Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:34 03.06.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
*Кратък преглед

Тема Моля за съвет и подкрепа  
Автор thinktwice (bezpomo6tna)
Публикувано06.06.07 17:51



От Варна съм и съм дете на алкохолици.

Баща ми, на 57 г. почина преди месец и половина, за света "внезапно", а за близките му - не чак толкова...

Сега и майка, на 53г., е тръгнала по неговия път, макар да има да наваксва някоя и друга година алкохолен стаж спрямо него.

Но да не ви затормозявам излишно...

фактите са следните - тя пие, предполагам, целодневно от към 4-5 години. (предполагам, защото от години не живеем заедно) Моят най-голям проблем е, че нямам възможност да съм до нея 24 часа ако/като реши да се отказва.

Опс, да карам поред.
Та след като татко си замина, двете със сестра ми принудително я заведохме да си направи пълни изследвания. оказа се че има силно завишен холестерол и двойно по-високи от нормата чернодробни показатели.
Реши че ще спазва стриктна диета за около месец, което включваше и спиране на алкохола.
Смъртта на татко я разтресе, както и всички ни, естествено. За съжаление обаче аз по това време все още си живеех със заблудата, че ще може сама да се справи, въпреки че виждах как треперят ръцете й сутрин, въпреки че знаех, че са закусвали с бира...

Та тръгна месеца, чувахме се почти всеки ден.. докато веднъж не научих от сестра ми, че е намерила (случайно) скрита 2л. бутилка бира в ДРЕШНИКА!

Отчаях се...почнах да ви чета...изчетох сайта на АА и Аланон... разтърсих се за клиники в близост... попаднах на Клиниката на Д-р Емилова, оказа се че имат програма "Детокс".... писах им, но не съм получила отговор за сега.... за съжаление разбрах, че няма група на АА във Варна... Приятел ми каза, че е наша работа (на тези дето питат и се интересуват) да сформираме такава. Аз съм готова, обаче съм далече... но ще си идвам в края на Юни и много, ама много ми се иска да поставим началото на спасението на мама....разбира се ако и тя иска, де.

Та към всички вас имам няколко въпроса/молби -

някой има ли опит с лечение в клиниката на Д-р Емилова?

има ли трезвени членове на АА във Варна, които имат желание да се съберем и да организираме група?

като си дойда в края на месеца имам намерение, макар да не съм го обсъдила със сестра ми още, да направим интервенция и евентуално да регистрираме мама в програмата Детокс (освен ако нямате по-добро предложение), за да може да си изкара абсистенцията под лекарски контрол, а след като я изпишат (програмата е мах.20 дни) да има към кого да се обърне - групата на АА.
Забравих да добавя, че мама е от 4-5 години безработна и досега татко работеше и за двама им, но сега тя знае, че трябва да си търси работа. Добре че попрочетох из страницата на Аланон, ще спра да и помагам финансово...

та, как ви се струва плана ми?

иска ми се да можех утре да го започна, но няма как да пристигна по-рано от няколко седмици



благодаря предварително!



Тема Re: Моля за съвет и подкрепанови [re: thinktwice]  
Автор nekoi (минаващ)
Публикувано06.06.07 18:24



Планът ти е добър и най-важното виждам, че си заредена с много енергия и решителност.
Ще ти трябва, защото няма никак да ти е лесно.
С д-р Емилова опит има една приятелка, която рядко влиза тук - МараДарк и е никът.
Но последователността е точно такава - детокс и после АА.
Доколкото разбрах, ти ще бъдеш известно време във Варна, но сед това пак ще си заминаваш. По време на престоя ти там може единствено да поразбуташ нещата за създаване на група на АА, но като си заминеш, трябва някой да продължи работата ти.
Във Варна все някъде се лекуват алкохолици (нямам идея къде) и там трябва да се търси поставянето на основата. С някои добронамерени лекари, които да насочат други алкохолици към групата, със социалните служби, които могат да предоставят евентуално някакво помещение.

От време на време в нета се появяват варненци и питат за група във вашия град, но после изчезват. Преди повече от година в този форум доста активна беше варненка с ник Лили - тя не беше алкохоличка, но работеше в социалната сфера и имаше желание да помогне за основаване на АА група. После обаче Лили изчезна от форума.

Докато дойде време да се върнеш във Варна, може да се пуснат тук съобщения като нова тема - кой от Варна иска да се включи в създаването на АА група. Все някакви варненци трябва да четат тук. Освен това може да потърсиш форум на град Варна, може би тук в дира има такъв или в някой варненски сайт. И там също да вдигнеш шум и да търсиш съмишленици.
Да се съберат 2-3-4 желаещи, да се постави някакво начало, пък ние ще ви дадем литература и ще ви помогнем с каквото можем.

Не мога да разбера в Пловдив, във Варна в другите големи градове (изключвам Бургас и Стара Загора) няма ли вече алкохолици, никой ли не пие там, няма ли някакви доктори и други специалисти, които да искат да помогнат на своите съграждани? Които проявяват разбиране за АА.
Сега като пиша и взех да се ядосвам. В Полша могат, в Русия могат да създадат сума ти групи на АА, из цяла Европа могат - само ние се спасяваме поединично.

Разбирам, че нашите доктори са ниско платени, влизам им в положението, ама как все пак някой нарколог не се нае да помогне на Анонимни алкохолици. То и на него ще му е полезно като специалист. Полските доктори са отворени за АА, знаят ползата и в много случаи работят заедно с АА, а тук ... хайде да не казвам.

Thrinktwice, извинявай, че се отплеснах от твоята тема. Тук и други ще ти пишат, дано с нещо успеем да помогнем на майка ти.



Тема Re: Моля за съвет и подкрепанови [re: thinktwice]  
Автор puvpav (непознат)
Публикувано07.06.07 02:41



Здравей, запознат съм с клиниките и отделенията за детокс във Варна.Ако вземете решение за това ще ти обясня къде има и как е там.По принцип мога да ти дам информация за хора и места които биха помогнали за организирането на група по АА , бих ти и съдействал с лични контакти за това.
Не съм от Варна но често ходя до там така ,че поне във началото мога да бъда полезен, но аз не бих се ангажирал да водя такава сбирка.
Ако решиш остави ми бележка тук или ми пиши на puvpav@mail.bg



Тема Re: Моля за съвет и подкрепанови [re: thinktwice]  
Автор p_s (непознат)
Публикувано07.06.07 08:38



"Детокс" програмата на д-р Емилова се прави в Боровец през лятото.Не съм запозната с нея, но бях в Боровец на контролен преглед, след престоя ми през пролетта в хотел "Лебед"/св св Константин и Елена/.На запитване по имейл отговарят САМО на бивши техни пациенти.По въпроса дали помага, не мога да дам мнение, на мен персонално не ми помогна много.Като сте от Варна може лично да отидете и да питате, което е добрия вариант.Тел за връзка ги има в сайта на д-р Емилова/www.emilova.org/.Надявам се да съм ви била полезна!Успех!





Тема Re: Моля за съвет и подкрепанови [re: puvpav]  
Автор thinktwice (bezpomo6tna)
Публикувано07.06.07 12:10



Благодаря ви за отговорите и на тримата!

Получих отговор от Клиниката, казват че приемат хора с не много "остра" абсистенция и без цироза, но иначе сме добре дошли.

Пувпав, моля те сподели какви са останалите опции за лечение в региона, защото П_с е прав/а за Боровец.

Много ми се иска някой да сподели повече опит за Интервенцията, че това ми се вижда много труден момент, още повече че аз по природа съм конформист и мразя да предизвиквам или участвам в конфликти и конфликтни ситуации!

Какво се говори; за какво отношение от нейна страна да се подготвя психически; как да поднеса фактите, че да имат най-голям ефект?

Но най-вече как да й "докажа" че има проблем и че именно това е пътя за решаването му? Споделете какво подейства при вас, моля ви!??

За организирането на група на АА хайде да си направим един план, а?

Аз също не се смятам за някаква супермен-ка

, но когато човек е притиснат в ъгъла му идват необикновени сили!!!
Не мога обаче да се справя самичка, още повече че ще съм в града само за няколко дни!!!

Затова, помагайте, добри хора!

Ако може някой да даде насока, какво е необходимо да се направи - ето на мен не ми беше дошло на ума, че трябва да влезем във връзка с професионалистите, например.

Какво друго незнам?

От мнението на Пувпав разбирам че е нужно да има водеща фигура, май това е най-голямата слабост на Варненци в момента, а - няма някой с повече опит, който да се ангажира...



Тема Re: Моля за съвет и подкрепанови [re: thinktwice]  
Автор Aня (член)
Публикувано07.06.07 13:38



Здрасти.
Интервенцията е действително труден момент и хората, които участват в нея трябва да са доста детерминирани, за да се справят със ситуацията (тоест, да са се справили със собствения си конформизъм преди това...

- в смисъл ясно да си давата сметка, какво е по-важно за тях в случая: блаженото спокойствие на безконфликтност или целта, която искат да постигнат).
Разполагам с по-подробен материал за интервенцията, мога да ти го изпратя по e-mail ако ми го пратиш в лична бележка или ако ми се обадиш на адреса droga2001us@wp.pl
“Доказването” на проблема е именно една от целите на интервенцията. Това може да се осъществи само и само чрез честна обратна информация за ФАКТИТЕ, които го доказват, а които алкохоликът заради механизмите на болестта си не вижда или вижда деформирани. И, разбира се, НЕ ИСКА да ги вижда, защото са болезнени за него... Затова основната реакция, която можете да очаквате, е отричане и свързана с него “самозащинта” агресивност (атакуват ме - трябва да отвърна със същото!) или самосъжаление (аз толкова ги обичам, а те ме мразят!...). Зависи от човека, от неговия характер и темперамент, но също и от начина, по който ще се проведе интервенцията и от “тежестта” на фактите, които се поднасят.
Другото, което май си разбрала вече от материалите на Ал-Анон, е да позволим на алкохолика да понесе всички последствия от пиенето си, да не се стараем да ги поемаме ние вместо него. Казват, че един алкохолик само тогава ще може да поиска да спре да пие, когато болката свързана с пиенето се окаже по-силна от болката свързана с непиенето (а втората е много голяма, не забравяйте!)...
Много е хубаво, че имаш желание да създадеш група АА във Варна и действително можеш да съдействаш за това - но самото създаване на групата трябва да се осъществи от алкохолици! Не могат да го направят нито техните близки, нито професионалистите, макар че и едните и другите могат и трябва да съдействат (например чрез предаване на информация и материали, предоставяне на помещение, препращане на хората...).
Ти можеш да основеш група на Ал-Анон или ВДА (възрастни деца на алкохолици), които работят по същата програма, но са предназначени за хора като теб.
Успех ти желая!



Тема Re: Моля за съвет и подкрепанови [re: Aня]  
Автор thinktwice (bezpomo6tna)
Публикувано07.06.07 16:21



благодаря за отговора, Аня!

може би си права, че аз не мога да създам група на АА, защото не съм алкохоличка, но мога да помогна на страдащите и по специално тези, които имат желание да се борят, да осъществят контакт едни с други!

но най-вече според мен е нужно да се намери някой с опит в трезвеенето, някой, който поне веднъж е бил на такава сбирка, някой, около който да се огранизира групата, па била и тя само с 2-3 членове отначало...

а за група на Ал-нон, съм също за, но тя някак си върви ръка за ръка с другата....

***

сега като си мисля, може би Аня ми е посочила едно от решенията -
ако успея да дам началото на група на Ал-нон,
ако се свържа с поне няколко мед. заведения или спец.доктори, които да знаят за съществуването на такава група и да могат да насочват близки на техни пациенти,
то може би ще се намерят и хора покрай това да сформират АА група,

какво мислите?



Тема Re: Моля за съвет и подкрепанови [re: thinktwice]  
Автор Aня (член)
Публикувано07.06.07 17:31



...ако успея да дам началото на група на Ал-нон,
ако се свържа с поне няколко мед. заведения или спец.доктори, които да знаят за съществуването на такава група и да могат да насочват близки на техни пациенти,
то може би ще се намерят и хора покрай това да сформират АА група...

Да, да - ДА!
Много съм за.
Все от някъде трабва да се почне, а това е един много добър начин поне да разбере обществеността за такава възможност.

При нас в Полша, когато се формира нова група, често в първя период идват да я подкрепят хората от други групи, ако се налага, и от други градове. Разбирам, че тук е това е много по-лесно, защото “от друг град” тук означава от най-близка местност, на няколко километра разстояние само, докато в България все още това означава идване от доста отдалечени места. Но... не смятам да е невъзможно! Аз лично, ако живеех в София, Бургас или Стара Загора, с удоволствие бих дошла за няколко дена във Варна (а особено по това време на годината

) за да проведа няколко сбирки и да покажа и рзкажа на хората как стават нещата, стига някой да ме покани... Защо да не го направят и другите?
Може би това е едно решение.
Но първо трябват две неща: да има желаещи хора във Варна и да има къде да се провеждат сбирките. А за осъществявне на тези условия твоята идея е много подходяща според мен!
Не е необходимо да са много хора (все пак първата група АА се е състояла, както знаем, от двама души...), но да са решени...




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.