Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:50 30.06.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Тема Какво могат да направят близките на зависимнови  
АвторБpaтът (Нерегистриран)
Публикувано17.07.07 17:28



Здравейте,стигнах до вашия клуб в търсене на решение на кофти проблем
Слава Богу , аз не съм зависим, но от 2-3 години при мен дойде да живее брат ми понеже се разделиха с жена си, заради неговия проблем с алкохола.От близо 5-6 години той пие редовно ,като на 2-3 месеца прави запой за няколко дни.Преди 4 год. се пробва да се лекува в заведение но без особен успех.Откакто е при мен все се надявах че ще се стегне и ще се оправи ,но напоследък става дори по-зле и си мисля ,че без професионална помощ няма да мине. Незнам доколко е ефективно медикаментозното лечение-той има неуспешен опит в това,наблизо няма клуб на АА и се чудя по какъв начин да му помогна.
Аз съм на 33, а той на 38
Благодаря предварително за съвета ви



Тема Re: Какво могат да направят близките на зависимнови [re: Бpaтът]  
АвторCecтpaтa (Нерегистриран)
Публикувано17.07.07 18:42



Много съжалявам за теб и съдбата ти да имаш брат алкохолик.
Това, което можеш да направиш, е:

1. Да дадеш срок от 3 часа (или 3 дни) на брат си да се изнесе на хотел, на квартира или където намери за добре. Да го оставиш сам да понесе отговорността за собствения си живот.

2. Да му кажеш (ако го свариш трезвен и спокоен) да не те търси по никакъв повод и да избягва срещи с теб.

3. Да се опиташ да не мислиш за него - нито с добро, нито с лошо.

4. Да организираш живота си така, че брат ти да не присъства в него.

5. Да му дадеш адрес на някоя сбирка на Анонимни алкохолици.

6. Да спасяваш себе си от ужасната съзависимост, която те дебне. Повярвай ми, няма по-страшно от това алкохолик да те завърти в орбитата си и да провали живота ти.

7. Да не мразиш брат си, защото той е болен.

8. Да не забравяш никога, че по обещаният клетви, заричаният оправдания, агресия срещу най-близките, насочването на вината извън тях - по всичките тия дисциплини алкохолиците са световни шампиони.

9. Да помниш, че всеки алкохолик е такъв до края на дните си. Единици от тях успяват да се отскубнат от болестта си, да отрезнеят, да преобърнат живота си в положителна посока, да се променят. Повечето просто си остават болни хора с намален или загубен умствен капацитет, егоцентрични, живеещи на биологично ниво и неспособни да се справят с живота си.

10. Помни, че никой близък човек не може да помогне на алкохолик. Моли се дано Бог му помогне.

11. На теб също Бог да ти е на помощ.

Пожелавам ти да имаш достатъчно сили да се спасиш от брат си и да живееш своя собствен живот, без да позволяваш никой да ти отнема правото на щастие и спокойствие.



Тема Re: Какво могат да направят близките на зависимнови [re: Cecтpaтa]  
АвторNezavisima (Нерегистриран)
Публикувано17.07.07 19:41



Ама разбира се,Сестрата! Абе я направо давай т.12- Вземи го разстреляй тоз брат алкохолик.Направо ни разстреляйте всички-да се освободите и да живеете щастливо и спокойно!


А за Братът- тука във форума има и други близки на алкохолици,които са писали по тази тема.Прочети постингите на хората и прецени как да действаш от тука натам.Сигурна съм,че и по твойта тема ще се включат клубари,които ще ти дадат накои отговори.Успех! Ако не се получи-следвай съветите на Сестрата!



Тема Re: Какво могат да направят близките на зависимнови [re: Бpaтът]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано17.07.07 20:29



По какъв начин да му помогна?

За начало прочети

и прегледай материалите в сайта - Надежда и помощ за всички, чиито живот е засегнат от някой който пие твърде много – съпруг или съпруга, брат или сестра, дете или родител, приятел или любим.
Обърни по-специално внимание на:

Може да ти дойдат идеи как да помогнеш на брат си. Все от някъде се започва. Успех!



Тема Re: Какво могат да направят близките на зависимнови [re: Бpaтът]  
Автор OO7OO7 (откровен)
Публикувано17.07.07 21:04



"Сестричката" е много строга. Не и се сърди. Предполагам, че няма да я послушаш и оставиш брат си на улицата, т. е. на бунището. Опознай основните принципи на нашето движение и се опитай в трезво състояние да го "посветиш". Снабди го с литература за АА. Можеш да я изтеглиш от сайта на АА. Може би ще се заинтригува или замисли. Опитай. Тук ще ти дадат още по-добри съвети, вслушай се в тях, но брат си не гони, а намери възможно най-добрият начин да му помогнеш.



Тема Re: Какво могат да направят близките на зависимнови [re: Eми®]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано17.07.07 21:18



Скоро не бях влизала в сайта на Alanon, и сега забелязах, че има нови материали.

В "Интересно и полезно" са качени две книги:

и - за процеса на лечение на алкохолика. Поведението на най-близките хора по време на този процес. Информацията е поднесена във формата на въпроси и отговори.

Откъс от първата:
Семейството на алкохолика, дори и най-любящото семейство, обикновено му вреди, подхранва неговата болест. Също както алкохолика, семейството вярва, че пиенето или непиенето е въпрос на свободен избор и на силна воля. И иска да помогне на алкохолика да усили волята си. Посвещава му се, грижи се за него, изисква тържествени обети. И всичко напразно. Семейството прави същата тази грешка, която прави и алкохоликът и преживява същите фрустрации.

Семейството на алкохолика също трябва да престане да се бори. Да признае, че е безсилно спрямо алкохолизма на най-близкия си човек. Едва тогава то ще може да му помогне. Единственият начин, по който семейството може да помогне на алкохолика, е да го остави на мира. Да не настоява, да не убеждава, да не крещи, да не умолява. Но същевременно и нищо да не върши вместо алкохолика: медицински свидетелства, заеми или бележки за неявяване на работа; да не го оправдава с болестта. Да не почиства пиянските му боклуци. Нека той да пие на своя отговорност. Всеки алкохолик на своя отговорност, без неумело обичащите го близки и приятели, би пил наполовина по-кратко; много по-рано би достигнал до своето дъно.

Много полезен и увлекателно написан материал. За движението на Анонимните Алкохолици, за алкохолизма като болест, за това как да я разпознаем и какви са характерните и черти и защо АА се справят толкова успешно с тази болест.



Тема Re: Какво могат да направят близките на зависимнови [re: Nezavisima]  
АвторCecтpaтa (Нерегистриран)
Публикувано17.07.07 23:40



Не, няма да те застрелям. Нито теб, нито когото и да е. Тия филми със стрелбите са в твоята глава, а не в моята. Опитвам се да споделя горчив опит с брат по съдба. Както и вие се опитвате да споделяте своя опит, нали не се лъжа?
Впрочем ти и тези като теб сами сте се застреляли. Мъртви сте отдавна. Но за съжаление и тези покрай вас са мъртви. Просто всичко, до което се докосне алкохоликът, се превръща в боклук. Ужасно е, но факт, драга ми Nezavisima.
Пожелавам ти трезвост. Трезвостта е важно, макар и недостатъчно условие човек да види нищожността си.



Тема Re: Какво могат да направят близките на зависимнови [re: Eми®]  
АвторCecтpaтa (Нерегистриран)
Публикувано17.07.07 23:55



Еми,
Колкото пъти някой близък на алкохолик влезе тук и потърси помощ, толкова пъти ти го препращаш към ИНТЕРВЕНЦИЯ. Тази дума дори не мога да си я представя, написана с малки букви. Винаги с главни букви, винаги в синьо. Винаги водеща към текст, който би следвало да бъде прочетен от търсещия помощ.
Ти прочела ли си ИНТЕРВЕНЦИЯ?
Хайде, бъди честна и кажи ти самата би ли се поддала на подобна интервенция преди 1 година, 2 месеца, 1 седмица и т.н..., когато все още пиеше? Кой от близките ти можеше да те интервенира и как? Имаше ли тогава сила, която да те спре? Щеше ли да те спре майка ти, брат ти, детето ти?
Знам, че каквото и да отговориш, истинският отговор е НЕ.

Като човек, живеещ с алкохолик, искам да ти кажа, че оня текст с ИНТЕРВЕНЦИЯТА е глупав, повърхностен, клиширан и съветите в него не вършат абсолютно никаква работа. Имам чувството, че е написан от алкохолик и е предназначен да хвърли поредния прах в очите на близките на алкохолиците. Да ги зареди за пореден път с надеждата, че има изход, за да продължат да дундуркат пияното животно вкъщи. Да продължат да потъпкват собственото си щастие в името на спасението на един обречен човек.
Знам, че от алкохолик не може да се очаква и изисква честност, но бъдете понякога и честни. И мъничко по справедливи. И не препращайте поредния разплакан близък на алкохолик към ИНТЕРВЕНЦИЯ. Защото вие по-добре от всички знаете, че ИНТЕРВЕНЦИЯ отвън няма.



Тема Re: Какво могат да направят близките на зависимнови [re: Cecтpaтa]  
Автор _koko (минаващ)
Публикувано18.07.07 00:02



"Впрочем ти и тези като теб сами сте се застреляли. Мъртви сте отдавна."

Първо даваш една "солидна" 11 точкова програма за действие.
Сега правиш обобщаваща "констатация" .
Може би си имаш лични причини да мислиш в тази посока, но аз лично не съм нито застрелян, нито мъртъв. Останалите тук - също.

Факт, драга ми , Сестрата!



Тема Re: Какво могат да направят близките на зависимнови [re: _koko]  
АвторCecтpaтa (Нерегистриран)
Публикувано18.07.07 00:17



Изказвам своето мнение. Така мисля аз, А ти не се обиждай веднага. Няма смисъл. Нито ти ще дойдеш на моя тротоар, нито аз ще пресека към твоя. Различни сме и слава Богу. Не вярвам да има човек, който да е щастлив от факта, че по света има алкохолици. Но още повече не вярвам някой от алкохолиците да разбере какво е да си "на другия тротоар". Именно тях жаля - тези, които са били прокълнати да преживеят живота си покрай алкохолик.
Пожелавам ти и на теб трезвост. И повече толерантност към чуждото мнение.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.