Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:15 22.09.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема как разбирате кога сте зависиминови  
Автор37 (Нерегистриран)
Публикувано16.07.07 20:47



или с други думи, как разбирате, че положението е сериозно?
от доста време редовно пия бира (около 2-3 литра на ден) като избягвам твърдия алкохол и особено злоупотребата с него, но нещо ме гложди, че системното пиене на бира може да ме доведе до алкохолизъм. преди половин година имах психично разтройство от натрупали се проблеми и поредица яки напивания. тогава докторите ме посъветваха да спра или да намаля пиенето на бира, но след като отшумя кризата се върнах към стария си режим в леко олекотена форма - 4-6 бири на ден и рядко по някое по-хард питие. засега се успокоявам, че не съм се напивал от 6 месеца, но дали това е достатъчно да считам, че не съм зависим?



Тема Re: как разбирате кога сте зависиминови [re: 37]  
Авторeднa (Нерегистриран)
Публикувано16.07.07 21:03



И аз имах дълъг период, в който пиех само бира - между 2-4 литра на ден, и си мислех, че не съм зависима.
Когато спрях да пия бира, минах само на вино около 750 до 1литър и половина стигах понякога, и пак си мислех, че не съм зависима.
Всяко системно пиене, особено в голямо количество е зависимост.
4-6 бири на ден не е малко и според мен е зависимост. 4-6 бири е равно приблизително на 200-300 водка.



Тема Re: как разбирате кога сте зависиминови [re: eднa]  
Автор37 (Нерегистриран)
Публикувано16.07.07 22:50



мдаа, превърнато във водка, количеството е меко казано обезпокоително. но моя въпрос беше по скоро - в кой момент от системното пиене и по какъв начин осъзнахте, че сте зависими? някой близък ли ви го каза, увеличихте дозата и злоупотребите или най-лошото затъвайки в блатото от проблеми...



Тема Re: как разбирате кога сте зависиминови [re: 37]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано17.07.07 07:54



в кой момент от системното пиене и по какъв начин осъзнахте, че сте зависими?

Имах съмнения, че нещо не е наред с моето пиене, от момента в който забелязвах, че пия повече от "общоприетото". Но веднага си намирах всякакви причини и "оправдания" за това. Мислех си, че "мога да нося" и за това пия толкова. Такава ми е мярката. Случвало се е близките да ми подмятат, че много пия, но аз не се впечатлявах особено. Правех така, че да не "виждат" колко точно пия, ако сме заедно. Криех се и пак си пиех.. Вече изгубих "мярката".

Когато почнаха да ми се губят моменти, без спомен в главата, съмненията ми, че нещо не е наред, се засилиха. И когато опитах да спра да пия за няколко дни само /за проба/ и НЕ МОЖЕХ да го направя, тогава ОСЪЗНАХ, че съм зависима. Осъзнах, но продължих да пия, докато затънах в блатото от проблеми..

Когато ПРИЕХ осъзнатия факт, че съм загубила контрол над пиенето и ПРИЗНАХ, че съм безсилна пред алкохола и живота ми е станал неуправляем, то тогава ми дойдоха сили, спрях да пия и пренасочих освободената енергия към реализация на себе си в новия ми живот в трезвеност. И така все повече ми харесва.



Не е нужно да се чака "дъното", може да се избегне навреме. Алкохолизмът е коварна болест, протичаща през определени етапи. Финалът е лудост или смърт. Защо да рискуваме да се стигне до там?!



Тема Re: как разбирате кога сте зависиминови [re: 37]  
Автор OO7OO7 (откровен)
Публикувано18.07.07 22:03



Здравей 37!
Тука съм нещо като спец по бирените запои. Без да се впускам в подробности само ще ти кажа, че моят "казус" е досущ като твоя. Моята любима бира също, макар и бавно ме доведе до моето дъно. А как го разбрах? Много лесно - и с бира се напивах, наливах и ми се случиха доста не лицеприятни неща. Вече не можех без нея. Започнех ли също не бях в състояние да се контролирам. Карах до край. За мен, който не е в състояние да се контролира, независимо от това дали с бира или не, е алкохолно зависим. Такъв съм и аз, признах това и от почти три месеца не пия. Беше трудно, но се справям. Опитай да спреш за ден-два или повече и сам ще усетиш къде се намираш. Просто се тествай... Ако те интересува можем да обменим повече опит. Бих ти разказал повече неща от моя минал опит на заклет член на бирената партия, по-точно на най-екстремистката й фракция. Може да ти е от полза. Успех!



Тема Re: как разбирате кога сте зависиминови [re: OO7OO7]  
Автор37 (Нерегистриран)
Публикувано23.07.07 12:48



Привет 007,
и при мен историята не е само бирена. като притежател на партийна книжка на бирената партия и аз съм имал уклон към твърда фракционна дейност :) през студетските години яко участвах в запои, а и след това, но тогава не ми правеше впечатление - кой не го правеше. младостта понася какво ли не. след това започнаха да ми се появяват бели петна в паметта след мощен запой и реших, че ще мина на бира, като се контролирам за да не се напивам. последните месеци го постигам. тествал съм се да не пия бира седмица-две, но усещам вътрешен дискомфорт, става ми тъпо, защото трябва да призная, че съм алкохолик. иначе, няма да има причина да се лишавам от една-две бири на обяд и две-три вечер. не мога да си представя да се наливам с вода и сокове - кара ме да се чувствам нещо болен и различен от другите. признавам, че съм пристрастен към бирата, старая се винаги да има студена бира, когато седна на маса. и така стигам до дилемата - как да не се лишавам изцяло от удоволствието да изпия някоя друга бира, но и да променя навика си, така че да не стигам до зависимост. засега съм решил да спра пиенето на бира вечер в къщи. знам, че ще ми е много трудно, защото навика е втора, ако не първа природа на човека. тези жеги хич не ми помагат да си определя дата, от която да си купувам минерална вода и сокове вместо бира.



Тема Re: как разбирате кога сте зависиминови [re: 37]  
Автор nekoi (член)
Публикувано23.07.07 13:50



Появата на бели петна е тревожен сигнал.
Решението да се премине на бира, за да е по-слаб алкохолът, са взимали почти всички алкохолици.
Но това оше не означава, че ти си алкохолик.
Жена ми изпива всяка вечер по 2 бири (през деня обаче никога не пие). Твърд алкохол почти не близва. В един период се тревожех за нея, че и тя е зависима, но се успокоих.
Тя не е алкохоличка, макар че по свой начин е зависима от двете вечерни бири.

не мога да си представя да се наливам с вода и сокове - кара ме да се чувствам нещо болен и различен от другите

От кои другите?
Ако се огледаш около себе си, ще видиш колко хора се "наливат" само с вода и сокове. Само че на теб не ти се иска да го видиш. И аз като пиех, се оправдавах, че всички пият.
Аз пък мисля, че си по-различен от другите като пиеш всеки ден по 5-6 бири.

Хубаво е, че се самонаблюдаваш и се замисляш.



Тема Re: как разбирате кога сте зависиминови [re: 37]  
Автор val999 (трезвен засега)
Публикувано23.07.07 15:37



В отговор на:

... засега съм решил да спра пиенето на бира вечер в къщи. знам, че ще ми е много трудно...




Здрасти 37, аз познавам много хора, които си пият по 1-2 бири на обяд и по 2-3 бири вечер и те не са алкохолици. Мисля, че и никога няма да станат. Те си пиеха толкова и преди 15 години и сега. Сигурно ще си ги пият и занапред. Да са живи и здрави. Аз моите бири и водки ги изпих авансово по много.

Та ако ти можеш да си ограничиш пиенето както казваш, значи няма от какво да се притесняваш. Ако не стане номера обаче значи може би имаш проблем. На това дето сега ще го пробваш, ние му викаме "контролирано пиене" и при зависимите от алкохол хич не се получава. Напротив, след това пиенето става повече.

Хубаво е, че си дошъл в този форум и че явно малко се притесняваш от биричките. Така е по-добре, отколкото да се замислиш по въпроса, когато нещата са почнали да се скапват напълно.



Тема Re: как разбирате кога сте зависиминови [re: val999]  
Автор37 (Нерегистриран)
Публикувано23.07.07 18:06



благодаря за позитивното мнение. както споменах преди шест месеца имах проблеми с психиката и паметта и тогава се притесних яко, че съм завършен алкохолик, макар че психотерапевта ми не каза подобно нещо. зачетох се в този форум и съвсем се поуплаших. доколкото разбирам коварството на тази болест е, че осъзнаваш зависимостта, едва когато си преминал "рубикона" и не можеш да се върнеш в лоното на "нормално пиещите" хора. реших да пиша в този форум с надеждата, че за пишещите тук са известни точните симптоми на алкохолизма, особено в ранна фаза, но се оказва доста индивидуално - от редовно пиещите просто някои стават алкохолици, други не. в редките периоди на непиене на бира не съм изпитвал форми на абстиненция (това, което вие описвате) и това ме кара да мисля, че мога да постигна "контролирано пиене" и да не се притеснявам.



Тема Re: как разбирате кога сте зависиминови [re: 37]  
Автор val999 (трезвен засега)
Публикувано23.07.07 19:22



Здрасти 37, стискам ти палци твоето контролирано пиене да се получи

Ако все пак не стане работата винаги можеш да получиш помощ в Анонимни Алкохолици. За добро или зло, зрънцето на съмнението е посято в теб и това може би ще ти е от полза. Пък и в АА човек научава много неща за себе си, за които никога даже не е и подозирал. Аз например разбрах най-накрая какво означава: "Дойдох в АА да спася тялото си и съвсем случайно разбрах, че между другото имам и душа"




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.