Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:44 13.06.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
*Кратък преглед

Тема Взаимопомощ!нови  
Автор aлkи (Веселяк!!! :))
Публикувано28.04.07 07:29



Здравейте приятели! Направи ми впечатление, че вместо да даваме подробно обяснения на новодошлия за същноста на тяхната болест, ние ги напътстваме към стари теми, с надежда да открият нужната информация.
Ами я помислете, дали щеше да има "стари теми за преглеждане", ако пренебрегнахме посланието на АА за възстановяване от алкохолизъм?
За наше щастие форума на "Алкохолно зависими" не се използваше за чат!



Нямаше да можеме да оцениме радостта, ако не познаваме болката!

Редактирано от aлkи на 28.04.07 07:37.



Тема Re: Взаимопомощ!нови [re: aлkи]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано28.04.07 12:00



Здравей Алки,
Мисля, че няма нищо лошо в пренасочването към по-стари теми, защото в тях е събран опита на повечето от нас, ден след ден в процеса на трезвеенето ни.
Лично на мен ми е трудно да се връщам постоянно към първите ми дни, след като спрях да пия, и да бъда подробна и изчерпателна при всеки новодошъл, тъй като ДНЕС се намирам на друг етап във възстановяването ми.

Има съществени разлики в мен - от това, което бях преди една година и сега - това което съм днес. И няма как да предам опита си, през погледа ми в момента, защото мисленето ми днес се различава от мисленето ми тогава. За това "връщам лентата назад", като по този начин помагам с натрупания ми опит през времето месеци наред.

Ако някой има конкретни въпроси и попита тук, става дискусия и винаги му е било отговаряно подробно. Но има и такива, които само четат и не пишат. За тях форумът може да се превърне в самоучител и да извлекат за себе си начин по който да се справят.



Тема Re: Взаимопомощ!нови [re: aлkи]  
Автор aлkaжa (общителен)
Публикувано28.04.07 17:16



Алки, много ти благодаря, че като те потърсих за помощ, не беше в такъв етап на възстановяването си, че да ми кажеш – не мога да си спомня в момента. Вместо това часове наред и подробно ми разказваше живота си и пиянските си изпълнения и точно какво си направил, за да постигнеш мечтаната от мен свобода.
Четох някъде, че ако не си спомням последния си запой, то значи той предстои.

Освен това знам, че ако не работя с други алкохолици ТАКА КАКТО ТИ РАБОТЕШЕ С МЕН:
„Особено важно бе да работя с други така, както той бе работил с мен. Той казваше, че вярата без дела е мъртва. Колко вярно бе това за алкохолика! Защото ако един алкохолик не усъвършенства и разширява духовния си живот като работи и се жертва за другите, той не би могъл да преживее бъдещите изпитания и житейски затруднения. Ако не действува, той сигурно отново ще започне да пие, а ако пие, със сигурност ще загине. Тогава вярата наистина ще загине. С нас нещата стоят точно така.“

Като си помисля, че ми обясняваше като на петокласник тъпанар /какъвто съм си/ за какво става въпрос и ти какво си направил и като си помисля, че сега мога да си навиря носа и да почна да се правя на по-голям майстор от тебе.... Щото нещо съм нацупен. Жестока болест.
Но все пак не ми се ще да се превръщам в онзи позорен неблагодарник от „Пази боже сляпо да прогледа“.
Естествено ме е срам, че не мога да обърна достатъчно внимание във форума и да споделям опита си. Ще положа усилия в тази посока и ще се опитам да споделя нещо повече от – пий много течности, яж шоколад, как си днес, дръж се /за парното/.



Тема Re: Взаимопомощ!нови [re: aлkaжa]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано28.04.07 18:26



Аз също съм безкрайно благодарна на Алки за помощта, която ми оказа през първите месеци. Без него нямаше да мога да укрепна, да разбера правилната за мен посока и да продължа да трезвея до сега и занапред.

От една година насам споделям своя опит тук. През първите 6 месеца го правех ЕЖЕДНЕВНО. Сега усещам, че нямам какво НОВО да кажа. Става банално да се повтарям. И мисля, че може би, скоро ще изляза от форума, защото Живота е навън, а не пред компютъра. На такъв етап се намирам в момента...



Тема Re: Взаимопомощ! [re: Eми®]  
Автор Aня (минаващ)
Публикувано29.04.07 23:03



Еми, нали колкото - толкова. Всеки помага както може и колкото може. В това е смисъл. НЕ и в това взаимно да се оценяваме. НЕ и в това да си иронизираме и да се йерархизираме. С това със сигурност не помагаме на никой.
Аз лично винаги намирам нещо ново в твоите думи.





Тема Re: Взаимопомощ!нови [re: Aня]  
Авторaлkи (Нерегистриран)
Публикувано30.04.07 01:42



Изказах мнение, което няма нужда да се приема лично, и ще помоля който и да е, да не се възползва от случая като финно мунипулират темата, за да покаже своето недоволствие и съпротива срещу принципите на АА.
Ако някой има с нещо да се отблагодари, направи го, като подадеш ръка на новодошлите, с надежда да покажете същото внимание, което безусловно бе дадено на вас.
Лично аз, помагам сам на себе си, когато помогна на нуждаещ се от помощ събрат алкохолик - така получавам своята награда; "още един ден трезвеност"!



Еми, сигурен съм, че преодоляването на алкохолната ти зависимост е превъзходен успех, и доста уникален случай. Но все пак мисля, че за да подържаме добра психическа форма е необходимо да споделяме с останалите приятели, как успяваме през ежедневието си да кажем "НЕ" на алкохола!
Иначе, ти само ще навредиш на себе, ако си решила "напук" на всички да напуснеш форума. Ами че, и аз неможех с леко сърце да приема приятели, когато ме смъмрят или предупреждават-ушким да съм внимавал, щот празнинството на което ме канят било доста специялен сучай, та да не взема да се изложа. А пък аз, ей тъй на инат ще се натряскам като казак. За кой се мислите вие, та сте тръгнали да ми диктуват живота!



Тема Re: Взаимопомощ!нови [re: Eми®]  
Автор LaliМодератор (ентусиаст)
Публикувано30.04.07 21:18



Еми, може би банално за редовните потребители, както и за мен, но мисля, че за новите членове на клуба трябва да се говори, да се повтаря и да им се помага. Новите не са чули нищо, имат нужда от думи, от помощ, от подкрепа, от споделяне, от това да чуят от устата на някой друг като тях, че успехът е възможен.



Тема Re: Взаимопомощ!нови [re: aлkи]  
Автор aлkaжa (общителен)
Публикувано01.05.07 05:46



ВЕЛИКИЯТ ПАРАДОКС

Тези завети на страдание и възстановяване лесно се предават между алкохолиците, един на друг. Това е нашият дар от Бог, и връчването му на другита така както на нас е единствената цел, която съживява днес АА навсякъде по земното кълбо.

Twelve Steps and Twelve Traditions, p. 151


Великият парадос на АА е че никой не може да запази безценният дар на трезвостта, ако не го предаде нататък. Моята първостепенна цел е да остана трезв. В АА нямам друга цел, и нейната важност е въпрос на живот и смърт за мене. Ако се отклоня от тази цел, ще се загубя. Но АА не е само за мен; то е за алкохолиците, което все още страдат. Легионите възстановяващи се алкохолици остават трезви чрез споделянето с други братя алкохолици. Пътят на моето възстановяване минава през това да покажа на други в АА, че като споделя с тях, ние заедно ще израстем към милостта на Висшата сила и ще тръгнем по пътя на щастливата съдба.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.