Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:28 03.06.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема дали е така ?  
Автор polyto (непознат )
Публикувано23.03.07 09:45



Много се извинявам ако това което ще кажа и ще попитам ви обиди но мисълта ми се породи след като разгледах сайта ви. Притесни ме особено много честото споменаване на Бог и на Висша сила пак казвам не искам да обидя никого но след прочетените 12 стъпки и традиций човек наистина остава с впечатлението за секта и т.н Не бих искала от един порок човек да скочи на друг.В същото време имам нужда от помощ но ..... как да съм сигурна че това което казвате е така.Разберете много ме е страх.



Тема Re: дали е така ?нови [re: polyto]  
Автор nekoi (новак)
Публикувано23.03.07 11:27



Не, не ме обижда въпросът ви. Дори е много добър.
За да се успокоите, че не става дума за секта, обърнете внимание на няколко факта.
В АА се говори за Бог кой както го разбира. Тоест всеки може при желание да обяви за свой бог каквото иска. И то само при свое желание. Много от посещаващите сбирките ни не говорят за Висша сила или за Бог, защото не са убедени, че варват в каквато и да е висша сила. И въпреки това продължават да идват и на някои от тях АА им помага.
В АА атеистите са еднакво добре приети както и представителите на всякакви други религии.
За каква секта може да става дума, когато християнинът отива в черквата, мюсюлманинът в джамията, евреинът в синагогата и после всички идват на сбирка на АА, присъстват там заедно, помагат си взаимно и нямат никакви религиозни противоречия помежду си.

Затова, макар че се говори за Бог кой както го разбира или за Висша сила, АА не е религиозно, а е духовно движение.

Във всички религии и секти има някаква вертикална структура и някакъв водач, гуру, пастир и т.н.
В АА структурата (доколкото изобщо има такава) е хоризонтална и никой не е нещо повече от другия и никой не може да накара друг да направи каквото и да е против неговата воля.

А за да сте сигурна, че това, което казваме, е така, просто елате на наша сбирка. Сигурен съм, че само едно ваше посещение на сбирка е достатъчно да разсее взичките ви страхове





Тема Re: дали е така ?нови [re: polyto]  
Автор LaliМодератор (ентусиаст)
Публикувано23.03.07 11:30



Аз не съм вярваща, не съм алкохоличка. Попаднах тук, защото съм служебен модератор. Чета всичко всеки ден.
Мисля, че човек трябва да има някаква своя вяра, нещо, в което да вярва. Питала съм най-ревностните следователи на Програмата. Не мисля, че са сектанти. Те се опитват да помогнат. Не насилват никой. Не те карат да вярваш безусловно в някакакъв техен Бог. Според мен те предлагат една Висша сила, която аз като невярваща приемам като Съдбата. Винаги съм вярвала в съдбата. Каквото ти е предопределено - ще се случи.
Мен не ме е страх от Програмата и следовниците и.
Защото за мен тяхната Висша сила е Съдбата.
Мисля, че ако успееш да преобразуваш мислено Висшата им сила в нещо свое, нещо реално, нещо, което ти самата чувстваш и усещаш, което ще ти даде сила да се бориш с алкохола, нищо не те заплашва.
Всеки си има нещо, в което вярва.
Това може да бъде Бог, Слънцето със своята животодаваща топлина, Детето, което те гушка вечер и има нужда от твоята сила и помощ, за да израстне, Майка ти, която страда за теб...
Мисля, че когато си в безизходица трябва да се хванеш за нещо.
Мисля, че на срещите на АА, най-ценното е съпричасността, това, че някой седи до теб и знае как се чувстваш, защото той самият е минал по този път. Само този, който е приживял всичко може да ти даде утешителните думи.
Самите думи нямат кой знае какво значение, усещането, че някой ги изрича за теб специално са най-стойностното за мен.



Тема Re: дали е така ?нови [re: polyto]  
АвторA (Нерегистриран)
Публикувано23.03.07 21:55



Точно това ме отврати от АА. Обясниха ми надълго и нашироко, че без АА няма никога да успея. А аз не вярвам в секти.



Тема Re: дали е така ?нови [re: A]  
Автор LaliМодератор (ентусиаст)
Публикувано23.03.07 21:57



Но поне си опитала и знаеш, че това не е твоят път.
Всеки трябва да опита, според мен, и сам да прецени.



Тема Re: дали е така ?нови [re: A]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано23.03.07 23:12



А след като отхвърли АА, успя ли да спреш алкохола по някакъв друг начин?



Тема Re: дали е така ?нови [re: Eми®]  
Автор girasole (усмихната)
Публикувано25.03.07 16:53



Секта за мен означава сляпо следване на някакъв гуру, водач или както там се казва на тези хора. Без право на собствено мнение, без право на личен живот. Освен това сектите обикновено имат и финансови интереси към тези, които искат да ги следват. Сектата има само един бог,но не това е лошото а лоши са всички останали т.нар.богове.
В АА няма гуру, няма финансови интереси, няма празни обещания. Свободната воля на всеки член е гаранция за успешното ни възстановяване.
Ако някой иска да вярва в Бог, или да не вярва, това е нещо лично и не се коментира. Пък и не е важно за цялостната програма на АА.
Единствено в АА "моят Бог не е по-добър от твоя".
Дали АА е секта? Честно казано - не ме интересува!



Усмихни се, има изход!



Тема Re: дали е така ?нови [re: A]  
Автор val999 (новак)
Публикувано25.03.07 22:03



А (нерегистриран) каза:
"Точно това ме отврати от АА. Обясниха ми надълго и нашироко, че без АА няма никога да успея. А аз не вярвам в секти."
---------------------------------------------------------------------------------

AA е създадено от Алкохолици за Алкохолици с една единствена цел - колкото може хора да се възстановят от това алкохолно безумие и да заживеят отново нормален и пълноценен живот. Програмата на АА казва, че алкохола не е причината, а последствието. Затова тази програма е насочена към духовната същност на човека и цели да ни направи по добри и да ни освободи от оковите на нашия егоцентризъм, егоизъм, гняв и страхове. За да можем да обичаме другите и да им прощаваме. За да живеем в разбирателство със себе си и околните ... А всичко това означава да бъдем малко по-добри хора и да живеем щасливо доколкото можем.



Тема Re: дали е така ?нови [re: polyto]  
Авторaлkи (Нерегистриран)
Публикувано26.03.07 09:30



.... имам нужда от помощ но ..... как да съм сигурна че това което казвате е така.Разберете много ме е страх.


Разбира се, че те е страх. Така е с нас. Да не би ние да бяхме, или да сме по смели от теб? Аз лично мисля, че така се пробва желанието ни да се освободим от порока/алкохола. Ако човек е болен и изморен от турмоза постоянно да е болен, той трябва да е готов "безусловно" да направи всичко възможно за да преодолее алкохолната си зависимост. Сиреч, желанието да спре да пие, трябва да е по-голямо от желанието да пие!




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.