Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:58 25.09.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема ще настъпи ли промяната...  
Авторпътyвaщ (Нерегистриран)
Публикувано30.08.06 18:07



Здравейте!

Днес попаднах на този форум и май това се случва в точо подходящо време.

Почти всички обясняват (тук, а и навсякъде другаде), че едва ли не трябва да се достигне дъното, да се случат кошмарите, да почне да коли жена си и т.н., за да спре един алкохолик да пие. Много ми се иска да вярвам, че това не е вярно, че може и по по-лесния начин.

Аз съм алкохолик на 34 години, щастливо женен, с прекрасно дете, жена ми е бременна отново. Не ми трябват тестове, за да разбера, че съм алкохолик - знам си го. Убеден съм обаче, че близките и познатите ми не го вярват това или поне не го приемат са такава категоричност като мен, щото не им се иска. Работата ми върви повече от добре, спортувам отвреме навреме аматьорски, в момента даже съм назначен временно на много добре платена работа в западна Европа и тук също се справям добре, даже вчера нови проекти ми предложиха. Как обаче става това - само аз си знам.

От поне 10 години (а може и повече) дните без алкохол да са най-много десетина. Преди това бяха студенски години, преди това - хлапашки ученически компании... Сигурно пия от над 15-16 години, като последните - системно. Не се напивам, не, не бия хоря, не карам кола когато съм пил. Обаче организмът ми е привикнал и си иска дозата. На моменти тази доза е 2-3 бири (с усилия от моя страна да се спра), но често е бутилка концентрат, а понакога и повече. Последно време под половин бутилка уйски и бутилка вино за деня не съм падал.

От известно време се опитвам да променя това положение, но без резултат. Сега пък ми е особено трудно, защото съм сам в чужда държава, сам в квартира, близките и приятелите са далече, пари имам достатъчно, магазина за алкохол ми е на 2 крачки от апартамента... Звучи доста неподходящо като условия да спра пиенето, но мисля да го направя точно сега, точно днес.

Възниква обаче един проблем: В момента, в който не пия нищо през деня, започва да ми се спи, разсеян съм, не мога да се концентрирам върху работата, а тя трябва да се върши. От снощи не съм пил нищо, а и снощи пих само 2 чаши бяло вино и в момента съм по-зле от пиян! Знам, че в момента 200 грама уйски, което е в съседния хладилник, ще ми отвори очите и поне за няколко часа ще съм в по-добра кондиция, отколкото в момента, но също така знам, че това ще направи опитът ми да спра утре още по-труден, защото и преди това съм пробвал да спра, а не мога да премина даже през първото изпитание. Наясно съм и с хипогликемията, и с обезводнаването. Днес сутринта си купих и пия сокове на поразия, пия и витамини, ама - полза няма. Ръцете ми са изпотени, треперят, в момента ме наболяват разни карантии - нещо, което като пия не ми се е случвало. Уж постоянно много ми се спи и като захвана нещо се уморявам за нула време, а знам, че довечера няма да мога да заспя. А само да посегна към хладилника и ще спя като къпан!

Физически уж здравен проблем нямам. Наскоро ми правиха профилактични пълни изследвания, вкл. кръвна картина и преглед на карантиите с видеозон и всичко изглежда наред. Поне така казват лекарите. Аз обаче си знам, че не е наред. Не може като не си пил през деня да си като парцал и това състояние да попада в категорията "здрав".

Имам воля и желание днес да е първият от предстояща дъъъъълга поредица дни, в които ще направя промяната в живота си - ще спра да пия! Знам, че дори и да нямам подкрепа от близки и приятели наоколо, Господ ще ми помогне, ако аз съм готов за такава подкрепа. Много се надявам обаче тези проклети абстинентни пристъпи да преминат до няколко дни, защото в това състояние просто не мога да си върша работата, а тук всичко си има срокове. Днес уж работя нещо, но мозъкът ми е другаде - в бутилката в хладилника.

Според моите си разбирания за живота, вече съм достигнал дъното и трябва да успея! При това точно този път. Дано се получи!



Тема Re: ще настъпи ли промяната...нови [re: пътyвaщ]  
Автор KoтkaтaMapтa (anesthesia)
Публикувано30.08.06 18:22



Здравей :)
Аз съм тук някак случайно, но не съвсем :) Имам си своите опитности с това...
Лекар съм и мога да ти кажа, че рано или късно, дори да не започнеш да колиш жена си (което е жестока реалност, за съжаление), тялото ти просто ще сдаде багажа и тогава не можеш да си представиш ада, в който ще попаднеш...
Затова просто искам да те окуража да стискаш зъби, да се бориш с мислите за хладилника в съседната стая, да се пребориш просто със себе си... знам, че ще ти бъде безкрайно трудно, но наистина СЕГА е моментът, не утре, не някога...
Няма такова време "някога". То никога не идва.

Вероятно ще ти помогне да пишеш тук. Пишейки, човек често осъзнава по-добре това, което се случва в и с него.

Успех!
Мисля, че имам мейл и кю в профила, ако просто ти се говори с някого...

Eternal Sunshine of the Spotless Mind.


Тема благодаря за разбиранетонови [re: KoтkaтaMapтa]  
Авторпътyвaщ (Нерегистриран)
Публикувано30.08.06 18:57



Благодаря, май нещо такова имах нужда да чуя.

Обещавам да стискам зъби, пък дано скоро съм по-добре, за да си наваксам с работата.



Тема Re: благодаря за разбиранетонови [re: пътyвaщ]  
Автор KoтkaтaMapтa (anesthesia)
Публикувано30.08.06 19:30



Не се заблуждавай, това е само началото на един дълъг път... но има неща, които могат да ти помогнат да го извървиш... И помни, че го правиш колкото за себе си, толкова и за хората, които обичаш//те обичат. Това е една взаимна отговорност. Може би трябва да се чуеш с тях, да им напишеш и да им обясниш, че за теб нещата наистина са сериозни и ще имаш нужда от тяхната подкрепа. Макар че бих те разбрала, ако не искаш да го направиш, ако искаш да пощадиш жена си, особено в това състояние и да се справиш сам "като мъж".
И все пак, да помолиш за помощ, не е проява на слабост...

Смятам, че става по много начини, не съм запозната с АА и не мога да ти ги препоръчам или да ги отрека, но в живота има много неща, които човек открива за себе си, когато се отправи по пътя обратно към себе си...

Направи си една равносметка КОЕ е наистина важно за теб, степенувай нещата, замисли се как си стигнал дотук... има хиляди неща, които мога да ти кажа, но отнякъде трябва сам да започнеш и те ще се разплетат като бримките на пуловер, когато отнякъде дръпнеш един конец...

Eternal Sunshine of the Spotless Mind.


Тема Re:нови [re: пътyвaщ]  
АвторCпac (Нерегистриран)
Публикувано30.08.06 19:32



Те сега е момента да разбереш дали си достатъчно инат! Щом си имал упоритост да се издигнеш в работата си, помисли колко е глупаво да се провалиш сега просто заради гъза си! Ако трябва изхвърли не само това в хладилника, а целия хладилник! Опс, остави го и го напълни с кльопачка, при мен помагаше ЯДЕНЕТО, направо плюскане, но лошото е че после пък не ми се работеше, но това е друга болест

Ако може отложи малко работата и се посвети само на това! Ядене и спорт! Вкарваш енергия и я изкарваш насила, това променя целия химически баланс. Трябва насила да промениш режима, който си си създал...
Това - от опит. А има и умни книги, чети ако искаш. Има и будизми, ционизми, идиотизми и прочие учения.... Но те са повече заместители на душевните болки, а ти ми изглеждаш наред с главата
Абе действай



Тема Re:нови [re: Cпac]  
Авторпътyвaщ (Нерегистриран)
Публикувано30.08.06 19:39



Чел съм доста умни книги. Умни са наистина, ама... не става с книги.

Отивам да врътна 10-тина километра с колелото преди да се е стъмнило, мисля че ще ми се отрази добре.



Тема Re:нови [re: пътyвaщ]  
Авторalkaja (Нерегистриран)
Публикувано30.08.06 21:04



човече, аз се съмнявам дали алкохоликът може да се нарече разумен.
ако е разумен, защо пие и причинява различни поразии.
ти, както казва и лекарят, може да не правиш други поразии, но съсипваш здравето си.
ако съсипеш здравето си, то как ще се отрази това на твоето семейство.
може ли тогава един алкохолик да се нарече разумен.
има няколко книги на една полякиня психолог - ева войдило.
там няма философии и идиотизми. има реални разговори и истории на реални хора, които здраво са пострадали от алкохола.
ти още не си пострадал.
поздравявам те.
може би трябва да прочетеш историите на пострадали хора.
не вярвам да ти навреди поне.
ти вече си осъзнал, че имаш проблем.
това може би е първата, решителна крачка.



Тема Re:нови [re: alkaja]  
Авторпътyвaщ (Нерегистриран)
Публикувано30.08.06 22:38



Не ми трябва да чета повече книги с истински истории. Чел съм достатъчно, учил съм достатъчно теория по въпроса, майка ми е лекар... та чудесно знам какво ме чака, ако продължа на същия режим. Имам и нагледни примери около себе си предостатъчно, включително и измежду мои близки роднини.

Признаването на проблема също не мисля, че е кой знае какво само по себе си. От поне 3-4 години съм наясно, че трябва да спра да пия, но някак си ... не го правя. Правил съм опити, но тогава май и сам не си вярвах, че ще успея. Сега уж принципна промяна няма... даже в някои отношения уж съм се издигнал, но аз си усещам, че по-надолу от това не трябва, не мога да си позволя да падам.

Единственият въпрос сега е дали натрупаната мотивация и инатът ми ще са достатъчни тоя път да се получи. Тая тема ми е допълнителна мотивация, защото сега съм обявил намерението си публично. Вярно, че е анонимно, но това за мен няма значение, защото пиша неща, на които вярвам. С всеки пост тука все по твърдо съм на мнение, че сега ще спра да пия.

Впрочем, 15-те километра, които врътнах току що с колелото по едно близко баирче май ми се отразиха доста добре. Хвърлих доста пот докато карах, но и сега дланите ми са мокри, та чак вода капе върху клавиатурата, а и ми е нещо замаяно, все едно съм пиян... Явно съм посвършил батериите и мисля да ги заредя с едно печено пиле с картофи и портокалов сок :)

Благодаря за подкрепата! 24 часа минаха, предстоят ми следващите 24...



Тема Re:нови [re: пътyвaщ]  
АвторNekoi (Нерегистриран)
Публикувано30.08.06 23:05



Добре, пътуващ, дръж се. Мисли единствено утре да не пиеш. Карай ден за ден.
И се радвай, че си признаваш проблема си. Не подценявай това, защото знаеш ли колко хиляди алкохолици по света точно в този момент са пияни, точно в този момент някой им казва, че имат проблем. И точно в този момент те се обиждат и нагрубяват този близък техен човек, само защото им казва, че имат проблем с алкохола.

Пий повече течности, яж сладки неща.



Тема Re:нови [re: пътyвaщ]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано30.08.06 23:26



Здравей пътуващ!
Мислех да гася компа и да лягам, но след като прочетох: „С всеки пост тука все по твърдо съм на мнение, че сега ще спра да пия”, сърце не ми даде да го направя.

И аз бях наясно за проблема и последните 4-5 години си живеех с него, знаейки, че трябва да се направи нещо, но как, какво, кога?! Затова си карах постарому и свикнах с чувството за вина, което изпитвах всяка сутрин (ако станех). Мъка и мазохизъм... да мислиш за проклетата бутилка, която толкова много ти дава и същевременно ВЗИМА.

Мотивацията е важен елемент, но само тя не е достатъчна! Трябва действие, не само на думи, а на дела.

Колелото също помага, поне при мен. По 2 часа въртя педалите в парка и после се чувствам нов човек. Изкарвам си напрежението и ми олеква, не мисля за пиене.

Яж колкото можеш повече и задължително хапвай нещо сладко – шоколади, вафли. Пий много течности – по 3 литра минимум – вода, сок, квото се сетиш безалкохолно.

За треперенето не се плаши. Минава... По 3 белергамина на ден, вит.Б комплекс /неуробекс/, валериан и валидол няма да ти навредят, аз по-силни лекарства не взимах.

Добре е да не си ангажиран с работа интелектуално, ако можеш, щото вероятно няма да си адекватен да я вършиш...
Когато спрях да пия, цяла седмица се хипнотизирах с монитора – аз него и той мене, а всичко ми се трупаше на бюрото. Изключвах телефоните в работата. Понякога заспивах в тоалетната – по 2-3 часа в работно време... Спеше ми се, очите ми се затваряха пред компа, единствено писането във форумът тук, в дира ме държеше да не пия! После, след работа в нас /още нямах комп/ лягах моменталически в леглото и почвах да чета де що имам материали, разпечатани от нета за алкохолизма.... 7 нощи не спах! Въобще... а ходех на работа и дремех, скатавах се от колегите... не говорех с никой, изолирах се в нас – сама! Стисках зъби и действах. Чак на втората седмица ми просветна. И така един ден, после друг и нещата се подреждат!
Дръж се и кураж!

Не му мисли дългосрочно! Пробвай 24-часовата програма. Мисли само за днес! Кажи си – днес няма да пия! Само днес... ако ти е много – прилагай я почасово... отлагай, прави, струвай квото щеш – само не пий!

Успех!





Тема Съмнява ме...нови [re: пътyвaщ]  
Авторgogo (Нерегистриран)
Публикувано30.08.06 23:44



Много се надявам обаче тези проклети абстинентни пристъпи да преминат до няколко дни,

Мисля, че абстиненцията няма да те пусне така лесно, както си мислиш. Бих ти препоръчал да си купиш по накакъв начин Антелепсин. Казвам по някакъв начин, защото е със зелена рецепта. Той въздейства на същите рецептори както алкохола и ще постигнеш известно туширане на абстиненцията. 4 пъти, по една четвърт на ден ще свърши работа. Поне ще можеш да спиш вечер(до някъде).
Както ти препоръчаха и преди мен-яж шоколад и пий много, ама много, течности.
Шоколада стимулира образуването на ендорфини в мозъка и това също дава спокойствие(пак до някъде)

Най-важното, потъвай в работа, която ти е интересна и увлекателна. Напъни се малко. Отначало не може да се съсредоточиш, но като се увлечешщ, няма да разбереш как е минало времето.

Успех колега. Чака те труден път. Въоръжи се с инат и търпение





Тема Re: Съмнява ме...нови [re: gogo]  
Авторпътyвaщ (Нерегистриран)
Публикувано31.08.06 16:44



Здравейте!

Жив и здрав съм и не съм пил нищо, съдържащо алкохол. Днес сутринта се откачих от работата и заминах с колелото за гъби в една съседна гора. Страшни сърнели събрах ;) но по-важното е, че успях да превърна за няколко часа 3 литра минерална вода, смесена с ябълков сок, в ПОТ. Това явно ми се отрази повече от добре и главата ми просветна. Сега имам усещането, че кръвното ми играе - ушите ми ту заглъхват, ту все едно всичката кръв ми отива в главата, но е съвсем поносимо. Нямам апарат да проверя, но не мисля, че е някакъв проблем, май просто твърде много се вглеждам в себе си. Иначе всички останали признаци за цалостна интоксикация са си налице, но като знам за тях и ги очаквам, не ме стряскат, а и не са някакви трагични, както други обясняват. Това дето съня никкъв го нямаше снощи, пък днес очите ми висват през 20 минути, най-много ме притеснява. Явно работата ще трябва да почака до понеделник.

Хапове не пия, освен големи дози витамини, минерали и от вчера сутринта - към 7 литра натурални сокове. Няма и да пипна нещо друго, щото мразя хапове, а и не съм в България и не искам да си имам работа с тукашните аптеки - много въпроси задават за елементарни неща - едни витамини да поискаш, питат за какво са ти.

До сега сигурно 100 пъти съм си казвал, че ей сега вече край, че ще ида в супермаркета и ще си купя вместо алкохол сокове... и ... някак си след това се оказвам на касата с бутилка уйски или водка. Няма нужда да го обяснявам, знаете как е ;( Понеже днес запасите в хладилника ми свършиха, довечера ще намина към въпросния супермаркет и тоя път мисля за разнообразие да купя сокове ;)



Тема Re: Съмнява ме...нови [re: пътyвaщ]  
Автор KoтkaтaMapтa (anesthesia)
Публикувано31.08.06 17:02



А това уиски, дето е в хладилника, не си го дръж в запас да те изкушава, ами го ливни в мивката...

Eternal Sunshine of the Spotless Mind.


Тема Re: Съмнява ме...нови [re: пътyвaщ]  
Авторaлkaжa (Нерегистриран)
Публикувано31.08.06 17:08



браво човече.
няма да те занимавам с книги.
духом съм с теб.
кефи ли те битката? спортистче си все пак :)



Тема Re: Съмнява ме...нови [re: KoтkaтaMapтa]  
Авторпътyвaщ (Нерегистриран)
Публикувано31.08.06 17:14



Уйскито е в хладилника в стаята, в която работя, и не е мое. Стои тук откакто съм се нанесъл в стаята и никой не го пипа, но не е мое. Всъщност, алкохол има навсякъде наоколо.

До сега не съм крал алкохол, та едва ли сега ще почна. Иначе в квартирата отдавна всичко е "изчистено" ;)



Тема Re: Съмнява ме...нови [re: пътyвaщ]  
Автор KoтkaтaMapтa (anesthesia)
Публикувано31.08.06 17:19




Дерзай, сега е твоето време...

Eternal Sunshine of the Spotless Mind.

Тема Re: Съмнява ме...нови [re: пътyвaщ]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано31.08.06 19:15



Браво!
Добро начало си поставил!
Ако може работата да почака до понеделник, ще е супер!


Иначе, това е допълнителен стрес за теб в тези крехки първи дни...
Ама после да знаеш само какъв кеф е минеш ли абстиненцията се чувстваш като ГЕРОЙ

Дръж се пътуващ, това е верния път!
И пиши тук, ние сме с теб!!!



Тема Да те предупредянови [re: пътyвaщ]  
Авторgogo (Нерегистриран)
Публикувано31.08.06 20:20



Истинската абстиненция ще те нагази след 4-5ия ден. Ще те държи около 2-3 седмици с намаляваща сила естествено.

Ако избуташ 3 седмици и ИСТИНСКИ искаш да спреш пиенето, може да се смята, че си извървял половината път. Другата е постоянствотно и осъзнаването, че пиячката не е за теб. Просто я забравяш и толкова. Това наистина става(забравянето)! Е аз се сетих защото случайно попаднах на тоя форум покрай друга една моя болежка и станах съпричастен на колегите които искрено искат да си оправят живота.

Успех по трудния път!



Тема Re: Да те предупредянови [re: gogo]  
Авторпътyвaщ (Нерегистриран)
Публикувано31.08.06 20:30



Иска ми се да не си прав за двете седмици, но ще видим. Сега толкова напред не ми се мисли.



Тема Re: Да те предупредянови [re: пътyвaщ]  
Авторgogo (Нерегистриран)
Публикувано31.08.06 20:37



Всичко зависи от дневната доза на която си свикнал.
Аз примерно бях на умирачка при абстинентния период. И бях преди това на мин. 1 литър концентрат на денонощие, без да броя лекия алкохол. Дано при теб е по добре положението.



Тема Re: Да те предупредянови [re: пътyвaщ]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано31.08.06 20:44



"Иска ми се да не си прав за двете седмици, но ще видим. Сега толкова напред не ми се мисли" - Не му мисли изобщо за напред. Карай само за днес, а като дойде утрето, тогава ще му мислиш



Не е задължително да стане по-зле след 4-5 дена... различно е. Споко!



Тема Re: Да те предупредянови [re: пътyвaщ]  
АвторNekoi (Нерегистриран)
Публикувано31.08.06 21:25



Правилно, недей да мислиш толкова напред. Мисли само за тази вечер и за утре.
Още повече, че при различните хора физическият дискомфорт от спирането на алкохола трае различно време. Зависи от възраст, алкохолен стаж, състояние на организма и т.н. И докторите не знаят колко трае. Преди години лежах в Суходол и първите дни бях много зле. Питам лекарката колко ще трае и тя ми отговори:"Толкова, колкото е необходимо" Точно така е.
Но ако се проточи повечко или ако вземе да изчезва, пък после пак се влоши, ти не се стряскай. Абсолютно сигурно е, че то минава, няма начин да не мине.

Докато трае, има моменти, в които си казваш "защо трябва да търпя тази мъка, като с една чаша ще ми стане добре" или си казваш "не, това никога няма да ми мине".
Но бъди сигурен, че минава. Само че всеки компромис с някоя чашка те връща много назад. И най-важното - дори и една чашка срива страшно много мотивацията.



Тема Re: Да те предупредянови [re: Eми®]  
Авторпътyвaщ (Нерегистриран)
Публикувано01.09.06 21:27



Днес намерих време да попрочета старите теми тук. Бррр.... Позната картинка, но честно казано, позната повече от книги, не от личен опит. Не че не съм правил простотии, не че не съм имал дни, които не помня, всичко описано ми е познато, но не и в такива трагични размери.

Аз не съм достатъчно силен човек, че да успея да се измъкна при наистина сериозно пропадане. Знам си къф съм кекаф, та може би затова възприех сегашното си положение като предостатъчно гадно и реших да спра. Знам си, че изтърва ли момента, ще ми се наложи после да скачам над летва, която ще ми е височка за нивото на мижавата волята и мижавия инат.

Всъщност, никак не завиждам на тия, които са я скачали високата летва. Техните истории са доста "отрезвяващи".

Три дни съм на сокчета :) и противно на страшните прогнози, които дадохте, днес съм доста по-добре от вчера. Не е кой-знае какво, но три дни без алкохол един след друг не съм правил от поне 5-6 години.

Не знам в Суходол с какво я борят абстиненцията, но едва ли дават всеки ден на болните по 3-4 литра прясно изцеден сок, бъкан с антиоксиданти :) и комбинирани витамини и минерали от по лефче хапчето. Едва ли ги хранят с такава качествена храна, каквато аз си позволих. Може от това да е, може от постоянното потене, предизвикано с аеробни натоварвания (не помня да съм се потил толкова преди това), но съм приятно изненадан от състоянието си днес. Никакви кошмарни сценарии не се реализираха, даже днес доста поработих. Не съм много-много в кондиция, ама то и след 500 грама уйски пак не бях, та това не се счита за проблем. И по-рано ми е пулсирала главата и ми се е спяло, и по-рано са ми играели разни мускули, гадният вкус в устата също ми е до болка познат... Нищо ново и нищо драматично. Просто един продължителен тежък махмурлук. Май съм се усетил навреме и дано няма физически последствия :)

Странното е, че цялата "терапия" ми е по-евтина от алкохола, който съм изпивал до преди няколко дни за същото време :)

Абе сигурно го забелязвате, но аз пиша все едно вече не пия. Сигурно си мислите "Еее, тоя пък! Три дни удържал и все едно кой знае какво е станало!". Ами не е така. Знам го. Не знам как стана тая работа, не знам кое тоя път е различното, но е различно. И по-рано съм си казвал, че няма да пия, обаче сега просто знам, че ще стане, вярвам си. Нямам обяснение откъде се пръкна тая увереност у мен. Преди седмица въобще не си вярвах, че мога да го направя, а сега съм 100% сигурен. Разликата е само, че тоя път обявих някъде (тук), че спирам. Дали това е толкова важно.?.?.? Може пък просто да са се събрали много дребни неща накуп, без да има нещо голямо. Не знам. След време може би ще мога да преценя. Сега ми е все едно.

Добиването на такава увереност беше основното, което преди време ми позволи да спра да пуша. Тогава пак не разбрах как много пъти не ставаше, а по едно време взе, че стана. И сега не мога да обясня причините, обаче знам, че тая увереност се появи отнякъде и ми е все едно дали е от Господ, от мен самия, от хората и обстоятелствата около мене или от четене на книги и форуми. Както казах, все ми е едно.

Снощи дойде един познат българин да ме покани да сме пиели бира някъде. Отказах му с обяснението, че предпочитам да не пия алкохол вече. Ако иска да излезем на сокчета - ОК, той ако иска и бира да пие, но мен да не ме закача. Той се опули, бяхме гледали заедно мачовете от световното и точно пък аз сега да откажа бира... Невероятно му се стори и го прие като отказ :). Сам се чудя на себе си как можах да откажа такава покана. Та това не бях аз :), аз така не правя по принцип, АЗ ДА ОТКАЖА БИРА??? :)

-----------------------------------
Да кажа нещичко тук за една друга тема, която горещо обсъждате - дали има и друг начин, освен АА, да се справи човек. Според мен ако (освен физическото здраве и психиката) е съсипан и емоционалния живот на човек, без помощ от хора, разбиращи проблемите му, няма да стане. Все пак, удавниците трябва да има за какво плаващо дърво да се хванат.

В някои редки случаи обаче се оказва, че по някаква причина се давиш не в открит океан, а на пътя на много преминаващи салове, лодки, даже кораби. В този случай, ако решиш да се спасяваш, обстоятелствата около теб все още позволяват да си живееш приличен физически, духовен и емоционален живот, имаш цели, имаш хоризонти. Тая мотивация ми се струва, че може да замести всякакви сбирки с непознати хора, пък макар и близки духовно в някакъв смисъл.

Това е само хипотеза :) Ще се поставя с удоволствие в ролята на опитно мишле за да проверим дали хипотезата ще порастне в теория. Хм... всъщност аз не съм добро опитно чишле, щото си имам АА форум, т.е. не съм съвсем изолиран от тия идеи.

Това обаче е само теория, която хич не ме интересува. Който иска да си спори - да си спори. Аз ще чета с удоволствие и благодарение на професионалните си деформации ще ви търся грешки в теориите





Тема Re: Да те предупредянови [re: пътyвaщ]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано01.09.06 21:54



Радвам се за теб!


"...а сега съм 100% сигурен. Разликата е само, че тоя път обявих някъде (тук), че спирам. Дали това е толкова важно.?.?.? "
Ми, за мен беше важно, че го обявих точно тук
Нямаше как да го обявя другаде
И взех, че си повярвах - имах вътрешното усещане, че този път ще успея - вярвах си, макар и неосъзнато как точно ще го направя... и то взе че стана. Като на игра...
Заложих фиш - рискувах и спечелих, че даже джакпота уцелих!

Карай в тоя дух, но си имай едно наум, че е рано да развяваме знамето на победата!



Тема Re: Да те предупредянови [re: пътyвaщ]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано02.09.06 09:07



Абе сигурно го забелязвате, но аз пиша все едно вече не пия. Сигурно си мислите "Еее, тоя пък! Три дни удържал и все едно кой знае какво е станало!".
-------------------------------------------
Пътнико свиден, пътнико млаад


Това е само началото на пътя... Пази се, еуфорията те завладява само от факта, че не пиеш 3-4 дни
Има вероятност да си кажеш - "Еее, щом се удържах да не пия, значи нямам проблем?! Много шум за нищо вдигам..."
Но, ако ти се прокрадват подобни мисли, знай, че всеки следващ път на спиране е по-труден от предишния!

Поздрави и успех!



Тема Re: Да те предупредянови [re: Eми®]  
Авторпътyвaщ (Нерегистриран)
Публикувано02.09.06 15:42



"Пази се, еуфорията те завладява само от факта, че не пиеш 3-4 дни" каваш.

Не смятам да се пазя. Оптимизмът ми в момента е не само нещо добро, а и нещо задължително според мен. Е такъв оптимизъм ми липсваше досега, така че не мисля да се пазя от него, а да го поддържам.



Тема Re: Да те предупредянови [re: пътyвaщ]  
Авторaлkaжa (Нерегистриран)
Публикувано02.09.06 17:28



не знам дали да се пазиш пътуващи човече.
аз много пъти съм го спирал алкохола.
завиждам ти за оптимизма и волята.
при мене ги няма.
съмнявам се, че са присъщо качество на алкохолиците, но аз съм алкохолик и другото ми основно качество, поради тази причина, е липсата на здрав разум.



Тема Re: ще настъпи ли промяната...нови [re: пътyвaщ]  
Авторбaбa C (Нерегистриран)
Публикувано02.09.06 17:43



Дерзай дете.Даже една прашинка успех да имаш, радвай се, Защото алкохола не прощава нито на умен нито на прос, само ги изравнява.Най-
важното си потигнал, да признаеш проблема си. Ще се радвам с теб заедно
за всяка твоя победа.Поздравявам те с постигнатия до сега успех. Давай
напре. Ще стскам палци





Тема питанкинови [re: бaбa C]  
Авторпътyвaщ (Нерегистриран)
Публикувано02.09.06 23:36



уффф...

Тая сутрин забравих да изпия витаминозните хапчета, преди да дойда до офиса. Бях решил, че ще си понаваксам с работата след предишните няколко изгубени дни и си подкарах стария хранителен режим, който може да се опише с една дума - "набързо". Реших май, че с физиологичните проблеми съм се оправил, хе хе... Естаствено, не съм. Пия днес тук в офиса вода, хапнах уж добре на обяд, даже днес пробвах и пустото сладко как се отразява, че по принцип не ям сладко, защото не ми харесва. Е, ами не ми се отразява добре. Явно тая история с многото витамини и качественото хапване не е шега работа. Пиша това и отивам да си глътна хаповете с витаминчетата и минералчетата с 1-2 литра сок от касис и да изям една голяма картофена салата преди вечеря, че положението е гадно.

Нямам намерение да пия алкохол, просто констатирам за себе си, че това с диетата явно не е за подценяване.

Имам и два въпроса, ако някой е наясно да си каже мнението:

1. За кръвното налягане.
До преди 6-7 години не съм мръдвал от 120/80. Аз не го и следях, нямаше смисъл. Преди 2-3 години за пръв път ми измериха при някакъв преглед 135/90, не се трогнах особено, но преди 4-5 месеца пак при случайно мерене вече беше 145/95. Сега имам определени усещания, че играе нагоре-надолу. Нямам съмнения, че това постепенно покачване на кръвното налягане през годините и покачването на количествата изпит алкохол не са случайни съвпадения във времето. Та въпросът ми е - мога ли да очаквам, че при пълно спиране на алкохола след известен период кръвното ми налягане ще се върне в нормалните граници или за него ще си трябват специални мерки. Докторските сайтове са на различни мнения по въпроса.

уфф... :) забравих какъв беше втория въпрос :)

аааа, сетих се :)

2. Някой да знае вкусна рецепта за гъби сърнели, че миналия ден набрах много и изключително качествени, понапълних си фризера, а утре мисля пак да ида към планината и като се познавам, даже и да не ми трябват, пак ще набера. Сърце не ми дава да мина покрай хубава гъба и да не я отрежа. Пристрастяване си е, разберете ме :)

Дайте някаква идея какво да ги правя, че с брането и разпознаването проблеми нямам, ама с готвенето ме няма много много ;)



Тема Re: питанкинови [re: пътyвaщ]  
АвторCпac (Нерегистриран)
Публикувано03.09.06 00:13



1. И аз бях така с кръвното. Сега ми е даже ниско и пия конски дози кафе. Може би защото свалих десетина кила, а може би зашото вече намалих мезетата. Със сърцето и кръвното всичко ще бъде наред. Обаче за главата не гарантирам...
2. Изхвърли ги. Такова мезе веднага подсеща за пиячка. Ако все пак ще ги правиш, то не слагай много мазнина, а малко сиренце във всяка и ги сложи в много гореща фурна само докато се стопи сиренцето и избие сока. И си направи кана айран

Голяма!



Тема Re: питанкинови [re: пътyвaщ]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано03.09.06 01:21



"Реших май, че с физиологичните проблеми съм се оправил, хе хе... Естествено, не съм..."
Мда, за къде се разбърза толкова?! Работата няма да избяга


Най-много да се изнервиш допълнително, което е ОЧАКВАН РИСК при спирането на алкохола, особено в началото... По-добре успокой топката, за да не се издъниш

Сега на въпросите:
1. За кръвното налягане.
Нормално е кръвното да играе нагоре-надолу. Това се дължи на процесите, които настъпват при детоксикацията на организма ти в момента. Не се плаши.
След спирането на алкохола, след известен период от време, кръвното налягане се връща в нормалните граници без необходимост от специални мерки. При мен беше 180/130 (като пиех) - сега е 120/80 без лекарства!

2. За гъбките. Ето няколко идеи:
* Панирани гъби - СЪРНЕЛИ
ПРОДУКТИ:
големи Сърнели, черен пипер, сол на вкус, яйце и брашно за панировката, олио.
ПРИГОТВЯНЕ:
Измитите гъби се нарязват на големи филии, които се потапят поотделно в сместта за паниране (яйцето, брашното, солта и черния пипер). Пържи се в сгорещено олио.

* Около 500 гр. гъби, 150 гр. синьо сирене, бучка масло, сол, черен пипер
Всичко това в йена и в микровълновата за 10 минути. Синьото сирене се стопява и става вкусен сос.

* Една много лесна и много вкусна рецепта:
Гъбките на дребно,чушки капии /може от буркан/, картофи нарязани на дребно се мятат в йенско стъкло. Посоляват се, чубрица, чер пипер, настъргва се кашкавал и сирене и се пече.

* Други идеи:
Гъбена каша, Гъби с ориз, Гъбена крем супа, Гъби със спанак, с броколи, Гъби на фурна пълнени с домат и топено сирене и бекон например.

Пристрастявай се в приготвянето и експериментирай смело в готварското изкуство!
Да ти е вкусно!



Тема Re: Да те предупредянови [re: Nekoi]  
Авторaлkaжa (Нерегистриран)
Публикувано03.09.06 09:15



както казва спас добре ще е да спреш всякакви работи дето са вървели и ще ти напомнят за алкохола.
след време естествено няма да ти се барват работи, с които се е мезело.
например свински уши на сач.ха-ха. голям хит са на някои места в българия.
добре ще е да подминаваш и такива заведения, в които са преобладаващи тези работи.
предполагам, че след известно време процесите в тялото ти ще се нормализират.
според лекарите спецове в алкохолизма, и алкохолиците минали по този път, след първоначалната сухота, започва процес на трезвеене, а след около година и повече - и процес на здравеене.
тоест - разбитата от алкохол твоя машина, започва процес на възстановяване и саморегулация.
тъй че е съвсем нормално да очакваш да ти се оправи кръвното. но няма да е веднага. може да ти се стори дори, че нещата ще се влошат. но не се шашкай.
тръгваш на път. обратно към здравето. ще бъдеш друг човек и няма да ти е лесно да се разпознаеш.
на мене грешката ми беше, че концентрирах всичко само към физическото си оздравяване. пропуснах да обърна внимание на психиката си.
мислех, че алкохолът не и е повлиял толкова.
но щом като може да прецака тялото и да повлияе на кръвното, не е ли логично да помислим, че е увредил мозъка и психиката?
или засегнал, да го кажем по-меко?
съвременните учени казват, че тяло и психика са неразривно свързани и физическите болести имат своите психически причини.
аз намерих път към възстановяване на психиката в разговорите с други алкохолици и съвместната работа по 12-те стъпки, които са разработени от хиляди възстановяващи се алкохолици.
грешката ми беше, че не общувах с други сухи алкохолици след като спрях алкохола.
ти поне не правиш тази грешка.
поздравления!

пътувай човече.
един поет-алкохолик е казал - .......когато е на път.
шофьорите през комунизма го бяха сложили като свой лозунг.
литературните критици се подсмихваха, като казваха, че този поет съвсем не е имал предвид пътуване във физическия смисъл на думата.
може би е нещо по средата.



Тема Re: питанкинови [re: пътyвaщ]  
Авторgogo (Нерегистриран)
Публикувано03.09.06 10:03



Аз три години пиех една шепа хапчета за високо кръвно. По време на борбата за сухота(около 3-4 месеца изпадах често в хипотония(ниско кръвно). Затова са препоръките за много течности, плюс това че детоксикират организма.
Сега(вече 5 и кусур години) нямам проблеми с кръвното. Откровено казано, нямам доста от предишните проблеми.





Тема Re: Да те предупредянови [re: aлkaжa]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано03.09.06 10:46



"тръгваш на път. обратно към здравето. ще бъдеш друг човек и няма да ти е лесно да се разпознаеш..."
Много добре казано, алкажа!


Целта не е довеждането ни до въздържане от пиенето, а постигането на трезвен живот, в който трезвеността е основна ценност и смисъл на живота.

Това означава, че трезвеността започва в момент на духовно израстване, което изисква промяна на жизнените ни цели, а това не става с магическа пръчка, то е процес на развитие.
Цитирам:
"Алкохолиците, които реализират Програмата на Дванадесетте Стъпки отбелязват, че ако човек иска да бъде здрав до края на живота си, не стига да “преработи” стъпките веднъж. Възвръщането на здравето е процес на развитие и ако искаме да останем верни на това му разбиране, трябва да търсим смисъла на посланието им на всеки един етап на оздравяването. Възвръщането на психическото и духовно здраве позволява на алкохолика да открие в тази програма послание за цял живот, понеже намирането все отново и отново на скрития в нея смисъл я прави винаги актуална.

При оценката на тази програма може да се посочи също, че разбирането на зависимостта, съдържащо се в 12-те Стъпки на Анонимните Алкохолици, е дотам универсално, че го използват и хората, обременени с други зависимости и хронични болести, напр. зависимите от хазарт, от лекарства, пушачите, наркоманите, болните от рак, мигрена, неврози, психози, родителите на “трудни” деца и др.
Посланието, което съдържа Програмата все по-често се прилага от различни хора като духовна програма за развитие. Като приемат ценностите й, те го признават за своята жизнена философия."
-----------------------------
Ева Войдилло Ошатинска - Директор на Регионалната Програма “Алкохол и наркотици”
Институт “Отворено общество” Ню Йорк; Фондация “Стефан Батори”, Варшава

Редактирано от Eми® на 03.09.06 11:00.



Тема Re: ще настъпи ли промяната...нови [re: пътyвaщ]  
Авторaлkaжa (Нерегистриран)
Публикувано05.09.06 15:19



къде си пътниче?
сам ли пътуваш?
да не поля сърнелите
с бяло вино?
мисля си за тебе.
напиши как вървиш.



Тема Re: ще настъпи ли промяната...нови [re: aлkaжa]  
Авторпътyвaщ (Нерегистриран)
Публикувано05.09.06 18:46



:)

Спокойно, справям се без проблеми. Не съм и помирисвал алкохол и се чувствам чудесно. Просто ми се насъбра много работа и нямах възможност да следя форума, а и тук вчера имаше токов удар и нямаше интернет в офиса.

Абе, кипя от енергия и с всеки следващ ден съм все по-доволен от решението, което вех





Тема Re: ще настъпи ли промяната...нови [re: пътyвaщ]  
АвторNekoi (Нерегистриран)
Публикувано05.09.06 18:50



Браво на теб, ама все пак - бързай бавно





Тема Re: ще настъпи ли промяната...нови [re: пътyвaщ]  
Авторgogo (Нерегистриран)
Публикувано05.09.06 18:58



Тъкмо си мислех да не си изгорял по пътя, Пътуващ.

Радвам се да те "видя" и да "чуя", че се справяш.
Чакаме по нататъшни новини от теб. Виж как Еми постоянно ни "тормозеше" първия месец.

Баси колко кавички нашляпах.
Успех друже





Тема Re: ще настъпи ли промяната...нови [re: gogo]  
Авторпътyвaщ (Нерегистриран)
Публикувано05.09.06 20:58



ще изгоря аз... трънки. Най-много да ми се запали главата от натрупаната работа покрай "почивката" ми в края на миналата седмица. Но няма лошо - времето ми е уплътнено с нещо, което обичам да правя, та през деня не ми остава минутка да мисля за глупости.

А за вечер преди лягане съм си разпечатал да си чета разни работи... от тукашните.





Тема Re: ще настъпи ли промяната...нови [re: пътyвaщ]  
Авторaлkaжa (Нерегистриран)
Публикувано05.09.06 21:39



имаш път.
и не си сам, както виждаш.



Тема Re: ще настъпи ли промяната...нови [re: aлkaжa]  
Авторпътyвaщ (Нерегистриран)
Публикувано05.09.06 21:53



виждам, че не съм сам.

това помага много!

Благодаря отново на всички!



Тема Re: ще настъпи ли промяната...нови [re: пътyвaщ]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано06.09.06 01:42



"Абе, кипя от енергия и с всеки следващ ден съм все по-доволен от решението, което взех"


Само така! Най-трудното мина! Сега номера е да не започнеш отново! Добре правиш, че четеш материалите. Това помага много. Дава ти ценна насока за следващия ден в трезвост, и наистина не ти остава време да мислиш за глупости!
Толкова важни неща има да се правят на трезва глава.

Браво пътуващ! Желая ти успешен и ползотворен попътен вятър на промяната в теб!



Тема Re: ще настъпи ли промяната...нови [re: Eми®]  
Авторпътyвaщ (Нерегистриран)
Публикувано06.09.06 15:19



... и след като първата седмица мина в почивка и работа, довечера ще е първото сериозно изпитание. Групата, в която работя, веднъж на 2 седмици излизаме някъде в града на заведение да вечеряме и да си поговорим за неща, които не са свързани с работата. По принцип не се пие много, 1-2 бири на човек да се паднат, но това се счита за почти задължитгелно.

Събиранията са адски скучни, но не мога да не ида. Това се счита за "цепене от колектива" и има вероятност после "колектива да ми го нацепи". Пък и сега ако не ида, след 2 седмици пак ще стои същия проблем.

Да видим как ще се справя с това... Ще ми трябва доста повече воля, отколкото ако си стоя в квартирата или в офиса, обаче пък не може все да бягам и да се крия. Усещам, че това ще е важен момент и трябва да ида и да не пия. Дано се получи...



Тема Re: ще настъпи ли промяната...нови [re: пътyвaщ]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано06.09.06 15:34



Кажи, че пиеш антибиотик - боли те зъб, корем, квото ти хрумне...., не може да пиеш и толкоз!
Направиш ли компромис - айде пак на въртележката!
Не си струва да прецакаш всичко до сега.

Редактирано от Eми® на 06.09.06 15:40.



Тема Re: ще настъпи ли промяната...нови [re: Eми®]  
Авторпътyвaщ (Нерегистриран)
Публикувано06.09.06 19:58



Не отидох, ще поработя и тая вечер.

Нещо не съм много сигурен в себе си ако ида дали няма да си поръчам бира в калабалъка. А и предния път бяхме на гръцки ресторант. Там още преди да ни донесат поръчките на всеки донесоха безплатно по една зелена салата и узо, да има какво да правим докато дойде вечерята. След 2 седмици ще ми е по-лесно, тая вечер ще пропусна.



Тема Re: ще настъпи ли промяната...нови [re: пътyвaщ]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано06.09.06 21:26



Щом не си много сигурен, добре си направил, че не си отишъл


Даже и за напред е добре да пропускаш подобни срещи, да отлагаш за друг път, за да трупаш трезво време.

Знам ги тия безплатни узо... и аз не можех да ги отказвам, че даже и на колегите ги изпивах

Раничко ти още да се изпитваш... дръж за сега посоката, която си поел и не му мисли за друго!

Поздрави за първата ти трезва седмица и успех през втората!



Тема Re: ще настъпи ли промяната...нови [re: пътyвaщ]  
АвторNekoi (Нерегистриран)
Публикувано06.09.06 22:21



И аз мисля, че си направил много добре, че не си отишъл, щом не се чявстваш сигурен.
Аргументът, че не е гот да се цепиш от колектива бледнее пред аргумента, че много по-важно, най-важнтото е да не пиеш.
Когато решиш да отидеш (след 2 седмици или по-нататък), предварително се навий много яко, че там не трябва да пиеш. Измисли си предварително какво ще кажеш, за да откажеш. Измисли и как да избегнеш заплахата на узото, ако сте в гръцки ресторант.
Но за това ще мислиш, като му дойде времето. Сега мисли утре, че няма да пиеш.



Тема Re: ще настъпи ли промяната...нови [re: пътyвaщ]  
Авторпътyвaщ (Нерегистриран)
Публикувано08.09.06 10:30



Тъй като досега не съм обяснил как точно разбрах, че съм алкохолик, предлагам Ви един тест, който приложих към себе и и с негова помощ се осъзнах.


Тестът е следния: Вие сте алкохолик, ако долното писание не ви е смешно!


Как да разберете дали си прекалили? Ето няколко критерия:

1. Губите спор с неодушевен предмет.
2. Комарите летят на зиг-заг, след като са ви ухапали.
3. Мислите ,че 4-те основни хранителни групи са кофеин, никотин, алкохол и жени.
4. Трябва да се държите за моравата, за да не паднете от земята.
5. Работата ви пречи на пиенето.
6. Докторът намира остатъци от кръв в алкохолната ви система.
7. Тилът ви постоянно се удря в капака на тоалетната.
8. Според вас всяко денонощие има по 24 бири, а всяка каса – по 24 часа. Съвпадение? Едва ли…
9. Мислите си: 2 ръце и само една уста - това е проблем!
10. Фокусирате по–добре с едното око затворено.
11. Мястото ви за паркиране сякаш се е преместило докато сте били в бара.
12. Падате от пода…
13. Абе, 5 бири имат точно толкова калории, колкото един сандвич! Майната и на вечерята!
14. На събиране на дружеството на алкохолиците апочвате с: Здравейте, казвам се…ъъъ…
15. Идеите ви за намаляване на разходите се свеждат до по безсолна храна…
16. Хората непрекъснато ви питат имате ли нужда от помощ.
17. С всяка измината нощ намирате котката на съквартиранта си все по хубава…
18. Не разпознавате жена си, ако не я погледнете пред дъното на чаша.
19. Бирата ви се струва най-добрият разредител на водката…
20. Решавате, че сте се объркал и всъщност джинът е най-добрият разредител…
21. Радарът на пътния полицай на следващото кръстовище регистрира странната стойност от 3 промила(!)
22. Намирате за необяснимо как една камила може да работи по цяла седмица без да пие, след като вие владеете точно обратното.
23. В таксито има няколко апарата с фискална памет.
24. Търсите пристрастен пушач - давате 2 бели дроба за черен.
25. Чудите се как ще се напиете утре вечер, ако дотогава не сте изтрезнели…
26. НЕ СЕ ЧУДИТЕ как ще се напиете утре вечер, след като няма да изтрезнеете.




Тема Re: ще настъпи ли промяната...нови [re: пътyвaщ]  
Авторнe-зaвиcимa (Нерегистриран)
Публикувано11.09.06 12:11



Здрасти- връх, връх връх казано!!
Слава богу това което прочетох ми е смешно.
Пътуващ, ти как се чувставаш вече.
Справяш ли се с работата и свободното време.
Поздрави!!
Пиши!



Тема Re: ще настъпи ли промяната...нови [re: нe-зaвиcимa]  
Авторпътyвaщ (Нерегистриран)
Публикувано11.09.06 14:10



Благодаря за загрижеността. Справям се отлично.

Щом не пиша, значи всичко е наред. Ако "сгазя лука" обещавам да си призная!

Не виждам смисъл да ви досаждам непрекъснато с горди патетични отчети колко дни не съм пил. Ако искате вярвайте, но вече не ги броя. Все пак, не-пиенето съвсем не е най-важното ми занимание. Аз освен че не пия, също така и не крада, не убивам и не изнасилвам малки деца. Трябва ли всеки ден, в който не съм откраднал, убил или изнасилил, да се чувствам горд с постигнатото?

Имам куп важни неща, с които трябва да се боря всеки ден, та ще моля да ме извините, ако на моменти ви се губя от полезрението. Имах нужда от подкрепа, за да взема решение. Сега просто трябва да си вървя по пътя. Когато имам нужда от допълнителна подкрепа, знам къде да Ви намеря. Ако вие имате нужда от мен, знайте, че съм тук, независимо накъде вървя и колко рядко пиша.



Тема Re: ще настъпи ли промяната...нови [re: пътyвaщ]  
Авторcharred (Нерегистриран)
Публикувано13.09.06 18:50



Ами, добре се получи. Ще пробвам и аз в темата, дано да стане така лесно. Няма да отварям нова, защото ще повторя казаното от теб, почти дословно. Но тъй като, снощи мъжът ми се разплака а пък и аз - то за мен ясно де...и тъй, като тези драми не са за първи път... все пак ми беше кофти цял ден. Висят ми на главата също неща, ангажирани със срокове. Кофти малко се получва. За да бачкаш, трябва да пиеш. На сутринта като си видя видя творението, лошо ми става. И отново и отново.
Та викаш колело и гъбки оправят нещата, ей така - изведнъж?



Тема Re: ще настъпи ли промяната...нови [re: charred]  
Авторnovavkluba (Нерегистриран)
Публикувано13.09.06 22:51



Това което е казал Пътуващия направо ми бръкна под лъжичката. Много на място.
Аз от известно време съм спряла цигарите и ми беше доста нервно и отнесено а и още не мога да кажа, че се чувствам наистина щастлива, но може би когато се откажем от нещо към което сме били пристрастени ние си мислим че НЕПРАВЕНЕТО на това нещо ще осмисли живота ни и ще ни доведе до нирвана, а нещо не се получава- може би затова толкова хора започват отново и отново и пак спират и пак почват и се объркват още повече.
В крайна сметка ние наистина ежедневно се занимаваме с НЕПРАВЕНЕТО на хиляди кофти работи.
Сигурно когато приемем за нормално, а не за проява на героизъм НЕПРАВЕНЕТО на лошите неща към които сме били пристрастени наистина сме се отказали.
И в крайна сметка сме се излекували..............



Тема Re: ще настъпи ли промяната...нови [re: пътyвaщ]  
Автор KoтkaтaMapтa (anesthesia)
Публикувано13.09.06 22:59



От мен аплаузи, рози и все хубави неща!


Все така и все напред...

Eternal Sunshine of the Spotless Mind.

Тема Re: ще настъпи ли промяната...нови [re: charred]  
Авторпътyвaщ (Нерегистриран)
Публикувано15.09.06 00:41



"Та викаш колело и гъбки оправят нещата, ей така - изведнъж?"

Не знам дали оправят. Аз не съм пил само от 2 седмици. Това не е "оправяне", но е добро начало :)

Обаче даже и да не "оправят", със сигурност помагат. По-точно, помагат на мен, защото това са занимания, които харесвам. Ако бях фен на нещо друго, сигурно друго щях да правя. Не знам.

Дали става "изведнъж"? При мен поне по друг начин не става. 100 пъти съм "започвал да намалявам от утре алкохола"... и наистина го намалявах! Гледаш бутилката цяла, а като почне да намалява, намалява, намалява... и... свършва.

charred, ако се притесняваш, че спирането на алкохола ще ти попречи на работата

- спокойно, ножа се оказа дървен. Днес е четвъртък. Ако СЕГА спреш да пиеш, утре и без това е петък - ден на майстора, после почивка и в понеделник ще ти е вече четвърти ден и ще си доста добре. А след две седмици не просто ще наваксаш, ами ще удвоиш темповете. Гарантирам го от мижавия си опит!


Постът на charred ме накара да се замисля и за един друг аспект на комуникацията, която се осъществява тук. Първоначално започнах да пиша само защото търсех подкрепа, от чисто егоистични подбуди. Сега разбирам, че писаното остава и може да е от полза на други, които са на моето дередже. Май имаше и неква стъпка такава...

Ако по някакъв начин съм предизвикал още някой "колега" да се замисли и да тръгне след мен, казвайте и действайте! Това ще ме направи много, много щастлив!!! Сам по пътя е скучно!

Пък и от чисто егоистична гледна точка, наличието на "последователи" ще ми даде самочувствие на човек, който не просто тича напред, а вече води в надпреварата с две седмици пред другите, гонещи го по петите. В такава ситуация просто няма да допусна да си изтърва предимството, като с един гаф се телепортирам за секунди на старта :)

P.S. Нека феновете на АА не се чувстват застрашени! Няма да организирам паралелна алтернативна организация, при която стъпките са заменени с ядене на гъби и каране на колело. Бъдете спокойни!



Тема Re: ще настъпи ли промяната...нови [re: пътyвaщ]  
Автор aлkи (Веселяк!!! :))
Публикувано15.09.06 06:24



P.S. Нека феновете на АА не се чувстват застрашени! Няма да организирам паралелна алтернативна организация, при която стъпките са заменени с ядене на гъби и каране на колело. Бъдете спокойни!

Пътуващия, здравей приятелю! Мда, хумора е здраве - давай в същия дух. Пиши повечко за себе. Тука сме "един аршин", няма нужда да укриваш чувствата си. Истината освобождава!



Прочети материала на АА, сигурен съм да намериш задоволителен отговор.

Да живееш лесно е много трудно!

Тема Re: ще настъпи ли промяната...нови [re: пътyвaщ]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано15.09.06 07:32



"Дали става изведнъж? При мен поне по друг начин не става. 100 пъти съм "започвал да намалявам от утре алкохола"... и наистина го намалявах!
Гледаш бутилката цяла, а като почне да намалява, намалява, намалява... и... свършва. "

Така ми е смешно това за намаляването , много готино си го казал!

"charred, ако се притесняваш, че спирането на алкохола ще ти попречи на работата - спокойно, ножа се оказа дървен. Днес е четвъртък. Ако СЕГА спреш да пиеш, утре и без това е петък - ден на майстора, после почивка и в понеделник ще ти е вече четвърти ден и ще си доста добре."
- Добре е за транплин - да се почне... Много пъти съм го правила - но 3 дни и толкоз... не можах да се изтласкам след третия ден... Така, че дните от седмицата не оказват кой знае какво значение. Ако вземеш ТВЪРДО решение и си ГОТОВ на всичко, само и само да не пиеш, то тогава поставяш НАЧАЛОТО. /При мен беше от неделя /

"Първоначално започнах да пиша само защото търсех подкрепа, от чисто егоистични подбуди. Сега разбирам, че писаното остава и може да е от полза на други, които са на моето дередже. Май имаше и неква стъпка такава..." - БИНГО!!! - Дванайстата! Споделяйки своя опит, помагаш и на други алкохолици!

"Ако по някакъв начин съм предизвикал още някой "колега" да се замисли и да тръгне след мен, казвайте и действайте! Това ще ме направи много, много щастлив!!! Сам по пътя е скучно! Пък и от чисто егоистична гледна точка, наличието на "последователи" ще ми даде самочувствие на човек, който не просто тича напред, а вече води в надпреварата с две седмици пред другите, гонещи го по петите. В такава ситуация просто няма да допусна да си изтърва предимството, като с един гаф се телепортирам за секунди на старта :)" - БРАВО, пътуващ! Много ме кефиш Само че има и друг момент "Сам по пътя..." - не че е толкова скучно, ами Е много трудно, несигурно и мъгляво...

--------------------------------------------------
P.S. Даром получи, даром отдавай..." е сърцевината на стъпка Дванадесета.

"... Временно преставаме да израстваме духовно, защото се чувстваме доволни, че не са ни необходими всички Дванадесет стъпки. Добре ни е и само с някои от тях. Може би ще ни бъде добре само с две, Първата стъпка и тази част от Дванадесета, където "предаваме посланието".
На жаргона на АА това блажено състояние е известно като "двете малки стъпки". И то може да продължи сто години. Дори и най-добронамерените от нас могат да се загубят сред илюзиите на "двете малки стъпки".
Рано или късно розовият облак се разкъсва и животът ни става отчайващо скучен...” .


„Стъпка Първа ни откри един удивителен парадокс: Открихме, че сме напълно неспособни да се отървем от алкохолното си пристрастие, докато първо не признаем, че сме безпомощни пред него.

В стъпка Втора видяхме, че след като не можехме да си възвърнем здравия разум, някаква Висша сила трябваше да направи това в името на нашето спасение.

Ето защо в стъпка Трета оставихме волята и живота си в ръцете на Бог, така както Го разбираме.

Тръгвайки към стъпка Четвърта, ние започнахме да търсим у себе си причините, които ни бяха довели до физическа, морална и духовна разруха. Направихме си дълбока и безстрашна духовна равносметка.

Обръщайки се към стъпка Пета решихме, че самоанализът сам по себе си не е достатъчен. Знаехме, че трябва да се откажем от опасния навик да живеем сами с проблемите си и трябва да ги споделим с Бог и друго човешко същество.

При стъпка Шеста мнозина от нас се препънаха по простата причина, че не искахме всичките ни недостатъци да бъдат премахнати, тъй като все още бяхме привързани към някои от тях. Затова решихме, че макар и да не можехме все още да изоставим някои свои недостатъци, трябваше все пак да се откажем от упоритото, бунтарско вкопчване в тях. Казвахме си: "Може да не съм в състояние да направя това днес, но поне мога да спра да викам: "Не, никога!".

Тогава, при стъпка Седма, смирено помолихме Бог да отстрани нашите недостатъци, доколкото бе възможно в този момент и в степен, която му бе угодна.

При стъпка Осма продължихме да прочистваме душите си, защото разбрахме, че се намираме в конфликт не само със самите себе си, но и с хората и обстоятелствата в света, в който живеем. Трябваше да потърсим примирие, така че направихме списък на хората, на които бяхме причинили зло и пожелахме да се помирим с тях.

Продължихме това и при стъпка Девета, като изкупувахме вината си пред засегнатите, освен в случаите, когато това би навредило на тях или на други хора.

От този момент, при стъпка Десета, започнахме да изграждаме основите на ежедневния си живот и ясно осъзнахме, че трябва да продължим с личния самоанализ и незабавното признаване на грешките, които допускаме.

При стъпка Единадесета видяхме, че ако Висшата сила ни бе възвърнала здравия разум, и ни бе дала възможност да живеем в душевен покой в един мъчително объркан свят, то тогава си струва да опознаем по-добре Висшата сила чрез колкото се може по-пряк контакт. Открихме, че постоянството в медитацията и молитвата откриваше пътеката така, че там, където преди имаше само едно малко поточе, сега течеше река, водеща ни до сила, на която можехме да разчитаме, и до сигурно напътствие от Бог, така както все по-добре започвахме да Го разбираме.

И така, осъществявайки тези Стъпки, ние достигнахме до духовно пробуждане, в което вече нямаше никакво съмнение. Виждайки тези, които сега започваха и все още не се съмняваха в себе си, останалите от нас бяха в състояние да забележат настъпващата промяна.

Какво още може да се каже за стъпка Дванадесета? Чудесната енергия, която тя освобождава и предаването на посланието на АА на други страдащи алкохолици, което в крайна сметка превръща Дванадесетте стъпки в ръководно начало на всички наши дела, е отплатата, великолепната реалност на братството на "Анонимните алкохолици".

Дори и последният от новодошлите изпитва удоволствие, за което и на сън не е мечтал, когато се опитва да помогне на събрат алкохолик, който е по-сляп от него. Това означава наистина да даваш, без да очакваш отплата. Той не очаква неговият събрат по страдание да му заплати, дори не очаква от него да го обича. И тогава открива, че чрез божествения парадокс на този начин на даване е открил собственото си възнаграждение, независимо от това дали брат му вече е получил нещо или все още не е.

Практически всеки член на АА заявява, че няма по-дълбоко удовлетворение и по-голяма радост от доброто изпълнение на стъпка Дванадесета.”

Редактирано от Eми® на 15.09.06 10:48.



Тема Re: ще настъпи ли промяната...нови [re: Eми®]  
Авторпътyвaщ (Нерегистриран)
Публикувано15.09.06 13:18



Еми, не го приемай лично, но постоянното преписване на едни и същи мантри по всичките теми колкото помага, толкова и дразни. Тези неща вече са написани в други теми. Писаното слово, за разлика от говоренето, няма нужда от многократни повторения, за да се чете многократно.

Знам, че го пишеш с добри намерения! Това обаче е все едно някой да открие, че ако във вода се потопи нагревателче, което е включено в контакта, то водата се стопля, а после да реши да докладва това откритие на всички конференции по топлотехника, тъй като откритието очевидно е фундаментално и от голямо значение.

Тия стъпки са си чиста "топла вода" за всеки, който поне малко се е интересувал от психология. Това не ги прави по-маловажни, както не е маловажна и топлата вода. Нямам нищо против "стъпките", приемам ги безрезервно като неоспорими истини, защото те СА неоспорими истини. Освен това са прости истини, а когато човек е объркан, трябват прости истини, които да се се следват. Другото е твърде абстрактно. Освен това никой от стъпките не противоречи на виждането на "ортодоксалната" наука. Освен това програмата на АА е психологическа. Освен това е доказала с в практиката. Още сто плюса могат да се посочат сигурно.

Ако например аз се прибера през зимата измръзнал и търся спасителен топъл чай, единственото, което ще искам да чуя е "Нагревателят е в шкафа под мивката. Контакта е ето там. Това е каничката." Не ми трябват обяснения за закона на Джаул-Ленц, според който електричеството се преобразува в топлина.

Ако обаче някой започне всяка сутрин без да го питам да ми напомня, че ако искам да си стопля вода, трябва задължително да включа нагревателя в контакта... хм... ще отнесе псувни по някое време.

Помисли, че има и хора, които биха възприели нещата по този начин. Все пак това е интернет, а не жива сбирка; а както е известно - "интернет широк, хора - разни." Не можеш по написани няколко странички да усетиш непознат човек, както това би станало ако го гледаш в очите, независимо колко искрено са написани тези странички.

Бъди малко по-предпазлива и не толкова натрапчива с постоянни цитати от книгите на АА. Все пак, основното е направено - основните четива ги има в интернет. Както сама знаеш, ако човек не иска да ги чете и възприема, нищо не може да се направи. Ако пък иска - той ще ги намери, както ги намерих аз. Може за разнообразие да започнеш да даваш линкове, а не цитати и да оставиш на четащия малко свобода сам да реши кое от прочетеното е важно за него.


Не възприемай този пост като отричане на "топлата вода АА"! Нямам намерение да моржувам! Нямам намерение обаче и да се отказвам от търсенето на 80 литров бойлер, само защото вече съм открил, че нагревателчето може бързо да загрее достатъчно вода за един чай.



Тема Re: ще настъпи ли промяната...нови [re: пътyвaщ]  
АвторNekoi (Нерегистриран)
Публикувано15.09.06 15:49



Все пак това е интернет, а не жива сбирка; а както е известно - "интернет широк, хора - разни." Не можеш по написани няколко странички да усетиш непознат човек, както това би станало ако го гледаш в очите, независимо колко искрено са написани тези странички.

-----------

И аз мисля, че интернет не може да замени живата сбирка на АА.
Естествено, че за хора, в чиито градове няма сбирки или за такива в чужбина като пътуващия - интернет е безценен и може много да им помогне.
Но когато отначало започнах да пускам по форумите съобщения за АА, идеята ми беше да се информират хората за Анонимни алкохолици и чрез нета те да се привлекат на ЖИВИ сбирки.

С което, Еми, ни най-малко не омаловажавам неуморната ти и буквално денонощна дейност в нета. Ти си направо като един виртуален отец Паисий, който упорито се мъчи да запали светлинка в потъналите в алкохолни пари души на алкохолиците.





Тема стана ни широчко около вратленцетонови [re: пътyвaщ]  
Автор aлkaжa (общителен)
Публикувано15.09.06 16:55



това тука от едно писмо на емито писано на 30.08.06г. около полунощ.
с него тя дава кураж на един човек с проблеми и сърце не й дава да си ляга:

"Здравей пътуващ!
Мислех да гася компа и да лягам, но след като прочетох: „С всеки пост тука все по твърдо съм на мнение, че сега ще спра да пия”, сърце не ми даде да го направя.
.......................

Дръж се и кураж!
...............................
Успех! "

пиши еми, дразни
лошо няма





Тема Re: ще настъпи ли промяната...нови [re: пътyвaщ]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано15.09.06 17:22




Благодаря ти, пътуващ за забележката!
Приемам твоето лично мнение и си взимам бележка!

Имах известни подозрения, че доста се поувлякох в нета, след като спрях да пия, така че твоята констатация ми дойде съвсем навреме, за да се убедя че не се заблуждавам!

Мдаа, още Гого ми намекна преди 2 седмици, че "тормозя" клуба с ежедневното ми присъствие, така че си взех поука, и мисля, че е крайно време да предприема съответните мерки. Тъй де - "Прекален Светец и Богу не е драг"

Приятен и сух уикенд ти желая и попътен вятър в "търсенето на 80 литров бойлер".
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Недей изпускай питомното, за да гониш дивото
"Aко не знаеш къде е твоето пристанище, за теб няма попътен вятър!"
- казал го е Сенека



Тема Re: стана ни широчко около вратленцетонови [re: aлkaжa]  
Авторпътyвaщ (Нерегистриран)
Публикувано15.09.06 17:47



"стана ни широчко около вратленцето"

Алкажа, не си ме разбрал. Явно не съм бил достатъчно ясен.

Коментирах единствено копи-пействането на големи пасажи от четива, които вече са публикувани тук. Ако някой има сили да пише тук и да дава кураж на другите сто пъти повече, това е сто пъти по-добре. От стократното повторение на едни и същи текстове по всички теми обаче няма смисъл.

Личното отношение на всеки от вас ми е много по-ценно и по-важно. Например ти, с този твой критичен пост ме кара да се замисля повече, отколкото оня дългия пост малко по-горе, в който са изброени стъпките.

Не се сопвай така нервно. Никого за нищо не упреквам. Нямам и право да го правя. Мислех си, че е по-добре да съм искрен и да кажа как възприемам вашите мнения, а и че малко обратна връзка ще ви е полезна.

Аз поне се радвам, ако се случи окажа някаква помощ на някого, след това да мога да разбера дали той е оценил това, което съм направил по същия начин, както аз съм си мислел.



Тема Не е съвсем истинанови [re: Eми®]  
Авторgogo (Нерегистриран)
Публикувано15.09.06 18:56



Ежедневното ти присъствие не тормози никого. Особено това което споделяш, мислиш и пишеш сама. Виж пействането на мантри направо ме гони през девет улици в десета. Абсолютно съм съгласен с пътуващия. Искреното и непосредствено слово има невероятно влияние. Другото е ...., бе няма да го кажа.

Така че, да не вземеш да зачезнеш сега.





Тема Re: ще настъпи ли промяната...нови [re: пътyвaщ]  
Авторcharred (Нерегистриран)
Публикувано15.09.06 19:07



Неприятният резултат от пиенето ми беше, че се простих с хобитата си едно по едно. Нищо не остана. А иначе ми беше много интересно. Сега вече не мисля много върху това .(защото си имам ново хоби, което обаче не е хубаво да ми е хоби:)
В постинга съм малко злобничка, но то е защото цялата тема звучи малко...ъъ...приповдигнато, да кажем, а на мен ми е мрачно, защото проблемът ми е ясен, а не намирам решение.
Много се надявам да има някакъв алтернативен вариант. В краен случай - ще се боря с теб - нищо, че имаш аванс от 10 дена;)



Тема соринови [re: пътyвaщ]  
Автор aлkaжa (общителен)
Публикувано15.09.06 19:43



извинявай пътуващи.
наистина бях изнервен, както си забелязал.
мненията на всички тука са много ценни за мене.
благодаря ти, че пишеш във форума.
всичко написано ми помага много.
имам нужда от тази помощ.
благодаря на всички, които пишат тука.



Тема Re: соринови [re: aлkaжa]  
Авторпътyвaщ (Нерегистриран)
Публикувано15.09.06 20:50



@charred:


Неприятният резултат от пиенето ми беше, че се простих с хобитата си едно по едно. Нищо не остана.


Това не е вярно. Щом пишеш тук, значи не е вярно.


В постинга съм малко злобничка, но то е защото цялата тема звучи малко...ъъ...приповдигнато, да кажем, а на мен ми е мрачно, защото проблемът ми е ясен, а не намирам решение.

Че защо да не звучи приповдигнато? Аз наистина се радвам за решението, което взех. Защо да се правя на тъжен и оклюмал, когато съм на път да си оправя живота?



Много се надявам да има някакъв алтернативен вариант. В краен случай - ще се боря с теб - нищо, че имаш аванс от 10 дена;)


Вече са 15. Ако още се мотаеш, губиш шансове в надпреварата. Тръвай докато е време.

@алкажа:
Няма за какво да се извиняваш. Бог да е с тебе!



Тема Re:нови [re: пътyвaщ]  
Авторcharred (Нерегистриран)
Публикувано15.09.06 21:13



@2: Не участвам във форума, но общо взето го следя.
Вероятно, защото името е "Алкохолно зависими", а не "Алкохолно зависими, дето успешно за сега борим проблема и сме доволни".

Няма ли някой, който иска да започнем заедно. Ми да. Някой, който още пие?



Тема Има бре!!!нови [re: charred]  
Авторgogo (Нерегистриран)
Публикувано15.09.06 23:34



Търси Лейди Водка. Тя си фирка и ни пустосва от време на време. Нежна душа е, но пиенето и идва в повече, та си изпуска нервите.

Може с нея да започнете надпревара при равни условия.

Успех!!





Тема Re: ще настъпи ли промяната...нови [re: пътyвaщ]  
Авторaлkи (Нерегистриран)
Публикувано16.09.06 02:06



Тия стъпки са си чиста "топла вода" за всеки, който поне малко се е интересувал от психология.

Я виж ти, перушина се разлетя - перушина на врабче! Патуващия, незнаеш ли че котараци има навсякаде? В клетката си е по сигурно!


Ти да не мислиш, че всички сме подобни тарикати интересуващи се от психология? Или, че само интелигентни пичове кът теб имат нет?
Ама ти знаеш ли, че повечето от нас не сме образовани, дори нямаме твоите разходи, или мама и тате с дебел ПОРТФЕЙЛ?
Знаеш ли че, повечето приятели/алкохолици, който взимат участие в този форум едва намират да платят кабела, или заплатят 2-3 часа в някой клуб?

Незнам дали знаеш, ама реолтанът на повечето от нас не загрява кът твоя, пък от алкохола сме толкоз умствено увредени, че докът не ни се повтори, повтори, и пак повтори, хич, ама хич не схващаме, а нещем да забравим?

Ти да не мислиш, че щом си отворил тема треба да играем по-твоита музика? Време е да вземеш един чук, с който да лупаш по туй "его", иначе пак шъ тъ вкара в голема беля!!!



Тема Re: ще настъпи ли промяната...нови [re: aлkи]  
Авторпътyвaщ (Нерегистриран)
Публикувано16.09.06 18:26



@Алки:

Ти да не мислиш, че щом си отворил тема треба да играем по-твоита музика?

Не, не мисля. Никого не карам да играе по никаква музика. Просто си казах съвсем спокойно мнението и съм много учуден, че то предизвиква такива реакции. Може би причината е, че не се познаваме и ви е трудно да усетите тона, с който бих казал същите неща в нормален разговор. Ако бях нарекъл програмата на АА "гОла вОда", а не "топла вода", тогава щях напълно да ти разбера реакцията. Сега обаче... не я разбирам.

Още снощи прочетох какво си писал, но не отговорих. Трябваше ми време да премисля написаното, да го прочета отново тази сутрин, после още да помисля... Надявах се така разбера с какво съм те предизвикал да го напишеш. Не можах да разбера, все още не ми е ясно.


Време е да вземеш един чук, с който да лупаш по туй "его", иначе пак шъ тъ вкара в голема беля!!!

Старая се да си подкастрям и притискам непрекъснато егото и гордостта, леко по леко, малко по малко, но е много трудна работа и не се получава отведнъж. С чук обаче няма да ги лупам, за да лупна без да искам едно много важно нещо, което се намира точно до тях - себеуважението си. Него си го пазя много, щото без него нямам път напред.


Няколко поста по-нагоре бях споменал, че няма да ви досаждам непрекъснато с отчети, хвалби и съвети, а ще си вървя по пътя. Не случайно и не пиша извън тая тема. Сега виждам, че даже и простичко обяснение как аз лично виждам нещата, пък било то и грешно или необективно, не се възприема нормално, а предизвиква остри реакции и "даване на акъл".

Може пък наистина моите виждания да са напълно погрешни и да имам нужда от вкарване в правия път. Може даже писането ми тук да е вредно в някакъв смисъл, защото разколебава четящите от съществуването на единствен верен път, който трябва да следват с пълна вяра. Ако е така - съжалявам, нямал съм такива намерения.

Желая ви здраве на всички и ... пазете себеуважението си.



Тема Re: ще настъпи ли промяната...нови [re: пътyвaщ]  
Авторgogo (Нерегистриран)
Публикувано16.09.06 19:16



Споко Пътуващ. Аз съм с теб. Начи като сложим Спас, ставаме трима атеистите.





Тема Re: ще настъпи ли промяната...нови [re: gogo]  
АвторCпac (Нерегистриран)
Публикувано16.09.06 20:13



Е, те сега пастора ще подскочи като ощипана булка





Тема Re: ще настъпи ли промяната...нови [re: gogo]  
Авторпътyвaщ (Нерегистриран)
Публикувано16.09.06 20:27



Аз не съм атеист, в никакъв случай! Нямам нищо против атеистите, но аз не съм от тях. Малко им е странно на накои, как може човек на науката да не е атеист, но аз не виждам никакво противоречие.

Тук не става дума за атеизъм, защото програмата на АА не е религия. Тя е важна стъпка по пътя ми напред и без нея няма да се справя. Даже ако не бях чел преди много време разни неща, писани точно от привърженици на тази програма, сигурно още нямаше и да съм осъзнал, че имам проблем. Чудесно е да имам пред себе си точни, ясни и изпитани в практиката правила и стъпки, към които да се придържаш тежка ситуация. Това не виждам някъде да съм го отричал.

Учудва ме реакцията на алкажа в началото, а сега и на Алки. Просто съм озадачен... Какво ги кара тия хора да реагират така на написаното от мен?

Сбърках ли, като не скрих, че нямам материални проблеми?

Сбърках ли, като не скрих, че имам някакво образование, което ми позволява да си имам формирано мнение по някои въпроси?

Сбърках ли, като казах със задоволство, че животът ми (засега) не е пълен провал, а даже - напротив, справям се добре?

Грешка ли беше признанието, че все още вярвам в себе си и се уважавам като личност, че това да ми дава увереност, воля за борба, че даже и радост понякога?

Някъде упрекнал ли съм някого за нещо? Показал ли съм пренебрежително отношение към някой от пишещите?

Аз така или иначе пиша анонимно. Ако още отначало бях написал, че животът ми е пълна развалина, че съм материално и психически съкрушен и т.н. повече разбиране ли щях да получа?


Всичко съм си постигнал сам и не мисля да се отказвам от постигнатото, защото това означава да се откажа от себе си. Може да се призная за безсилен пред алкохола (такава е истината!), но няма да се призная за безсилен пред живота, щото тогава трябва да ида някъде и да се гръмна.


Ще ми е много полезно, ако Алкажа или Алки ми отговорят на тези въпроси ясно и спокойно, но без цитати от други теми и книги, защото в случая не става дума за принципни различия в гледните точки, а за лични мнения по конкретни детайли, а ... може би и за повечко излишни емоции.



Тема човек за едното себеуважение живей!нови [re: пътyвaщ]  
Автор aлkaжa (общителен)
Публикувано16.09.06 20:35



себе си уажааме и другарите по мааата също мноо ги уажааме.
ама емито дето не спи по нощите да се тревожи за нас - няма да я уважаваме чак толкоз щото знаем повече от нея.

първо, моля те пътуващ, да не забравяме какво породи реакциите.
не е поради това дето го пишеш в последното си писмо - "как аз лично виждам нещата, пък било то и грешно или необективно, не се възприема нормално, а предизвиква остри реакции и "даване на акъл". "
а настъпиха, защото КАЗВАШ КАКВО ТРЯБВА ДА НЕ СЕ ПИШЕ, ЩОТО БИЛО ВСЕИЗВЕСТНО.

МОЛЯ ТУЙ ДА НЕ СЕ ЗАБРАВЯ!

и туй го написа на емито, която сън не спи и се тревожи за всеки, който има зор.
и освен това тука има хора дето мислим, че трябва да се пишат тези работи. ама ти сигурно си мислиш, че тъй са излагами пред ителиктуалцити дету можи да влезнат и да прочитат ко пиши и да ни съ смеят. ма теби никой ни тъ знай кой си и накъде пътуваш. пък и да тъ знай ти нъл страниш от нази. и дубре ни гу казъ да не гу повтарвами за топлътъ вуда.

ОБЪРНИ ВНИМАНИЕ МОЛЯ ТЕ, да не стане така пак да се обиждаш, че ти се нарежда нещо -
аз не ти казвам какво да правиш. прави каквото искаш и върви накъдето искаш, пиши си каквото искаш. помага. помагаш и на мене да видя какво става и на други хора да видят каквото могат.
благодаря ти, че ми припомняш някои работи, щото отвреме навреме забравям кога бях насран до ушите, но себеуважението си не го давах, щото - човек за едното себеуважение живей!

но недей да казваш на емито какво да пише, как да го пише по-добре, кое било топла вода, кое било барзовар и др.
това мисля, че мога да те ПОМОЛЯ да го направиш и ще можеш да го направиш без особено да натиснеш милото си СЕБЕУВАЖЕНИЕ.

и мерси да си го пазя себеуважението си.
толкоз хора съм обидил и наранил като си пазих себеуважението, че всеки който поназнайва от психология ще му е ясно, че не ми е лесна работата оттук нататък. и не мисля, че на някой алкохолик му е лесна работата, макар отвреме навреме да си въобразява, че го е отпуснало въжето.



Тема Re: човек за едното себеуважение живей!нови [re: aлkaжa]  
Авторпътyвaщ (Нерегистриран)
Публикувано16.09.06 20:50



Да, мисля че схващам, но иронията ти е излишна.

Бъди здрав!



Тема Re: човек за едното себеуважение живей!нови [re: aлkaжa]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано16.09.06 21:34



Спокойно бе хорааа!

К'во ви стана?
Това тука клуб за Взаимопомощ ли е или бит пазар?!

Няма да пускам цитати, споко... и ще бъда съвсем кратка.
Пиша само за да благодаря на алкажа за приятелското рамо, а на пътуващия съм благодарна, че най-после започнах да спя, вместо да се тревожа по нощите за него и за останалите.

Това е.



Тема алоонови [re: Eми®]  
Автор aлkaжa (общителен)
Публикувано16.09.06 21:59



ти ся ко са прайш на прелъстена и изоставена.
пиши, че мене, за разлика от пътника и другите, ме е стегнало въжето.
и цитати пущай, че може други хора да са в беда и да не са чели много книги.
и скайпа да си пуснеш.
и недей да се обиждаш на никой.
тука сме си само алкохолици - се наши си хора.
кой повече, кой по-малко. кой по-сух, кой по-отворен, кой по-стар трезвеняк, кой зелена тръстика в батака.
аз да не съм ти давал рамото, за да мълчиш някъде отвисоко.





Тема Re: ще настъпи ли промяната...нови [re: пътyвaщ]  
АвторTaзи (Нерегистриран)
Публикувано16.09.06 23:15



Мили пътуващ,
Благодаря ти за това писание! Абсолютно си прав. Харесвам те :)



Тема Re: алоонови [re: aлkaжa]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано17.09.06 00:14



Да не би да липсвам на някой тука?!


Я виж ти... едно денонощие "отсъствам" и взе че ви стегна въжето...

Радвам се, че пътника откри компаса, за да не се загуби по пътя,
а нашият мъдър алки има кристална топка и е предсказал поведението ни...
Още преди пътуващия да си постави въпросите - ето че вече е намерил отговорите - написани предварително тука!

"Вместо смирено да си наливат от мъдроста, която толкоз щедро се раздава, те напъват интелекта да докажат; "АЗ МОГА САМ"! Леле, ами че нали и аз бях един от тях, затуй са ми познати тези горди отзиви."

"Мда, смирението е цака, която неможе със знание да се прецака...
- едно дете би разбрало, че няма файда без цимент да се зида!"

Ето защо тази постоянна наша "защита", се "обръща" като "бумеранг", и праз "по-главата".
Много по-лесно е, когато кажем: "АЗ НЕЗНАМ", "може ли някой да ми помогне?"




Тема Re: алоонови [re: Eми®]  
Автор пътyвaщ ()
Публикувано17.09.06 01:15



Много по-лесно е, когато кажем: "АЗ НЕЗНАМ", "може ли някой да ми помогне?"

А защо непременно трябва да е лесно?

Нищо в живота не е лесно. Защо спирането на пиенето трябва да е?

Според мен си е съвсем в реда на нещата да е трудно и сложно. Точно затова търся човешка подкрепа, а не готови решения, които обещават да е "лесно". Не вярвам на готови рецепти, независимо колко са изпитани и универсални. Вярвам на хора, които могат да говорят.


Поздрав за всички говорещи с Pink Floyd - Keep Talking


For millions of years mankind lived just like the animals
Then something happenend which unleashed the power of our imagination
We learned to talk

There's a silence surrounding me
I can't seem to think straight
I'll sit in the corner
No one will bother me
I think I should speak now ___________ Why won't you talk to me
I can't seem to speak now ____________ You never talk to me
My words won't come out right ________ What are you thinking
I feel like I'm drowning _____________ What are you feeling
I'm feeling weak now _________________ Why won't you talk to me
But I can't show my weakness _________ You never talk to me
I sometimes wonder ___________________ What are you thinking
Where do we go from here _____________ What are you feeling

It doesn't have to be like this
All we need to do is make sure we keep talking

Why won't you talk to me _____________ I feel like I'm drowning
You never talk to me _________________ You know I can't breathe now
What are you thinking ________________ We're going nowhere
What are you feeling _________________ We're going nowhere

Why won't you talk to me
You never talk to me
What are you thinking
Where do we go from here

It doesn't have to be like this
All we need to do is make sure we keep talking



P.S. Понеже така и така съм в началото на пътя, взех, че се регистрирах.

Редактирано от пътyвaщ на 17.09.06 01:16.



Тема Re: алоонови [re: пътyвaщ]  
Автор KoтkaтaMapтa (anesthesia)
Публикувано17.09.06 01:32



За теб поздрав с Comfortably Numb


Напипа ми жилка.

Hello.
Is there anybody in there?
Just nod if you can hear me.
Is there anyone home?

Come on, now.
I hear youre feeling down.
Well I can ease your pain,
Get you on your feet again.

Relax.
I need some information first.
Just the basic facts:
Can you show me where it hurts?

There is no pain, you are receding.
A distant ships smoke on the horizon.
You are only coming through in waves.
Your lips move but I cant hear what youre sayin.
When I was a child I had a fever.
My hands felt just like two balloons.
Now I got that feeling once again.
I cant explain, you would not understand.
This is not how I am.
I have become comfortably numb.

Ok.
Just a little pinprick. [ping]
Therell be no more --aaaaaahhhhh!
But you may feel a little sick.

Can you stand up?
I do believe its working. good.
Thatll keep you going for the show.
Come on its time to go.

There is no pain, you are receding.
A distant ships smoke on the horizon.
You are only coming through in waves.
Your lips move but I cant hear what youre sayin.
When I was a child I caught a fleeting glimpse,
Out of the corner of my eye.
I turned to look but it was gone.
I cannot put my finger on it now.
The child is grown, the dream is gone.
I have become comfortably numb.


Eternal Sunshine of the Spotless Mind.

Тема Re: алоонови [re: пътyвaщ]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано17.09.06 01:42



Ами, честита регистрация, пътуващ



"Нищо в живота не е лесно. Защо спирането на пиенето трябва да е?"
Спирането е ЛЕСНО, трудното е да не почнеш отново!
Е за туй се учиме тука от опита на другите преди нас, по пътя на възстановяването.
Лично аз след 4-5 месеца трезво време зад гърба си, продължавам да внимавам да не се издъня... Плахо стъпвам и избягвам рисковите моменти, ако е възможно. Но ето - вчера и днес бях с хора, които пиеха... на рожден ден на мой близък и нямаше как да не отида. И сега се радвам, че всичко мина отлично! Хем не пих, хем се забавлявах!

А това е за всички, които разбират английски:
WE STAND OR FALL TOGETHER
"No society of men and women ever had a more urgent need for continuous effectiveness and permanent unity. We alcoholics see that we must work together and hang together, else most of us will finally die alone.
"

Редактирано от Eми® на 17.09.06 01:49.



Тема Re: алоонови [re: пътyвaщ]  
Авторaлkи (Нерегистриран)
Публикувано17.09.06 01:46



Много по-лесно е, когато кажем: "АЗ НЕЗНАМ", "може ли някой да ми помогне?"

А защо непременно трябва да е лесно?

Нищо в живота не е лесно. Защо спирането на пиенето трябва да е?

Според мен си е съвсем в реда на нещата да е трудно и сложно. Точно затова търся човешка подкрепа, а не готови решения, които обещават да е "лесно". Не вярвам на готови рецепти, независимо колко са изпитани и универсални. Вярвам на хора, които могат да говорят.


За ся е важно да не пиеш, и че не си атеист - помага.

Останалото шъ съ намести от самосебе си - дай време на времето!!!

Сам прецини дали е по-лесно, пъвоначално да попиташ за преводач ако незнеш японски, или предпочиташ да се ровиш из речници щот не си позволяваш да кажеш АЗ НЕЗНАМ японски?



Тема Няма време пътниконови [re: пътyвaщ]  
АвторPoджъp Уoтъpc (Нерегистриран)
Публикувано17.09.06 01:58



За всички фенове на Пинк Флойд, дето не знаят чуждоземски езици и специално за нашият нов член - пътника.
Със своето "Време" Роджър казва защо да не откриваме топлата вода, а да четем какво ни поства Емито:

Текат минути, часове и дни
в безспирен бяг безследно отлетели
Как страшно в тези четири стени
ти блъскаш свойте мисли посивели.
И чакаш някого. Но идва ден,
когато по пътеки осветени,
от блясъка на слънце озарен,
с изопнати от дъжд прохладни вени
ще спреш за миг внезапно покосен
от мисъл: Младостта е изживяна,
и как ли ще признаеш ужасен
пред себе си, че тя е пропиляна.
И истински все още неживял,
денят ти сив отмерва пулс последен.
И времето ще сграбчи ти без жал
със трескави ръце и ужас леден.
Към слънцето с пресъхнали очи,
съсипан, прежаднял ще се катериш.
Но слънцето жеското ще мълчи
и нищо ново няма да намериш,
защото си съвсем обикновен човек
на средна възраст. Много скоро
е може би и онзи страшен ден,
когато смърт очите ще затвори.
Ще върнеш ли, дали ще върнеш пак
загубеното, вече пропиляно?!
На карта ще залагаш, светъл бряг
ще търсиш, но във тебе като рана
ще пари мисълта, че две неща
не можеш никога да си възвърнеш.
Живота да избавиш от смъртта
и времето назад да върнеш!

Ваш р.у.



Тема Re: Няма време пътниконови [re: Poджъp Уoтъpc]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано18.09.06 13:48



Вяра, надежда, любов... и още нещо

Дайте ми, моля ви, глътчица вяра -
вяра в доброто и вяра във хората,
че ако вярвам в нещо все си повтарям,
може би днес ще да надвия умората.

Дайте ми, моля ви, зрънце надежда -
обикновена и малка като маково семе,
която тайно и с обич аз да отглеждам
и да знам, че никой не ще ми я вземе.

Дайте ми, моля ви, капка любов,
с която да мога да полея сърцето си
и то да затупти във ритъм нов...
Аз ви моля... и протягам ръцете си.

А накрая дайте ми смелост да срещам
в очите изправена новите дни,
да продължавам да пея когато да усещам,
че пак ме раняват и пак ме боли.




Тема Re: ще настъпи ли промяната...нови [re: пътyвaщ]  
Авторнe-зaвиcимa (Нерегистриран)
Публикувано19.09.06 19:20



Не мога да ви разбера бре хора.
Защо завиждате.
Пак тоя яд и тая завист.
Някой е ПО-ДОБЪР ОТ МЕН.
Толкова хубаво започва цялата тема (изчетох я от игла до конец) и продължава.... и някъде по средата се е наместила една злобица срещу пътуващия...
Може би защото е най- искрен ... точно по детски и това за което е така ме свива е че не мога и аз така да призная пред всички и най- вече пред себе си за недостатъците си.
И в крайна сметка омаловажавам качествата а смекчавам недостатъците си ( да не изгубя нещо от чара си)- ем да сме скромни, ем качествени.
Доколкото виждам човек може спокойно да говори за недостатъците си и да признава достойнствата си и с това няма да загуби нищо от чара си.
Не иззлобявайте а си вземете поука.



Тема Re: ще настъпи ли промяната...нови [re: нe-зaвиcимa]  
Автор пътyвaщ ()
Публикувано19.09.06 21:04



Сега, след като прочетох пак цялата тема, съм напълно убеден, че в нея няма никаква злоба, злобица или завист.

Има само неразбиране и недоверие.

Неразбирането е неизбежно, щом общуването е само в интернет и е анонимно. Ако бях казал на същите хора същите неща, но наживо, реакцията щеше да е различна, убеден съм! Из форумите много често става така ;)

Недоверието също е неизбежно. Аз също не бих повярвал на някого, който ми изскочи от нищото, изперчи ми се и заяви "Пил съм през последните 10 години, обаче от 3 дни не пия и си вярвам, че съм се справил с този проблем!". Отстрани звучи нелепо.

Аз не съм и очаквал пълно разбиране или доверие. И двете не се постигат с една тема във форум. Освен това не е необходимо някой да ми има пълно доверие или да ме разбира напълно, за да си споделяме опит.

Аз съм напълно убеден, че съм на прав път. Този път си е мой и не бих го пропагандирал като панацея за справяне с всички алкохолни проблеми, но на мен засега си ми върши работа. Даже не мога и да формулирам каква програма следвам, или какви принципи, или какви методи. Нищо такова не ми е ясно. Опитвам се просто да си живея живота без да пия алкохол, да работя, да си обичам семейството, да си уважавам приятелите, да се забавлявам някак си. За да не ми остава свободно време почнах още един език да уча. Паметта ми сега е с пъти по-добра отколкото беше преди 20 дни и гледам да я използвам.

Може след 30 дни да се наложи други тактики да предприема, може след време и в групи на АА да се включа, може и никога да не се включа. Засега тия въпроси не ми се налага да ги решавам, защото се справям по моя си простичък начин.


Утре вечер ще ходя на събирането с колегите и за разлика от миналия път, сега съм напълно спокоен и сигурен, че там няма да пия. Да, спокоен и сигурен съм! Не го пиша, за да убеждавам някого в нещо, нито да се самонавивам. Просто си знам, че вече имам сила да го направя. Убеден съм, че изпия ли една бира, няма да спра дотам, но също така съм убеден, че няма да изпия тази първа една бира.


Благодаря на всички за всичко! Бъдете здрави!



Тема Re: ще настъпи ли промяната...нови [re: пътyвaщ]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано20.09.06 07:27



"Аз съм напълно убеден, че съм на прав път. Този път си е мой и не бих го пропагандирал като панацея за справяне с всички алкохолни проблеми, но на мен засега си ми върши работа."



Браво, пътуващ! Щом си напълно убеден - това е верния път!
Продължавай в същия дух и се радвай на чудесата, които ти предстоят!
Не се майтапя, бъди сигурен, че ще ги има. Щом имаш ВЯРА всичко е възможно!

Тake it EASY



Тема Re: ще настъпи ли промяната...нови [re: Eми®]  
Автор пътyвaщ ()
Публикувано21.09.06 01:47



До преди малко бях с колегите на вечеря. Никой даже не ме попита защо не си поръчвам алкохол. Нещо повече - аз все се чудех как ще възприемат, ако не си поръчам алкохол, а сега.... почвам да се чудя как ли са възприемали преди това поръчките ми от по 3-4 бири.

Никога не бях се заглеждал досега кой колко и какво пие. Само констатирах, че съм в "свои води", понеже пред всеки имаше някаква чаша и се чувствах свободен да си поръчвам каквото си искам, колкото искам и мога да си платя.

Днес се загледах и заслушах внимателно какво всъщност си поръчват, и ... останах втрещен! Бяхме 9 човека. Двама просто си поръчаха безалкохолно, трима пиха точно по 1 чаша вино, като даже единият не я изпи цялата, а пред останалите имаше бира, но ... три от бирите бяха безалкохолни (включително моята). Чак тази вечер ми направи впечатление, че в менюто има и безалкохолна бира и че моите колеги на подобни събирания я предпочитат.

Погледнато отстрани - пълна маса с чаши и халби. И аз така я бях виждал досега, може би за да си намеря някакво оправдание за собственото си поведение. Всъщност обаче ... 3 чаши вино и 1 бира за 9 човека за цяла вечер.

Чудя се как в подобна компания досега са възприемали поръчките ми от по 3-4 бири на вечер, което аз смятах за съвсем нормално, даже със зор се ограничавах с толкова. Още по чудно ми е как така не съм забелязал, колко много непиещи има около мене.

Като се прибирах и си мислех... Винаги съм смятал, че ще е трудно да не се пие, защото едва ли не навсякъде около мен има алкохол, как ли ще обясня че не пия на тоя, на оня... Май съм гледал хората през собсвтената си изкривена призма и съм им "поставял в главите" такива мисли, каквито са се въртяли в собствената ми опиянена тиква.

Чудех се как ли ще ги изненада въздържанието ми, а май през цялото време съм ги изненадвал неприятно точно с пиенето си.

Редактирано от пътyвaщ на 21.09.06 01:49.



Тема Re: ще настъпи ли промяната...нови [re: пътyвaщ]  
АвторNekoi (Нерегистриран)
Публикувано21.09.06 06:11



Хей, Пътуващ, ама това все едно аз съм го писал.
Точно като тебе и аз, когато спрях да пия, открих с изненада колко по-малко пият хората, отколкото си мислех. Явно преди това съм искал да виждам, че всички пият, за да оправдавам собственото си пиене.
И аз като тебе открих, че никак не е толкова трудно да откажеш или да не си поръчаш пиене, когато си в компания. И че на никой чак толкова не му прави впечатление. Говоря за нормални компании или служебни коктейли, в които чашата пред теб е част от ритуала, а не за пиянски компании, които се събират с цел да се напият.

Колкото до безалкохолната бира - ако не ти е голям проблем, по-добре я замени с друго безалкохолно. Преди няколко години една жена от АА отиде на море и там започна да пие безалкохолна бира, след което премина на алкохолна. И друг подобен случай имаше. Явно по-лесно се подлъгва човек след безалкохолната да си поръча една нормална. Пък после от една стават много.



Тема Re: ще настъпи ли промяната...нови [re: Nekoi]  
Автор пътyвaщ ()
Публикувано21.09.06 12:22



Колкото до безалкохолната бира - ако не ти е голям проблем, по-добре я замени с друго безалкохолно. Преди няколко години една жена от АА отиде на море и там започна да пие безалкохолна бира, след което премина на алкохолна. И друг подобен случай имаше. Явно по-лесно се подлъгва човек след безалкохолната да си поръча една нормална. Пък после от една стават много.

Предполагам, че си прав. Не мисля, че ще е трудно да я избягвам, освен това не ми хареса. Просто стана така - няколко човека поръчаха такава и аз просто казах "и още една". Иначе, честно казано, предпочитам натуралните сокове. На същата цена са, а са много по-приятни.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.