Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:12 17.06.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
*Кратък преглед

Тема ДУХОВНОСТТА в процеса на възстановяваненови  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано05.10.06 20:26



Отец д-р Марек Джевиецки
Духовността в терапията и профилактиката на зависимостите

1.Зависимостите – опит за дефиниция

Търсенето на ефикасни методи за профилактика, както и ефикасни методи на терапия, изисква опознаване на ПРИЧИНИТЕ за посягане към алкохола или други сред¬ства в периода на узряване на младия човек и злоупотребата им от възрастните.

ПРИСТРАСТЯВАЩИ СУБСТАНЦИИ това са всички тези химически вещества, чието действие променя начинa на мислене и емоционалното състояние на човека. Вещества¬та от този тип въвеждат човека в света на илюзиите и са форма на бягство от действител¬ността. Освен това те не само смущават процесите на мислене и модифицират емоционалното състояние, но и причиняват синдром на зависимостта. Това означава, че зависимият човек е този, който живее в света на илюзиите, а същевременно зависим от субстанции, които го въвеждат в този свят.

Зависимият човек – за разлика от здравия – няма постоянен образ на самия себе си, т.е. един устойчив начин на мислене за себе си и за изживяване на себе си. Когато се намира под влияние на пристрастяващо вещество, той изживява себе си позитивно. Но когато изтрезнява, тогава мисли за себе си крайно отрицателно и изживява много болезнени емоционални състояния, като напр. страх, отчаяние, огорчение, срам.

Единствено спасение му се вижда в такава ситуация да посегне пак към пристрастяващото средство. Това е причина, че алкохолизмът или наркоманията са хронична и смъртна болест. Това означава, че не е възможно такава болест да спре сама от себе си и че не лекувана тя води към смъртта.



Тема Re: ДУХОВНОСТТА в процеса на възстановяваненови [re: Eми®]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано05.10.06 20:32



2. Разпознаването на причините на зависимостите увеличава ефикасността на профилактиката и терапията.

Още съвсем наскоро се смяташе, че посягането към пристрастяващите вещества произтича от зла воля, деморализация или липса на информация за вредността им. Това е било МОРАЛИЗАТОРСКО третиране на това явление. При такава изходна точка терапията и профилактиката се свеждаха до порицаване, заплашване с ужасни последици, а също така отправяне към добра воля и съвест на дадено лице.

Оказа се, че работата е по-сложна и че добрата воля не стига, понече тук играе роля някаква странна сила, чиито корени започнаха да се търсят в органична сфера. Така се появи БИОЛОГИЧНО гледане на зависимостта, тоест третирането му като резултат от предразположение или на органични, наследнствени детерминзми.

Също и тази интерпретация се оказа недостатъчна, защото дори ако съществуват биологичните склонности от този род, те могат само да ускорят процеса на пристрастяването, но НЕ ОБЯСНЯ¬ВАТ ЗАЩО ТОЗИ ПРОЦЕС ИЗОБЩО ЗАПОЧВА, ТОЕСТ ЗАЩО ДАДЕНО ЛИЦЕ ПОСЯГА КЪМ ПРИСТРАСТЯВАЩА СУБСТАНЦИЯ.

За да се разбере това, трябваше да се погледне по-дълбоко в тайната на човека. И така стигнахме до ПСИХОЛОГИЧЕН модел на зависимостите. Този модел се опира на твърдението, че невероятната атрактивност на наркотиците и алкохола за някои хора не идва от тяхната биологична атрактивност (те винаги са вредни за организма), но от ЕМОЦИОНАЛНАТА им атрактивност.

Всеки човек иска да е в добро настроение и се стреми да си осигури добро емоционално самочувствие.
Ако например изживява болка или страх, би искал бързо да промени това лошо състояние. Но той не умее да се накара да изживява радост, спокойствие или чувство за безопасност, не упражнява непосредствена власт върху собствените си емоции и изживявания. Не може да си ги забранява или заповядва.

И тук именно е тайната на силата на наркотиците и алкохола: тези вещества ПРИТЕЖАВАТ ВЛАСТ, КОЯТО ЧОВЕК НЯМА – ТЕ УМЕЯТ БЪРЗО И ЕФИКАСНО ДА ПРОМЕНЯТ ЧОВЕШКИТЕ ЕМОЦИИ. Затова са атрактивни за хората, които изпитват болезнени преживявания и искат да се лишат от болката бързо и на всяка цена.

Психологическата перспектива, която показва това явление, несъмнено ни доближава много повече до истината за причините на зависимостите, отколкото морализаторската и биологизиращата перспектива. Но и тази перспектива – в днешно време много популярна – не показва цялата истина. Не досяга до същността на проблема, защото тя лежи ПО-ДЪЛБОКО.

Защото емоционалните състояния на дадения човек не са нещо случайно, те разбулват ИСТИНАТА ЗА ЦЯЛАТА МУ ЕКЗИСТЕНЦИЯЛНА СИТУАЦИЯ. Особено в момент на криза, емоционалната информация е обикновено по-прецизна отколкото интелектуална, именно защото човек не може да манипулира с емоциите си, докато може почти без ограничения да манипулира с мисленето си за своя живот. По-лесно е човек да се самозаблуди в мисленето, отколкото в емоционалното преживяване.

Въпреки най-очевидни факти един наркоман или алкохолик може цял живот да си внушава, че не е зависим. Трудно е обаче цял живот да се заблуждаваш, че си в добро настроение, когато изживяваш напр. драматичен страх или депресия.

Следователно:
ЕМОЦИИТЕ НЕ СА САМОБИТНА ДЕЙСТВИТЕЛНОСТ, ТЕ НЕ ПОКАЗВАТ САМИ СЕБЕ СИ, НО СА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ТОВА, КОЕТО СТАВА В ЖИВОТА НА ДАДЕНИЯ ЧОВЕК. Затова интерпретация на зависимостите като явление свързано с човешките емоции е спиране на половин път към цялата истина.

Причина за приемане на наркотици или алкохол не е в крайна сметка нито зла воля, нито наклонности или генетични дефекти, но КРИЗА НА ЖИВОТА, сигнализирана от емоциите. Наркотикът е психическо “лекарство” за хората, които изживяват криза, които се отказват от труда на съзряване и управляване на живота си със силата на своето съзна¬ние и свобода. Този тип отношение към живота е свързано не само с личността на дадения човек, но също и със семейна и обществена ситуация, в която той живее.

Що се отнася до психическа ситуация на зависимия, това е по принцип човек, на когото му липсва зряла ценностна йерархия и който в резултат на това безкритично прие¬ма митове и доминиращи обществени тенденции. Това е човек, който не умее да създаде и да поддържа положителни връзки с други хора. Такъв човек не е устойчив срещу фрустра¬ция, не е способен да приема отговорност за своя живот и поведение. Един наркоман или алкохолик не уважава живота нито духовни ценности. Затова пък е пълен с комплекси и емоционални блокади.

В резултат на всичко това, това е човек, който:
- се реализира чрез външните прояви;
- е несигурен и екзистенциално объркан;
- търси единствено моментно удоволствие или облекчение;
- се нуждае от все по-силни емоции и впечатления за да “усеща” живота;
- не се справя с емоциите си и не постига емоционално равновесие.

Могат също да се посочат типични черти на семействата, от които произхождат наркоманите:
- те са подчинени на потребителския стил на живота;
- не осъзнават своите задачи, задължения и цели;
- не предават зряла ценностна система;
- подчинени са на професионална работа по начина, който създава възпитателни и емоционални проблеми;
- водят повърхностен живот, със силни емоционални проблеми.

Също и обществото, което способства за разпространяване на наркоманиите, притежава доста типични черти. Това е общество, което:
- предлага на младото поколение думи, активност и пространство за действие лишени от възпитателна стойност;
- управлява се от идеология и бюрокрация;
- е безсилно спрямо проблеми и нужди на млади хора (работни места, жилища, перспективи за развитие, патологични групи и т.н.);
- предава на младите противоречиви комуникати за основните ценности и смилъла на живота;
- третира младостта като символ за пълнота на живота, не като фаза на развитие;
- управлява се от философия на консумация, за което му са нужни неудовлетворени хора, които са готови да купят всичко за да си дадат заместител на щастието.

Тази статия анализира зависимостите в аспект на лична ситуация на човека, тъй като профилактиката и терапията се кнцентрират на практика върху определени групи възпитаници или пациенти. Значително по-малки са възможностите им за влияние върху семейна или обществена ситуация.



Тема Re: ДУХОВНОСТТА в процеса на възстановяваненови [re: Eми®]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано05.10.06 20:51



3. Ролята на духовността в терапията и профилактиката на зависимостите

Щом като причина на алкохолизма и наркомания е кризата на живота, ефикасната профилактика и терапия не могат да се ограничават до интервенция в сфера на биология и психика. Трябва да навлизат и в сферата на духовността, тъй като зряло отношение към живота и преодоляване на кризата е възможно само в тази сфера. Защото именно в нея човек си поставя въпрос за това, кой е той и за какво живее, върху какви ценности може да осъществява смисъла на своя живот.

Докато човек не развие в себе си духовна сфера, не може да изработи зряло отношение към себе си, света и живота. Не може да имаш зряло отношение към нещата, които не разбираш. Човек не може напълно да разбере себе си от каквато и да е друга перспектива освен духовната.

Тялото не може да му обясни тайната на човека, защото то не знае кой е човек и за какво живее. Тялото усеща едиствено собствените си нужди и инстинкти. Оставено само за себе си, тялото си подчинява останалите измерения на човека, а чрез това го води към драматични понякога вътрешни напрежения и конфликти.

Човешкият ум също не е извор на това знание. Той може да открие тази тайна, но не може да я установи или да измисли. Оставен сам за себе си, умът ни не търси истината за човека, а само удобни полуистини или даже илюзии.

Също така емоциите не знаят, какво отношение трябва да има човек спрямо собствената си действителност. Оставени сами за себе си, емоциите се ръководят от своята си логика: търсят добро самочувствие, дори с цена на унищожението на човека, чиято част са те.

Необикновеното в духовната сфера е това, че само и само там човек може ДА СЕ ПОПИТА за собствената си тайна ОТ ПЕРСПЕКТИВА НА ЦЕЛИЯ ЧОВЕК. И само там може ДА НАМЕРИ ОТГОВОР, който да му даде възможност да има зряло отношение към живота.

Следователно: ДУХОВНОСТТА ЗАПОЧВА ТАМ КЪДЕТО ЧОВЕКЪТ СЕ ИЗНАСЯ НАД СОБСТВЕНОТО СИ ТЯЛО И ПСИХИКА ЗА ДА СИ ПОСТАВИ ВЪПРОС КОЙ Е ТОЙ, ЗА КАКВО ЖИВЕЕ И КАКЪВ КРАЕН СМИСЪЛ ИМА НЕГОВОТО ТЯЛО, МИСЛЕНЕ И ЕМОЦИИ.

Първата опасност при формиране на духовната сфера е да се нарича духовност това, което всъщност не е. Например разни вълнения, естетични впечатления, общи медитации, възхищения от природа – това са само упражнения за концентрация или разширяване на психическа и артистична чувствителност. Но това все още не е духовност.
Значи, съществува ОПАСНОСТ ДА СЕ ЗАМЕСТИ ДУХОВНОСТТА С НЕЙНИЯ СУРОГАТ ИЛИ ИЛЮЗИЯ. В такава ситуация човек изобщо не си задава въпроса за смисъла на живота.

Втората опасност е ЗАДОВОЛЯВАНЕ СЪС НЕДУХОВНИ ОТГОВОРИ НА ДУХОВНИ ВЪПРОСИ.
Това е ситуация, в която човек си поставя такива въпроси, но отговора на тях търси не в перспектива на цялата си тайна, а само в частична, напр. телесно-емоционална перспектива. Тогава също се получава илюзия на духовността.

Когато липсва духовност или когато даденият човек развива само нейния сурогат, тогава не може да приеме отговорно отношение спрямо живота.
А погрешната позиция може да води до разни болезнени емоции, което е свързано с риск за разни видове зависимости.

Следователно: НЯМА СВОБОДА БЕЗ ДУХОВНОСТ, защото човек не може отговорно да управлява живота си докато не знае кой е той и за какво съществува. Човек без духовност - то неминуемо e човек, зависим от някои части на самия себе си или от външната среда.

На прaктика се оказва, че човек, който не е развил духовна сфера, става зависим от тялото си (напр. чревоугодничество, мързъл, поддаване на инстинкти), от субективното си мислене (самозаблуди, отричане), от емоциите си (бягство от емоциите на всяка цена или пасивно поддаване на тях, следване на това което е приятно, а не това което е ценно), от натискa на околната среда (правя това което предлагат другите, понеже не знам кой съм и за какво живея), от определени хора (разни форми на емоционална зависимост) или от определени неща (пари, власт, телевизия).

Човек лишен от духовната сфера е по принцип зависим от всички тези фактори едновеременно, макар че обикновено някоq от тези форми на зависимост се оказва доминираща и по-лесно забележима отвън.

Лесно е да се види, че днес в нашето общество стремежът към материално благосъстояние е придружен от нарастваща духовна беднотия. Настъпи почти всеобщо свеждане на човешките желания и амбиции до концентрация върху тялото и добро емоционално самочувствие на всяка цена.

Медиите, детските и младежките списания, реклами, доминиращият манталитет и мода – всичкие те утвръждават стила на живота, който отхвърля духовност, а чрез това стеснява желанията и води към зависимости. Днес доминира човек на тялото за сметка на човека на духа. Затова имаме все повече зависими, особено сред млади хора.

Както казахме, само в духовна сфера човек може да заеме съзнателна и зряла позиция спрямо цялата си действителност, а в резултат на това да постигне вътрешна свобода и удовлетворение от живота. А това, както видяхме, е същност на профилактика и терапия на зависимости.

Да погледнем накратко на какво се основава това зряло отношение към живота, възможно за постигане единствено в духовната сфера.

Първо, то изисква отговорно отношение към собствената телесна действителност. Това означава, че младият човек не се идентифицира единствено с тялото си и не се поддава на диктатурата му, тоест на инстинкти, нагони или телесни нужди. Напротив, той е способен на вътрешна дисциплина и се учи на такова управляване на тялото си, то да изразява любов, отговорност, трудолюбивост, издръжливост, служба за друг човек.

Второ, зрелостта изисква компетентност в отношенията със собствени емоции. Тук има две опасни крайности. От една страна да се избягва контакт с емоциите, от друга страна да се предава човек на тяхната диктатура. Зрелостта тук е тогава, когато емоциите информират дадено лице за неговата вътрешна или външна ситуация, но те не го управляват. Решенията трябва да се взимат въз основа на любов, истина и отговорност, а не на емоционални състояния.

Освен това зрелостта изисква осъзнаване, че целта на живота не е търсене на добро емоционално самочувствие на всяка цена, че лошото самочувствие не е нещастие, то е ценна, макар и болезнена иформация. Истински добро самочувствие е възможно за постигане само като РЕЗУЛТАТ ОТ БЛАГОРОДНИЯ ЖИВОТ.

Зрелостта иска също отговорно боравене със собственото си мислене. Има непосредствена връзка между качество на мислене и качество на поведение. Тук опасността идва от факта, че човек е в състояние да манипулира с мисленето си. Умее така да подбира аргументи и така да интерпретира събития, че да убеди другите, а дори и самия себе си в това, в което иска да бъде убеден. Също и тогава, когато очевидните факти противоречат на това.

Пример за такова погрешно мислене е убеждението на младите хора, че те посягат към алкохол за да докажат зрелостта или независимостта си. Отговорността в тази област се основава на свобода за търсене и приемане на истина за самия себе си. Дори тогава, когато тя се оказва за някой болезнена, строга, трудна. Зрелостта в тази област е в крайна сметка способност за търсене на истина, която освобождава.

Благодарение на това, духовната сфера – и само тя – може да стане ЦЕНТРАЛНА СИСТЕМА ЗА УПРАВЛЯВАНЕ НА ЖИВОТА. Потвръждение на тази теза е програмата на Дванадесетте стъпки на Анонимните алкохолици.



Тема Re: ДУХОВНОСТТА в процеса на възстановяване [re: Eми®]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано05.10.06 20:55



4. Заключение

Много изразителен е фактът, че толкова лавинообразно расте броят на млади хора, засегнати от проблема на алкохолизма или наркоманията именно в тези времена, когато деца и младежи разполагат с по-големи от когато и да било знания за пристрастяващи вещества.

Никога преди в историята на нашата страна е нямало толкова много профилактични програми и никога те не обхващаха толкова голям брой ученици както в последните години. Оказва се обаче, че това е все още твърде малко или дори не е това, което е наистина нужно, за да се предпазваме ефикасно от заплахите в тази област.

Драматичните зависимости, които наблюдаваме у младите хора, разобличават ТАЙНАТА НА ЧОВЕКА. Посягането към пристрастяващи субстанции при деца и младежи е всъщност не толкова проява на липса на знание или зла воля, колкото резултат от кризата на живота.

По този повод ефикасно възпитание и разрешаване на съществуващи вече проблеми сред възпитаници не е възможно без развиване на зряла духовна сфера.

„Arka” № 29/1999



Тема ДУШАТА И ДУХОВНОСТТАнови [re: Eми®]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано05.10.06 21:42



ДУШАТА И ДУХОВНОСТТА

Анонимните алкохолици твърдят, въз основа на собствения си опит, че алкохолизмът е болест на душата, тялото и умът.

Какво е тялото, всички знаят (а дори всеки ден усещат), какво е умът се знае от доста много хора, но какво е душата?

Смятам, че въпросът е основателен за мен – алкохолик, като вземем под внимание нашата дефиниция на болестта. И как тази душа може да бъде болна?
Аз си измислих, за собствените си нужди, една дефиниция на душата (макар че срещнах твърдене, че душата не може да бъде дефинирана).

Всеки човек раждайки се получава (притежава) някои особености, предразположения, черти на характера, способности, пороци и т.н.
Според мен всичко това е дар. И аз получих тези дарове. Всичките тези дарове, които получаваме в момента на раждане, са според мен душа.

По-късно, по време на живота ни, душата бива “обградена” със страхове, мечти, очаквания, опита, информации и т.н. Според тази дефиниция душата не може да бъде болна, но може да се получи така, че тези страхове, мечти и очаквания да станат толкова много, че човек да няма представа, че е получил някакви дарове (че под тях има и душа).

Тогава “разстоянето” между моята душа и днешния ми “аз” е голямо и може да се каже, че душата ми е болна (а всъщност аз самият съм толкова много болен, че дори не знам, че имам някакви дарове – душа).

Духовността е процес на съкратяване на това “разстояние” между мен днес и моята душа. Колкото повече страхове успея да отстраня, колкото по-малко очаквания имам, толкова по-голяма ще бъде духовността ми. От личния си опит знам (и това е даже логично), че колкото по-голяма духовност притежавам, толкова по-голяма радост и удовлетворение от трезвения си живот изпитвам.

Духовното пробуждане е момент, в който решавам (често не напълно съзнателно) да променя живота си. Да се опитвам да престана да се поддавам на страховете си, да престана да очаквам нереални неща, да престана да смятам, че света не го бива изобщо и само аз в него съм нормален (...или пък точно обратно).

Написах: да се опитвам, защото това е един процес, да престанеш всичко това веднага е невъзножно. Именно началото на този процес е духовното пробуждане. Това може също да бъде момент, в който успях да мина голяма част от “разстоянието”, което ме отделя от душата ми. В който наведнъж успях да избегна много страхове, да отхвърля много глупости, да прогледна.

Така се случва понякога. И това също е духовно пробуждане. Тук се появява следващия въпрос – за какво ми е тази душа, духовност, духовно пробуждане?

Един от отговорите е – да не пия. Той е правилен, но на мен не ми стига. Аз се опитвам да развивам духовността си, за да се радвам на живота, да чувствам сатисфакция от ежедневието си – тогава именно няма да пия. Ако ми е добре или великолепно без алкохол, тогава за какво ми е той?

Напоследък все чувам слухове за това, че еди кой си се е пропил (а имаше 8 години трезвеност), онзи също (а имаше 10 години). Значи, самото ходене на сбирки може да се окаже недостатъчно, когато се появят проблемите.

говори да развиваме силата на духа си...

Един от най-добрите начини за развиване на силата на духа (или за увеличаване на духовността) е да служиш на друг човек.

Зенек, АА

Молим читателите за размишленията им относно тяхното разбиране на духовността.

„Arka” № 41/2002

Редактирано от Eми® на 05.10.06 22:05.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.