаха с приятелската помощ...

...Приказката според мен е точно за това, че “между сеитбата и брането има и други етапи изискващи немалко пот”, макар и между редовете се чете тази истина в нея. Никой от нас не получава нищо наготово. Но получава семената и шанса с потта си да отгледа от тях и плодовете...


Струва ми се, че тази истина е особено важна за “начинаещите”. Като предуреждение и предсказание, и надежда.



Тема Re: Семенатанови [re: Aня]  
Автор bohata (кръстопътник)
Публикувано12.09.07 17:23



Благодаря!



Тема Re: Семенатанови [re: Aня]  
Автор пpиcъcтвaщa (отвреме-навреме)
Публикувано12.09.07 22:30



Казват, че е достатъчно да имаш вяра, колкото едно синапено зрънце, за да можеш да преместваш планини. Аз не вярвах, че програмата 12 Стъпки може да ми помогне - първоначално бях доста скептична. Чудесно е, че има много хора, които показват с личния си пример, че човек може да преодолее болестта си и да живее пълноценен, щастлив и изпълнен със смисъл живот. Когато виждаш, че такова нещо е възможно, просто няма как да не повярваш.

Хубавото на програмата е, че дава възможност човек да се учи не само от собствения си опит, но и от опита на другите. Така синапеното зрънце вяра расте и дава много хубави плодове.

Възможно е твоите грешки да са това, от което се нуждае Света.


Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.