Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:26 03.06.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Стъпки 1-3нови  
Автор .Karata. (минаващ)
Публикувано09.07.07 15:48



1. Ние признахме, че сме безсилни пред алкохола, че пракически сме загубили контрол над живота си.
2. Повярвахме, че Сила по-висша от самите нас може да ни възвърне здравия разум.
3. Взехме решение да поверим волята и живота си в ръцете на Бога, такъв какъвто всеки от нас Го разбира.

Тези Три Стъпки понякога може да се резюмираме така: “дойдохме”, “опомнихме се”, “повярвахме”. Именно признанието на собственото си безсилие (Първа Стръпка) допринесе за идването ни в АА. Надеждата, че ще си върнем здравето (Втора Стъпка) ни помогна да се опомним, да дойдем на себе си, да спрем да лъжем и да фантазираме, а съществуващата в нас празнота пожелахме да запълним с духовно пробуждане. Чрез акта на поверяване (Трета Стъпка) ние получихме вяра в Сила по-висша от самите нас, с доверие предавайки под нейната закрила и ръководство нашия живот и воля.
Има още една интерпретация на тази “тристъпка”: “Аз не мога”; “Бог може”; “ще му разреша”. В Първа Стъпка признахме, че ние сами не можем да оздравееем от алкохолизма. Във Втора Стъпка повярвахме, че Бог ще ни върне здравето и ще ни помогне да запазим нашата трезвеност. В Трета Стъпка, ние Му поверихме нашия живот и воля, да направи за нас това, което ние не можем да направим със собствените си сили.

Стъпка Първа

В Първата Стъпка признаваме искренно и конкретно какъв е нашият проблем. Признаваме факта, че сме алкохолици. Алкохолиците са хора, които са безсилни пред алкохола. В резултат на това безсилие сме неспособни да управляваме живота си. Звучи привидно просто, но работата върху тази Стъпка изобщо не е лесна. Макар от друга страна, според Голямата Книга, това е единствената от Дванадесетте Стъпки, която можем да “преработваме” в съвършена степен. Към съвършеното изпълнение на принципите, съдържащи се в останалите Стъпки, можем само да стремим.
Значимостта на Първата Стъпка се състои в това, че прецизира нашия проблем. Защото докато не го разпознаем, няма да намерим начин за неговото разрешение. А нашият проблем е безсилие пред алкохола и произлизащата от това неспособност да ръководим собствения си живот. Някои алкохолици смятат, че източникът на техните проблеми не е пиенето, а например работата, съпругата/ съпругът, децата или лошият късмет. Но ако смятаме, че нашият проблем се намира някъде извън от нас, то начинът за неговото разрешение ще търсим на неподходящо място.

Стъпка Първа е единствената, която можем да “преработим” в съвършена степен


Стъпка Втора

Във Втора Стъпка откриваме, че нашето положение съвсем не е безнадеждно – надежда ни носи признаването на някаква Сила, по-голяма от нас самите. Ето какво казва по този въпрос Голямата Книга: “Нашият основен проблем е пълната липса на духовна сила. Необходимост за нас стана намирането на такава Сила, с помощта на която бихме могли да живеем. Това трябваше да е СИЛА, ПО-МОГЪЩА ОТ НАШАТА СОБСТВЕНА”.


Във Втората Стъпка ние откриваме, че нашето положение не е безнадеждно

От Втората Стъпка, произтича още нещо: като действащи алкохолици не само не владеехме своето пиене и живота си - нашето поведение бе проява на своего рода “лудост”. АА дефиницията на лудостта казва, че тя се състои в повтарянето на една и съща грешка с надежда, че някой си път резултатът ще бъде различен.

Когато пиехме, животът не само ни се изплъзваше от ръцете, но и напомняше лудост

Нашата по-висша Сила – действайки чрез нас и съвместно с нас - може да ни върне здравето. Преди обаче да намерим в себе си готовност да правим това, което трябва, най-напред трябва да се доверим на някаква Сила, по-голяма от самите нас и да се съюзим с нея. Тъкмо този процес протича в нас по време на работа над Стъпка Втора.

Стъпка Трета

Стъпка Първа ни позволява да приемем нашия основен проблем: безсилие пред алкохола и несопсобност да управляваме своя живот. Стъпка Втора ни донесе решение: Сила, по-голяма от самите нас, която може да ни върне здравето. Стъпка Трета ни подсказва как да се възползваме от това решение: да поверим нашата воля и нашия живот под закрилата на тази по-висша Сила.
Бил Уилсън е написал: “Ефективността на цялата Програма на АА зависи от това, дали наистина добросъвестно и искрено взимаме решение да отдадем волята и живота си в ръцете на Бога, такъв какъвто всеки от нас Го разбира”.
“Бог такъв, какъвто всеки от нас Го разбира” означава Бог в собствената ни представа – даже дори ако това въобще не е Бог. Като членове на АА ние сами си избираме концепция за по-висшата Сила. В края на краищата всеки има някаква идея за Бог или неБог, но Нещо, което много мощно влияе върху живота ни. В работата си над Третата Стъпка трябва да огледаме тази концепция и да я опишем.


За Бог трябва да знаем само толкова, че ние не сме Той

Третата Стъпка не може да бъде преработена в съвършена степен. Опитът показва, че “поверяваме” толкова често, колкото “вземаме обратно”. Ние взимаме решение за послушание спрямо Висшата Сила и се отказваме от него – и така по много пъти. Но не преставаме в усилията си. Третата Стъпка ни обръща внимание на боричканията с нашата Висша Сила. Дали във всичките си начинания ще сме съгласни с Нейната ръководна воля и намеренията Й спрямо нас или ще продължим да живеем самоволно и по свой начин?



Тема Re: Стъпки 1-3нови [re: .Karata.]  
Авторaлkoxoлиk (Нерегистриран)
Публикувано09.07.07 16:53



А защо през цялото време се говори за Бог?
Това означава ли, че невярващите в Бог са осъдени да бъдат алкохолици???
Именно непрекъснатото повтаряне на "Бог, Бог, Бог, Бог" според мен малко плаши. Навява идея за секта. А и богове има много.
Не знам, никого не искам да обидя, само споделям впечатления....
А висши сили има много.



Тема Re: Стъпки 1-3нови [re: aлkoxoлиk]  
Автор .Karata. (минаващ)
Публикувано09.07.07 17:01



В отговор на:

А защо през цялото време се говори за Бог?




“Бог такъв, какъвто всеки от нас Го разбира” означава Бог в собствената ни представа – даже дори ако това въобще не е Бог."



Тема Re: Стъпки 1-3нови [re: aлkoxoлиk]  
Автор OO7OO7 (откровен)
Публикувано09.07.07 18:05



"...Навява идея за секта. А и богове има много..."

И аз така мислех, когато се четях литература за АА. Още на първата сбирка това мое съмнение се разсея почти мигновено. Разбрах, че това са хора, обединени около една и съща цел - да водят ежедневна борба с алкохолната си зависимост, да спрат да пият. Наистина, има както знаем много Богове. Всяко човешко същество вярва в своя Бог. Моят е Исус Христос. Никой в АА не е оспорил това мое право, моята вяра. Също и аз на другите. Никои не се интересува от религиозната принадлежност на другите, както и аз за тяхната. Не провеждаме никаква религиозна пропаганда. Всеки се моли на Своя Бог, така както го разбира. И аз уважавам това тяхно право. И при нас то е свещено и неприкосновено. В това съм напълно убеден, защото в противен случай второ мое посещение на сбирка нямаше да има.
С приятелски поздрав и пожелания за успехи всякакви!



Тема Re: Стъпки 1-3нови [re: aлkoxoлиk]  
Автор girasole (усмихната)
Публикувано09.07.07 20:37



Кара, много много ти благодаря!
Именно първите три стъпки си припомням всяка сутрин. Когато зная, че тази сутрин аз ВСЕ ОЩЕ съм зависима, ми е по-лесно да поверя волята и живота си в ръцете на Бог, моя Бог, такъв какъвто Го разбирам.


А защо навсякъде се споменава за Бог?
Ами, просто за удобство. Толкова дълго съм била в ръцете на разрушителна сила, мислейки се за свободна! Сега съвсем доброволно съм в Божиите ръце, и съм наистина свободна!
Защо? Ами защото ако отново Го изместя от центъра на живота си, какво ще стане? Оставам аз, и става страшно.
Наистина казвам Бог за удобство, но може както ти е удобно - Висша Сила, Всемирният Разум, Майката Природа, и още и още, както и друг човек, или група от хора. Въобще всичко, което ме е довело до живот в трезвеност. Нещо или Някой, в когото вярвам.


Усмихни се, има изход!

Редактирано от girasole на 09.07.07 20:38.



Тема Re: Стъпки 1-3нови [re: aлkoxoлиk]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано09.07.07 22:21



“Бог такъв, какъвто всеки от нас Го разбира” означава Бог в собствената ни представа – даже дори ако това въобще не е Бог."

И аз така бих обяснила намесата на Бог (Висша сила) в Програмата на АА.
В никакъв случай невярващите в Бог са осъдени да бъдат алкохолици. Напротив, аз не съм религиозна, но намерих ВЯРА, така както аз си я разбирам, и когато се уповавам на тази моя вяра, постигам успехи във всичко. Това ми помага да не се тревожа за утрешния ден, да гледам позитивно на живота и да бъда силна духом.



В Голямата книга има една глава:
Прочети я, за да ти се изяснят по-добре нещата.



Тема Re: Стъпки 1-3 [re: Eми®]  
Авторaлkoxoлиk (Нерегистриран)
Публикувано09.07.07 22:39



Благодаря ти тук на теб и на другите отговорили. Надявам се, не ми се сърдите за въпроса?
Просто Бог, Висша сила ми е малко абстрактно. По не-абстрактно ми е помощта, която получавам в този клуб.
Ужасно бих искал да дойда при АА на "Веслец".....но в момента се захранвам.....не съм ял от три дни.....



Тема Re: Стъпки 1-3нови [re: aлkoxoлиk]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано09.07.07 23:44



Непременно ела на сбирка! Нищо не губиш. Може само да спечелиш, опитай.



Колкото до помощта в този клуб, напълно съм съгласна с теб. На мен много ми помогна писането в клуба когато спрях да пия.
Може да прочетеш първите ми теми , докато се захранваш.
И пий много подсладени течности и вода 3 литра дневно. Помага да се прочистиш по-бързо.



Тема Re: Стъпки 1-3нови [re: aлkoxoлиk]  
Автор Aня (член)
Публикувано10.07.07 00:09



“Просто Бог, Висша сила ми е малко абстрактно. По не-абстрактно ми е помощта, която получавам в този клуб.”
А може би за момент точно това ти е Висшата сила?


Моята Висша сила в началото е бил именно Друг Човек...
Пожелавам ти да стигнеш на Веслец скоро!



Тема Re: Стъпки 1-3нови [re: .Karata.]  
Автор Aня (член)
Публикувано11.07.07 00:22



Аз си ги резюмирах тези стъпки още като: разбрах - повярвах - реших.
Разбрах, какъв и къде ми е проблемът. Че е в мен, не извън мен.
Повярвах, че има някаква надежда за мен, въпреки безсилието ми.
Реших да опитам да променя нещо. Да приема помощ.

Знам, че Първата стъпка според Голямата Книга може да бъде “преработена” в съвършена степен. Но винаги ми се струваше, че не и веднъж завинаги. Че колкото и честно да призная безсилието си пред алкохола, все рано или късно ще ми се поиска да го проверя, дали наистина е така... Някак си от самото начало ми се роди убеждението, че, веднъж направена, тази Стъпка трябва да я правя все отново и отново...
Всъщност, може би всички аа, които познавам, на които им се е случило да се пропият, казват, че точно това е била причината: желанието още веднъж да “проверят”, още веднъж да се опитат да си докажат, че все пак могат...






Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.