Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:31 13.06.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
*Кратък преглед

Тема Нещичко за срама.нови  
Автор girasole (усмихната)
Публикувано30.10.06 19:35



Идеята да напиша материала ми дойде, след като прочетох "харакири" и "независима". Срамът, който аз самата изпитвах стотици пъти и продължавам да изпитвам понякога. Работейки по Четвърта стъпка, на моменти срамът ме парализираше. Неможех да мисля, да пиша, плачех и ....се срамувах. Бях ужасно ядосана на моя спонсор, който настояваше да продължавам да пиша. Не го интересуваше дали мога, дали плача или дали се срамувам. Той си настояваше и аз продължавах да се ровя в миналото си, въпреки болката и срама. Лепнах му прякор : "Фюрера", защото си мислех, че ме кара да се срамувам. Но вече бях готова на всичко за да продължа работата си по Стъпките, и да вървя напред. Освобождаването от срама дойде след като ми светна, че не той ме кара да се срамувам, а аз самата! Вече бях направила и казала нещата от които се срамувах, тогава , в миналото, отдавна. И следвайки напътствията на спонсора, да бъда добра към себе си, аз си обещах да не си причинявам повече болка. Спрях да се срамувам. Сетих се за мотото на АН - " Не е важно откъде идваме, важно е накъде вървим". И наистина за мен е по -важна посоката напред, а не назад. Сега съм благодарна на моя спонсор за това, че не ме остави да прескачам кофти моментите, че толкова настоятелно питаше какво съм написала и поправяше пропуските ми. Прякорът е забравен, и макар да знам, че ме чака Пета Стъпка, се усмихвам и си обещавам да бъда добра със себе си.





Тема Re: Нещичко за срама.нови [re: girasole]  
АвторФюpepa (Нерегистриран)
Публикувано31.10.06 05:14



Проклетите, натрупани от години емоции ще се освободят и като по чудо ще изчезнат в момента, в който са споделени. С утихване на болката, мястото и ще бъде заето от изцелително спокйствие. И когато така се съберат смирението и ведрината, вероятно ще се случи друго важно нещо. Мнозина анонимни алкохолици, в миналото атеисти или агностици, споделят, че на този етап на стъпка Пета са почувствали присъствието на Бог. И дори вярващите започват да чувстват присъствието на Бог по-осезателно от преди.
Това чувство на съединяване с Бог и хората, това излизане от изолацията чрез откритото и честно споделяне на ужасното чувство за вина ни извежда до място за отдих, където можем да се подготвим за следващата стъпка към пълна и съдържателна трезвеност.



Тема Re: Нещичко за срама.нови [re: girasole]  
Автор aлkaжa (общителен)
Публикувано31.10.06 17:12



И аз подобно на тебе много се срамувах, но не плачех. Бях бесен на спонсора, защото ме караше да се заравям хубаво в бокулка, с който се бях натъпкал. Много време се беше събирал този боклук. Дълги години. И трябваше да се напъхам вътре и да рина, да рина. Все срамни работи. И уж сме си приятелчета със спонсора, пък той ме насилва да правя такива работи със себе си. Докато разбера, че го правя по желание. Или си почиствам къщата, или избирам да действам като преди – замитам боклука под чергата. Навирам си тиквата в пясъка. Все едно ще ги няма простотиите. Алкохолна психика. Да се избяга от истината. И да се надигне бутилката отново.
Надявам се да съм се изчистил сега и да не крия вече.



Тема Re: Нещичко за срама. [re: girasole]  
АвторXapakиpи (Нерегистриран)
Публикувано01.11.06 09:24



Какво е спонсор? Явно че не това дето си го помислих като четях този постинг първия път...



Тема Re: Нещичко за срама.нови [re: Xapakиpи]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано01.11.06 10:33



Спонсор - това е алкохолик, който е спрял да пие, научил се е да живее трезв живот и помага на друг алкохолик, който иска да се спаси от алкохолизма



Още синоними - наставник, ментор, водач, съветник, консултант, духовен учител - гуру

За мен СПОНСОР = УЧИТЕЛ



Тема Re: Нещичко за срама.нови [re: Eми®]  
Авторaлkaжa (Нерегистриран)
Публикувано01.11.06 10:50



аркадаш, авер, приятел, другар, по-голям БРАТ, съветник, мениджър, треньор



Тема Re: Нещичко за срама.нови [re: aлkaжa]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано01.11.06 11:07



BIG BOSS



Той е шефа - той командва парада, от нас се иска само да го слушаме и да изпълняваме.

Така се учиме да живееме трезв живот, щото не знаеме как и ни трябват уроци.



Тема Re: Нещичко за срама.нови [re: Eми®]  
Авторaлkи (Нерегистриран)
Публикувано01.11.06 11:39



Здравей, Херикари! Питаш, кво е

? Кой може да бъде спонсор?

Спонсор е ентусиаст трезв алкохолик, който за да помогне сам на себе си усърдно работи програмата на АА. Знае за капаните, които трябва да избягваме, и вероятно не греши.
Спонсорът не е специалист по отделни случаи или съветник. Не е човек, от когото вземаш пари на заем, дрехи, работа или храна.
Спонсорът не е гуру, учител, или проповедник. Той не е медицински експерт, нито има нужната квлификация, за да дава религиозни, правни, битови или психиатрични съвети, въпреки че добрият спонсор обикнавено е готов да дискутира подобни въпроси дискретно и често може да ви насочи към съответен специалист.
Спонсорът е просто възстановен алкохолик, който помага в решаването на един единствен въпрос – как да останем трезви. Той ползва само едно средство – личния си опит, а не нечия научна мъдрост.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.