Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:32 08.06.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Точки на духовното израстване.нови  
Автор aлkи (Веселяк!!! :))
Публикувано06.05.07 06:54



...позитивното отношение и толерантността са основни опорни точки на духовното израстване.


Замислих се над този пост, затуй се реших да отворя нова тема, с надежда да обсъдим смисъла на тези силни и красиви думи, който донякаде носят истина!
Защо да носят истината само до някаде, може би се питате?
Блажен е човек с богат речник, защото той би могал да надговори и ангел! Но дали всъщност истината е красива? Дали реалноста на болния алкохолик може да се опише с богат речник? Каква файда има, когато само с думи благословяваме, но в нужда не помагаме.

Може ли да ми обясните значението на думи, кът любов, вяра, надежда, отблагодарение, братство, толерантност, саможертва и уважение? Има и други, но за сега тия са достатачно!

Каква полза, братя мои, ако някой казва, че има вяра, а няма дела? Може ли такава вяра да го спаси?
Ако някой брат или някоя сестра са голи и останали без ежедневна храна,
и някой от вас им рече: Идете си с мир, дано бъдете стоплени и нахранени, а не им дадете потребното за тялото, каква полза?
Така и вярата, ако няма дела, сама по себе си е мъртва.
Но ще рече някой: Ти имаш вяра, а пък аз имам дела; ако можеш, покажи ми вярата си без дела, и аз ще ти покажа вярата си от моите дела.


Нямаше да можеме да оцениме радостта, ако не познаваме болката!


Тема Re: Точки на духовното израстване.нови [re: aлkи]  
Автор OO7OO7 (непознат )
Публикувано06.05.07 13:14



Може ли да ми обясните значението на думи, кът любов, вяра, надежда, отблагодарение, братство, толерантност, саможертва и уважение? Има и други, но за сега тия са достатачно!


Здравей Алки,
Темата е много интересна. Бях готов веднага да се дпусна в пространни обяснения за всяко по отделно, базирайки се на познанията си и признах във себе си, че щях да се впусна в общопознати дефиниции. Замислих се и признах в себе си, че лично аз - алкохолнозависимият, направил само няколко крачки, малки крачки към моето спасение, няма да бъда честен и към себе си и към другите, ако самонадеяно философствам. Признавам, че тези ценности при мен са били обърнати с главата нагоре. Лъгал съм се, че съм бил верен на своята любов, а всъщност не е било така. Любовта ми към най-близките е била затлачена някъде в дъното на душата ми, а на преден план е била другата - към алкохола. Мислил съм, че съм вярвал, вярващ човек, спазвайки елементарните изисквания на духовните канони, но само проформа. Лъгал съм себе си, а и Господ. Мислел съм се за толерантен, а всъщност въобще не съм бил. Гневът и припряността, незачитането на чуждото мнение, особено спрямо самия мен, са ме завладявали, тласкали към поведението на нетолерантен човек, с което съм наранявал много приятели, събеседници. Мислел съм си, че съм готов и винаги когато трябва да се саможертвам, да уважавам околните, да им помагам, но сега осъзнавам, че не съм го правил искренно, а по-скоро, за да докажа, че съм добър човек, да изкупя вина, да спечеля някого, да го "купя". Така че тепърва трябва да се науча да изпитвам тези чувства и придобия тези качества на характера. Искам да преобърна нещата, да стъпя на здрава основа и се надявам, че един ден всички те ще станат част от моя духовен живот, начин на поведение, посока и път.



Тема Re: Точки на духовното израстване.нови [re: aлkи]  
АвторCoня (Нерегистриран)
Публикувано06.05.07 17:27



Не мога да дам определение на тези думи, но искам да споделя КАК ,когато запо4нах да деиствувам, ръководена от толерантност, лЮбов и прошка, живоът ми се промени. Открих в АА, живеейки в трезвеност, 4е ние, зависимите, не сме привърженици да практикуваме лЮбов и смирение

.. Живели толкова време в алкохолизъм, сме си изградили патологи4ни навици на гордост, омраза е оскърбление... Ежедневието ни е натоварено с тях.. В един Зависим :гневът води до засегнатост, засегността пробужда самосъжаление, самосъжалението ме отвежда до 4ашата, тя ми връща гнева, който ме препраща в самосъжаление е така нататък. Един цикъл безкрай, койтоме води до: СМЪРТ, ЛУДОСТ или ТРЕЗВЕНОСТ. Аз избрах ТРЕЗВЕНОСТ в АА. И нау4их принципа: АКО ЕДИН АЛКОХОЛИК ПОВТОРИ КОЯ ДА Е 4АСТ ОТ ЦИКЪЛА; ЦЕЛИЯТ ЦИКЪЛ СЕ ПОВТАРЯ САМ.За един алкохолик засегността и самосъжалението са двоиният враг НОМЕР 1, няма зна4ение колко време е във възстановяване.... Един алкохолик не понася да бъде засегнат. И как можем да се справим с това??? Можем да елиминираме оскърбленията ве4е съществуващи, не като се питваме да ги забравим, а като практикуваме позитивни дела и лнбов.Ако не, продължаваме да бъдм засегнати, продължаваме да не харесваме, продължаваме да мразим, колкото и силно да искаме да не го правим...отровата остава в нас. Бих искала да кажа още много, но нямам време...трябва да се връщам на север), Алкохоликът НЕ ТОЛЕРИРА оскърбленията. И затова голяма 4аст от програмата на АА е насо4ена да развие базисните то4ки на духовното израстване, които могат да ни предпазят от засегнатост, да имаме отношения на лЮбов, толерантност и смирение. Не си длъжен да харесваш един алкохолик, но може да го оби4аш. Нали знаете? Необходимо е един ИСТИНСКИ мъж и една ИСТИНСКА жена, за да има ИСТИНСКА лЮбов, но всвки глупак може да мрази......Да живея в света на лЮбовта или омразата...ИЗБОРЪТ Е МОЙ Благодаря и още 24 4аса за вси4ки нас) KEEP ON SMILING, alki, kiss



Тема Ех, бивши ми спонсоренови [re: aлkи]  
Автор nekoi (минаващ)
Публикувано07.05.07 00:06



...позитивното отношение и толерантността са основни опорни точки на духовното израстване.

Замислих се над този пост, затуй се реших да отворя нова тема, с надежда да обсъдим смисъла на тези силни и красиви думи, който донякаде носят истина!
Защо да носят истината само до някаде, може би се питате?
Блажен е човек с богат речник, защото той би могал да надговори и ангел! Но дали всъщност истината е красива? Дали реалноста на болния алкохолик може да се опише с богат речник? Каква файда има, когато само с думи благословяваме, но в нужда не помагаме.
-----------------------------------
Алки,
бивши мой спонсоре и учителю,
цял ден бях на работа, после на Веслец, и чак сега видях този твой постинг.
Приемам го, че е към мен, макар че ти не го казваш директно. Приемам, че е насочен към мен, защото цитираш мой постинг за "позитивното отношение и толерантността като опорни точки на духовното израстване."

Благовидното ти уж предложение да поразсъждаваме за значението на някои думи идва след поредния ти упрек, че не се помага на болните алкохолици. "И каква полза, братя мои, ако някой казва, че има вяра, но няма дела?", питаш ти, цитирайки навярно Библията.

Докато изпуша една цигара, се колебах дали да ти отговарям изобщо.

Колебах се дали има смисъл да те надговарям, защото ти не си ангел

, пък "човек с богат речник би могъл да надговори и ангел", както правилно отбелязваш.
Реших, че няма никакъв смисъл да го правя и въпреки това седнах да ти отговарям. Защото и аз не съм ангел

Всъщност няма да се надговарям с теб. Само за пореден път ще изразя удивлението си: защо един човек, който живее на 15 000 км от България, непрекъснато се вълнува за делата на АА в София?
И не само, че се вълнува, но и съди хората и им лепи етикети "този е добър АА", "този не е добър АА", защото не помага в нужда на болните алкохолици.
Откъде ли пък знаеш кой какво прави в София?

Всъщност сега си обяснявам защо при разговорите ни по скайпа ти ме подпитваше уж между другото, но с очевидно жив интерес, какво прави този или онзи в софийското АА.

Удивлявам се, толкова ли всичко му е наред на австралийското АА, та нямаш там какво да оправяш и като един непиещ Че Гевара си тръгнал да освобождаваш други народи от алкохолизма?

-----

ПП Извинявай, че работя на две места и ходя и в неделя на работа. Защото ти и за това си ме упреквал, че съм тръгнал пари да печеля, вместо на алкохолиците да помагам.
Не съм забогатял от това, Алки, бивши ми учителю, само успявам що годе сносен живот да докарам на семейството ми и на мен самия.



Тема Re: Ех, бивши ми спонсоренови [re: nekoi]  
Авторaлkи (Нерегистриран)
Публикувано07.05.07 00:53



Благодаря ти ,"Некой", за позитивното отношение и толерантността,
който са основни опорни точки на духовното ни израстване!





Тема Re: Ех, бивши ми спонсоренови [re: aлkи]  
Автор nekoi (минаващ)
Публикувано07.05.07 09:10



Not at all. Удоволствието е мое





Тема До Некойнови [re: nekoi]  
Автор Aня (минаващ)
Публикувано07.05.07 16:48



Некой, не забравяй, че цитирания тук твой постинг бе коментатр (за който съм ти благодарна) към моя постинг - и в контекста на двете следва да разбираме настояща благовидна тема...
А в този контекст се проявава цялата й абсурдно-хумористична същност. Защото моят постинг, коментар на който бе твоят постинг, който стана претекст за настоящата благовидна и дълбоко философска (sic!) тема, беше един плач заради ЛИПСА на повече от изброените тук прекрасни качества в реални междучовешки отношения в този форум...
Вместо тях - дайте да си обясним (впрочем: “да МИ обясните” - хе...) думите...
Думи, думи, думи...





Тема Re: До Некойнови [re: Aня]  
АвторЛoдeз (Нерегистриран)
Публикувано07.05.07 17:44



Предполагам че идва реч за:
" настоящата благовидна и дълбоко философска тема, беше един плач заради ЛИПСА на повече от изброените тук прекрасни качества в реални междучовешки отношения" но не в този форум... а в така наречените АА. светски сбирки. В 2,000.000 на София има кажи речи 10 човека които не пият и не са работили програмата безмилостно честно, защото доколкото разбирам тези хора не са от каквато и да е била полза за които и да е в бил "движението" ...просто по българската ..полвинчато и да се изкяри от който дава полза ,а добротата ,отзивчивоста мъдроста и незаинтересованоста на филсофията на АА не е в невиждащите очи на усмихнатите призраци които си имат друга и много важна работа... Заглавие плененото АА и това ,ако не е повод за някакво трагично самоволие .... Само че ние притежаваме ,култура,връзки,психотерапии и алкохолизъм активен или не и много хумор..а пък какви са тези еснафски отживелици като АА група...Духовна сила:глупости.Свтското натягане ни е по родно и конфортно...Голям смях а?





Тема Re: До Некойнови [re: Лoдeз]  
Автор Aня (минаващ)
Публикувано07.05.07 23:16



Лодез, ти от софийските АА ли си?
Аз мисля че само те могат да си оценяват взаимоотношенията, да плачат по тях или да им се радват. И да ги променят когато решат. Само те. И никой друг. Аз мога да говоря само за взаимоотношенията, в които участвам. И когато чувствам болка заради тях, го казвам.
Не знам какво означава за теб “безмилостно честно да работиш програмата”. Знам какво означава това ЗА МЕН. В МОЯТА работа по програмата. И те си знаят за тяхната работа. Аз не бих посмяла да издавам присъди за чиято и да е работа по програмата, именно защото моята работа по същата (?!) програма ме е научила да не оценявам никой и да не се опитвам да променям никой освен себе си. Благодарение на моята работа по същата програма разбрах, че единствения начин за изграждане на новия ми трезвен живот е да променям това, което мога (само: своите постъпки, мисли, отношения, ценности) и да приемам това, което не мога да променя (чужди постъпки, мисли, отношения, ценности...). Че единствения начин да създавам Добро, е да го творя сама както си знам, а не да осъждам тези, които го правят по друг начин. ТОВА е философията на АА. НЕ: проповеди за отзивчивост и незаинтересованост, произнасяни по време на тъпчене на чужди ценности. Нима наистина за същата програма говорим??
“...доколкото разбирам тези хора не са от каквато и да е била полза за които и да е в бил” - Не знам откъде ти идват разбиранията (всъщност знам, но няма да кажа

), не си права обаче. На мен много ми помохнаха, когато се озовах самотна и объркана очи в очи с призраците на миналото ми. Само благодарение на тях успях да ги унищожа тези призраци. Помогнаха ми да опозная себе си и да повярвам в силите си. И досега ми помагат. Както и на много други хора, които познавам. Не с всички от тях бяхме приятели. Но никога никой от тях не ме е обиждал, не ме е клеветил и не ме е осъждал, не е иронизирал моите ценности, дори когато не ме е харесвал. Във форумските междучовешки взаимоотношения всичко това ми беше сервирано, по ирония на съдбата предимно от тези, които най-много ГОВОРЯТ за любов, братство и отзивчивост.
Затова парафразата ти за мен е точно толкова абрурдно-хумористична, както и цялата благовидна и дълбоко философска тема.



Тема Re: Точки на духовното израстване.нови [re: aлkи]  
Автор aлkaжa (общителен)
Публикувано08.05.07 00:20



Замислих се над значението на думата отблагодаряване. Така си написал – отблагодаряване. В един свой предишен пост случайно явно се бях опитал да покажа разликата между благодарност и отблагодаряване.
Понеже съм голям егоист и винаги съм бил и съм се показвал неблагодарник. Например съм изкарвал виновна майка си, че аз съм забравял за рождения й ден. И рано сутрин на рождената си дата тя тръгва разплакана на работа, а аз брониран от справедлив гняв. Под бронята, из блатото на вината, бълбукаха мехурите на угризенията. Дааа, много кофти мекеренце съм.
Никога не съм харесвал думата благодаря. Винаги съм я казвал с половин уста. Чисто физически. Много дълга ми идваше и я завалях. Чувах се, че произнасям нещо като богодаря или буаготря. Предимно боботех, с поглед в нищото. Дори ме беше срам. Не знам от какво. Може би всички ми бяха длъжни на мене и съвсем закономерно получавах всичко нужно. „Ние продължихме да зависим от света около нас и отказвахме да приемем, че няма да ни бъде дадено всичко, което искаме.“ /от една брошура на АН/. Защо да благодаря, като всичко ми се дължи.
След това ми дойде на помощ думата мерси. Просто казвах мерси. Или дори мъси. По-кратко. Нещо като отбиване на номера. Не натоварва говорния апарат и не ме кара да се чувствам неудобно. В съгласие с усещането, че всичко ми се дължи по право и никак не съм длъжен да бъда благодарен.
Какво може да означава благодаря и има ли нужда да се прави натъртване с отблагодаряване?
Благо Даря. Дарявам нещо и го правя благо. Тоест – някак си мило, нежно, топло, с чувство на искрена признателност.
Значи като казвам тази дума имам предвид, че дарявам нещо благо. Отплащам се с благ дар за сторено ми друго нещо /вероятно нещо добро/.
От гледна точка на спасението ми в АА и на придобитата ми трезвост, как бих се отплатил с благ дар на моят спонсор, на Братството и на Висшата ми силя?
Какъв дар биха искали те от мен? Даром получих, даром предадох. Тука няма да намесвам професионалистите, които получават заплащане за някаква психотерапия. Не виждам да имат място в АА, макар да съм чел писмо, в който един такъв да ми казва, че “вземам пари за тази работа, няма значение, колко са смешни те“ и едновременно с това се изказва като ревностен член на АА. Не ги разбирам тези работи и тука няма да ги коментирам. Освен това такива хора посещават сбирки на АА „инцидентно“. Може би поради това духовността от тях звучи като юбилеен лозунг на текезесе или супернаучноизбаран докторат на партиен секретар. Празна тенекия. Дзвънти кимвал /това беше май за любовта/. Приказки много, помощ - нулева.
Та как биха искали да се отплатя за трезвостта си моята Висша сила, спонсор и Братството на АА? Какъв благ дар искат те?
Мисля, че много ясно го пише в Голямата книга. В Глава първа - „Историята на Бил“: „Особено важно бе да работя с други така, както той бе работил с мен. Той казваше, че вярата без дела е мъртва. Колко вярно бе това за алкохолика! Защото ако един алкохолик не усъвършенства и разширява духовния си живот като работи и се жертва за другите, той не би могъл да преживее бъдещите изпитания и житейски затруднения. Ако не действува, той сигурно отново ще започне да пие, а ако пие, със сигурност ще загине. Тогава вярата наистина ще загине. С нас нещата стоят точно така.“
Значи духовният живот може да бъде усъвършенстван и разширен само ако един човек работи и се жертва за другите?! Значи не би могъл и да бъде духовен ако ходи "инцидентно" на сбирки на АА, а през това време основно се цели някъде другаде. Може би ще бъде перфектен професионалист и научен работник с прекрасна кариера, но няма да бъде духовен човек. Няма да се е отблагодарил за дара на трезвостта и живота. Няма никак да се е докоснал до духовността.
Трябва да се работи с другите така, както той бе работил с мен!
Значи трябва да се опитам да работя с другите алкохолици така както Йошко работи с мене. Постоянно. Само така бих бил благодарен и бих могъл да се отблагодаря донякъде.
Тука в този цитат се коментира и вярата. Оказва се, че „вяра без дела е мъртва“. Значи делата са съставен елемент от вярата. А се има предвид дела от типа - „работи и се жертва за другите“. Тоест не се има предвид - работя на две работи или пък работя психотерапевт на заплащане. Трябва да работя както моят спонсор работи с мен. Безплатно. Всеотдайно. Денонощно. Пък спонсорът ми има три деца. Живее на плажа. Защо не си гледаше децата и не се търкаляше по плажа, а обгрижваше един автобус отчаяни алкажи като мене. И аз ще възкликна в искрено удивление: „Защо един човек, който живее на 15 000 километра от България, си съдира гъза, за да спасява българи от алкохолизма? КЪДЕ МУ Е КЕЛЕПИРЕЦА НА ТОЗИ БУДАЛА? ЩО НЕ КЪРТИ МЪНГИЗИ, АМИ ТРЪГНАЛ НА РЕВЯЩИ АЛКАЖИ ДА ПОМАГА?“
Айде да включа и Доктор Боб, който е предал посланието на 5 000 мои събратя-алкохолици. Перфектен пример за уникално отблагодаряване и вяра /препълнена с дела/.
„Отделям МНОГО време, за да предам посланието, което съм научил, на хората, които го желаят и се НУЖДАЯТ ОТ НЕГО. Правя го по четири причини:
1.От чувство на ДЪЛГ.
2Защото ми доставя УДОВОЛСТВИЕ.
3. Защото когато постъпвам така аз ИЗПЛАЩАМ ЗАДЪЛЖЕНИЯТА СИ КЪМ ЧОВЕКА, КОЙТО ОТДЕЛИ ВРЕМЕ, ЗА ДА МИ ПРЕДАДЕ ПОСЛАНИЕТО.
4.Защото всеки път, когато го правя, СЕ ОСИГУРЯВАМ срещу
възможно подхлъзване.


Тази философия за мене означава благодарност. Тя самата е благодарност и вяра в действие. 5 000 спасени!!! Дали е имал келепир някакъв Доктор Боб или само Благо е Дарявал?
Ако не успея да предам посланието на някой, то поне дано да не изперкам и да забравя кой ме върна към живота, към семейството, към работата и ме сложи на пътя към Свободата.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.