Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:13 17.05.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема стъпка напред-две назаднови  
Авторзaвиcимa (Нерегистриран)
Публикувано29.11.06 17:18



малко ми е кофти да си призная за моя опит на въздържание.
днес става месец откакто реших, че повече така не може и не трябва да продължава. благодарение на подкрепата на хората тук успях да не близвам 13 дни. бях страшно ентусиазирана, чаках абстинентни прояви, кризи, но не...
беше страшно лесно. и си помислих, че мога да не пия, мога и да пия. през това кратко време ми се избистри кожата на лицето, погледа, подпухналостта изчезна. пълна еуфория. заблудих се отново, че може би не съм алкохоличка. по-точно внуших си и си повярвах, защото дълбоко в себе си знаех, че съм именно алкохолно зависима. през тези дни не си давах много зор с програмата, изобщо не четях стъпките и не пишех писма на спонсора. видях че мога да не пия. и се подхлъзнах веднага. на 14-я ден в банско започнах с чаша вино, механата все едно че го изискваше. как ще пия какао на тези мезета. после успях да накарам приятеля ми да иде до колата , уж ми било студено да ходя пеша. и някак си по навик, с болния си мозък, открих един магазин и си взех резерва от водка. вечерта щяхме да спим у роднини и аз исках да съм се запасила. и естествено си изпих резервите тайно.усещах , че се напивам и отидох да си лягам.на другият ден/неделя/ останах сама у роднините ми и си продължих с виното от обяд/1 чаша/нямаше как повече. вечерта пак.
в понеделник докато пътувах за вкъщи усещах как пак почва сковаването, изпаднах направо в ужас. помолих да спрем да си купя запалка и пак си взех 200 гр резерва.
та така, след 13 дни еуфория, пак се олях.
след това пак не пих/без кризи/ до миналата сряда.имах среща с бившото гадже, и преди да се видим за отскок пих 100 гр водка. у тях не пих. в четвъртък ми беше зле.пиеше ми се,та две не гледах. но не пих с него,обаче като се прибрах,усетих наближаваща криза/или си я внуших/ и пак пих, за да ми мине.не мина, а стана по-зле.в 3 през ноща звъннах на бившия,че ми е зле.той знае за гадните ми абс-с и сковавания и веднага дойде. бях гузна, но не си признах,че съм пила.
и пак не пиене няколко дни/през които обаче въздържането беше много по-трудно от предните 2 пъти/. устисках до събота, когато не издържах. в стаята на баба ми имаше 200 гр за подарък на неин колега,свършил й услуга. с цялата си глупост набързо подмених водката с вода,като после си залепих бандерола.
цялата нощ не спах от гузна съвест.изчаках я да стане в 5.00 и отидох да й призная, че няма водка , а вода в шишенцето. да не се излага пред колегата й.
тя ме разбра.и си обещах, че ако ще да умирам от абст няма повече, поне ще се мъча докато мога.
до вчера ми беше много зле. като след предишните яките запои. треперене, потене, гадене. ужас.снощи направо се бях депресирала, че не ми е писано да успея.
през това време споделях всичко с 2-3 души от аа. само благодарение на тях не изтичах пак до магазина. пък и ме е срам от продавачките. и слава богу, днес се чувствам супер. не съм мигнала през нощта, но съм бодра.
страшно благодаря на еми, рени, независима, поли, и др...
дори ме беше срам да пусна постинг, но преди малко еми ме окуражи, че няма нищо толкова срамно и смешно в това да пиша тук.
дано не съм ви досадила.
сама не мога, не ми стига просто да не пия, за да съм добре.
дори когато съм трезва, мозъка ми си е болен явно, щом все алк е в главата ми-да пия,да не пия....
ще продължа по-късно.
олекна ми като си признах как за 1 месец три пъти късам веригата.
благодаря



Тема Re: стъпка напред-две назаднови [re: зaвиcимa]  
АвторNekoi (Нерегистриран)
Публикувано29.11.06 17:38



Благодаря за този постинг.
Той е полезен и за теб и за всички четящи тук.
Точно така е - изпиеш една чаша и после се мъчиш да спреш и не можеш. Това, което разказваш, ми е до болка познато.
През 1997 г. реших да изпия една бира на една сватба. Разбира се не останах на една - пих още няколко. После, когато купонът напредна и никой не ме гледаше, започнах да допивам водките по чуждите чаши.
После се мъчих 6 месеца по абсолютно същия начин като теб. Няколко дни се удържа с кански мъки и пак започна. Не успях да се оправя и накрая, след 6 месеца мъчителна борба, влязох в болница.
Затова и АА толкова набляга на това - пази се от първата чаша.



Тема Re: стъпка напред-две назаднови [re: зaвиcимa]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано29.11.06 22:55



Собственият опит в усилията да бъдем трезви поразително отразява мъдростта да се възползваме от всеки полезен опит при решаването на проблема с алкохола. Въпреки огромната ни нужда и желание, никой от нас не се е възстановил изцяло сам. Ако това беше възможно, нямаше да имаме нужда от АА, психиатър или нечия помощ.

Изглежда мислите за чашката ни спохождат много по-лесно и лукаво, когато сме сами. Неудържимо и обсебващо става това желание, когато сме самотни. По-малко вероятно е да се появат подобни идеи и желания, когато сме сред други хора, особено ако те не пият. И ако все пак се появят, те са по-слаби и по-лесно преодолими в компанията на хора от АА.

Никога не забравяме, че почти всеки човек има нужда от време за самият себе си, за да събере мислите си, да прецени, да свърши нещо, да намери изход на някоя лична ситуация или просто да почине от стреса на ежедневието. Разбрахме също обаче, че е опасно да се отдаваме прекалено много на тези неща, ако настроението ни е мрачно или ни е обсебило самосъжаление.

Възможно е на сбирка на АА също да почувстваме нужда от чашка алкохол- понякога се чувстваш самотен и сред много хора. Но е по-вероятно да се откажеш от нея сред хората от АА, отколкото ако си сам в стаята или в закътан и пуст бар.

Когато имаш за компания единствено себе си, мисленето ти се движи някак в кръг – постепенно изключваш всеки разумен довод, който другите могат да внесат в разговора. Сам да се опитваш да откажеш чашката е равносилно да се опитваш да прилагаш самохипноза.

Ако изведнъж ви хрумне да пийнете нещо, спрете и помислете.
Не се преуморявайте, не огладнявайте прекалено, избягвайте самотата.
Сигурно ще разберете, че сте в една от тези три рискови ситуации.
Веднага споделете това с някого. Така прогонвате самотата.

Living Sober – General Service of AA



Тема Re: стъпка напред-две назад [re: Eми®]  
АвторNekoi (Нерегистриран)
Публикувано29.11.06 23:19



Празният стомах и самотата на пръв поглед нямат нищо общо, но АА установили, че и двете ни водят към чашката.

Еми, ти тази вечер не дойде на сбирка, но с този постинг пак свърши нещо полезно.
Полезно за всички, които тази вечер бяха на първата си сбирка. И за всички, на които им предстои да дойдат на първата си сбирка.



Тема Re: стъпка напред-две назаднови [re: Nekoi]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано30.11.06 10:04



Допълнителна отговорност в службата може би ни определя да живеем в по-бърз ритъм. Може от известно време да пропускаме сбирки. А може да сме толкова заети, че да нямаме време за себе си, нередовно се храниме или недостатъчно спиме.

Когато нещо подобно се случва, необходимо е да действаме. Ние не можеме да си позволиме нито един „лош ден”, защото при нас при такова отношение стават два, четири, седмица. Възстановяването ни зависи от всекидневната поддръжка.

Независимо какво се случва в живота ни, ние не можем да си позволим да забравяме принципите, които ни спасиха живота.

Има много начини да съхраним своя душевен мир. Може да отидеме на сбирка, да се обадиме на спонсора, да се срещнеме с друг възстановяващ се, или да занесеме посланието на новичките.



Ако приложиме принципите, които научихме във възстановяването си, то предизвикателствата ще ни дадат още повече сили да израстваме. Без тях ние бихме могли да забравим това, което научихме и отново да забуксуваме на място.

Обмисляйки опита си, споделяме знанията си с тези, които се учат сега на това, което ние вече научихме.

В процеса на възстановяване ние сме едновременно и учители и ученици.



Тема Предлагам ти, зависима,нови [re: зaвиcимa]  
АвторПpиятeл (Нерегистриран)
Публикувано30.11.06 19:37



една друга схема: Една напред :) Една по една.
Много е приятно да не се връщаш назад - доколкото си говорим за ново започване на пиене.
Иначе си струва да се обърнем и да погледнем, да видим, да оценим, да помолим за прошка. Но не и да се връщаме. Не и да се връщаме.
Не се срамувай и пиши тук - все има някой, който да те разбере. И да ти напише някой съвет :) и добра дума, нали?
Ти си направила много смели крачки - сега започни със стъпките :)
Успех!



Тема все по-трудно ставанови [re: Пpиятeл]  
Авторзaвиcимa (Нерегистриран)
Публикувано01.12.06 01:37



преди не е замислях,лошо ми беше-водката помагаше.сега обаче все едно,че водя вътрешна борба,казвам си'а пък да видим кой е по-силен, няма да ти пусна фъндък,там ти е силата,ако изпия първата чаша"
и така ден за ден.но не се чувствам пълноценна,дори като не пия.както каза еми по-горе,нещо от сорта че сме забравили как е да сме добре без алкохол.
днес пак имахме гости,докато им гледах чашите с вино ми идваше да ги счупя.все едно гледах виновника за всичките ми проблеми в една чаша...толкова лесно ми бе да го метна в мивката...но нали не беше пред мен чашата..си кротях, и все пак ми идеше да го изспя.
но гостите щяха да ме помислят за хептем изперкала.
някак си ми действа така"гадината пак се е настанила у нас, на маста и ме дебне...........знае,че ще поддам...но аз съм по-силна...ако я хвърля в мивката"
глупаво е, а и ми се спи...за пръв път от 2 дни....
гирасоле ми прати едни въпроси, чета ги и ги препрочитам.и емичка-винаги помага.
вече и аз знам че сама не мога, а и упованието,че друго може да пмогне.
първо си казвах"айде сега,след алкохоличка,сектантка да стана", "висши сили и тъпотии",но след това което гирасол ми прати,се замислих........
и не спирам да мисля и вече си представям новия живот....но първо трябва да се оттърва от стария.
днес отидох да си купя 200 гр коняк.и продавачката ме изгледа странно ме пита да не съм настинала.
а аз бях с майка.с комяк и жълтъци понякога си мия косата.
за пръв път си купих алкохол,който не пих.употребихме го за маски за коса



Тема Re: все по-трудно ставанови [re: зaвиcимa]  
Авторзaвиcимa (Нерегистриран)
Публикувано01.12.06 01:48



Тема Предлагам ти, зависима, [re: зaвиcимa]
Автор Пpиятeл (Нерегистриран)
Публикувано 30.11.06 19:37



една друга схема: Една напред :) Една по една.
Много е приятно да не се връщаш назад - доколкото си говорим за ново започване на пиене.
Иначе си струва да се обърнем и да погледнем, да видим, да оценим, да помолим за прошка. Но не и да се връщаме. Не и да се връщаме.
Не се срамувай и пиши тук - все има някой, който да те разбере. И да ти напише някой съвет :) и добра дума, нали?
Ти си направила много смели крачки - сега започни със стъпките :)
Успех!



мерси..за подкрепата,но все се обръщам назад и все си мисля,че всички знаят що за леке съм.дори тук ме срам да пиша.макар,че това единственото място ,където мога да съм напълно откровена,
и пак ви благодаря,че ви има,че сте тук,че помагате..
дали някога и аз на някой така ще мога да помогна.май не



Тема Re: все по-трудно ставанови [re: зaвиcимa]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано01.12.06 07:24



"дали някога и аз на някой така ще мога да помогна.май не"
Ами ти вече го правиш

- с това, че пишеш тук.
Има толкова отчаяни хора, които само четат и набират смелост да се престрашат.
И на мен ми помагаш, бъди сигурна в това

Аз преди да спра да пия - цяла година четох тук без да пиша и сега си давам сметка колко нерешителна съм била... колко време ми трябваше за да намеря сили и да тегля чертата.
И все спирах-почвах... каква агония беше само... А сега, от както не пия - 7 месеца, не можеш да ме спреш да пиша. По-добре да пиша отколкото да пия

Да спреш да пиеш е трудно решение! А ти си го взела, значи процеса е започнал.

Пробивите са нормални в началото, но ще дойде един момент, в който ще ти светне пред очите и КРАЙ с алкохола, само не се отказвай. Назрява момента за промяната. Откажеш ли се сега, после става все по-трудно, а и желанието почва да липсва. Не го допускай, моля те. Виж за 1 месец какво стана, все пак не пиеше всеки ден до безпаметност, както е било по-рано и се чувстваше страхотно, нали? Значи имаш напредък. Още малко ти трябва да скъсаш веригата, съвсем мъничко!

Видя, че можеш 2 седмици да не пиеш, преди да се подхлъзнеш в механата, и съм сигурна, че разбра КАК да го правиш. Какво пречеше на Банско да пиеш Кока-Кола с мезетата? Защо механата да "изисква вино"? Защо?! Другия път си поръчваш безалкохолно и хич да не ти пука какво мислят другите! Ти си знаеш за себе си, знаеш че след виното ще тичаш за водка и после още и още... За какво ти е тази беля на главата? Има ли смисъл въобще да почваш да пиеш?! И се пази от заведения и пиещи компании. Пази се, в началото е важно. Всяка една среща с алкохола носи огромен риск. За секунда може да си промениш решението и айде пак на старта! Избягвай колкото можеш поводите за пиене, докато се стабилизираш.

За нервите, не се притеснявай, нормално е да си нервна в началото. После минава, знай че ще премине и не се поддавай на момента да търсиш алкохол. Той не е решение. Ако ти се припие внезапно - ПИШИ! Пиши тук, в Скайпа, в мейла... имаш избор. Пиши на лист ако трябва, само не почвай да пиеш!



Тема Re: все по-трудно ставанови [re: Eми®]  
Автор girasole (усмихната)
Публикувано01.12.06 07:57



Страхотно се справяш, не го мисли чак толкова.


Нормално е в началото да имаш съмнения, пък и алкохолизма не се дава лесно, та няма да стане без малко усилия от твоя страна. Задай си въпроса колко години пиеш - просто няма как да се почувстваш супер още на първия месец. Организмът ти е свикнал с алкохола, сега се съпротивлява на новия живот, това му липсва, дай му време да свикне. Не го насилвай, просто се отпусни и карай бавно. Закъде всъщност бързаш?
Колкото до маските за коса, сигурна съм че има някоя подходящя без алкохол, поне в началото, ако можеш, го избягвай във всякакъв вид, мисли за него като за отрова, каквато всъщност се явява за теб.
Вярвам, че ще успееш, щом си тръгнала по пътя на трезвеността, може да се спъваш, може и да се върнеш, два - три пъти, само за да видиш, дали пък не е по-добре с алкохол, но в крайна сметка ще стигнеш там където искаш.Така че, не се предавай!





Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.