Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:16 03.06.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
*Кратък преглед

Тема Eдна година назад...нови  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано26.08.06 09:07









Лесно е да се остави духовната програма за действие и да се почива на минали успехи.
Ако го допуснем ще ни връхлетят неприятности, защото алкохола е коварен неприятел.
Ние не сме се излекували от алкохолизма. Дадена ни е единствено ежедневна отсрочка,
при условие, че поддържаме добрата си духовна форма.


--------------------------------------------------------------------------------------------------
"Простите неща са необикновени и тях само мъдрец може да ги види"

Редактирано от Eми® на 26.08.06 12:05.



Тема Половин година назад... [re: Eми®]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано26.08.06 21:10



В търсене на причините за разрушителното пиене...

"Въпреки че вземането на решение бе жизнено важно и основна стъпка, тя нямаше да има постоянен ефект, ако не бе последвана от усилия да се изправим лице в лице и да се отървем от онези неща вътре в нас, които ни блокираха. Пиенето бе само симптом!
Затова трябваше да достигнем до причините и условията."

"Направихме дълбок и безстрашен анализ на самите себе си"
Тълкуване и практическо приложение на





Тема Въпросинови [re: Eми®]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано30.08.06 10:31



Започнах да работя по Програмата на АА, защото след една година лутане и търсене на алтернативни и заобиколни начини за спиране на алкохола, многократно се провалях.

Сега вървя по 12-те стъпки от четири месеца, в резултат на което не пия!
Но стъпките все пак са само предложение и всеки сам намира своето темпо да върви по пътя към трезвостта. Може да прилагам части от Програмата - това, което чувствам, че ми пасва и ми върши работа, за да остана суха. Но така по-трудно постигам дълготрайна промяна на начина ми на мислене, което се явява пречка за мен.

За това стигнах до извода, че не бива да отричам достоверността на Програмта на АА, нужно е безусловно да вярвам в нея!

Въпросите ми са към тези, които не пият от години:

1. Как протича живота ви, след като спряхте да пиете?

2. Какво се случи – хубаво, лошо?

3. Какви трудности се появиха?

4. Успяхте ли да ги преудолеете и как?

5. Каква е рецептата ви за трудни моменти?


Разкажете повече за плюсовете и минусите в трезвия ви живот…

Благодаря!





Тема Re: Въпросинови [re: Eми®]  
Авторalkaja (Нерегистриран)
Публикувано30.08.06 11:15



1. Как протича живота ви, след като спряхте да пиете? -

след първоначалното облекчение и еуфория, разбрах че точно сега започва истинската борба с алкохолизма

2. Какво се случи – хубаво, лошо?
3. Какви трудности се появиха?

не знам дали е хубаво и лошо, но усетих много дълбоко, че трябва да променя нещо, за да има смисъл спирането на алкохола.
има една поговорка - преоблякъл се илия, кога се погледнал - пак в тия
та преоблякох се аз, сложих си етикета на непиеш. дори беше огромен постер. размахвах го насам натам. аз не пия. аз не съм алкохолик. но продължавах да мрънкам, да недоволствам, да избухвам, да се виня, да изпитвам ужасяващи угризения.
може да се каже, че попаднах в един перманентен, ужасен махмурлук.
просто го нямаше пиенето, но го имаше махмурлука.
като седнах да се чуда защо е така, един от отговорите ми беше следният - 11 години пия, следователно ме чака 11 години махмурлук.
тази мисъл ме побърка.
после осъзнах, че така или иначе съм побъркан и това побъркване е другото име на махмурлука.


4. Успяхте ли да ги преодолеете и как?
пробвах всякак.
преписвах философски книги. преписах три и почнах четвъртата.
преписвах ги с лявата си ръка /щото съм десняк/ за да ми се набият по-добре в махмурлийския мозък и да доведат до някаква основна промяна.
занимавах се с дзен будизъм.
с кундалини йога.
спрях телевизията.
спрях книгите.
спрях месото.
спрях приятелите.
почнах да спя на земята.
да спя на студено.
тръгнах из планините /хванах гората/
смених гаджето.
абсолютно нищо не ми се правеше.
и сънят не ми носеше почивка

махмурлука си седеше и ми ебаваше всяка минута от живота.
зададох си въпроса - какъв е смисълът да живея. какъв е смисълът да продължавам да страдам. нали спрях да пия. защо не се променям. не се успокоявам.

после се позачетох в четвъртата стъпка и разбрах, че и сто години да не пия, няма да намеря щастие и спокойствие ако не претърпя коренна промяна.
ако не се опитам да си възстановя скапания от ужасната болест мозък.

прочетох, че стотици и хиляди хора преди мене са преживели същото и са се справили като са следвали програмата на АА
реших да не се правя на айнщайн, да не откривам за втори път топлата вода, а да опитам това.

сега имам дни свободни от махмурлук
обещаващо начало
не е магия и не стана веднага
продължавам

5. Каква е рецептата ви за трудни моменти?

моля се



Тема Re: Въпросинови [re: alkaja]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано01.09.06 10:32



Благодаря ти алкажа за споделения опит. Според мен си напипал вярната посока –
“… разбрах, че и сто години да не пия, няма да намеря щастие и спокойствие ако не претърпя коренна промяна. “


Ето тук е сърцевината на проблема. Не е в алкохола… със същия успех можеше да не сме алкохолно зависими, а зависими от нещо друго /някой друг/.

Какъв е извода – че сме склонни към всякакъв род зависимости.
Следователно, спирайка алкохола, съвсем очаквано е, да се пристрастим към нещо друго. Тази празнина, от липсата на алкохола трябва да се запълни…
А тя е огромна… нужен е мощен заместител – траен и доживотен!!!

Иначе само с желание, учение и спорт може в отделни моменти да "пълниме ямата” … но не е достатъчно за да сме истински щастливи, да живеем в мир и хармония със себе си и другите.

За това, в нашия случай една такава духовна програма, като тази на АА, се явява един неизчерпаем източник на идеи за трезв начин на живот! Универсална е, гъвкава и лесноприложима за тези, които я разберат. Тя не е като вестник, прочетен по диагонал, ами си е цяла наука - философия за живот, нужно е да се чете бавно и между редовете, да се препрочита във времето, като учебник.


------------------------------

А какво става с вас kris61, Karata, Hoвa нeпoзнaтa/Приятел, new(know)/Nekoi, алkи/alkie … и др.?
- Как протича живота ви, след като спряхте да пиете?
- Претърпяхте ли коренна промяна?
- Намерихте ли щастие и спокойствие?

Споделете, моля

-----------------------------------------------------------------------------
Не можеш да изпиташ Себе си като това, което Си,
докато не се срещнеш с онова, което Не си.




Тема Re: Въпросинови [re: Eми®]  
АвторПpиятeл (Нерегистриран)
Публикувано01.09.06 13:51



- Как протича живота ви, след като спряхте да пиете?
Нелеко, Еми :) Но и някак по-леко все пак, по някакъв особен начин. Вече не се безпокоя дали ще ме усетят, че съм пила. Нито сънувам къде мога да прибера амблажа, за да не го открие някой случайно...
- Претърпяхте ли коренна промяна?
Полагам усилия, опитвам се, опитвам се... Никой не ми обещавал, че е лесно. И аз не го казвам - защото това е вероятно най-трудната част. И малко ми липсва предишното ми "аз". Все още. Но пък по-често съм такава, каквато бях преди периода, в който пиех - като настроение. Даже все по-често ме гони оптимизъм :)
- Намерихте ли щастие и спокойствие?
Е, тук и неалкохолик би се затруднил да каже. Като всички останали и аз ги търся, мила. Понякога сякаш са на една ръка разстояние, а понякога - не толкова близо. Имала съм от тях и ме се ще да вярвам, че отново ще ми се случват - като резултат от търсенето или пък ще ме сполетят неочаквано, както се е случвало и преди. Преди пиенето ми, защото през времето, в което пиех, не мога да се сетя нещо хубаво да ми се е случило :)
А може пък някой да може да каже: "Да, аз съм и спокоен, и щастлив! И от мен зависи да бъда винаги така." ? За себе си мисля, че засега не се стремя все още да изрека това изречение. Моят път се различава от твоя, от на Крис, от на Nekoi, както и всеки друг. Колкото си приличаме, толкова се и различаваме, затова не се тревожа за темпото си.
Успех на всички, които за тръгнали по пътя към себе си - и далеч встрани от алкохола :)!



Тема Re: Въпросинови [re: Пpиятeл]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано01.09.06 14:31



"Моят път се различава от твоя, от на Крис, от на Nekoi, както и всеки друг. "


-----------------
И моят също!

Колкото и да сме еднакви по отношение на някои преживявания по време на алкохолния ни живот, токлова сме и различни в "продължението" на историята, в трезвия живот.

За това питам какво се случва при вас и по-конкретно по точки 1-5 в първия ми постинг?

При мен, след като премина физическата абстиненция и организмът ми се поизчисти от токсините, ми бе нужно духовно прочистване на съзнанието ми - може да се каже, че то означава „промиване на мозъка”.

Разбира се, това няма нищо общо с промиването на мозъци, което се случва в различните религии, идеологии, секти и др., но определено ако не беше тая "яка мозъчна промивка" специално аз със сигурност щях отново да пропия...

Приятел, иска ти се да можеш да кажеш:
"Да, аз съм и спокоен и щастлив! И от мен зависи да бъда винаги така."
Защо пък не?

Редактирано от Eми® на 01.09.06 15:08.



Тема Чак пък въпросинови [re: Eми®]  
Авторgogo (Нерегистриран)
Публикувано01.09.06 20:19



ми бе нужно духовно прочистване на съзнанието ми - може да се каже, че то означава „промиване на мозъка”

Ако се използват по нормални изрази, би могло да се каже, че е нужно да си подредиш мислите и приоритетите. Иначе наистина звучи като " промиване на мозъка"





Тема Re: Въпросинови [re: Eми®]  
АвторПpиятeл (Нерегистриран)
Публикувано02.09.06 17:13



________________________
"Да, аз съм и спокоен, и щастлив! И от мен зависи да бъда винаги така."
Защо пък не?
________________________
- може би защото за мен все още щастието и спокойствието продължават да се изключват взаимно, Еми

(погледнато малко философски, разбира се). А иначе предполагам, че по няков време ще мога да оценя по достойнство и спокойствието . Това, порастването, не е лесна работа: питай който искаш тийнейджър. А във всеки от нас дреме по един такъв





*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.