Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:46 05.06.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема ЦЕНЕН СЪМнови  
Автор Araпи (новак)
Публикувано20.01.07 16:40



Привет на всички !
Наскоро прочетох една сентенция,която според мен буди много размисли и реших да я споделя с вас.
"НАЙ-СИЛНАТА ЕМОЦИОНАЛНА НУЖДА НА ВСЕКИ,ВКЛЮЧИТЕЛНО НА ЧОВЕКА ДО
ТЕБ,Е ДА СЕ ЧУВСТВА ЦЕНЕН ".
В първият момент си казах:
-Хайде стига?!!Та аз съм алкохолик.Може ли един пиещ човек да е ценен за някого .Та нали и лудия бяга от пияния.
Няколко дена,каквото и да правех мисълта ми все нататък бягаше .Както влакът повтаря пуф-паф,пуф-паф, така и в моята глава отекваше ...ценен,ценен,ценен.
И тогава неочаквано проумях ,БОЖЕ,за да бъда "ЦЕНЕН" за другите,трябва първо аз да започна да се ценя.Да разбера за самия себе си,че моята "болест" не ме прави по-малко човек от останалите "нормалните".Та аз съм живо същество,което иска да обича и да бъде обичано .Любимите ми хора да ме ценят и уважават(ха-ха,та аз съм ги наранявал хиляди пъти ,хиляди пъти съм обещавал лъгал,само и само на мен да ми е добре)
Стана ми ясно, че трябва да се науча да се себеуважавам,да бъда предан на семейството си,приятелите си, на обществото. Тогава хората около мен ще
"прогледнат" и ще открият ,че аз "алкохоликът" не съм толкова лош,че и аз съм божие чедо като тях ,че и аз мога да живея полезно и да вървя смирен като тях под Божията милост.
В такива моменти в търсене на изход ,на помощ ми идват моите събратя.Сред тях аз се чувствам добре.Та как иначе,аз съм един от тях.Никой не ме гледа
укорително,не ми дава съвети за неща,с които не е запознат или преживял.
Те ме разбират,изслушват,познават проблема ми,споделят своя опит.С тях прео
долявам чувството за изолираност,вина и страх.В техните очи аз съм ЦЕНЕН ,
както и те за мен.....
Ще се радвам,ако и някой друг се включи в темата и сподели своята емоционална нужда да бъде ЦЕНЕН.

УВАЖЕНИЕТО КЪМ НАС Е В НАШИТЕ РЪЦЕ.



Тема Re: ЦЕНЕН СЪМнови [re: Araпи]  
Автор nekoi (непознат)
Публикувано20.01.07 17:05



Точно щях да гася компа и да излизам, ама видях тоз пост и рекох на таз манджа и аз да стана мерудия.

Ти си го казал толкова добре, че едва ли може нещо да се добави.
Че човек трябва да се харесва и да цени себе си, за да го ценят и другите, това го пише по всякакви книжки.

Няма как да не се харесваш и да общуваш равностойно и пълноценно с останалите човеци - щото, като не се харесваш - или си постоянно в атака, или си в защита, или редуваш едното с другото, но все си неспокоен, а с неспокоен човек трудно се общува.
Да преговорим, че АА не са измислили нищо ново. Само са взели онези от измислените вече неща, които им вършат работа.

И си го казал пак отлично - като се чувстваш боклук, най-лесно е от начало сред себеподобните в АА да се освободиш от това чувство, защото те са единствените, които не те смятат за боклук.



Тема Re: ЦЕНЕН СЪМнови [re: nekoi]  
Автор girasole (усмихната)
Публикувано20.01.07 17:27



Много време ми трябваше на мен самата да започна да се харесвам и обичам. След ужасния запой и тежката абстиненция преди две години не приличах на човек. Бях отслабнала, мръсна и уплашена. Бях съсипала всичко в живота си. Но някъде много дълбоко се спотайваше волята ми за живот. Вече знаех, че по обиколни пътища няма да стане, разбрах че няма нужда да бързам, но знаех и друго- че след като не съм умряла, значи имам някаква работа на тази планета.
Захванах се с програмата на АА, бавничко, спокойно, ден за ден. Спазвах всичко, което ми казваха приятелите от Веслец. Признах, че има някой, който знае повече от мен. След време харесах това, което видях в огледалото. Започнах да разбирам, че всеки човек е ценен и значим. Всеки е в живота ми заради мен, и аз заради него. Освобождавах се от затвора на егоцентризма и чудесата започнаха да се случват.
Не спирах да работя по стъпките, пишех поне по три часа на ден. Имах много време, защото вече не бях заета изключително със себе си. Егоцентризма отнема страшно много време!Започнах да се уважавам и спонтанно уважавам и другите. Свободна съм да кажа "НЕ", ако нещо не ми харесва, и винаги внимавам очите ми да са на едно ниво с човека отсреща.
Наскоро попаднах на един пасаж, който ми се струва че ще пасне тук:

При ориентирането по обектите вътрешният ни ориентир е нашето его. Егото обаче не е това, което сме в действителност. То е нашата представа за себе си; то е нашата социална маска; то е ролята, която играем. Нашата социална маска се крепи на одобрението. Тя иска да контролира и се поддържа със сила, защото живее в страх.
Нашата истинска същност, нашият дух, нашата душа е напълно свободна от всичко това. Тя е неуязвима за критики, не се бои от никакви предизвикателства и не се чувства по-долу от никого. Но тя е също така скромна и не изпитва превъзходство спрямо някого, защото разпознава във всички останали същия Бог, същия Дух в друг образ.


Усмихни се, има изход!

Редактирано от girasole на 20.01.07 17:29.



Тема Re: ЦЕНЕН СЪМнови [re: nekoi]  
Авторeдин rлyпak (Нерегистриран)
Публикувано20.01.07 20:44



най-лесно е от начало сред себеподобните в АА да се освободиш от това чувство, защото те са ЕДИНСТВЕНИТЕ , които не те смятат за боклук.


Бе човек на възраст, пък таквиз самовлюбевости да си мисли!!!



Тема Re: ЦЕНЕН СЪМнови [re: eдин rлyпak]  
Автор nekoi (непознат)
Публикувано20.01.07 21:04



Нещо не схващам мисълта ти, но не е чудно - като се има предвид никът ти.

Иначе си емоционална(ен) - яко си възкликнал с трите удивителни забити в края.



Тема Re: ЦЕНЕН СЪМнови [re: Araпи]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано20.01.07 21:10



"за да бъда "ЦЕНЕН" за другите,трябва първо аз да започна да се ценя"

Така е, никой не може да бъде пълноценен, пренебрегвайки себе си. Да бъдем ЦЕННИ - значи да се научим на себеуважение. Няма как да бъдем в хармония с всичко и всички, ако не се ценим и уважаваме, защото тогава се обезсърчаваме и не можем да реализираме пълноценно своя потенциал. Когато започнеме да се ценим, тогава имаме силата да вярваме в себе си и да сме в състояние да посрещнеме каквото и да ни се случи, и то по най-добрия начин, на който сме способни. Съзнанието за това ни носи спокойствие и сигурност.





Тема Re: ЦЕНЕН СЪМнови [re: nekoi]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано20.01.07 21:22



"като се чувстваш боклук, най-лесно е от начало сред себеподобните в АА да се освободиш от това чувство, защото те са единствените, които не те смятат за боклук."

АА-групите са мини общество, където се чувстваш приет - такъв какъвто си, и усещаш, че си ЦЕНЕН. Именно там се учим на себеуважение и социална интегрираност, което ни е липсвало докато пиехме.



Тема Re: ЦЕНЕН СЪМнови [re: Araпи]  
Автор Hoвaroдин ()
Публикувано20.01.07 23:22



Ти отвори една много важна и много липсваща тема в тоя клуб.
НАЙ-СИЛНАТА ЕМОЦИОНАЛНА НУЖДА НА ВСЕКИ,ВКЛЮЧИТЕЛНО НА ЧОВЕКА ДО ТЕБ,Е ДА СЕ ЧУВСТВА ЦЕНЕН

Слабото ми място е, че понякога се изразявам "наукообразно" :-)), което впрочем ще направя и сега. Втората най-важна потребност за човека след принадлежността, е утвърждаването. Да се чувстваш утвърден от групата си, да се чувстваш важен за някого, ценен - както казваш - това означава животът ти да придобие смисъл. Защото самотният човек на дъното е със сгрешени ориентири в живота, с деформирани представи за останалия свят, със страх от другите, социално безсилен. И ако не осъзнае, че това да те ценят, не е нещо, което се получава даром, а нещо, което се заслужава и за което се налага да се пребориш, никога няма да може да се оттласне нагоре към светлината. Смисълът на Първа стъпка е точно тая - признанието, че е страшно важно да си НЯКОЙ за някого в тоя свят, да си разбиран и обичан. Неслучайно тя започва в множествено число: "Действително, ужасно е да признаЕМ...".





Тема Re: ЦЕНЕН СЪМнови [re: Hoвaroдин]  
Авторaлkи (Нерегистриран)
Публикувано21.01.07 01:02



За експеримен се реших да отида на психолог за няколко месеца/сесии. Искам да разбера как мислят, и каква процедура използват тези лечители. Дано помогне, та да намеря едни вълни с вас!





Тема Re: ЦЕНЕН СЪМ [re: Araпи]  
Автор Aня (непознат )
Публикувано21.01.07 21:45



Агапи, благодаря. Много важна и нужна тема.
За две неща се сетих, когато те четох.
Първо, спомних си една сбирка отпреди години, на която се случи нещо много важно за мен. Бях тогава на 4 месеца ремисия, достатъчно вече се бях възстановила за да си задавам вече разни “екзистенциални” въпроси (също и не особено за мен удобни и приятни

), и достатъчно още неуверена тези въпроси да ме разтърсват и смущават до полудяване. На онази сбирка някой новак разказваше за последния си запой, от който току-що излязъл; когато го слушах се сетих, че точно в момента минават моите 4 месеца (даже часът беше същия) и някак си спонтанно го споделих. Тогава останалите (бяха 30-40 човека, половината от тях с големи ремисии, няколко от “динозаврите” на полското АА, общо взето хората, които за мен са били тогава недостижими авторитети) пак така спонтанно застанаха прави и започнаха да ръкопляскат... На мен! С моите нищожни 4 месеца - те, с по 4, 14 и 20 години! Помня, че от вълнение се бях разревала, накой ме прегръщаше...
Точно тогава, за пръв път в историята на моето трезвеене, се почувствах - ценна. Важна. Достойна за уважение. Мисля, че именно в този момет окончателно направих тази най-трудна и най-болезнена, Първа стъпка - приех факта за своя алкохолизъм и приех себе си барабар с този алкохолизъм.

Пишеш: Да разбера за самия себе си,че моята "болест" не ме прави по-малко човек от останалите "нормалните”...
Напълно съм сгласна с това! Според мен това е необходимо да го осъзнаем, за да си дадем право на възстановявне, право на духовно развитие и добър живот. Тук (и не само тук) понякога се появяват твърдения, че алкохолиците не били като “нормалните” хора... Да не би хремавия човек го смятаме за ненормален, защото му тече от носа? Или човек със стомашно разстройство? Да, те ше бъдат ненормални, ако решат, че така им е добре и че искат да живеят със своите сополи и лайна, като заразяват или за-смрадяват всичко наоколо. Пиещият алкохолик е ненормален, защото функционирането му излиза вън от приетите норми и той не е в състояние да се удържи в техните рамки. Но когато здравее и трезвее (наистина трезвее, не само остава сух) е напълно нормален. Ако е пил много дълго или много отрано е започнал, със сигурност има разни дефицити в разни сфери от живота си, но в достатъчно нормален да ги наваксва постепенно. Да престане да “заразява” и да изчисти смърдящите мръсотии около себе си.
...И още нещичко: в сентенцията ти се казва, че това да се чувстваш ценен, е НАЙ-СИЛНАТА ЕМОЦИОНАЛНА НУЖДА НА ВСЕКИ,ВКЛЮЧИТЕЛНО НА ЧОВЕКА ДО
ТЕБ... Е, да не забравяме също и за нуждата на човека до нас...




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.