Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:34 02.07.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Кой е зависим?нови  
Авторвaня (Нерегистриран)
Публикувано16.10.06 18:21



какво означава алкохолно зависим? - пие ли всеки ден, какво пие
как да се определи някой че е такъв?
има ли значение какъв вид алкохол пие?
и какво от тук нататък?



Тема Re: Кой е зависим?нови [re: вaня]  
АвторNekoi (Нерегистриран)
Публикувано16.10.06 19:34



Не съм лекар, може би докторите имат и други определения, но най-общо алкохолно зависимият е загубил контрол над пиенето си. Дори и да иска да спре, той не може да го направи.

Няма значение какво пие - всякакъв алкохол вкл. бира. Най-много пиех водка, но имах 2 или 3 периода, в които пиех само бира, но по много. Имах и кратък период, в който пиех бяло вино.

Много често (не не винаги) алкохолно зависимият прави запои - след периодите в които не пие, идва период, в който пие непрекъснато, всеки ден, при тежките фази във всички часове на денонощието и по много дни и седмици.
Всеки алкохолик някога е спирал да пие, но след това е започвал отново. Идеята на Анонимни алкохолици и на всички други методи е като спре алкохоликът, да не почне да пие отново. В този смисъл болестта е нелечима, защото няма "излекувал се" алкохолик, който да пие отново контролирано (примерно по 2 бири на седмица). С годините запоите стават все по-тежки, с бели петна в паметта, накрая идват и делирите.

Болестта се развива постепенно в годините. Не всички алкохолици стигат до последните фази на тежки запои, някои взимат успешни мерки по-рано.
Срещал съм рядко алкохолици (предимно жени) които не правят запои, но те или са в началото на заболяването си, или пиенето им все пак е подобно на запойното.

И какво от тук натататък?
Доктори, психолози, Анонимни алкохолици. Билки и чайове не помагат изобщо, лично аз не вярвам и на иглотерапията.
Лекарствата помагат да премине по-леко периодът на абстиненция (алкохолният глад), но нататък лекарствата не вършат работа (с изкл. понякога на антидепресанти). Всички лекарства само по лекарско предписание и по назначена схема, никаква самодейност с лекарствата.

Знам случаи на алкохолици, които са се справили сами, без всичко изброено по-горе. Но те са много голяма рядкост, поне според мен.
Казах вече, че не съм лекар, нарколог, психиатър. Споделям личен опит и мои дългогодишни наблюдения в Анонимни алкохолици.

В сайта

има и един тест дали имате проблем с алкохола.



Тема Re: Кой е зависим?нови [re: Nekoi]  
Авторвaня (Нерегистриран)
Публикувано17.10.06 13:36



благодаря ти за всичко, което си ми написал
но имам конкретен въпрос - всяка вечер бира по литър и половина 2 като какво се определя? за мен е зависимост и нещо от което се тревожа
и какво активира пиенето на алкохол в крайна сметка- проблемите вкъщи, на работа, безсмислието от живота, напрежението или нещо друго. знам ли

и нещо друго - говорим за зависимите, а мен ме интересува и позицията на тези, които са в близост с такива хора, имат връзка, роднини са.
как се чувстват те, какво правят, какви са техните методи, техните тревоги и опити.



Тема Re: Кой е зависим?нови [re: вaня]  
АвторNekoi (Нерегистриран)
Публикувано17.10.06 15:19



2 литра бира всяка вечер във всички случаи са си за тревожене.
Но не мога да ти кажа дали е зависимост или не е Има хора дето цял живот пият по литър ракия всяка вечер и пак не са алкохолици. Доста индивидуално е.

Какво активира пиенето - с това АА не се занимава пряко. Във всеки случаи не са проблемите вкъщи и на работа. По точно тези неща може да подтикват към пиене, но не правят от всеки човек алкохолик.

Проблемите вкъщи, на работа и т.н. почти винаги са оправдания и обяснения на алкохолиците за тяхното пиене, но те не са причина.

Общо взето всички алкохолици имат някакви неосъзнати вътрешни дисбаланси, които ги карат да пият. Знам че е много общо казано, но не ща да се набутвам в област, която не е моя работа и да правя дилетантски коментари по нея.

Много други хора имат подобни вътрешни дисбаланси, но не стават алкохолици. Защо е така, мисля че никой не може да каже със сигурност.

темата за близките на алкохолиците е огромна, все забравям адреса на сайта на Ал-анон (за близки на алкохолици) затова ще помоля Еми да ти го пусне.



Тема Re: Кой е зависим?нови [re: Nekoi]  
АвторEми (Нерегистриран)
Публикувано17.10.06 15:30



Ето линка:





Тема Re: Кой е зависим?нови [re: вaня]  
Авторdelirium (Нерегистриран)
Публикувано19.10.06 16:07



ami,v momenta izkazvam lichno moe mnenie,tova v koeto sam se ubedil ot lichniyat mi opit.
Zavisi dali piesh zashtoto imash nujda ili za "nastroenie ",lichno az izpitvam nujda da piya..kakto cigarite,kakto kogato si gladen.
Mnogo e otnositelno kolichestvoto alkohol,moje da si alkoholik i ako priemash samo chasha bira na den,ako izpitvash nepreodolima nujda ot tazi chasha.
Tova e moeto mnenie,ne iskam da izglejdam glupavo,no az sam stignal do tozi izvod.



Тема Re: Кой е зависим?нови [re: вaня]  
Авторcлyчaйнa (Нерегистриран)
Публикувано19.10.06 17:06



Хора, сигурно е, че съм зависима, но съм много по-различна от това, което чета в тукашните мнения. Пия всеки ден минимум 300 г концентрат, от поне 6 години. Компания ми прави половинката ми. В уикенда пия от обяд, през седмицата - вечер. Но не се отрязвам, а само се "замъглявам" - помня почти винаги какво правя и си върша задълженията горе-долу сносно. Имам проблем и го осъзнавам. Но нямам запои. И ми се струва, че все още нямам физическа зависимост, защото когато правя диети за поддържане на фигурата не пия по цял месец. При това мога да седя на маса с пиещи - дори не ми се приисква. Но иначе съм си алкохолик. Какво е това? Мисля си, че идва от главата ми. Само че резултатите на дългогодишното смукане са тъжни - не ми е интересно да излизам вечер, не ми се прави нищо, детето ме дразни. Приятелите ми не вярват, че имам проблем, само щото директно им го казвам. Мъжът ми не ще да се отказваме от пиенето, защото така е по-лесно...
Мисля от години, че трябва да реша нещата, но не знам как. И на сбирките на АА не ми се ходи - обичам да си седя у дома и да гледам телевизия.
Вие сте хора сведущи, както разбирам. Някой ще каже ли, какъв точно е моят случай.



Тема Re: Кой е зависим?нови [re: cлyчaйнa]  
Автор .Karata. (минаващ)
Публикувано20.10.06 09:07



"Някой ще каже ли, какъв точно е моят случай... Но иначе съм си алкохолик"

Според мен всеки сам определя дали е алкохолик или не е...
Ако смяташ, че си алкохоличка и че се нуждаеш от помощ, можеш да опиташ програмата на Анонимните Алкохолици .

...
За повече информация - http://www.aa-bg.hit.bg/



Тема Re: Кой е зависим? [re: вaня]  
Автормaмa (Нерегистриран)
Публикувано21.10.06 17:53



А бе, я си живейте живота! Поркайте и да не ви пука! Пия от малък, навъртях 45 години "стаж" на това поприще и нищо ми няма. Здрав съм като говедо, червив съм от пари. А съм поркал до посиране. Хич да не ви дреме от нищо! А който ви мисли зло, на майка му у гъзо!



Тема Re: Кой е зависим?нови [re: мaмa]  
Автор .Karata. (минаващ)
Публикувано21.10.06 22:02



Никой не кара някой да не порка - жената каза, че не може повече така и че търси помощ...
На теб може нищо да ти няма, ама на някои бързо им свършват силите и не могат да продължават все така...
Ти може би си сбъркал клуба - в раздел "Общества" има клуб "На пиячите"... там може би няма да блеснеш кой знае колко, защото всички са много печени - никой няма проблеми, но пък държи да го каже на всички - може би защото се надява, че ако другите му повярват и той някакси ще поуспокои и сам ще си повярва
Все пак, ако решиш, че може би имаш проблеми с алкохола, може би тук ще откриеш разрешение за проблема си.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.