Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:46 24.09.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Утре правя годинка!  
АвторCпac (Нерегистриран)
Публикувано05.09.06 21:08



Знаете за каква годинка става дума.... няма да имам нужда от прощъпалник


А дали ще я направя?! Можете да се обзаложите! Устисках 364 дни, ще издържа един още.
Е, ако не я направя по други причини е друг въпрос!
Рапортувам: нямам мераци за пиячка, това добре
Сега лошото - остана обаче оная нервност, раздразнителност, лесно палене и избухване по незначителни поводи от последните години накисване. Живота е прекрасен, но пак както преди мога да убия човек за отнето предимство на светофар. Сега по-лесно подтискам тези изблици, но ме е страх.
Май без лекар няма да се мине...



Тема Re: Утре правя годинка!нови [re: Cпac]  
Авторgogo (Нерегистриран)
Публикувано05.09.06 21:23



Май без лекар няма да се мине...

Няма лошо Спасе. И аз минах от там. Видях добри неща от тях. Що и ти да не получиш малко подкрепа.

Аааа, и честита годинка.





Тема честито, ама за лекарянови [re: Cпac]  
Авторaлkaжa (Нерегистриран)
Публикувано05.09.06 22:04



като правех годинката сухота /след 11г. пиене/, преди двайсе дена.
бях на връщане от планината. побягнах там, защото исках там да намеря спокойствие и да разбера откъде тази нервност и кофти настроение.
три дена сам. с палатка.
тръгнах да се връщам. мислех за психиатър, щото в гората не намерих отговор.
слязох от пътеката по асфалта. беше по обед. жега и не ми се вървеше повече. и краката ми почнаха да се набиват. махнах на стоп, да ме закарат до съседния град. качи ме една уазка. вътре трима - шофьор, човек до него и човек отзад. седнах отзаде. човекът пред мен се обърна, подаде ми бутилка с жълта течност и ми каза - пийни една ракия.
аз - не пия.
той - защо?
аз - защото съм алкохолик /защо го казах на непознат - не знам/.
той - облещи се и се обърна напред. после пак се обърна към мене. после пак напред. после пак към мене.
тогава видях, че е пиян.
той видя, че не го базикам. че говоря за себе си.
той - защо си мислиш така?
аз - защото сега като пийна и може с години да не спра и т.н.
пак аз - пък вече една година не съм пил абсолютно никакъв алкохол.
той - знаеш ли, че аз бях спрял напълно алкохола за една година и стигнах до психиатрията.
аз /заинтересувано/ - защо?
той - стана ми още по-зле и почти се побърках. натисна ме страх от хора и кръчми. отидох на психиатър. започнахме терапия.
аз - каква терапия?
той - излизахме заедно по кръчмите и си заръчвахме по едно пиене.
аз - и..
той - ами оправих се!

човекът беше пиян в дванайсе на обед.
обаче нямаше никакви проблеми.
като слизах ми препоръча да си пия спокойно и да не си мисля глупости.

докато чаках автобус вече реших, че няма нужда да ходя на лекар, за да се излекувам по този начин.
обаче - какво да правя



влязох в нета и за първи път написах в гугъла - анонимни алкохолици.
после еми, йошко, 12-те стъпки.
засега мерси от психиатърско лечение.
продължавам да не пия и ми е все по-малко зор.

поздравления за тази година спасе! а сега накъде?



Тема Re: Утре правя годинка!нови [re: Cпac]  
АвторNekoi (Нерегистриран)
Публикувано05.09.06 23:41



След 18 минути става утре, така че - честита ти годинка!





Тема Chestito ama da razberesh koi si si e cherentroudнови [re: aлkaжa]  
Автор Lodez (непознат)
Публикувано06.09.06 00:16



Zdraveite Rojdenitci,do godina do amina,
mislia si che tsiala godina ste se borili sistemno sus tazi mania -smurtonoska i znaete veche kakvo znachi metod i praktikouvaneto mou,razbira se vseki spored svoia si organizum , eh zasega e vse oshte priasno polojenie..no puk si e i vse pak niakakva svurshena rabota....oupora.
Mislia si i che prez mokrite godini..izgoubvame sebe si za da zbravim tova koeto neobichame v nas ili nemojem da realizirame, zashtoto neshto neobichame i v drougite i v obshtestvoto sushto taka, ta sega vsushtnost idva nai strahotnata avantura v jivota na choveka ,da se choue ,da se razbere ,da si nameri sushtnosta i da trugne kum svobodata ,koeto razbira se e otnositelno spriamo machkashtata mashina na obshtestvenoto prostranstvo no zatova puk ni ostava lichnoto a puk to ,ako go otrabotim moje da bude shtedro i obichashto,davashto i priemshto...bez pulna izolatsia ,bez gniav...Ima si yoga ,groupovi terapii po tema a sushto taka tezi problemi mogat da se rabotiat i v AA ,koeto puk gi pravi po dinamichni i evoliouirashti...No kakto vinagi vsichko opira do lichnoto reshenie i v nachaloto e sushtata rabota muka i troud ejedneven ...mislish che kato si promenish navitsite ,avtomatizmite i refleksite oumirash ama ne e taka...vrementse i den sled den .Chovek si ima i rabotata i vsichko tam koeto si "ima" ili si niama no e vse edno kakvoto i da e kogato mou e svetnalo che doushata mou iska da mou e iasno,harmonichno i chestno...mai droug izhod niama...





Тема Re: Утре правя годинка!нови [re: Cпac]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано06.09.06 01:27



А честито и от мен!!!



"Май без лекар няма да се мине... "
Що тъй, Спасе?!? Има сбирки, стъпки... Що не пробваш АА?
Пък лекаря може и да се размине, а?





Тема Да ти е харлия!нови [re: Cпac]  
Автор aлkи (Веселяк!!! :))
Публикувано06.09.06 03:21



Браво Спасе; Да ти е честита едногодишнината - свобода от алкохола!!!



Явно е да си забелязал, че преодоляването на алкохола е самото начало на възстановяването на алкохолизмът - "алкохолът е в ботилки"!!!

Рапортувам: нямам мераци за пиячка, това добре
Сега лошото - остана обаче оная нервност, раздразнителност, лесно палене и избухване по незначителни поводи от последните години накисване. Живота е прекрасен, но пак както преди мога да убия човек за отнето предимство на светофар. Сега по-лесно подтискам тези изблици, но ме е страх.


Слушай пич, ако си пълен с мънгизи, пожелавам ти с мерак да ги пръскаш по психолози. Иначе, от сърце ти пожелавам да се хванеш на работа по 12-те Стъпки.

Да живееш лесно е много трудно!

Тема Re: Утре правя годинка!нови [re: Cпac]  
Автор:) (Нерегистриран)
Публикувано06.09.06 07:40



Здравейте Рожденитци,до година до амина,
мисля си че цяла година сте се борили системно със тази мания -смъртоноска и знаете вече какво значи метод и практикуването му,разбира се всеки според своя си организъм , ех засега е все още прясно полужение..но пък си е и все пак някаква свършена работа....упора.
Мисля си и че през мокрите години..изгубваме себе си за да забравим това което необичаме в нас или неможем да реализираме, защото нещо необичаме и в другите и в обществото също така, та сега всъщност идва най страхотната авантюра в живота на човека ,да се чуе ,да се разбере ,да си намери същноста и да тръгне към свободата ,което разбира се е относително спрямо мачкъщата машина на общественото пространство но затова пък ни остава личното а пък то ,ако го отработим може да бъде щедро и обичащо,даващо и приемащо...без пълна изолация ,без гняв...Има си йога ,групови терапии по тема а също така тези проблеми могат да се работят и в АА ,което пък ги прави по динамични и еволиоциращи...Но както винаги всичко опира до личното решение и в началото е същата работа мъка и труд ежедневен ...мислиш че като си промениш навиците ,автоматизмите и рефлексите умираш, ама не е така...временце и ден след ден .Човек си има и работата и всичко там което си "има" или си няма, но е все едно каквото и да е когато му е светнало че душата му иска да му е ясно,хармонично и честно...май друг изход няма...





Тема Re: Да ти е харлия!нови [re: aлkи]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано06.09.06 09:40



"Сега по-лесно подтискам тези изблици, но ме е страх."

Не е добре да се подтиска човек, Спасе! Натрупването на негативни чувства, в един момент "прелива" и избива в нежелани емоции, меко казано.

Е за туй има 12 стъпки - да се научиме как да живеем - без гняв, страх и "подтискане на изблицици", защото алкохолът е само симптом, под него остават други проблеми на характера и психиката ("оная нервност, раздразнителност, лесно палене и избухване по незначителни поводи") и тях трябва да оправяме!


Усвоиш ли изкуството да прилагаш духовните принципи и практики на хиляди алкохолици от цял свят, работейки по Програмата на АА, ще видиш, че и през ум няма да ти минава да убиеш човек за отнето предимство на светофар. И тогава ще можеш да кажеш, че животът наистина е прекрасен!
Направи си този подарък Спасе, послучай първата ти годинка трезвеност, пък догодина живот и здраве на 6.09 пак рапортувай, сам ще видиш промяната, когато се освободиш от духа на алкохола и го замениш с .... ти ще ни разкажеш с какво?

Редактирано от Eми® на 06.09.06 09:54.



Тема Re: Утре правя годинка!нови [re: Cпac]  
АвторCпac (Нерегистриран)
Публикувано06.09.06 20:28



Благодаря за добрите пожелания и думи!


Повечето ме съветвате да се обърна към програмата на АА за оставащите проблеми. Мисля, че ще е трудно при положение, че не се съгласявам по принцип с някои неща - не признавам да съм алкохолик след толкова сухо време зад мен и толкова инат и увереност пред мен. Всъщност не признавам да съм безсилен пред алкохола. Това май обезсмисля понататъшни стъпки в тази посока.
Страхувам се само от лекар, адвокат и поп. Всички останали нещастия на този свят ни водят при тях, така че не ги споменавам. От Бог не се страхувам, ако ми изпрати той нещо значи съм си го заслужил.
Ще чета, ще ползвам хомеопатични средства и като крайна мярка - психолог или направо психиатър но назад не се връщам!



Тема Re: Утре правя годинка!нови [re: Cпac]  
Авторgogo (Нерегистриран)
Публикувано07.09.06 14:15



Я да кажа нещо за психиатъра, опсс...честита годишншна.
Та, значи, да се върна на темата. По принцип алкохолиците имат нещо сбъркано в биохимията на мозъка. Това ми го обясни моята психиатърка. Не се произвежда в достатъчна степен серотонин и нам кво още. Една от причините за зависимостта от алкохола е , че той пооправя нещата с чувството за щастие и хипохондрията и депресийките.
Та не е толкова страшно да отидеш на психиатър. Медицината е напреднала много в медикаментозното решаване на тия работи.
Мен ако питаш, Спасе, 80% от народонаселението е за психиатър.

Успех, решението е твое





Тема Re: Утре правя годинка!нови [re: gogo]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано07.09.06 15:24



"Всъщност не признавам да съм безсилен пред алкохола."
Сега, като се върна 4 месеца назад - ми то и аз не признавах да съм безсилна пред алкохола.
Напротив - борех се! ... ама като опря ножа до кокъла - на къде? Все на някъде вече трябваше, мдаа...
Между болница и сбирка - избрах второто!
Страх ме е от психиатри, може би защото не съм се срещала с такива.
Въобще ме е страх от всякакви доктори... и ги избягвам, ако мога.

От жива сбирка на АА също ме беше страх и доста време ми трябваше да се престраша за да отида.


А то не било страшно, никой не те притиска да правиш нещо или да говориш. Може само да гледаш и да слушаш или дори да не слушаш, но в един момент се усещаш спокоен, уверен и най-вече доволен!
Това е не само мое мнение, а на всички, които съм виждала на сбирките.

Друг плюс, ако мога така да кажа е, че анонимността ти е гарантирана, докато при психиатъра - не знам как е? Нали ти взимат личните данни, предполагам? А също така не се знае на кой ще попаднеш и струва и пари, докато сбирките са безплатни и ефективни!
И нищо не пречи ей така от любопитство даже, да се отиде и да се види!

Пък после всеки сам си преценява - да ходи или не!
Ако човек се убеди, че има реални резултати, то с желание ще продължи, ако не - да търси друго!



Тема панацеятанови [re: gogo]  
Авторaлkaжa (Нерегистриран)
Публикувано07.09.06 15:57



и аз като алкохолик разсъждавах и може би продължавам, че трябва да има магическа формула за внезапно и окончателно разрешаване на всички проблеми.
ако може да има хапче, което да ми нареди живота.
хапче, което да накара хората да ме обичат.
хапче - да ме успокои
хапче - да ме зареди
хапче - за красота
хапче - за ум
хапче - за тяло
ако може даже да е на хомеопатична основа - да няма химия в него.
по едно време пиех едни за махмурлук.
други - преди пиене.
трети - по време на самото пиене.
да си пия безнаказано.

сега като спрях пиенето, ми трябваше хапче, за да живея безнаказано и да се правя на велик. и сега на моменти врещя и ми се иска да налапам нещо такова.

и медицината много напредва.
предлага търсените хапчета.
някои хора твърдя, че дори се измислят болести, за които преди това са измислени хапчета.
дори се измислят предварително готини имена на хапчета, които ще се произведат по-късно.

някои хора пък са забелязали, че шефовете на психиатрични клиники и отделни /прочути и много добри/ психиатри ходят на почивка за сметка на фармацевтичните компании.
или на форуми някъде я в забутания Барбадос, я в мизерните Канари.

трети хора пък твърдят, че един психиатър или психолог няма далавера от това неговият пациент да се излекува, защото няма да идва за нови, по добри и по лечителни хапчета.

АА пък ги предлага тези работи безплатно.
Милиони хора са се излекували така и са заживели по-добър живот.
обаче не са ръсили кинти и това е съмнително.
защото как може някакъв кирлив, беден и тъп пейзан да има нещо повече от един готин, богат, млад и умен пич като мене?!?
аз си плащам. цакам си. най-доброто. и най-доброто пиене пиех и най-добрите мацки шибах.
сега имам и най-добрият зор и затова ще отида и при най-добрите и скъпи доктори и те ще ми дадат най-добрите и скъпи хапчета и готово.



Тема Re: панацеятанови [re: aлkaжa]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано07.09.06 16:32



"АА пък ги предлага тези работи безплатно.
Милиони хора са се излекували така и са заживели по-добър живот.
обаче не са ръсили кинти и това е съмнително."


На пръв поглед изглежда съмнително. Как така - безплатно?! И аз се чудех и се маех, мислех си че е някаква секта



Едва когато отидох и видях с очите си едни съвсем нормални хора, че даже по-добре изглеждащи от тези по улиците... и послушах за какво си говорят, тогава разпознах себе си. Защо е безплатно? Ами защото не всичко е в парите. Щом тази програма доказано работи по-ефективно от всички психолози, психиатри, хомеопатици и т.н. странни птици, взети на куп, всеки сам за себе си разбира, че давайки своя принос - помага на себе си. За какво да плащаш пари за здраве, като то не се купува?

И още нещо - повечето от хората, които посещават сбирките, преди това са минали през Суходол, психиатри и др.болнични заведения... без резултат!
Чак, когато са се решили да опитат АА, тогава са започнали да се възстановяват трайно и комплексно - физически, психически и духовно!



Тема Re: панацеятанови [re: aлkaжa]  
АвторNekoi (Нерегистриран)
Публикувано07.09.06 18:56



Много е готин този постинг. Кажи ми твой ли е изцяло или си го взаимствал отнякъде?
Но и в двата случая - браво, че си го пуснал.
Щото аз знам един-два действителни случая, в които психиатри хранят дълго време със скъпи хапчета алкохолици-паралии (има и такива, не всички са изпаднали материално). И очевидно гледат на тези алкохолици, като на кокошки, снасящи злятни яйца.
Не всички психиатри са такива. Знам и случаи на психиатри, които полагат големи усилия да спасят алкохолици, макар че не печелят нито стотинка от тях.



Тема Re: Утре правя годинка!нови [re: Cпac]  
Автор Hoвaroдин ()
Публикувано07.09.06 19:00



Честито и от мен! Щом си успял да направиш една, ще можеш и повече.

А за прекалената нервност... Ми тя може изобщо да не е свързана с алкохола. Ако по темперамент си холерик, лесното палене и раздразнителност ще са ти до гроба - можеш само да ги овладееш повече, т.е. да разшириш лимитите си на отреагиране. Но изчакай още някой друг месец.

ПП Т.е. по-лесно стигаш до преразход на психична енергия.

Редактирано от Hoвaroдин на 07.09.06 19:02.



Тема Re: Утре правя годинка!нови [re: Cпac]  
Авторпътyвaщ (Нерегистриран)
Публикувано07.09.06 19:03



Честито! Дано и аз да мога да кажа нещо подобно след 1 година.

По случай твоя празник даже се обмислят специални мерки:





Тема Re: Утре правя годинка!нови [re: пътyвaщ]  
Авторaлkи (Нерегистриран)
Публикувано08.09.06 04:45



Пътуващия, Здрасти! Как си? Надявам се, да си ОК!!!



Казваш; "Дано и аз да мога да кажа нещо подобно след 1 година."

Мда, моята надежда е след една година да ни се похвалиш с приятни подобрения на живота. Бъди свидетел на Божието чудо, осъществено работейки духовната програма на АА, сиреч (12 Стъпки).

Дерзай пътнико, няма нужда да газиш котки!





Тема Re: панацеятанови [re: Nekoi]  
Авторaлkaжa (Нерегистриран)
Публикувано08.09.06 12:33



снощи пак си мислех за нерадостната съдба на алкохолика. тоест за моята.
докато имам кинти и здраве. ми се предлагат скъпи напитки и забавления.
консумирай умерено.
мека топлина.
кийп уокинг.
запази спомените.
цедене на мънгизи, вкарване в схемата. потребител. потребявай здраво. цедене докато пуска.

после като рухна.
когато физическото здраве
и
психическото спокойствие
останат само запазени спомени.

какво следва:
грабват ме доктори и ме вкарват в матрицата на друго потребление.
сега съм клиент не на кръчми, а на кабинети.
сега не гълтам питиета, дето ме правят готин.
сега гълтам хапове, дето ме крепят.
да се задържа на спомените.
да не схвана цялата измама.
и така докато и хаповете не пе напълнят със серотонинче.
до ушите.
и не ме изцедят до дупка.
психически
или финансово и
вече нямам място и в тази потребителска схема.

после какво става - какво съм си купил с всичките тези мънгизи?
спомени, орнитология, свирки?

по-скоро съм си продал здравето, ума и душата.

какво съм си купил с всичките хапове - купил съм мерцедеси на фармацевти и доктори.

и идва безплатното - АА.
ама защо не се почва с безплатното.
може ли щастието, любовта и спокойствието да се купят.
може ли да се купи приятелството, чувството че не съм самотен, че има хора, които ме разбират и подкрепят?
колко струва това и с какви хапове да си го набавя, колко струват и кой ще ми ги изпише?
и защо ние всички алкохолици пишем тука?

не търсим ли именно нещото, което ни се губи и което не струва никакви пари?
и което единствено ще ни спаси?
за мен поне няма друга алтернатива.

/за некой - това за имената на хаповете го взаимствах от чък паланюк - оцелелият;
това за барбадос го взаимствах от действителността;
това за бавното скубане - кой пък не го е виждал или изпитвал/

между другото срещу огромната рекламна индустрия на алкохола.
в българия стои единствено невероятният ентусиазъм на еми.
без никакви кинти тя дава възможност на алкохолиците да намерят нещо истинско със своите постинги, енергия и умно модериране.
благодаря ти еми.



Тема Re: панацеятанови [re: aлkaжa]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано08.09.06 17:25



Благодаря ти алкажа за милите думи



"... защо ние всички алкохолици пишем тука?
- За да намерим усещането, че не сме самотни, ненужни и отхвърлени, че има и други като нас, които ни разбират и подкрепят.

На мен този клуб ми помогна да спра алкохола, споделяйки ежедневно как вървят нещата. Намерих огромна подкрепа от всички тук, за което съм ви безкрайно благодарна. За това се пристрастих към клуба и се е случвало не веднъж да скачам посреднощ за да видя дали някой търси помощ или всички сте добре
Ако забележите, че почвам много да ви "тормозя" с моя ентусиазъм, моля да ме извините



Тема Re: панацеятанови [re: Eми®]  
АвторNekoi (Нерегистриран)
Публикувано08.09.06 17:36



Мен лично твоят ентусиазъм не ме тормози



Тема Re: панацеятанови [re: aлkaжa]  
АвторCпac (Нерегистриран)
Публикувано08.09.06 22:47



От постингите ти приятелю алкажа струи песимизъм, безнадеждност, отчаяние, обреченост и самосъжаление.
Ако АА действително ти помага да преодолееш всичко това, то признавам, че за теб е единствената алтернатива. И разбира се няма нищо лошо в това





Тема Re: панацеятанови [re: Cпac]  
Авторaлkaжa (Нерегистриран)
Публикувано09.09.06 00:19



май, че ти развалих празничната годишнина.
ами аз съм алкохолик и скоро нищо празнично може да не напиша.
като чета историята на форума и ти си имал доста по оптимистични настроения от сегашното, спасе.
напомняш ми за мене. всъщност доста си приличаме по изявленията и струящите от тях настроения на определени етапи от сухотата.
аз даже по форуми не влизах, щото си бях разрешил проблема с алкохола.
аз съм наясно кво ще ми помогне, ама ти наясно ли си за тебе?
хомеопатия ли ще е,
психолог или
психиатър /в краен случай/.
и какъв ще е този краен случай, да не дава господ.
дали няма да са струящите и от теб песимизъм, безнадеждност, отчаяние, обреченост и самосъжаление.
или пък ще претрепеш някой на сфетофара?
на никой не пожелавам да се чувства като мене, но май всеки един алкохолик е минал през това.
някои са останали по задълго.
други хич май не са се опитали да се измъкнат.
трети още дрънкат, че не са алкохолици, а пият от обед.
четвърти си пият хаповете и им текат лигите.
ама ти сигурно не си алкохолик и нямаш никакви проблеми с алкохола.
кво прайш в този форум?
преди време си се базикал с хората вътре и си писал, че вече нямаш проблеми, щото си вече старо куче трезвеняк.
сега се появяват някакви леки проблемчета, но твоите проблемчета, пак не са толкова жалки и достойни за презрение, като моите например.
ами ти си някакъв висшсгъзарскопроблемче-благородник,
а пък аз съм низш простосмъртнонещастен-алкаж.
ти ще се оправиш с билков чай.
пък аз може пак да пропия.



Тема Re: панацеятанови [re: aлkaжa]  
Авторaлkи (Нерегистриран)
Публикувано09.09.06 02:52



В една история със съмнителна достоверност се разказва за човек, който отишъл на лов за зайци. Когато почти настигнал дългоухият Изведнъж се озовал на самия край на една пропаст, заека разбира се има преимущества. Малък и пъргав той бързо се обърнал и избягал, а човека не успял да се задържи и се свлякъл в пропастта. Падайки забелязал някакво клонче и го сграбчил. След това започнал да вика за помощ.
- Има ли някой там на върха, крещял той, но отговор не получил.
Тогава се развикал по силно.
- Има ли някой на върха?
Накрая отгоре се издал величествен глас.
С кого желаеш да говориш?
Човекът отчаян, че вейката вече се прекършвала извикал:
-С някой който иска да ми помогне .
Този странен обмен на реплики продължил, разказва легендата.
Гласът от горе попитал.
Имаш ли вяра?
- Да отговорил човекът.
Той се надявал, че това е така.
- Прекрасно – произнесъл гласът, ако имаш вяра пусни тази вейка.
Човекът се разколебал, той погледнал на долу, там зеела бездънна пропаст. Изглежда между него и вярната смърт стояло само това клонче.
Накрая след дълго мълчание нещастникът възкликнал:
- Има ли там горе още някой.

Ето това е историята просто една легенда, но колко много тя прилича на живота.





Тема Re: панацеятанови [re: aлkи]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано09.09.06 08:05



А може и така:


Накрая след дълго мълчание нещастникът се решил:
- Скачам!
Казал той, затворил очи, пуснал клонката и полетял. Не знаел на къде, но имал ВЯРА!

Така е и при нас. Идва един момент в който висиш над пропастта... повечето се задържат висейки и така си живуркат на ръба... но някои СКАЧАТ!
С право мога да призная, аз съм от скочилите.
Незнаех къде ще падна... но скочих със затворени очи - не умрях!
Изтласках се от дъното, където царяха законите на алкохолното притегляне.
Прескочих пропастта и влязох в ново измерение, на светлинни години от царството на алкохола!



Тема Re: панацеятанови [re: aлkaжa]  
АвторCпac (Нерегистриран)
Публикувано09.09.06 21:36



Не съм се бъзикал с никого, не го правя и сега, но така съм научен - каквото ми е на душата това ми е на езика и пръстите в случая. Не пиша тук за да се харесам на някого, просто споделям пред хора с подобни проблеми. Ако утре се разведа ще се появя в съответния форум, ако се натровя с гъби ще направя същото, а ако няма такъв клуб ще предложа да се създаде.
Не с е връзвай толкова, ако това ще те успокои - нали виждаш, че и аз имам проблеми...



Тема Re: панацеятанови [re: Cпac]  
Авторлeйди B (Нерегистриран)
Публикувано12.09.06 22:44



Поздравления, Спас. Ти ми показа, че човек може да се справи. От доста време не пия. Но не мога да спя. Нищо. От клуба получих само подигравки за това, че не вярвам в АА. и във висшата сила. Това само ме амбицира. Виждам го и сега. Когато признаваш, че все пак имаш проблеми. Отиди в АА и няма да имаш никакви проблеми. Много трезвеници не само са готови, но и скачат, когато някой им отнеме предимство.



Тема Re: панацеятанови [re: лeйди B]  
АвторCпac (Нерегистриран)
Публикувано12.09.06 23:26



В началото и аз имах проблеми със съня. И как няма да имам след като години наред не заспивах, а буквално губех съзнание всяка вечер?! Затварях очи и започваха едни фойерверки, мозъка отказваше да заспи по стария, забравен начин... Лягах много късно, очите ми станаха на фарове от компютъра, но лека полека влязох в ритъм и сега си спя нормално.
Много се връзваш на разни хора

Всеки си има право на мнение, както кучето твърди, че е с вкус когато си лиже оная работа(циник - както обикновено) така и някой си мисли, че неговия път е единствен!



Тема Re: панацеятанови [re: Cпac]  
Авторaлkи (Нерегистриран)
Публикувано13.09.06 12:23



Всеки си има право на мнение, както кучето твърди, че е с вкус когато си лиже оная работа(циник - както обикновено) така и някой си мисли, че неговия път е единствен!

Спасе, абе вие открихте топла вода!!!!
Супер сте. С Лейдито си правите сбирка, нащърчавате се, пък викате, че никой не ви треба. Браво на вас!!!

Мда, "АА е само за алкохолици", поне туй сте разбрали!



Тема Re: панацеятанови [re: лeйди B]  
Авторaлkи (Нерегистриран)
Публикувано13.09.06 12:47



От клуба получих само подигравки за това, че не вярвам в АА.

Абе жено, стига с тия номера - ся пък стана жертва. Сигурно, утре ще обвиниш АА за проблемите си?
Хората се възстановяват, живеят свободен и щастлив живот, а пък вие неможе да се откажете от помията, и се чудите на кого пръст да посочите. Самосъжаляването не е отговор, всъщност, самосъжаляването е симптом на проблема.



Една година си тука, а не успя да разбереш, че АА е за алкохолици, и хора, който мислят да имат проблем с алкохола!!!



Тема вкуса на гъзанови [re: Cпac]  
Автор aлkaжa (общителен)
Публикувано13.09.06 13:05



спасе супер точно го казваш това за вкуса на кучешкия гъз.
аз всякакви гъзове съм лизал, не само собствения.
и ако нещо ти се струва, че аз настоявам за единственият мой вкус, то може би съм се изразил неясно.
пробвал съм и този път, за който здраво и ЕДИНСТВЕНО се държите с лейди водката.
но вие дали сте пробвали пътя на АА, за да твърдите, че неговият вкус не става?
и аз така без да съм пробвал разни работи се напъвах да доказвам на разни хора, че моят път е единствен.
сега не се напъвам, защото ми станаха ясни някои работи.

стана ми ясно например, че не е важно за моето добруване и щастие, дали ще докажа на някой или не, че моят задник е по-вкусен от неговият.

стана ми ясно също, че е по-важно да се чувствам добре и все по-добре, независимо дали с това доказвам нещо на някой или някой ме побеждава доказателствено.

днеска прочетох на едно място, че трезвият живот прилича на строежът на къща.
в основата се слага решението за спирането на алкохола, което представлява здрава бетонна плоча.
но само върху бетонна плоча не се живее. там е горещо, духа или вали.
оттам нататък трябва да се построят и стаички и други работи, за да се живее що годе уютно.
на една гола плоча и шумно доказване някак на мене не ми е удобно.

за тебе не знам, но аз ги дрънках същите. помоли еми да ти прати едно старо мое писмо да прочетеш, че сме били в един хор и едно и също сме пяли. едни вкусове са ни били в устата.

кво ви пречи бе хора да пробвате нещо ново и тогава да прецените кое за вас е най-добро. кое ви дава спокойствие да спите и да не се нервите из улиците и да си съсипвате живота?
на мене ми пречеше, че не исках да си призная колко съм глупав и егоистичен.



Тема С твое позволение :)нови [re: aлkaжa]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано13.09.06 14:06



Мии, добре алкажа,


Щом си рекъл, ще постна тук някои от първите ти писма - по мой избор
Защо само до Спас и Лейди? Мисля, че ще е доста поучително и за другите.

Голямо писане падна преди един месец, ама си струваше, нали?

-----------

здрасти,
видях този мейл в сайта на аа. на 15.08. ще стане една година откак не съм пил. надявам се да стане. очаквам да стане. трябва да стане. преди това пих 11 години, редовно. последните четири - много здраво. последните две - нещо като нон стоп. после, в един безнадежден ден, ми попаднаха едни книги на една полска психоложка. забравих и името, защото пък после ги дадох книгите на други хора. войтило беше май. и както разлиствах книгата, така и останах доста време прав. разпознах се вътре и други хора разпознах. после вече беше лесно да не пия. преди седмица обикалях сам из родопите. слязох на асфалта някъде на юг от чепеларе. хванах на стоп една уазка. вътре имаше трима души. единият пиеше ракия, другият бира, а третият караше. този с ракията ми предложи да пия. пийни си. аз му отвърнах, че не пия. защо? защото съм алкохолик. тука той заподозря, че нещо се подигравам с него. като разбра, че просто говоря за себе си се разприказвахме. почна да ме убеждава, че не съм алкохолик. започна да ми говори и за волята. че съм бил имал воля да не пия. нямах време да му обяснявам, че при мен съвсем не е въпрос на воля, а единствено и само на осъзнаване на истината. простата истина. че когато съм опитвал да си наложа да не пия, съм влизал в най-плътните си запои. нямах време. оказа се, че също бил спрял преди време за една година да не пия и после му станало много зле. срещал се доста време с психиатър и двамата си пиели джина докато той се оправил. не знам какво разбираше под оправяне, но в 11.30 преди обед беше пиян. както и аз много пъти преди да спра. нямаше време да говорим. много настойчиво ме караше да си пийна. изпрати ме с думите да не съм говорил глупости и че не съм бил алкохолик. много набързо ме разкриха.
някъде около два месеца след като спрях да пия, спря и един приятел. и той досега не е пил. също е разбрал, че е алкохолик. двамата си говорим често и за алкохола и за другите зависимости, които се показаха под него. стана така, че се отказах от една огромна част от досегашния си живот. от отношения и хора. сега се опитвам да разбера точно с какво искам да се занимавам. какво ми прави кеф. не ми се пълни празнотата с баласт.
едно от нещата, които правех с удоволствие и преди и след като спрях да пия е да пиша писма. от около три месеца няма и с кого да си пиша.
ами това е. чао.

-----------

здрасти, много благодаря че ми писа.
всъщност си мислех, че няма начин да не получа писмо, ако наистина насреща е отказал се да пие алкохолик. е въпрос и на връзка.
последното пиене на моят приятел беше на едно погребение. той ми каза де. аз не съм присъствал. там въртели една бутилка водка. този негов приятел умрял мъртво пиян, забит в дърво и с километраж спрял на 170 километра в час. след около двадесет дена бяхме на кафе с приятеля ми и дойде едно пияно момче с черна кърпа около врата. и започна да се тръшка нещо като ме видя. да плаче, да се запознава. оказа се, че много съм приличал на катастрофиралия. по думите на всички. някаква еуфория настана. едва ли не се очакваше, че съм се върнал от мъртвите. после естествено се разочароваха от мен и спряха да ме харесват, защото освен че не пиех ме обвиняваха, че съм отказал...
-----------
... трябваше много скоростно да пратя писмото, за да свърша една друга работа. леко забравих докъде съм стигнал. май беше нещо за пиенето:)
аз карах най-редовно пиян. карал съм и вечер в насрещното със сто и петдесет срещу някой, който не е минал навреме на къси.
след като спрях алкохолът в живота ми настана друг вид хаос. нещата изведнъж станаха доста по-зле. трябва да свършвам.
чао

-----------

реших да свършвам работа за днес. и работата реши да свърши с мен. съвпадение.
защо нещата станаха по-зле при мен.
нещо като стандартната фраза от сорта на мисля за днес, а утрето да се оправя само. това е и фразата на Сик Бой от Трейнспотинг.
една от фразите, за която се закачих, когато спирах да пия е, че няма да стане по-лесно. че търсенето на по-лесното е причина за алкохолната болест. че алкохолната болест е болест на психиката, при която човек не желае да се срещне лице в лице с проблема. не ми се задълбочава сега, но според един човек и вярата в бога, вярата, че Той ще те отърве от алкохола е друга форма, проява, на същата алкохолна болест. не ми се задълбава там сега, защото пък някои хора само това ги крепи да не пият.

защо при мене стана по-зле е въпрос, който си задавам всеки ден.
възможни отговори:
1.може само да си въобразявам, че е станало по-зле.
2.доброто и злото и в частност търсенето на блаженството и доволството и лесното и хубавото е създало алкохолната ми психика.
3.алкохолът, пиенето на алкохол е само върхът на айсберга /извинявам се за клишето, по принцип мразя клишетата и винаги се опитвам да намеря реални факти зад общоизвестните думи, словосъчетания, поговорки, истини, постулати, канони, клетви, молитви и т.н., но не винаги има начин, пък и понякога се губи време и вместо разбиране води до спор/ дълга дълга скоба. нека отворя една скоба и други подобни общоинформативни. забърках се.
забравил съм си ключовете за дома на едно място и ще ходя да си ги взимам, а набрах скорост. ще запомня, че стигнах до отговор три, до върха на айсберга, защо под алкохола има други работи, защо пиенето на алкохол е симптом, проявна форма на друг проблем, други батаци. това е само моя теория. до после.

-----------

свърших с ключовете. стигнах пак до айсберга. и на мен ми беше гот първите месеци. вчера като прочетох, че трезвееш от три месеца, си помислих, че би трябвало от доста време да не пиеш. в тези полските книги за алкохолиците прочетох, че първите няколко месеца се наричат сухота. алкохоликът кара на сухо. като минат три, шест, или една година /според различни теории на различни алкохолици/ настъпва период на трезвеене. и говорят за още един период - на здравеене, но не се сещам кога, според кого.
но и при мен първите месеци си бяха наред. единствената ми цел и радостта от нейното изпълнение бяха непиенето. и толкова. но след толкова непиене, започна реалното изтрезняване. когато не се концентрирах толкова върху себе си и алкохола, трябваше да погледна себе си и другите работи. и тогава лъснаха едни говна, с извинение. и тогава ми стана ясно защо съм аджеба алкохолик и какво приблизително може да означава това. лъснаха всичките ми нерешени проблеми, незавършени работи, неказани приказки, преебани отношения, страхове. попресилих, не лъснаха всичките. и в този момент, като го няма бягането на алкохола, болната психика на алкохолика - моята болна психика, се принуждава да се поразгледа в себе си и наоколо. и тогава някъде започва зора. ами сега накъде. и лъсват другите зависимости. и зависимостите от хората ме поразиха най-много. такова късане на вериги настава. късане ли? елементарно разпъване. веригите ще се разкъсат може би, да не казвам кога си мисля напоследък, че може да стане това.

и страх от хора, отношения и ситуации. страх от живота. и това е нещото което дърпа към чашата.

и някак лесно става, когато човек реши, че единственият проблем му е алкохолът, да замести този алкохол с някаква друга зависимост. и според мен не помага елементарното въздържание от разни работи. тази цялата ситуация ми прилича на схемата с правилната и хомеопатичната медицина. хомеопатите твърдят, че ортодоксалната медицина не лекува хората, а само премахва симптомите. а симптомите сигнализират, че става нещо нередно в тялото на човека, че става някаква борба, нещо се случва. и с елементарното потушаване на симптома не се постига оздравяване, разрешаване на проблема. и някак подобно звучи и с алкохолът - симптом на болна психика.

проблемът е някъде вътре, надолу, дълбоко. и пиенето е симптом, зверска реакция, която на свой ред прецаква организма, спасявайки съзнанието от голите ножове на страшното ежедневие. така твърдят, че действат антибиотиците. справят се с някакъв проблем, лекуват или потушават симптомите, но оставят след себе си разруха и е въпрос на време болестта да се върне и да завари организъм, който не може да се защити. и с елементарното непиене, още повече във вида на волево непиене, както го практикуват някои хора, според мен изобщо не работи. изобщо не води до там, че алкохоликът да се освободи, да се излекува, да отрезнее и да оздравее. стига се до насилствена сухота и заместване на алкохола с нещо друго.

не ми се ще да твърдя, че и вярата в бог е едно такова елементарно заместване. все пак аз съм един нещастен алкохолик, който не пие едва от една година и едва ли е осъзнал нещо кой знае какво.
та за зора после. нали ти бях писал за онзи, който ме качи на стоп и който ми каза, че след една година пиене стигнал до психиатър, който го оправил като си пиели заедно. та този човек, според мен, се е сблъскал с истинските си проблеми и не е успял да ги разреши. натиснал го е страхът, който страх е прераснал в параноя. и много ясно, че на всички е ясно, че алкохолът не е бил проблемът му или не това е начинът за разрешаване на този проблем. и психиатърът го е върнал обратно, дал му е оръжието за справяне с проблемите, дал му е да пие. защото е разбрал, че този човек не може да се оправи без да пие или той не може да му помогне да се оправи без да пие или пък този психиатър и хал хабер си е нямал от алкохолизъм.

като спрях да пия, нямаше с кого да си говоря за това. никой не ме разбираше. никой не вдяваше какво му говоря, какъв ми е проблемът. започваха да говорят за воля, за по едно малко, за мярката, за пиенето в нормалните граници и другите купища говна. никой не ме чуваше като му говоря, че нямам воля, че не мога да пия едно, че едното е равно на хиляда, че съм болен, че се страхувам и от акохола и от живота, че не мога и не искам да живея повече така, че не издържам на страха на болката и на вината. че вече нищо не ми носи удоволствие. че ми омръзна да се прецаквам. че ми омръзна да си обещавам, че няма повече да пия. че ще пия само две бири и после да се осъзная след една седмица и да не смея да се погледна в огледалото, да не искам да се събудя, да не искам да отрезнея.

и после един човек ме изслушваше и четеше писмата ми. но той също не бе алкохолик и не се получава някак. в един момент като усетя, че няма разбиране и ми се поражда един гаден вкус в устата. нещо като събуждането в легло след запой с жена и бясното желание да драсна. или други елементи на такова отношение, подплатено с алкохол, в края на които стои само едно отвращение от всичко станало. не съм май много ясен, но не ми се ще да ставам прекалено детайлен.
пък и се ориентирам към свършване с писането за днес.
пиша дълги писма, но това не ми отнема много време. пиша с десет пръста и като почна не се замислям много много какви ги редя.

друг интересен феномен в първите три-четири месеца на непиене беше сънуването ми, че пия. и суперкофти усещането, като осъзная насън, че пия или че съм отпил глътка. невероятното гадно предателство. за кой ли път се предавам - аз - единственият на когото мога да разчитам. още едно несдържано обещание. повечето сънища бяха от сорта - надигам чаша с бира, допирам устните си и вкарвам глътка. и в този момент се усещам и О УЖАС УЖАС УЖАС. нали си обещах, че нямаше да пия повече. и тези кофти усещания, си мисля, че ми помогнаха много. да изпитам чувството, което бих изпитал, ако наистина и наживо и реално бих отпил чаша бира. нещо като душевна сауна или тренажор.

леко се опасявам, да не съм прекалил с това писмо. но ми се беше набрало. и напоследък не съм говорил за тези работи с никой. говорил съм ги няколко човека, но не върви да се повтарям. а като ги пиша на някой, който ги чува за първи път, като че ли си ги намествам и ги поглеждам по нов начин.
един от съветите към сега спиращите алкохола беше да си водят дневник. аз го водих около месец. но после си намерих един човек, с който да си пиша и някак това ми действаше по-добре от дневника. обръщах се към друг човек. тъпичко се чувствах да стоя и да пиша на себе си в една тетрадка. и няколко месеца си писах с този човек. и това много ми помогна. аз си пишех моите работи и влизах надълбоко и изваждах доста кофти работи. тя пък си пишеше своите работи. и не коментирахме един на друг нещата, а просто всеки ползваше излиянието на другия за вдъхновение и за начало на своето писмо, на своята следваща история.
но после стана така, че почнахме да се виждаме често извън мрежата и номера с писмата вече не става. не ми се води дневник. и чувствам липсата от ровенето в себе си.

-----------

здрасти.
тази сутрин ти прочетох писмото. преди най-много един час ти написах едно много дълго писмо. после нещо се сгафи при изпращането. сега може да съм ти го пратил. но по-скоро не. ще пробвам някаква възстановка. много ме беше яд.
май трябваше да изчакам да забравя какво съм писал…
като ти писах това писмо и после се замислих. какво като не съм пил от една година. животът ми стана още по-кофти. не ми се живееше. и какво като не съм пил. пак само се правя на много умен.

и влязох да видя 12 стъпки. влязох в четвъртата. случайно. четох и както преди една година, когато попаднах на книгата на войдило и се разпознах като алкохолик така и сега видях какво има под алкохолизма и пак се разпознах. брее,брее,брее. и като взех та ги разпечатах и после избързах да ги занеса на моят френд дето тръгваше за селестар. аз и без това трябваше да го видя да му дам палатката. и му викам - на погрешен път сме били. въртим се на едно място. хващай тези работи и да ги четеш там. много по драматично беше в действителност. трябва да съм приличал на баба дето вещае третата световна, щото тръгна леко приведен към къщи да си оправя багажа. оттогава не се е обадил. може да е спекъл. ще видим.
и схванах как съм търсил нещо в този кръговрат и тогава съм набарал аа по нета. после на теб писмо. щото не си падам по мъже:)

след четвърта стъпка и схващането за какво става въпрос ми стана ясно какво търся от тебе и че ти си на моят хал и още по зле. после се размотах из аа. прочетох историите. прочетох по форумите разни работи. направи ми впечатление алки. отнякъде се връзва, че е йошко. и си викам, че ако някой е наясно и може да измъкне друг човек, то това е този тип.
и му писах веднага. и почнах с него стъпките. светлина в тунела и надежда за измъкване.

тъй. опитвам се да си припомня дъ бест от предходното писмо, на което това е кавър. там описвах как ме е ядосал един мой питомец. изпил една бира и т.н.
дали му я от съжаление. от съжаление - отрова.

вече знам какво ми се прави и това въведе ред в живота ми. искам да се измъкна от алкохола и от дълбинните риби и нищо друго. това е единственото смислено нещо, което може да направи един алкохолик. той всъщност има две алтернативи - да се измъкне от рибите или като мен да чака някой да му вкара биричка в ръката и си ебе мамата.

затуй, блъскай по стъпките и недей да пиеш. всичко друго ще си дойде толкова на място, че не е за вярване.
това не е съвет. това е самата истина. казва я един дето се мислеше за много умен и че може сам да се оправи с алкохола и че се е оправил даже. говна с барут, както казва един мой приятел.

много се кефя дето разбрах засега какво трябва да правя. просто всичко се намести. към свободата, към свободата.
за там бях тръгнал, но забравил бях изглежда по пътя.
давайй емиии.
всичко ще е супер. следвай стъпките на йошко и се кефи на любовта си и не знам какво още, но май от друго няма нужда.

сега се сетих, че ако си напипала съвети в писмото, смачкай ги като червеи. това бях написал в предното. това пиша и в ремикса.
на мене просто ми е кеф сега и не мога да спра да пиша.
айде чао

------------

Ехх алкажа, приятелю ... как се изменят нещата, а?
И не е чак пък толкова трудно да му се невиди, ако наистина имаш желание, мдаа.

Айде, със здраве и Бог да е с теб!

--------------------------------------------
ПП Като регистриран юзер на дира, имам право до 6 часа от постването на мнението ми да го редактирам или изтрия. Така че, ако сгафих, пиши ми ... ще залича темата!

Редактирано от Eми® на 13.09.06 14:50.



Тема Re: вкуса на гъзанови [re: aлkaжa]  
АвторCпac (Нерегистриран)
Публикувано13.09.06 18:12



Как да го кажа, за да не обидя някой?
Май няма начин...
Добре - това, което разбрах е, че АА е за слабите(в смисъл със слаба воля), зависимите (тези, които просто не могат да бъдат независими от някого или от нещо) и ... да спра до тук.
Има живи хора, които си поставят много по-трудни цели от тази да спреш алкохола. И ги постигат с воля и упорство. Например да станеш президент на най-великата държава, да станеш военен пилот, да натрупаш 100 милиона...
Защо да не мога аз тогава да се справя с елементарната от чисто физическа гледна точка задача да се отърва от една зависимост, резултат на залитане в погрешна посока?!?
Ако започна сега по вашите стъпки за мен това ще бъде просто връщане назад, да не говорим за нещата, които просто не ми харесват.
За мен алкохола като зависимост е просто решен казус, остава да се преборя с някои от страничните ефекти от срещите ми с него. С черното дробче нещата вървят бавно, но напред, а с нервите постепенно си изграждам навици да се владея. Изглежда и преди съм бил такъв, но вече не помня - толкова отдавна беше...
Трудно се започва нов живот и то без нови зависимости! Но вие едва ли ще ме разберете...



Тема Re: вкуса на гъзанови [re: Cпac]  
АвторNekoi (Нерегистриран)
Публикувано13.09.06 20:49



Не ми се занимава с безсмисления спор За или Против Анонимни алкохолици.
Само, Спасе, това да се сравнява преборването на алкохолизма с това да станеш президент на най-великата страна (вероятно смяташ за такава САЩ) или да натрупаш 100 милиона е тъпо сравнение. Извинявай.



Тема Re: Утре правя годинка!нови [re: Cпac]  
Автор KoтkaтaMapтa (anesthesia)
Публикувано13.09.06 23:07



Психиатър недей, психолог може.
Искаш ли препоръчки?
Хомеопатията също е добра идея, ама иди на хомеопат :)
Тук препоръчки искаш ли? --> виж в клуб хомеопатия, апропо.

Иначе, честито :)

Eternal Sunshine of the Spotless Mind.


Тема Re: панацеятанови [re: aлkaжa]  
Автор KoтkaтaMapтa (anesthesia)
Публикувано13.09.06 23:23



Едно ми обясни... защо се заяждаш все така и с пълна сила?
Спас не се зъби, той си е просто цапнат през устата, ама е симпатяга.
Просто приеми, че не му харесва АА и толкова.
Евалла му, че споделя проблема си.
Евалла ти и на тебЕ.

Ама като гледам, ти му ходиш по петите и го провокираш, а после защо така бил казал?

Пък проблемите си всеки решава, както го чувства за себе си.

Няма нужда да живееш с мисълта, че си пълно нищожество пред алкохола. Можеш да живееш и с мисълта, че си готин пич, който е превъзмогнал проблема си и ще превъзмогне и всички последващи. Въпрос на темперамент... и на кой какво му помага повече...

Eternal Sunshine of the Spotless Mind.


Тема Re: панацеятанови [re: KoтkaтaMapтa]  
Авторaлkи (Нерегистриран)
Публикувано14.09.06 01:42



Котето Марта замъркало, че съм дразнел Спас. Абе море Марто, каде видя че се заяждам с този твои пич? Спас, ако изка на челна стойка да стой - дреме ми на оная работа.
А пък за себе си, никаде не съм твъдял да съм светец!




"Квото посадите, туй ще берете!!!"



Тема Re: вкуса на гъзанови [re: Cпac]  
Авторaлkи (Нерегистриран)
Публикувано14.09.06 02:31



Как да го кажа, за да не обидя някой?

Спасе, забелижи че почти всeки член на АА говори за проблема си с алкохола, без да обвинява и набеждава други. Изпролзваната информация е преживяна, примерите доказани от други алкохолици, чрез чиито опит и практика се учим да живеем достоен живот.
В твоя случай, нали си сам и освен да ни даваш пример с кучето си, нищо свестно не съм чул да кажеш. Разбира се че имаш право да пробваш и правиш експериминти със себе си, туй е твое демократично право, "дори ще се боря до издънка за да го запазиш", но, от теб се изка да дадеш право и на другите!



Кво те кара да мислиш, че не те разбираме? Алкажа ти каза, че до вчера е бил, както повечето от нас, точно кадето си ти. Ние те разбираме много по-добре от колкото ти сам може да се разбереш. Не става с подобно нащърчаване, като на Котето Мара без чизми - мъгливо ти е, и ще бъде тъй докът се вдигне мъглата!

"Годподи, превърни ме в пътека за Твоя мир – така че там, където има омраза, да съумея да донеса любов – където има зло, да донеса дyха на опрощението – там където има раздори, да донеса хармония – където има заблyда, да донеса истина – където има съмнение, да донеса вяра – където има отчаяние, да донеса надежда – където има сенки, да донеса светлина – където има тъгa, да донеса радост. Господи, направи така, че да мога да утешавам, вместо да буда утешаван, да разбирам, вместо да бъда разбран, да обичам, вместо да бъда обичан. Защото човек намира, само когато забравя себе си. Прощавайки на другите, получава опрощение. Умирайки, се пробужда за вечен живот. Амин."



Тема Re: панацеятанови [re: KoтkaтaMapтa]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано14.09.06 07:25



"Пък проблемите си всеки решава, както го чувства за себе си."
Марта, ако един алкохолик, потънал в бездната на алкохолната саморазруха, знае как САМ да си решава проблемите, то нямаше да има алкохолици на този свят!
При нормалните хора - ОК! Те могат да почувстват как да постъпят за разрешението на даден проблем. Но при алкохолиците, самата болест пречи на извършването на реална преценка по отношение на чувствата, мислите и действията. За това е нужно НЯКОЙ да те упъти, да ти даде посока, за да почнеш да разбираш себе си - какво да чувстваш, какво да мислиш и как да постъпваш. И колкото по-рано алкохоликът го РАЗБЕРЕ, толкова по-добре за него. Защото иначе е малко вероято да успее САМ да поддържа своята трезвеност за дълго време, да не кажа до края на живота му. Това сочи опита на 10000000 алкохолици по света! И такива като Спас най-често се дънят и после идват в АА, след няколко години "самооправяне".
Всъщност и аз си мислех като него, но слава Богу, че го разбрах навреме...



"Няма нужда да живееш с мисълта, че си пълно нищожество пред алкохола."
Ами айде живей си с мисълта, че не си... създай си фалшиво самочувствие, за това колко си велик и всесилен - мдаа... С какво ти помага това - продължаваш самозаблудата, че нямаш проблем ВЕЧЕ с алкохола, а той привидно дреме в теб и само дебне кога да те нокаутира... Не е ли по-лесно да се откажеш от фикс-идеята, че го превъзхождаш и да се признаеш за безсилен пред него?! Така няма спор по въпроса, приемаш факта и живееш на тази основа. Няма смисъл всекидневно да се бориш с него, да го побеждаваш и да си хабиш нервите и усилията в доказателства за твоето надмощие над него!

След като приемеш факта, че си безсилен пред алкохола, признавайки своята безпомощност - на практика ставаш СИЛЕН, защото си СВОБОДЕН!



Тема Re: панацеятанови [re: Eми®]  
Авторaлkи (Нерегистриран)
Публикувано14.09.06 09:37



"Няма нужда да живееш с мисълта, че си пълно нищожество пред алкохола."
Ами айде живей си с мисълта, че не си... създай си фалшиво самочувствие, за това колко си велик и всесилен - мдаа... С какво ти помага това - продължаваш самозаблудата, че нямаш проблем ВЕЧЕ с алкохола, а той привидно дреме в теб и само дебне кога да те нокаутира... Не е ли по-лесно да се откажеш от фикс-идеята, че го превъзхождаш и да се признаеш за безсилен пред него?! Така няма спор по въпроса, приемаш факта и живееш на тази основа. Няма смисъл всекидневно да се бориш с него, да го побеждаваш и да си хабиш нервите и усилията в доказателства за твоето надмощие над него!
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Браво Еми, точно така! Докът човек не приеме алкохолизмът за болест, никога няма да разбере за безсилието си пред нея. Сиреч! Я да видим, разумно ли постъпва пич, който мокър тежи 20кг, но си ВТЪЛПЯВА че ще успее 5-6 ринга с Мохамед Али?



Кой зна? Спас може да изненада шампиона!



Тема Re:нови [re: aлkи]  
АвторCпac (Нерегистриран)
Публикувано14.09.06 18:02



ОК! И аз не искам да се дрънкаме, обаче понякога не устисквам



Тема Re:нови [re: Nekoi]  
АвторCпac (Нерегистриран)
Публикувано14.09.06 18:05



"Само, Спасе, това да се сравнява преборването на алкохолизма с това да станеш президент на най-великата страна (вероятно смяташ за такава САЩ) или да натрупаш 100 милиона е тъпо сравнение. Извинявай."

Не мисля, че е тъпо защото Буш - младши е имал на младини залитане по алкохола като нас! Не го ли знаеше?!



Тема Re: Утре правя годинка!нови [re: KoтkaтaMapтa]  
АвторCпac (Нерегистриран)
Публикувано14.09.06 18:25



Благодаря за предложенията за препоръки! Може да се възползвам след време. Сега имам някои неща наум и ще действам по моите си стъпки...

Реално нямам причина да съм изнервен - имам семейство, което ме обича, имам работа, имам някакъв смисъл да продължавам следователно! Тук е мястото да отбележа ОГРОМНАТА роля на близките, които не ми биха дузпата, когато бях лош към тях! Съзнавам, че повечето нямат този късмет както се разбра от тук пишещите и може би затова те търсят друг вид близост...

При всички случаи ще докладвам, въпреки че се съмнявам Еми да ме добави към сборника си с избрани цитати





Тема Re:нови [re: Cпac]  
АвторNekoi (Нерегистриран)
Публикувано14.09.06 18:27



Знам го това за Буш, ама той е срам за алкохолиците

В смисъл, че е прост и неграмотен. И ако помниш той стана президент със служебна победа по някаква много сложна тяхна си пропорционална система, след като имаше по-малко гласове от другия кандидат. Сиреч, не благодарение на личните си качества, а защото други са решили, че той трябва да стане.

Не обичам политиката и политиците, но съм чувал за много от нашите, че са си направо за Анонимни алкохолици. Знам го от психиатър-нарколог, също и от човек, който работи с политици. Т.е. знам го от сигурни източници, а не от вестници-парцали от типа на Шок.



Тема Re: Утре правя годинка!нови [re: Cпac]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано14.09.06 20:15



"Защо да не мога аз тогава да се справя с елементарната от чисто физическа гледна точка задача да се отърва от една зависимост, резултат на залитане в погрешна посока?!?"
Може да ти се струва "елементарна задача", ако разсъждаваш повърхностно.
Проблема е по-скоро психологически. "Алкохолът е в бутилки. Алкохолизмът е в главата" /прав е алки !/.
Я си помисли хубавичко, на къде залитна, след като спря да пиеш?
В коя посока - правилната ли? Едва ли си продължил да живееш по старому, изключвайки от ежедневието си единствено алкохола?


"Ако започна сега по вашите стъпки за мен това ще бъде просто връщане назад, да не говорим за нещата, които просто не ми харесват."
Хе-хе Ей тук сега, пак се изказа неподготвено!
Ти чел ли си старателно поне една стъпка, за да кажеш че е връщане назад?!
Отговори ми, моля те...
"За мен алкохола като зависимост е просто решен казус, остава да се преборя с някои от страничните ефекти от срещите ми с него."
Освен последствията за черния дроб /физически/, очевадната ти раздразнителност и избухливост/черти на характера/ и пикантния ти цинизъм /подчертаващ твоята аругантност/ какви други "странични ефекти" ще бориш?
"Трудно се започва нов живот и то без нови зависимости! Но вие едва ли ще ме разберете..." Толкова добре те разбирам, че не можеш да си представиш. Бас държа, че си преминал към нови зависимости, след като си спрял да пиеш. Поне аз не виждам начин това да се размине на някой, който е употребявал системно алкохол с години...
За това те питам с какво го замени, Спасе?
Как беше казал алки? - Да живееш лесно е много трудно!"

Между другото, не се съмнявай, че ще те включа в "сборника ми с избрани цитати" Влизаш в "ТОП-класацията на постингите в клуба". Ти си чудесен пример за начина на мислене на един истински алкохолик! Поздравявам те!

Сега се присетих какво ми беше писал в началото като спирах - че се чувствам като куче на синджир, което се радва, че е отвързано - скача и души весело наоколо...
Баш тъй си беше, да знаеш.



Тема Re: Утре правя годинка!нови [re: Eми®]  
АвторCпac (Нерегистриран)
Публикувано14.09.06 21:10



Хм, старателно подготвено и посветено на мен!

Трогнат съм!
"Я си помисли хубавичко, на къде залитна, след като спря да пиеш?"
Ами към семейството си, ако щеш ми вярвай! Имам две дъщери студентки, на които трябва да помагам и съпруга, която да обичам
"Ти чел ли си старателно поне една стъпка, за да кажеш че е връщане назад?!
Отговори ми, моля те... "
Честен докрай - старателно не, само повърностно
"какви други "странични ефекти" ще бориш?"
Не мисля, че съм арОгантен; тежи ми, че ме гледат като луд като отказвам алкохол на служебни, семейни и пр. събирания и се чудя какви причини да измислям. Алкохола е така свързан с живота ни, оплел ни е като със свински черва, че и да не си зависим е трудно да се опазиш.
"За това те питам с какво го замени, Спасе?"
Ами няма друго! Много се пуля в компютъра като теб, това е! И колелото зарязах.
"Ти си чудесен пример за начина на мислене на един истински алкохолик! Поздравявам те!"
Благодаря! Бивш, Еми, бивш!
Обаче това последното, за синджира най ми хареса! Види ми се познато! Откъде ли е?!



Тема Tоп постингите на Спас :)нови [re: Cпac]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано14.09.06 22:11



Избрано от ТОП ПОСТИНГИТЕ на Спас



"Налага се да доуточня, че и аз съм БИВШ алкохолик! Обърнете внимание - бивш, а не както вие казвате - бивш алкохолик няма! Осем месеца съм сух благодарение само на своята упоритост и съм адски горд от това! Щом преодолях това значи за мен не е проблем да обърна света само ако пожелая! Казвам го образно - да не вземете да ми слагате диагнози сега"
----------
"Не съм мнителен параноик, какъвто ме изкарвате, защото живота ми е нормален - семейство, деца, работа, приятели и никого не съм заклал още с пяна на устата! Само някой ме гледат особено и казват, че съм единствения човек когото познават спрял алкохола и тайно ме наблюдават кога ще започна пак. Това вече ме развеселява и амбицира допълнително!
Вие ми пожелахте здраве, желая ви го и аз но ви желая и СИЛА! Само чрез нея проблема се решава окончателно!"

----------

Спас: Ще ви навият...
Толкова упорити само от добри чувства?!? Да бе... Ние живеем в Бг все пак! Без личен интерес признайте си Лейди и Еми някой обръщал ли ви е толкова внимание без даже да ви познава?! Познати прийоми. Бъдете внимателни!

Отговор: nekoi
Благодаря ти, Спасе, за този постинг. Преди време и аз бих написал същия. Защото и аз си мислех, че в БГ зад всичко се крие някакъв личен интерес.
Този пост показва колко странно нещо е АА.
Да, имаме личен интерес тези две жени да дойдат на сбирки. И този личен интерес е нашата собствена трезвост. Ако те дойдат на сбирки и евентуално им се помогне на тях в тежкия проблем, с това ще ми бъде помогнато и на мен за моята собствена трезвост. Така е възникнало АА и затова то е толкова ефективно.
Помагайки на другите ние помагаме на себе си.
Изпатил съм много от алкохола, ценя си много трезвостта и това е личният ми интерес да дойдат Еми, Лейди и всеки друг.
Друг никакъв личен интерес няма.


----------

Тема Re: РАЗМИСЛИ [re: Eми_]
Автор Eми_ (новак)
Публикувано 11.05.06 15:10

Не спирам да размишлявам за това преди как е било и сега как е.
Това нормално ли е???
Или почвам да се побърквам?
Във всеки случай се чувствам различно и това ми харесва :-)
Прилича на вид влюбване в нещо? във всичко наоколо, в целия свят, в мен самата… Може и лудост да е това ?!
Ще ми мине ли и кога ?

Въобще не съм на земята, витая някъде из облаците…
----------
Отговор: Cпac
Така се чувства куче отвързано след като дълго време е било на синджир! Тича, скача, души весело наоколо!
Само че кучето винаги го завързват пак, а ние просто МОЖЕМ ако ИСКАМЕ да се отървем веднъж завинаги!
Извинявай за сравнението, ако не ти допада...


Re: РАЗМИСЛИ [re: Cпac]
Автор Eми_ (новак)

"ние просто МОЖЕМ ако ИСКАМЕ да се отървем веднъж завинаги!"
Tова ми допада!
И точно за това ми трябва и още нещо - ВЯРА и СИЛА ...
И мисля, че ги намерих. Това не се описва с думи, то е по-скоро вид ИЗЖИВЯВАНЕ, усещане по мой си начин.
Но най-важното е, че действа и всеки ден е по-добър от предишния.
Имам чувството, че отново се раждам. И съм ТРЕЗВА!
------------




Тема Утре правя три годинкинови [re: Cпac]  
АвторCпac (Нерегистриран)
Публикувано05.09.08 18:10



Утре правя три годинки!!!
Минаха неусетно. Тук едва ли ме помни някой вече, но рапортувам - животът е хубав! Струва си усилията, много е трудно да превключиш тотално, но при успех удоволствието е голямо!
Направете го както искате, на стъпки или подскоци.... Даже ако се налага влачейки се по корем. Но така, че да няма връщане назад! Може, аз ви го казвам! И най-важното си струва!



Тема Re: Утре правя три годинкинови [re: Cпac]  
Авторstrato (Нерегистриран)
Публикувано05.09.08 18:54



Браво,без спам,малко думи,огромен пълнеж.Достойно за възхищение .
След седмица на 12.09.2008 правя 1 година трезвеност.
Свикнах да се приемам като трезвен.
Благодарен съм на всички,които помогнаха да намеря изхода от тоя кошмарен лабиринт.



Тема Re: Утре правя три годинкинови [re: Cпac]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано06.09.08 15:34



Браво, Спасе!



Аз те помня, и то много добре. Радвам се за теб и те поздравявам.



Тема Re: Утре правя три годинкинови [re: Cпac]  
Автор Hoвaroдин ()
Публикувано08.09.08 10:31



Честито! Ти наистина имаш право да се наричаш "бивш" алкохолик.

Радвай се на живота си, и не се оставяй да ти внушават, че живееш с алкохолен меч надвесен за цял живот над главата, който няма да се стовари върху теб, единствено ако четеш молитви и мантри към някакъв неясен идол.
Успех!

Редактирано от Hoвaroдин на 08.09.08 10:39.



Тема Утре стават четири годининови [re: Cпac]  
Автор Kpoмид (червен)
Публикувано05.09.09 19:59



Здравейте, аз съм Спас, но понеже вече не може да се пише нерегистриран тук, а не можах да се регна с името си, изрових някаква стара регистрация... за да ви кажа, че може! Не е лесно, но може!
За тези четири години съм имал и хубави моменти за поливане, но останали неполяти, и лоши, както сега (болни родители), но не смятам да поглеждам назад! Като казах лоши - завчера бях на гроба на приятел, с който сме се черпили яко някога, но умрял наскоро... нелепо, но не от алкохол... Та нося му на него ракийка, преливам отгоре му... но му се извиних,че аз няма да глътна. Мисля, че ме разбра.
Демек, сега може и да си имам проблеми, но съм инат и не мисля да си ги увеличавам с пиене.
Пожелавам ви инат и на вас!



Тема Re: Утре стават четири годининови [re: Kpoмид]  
Автор LaliМодератор (Усмивка)
Публикувано05.09.09 21:56



Поздравления, Спас.


Радвам се за теб.
И за ината ти.




Тема Re: Утре стават четири годининови [re: Kpoмид]  
Автор puvpav (шматорко)
Публикувано07.09.09 09:17



Жив и здрав да си Спасе.Честито за твоите 4 години, да празнуваш трезв още 20 по 4 години трезви.Щом твоя път е да не пиеш на инат значи ти желая ти още много много инат.

пожелавам ти също един ден да не пиеш просто защото не искаш и нямаш нужда от пиене за да се решават разни житейски ситуации.



Тема Re: Утре стават четири годининови [re: puvpav]  
Автор nekoi ()
Публикувано09.09.09 00:06



Честито, Спасе!





Тема Re: Утре стават четири годининови [re: nekoi]  
Автор girasol* (усмихната)
Публикувано09.09.09 07:47



Честито и от мен! Животът си струва да се види на трезво, нали?




Капка в морето.

Тема Re: Утре правя годинка!нови [re: Cпac]  
Автор zelin (непознат )
Публикувано26.09.09 13:47



...

Редактирано от Lali на 27.09.09 18:34.



Тема Re: Утре правя годинка!нови [re: zelin]  
Автор nekoi ()
Публикувано26.09.09 15:33



Я, ама ти и книга си чел дори.



Тема Re: Утре правя годинка!нови [re: Cпac]  
Автор Kpoмид (червен)
Публикувано05.09.10 22:36



Здравейте. Вече станаха пет. Ще полея юбилея с айран.
Надявам се и вие да успявате.
Пет години си е дълъг срок, за това време от две клетки става човек, който може да псува, а също може да се забрави нацяло такъв, който е починал, ако и да е бил най-добрият на света...



Тема Re: Утре правя годинка!нови [re: Kpoмид]  
Автор nekoi ()
Публикувано08.09.10 23:58



Честито, Спасе





Тема Re: Утре правя годинка!нови [re: Kpoмид]  
Автор Eми®aa (Ентусиастка)
Публикувано29.09.10 09:29



Честито и от мен!

Много се радвам за теб.
Аз помня много добре за първата ти годинка.
Как минаха цели 5?



Тема Я-а-а, те станаха шест!!нови [re: Eми®aa]  
Автор Kpoмид (червен)
Публикувано10.09.11 19:29



А аз за малко да забравя за тази годишнина.
И хубави, и лоши неща се случват, но времето върви, а пък аз все така съм сух като барут

Интересно, аз приех живота без алкохол, но има хора, които си ме гледат странно, колчем стане дума за това. Те не го приемат за нормално. Майната им, там закъдето те са тръгнали, аз съм бил мнооого отдавна и не мисля да се връщам.
Пожелавам ви успех и на вас!



Тема Re: Я-а-а, те станаха шест!!нови [re: Kpoмид]  
Автор Xapakиpи ((минаващ))
Публикувано12.09.11 08:26




Честит празник!
Спокойствие, смелост, мъдрост.



Тема Вече са цели седем!нови [re: Eми®aa]  
Автор Kpoмид (червен)
Публикувано06.09.12 13:12



За толкова години от една клетка става човек, който ходи на училище.
Чувствам се добре, само съм малко луд, но ако не бях, нямаше да устискам. Всички ми го казват





Тема Re: Вече са цели седем!нови [re: Kpoмид]  
Автор Xapakиpи ((минаващ))
Публикувано07.09.12 00:25







Тема лудост и стисканенови [re: Kpoмид]  
Автор aлkaжa (общителен)
Публикувано07.09.12 13:09



Поздравявам Спас за седемте години лудост и устискване. Това наистина е подвиг и силна воля! Спасе, ти си изключителен човек!
Пожелавам ти още много години да полудяваш и да стискаш. Не че искам да го пожелая това, но така излиза. Има един разказ на Хесе за рекордьорът по гладуване.
И все пак за хората като мене - които не са такива изключителни характери като Спас, нито могат да стискат, нито им е кеф да полудяват лекопоколоко. За тези хора и само за тези хора и само с тази цел искам да свидетелствам, че има начин да се живее без алкохол и без стискане.
А Спасе - ти си избери какво да ти пожелая точно. Много цитати ми излизат в мъдрата глава. Единият за източникът на многото проляти сълзи. Важното е
че ти е кеф да стискаш. Кой съм мойто аз да казвам, че не е хубаво да се стиска. На мен лично не ми хареса да стискам или по-скоро - много полудях от стискане. Освен това зъболекарят ми установи, че ми се е изпилил емайла на зъбите и ми препоръча да пия по две ракии на лягане. Да не стискам.
Засега и само за днес не съм пил - без да стискам

Пак заговорих основно за себе си.
Е, как да ти пожелая дълги години устискване? Или полудяване?
Ща не ща отново ми се налага да пусна плочата и да напомня, че алкохолизмът е нещо различно от алкохола. Това е болест. Тя остава и се развива в прогресираща, а не в регресираща посока, дори когато алкохолът остава настрана чрез стискане.
Задължен се чувствам да напомня на хора, които както и мойто аз някога, не осъзнавах какво ми има. Да напомня, нещо което е известно на всеки средноинтелигентен човек. Че има разлика между причина и следствие. Че има разлика между цели и средства. Че има разлика между болестта и нейните симптоми. Пише го и на лекарствата - лекуват симптомите. Каквото и да значи. Говоря за тези с парацетамола. Симптомите.
Когато ми светне лампичката на колата, че ми е свършило маслото. Имам два варианта. Първи вариант - взимам чук, тряскам лампата - няма проблеми. Лампата не свети. Лекаполека двигателят затяга. Продължавам да настоявам, че това е правилният начин. Няма лампа - няма проблеми. Демонстрирам на всички как ще им докажа моята правота. Все пак живея заради това да докажа на хората, че аз съм прав. Бутам колата и продължавам да я бутам. Волеви съм. Стискам. Имам сили. Нямам херния. Засега. Всички ми се възхищават и казват, че съм леколуд или съм Барни Ръбъл. Просто Ръбъл. Просто Барни. Но нямам проблеми. Симптомът е отстранен.
Другият вариант е да се доверя на хора, които знаят, че лампата сведи да покаже, че има вътрешни причини. Заболяване на колата. Че то може да се отстрани. Че лампата е само индикатор за проблема. Че изчезването светлината на лампата не премахва проблемът от липсата на смазка.
Смазката на живота. Стискам. Всичко скърца. Ду ит ин майуей. Аз съм Синатра.
Алкохолът е СИМПТОМ.
Диарията не се лекува със устискване или затапване на сфинктера.
Има ефект вероятно за известно време. Със силна воля. Всички странични наблюдатели ще отчитат, че има нещо леко лудо в ококорения ми поглед и присвитата снага. Но ако не бях леко луд, то нямаше да мога да устискам.

Алкохолизмът е заболяване, за което заболяване има открит, доказан, проверен начин за възстановяване на здравето. На здравото мислене и живот.
Радостен, доволен и без стискане. И това не го казвам аз, а го казваме милионите трезви алкохолици, които са видели, признали и приели, че страдат от заболяване, което иска съответно третиране.
Това всичкото звучили необразовано, фанатично, ограничено, крайно, прецакващо, устискващо, смешно?
Какво да ти пожелая, Спасе?
Ще ти благодаря. Искрено и с обич. Искам да ти напомня, че където си ти, там съм бил и аз. В същото положение. Това със стискането съм го пробвал.
А ти дали си пробвал друг начин?
Или няма нужда да го пробваш, защото не ти харесва?
Както аз тридесет години не бях ял ананаси, щото не ми харесваха. Не ми харесвата, но не бях ги опитал. Не ми пречи да не харесвам нещо, което не съм опитал. Аз затуй не го харесвам, защото не съм го опитал. Логично.
Какво да ти пожелая, Спасе? Приятно стискане?
За тебе това може би е готино. Имаш твоят начин, твоето право, твоят живот. Подкрепям правото ти да сам да решаваш какво да правиш, как да живееш и какви мнения да имаш.
Също подкрепям и своите си права в тази насока. Нека никой не се чувства задължен да пробва това, което аз пробвам. Както съм си дал право да не се придържам къв това, което сме изпробвали и двамата и което в момента стискаш.
Ако някой се дразни от мен или това, което казвам - нека има предвид, че това е станало с мен, защото съм опитал начин, който не съм изобретил сам и това не е мое мнение, а общо решение. Тоест - ако някой не е съгласен с мен, то той е несъгласен не с мен. Не убивайте месинджъра и не стреляйте по пианиста



Тема Re: Вече са цели седем!нови [re: Kpoмид]  
Автор д-p (непознат )
Публикувано08.09.12 09:14



Човек трябва да е и малко луд... Поздравления!



http://www.youtube.com/watch?v=jeNsr_nQEfE



Тема Re: Вече са цели седем!нови [re: Kpoмид]  
Автор mina68 (непознат)
Публикувано11.09.12 21:48



Спасе,
и от мен едно голямо браво.
Страшно много си постигнал.Все така да е!
Колкото и да ми е трудно, едно нещо при мен е на ред- НЕ ПИЯ.
Затова благодаря на Бог и на себе си.

И на вас БРАТЯ и СЕСТРИ .



Тема Re: Утре правя годинка!нови [re: Cпac]  
Автор finntroll73 ()
Публикувано12.09.12 09:14



Лекаря е вътре в тебе,единственно в себе си може да го търсиш.
Да се похваля и аз по повод твоята годинка,аз горе долу по това време 2009 година ми беше последното напиване и близване.
Така че аз правя 3 години вече без алкохол.
Всички хубави неща са три,вяра,надежда и любов например.
Дано всички братя и сестри да имамате и да имаме по повече от тези три неща.
Надявам се 10 пъти по 3 да умножа моята трезвенност.
И при мен като и при теб симптомите остана с тревожността и паленето на четвърт за проблемите.
Но не е като преди,вече не удавям яростта си и ненавистта срещу света в алкохол.
Тук е промяната,опитвам се философски да изчакам и да подходя към нещата.
Защото нищо не е само черно или бяло,света е шарен.
И както сега си ядосан,след 3 часа може и да преливащ от щастие.
По скоро тези рязки обрати ме притесняваха.
И се старая да не се задълбавам в самосъжаления и в депресия към себе си и света.
Колкото съм постигнал,толкова съм можал,с тенденция за още.
Не си поставям непосилни цели.
За да не пропия отново.
И се опитвам когато не съм на ниво или не успявам да не правя световни трагедии.
Ти самият си си 13 играч,като във футбола.


То за всичко е така,не си ли помогнем,и господ не може да ни помогне.
Толкова било лесно да не вървиш срещу себе си и срещу течението(имам предвид живота със алкохол),но ни трябва време да узреем за решенията и промяната.
Пожелавам ти 50 пъти по една трезви години още,най-малко.!!

Прошката е най-вече да си простиш сам на себе си!

Тема Re: Утре правя годинка!нови [re: finntroll73]  
Автор nekoi ()
Публикувано20.09.12 00:59



Честито и от мен, Спасе!
Знаеш баналната шега - не е задължително да си луд, но понякога това помага



И ти благодаря, че покрай твоята седма годишнина избута тема, започната през 2005 г. Любопитно е да се четат стари вестници. И стари теми



Тема Re: Утре правя годинка!нови [re: nekoi]  
Автор Kpoмид (червен)
Публикувано06.09.13 22:10



Здравейте
Извинявам се, но минавам само на годишнина. Благодаря за ланшните пожелания и да се похваля, че няма промяна - сух съм ОСЕМ години. Пожелавам и на вас упоритост и късмет!



Тема Re: Утре правя годинка!нови [re: Kpoмид]  
Автор Sandu62 (непознат )
Публикувано07.09.13 15:32



Здрасти!Поздравявам те.Много точно го казваш-сух.

Aз не пих капка от 1998-2006 година.Жена ми не пие от 1996 година до ден днешен.Дъщеря ми не пие от три години и половина.Аз днес правя 14 месеца и половина откакто съм в АА и точно толкова без капка алкохол.Жена ми дойде в началото на две сбирки,призна,че е алкохоличка,прочете преди мен Голямата книга/тя много обича да чете,особено духовна литература/ и в един миг ми каза:Имам неистовото желание да взема бял лист и да напиша каква егоистична кучка съм била.Толкова.Остана с желанието.Обаче и днес е суха.Дъщеря ми дойде в АА два месеца след мен.Може би след един започна да практикува със спонсор Програмата на АА и само след близо два месеца спря ксенакса,който я държеше суха три години.Обидена на спонсора си,спря да идва в АА.Не пожела да продължи да работи по Програмата на АА с друг спонсор.За мен,нито спонсора й е виновен,нито дъщеря ми е виновна.Обаче и днес тя е суха.Жена ми скоро ми споделя:"Мисля си,когато човек таи дълбоко в себе си нещо за себе си,което не му харесва и факта,че никой не знае за това го изпълва с вярата,че това нещо просто не съществува,ама не е така.Гнети го."И тук жена ми спира.Обаче е суха.Аз казвам едно-мхммм...Толкова от мен.Аз съм благодарен,че и жена ми,и дъщеря ми са сухи.За времето,в което съм в АА,осъзнах,че не мога да налагам волята си на никого,не мога вербално да "възпитавам" никого,не мога да съдя никого...Ами то на пръв поглед излиза,че нищо не мога да правя!Само да се съобразявам с другите,да ги оставя да правят каквото си искат.И най-накрая какво излиза-аз съм една нула и се оставям всички да ме мачкат.Аз да не съм глупак да се оставям да ме мачкате,бе?!С тази логика съм живял през тези осем години,когато бях сух и всеки ден се чудех защо като все правилните неща правя,не се чувствам добре и меко казано все съм нервен,все нещо ми пречи и никой не иска да разбере колко съм прав,а пък нещастен.Обаче в главата ми щръкваше тази мисъл-аз не пия,аз съм сух...КАКВО СТАВА?Аз съм щастливец,безумен щастливец!Как през тези осем години не ми дойде на ума да отида на психиатър?Ей,това за мен е Милостта на Бог.Е,как става сега тая работа хем съм сух,хем съм гневен,хем продавам двата апартамента на жена ми,хем съм интелигентен,хем бизнес правя и нищо не върви...И изведнъж-Милостта на Бог.Аз да не съм луд,бе?Аз да не съм сектант,бе?Ами през тези осем години на СУХОТА/гледай сега тази дума колко послания носи,ако имам уши да ги чуя/бавно,търпеливо,толерантно и с любов,Нищото показва,че моето всемогъщество е плод на болното ми его.Аз може и да съм интелигентен,но нямам здрав разум.Това последното е отговор защо в един момент на 2007 година,един "проблем" с дъщеря ми ме извади от равновесие и реших да се успокоя със сто грама уиски.Може би месец,може би два останах с тези сто грама.Ето я най-голямата заблуда за мен в онзи момент-осем години съм сух,изпих само сто грама,аз нямам проблем с алкохола.Проблемът е в околните,в ситуациите...Колкото съм по-всемогъщ,колкото по-болно е егото ми,толкова по-дълго съм в "истината"-аз съм като другите-до началото на 2010 година пих много внимателно-хората разговарят,смеят се и между другото пийват,а аз напърчен само мисля,че повече от 200 грама не трябва да пия и като ги изпия започва ужаса-яко ми се пие,ама стискам контрола.Как съм издържал така три години-не знам,имам отговор,но няма да го споделя днес.Само казвам,че до 22.06.2012 година шеметно се спусках по надолнището и се озовах там,където бях в началото на 1998 година."Малка" разлика този път.През 1998 година изпаднал в безсъзнание в трамвая се опомних в ИСУЛ на операционната маса-перфорирана язва на дванадесетопръстника.Скачам от масата и всемогъщо съобщавам,че не желая операция.Казват,че съм се подписал за съгласие.Не помня.Разревавам се и викам-НИКАКВА ОПЕРАЦИЯ!!!Лекарят "кандиса",но казва,че веднага трябва да ми направи гастроскопия.Правят ми.Чувам все едно от отвъдното,че кръвоизливът е спрял,слагат ми сонда,системи и в първите два-три дни ми преливат-2 литра кръв.След две седмици излизам чисто нов.Започвам разделно хранене,туризъм,фитнес.Никаква мисъл за алкохол и цигари.За цигари след петата година,да.Това да.Но за алкохола не е било така.Заблуждавал съм се.Но за заблудата как и кога я осъзнах малко по-нататък.Такаааа...На 22.06.2012 година се събуждам.Този път не в ИСУЛ,не на операционната маса.Събуждам се вкъщи.Сам съм.Жена ми е на работа в Гърция за четири месеца.Дъщеря ми месец преди това излезе на квартира след един мой запой.Не помня какво съм говорил,нито на нея,нито на жена ми.Жена ми след запоя каза,че остава при мене,но ме моли да спра да пия.Обещавам и на следващия ден отново пия.Жена ми временно се спасява като отива в Гърция и един Бог знае колко молитви е отправяла с едничката надежда като се върне от Гърция аз да съм трезвен.Пропуснах нещо много важно.Всъщност за мен е важно и няма да обяснявам защо.Не помня точно кога но в 1997 година след един мой грандиозен запой отивам в църква.Аз съм кръстен от баба ми в православна църква.Баба ми за мен беше светица.Ама аз не ходя на църква,първо щото не съм "набожна бабичка" и второ дълбоко у мен непоклатимо и недосегаемо израства,избуява гигантското ми всемогъщество и желязна моя логика,които с днешна дата, честно и проумяемо, казвам ме доведоха до алкохола.Непроумяема за мен е болестта,както казва един алкохолик.И не ми върши работа да я проумявам в дълбоко интелектуални разговори и размисли.Като никой и нищо от света,който ме заобикаля не ми съдейства в моето всемогъщество и моята логика,щрак,ама ей,така от Нищото се появи алкохола.Всякаква празнота и всякаква сухота запълваше у мен този алкохол.И колко хубаво-когато се насера спирам алкохола.По-късно,насирам се,но не мога да спра алкохола.И пак колко хубаво-ходя да се извинявам на този или онази,получавам извинението,одобрението,съжалението-не се притеснявай "миличък",карай сега,напил си се,случва се...И аз след два дни пак на черешата.Да,ама в един ден на 1997 година хем съм насран,,хем няма вече кой да ми приема извиненията и изведнъж забравям,че не съм "набожна бабичка" и хоооп - ето ме в църквата сред иконите и свещите...Тръшкам се на колене на пода,никой и нищо не ме интересува - моля се Нищото да ми изпрати болест,от която да се разболея,да не умирам и да спра да пия!"Сетила се Мара да се побара."Ей,това съм бил аз в онзи момент.Но Нищото е милостиво-както казах-ИСУЛ и после подарък-осем сухи години.Днес съм благодарен.Без тези сухи осем години,днес нямаше да съм трезвен,нямаше да съм в АА,каквото и да значи това.Яко се отплеснах.И не знам от един момент нататък в предишната нощ/нощта на 21.06. срещу 22.06.2012 година/ къде съм бил с колата,с кого съм бил,какво съм правил?Първо слязох пред блока да видя дали колата е долу.Там беше.Здрава беше.Следи от кръв никъде по нея нямаше.Успокоих се,че никого не съм ударил или убил и съответно изчезнал.Ама на секундата нова лудост-ами,ако съм я мил колата и не помня?Дано телефоните ми не звънят през този ден.Господи,дано телефоните ми не звънят през този ден!Качвам се вкъщи,включвам лаптопа и изписвам в гугъл-алкохолизъм.Защо я пиша тази дума?Да не би да съм алкохолик?Аз съм успешен-имам жена,дете,образование,работа..,ама и два продадени апартамента,един купен за 110 000 евро на кредит и още кредити.И повечето от тези неща съм направил в осемте сухи години и съвсем малка част в трите години "контролирано" пиене.Кликвам,след като съм изписал алкохолизъм и излизат всички знайни и незнайни клиники,центрове...за алкохолици.Ама аз не искам това.Аз имам нужда от помощ,ама не искам лекари,психолози,психиатри,и най-много не искам хапове.Кракът ми не беше стъпвал дотогава в клиники за душевно болни,а не искам да ги чувам и да ги виждам.За това днес имам отговор.Няма да го споделям.Който има очи,от написаното ще го прозре.Ако го напиша,най-много да създам у някого усещането,че го насилвам,командвам,манипулирам...И толкова се нуждая от помощ,искам да спра да пия,не знам как да стане.Сетих се,разбира се пак да отида в църквата.Ама нещо ми казва-ти шест години ходи в църква да се молиш,я за някой кредит,я за някоя и друга материална хубост...Имах усещането,че съм предал Нищото след случката в 1997 година.Досега не съм го казвал-толкова отчая бях,толкова никакъв изход не виждах...И ми светна.А бе,я изпиши думата "алкохолик".Готово.Излиза едно малко бяло правоъгълниче колкото визитна картичка.И в него-черно на бяло скромно изписано:ГРУПА НА АА "ИМА ИЗХОД",адрес и три номера на мобилни телефони.Каква е тази група,какво е това АА-изобщо не си задавам тези въпроси и въобще не ме интересува.Избирам първия номер-никой не вдига.Избирам втория номер-пак никой не вдига.Избирам третия номер и чувам женски глас-алоо,който преди да ми е казал нещо друго сякаш ми донесе всичкото спокойствие и доверие.Помня какви въпроси аз задавах и отговорите,които ме удовлетворяваха.Гласът говореше и нещо друго,но то беше за мен нещо като звуци,нищо не разбирах,не чувах,изпитвах спокойствие и не исках нищо да чувам.От това състояние ме извадиха две разбираеми думи за мен,това като за финал-ИМА ИЗХОД.Същата вечер-петък,22.06.2012 година бях на първата си сбирка на АА.Никак не ми хареса,че говорят за една Програма и за Бог.Обаче бях спокоен,от този миг на мен не ми се пие.И днес не ми се пие.Благодарен съм на този глас-за мен този глас е посланието,в този момент мисля,че се е появило у мен честното желание да спра да пия и да сменя посоката на мисленето си.Благодарен съм на първия си спонсор,благодарен съм на втория си спонсор.Благодарен съм на всички алкохолици от АА.Благодарен съм на Програмата.Благодарен съм на Бил У.,Д-р Боб и Д-р Силкуърт.Благодарен съм на Бог.Защо на последно място пиша Бог?Ами защото един алкохолик на една сбирка в Стара Загора ми отвори фонтанелата за нещо невероятно.Той каза нещо такова-"Аз живея на Земята,Тук и Сега.Искам да виждам практически резултати от Програмата в живота си."Да бе,за това са стъпките от 4-та до 12-та и то всеки ден,ден по ден.Можех да си остана в първите три и да си стоя в мислите на колене,както в онзи далечен ден на 1997 година.Сега точно какво правя по стъпките,с кого го правя и как го правя е само за мен.Не мога да го споделям,защото не съм сектант.Каквото и да значи това.Но мога да кажа-събуждам се с благодарност,защото не съм всемогъщ.И веднага след това първа стъпка.Тя е моя изповед-"Признахме,че сме безпомощни пред алкохола и че животът ни е станал неуправляем."Не се боря с алкохола,защото той ме победи.И съм свободен.И пак-каквото и да значи това.

Всичко това за мен.А на теб-както ти харесва.



Тема Re: Утре правя годинка!нови [re: Sandu62]  
Автор rayoflight (непознат)
Публикувано07.09.13 20:03



Аз ти благодаря за така откровеното споделяне, Sandu!
Много пъти исках да напиша тази думичка в различни теми тук.. и така и не я написах. Сега благодаря на пишещите във форума.

Помага ми. Аз нямам с кого друг за говоря за тези проблеми с разбиране.
Дори и само да чета... голяма част от нещата са ми (до болка) познати..

Ако искаш да имаш щастливо бъдеще, пусни миналото да си отиде с усмивка! :)

Тема Re: Утре правя годинка!нови [re: rayoflight]  
Автор mina68 ()
Публикувано10.09.13 02:37



Честито пак, Спасе!

Няма да е лошо да пишеш отвреме навреме как се изтрайва толкоз дълго.
Аз забравих кога спрях да пия.Някъде март 2010 беше.
Три години не са толкова представителни като осем.
Свикнаха ли хората около тебе?Или още се чудят...





Тема Re: Утре правя годинка!нови [re: mina68]  
Автор gogo163 (минаващ)
Публикувано10.09.13 22:00



От "висината" на моите 14-тина години "сухота" ти честитя от все сърце, Спасе!
Желая ти да си жив и здрав...и късмет! Късметът е щото се знае...На "Титаник" всички били живи и здрави, ама нямали късмет!

Иначе, Мина, толкоз дълго се изтрайва доста лесно. Трудно се изкарва началното кратко!
За мен доста хора знаят..Аз не ям маслини и не пия. В интерес на истината първата година много ми се ядяха маслини. След втората вече не ме интересуваше и вече ми беше все тая





Тема Деветгодишнинанови [re: gogo163]  
Автор kromid-51302 (червен)
Публикувано24.09.14 22:10



Упс, забравих да почерпя. С цитрусови фрешчета и айрян


Жената до мен пие тъмно пиво, хм
Нищо, нека пие. Не ме бърка.
Бъдете умни,... че я колко здрави си заминаха!



Тема Re: Деветгодишнинанови [re: kromid-51302]  
Автор Dream63 (I want)
Публикувано25.09.14 13:01



Като остарее човек пропуска рождените си дни!
Като се отдалечава от нещо става или по- малко приказлив или направо дърдоран.

Честито!



Тема Re: Деветгодишнинанови [re: kromid-51302]  
Автор 44 DOUBLE ZERO (Faith savior)
Публикувано25.09.14 15:36



.
И моята така.
Пие си пивото или вермута понякога..а аз пиа безалкохолна бира.
Знаете ли..че е много хубава всъщност.
Пиеш..и хем ти е хубаво..хем няма сакатлък накрая.))

Където има воля,там има и начин!
TEMPORE NIHIL SANAT!!!

Тема Re: Деветгодишнинанови [re: kromid-51302]  
Автор mercurial (wild)
Публикувано30.09.14 00:45



Честито! Може и така значи


Да илядиш!



Тема Re: Утре правя годинка!нови [re: Cпac]  
Автор 44 DOUBLE ZERO (Faith savior)
Публикувано30.09.14 09:32



Нямаш нужда от лекар,а от нова*зависимост),било то здравословна.
Зависимостите се заменят.
За да подътиснеш и да се освободиш от нервността.
Създай си система за деня,почасово,планово.
При мен работи безотказно.
Случвало ми се е няколко пъти за 4 години трезвенност,покрай компании..да почуствам гъдел за алкохол.
Чаша студена вода,отвличане на вниманието..и веднага припомнянето на кошмара от едно време.
И жегвайки се сам..се държа настрани.
След като спрях цигарите,като някой ми закади..направо не мога да понасям мириса на пушач,не толкова на самите цигари,а след като някой е пушил.
Отврат..какво ми е харесвало в тая отврат?
На моменти и бира и твърд алкохол ми смърди гадно.
Получил съм физическа нетърпимост към мириса.
Или по-скоро психологическа.



Където има воля,там има и начин!
TEMPORE NIHIL SANAT!!!

Тема Re: Деветгодишнинанови [re: 44 DOUBLE ZERO]  
Автор Sandu62 (член)
Публикувано30.09.14 10:50



А защо пиеш безалкохолна БИРА, а не безалкохолна НАПИТКА?





Тема Re: Деветгодишнинанови [re: Sandu62]  
Автор 44 DOUBLE ZERO (Faith savior)
Публикувано07.10.14 05:50



Понеже хем искам да се почуствам мъж,хем пък и да бъде вълка сит и агнето цяло.
Пия много рядко безалкохолна бира,покрай някой мач..или ако има музика,концерти нещо..ако ходя по фестивали и групи.
Проблема е,че много пия кафе напоследък,доста над нормалното.
Работя в ресторант,и само това ни е безплатно там,кафе и чай.
Минах на чай..ама той е все липтън..та пак кофеин.
Ще си купя билкови,и ще променя навика относно кафето.
Относно безалкохолната бира...хубава е.

Където има воля,там има и начин!
TEMPORE NIHIL SANAT!!!


Тема Re: Утре правя годинка!нови [re: 44 DOUBLE ZERO]  
Автор kromid-51302 (червен)
Публикувано08.09.15 09:04



За малко да забравя -- ДЕСЕТ ГОДИНИ БЕЗ КАПКА -- През последните няколко си мислех - да направя десет и после мога да започна по мъничко като нормалните хора. Обаче сега ме е шубе и мисля да не си правя експерименти. Това е голям период време и сега само мисълта за чашката ме кара да се изпотявам. Чувството е странно, изпитвал съм го когато бях на отворената врата на самолета преди скок с парашут, само че сега знам, че съм без. Оставам на борда този път.



Тема Re: Утре правя годинка!нови [re: kromid-51302]  
Автор Sandu62 (член)
Публикувано08.09.15 10:57



"...През последните няколко си мислех - да направя десет и после мога да започна по мъничко като нормалните хора. Обаче сега ме е шубе..."

Ей, точно в това, в кавичките с теб сме не само в две различни точки, а направо се движим по две успоредни прави, но нямам очакването и изскването да не се пресекат в безкрайността.

.

През последните три години за секунда не ми е минавала мисълта, че в някой светъл ден, в някой светъл миг ще започна да пия като "нормалните" хора. И днес не ми се пие, но не защото ме е страх. Толкоз. Каквото и да значи това.

И за да бъда честен - споделеното от теб е част и ми помага в моето "безстрашие". И ти благодаря.

Пожелавам ти още дни, седмици, години в твоя избор, за твоята трезвост.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.