Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:42 01.06.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Здравейте, братя и сестри!нови  
Автор джoнни (непознат )
Публикувано01.01.07 20:34



Вече се регистрирах.
Навярно всички разбрахте, че аз съм алкохолик и то в много напреднал стадий с всички последици за мен и околните от това. Сега, работейки от близо месец по Програмата на АА и 12-те стъпки разбрах жестоката истина – че винаги съм бил алкохолик.
Пия от 26 години редувайки периоди на сухота и пиене. Желаех всичко да става както аз искам – тук и сега. Изгорих всички до които се докоснах – изгорих душите им, ограбих ги. Подхранвайки собственото си Аз, изгорих и себе си.
Винаги обвинявах другите за това, че пия. Колкото самотата ми ставаше по-голяма, аз пиех все по-често и все повече. Загубих физическото си здраве, психическото си здраве и душевен мир /който никога не съм имал/.
От 15 години станах редовен посетител на невролози, психиатри, психолози. Няколко пъти съм изпадал в алкохолна кома. Гълтах лекарства като бонбони, но нищо не помогна. Запомниха ме в Отрезвителното отделение, което посещавах при някои от по-опасните си запои. Сменях /когато бях сух/ алкохола със силни успокоителни. Поставях си цели, които не можех да постигна. Кълнях се в Бог, че никога повече няма да пия – не помогна. Аз просто си бях същият както винаги – егоистичен, лицемерен, самовлюбен, страхлив.
Запознах се с човек, с който сега работим заедно по 12-те стъпки и Програмата на АА. За мен все още е нещо ново и непонятно, но след това което на няколко пъти ми се случи – незнайно как, зная че това е единственият ми шанс да оживея – духовно и физически.
Днес – работейки върху самоанализа, върху отношението ми спрямо своите деца, след като прочетох написаното от мен – аз се разплаках. В момента сълзите също напират в очите ми.
Разбрах, че мислейки единствено за себе си и правейки всичко единствено за себе си, аз съм унищожавал, дори неволно, душите на най-скъпите ми хора, дарени от бога – своите чудни деца.
Моля се за това – колкото и да живея на тази Земя, каквото и да става, да имам спокойствие, сили и постоянство, дадени от Бог, да променя себе си. Това е единственото нещо, което ще ме върне в света на живите и с постоянна работа от моя страна ще ми помогне да помагам на хората, нуждаещи се от това.
Не желая да свивам стените на „килията” в Душата си. Постепенно разбрах, че единственият изход от собственото ми забвение и дарената ми Програма на АА и работата по 12-те стъпки.
П.П. Освен всичко друго съм много безотговорен, недисциплиниран, непостоянен и мързелив.
Бъдете благословени, мили мои.



Тема Re: Здравейте, братя и сестри!нови [re: джoнни]  
Автор girasole (усмихната)
Публикувано01.01.07 21:06



Здравей, и ЧНГ и на теб.

Щом си стигнал до самоанализа, значи си извървял дълъг път. Поздравления!
Разбирам как се чувстваш, но това е нещо, през което трябва да се премине. И тогава свободата става още по-пълна. Не се упреквай за миналото, защото, упреквайки се, пропускаш да направиш най-доброто за настоящето. Само това мога да те посъветвам. Четвърта стъпка е процес, аз плачех, смеех се , в началото се обвинявах, но после видях, че няма смисъл.
Сега съм свободна, благодарение на Четвърта стъпка и на спонсора, с когото работех тогава по Програмата.
Има още много работа, стъпките са начин на живот, но през това през което преминаваш сега, няма да ти се налага да минаваш никога повече.
И когато чувството за вина се обади, можеш спокойно да му кажеш : "Да, така беше, но вече приключих с това, забрави ли?"
Аз добавях и едно "Марш оттук"


Миналото си е минало, и никой не може да го промени. Но когато днешният ден ще е минало, аз ще знам че съм направила най-доброто от него.
Успех ти пожелавам, и вярвам, че ще се справиш!




Усмихни се, има изход!



Тема Re: Здравейте, братя и сестри!нови [re: джoнни]  
Автор aлkaжa (общителен)
Публикувано02.01.07 10:17



Смело джонни! След банята ще ти олекне.
Аз като се бях заровил да си чистя буклуците в душата, се бях доста депресирал. Ами като не бях поглеждал никога какво съм насъбрал, какво съм замел под чергата.
Боклука от годините пиене трябва да се изрине. Проумях, че пиенето е само симптом, следствие.
Разбрах, че съм болен. От алкохолизъм. Както каза в една своя тема алки - алкохолът е в бутилки, алкохолизмът е в главата.
Шишето се оказа само върхът на айсберга. В останалите две трети от него се намираха всички мои недостатъци. Огромна планина, която задръстваше ума и душата ми и от ден на ден ме притискаше все по-задушаващо в тежката си хватка.
За да избягам от тези гадости в себе си, от всичките лъжи, предателства, страхове и др. - пиех. По време на пиенето натрупвах нови. И така, в гонитба на опашката си, все повече ми се завиваше свят.
Спрях да пия и издържах една година, стискайки юмруци и скързайки със зъби. Една дълга и тежка година на безизходица, която за мен е неоспоримо доказателство, че пиенето е само симптом, а неговото насилствено спиране - мъчение.
Тогава открих простичката Програма на Братството и човек, който беше се възстановил чрез нея. Той сподели и продължава да споделя с мен богатия си опит. Благодаря ти Алки!

Болестта е алкохолизъм, а нейното лечение - Духовната Програма на АА - 12 Стъпки.
Самоанализът по 4-та стъпка - неизбежен етап от лечението. Дори едно малко боклуче да остане в мазето на душата, то има опасност неговата воня да доведе до ново запиване.
След това сложих противогаза, зорих се, ревах, но не спирах да ровя и да вадя.
Да видим дали съм измъкнал всичко!





Тема Re: Здравейте, братя и сестри!нови [re: джoнни]  
Автор val999 (непознат )
Публикувано02.01.07 11:40



Здрасти Джонни,
Аз доста време си мислех, че не съм алкохолик, а просто си пия много щото много нося. В един момент почнах да се усъмнявам и тогава намерих сайта на АА. Разпечатах си 12-стъпки и след като прочетох първата стъпка разбрах истината. Аз съм Алкохолик. Бях шокиран. После прочетох цялата книга както и книгата "Живот в трезвеност". От там разбрах горчивата истина за болестта "Алкохолизъм". Стана ми мъчно за мен, за децата ми за жена ми. Разбрах, че това не се лекува. Обаче чета и че хората могат с тази програма да се отърват за години от този навик, а някои за по 10-20 години. Така малко ми улекна, че все пак има надежда. Решил съм да пробвам с програмата на АА и ще се раздвам на всеки ден който прекарам без алкохол и всеки ден който ще мога да посветя на семейството си, близките и приятелите трезвен. Преди 2-3 месеца по телевизията казаха, че Швейцарски учени са открили гена на алкохолното пристрастяване. Вероятно до няколко години ще могат да го изолират и да предложат лечение!!! Не звучи ли прекрасно?! Много искам да доживея до този момент и след като други могат с помощта на АА да живеят трезвени толкова години дано да успея и аз и ти и всички като нас!



Тема Re: Здравейте, братя и сестри!нови [re: val999]  
Автор aлkaжa (общителен)
Публикувано02.01.07 15:04



Здрасти Вал!
Туй за гените и лечението го казаха и по Коледа, та отново зарадваха алкохолишката ми мисъл. Че ще може пак по някакъв лесен начин – като глътна някое хапче, да разреша проблемите си. Май че споменаха за японци или други някакви учени. Ама какво значение има.
И аз като тебе си мислех, че много пия, щото много държа и изобщо не предполагах, че съм алкохолик. Обаче ми попадна една книга на Ева Войдило – „Да простиш”. Там прочетох историите на пострадалите от алкохолика. Истории на жени, деца, майки и бащи на алкохолици.
В този момент усетих какъв ужас съм посял наоколо. Колко страдания съм причинил, колко хора съм изгорил /както казва джонни/.
И аз си мислех, че това се оправя само с непиене. Просто не пия. Дали защото ще съм вързан или защото ще изпия правилното хапче, но просто няма да пия. Хоп – и готово. Егоизмът ми изчезва. Алчността ми също. Желанието ми за господство, за много секс, за свръхсигурност – се изпаряват. Тези моя прояви, които са посели болка и вреда и които са извор за моето страдание.
И заживявам мирно и доволно.
Обаче не се случи така. Не пих – но продължих да страдам и да тормозя моите близки. Цяла една година.
Затова съм скептичен относно всякакви медицински разрешения. И сега виждам алкохолици, които не пият, пък бухат хапчета или други дроги. Или пък като моята нещастна едногодишна трезвост – скърцат зъби и стискат мускули. Ами честито излекуване!
Защото алкохолизмът /болестта, която се намира в главата, а не в шишето/ е болест на три нива – 1.болест духовна; 2.болест емоционална; 3.болест физическа.
За да се излекува тази болест, трябва едновременно да се излекуват и трите нива.
Според Програмата на АА – Духовната програма, първо се лекува душата. Този елемент от човека, който е задушен от егоизма и егоцентризма.
Този егоизъм ще избие в различни посоки, ако човек не е пристрастен към алкохола. В света има над 200 /двеста/ вида групи за взаимопомощ, които основават своето лечение на Програмата на АА.
Значи има най-малко 200 /двеста/ вида зависимости.
Освен алкохолици има и: наркомани, хазартаджии, сексуални маниаци, преяждащи, работохолици, пристрастени към хапчета и т.н.
Тоест – ако аз не бях генно предразположен към алкохолизмът, или ако в ранна детска възраст ми бяха били ваксина против тази болест – какво щеше да се случи?
Щеше ли моят огромен егоизъм да се подтисне?
Или тази генноалкохолна ваксина щеше да инжектира и излечи и моята душа и моите емоции?
В книгата „Грях или болест” един финландец алкохолик – Калерво /тогава от 15 години трезв/ казва приблизително следното – Благодарен съм, че съм алкохолик. Защото ако не бях алкохолик, то щях да имам някаква друга кофти невроза, с която вероятно нямаше да мога да се оправя.
И аз така мисля. Защото сега осъзнах, че проблемът ми не е само в тялото - гените. Не само в шишето. Проблемът се корени и в болните ми емоции и в болната ми душевност.
Поради това лекарите са безпомощни срещу алкохолизма: „Ние лекарите, отдавна си даваме сметка, че алкохолиците се нуждаят изключително много от някакъв вид морална психология, но приложението й бе свързано с трудности, надминаващи очакванията ни. Може би с ултрасъвременните стандарти и научния подход към всяко нещо ние не сме подготвени достатъчно, за да успеем да приложим СИЛИТЕ НА ДОБРОТО, КОИТО СТОЯТ ИЗВЪН НАШЕТО СИНТЕЗИРАНО ПОЗНАНИЕ.”
И поради това съм благодарен, че съществува Духовната Програма на АА.

Освен това ти си разбрал още при прочита на Първата стъпка, че си алкохолик.
Аз доста по-късно от тебе разбрах, че Първата стъпка се състои от две части: 1.признахме, че сме безпомощни срещу алкохола и 2.че животът ни е станал неуправляем.
Ако проблемът беше само в алкохолът, то тази Стъпка щеше да се състои само от една част – Признахме, че сме безпомощни пред алкохола, бихме си ваксината/пихме си хапчето и нещата станаха тип-топ.
Обаче така става само в американските екшъни.
В суровата алкохолишка действителност няма такъв хепиенд.
Там следва Втората част от Първата стъпка – че животът ни е станал неуправляем.
И тази неуправляемост вече е извън контрола на алкохола. Спирането на алкохола не връща управляемостта.
Така че нека не чакаме с телешка радост благодетелите-швейцарци да ни приготвят новата Алко-Милка високо от планината.
Щото на нас развитите алкажи тя няма как да ни помогне. Тя ще направи нещо там с гена и ще премахне /да речем/ пристрастието ни към алкохола.
Но как жадуваното алпийско лекарство ще направи живота ни управляем?

Затова аз нямам намерение да премина в хибернация и да чакам бъдещите поколения да ме размразят и да ми бият швейцарската панацея, която може и да не успее да подреди живота ми като на филм.
Мисля да продължавам с Духовната Програма на АА, пък евентуалните швейцарски бонбони да ми дойдат горница!





Тема Re: Здравейте, братя и сестри!нови [re: aлkaжa]  
Автор val999 (непознат )
Публикувано02.01.07 16:17



алкажа,
Напълно съм съгласен с всичко което казваш и аз съм решил да почна програмата на АА поради причините, които изтъкваш. Просто може би още малко надежда не е излишна. А може и в подобна форма да е. Не знам.



Тема Re: Здравейте, братя и сестри!нови [re: val999]  
Авторkris61 (Нерегистриран)
Публикувано02.01.07 16:31



Наистина затова алкохолизма е нелечим,защото премахването на алкохола не лекува.Алкохолика дори и трезвен си остава такъв.Имам много пороци,но егоизма мие ненадминат.Това хапчета не могат да премахнат.Склонен съм да се самосъжалявам,склонен съм да роптая срещу несправедливата съдба.Това и сега си го правя и след почти две години трезвеност.
Разбирам смисъла на духовната програма.Но дори и да правя анализ какво това ми помага.Хората не се променят.Трезвени или не те не стават по-добри.
Е вече съм много по-въздържан,не излизам толкова лесно от контрол,ама това решава ли проблема ми с гнева
Като цяло ми е подобре да съм трезвен,ама това не променя толкова нещата.



Тема Re: Здравейте, братя и сестри!нови [re: val999]  
АвторAня (Нерегистриран)
Публикувано02.01.07 16:40



Вал, Джонни, преди около 7 години един възрастен алкохолик Милан каза на една сбирка на Веслец, че въпреки усилията си (наистина отчаяни, мъчни и продължителни) да не пие, всъщност той само чака с нетърпение този прекрасен миг, в който разберем, че американците (защо пък не и швейцарци...) са изработили най-после вълшебното хапче против алкохлозма! Че това му била единствена мечта - да доживее до този миг и да отиде да си купи една кутия хапчета и с тях да може да си пие като нормални хора...
Тогава аз за пръв път открих, че дори ако утре разбера за вълшебното хапче, не бих искала да си го купя, защото то вече за нищо не ми е нужно, алкохолът не ми е нужен за нищо. Защото всичко, което някога постигах с помощта на алкохола, умея да постигам и без него, благодарение на АА и 12 стъпки, благодарение и на тежкия си труд (който обаче носи с времето толкова много сатисфакция!).
А Милан от години го няма вече сред нас... Но се сещам за него винаги когато за пореден път чуя поредното сензационно съобщение за поредното вълшебно откритие...
Алкохолизмът е болест не само на тялото. А “хапчето” за душата може да ни бъде само друг човек.
Алкохолизмът, като хронична болест, верно, не се лекува. Но тук има един парадокс: не се лекува, но може да оздравееш от него. Да се чувстваш напълно здрав и да функционираш като всеки здрав човек. Едиствено, което трябва да понмиш, е да не вдигнеш само една - първата чашка. Това много ли е?


Успех, момчета. Пътят е труден. Но си сътрува!




Тема Re: Здравейте, братя и сестри!нови [re: kris61]  
АвторAня (Нерегистриран)
Публикувано02.01.07 16:43



Крис, има разлика между това да си трезвен и да си просто сух. Да трезвееш значи да се променяш, не само да не пиеш.
И, разбира се, е по-добре да си сух отколкото да си пиян. Но още по-добре да си трезвен...

Променен!



Тема Re: Здравейте, братя и сестри!нови [re: kris61]  
Автор aлkaжa (общителен)
Публикувано02.01.07 17:14



Хората не се променят.

Здрасти Крис! Как си братко? Станахте ли група в Русе?

Предполагам, че всичко в този свят се изменя. И аз съм се променил. В началото не бях толкова сбъркан. Но ден по ден, грешка след грешка, рана след рана, душата ми се затвори и егоизмът ми изгради солидна стена около мене. Затвори ме вътре. И ми подаваше само шишето.

Аз съм учебен пример за много страх, гняв и ярост. Свади, битки, войни. От два месеца не съм се ядосал. Това го дължа на работата по Програмата.
Променил ли съм се, ако не съм се ядосал вече в продължение на два месеца? Може и да не съм се променил, но се чувствам добре.

Как ми помага анализът?
Там виждам недостатъците си и вредите, които съм причинил на хората около мен. След като видях какво съм причинил на себе си и на своите близки, вече не ми се ще да правя така. Доста голяма част от досегашното ми поведение си отпадна съвсем без усилие. Само чрез един бегъл поглед върху листите по четвъртата стъпка.
Видях колко съм бил глупав. Каква разруха съм сеел. Как съм бил като марионетка в ръцете на хората. Местили са ме насам натам. Само са дърпали конеца. Пък уж аз съм контролирал всичко? Как стана така?
Доста от недостатъците си стоят и сега. Не съм се променил напълно. Но да не забравяме, че нашите недостатъци могат да бъдат отстранени единствено от Бог - Смирено Го помолихме да отстрани нашите недостатъци. И че ние не се стремим към духовно съвършенство, а към духовно израстване.
Преди това - Бяхме напълно готови Бог да отстрани тези несъвършенства от характера ни.
Още по-преди - Признахме пред Бог, пред себе си и пред друго човешко същество ИСТИНСКАТА СЪЩНОСТ НА ГРЕШКИТЕ СИ.

При мене помогнаха действията. Рових се в себе си и описвах подробно всяка една глупост, която съм извършил. Всяка гадория. Кофти беше, защото много батак бях събрал в себе си. И знам, че няма да ми бъде премахнат нито един недостатък, ако не се трудя неуморно, ако не записвам всяка негова проява, ако не бъда нащрек и не виждам всички последици от разрушителното си поведение.
Действа. Не е лесно, но е просто.
"Рядко сме виждали човек да се проваля, ако СТРИКТНО следва нашия път. Не се възстановяват онези, които не могат или не искат ИЗЦЯЛО да се отдадат на тази ПРОСТА ПРОГРАМА и това обикновено са мъже и жени, които не могат да бъдат честни със себе си. Те не са виновни; вероятно така са се родили. Те по натура не са в състояние да възприемат и развият един начин на живот, коайто изисква БЕЗМИЛОСТНА честност."
"Нашите истории разкриват в общи линии какви бяхме преди, какво се случи и какво представляваме сега. Ако сте решили, че искате да имате това, което притежаваме ние и имате желанието да направите ВСИЧКО, за да го получите, то вие сте готови да предприемете някои стъпки.
Ние се препъвахме в някои от тях. Мислехме, че можем да открием по-лесен, по-удобен път. НО НЕ МОЖЕХМЕ. От цялото си сърце ви молим да бъдете безстрашни и да ги следвате НЕОТКЛОННО от самото начало. някои от нас се опитваха да се придържат към старите си идеи и не постигнаха никакъв резултат, докато не се отказаха от тях ИЗЦЯЛО.
Помнете, че срещу нас стои алкохолът - КОВАРЕН, ОБЪРКВАЩ, ВСЕМОГЪЩ! Без помощ не можем да се справим с него. Но има Някой, който притежава цлата сила - този Някой е Бог. Дано да Го откриете сега!
ПОЛОВИНЧАТИТЕ МЕРКИ НЕ НИ ПОМОГНАХА. СТОЯХМЕ НА КРЪСТОПЪТ. С ПЪЛНО ОТДАВАНЕ помолихме за Неговата подкрепа и грижа.
Предприехме следните стъпки, които се предлагат като ПРОГРАМА ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ:"

Другият вариант е да чакам швейцарските шоколади, пък животът си минава






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.