Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:09 15.06.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Капанът на непростена обиданови  
Автор Aня (ентусиаст)
Публикувано02.08.07 16:59



Има при нас една книжка с такова заглавие, позволих си да го използвам като заглавие на темата, защото според мен много точно показва една важна истина, която от няколко дена все ми се върти в главата. Затова реших да на пусна на свободата!



Ние, алкохолиците, сме чувствителни хора – тук много пъти се появяваха такива твърдения. Чувствителни, свръхчувствителни, болно чувствителни. Един от големите авторитети в областта на зависимостите в Полша, д-р Бохдан Воронович, обича да казва, че алкохолик е човек “без кожа”, който много по-болезнено от средностатистическия човек усеща всичко, което го докосва.
Дали това е резултат от нашата болест, дали една от нейните причини – това всъщност няма в момента особено голямо значение за нас. Фактът е, че сме алкохолици и че сме свръхчувствителни.
Човек с такава емоционална структура много по-болезнено приема всички обиди, става по-раним и по-уязвим. Същевременно за един пиещ алкохолик всяка обида и породена от нея болка са много добро оправдание за пиене. Затова в повечето случаи сме се научили да се грижим добре за своите обиди, да ги отглеждаме, да си ги пазим и да ги храним обилно. Със самосъжалението например. С нашата гордост, с гнева ни. С недоверието и подозрителността.
Затова най-често трудно прощаваме. Нали за да простим, трябва да се разделим с тези тъй грижливо отглеждани наши обиди!
Струва ни се, че с акта на прошка подаряваме нещо на друг човек, този, който ни е причинил обидата. Но че сами се лишаваме от нещо, губим нещо...

Една от най-важните точки, които са трасирали пътя на моето трезвеене, беше моментът, когато разбрах (и почувствах, което в случая май е по-важно), че прощаване на обидите е всъщност най-нужно на мен самата. Че непростената обида рано или късно става капан за мен, за моята свобода.

Интересно ми е накой има ли подобен опит и наблюдения?



Тема Re: Капанът на непростена обиданови [re: Aня]  
Автор nekoi (член)
Публикувано02.08.07 18:50



Съвсем наясно съм, че непростената обида е вредна за мен, а не за този, на когото съм обиден.
Не съм от най-най-обидчивите хора (жена ми например определено е по-обидчива от мен, без да е алкохоличка), но все пак и на мен това състояние хич не ми е чуждо.

Проблемът е, че е лесно е да кажеш "прощавам" на думи. Трудно е реално да изчистиш и последната капчица обида от себе си. Да не остане нито помен вътре в теб от това гадно чувство.

Даже преди няколко часа в работата имах подобен случай, почувствах се обиден.
Като си тръгнах пеша, обмислих случката точно с цел да изчистя обидата - казах си, че ако се оставя да изпитвам обида, значи съм глупак, че нищо особено не е станало (то наистина не беше и станало), че човекът не е целял умишлено да ме обиди (в конкретния случай той наистина не го целеше). Мина ми.
В миналото щях да предъвквам цяла вечер тази незначителна случка - и да имам "заслужен" повод да полея обидата с алкохол.

А просто това е човек, с когото взаимно не сме си симпатични и очевидно е лесно да се почувствам обиден от него. Един от начините да не се обиждам от него е да се опитвам да го захаресвам малко повече - независимо от кусурите му и независимо от неговото отношение към мен.

Сега с този пост изхвърлям и последния грам обида, ако някъде из мен се е загнездило още това чувство.

Има достатъчно хубави неща около мен, за да допускам да се тровя за незначителни неща.

На сбирките доста пъти сме говорили за "заслужения гняв" същото е и със "заслужената обида".
Какво да правим, когато някой си заслужава да му се гневим или когато някой наистина силно ни е обидил.
Това пък е свързано с темата за гордостта и т.н. нещата са навързани.
Гордостта, която масово се разбира погрешно и която прави страшно много бели, защото общоприетото мнение е, че е хубаво да си "горд човек".



Тема Re: Капанът на непростена обиданови [re: nekoi]  
Автор Aня (ентусиаст)
Публикувано02.08.07 19:29



“На сбирките доста пъти сме говорили за "заслужения гняв" същото е и със "заслужената обида".
Какво да правим, когато някой си заслужава да му се гневим или когато някой наистина силно ни е обидил.”
Мисля, че точно такива обиди са истински проблем. Истинските. Които наистина нараняват. Които понякога носим в себе си дълги години.
Лошото е, че тук не съществува никакво обективно измерение на силата на обида...



Тема Re: Капанът на непростена обиданови [re: Aня]  
Автор OO7OO7 (откровен)
Публикувано02.08.07 20:39



Здравей Аня!
За обидата, о, за нея цял ден почти си мислех. Това е моят капан, специален "капан". Ако знаеш колко съм обидчив... Nekoi май го е усетил. Един път той ми направи много приятелска забележка, но аз подскочих и му написах.... опровержение и колко не бил прав. После осъзнах, че много си беше прав. Реагирах като малко дете! Не помня дали му се извиних. Сега искам да го направя!
Искам да споделя своя опит за обидата и ще го направя с голямо удоволствие. Не че чак толкоз ще ви впечатля, но поне да го споделя.
Няма да мога пространно да пиша, защото съм в един клуб и ми изтича времето. Когато съм си в къщи съм по-спокоен и мога спокойно да изпиша всичко, което чувствам или съм преживял по повдигнатия въпрос.
Аня, още веднъж ти благодаря за темата, тя е много интересна. И ти също...
Приятна вечер на всички! Извинявайте, ако тук с нещо съм ви досадил . Знам, че ще ми простите, защото това е от болестта ми, наистина!



Тема Re: Капанът на непростена обиданови [re: Aня]  
Автор _koko (минаващ)
Публикувано03.08.07 04:40



Ех, Аня, ........ улучи точно в целта.




Преди малко повече от две години и половина, привечер, се носех странно бодър из улиците в моя град. Бях превъзбуден, но и бях изпил вече много.Това беше времето, в което пиех непрекъснато. И въпреки изпитото, нещо заработи в главата ми. Смътно долавях, че предстои нещо ..... хубаво, интуитивно се оставях това чувство да ме води...

Всъщност това беше последният ми алкохолен ден. Не го бях планирал. Точно в този ден не бях и помислял за спиране и с нищо не напомняше на "обмисляни" дълго / неуспешни / опити да сложа край.Просто се получи !

Пиша всичко това в тази тема, защото има връзка с капанът на непростената обида. Мина доста трезво време преди да започна да се питам: "Защо точно тогава успях ? Кое беше камъчето, което прекатури алкохолната ми каручка ?" - Обидата беше. В онзи паметен за мен ден за пореден път ме бяха нарекли алкохолик. И сега го помня. Този път се бях засегнал.Болеше ме. Въпреки пиенето нещо човешко беше останало в мен и се пробуждаше. По-късно, когато Аня сподели тук една истина, разбрах, че за мен болката от пиенето беше станала по-силна от болката на непиенето...Оказа се .... любовта беше. Жената, която обичах ме "срита" така здраво, че още ми държи влага.

Та така, Аня, обективното измерение на силата на "обидата" за мен се оказа моята свобода. Останалите обиди даваха само храна на смосъжалението ми и "повод" да продължавам да пия. Това е минало. Настоящето ми е безалкохолно и нормално. Бъдещето ... Вярвам, че ще бъде добро. Това зависи преди всичко от мен.

Няма да мога да пиша тук /предполагам/ дълго време. Обстоятелствата го налагат. Предстои ми важна стъпка и трябва да събера мислите си в друга посока. Имам да догонвам собствените си чувства.

Благодаря на всички, че ми дадохте възможност да греба с пълни шепи от опита ви. С нищо не бих могъл да заменя това, което научих тук.

От сърце Ви желая да бъдете здрави и трезви! Наистина е от сърце!



Черта

Калин Донков


Какво ли във природата се случи
и границата кой определи,
та изведнъж над уличката скучна
до тук вали, нататък - не вали.

И просто, за да идеш в магазина
или пък до аптеката отвъд,
от слънчева в дъждовна половина
ще трябва да претичаш всеки път.

И иронично от дъжда издебнат,
за да прекрачиш мокрия му праг,
решителност събираш. Вярно, дребна,
но някаква решителност все пак.

Защо се колебаеш пред чертата?
Не може да се заобиколи!
Човече, та това ти е познато:
до тук боли. Нататък не боли...



Бъдете себе си не защото "реалноста е коварна, а алкохолната смърт виси над нас и всеки момент би ни погълнала", а въпреки това!

Щях да пропусна да се извиня за "среднощните постове". Съжалявам, по това време съм свободен.

Лали, Моан - благодаря Ви !

Редактирано от _koko на 03.08.07 04:43.



Тема Re: Капанът на непростена обиданови [re: Aня]  
Автор Пpиятeл_ka (новак)
Публикувано03.08.07 09:32



"Струва ни се, че с акта на прошка подаряваме нещо на друг човек, този, който ни е причинил обидата. Но че сами се лишаваме от нещо, губим нещо... "
Всъщност не е така - поне според изживяното от мен. Беше случка отпреди 20 и кусур години, но никога не си позволих да я забравя. Бях наранена - много дълбоко. Физически, емоционално и на всички нива, които можеш да си представиш. Обидата беше така дълбока, че разбрах какво означава изразът "мразя този човек от дъното на душата си" (за разлика от многото видове любов, омразата е само един вид - този). Не можех да мисля за нищо друго. Няколко седмици по-късно разбрах, че ако продължавам така, ще проваля живота си. Не на шега. Просто нямаше да издържа на силата на това чувство. Така, както любовта ни дава сили и вкус към живота, така обидата и омразата действат с обратен знак. Не бих могла да възстановя веригата от мисли, разбира се: тогава бях страшно объркана и много млада. По някое време осъзнах, че въпреки желанието ми, не мога да накажа този човек. После, че наказанието всъщност не е моя работа. А после му простих.
И тогава усетих колко хубаво е чувството да простиш: то е като да свалиш огромен товар от себе си; нямах чувство на загуба, а напротив - сякаш бях станала по-богата и по-истинска. Омразата изчезна. Отново бях жива. И оттогава всяка волна или неволна обида към мене не наказвам с омраза. По-лесно е човек да намери силите да прости, отколкото да живее с нея :)



Тема Re: Капанът на непростена обиданови [re: _koko]  
Автор Aня (ентусиаст)
Публикувано03.08.07 10:46



Коко, пожелавам ти успех в твоето важно начинание! И със спокойствие да прекрачаш своята Черта за да догониш чувствата си.


Благодарение на твоите среднощни часове много пъти сутрин за “добро утро” получавах като хубав подарък умните ти среднощни думи. Благодаря ти!
Върни се при нас когато можеш.



Тема Re: Капанът на непростена обиданови [re: Пpиятeл_ka]  
Автор Aня (ентусиаст)
Публикувано03.08.07 11:07



“...разбрах, че ако продължавам така, ще проваля живота си... Така, както любовта ни дава сили и вкус към живота, така обидата и омразата действат с обратен знак...”
Точно така, много хубаво си го казала.
Ти си съумяла да го разбереш или просто интуитивно да го усетиш. Но много хора не успяват...
Преди няколко месеца случайно се заприказвахме за това в “напредналата” ми група, с хората с повече от 1 година трезвеност. Тогава бяха четирима. И се оказа, че ВСИЧКИТЕ съхраняват дълбоко в себе си чувството за силна, болезнена обида. Към малтретиращия някога, а отдавна вече покоен баща. Към майка алкохоличка заради постоянно отхвърляне и липсата на истинското детство. Към безразлични (или безсилни откъм умението да проявяват чувствата?) родители заради студенината вкъщи...
Значи, целия си възрастен живот тези мъже са живяли с това чувство... Колко трудно им беше да го видят! Да докоснат тези дълбоко скрити емоции... Да осъзнаят, че всъщност те до голяма степен детерминират живота им - точно както ти го каза: действат с обратен знак - отнемат сили, чувство за смисъл, за собствено достойнство...



Тема Re: Капанът на непростена обиданови [re: Aня]  
Автор Пpиятeл_ka (новак)
Публикувано03.08.07 18:18



Ами, не знам - от много години този спомен, който не си позволявам да забравя, извиква у мен единствено радост и благодарност, че успях да съхраня себе си тогава. Затова и не го забравям - най-вече заради усещането за лекота, след като простих. Мисля, че умението да простиш е разновидност (или разклонение) на щедростта - но това е щедрост, насочена според моето виждане навътре, към самия себе си - това е даване на нова възможност за реализация на доброто, заложено у всеки от нас. Вероятно някой би казал (и несъмнено ще има такъв), че това е своего рода подхранване на егото. И какво от това? - всеки се нуждае от утвърждаване от околните и от себеутвърждаване. Ако винаги сме обидени на някого (а който търси защо - намира, :) нали?!), кога изобщо бихме успели да мислим за нещо друго, да се отдадем на нещо, да обичаме и да работим? Тук се сещам за едно изречение: "Който иска - намира начин, който не иска - намира си оправдание" и то кореспондира с желанието да си намерим оправдание за пиенето си. Жалко е, че няма начин като в математиката всичко да е чисто и ясно, поддаващо се на пресмятане. Защото всеки от нас е уникален, макар и немного различен от другите. А може пък и да не е жалко, всъщност и в това има очарование :)



Тема Re: Капанът на непростена обиданови [re: Пpиятeл_ka]  
Автор Aня (ентусиаст)
Публикувано03.08.07 18:41



“...от много години този спомен, който не си позволявам да забравя, извиква у мен единствено радост и благодарност, че успях да съхраня себе си тогава. Затова и не го забравям - най-вече заради усещането за лекота, след като простих...”
И мисля, че точно затова твоят опит е страшно важен и ценен!
Това, което пишеш, е нещо, което много други хора постигат адски трудно (или не постигат въобще...).
Приятелко, мисля да посъбера малко материал по тази тема за “Арка” (всъщност донякъде затова я пуснах тук тази тема - защото започнах да я “обработвам” в главата си с тази цел) - искам да те помоля, след като имаш толкова позитивен опит в тази област и толкова хубаво умееш да говориш за него - напиши го мъничко по-широко за да го подарим на хората! Какво ще кажеш?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.