Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:07 13.06.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
*Кратък преглед

Тема Стъпките...нови  
Автор Eлинop (непознат )
Публикувано06.06.07 22:20



Здравейте, клубари. Изчетох наведнъж последните теми - сходни въпроси, които аз самата си задавам, а предполагам и много други, така че ми се иска да не прекратяваме дискусията за стъпките, за това как се прилагат и какво се постига с тях. Малко за мен - двойно зависима /алкохол и медикаменти/, от 4-5 години се мотая покрай АА без да успея "да се закача" и положението ми се влошава - минах през неща, които, когато по онова време ги разказваха "старите кучета", ми се струваха абсурдни и абсолютно неадекватни по отношение на моя милост. Е, сега вече ги познавам отвътре и изследователският ми интерес в това отношение като че е задоволен. /Дай Боже! - чиста съм от 2 седмици само!/

Е, в промеждутъците между махмурлуците успях да проуча и купища литература за зависимостите, детските травми, всякакви психопатологии и психотерапевтични школи. Единственото, което не направих, е да започна да работя по стъпките - мисля, че не зная как; а и алкохолното мислене все ме отпращаше в посоки, където има други виновници, които трябва да променям и други нещастници, на които трябва да помагам... Както и да е. Искам да кажа, че наистина в нашата група се обръща малко внимание на стъпките; спонсорство при нас май почти няма; всеки се оправя сам. Затова приветствам идеята на Соня да разкаже за своя опит в прилагането на стъпките.
Соня, къде си? Чакаме Първа стъпка!
Още преди две години попаднах на един материал в нета, но едва сега се заемам с него /не питайте защо/. Не е официална литература на АА, но може да е от полза, както и да отговори на някои от въпросите на Лали. Ето линка:
http://www.12stepworkbook.org/index.html

Още нещо- четейки втора стъпка - "Повярвахме, че сила по-висша от нас..." - останах с впечатлението, че всъщност това е крайният резултат от програмата. Приемаш го на доверие, опитваш се да направиш останалите стъпки колкото можеш по-добре /не непременно перфектно/ и то идва от самосебе си. Това е някакъв начин да я преглътна тази стъпка, в която винаги съм се препъвала, може би. Оттам нататък ще ми трябва някаква здрава опора, коректив, което да не ми позволи да затъвам в безумните интерпретации на алкохолното мислене. Може би помагалото по-горе би било от полза, а също и по-задълбоченото обсъждане на стъпките в групата. Споделям само какво мисля да правя, истината е, че се усещам как пак залитам в отлагане, пропускане на сбирки, компулсивни поведения /изчетох всички криминалета на един автор за няколко дни, вече мога да напиша дисертация върху матрицата, в която се сменят имената на героите, но продължавам... безумие/.
Ако пиша глупости, не ми обръщайте внимание - още не съм читава. Стискайте палци да не се издъня и моля ви, напомняйте ми, че всеки ден трябва да правя по нещичко, и това кошмарно "трябва" /мразя го!/ да стане "искам"...
Приятна и трезва вечер на всички!



Тема Re: Стъпките...нови [re: Eлинop]  
Автор 5OO-тe rpaмa (petstotinki)
Публикувано06.06.07 22:40



Приемаш го на доверие, опитваш се да направиш останалите стъпки колкото можеш по-добре

Е те това приемане на доверие не ми нещо допада.





Тема Re: Стъпките... [re: Eлинop]  
Автор Aня (член)
Публикувано06.06.07 22:47



Стискам ти палци, Елинор.
Пожелавам ти този път да останеш на Пътя.
И вместо “трябва” да намериш своето “искам”.

Мисля, че в третирането на втората стъпка като “от самосебеси” идващ резултат от останалите стъпки, не си права, може би именно това е причина на досегашните ти провали. Защото Стъпките точно затова за стъпки (а не например точки), че стъпките се превят една по една. Не може човек на направи (реално, физически също) трета или пета без да е направил първа и втора...
Мисля също, че сбирките все пак биха могли да ти помагнат в много отношения. Все пак не става въпрос само да се придобие необходимо количество знания, за да си реши човек проблема. В такъв случай достатъчно би било да се издаде достатъчно количество книги, за да се лиши светът от алкохолния проблем...





Тема Re: Стъпките...нови [re: Eлинop]  
Автор nekoi (минаващ)
Публикувано06.06.07 23:35



Здравей Елинор (това вече е ник, а не онази предишната превзета глупотевина).
Добре дошла отново тук, след като се върна и на сбирките.
Долният цитат, който ти пействам, беше ключов за мен във 2-ра стъпка

--------------------------

Мисля, че мога да ти кажа точно как да се успокоиш. И при това няма да ти бъде трудно. Вслушай се, ако искаш, в тези три неща.
Първо, АА не иска от теб да вярваш в каквото и да било. Всички дванадесет негови стъпки са само предложения.
Второ, за да изтрезнееш и да останеш трезвен, не е необходимо веднага да преглътнеш всичко от стъпка Втора. Връщайки се назад си спомням, че самият аз я възприех на части.
Трето, единственото, от което наистина се нуждаеш е да забравиш предубежденията си. Откажи се от безконечните спорове, кое е първичното - яйцето или кокошката. Отново ти повтарям, забрави предубежденията си."

-------------------

След като 7 години бях ходил на АА и понеже бях много умен и интелигентен пиенето ми ставаше все по-катастрофално, накрая реших да приема стъпките "на доверие".
На доверие за мен означаваше просто да престана да споря и да отричам каквото и да било. А там където нещо не можех да преглътна просто го оставях за по-нататък т.е. възприемах Втора стъпка на части.

Приемах на доверие, но в същото време си казвах, че никой с нищо не ме задължава да приемам т.е. правя го по свой избор и използвам собствената си воля да приема или не, а не използвам волята си да се мъча да пия контролирано или да се опитвам да не пия изобщо само с помощта на "силната си воля"



Да възприема Втора стъпка ми помогна и нещо простичко, което тогава ми подсказа Алки. Предавам ти го по мой си начин.
Елинор, смяташ ли, че ти си Бог. Ако смяташ, продължавай тогава да опитваш да не пиеш с помощта на твоята воля. Ако си Бог, би трябвало да съумееш и да не пиеш. Да ама не. И на теб не ти се получава, както и на мен не ми се получаваше.
Тогава излиза, че има някаква сила по-висша от теб. Независимо коя е тя и с какво име ще я наречеш.
Защо тогава да не приемеш, че може да ти помогне нещо извън теб, да го наречем някаква Висша сила. Ако повярваш, че тази Висша сила, ще ти помогне - още по-добре. Колкото по-силно повярваш, толкова повече ще и дадеш възможност тя да ти помогне.

В началото стигах дотук. Засега може да оставим настрана коя точно е тази Висша сила. И най-вече да не спорим и да не се опитваме да доказваме, че не съществува такава. Защото ние всъщност няма откъде да знаем със сигурност съществува ли или не съществува такава сила.

Така опростено изглеждаше моята схема. Ако някой реши да спори с нея, аз няма да споря с него



Тема Re: Стъпките...нови [re: Eлинop]  
АвторCoня (Нерегистриран)
Публикувано07.06.07 06:14



Здравей,Елинор


Стискам ти палци да успееш. И аз се лутах много време, и аз имах двоина зависимост:алкохол и антидепресивни... Една година не приемам нищо, намерих спокоиствие на духа и хармония. Даде ми го Програмата. Странно,толкова е просто и толкова време пропилях. Знаеш ли, днес когато дойдох на работа "моите" зависими ме 4акаха с нетърпение. Казаха, 4е излъ4вам спокойствие, радост и сигурност, 4е ми имат доверие, пробуждам добра воля и лубов. Да ме познаваха преди една година...
Това си помислих аз

Но вси4ко по реда си. Стъпките се правят последователно. Основата е първата стъпка, признанието 4е сме безсилни, 4е САМИ не можем да овладеем зависимостта,4е не можем да контролираме живота си. Помощта за нас, зависимите, запо4ва само когато сме способни да признаем пълното си поражение. Стъпка Първа озна4ава, 4е ние НЕ ТРЯБВА да употребяваме и това е едно голямо освобождение. Когато признаем нашето безсилие и неспособност да управляваме живота си, ние отваряме вратата за една сила, по голяма от нас самите, която да ни помага.

Първата стъпка оставя един вакуум в нашия живот и ние трябва да открием нещо, което да запълни тази празнота. Това е целта на Втората стъпка, тя ни дава ВЯРА в нещо, което може може да ни помогне да преоделеем нашето безсилие, безполезност, безпомощност. Тя не е крайният резултат от програмата, следващите стъпки не действуват докато не отработим Втората стъпка, само 4е не трябва да бързамеДай време на времето. Всеки 4ист ден е УСПЕшЕН ден за нас,без зна4ение какво се слу4ва в този ден

Кошмарното "трябва" се превръща с времето в ИСКАМ. Аз ве4е искам, защото съм заразена от вируса на трезвеността.Дълго време си играх така с думите: Никой не ми забранява, аз МОГА да пия, ама НЕ ИСКАМ, защото ми харесва да живея в трезвенност, не искам пак да се върна в света на страданието и безизходицата. Да, ама има дни за мое нещастие, когато ИСКАМ да консумирам, тогава си казвам, 4е НЕ МОГА, защото съм безсилна, Първата стъпка влиза в действие.Ве4е доста по рядко имам такива дни... Но....всяко нещо с времето си

Стискам ти палци, и още 24 4аса за вси4ки нас



Тема Re: Стъпките...нови [re: Coня]  
Автор girasole (усмихната)
Публикувано07.06.07 21:19



Елинор, много се радвам, че си тук.


Стъпка втора е една много интересна крачка напред. Работейки по тази стъпка, аз разбрах, че има Бог, и че това не съм аз. Като начало ми стигаше. Защото алкохолизмът е болест на тялото, ума и душата, и аз не си признавах, че умът ми е болен.Тази стъпка разкри безумието вътре в мен, извади го на светло и едва тогава бях готова да продължа напред с останалите стъпки. Научих се да се вслушвам дълбоко в себе си и да разпознавам кога говори болестта и старото безумие, и кога - самата аз. Връщането на здравия разум е необходимо, за да се разберат останалите стъпки. Да се разнищят, да се слеят с мен, да станат част от живота ми. Защото в програмата аз не се чувствам като на изпит, не се състезавам за високи оценки - тя просто прави живота ми по-лесен.
Направи нещо мъничко днес за себе си. И не само за себе си, а и за своето възстановяване. Извървя го този път дотук, смяташ ли че трябва да се върнеш назад? Знаеш къде - в мрака, ужаса, болката и лудостта. Това ли искаш за себе си? Веднъж ми каза, че не се познаваш. Аз мисля, че сега би могла да се опознаеш. И да бъдеш изненадана от жената в теб. Искаш ли?

Усмихни се , има изход!



Тема Re: Стъпките...нови [re: Eлинop]  
АвторCoня (Нерегистриран)
Публикувано09.06.07 03:54



Елинор?? Стискам ти палци,но не се обаждаш


Надявам се, 4е продължаваш да се държиш, 4е ще надникнеш във форума.

Написах ти, 4е "Помощта за нас, зависимите, запо4ва само когато сме способни да признаем пълното си ПОРАЖЕНИЕ." Искам да ти кажа, защо съм толкова убедена. Пълно поражение, ама какъв израз само, нали? Това озна4ава да се ПРЕДАДЕМ. Предавам се, отказвам се изцяло,без резерви, смъквам гарда и преставам да се боря....Но как? Може би като вдигна ръце нагоре на една сбирка и заява: Аз съм зависима, предавам се
Предават се слабите, неуда4ниците, вдигат белия флаг и позорно , с наведени глави излизат от крепостта.. А силните, гордите, до край отстояват идеите си, с цената на живота си... Умират, но не се предават

Как можех да зная, 4е се предавам, за да победя? 4е това не е слабост, а сила?Как можех да зная, 4е когато направя Първата стъпка ще мога да живея без алкохол и лекарства? 4е когато дам тази гиганстка кра4ка САМО ЗА ДНЕС ще мога да не употребявам? И е така, не е лесно, но е много просто

Правим Първата Стъпка. Признаваме и ПРИЕМАМЕ, 4е ,ДА, ние сме зависими:"Една е много и хиляда не ми стигат". Доказвали сме си това достатъ4но пъти. Признаваме, 4е не можем да се справяме с алкохола по никакъв на4ин. Признаваме и ако е необходимо го казваме високо.

Признаваме Първата Стъпка в на4алото на деня. За един ден . Това признание ни освобождава САМО ЗА ДНЕС да живеем отново в нашата зависимост. Предаваме се на нашата болест. Предаваме се, отказваме се. Но като се отказваме ПОБЕЖДАВАМЕ. Това е големият парадокс на Първата Стъпка:предаваме се, за да спе4елим. 4рез предаването постигаме една власт много по голяма отколкото някога сме се представяли. Наро4но пиша НИЕ. По лесно е, когато знам 4е не съм сама, 4е ти не си сама,4е сме НИЕ.
Това не е обещаната Първа Стъпка, е само един размисъл

САМО ЗА ДНЕС,признавам 4е съм безсилна пред зависимостта, аз съм неина.Предавам се и тя не знае какво да ме прави,защото ве4е не се боря с нея,не съм и интересна.Предавам се, за да СПЕ4ЕЛЯ.
Елинор, стискам ти палци.

Още 24 4аса за вси4ки нас.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.