Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:52 31.05.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Заразна болест  
Автор Aня (член)
Публикувано03.07.07 20:53



Искам да споделя нещо, което вероятно се знае, което и аз уж знам добре и отдавна, но което отново много ме вълнува от няколко дена...
Втора седмица сме с мъжа ми на работа на един лагер, организиран от Социални грижи за приемни семейства. Десетина баби, лели и други роднини, гледащи от 1 до 3 деца (от 2 до 19-годишна възраст, част от тях с психиатрични диагнози, FAS и разни други смущения) на някакви свои близки. Предимно жени, предимно самотно отглеждащи тези деца. Добри хорица, пожертвали се за приемните си деца, но с цялата си добронамереност и всеотдайност по различни причини не винаги се справят със задачата. Затова им устроиха този лагер и затова ние сме тук, да опитаме в какво може да им се помогне.
Това е предистория, за да се разбере контексът.
Значи, приемните родители не са алкохолици. Но някои от по-големите деца вече имат алкохолни и наркотични инциденти. Организаторите на лагера ни предложиха да работим с тях по проблеми на интеграция, толерантност, семейна комуникация, решаване на конфликти, конструктивно справяне с гняв и агресия и други такива. Това били основните им проблеми. И действително е така.
Но същевременно, още първите два дена се оказа, че сред тези 12 семейства няма нито едно, в което по един или друг начин да не присъства алкохолен проблем! И не инцидентно, не в едно поколение!
Няколко примера, съкратени семейни истории...
Леля Кристина гледа 18-годишня си племенник Емил, син на покойната си сестра. Родителите му са починали от алкохол, бащата бил и насилник, момчето каза, че досега на гроба им пали само една свещичка, за мама. Бащата на леля Кристина и на сестра й също е бил алкохолик, също агресивен. И дядото им... Емил се лекува психиатрично заради фобии и страхова невроза.
Доста млада баба Беата гледа тригодишния си внук Себастиан. Майка му, дъщеря й, е алкохоличка и наркоманка, мякра се вкъщи от време-навреме, но не се интересува от детето си, също както и баща му, лайфаджия, алкохолик или на път към зависимостта. Мъжът на баба Беата, е бил алкохилик, специализирал се в психическо насилие (физическото прекратил откакто жена му е започнала да лекува съзависимостта си и да вика полиция кога трябва и не трябва – по нейни думи). Обесил се вкъщи, жена му и дъщеря му са го намерили...
Леля Ели гледа 3 деца (на 6, 13, 15 години) на племенницата си. Тя (майката) била убита от мъжа си, бащата на децата, пред техните очи. Бил пиян. Идвал да си отмъсти, защото го изгонили от къщи и подали делото в съда. Покойната сестра на леля Ели, майката на покойната племенница, също се беше омъжила за алкохолик, както после дъщеря й... Самата леля не ще да говори за проблема на зависимостта в семейството си, за нея съществува само криминалният проблем, казва че алкохолизмът не я касае и не я интересува... Избяга от занятията, на които възникна такава тема, вдигала кръвно когато се говори за алкохолици... Затова само от клюки на останалите лелки знам, че и нейният и на сестра й татко е бил алкохолик...
Бих могла още много да описвам; всичките тези истории ми се въртят в главата постоянно откакто ги откривам ден след ден. Но не затова го написах да подхвърля няколко сърцераздирателни историйки.
Просто не ме напуска ужасяваща мисъл колко е ЗАРАЗНА тази болест. Не само СЕМЕЙНА, в смисъл че около алкохолика страда и е болно семейството му. Не само НАСЛЕДСТВЕНА, в смисъл генеточно предавано предразположение, свързано с особености на метаболизма и биохимия на мозъка, както и в смисъл социална, поведенческа “наследственост”. Но направо ЗАРАЗНА. Като проказа на цели поколения.
Мисля си и колко ли от тези “наши” деца тук са заразени вече. А колко ще успеят използват шанса за разкъсване на дяволската верига. Колко от тях като малкият Гого се закляват, че няма да пипнат алкохол и ще направят бъдещето си семейство най-щастливо на света...
И си мисля още, че може би това е един от най-важните поводи за БЛАГОДАРНОСТ за нас, тези, които вече са опитали да скъсат веригата. Нарочно не казах това което ми идваше на езика: тези, които са я скъсали... Искам да вярвам, че е така, че успях да го сторя но...
Дъщеря ми беше на 4,5 години когато спрях да пия. Сега е почти на 17... Много искам да се надявам, че няма да продължи веригата. И сигурно това трябва да ми стигне засега.



Тема Re: Заразна болестнови [re: Aня]  
Автор val999 (минаващ)
Публикувано03.07.07 21:37



Здрасти Аня, просто не мога да се сдържа да не разкажа нещо, което чух наскоро на сбирка на АН в София. Темата беше нещо за семейството и едно от момчетата като разказваше за себе си и своето семейство, каза нещо в следния смисъл: Когато бил съвсем малък, семейната вечеря винаги приключвала по един и същи начин - бащата му пиян се бие с майака му и накрая заспива проснат върху масата. И момчетао казва: Аз тогава мислех, че това си е живота, което виждах да се случва всеки ден и така си е нормално ...
Сега не мога да опиша как се почуствах, като го чух това. Наистина не намирам подходящите думи. Представих си, че би могло аз да съм бащата, а малкия ми син да е на мястото на момчето, което разказа тази история. И за него това да е светът.
Направо не ми се пише повече.

Редактирано от val999 на 03.07.07 23:47.



Тема Re: Заразна болестнови [re: Aня]  
Автор Lodez (новак)
Публикувано03.07.07 21:49



.Мила Ання,дано да иамш сили,което е сигурно, че ще имаш..Ако можеше дъщеря ми да прочете това ,което казваш и веднага да и светне ,ама си е така .....В къщи за съжеление няма нито един алкохолих (освен мен и баща и първо поколение)от никога насам това съвсем побърква ситуацията....Това, което правиш е страхото ....Нали знаеш ,не казаните неща убиват,а няма значение къде си ...при своите или при чуждите,където и да са ни"приели" ние нищо не сме приели ...Никаква информация не се губи и за съжеление трябва да изровим ПРЕМЪЛЧАНОТО.....Благодаря за поста ,много е важен





Тема Re: Заразна болестнови [re: Aня]  
Автор girasole (усмихната)
Публикувано03.07.07 22:02



Ани, децата са много интелигентни. Мисля че напразно се тревожиш, разбирам те като майка, но иначе ми се струва че напразно се тровиш. Твоята дъщеря те е виждала преди и сега. Още повече че ти не криеш какво правиш, не криеш каква си и с какво се бориш. Значи тя знае че има и друг живот - пълен със зло и кошмари. И че само от нея зависи дали иска да живее в мрака или в светлината. Имала си (и имаш) достатъчно време да й го ОБЯСНИШ. На думи и дела. Не се правиш, че злото не съществува, или че е в съседите, или че това е нещо за което "не се говори пред хората". Така че тя ЗНАЕ. На теория и на практика. Знам, че ако нещо не й е ясно, тя МОЖЕ да те попита. Между вас има общуване, а това е нещото което го няма при повечето деца от проблемни семейства. И при мен го нямаше, все беше по-важно "какво ще кажат хората".


Не се тревожи Ани, ще си развалиш хубавия ден!

Усмихни се, има изход!



Тема Re: Заразна болестнови [re: Lodez]  
Автор OO7OO7 (откровен)
Публикувано03.07.07 22:24



Здравей Аня,
прочетох това, което си установила чрез твоите наблюдения по време на този лагер. И аз много пъти съм разсъждавал по този въпрос, търсел съм някакъв отговор. Много хора казват, че се предава по наследство. Други - пак така, но през поколение. При мен и около мен преди и сега нещата стоят почти по описаният в отделните истории начин: дядо ми по майчйна линия бе заклет алкохолик. Чувал съм, че и неговия баща. Много мои братовчеди по тази линия също. Дядо ми по бащина линия е държал селския казан, но не е близвал. Баща ми също. Двамата ми братя за съжаление са зависими.
Зараза по наследство. Така мисля аз. И се чудя какво мога, мога ли да направя нещо, за да предпазя други близки от заразата, ако не е късно. Може би ще им разказвам това, което научих от теб и други за тази зараза. А най-вече с примера си, с поведението ми на трезвен човек, осъзнал корените и вредата от това зло.
Благодаря ти. Лека вечер.



Тема Re: Заразна болестнови [re: Aня]  
Автор nekoi (член)
Публикувано03.07.07 22:28



Здравей, Ани, и мен ме развълнува темата ти.
Дъщеря ми беше на 3 г. и 11 месеца, когато изпих последното си пиене, днес е почти на 9. За да разбера какво и е останало от онова време съм я питал уж между другото какво помни.
И тя ми е казвала: Помня как един чичко те доведе, а ти беше окървавен. Помня и как събори на земята монитора. Сигурно помни и други отделни епизоди, но съм абсолютно сигурен, че не и е останала травма, защото все пак беше малка и защото е била свидетелка на много малко от пиянските ми изцепки. И най-вече защото в следващите години и досега получи и получава много силна и искрена любов от всички около нея.

Оптимист съм и не вярвам тя "да се е заразила". Значи остава само аз да внимавам в картинката.



Тема Re: Заразна болестнови [re: Aня]  
Авторgogo (Нерегистриран)
Публикувано03.07.07 22:38



Много искам да се надявам, че няма да продължи веригата. И сигурно това трябва да ми стигне засега.

Все се заричам да не пиша, ама май на зависимост прилича!!



Ся по темата щото е вери важна!
Да колкото знам, единственото, което се наследява от зависими родители е високата толерантност към алкохола. Това е способността на черния дроб да произвежда в много по-големи количества ензима, способстващ разграждането на алкохола. Това естествено, по никакъв начин не означава, че децата ще станат алкохолици.
По моите представи, всичко е свързано със стремежа към щастие на всяко човешко същество. Лошо семейство-пренебрегнати деца-свити деца-срамежливи деца-нещастни деца. Нещастието и болката са постоянни спътници в живота. А така ни се иска да постигнем мечтата за щастие. Не сме виждали какво значи и как да се постигне хармонията и щастието. Единственото, което е познато е чашката.Някаква такава е връзката. Като няма нормално семейно общуване, приятелско и сърдечно отношение между деца и родители, резултата е ясен. Търсене на заместители, които пряко водят към светкавично щастие чрез зависимости.
Познавам много, ама много алкита, които нямат и помен от пиене в родословието си. Обаче са имали деспотични родители, или баща, който не са виждали заради любовницата си, или подобна майка, или ежедневни скандали , или....
А толкова ни се иска да сме щастливи......!



Тема Re: Заразна болестнови [re: gogo]  
Автор nekoi (член)
Публикувано03.07.07 22:52



А защо се заричаш да не пишеш?


Наскоро ми се скапа компютърът. Пърия ден бях почти като абстинентен поради липсата му.
Но на втория и третия ден започнах да откривам хубавите страни на това да нямаш нет.
На петия ден ми го поправиха.

Нито по бащина, нито по майчина линия успах да открия алкохолик в моя род. Така че спокойно мога за сложа едно Първо римско след името си.



Тема Re: Заразна болестнови [re: nekoi]  
Автор val999 (минаващ)
Публикувано03.07.07 23:22



nekoi, първо римско може. Гледай само да не сложиш след името и "Велики"





Тема Re: Заразна болестнови [re: nekoi]  
Автор Aня (член)
Публикувано03.07.07 23:37



Благодаря на всички за съпричастност към проблема.


И аз съм Първата в рода си, макар че няколко пъти ме бяха диагнозирали като ВДА, именно по тези причини, които е изброил Гого (a propos: може би за пръв път в живота адски ми харесва, че някой не си държи на думата!...).
Джирасол, аз не се тревожа за дъщеря ми - е, поне не повече от майчиния стандард, а може би даже под държавното ниво... Впрочем, и тя е тук с нас, с гажето и (също алкохолично дете... точно такова трябваше да си намери!) като доброволци водят занятия за малките деца, докато ние се занимаваме с по-големите. Виждат колко са “различни” някои от тях. Знаят защо... Разбират. Говорим. Мисля че и на момчето това му отваря очи - неговите родители не се лекуват...
Исках по-скоро да акцентирам БЛАГОДАРНОСТ. Че успях да използвам шанс да направя всичко, което зависи от мен, за да тя не продължи веригата. Че въпреки съзнанието ми, че това не дава никаква гаранция, МОГА да съм благодарна. Че това ми стига да съм благодарна.
Че всички трезвеещи алкохолици получават този ШАНС и че това е още един повод да сме благодарни...





Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.