Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:46 07.06.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Кво значи "ЕГОЦЕНТРИЧЕН"?нови  
Автор aлkи (Веселяк!!! :))
Публикувано12.11.06 14:19



Може би неправилно се изказвам, но искам некой да ми обясни/давайки пример/, кво представлява един егоцентричен човек?



Да живееш лесно е много трудно!

Редактирано от aлkи на 12.11.06 14:21.



Тема Re: Кво значи "ЕГОЦЕНТРИЧЕН"?нови [re: aлkи]  
АвторNekoi (Нерегистриран)
Публикувано12.11.06 15:02



Не знам мен ли питаш, като пишеш некой.
Аз бях егоцентричен човек. Мислех си, че светът е създаден с една единствена цел - да ме обслужва мен и да ми угажда на всяка прищявка. Мислех си, че слънчевата система или както там се казва (не съм космонавт да знам) се върти около мен.
Сега в голяма степен съм се отървал от тази заблуда, макар че старото надига глава понякога.



Тема Re: Кво значи "ЕГОЦЕНТРИЧЕН"?нови [re: aлkи]  
Автор Hoвaroдин ()
Публикувано12.11.06 15:08



Когато собственото ти его е център на вселената. Човек, центриран върху егото си. Различно е от егоизъм - егоизмът е философия, свързана с поставяне на първо място задоволяване на собствените ти потребности, но спазвайки установените норми. И доколкото от задоволяването на потребностите зависи и оцеляването ти, егоизмът не е нещо толкова лошо, по-скоро издава здрав смисъл. Т.е. един добър егоист няма да се пропие, щото знае, че му вреди.

Докато егоцентрикът и да има, и да няма потребности, поставя винаги себе си на първо място, без да зачита правилата, което вече е нездраво. Той е регресирал до детските модели на поведение нарцис, винаги искащ, винаги повече можещ, винаги "над" нещата. В тоя смисъл понятието е свързано психопатологията - доколкото крие в себе си набор от симптоми, свързани с психично разстройство.

Познато звучи, нали?





Тема Re: Кво значи "ЕГОЦЕНТРИЧЕН"? [re: Nekoi]  
Авторaлkи (Нерегистриран)
Публикувано12.11.06 15:14



Въпросът е отправен към всички. Чисто и просто попитах "някой" да ми обясни подробно за егоцентризъм, щот както каза, ние алкохолиците обичаме да сме в сентара на всичко - няма значение кво - даже когато се вайкаме, тръшкаме по земята и скубим косите си!

За да открием кои сме трябва да бъдат разрушени всички фалшиви самоидентификации.
Иначенепрекъснато ще се държиш за някоя от тях.
С някои сме много силно срастнати. И разрушаването им е много болезнено.
Други отпадат по-лесно.
Но за да ре роди новото трябва да умре всичко старо.
Любовта е щадяща. Тя няма за цел да те пречупи и осакати а да те направи по-силен.
За да израстнеш в Любовта трябва да минеш през огъня ...
Няма друг път.
И когато минаваш през него той изгаря всичко фалшиво уродливо нечисто ...
От това боли.



Тема Re: Кво значи "ЕГОЦЕНТРИЧЕН"?нови [re: Hoвaroдин]  
АвторNekoi (Нерегистриран)
Публикувано12.11.06 15:17



Е, значи без да съм го учил това, съм го усетил.
Точно така е, правилата не важаха за мен. Не правилниците, а именно правилата. Например, правилата на общуване между хората.



Тема Re: Кво значи "ЕГОЦЕНТРИЧЕН"?нови [re: aлkи]  
Автор girasole (усмихната)
Публикувано12.11.06 15:31



Ами аз си мислех, че целият свят е създаден с една единствена цел - да е на мое разположение когато поискам. И чудо ставаше, когато не беше!


Тропане с крак, викане, цупене и чупене. . .
Не искам да си спомням каква отврат съм била. Не че сега съм ангел, но научих, че светът не се върти около мен.
Бях изумена, че и другите хора имат нужди, че другите хора имат чувства и желания. И че аз не губя нищо, ако се вслушвам в тях. Напротив, мога само да спечеля. Бавничко очите ми се отваряха и виждах че светът се крепи на добротата ни един към друг а не на моите желания. И затова е толкова красив и разнообразен.
От новите ми приятели научих за уважението и любовта.
А спонсорът ми ме научи да не правя на другите това, което не искам да ми правят на мен.
Е, понякога егоцентризмът надига глава, и ако не успея да го натикам обратно, определено бера ядове. Днес вече писах за един такъв пропилян ден.
Просто животът ми губи смисъл в егото, докато преди точно там беше смисъла на живота ми. . .
Така ми харесва повече!



Тема Re: Кво значи "ЕГОЦЕНТРИЧЕН"?нови [re: Hoвaroдин]  
Авторaлkи (Нерегистриран)
Публикувано12.11.06 15:32



Докато егоцентрикът и да има, и да няма потребности, поставя винаги себе си на първо място, без да зачита правилата, което вече е нездраво. Той е регресирал до детските модели на поведение нарцис, винаги искащ, винаги повече можещ, винаги "над" нещата. В тоя смисъл понятието е свързано психопатологията - доколкото крие в себе си набор от симптоми, свързани с психично разстройство.

Мъдроста ти е много ценна за форума. Благодаря ти приятелю!

Мда, и аз съм на туй мнение, че докът не работим "единственоза себе си"/не за мами, тати, .../ програмата на АА, доста трудно ще се справим. Докът, поне временно не се отхвърли всяко друго задължение, и като некой егойст не се концентрираме в прогреса на възстановяването си, щансът да преудолеем бъдещи затруднения ще е много малък!!!





Тема Re: Кво значи "ЕГОЦЕНТРИЧЕН"?нови [re: aлkи]  
АвторПpиятeл (Нерегистриран)
Публикувано12.11.06 15:32



Хм, а за мен пък егоцентричността се изразяваше в това да правя всичко по най-добрия начин, че ако не ги направя всички "ВАЖНИ" неща АЗ, никой друг няма да ги направи - не и перфектно, като мен ;) Е, вярно е, спрях да правя някои неща - а и никой друг не ги прави вместо мен, но от това не настъпи краят на света :) Т.е. - разбрах, че аз с моите изисквания, с моите действия, с моите виждания, не съм на центъра в средата на Вселената ;) Да ви кажа - олекна ми... :) Ми то си е отговорност - и непосилна понякога/най-често - да въртиш всичко около себе си ;) и да внимаваш през цялото време. Сега зная, че мога и да се отпускам - без това да предизвика непременно всемирна катастрофа :)



Тема Re: Кво значи "ЕГОЦЕНТРИЧЕН"?нови [re: aлkи]  
Авторaлkи (Нерегистриран)
Публикувано12.11.06 15:53



Постнах темата с намерение да насърчим вайкащи и съмосъжаляваши, да се осъзнаят/стегнат и да посетят първата сбирка на АА, щот днеска ми стана много тъжно за сестричката ми, която е алкохоличка и след като успя да издържи 2 години без алкохол, снощи е влезла в доста опасен запой!



Пияна е, но ми повтаря едно и също, "само да имахме в сирка на АА в Златоград ......"



Тема Re: Кво значи "ЕГОЦЕНТРИЧЕН"?нови [re: aлkи]  
Автор girasole (усмихната)
Публикувано12.11.06 16:11



Не се тормози, сигурна съм, че си направил всичко, което зависи от теб. И тук, и до нея да си, щом е решила да пие няма кой да я спре за съжаление. Ако искаш, дай й моето скайп име. Ще бъда на линия след сбирката на Веслец.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.