Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:16 15.06.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Ето я и моята история... и то в кратък вариант:)нови  
Автор jule (непознат )
Публикувано19.07.06 16:27



МОЯТА ИСТОРИЯ





Звучи много драматично като заглавие, или по-скоро банално, няма значение. Както и да е, подгответе си кафенце или друго безалкохолно, запалете си една (ако пушите), отпуснете се удобно и да действаме:)

Не знам откъде да започна, наистина. Може би оттам, че имам случаи на алкохолизъм в семейството си, а нали според статистиката деца на алкохолици е седем пъти по-вероятно да развият болестта отколкото деца на здрави хора.

Първата ми среща с алкохола беше може би на около 13-годишна възраст (за уточнение, сега съм на 24) на една Нова година с родителите ми (забележете!), където се напих от няколко чаши шампанско под тревожния поглед на майка ми (в чийто род и кръв тече алкохолната зависимост) и забавляващия се поглед на баща ми. Стана ми лошо, почнах да залитам и да губя координация, а по-късно повърнах. На другия ден имах страшно главоболие, виеше ми се свят, главата ми висеше на косъм. И се зарекох никога вече да не близвам тая отрова, чудех се как може хората доброволно да се подлагат на това изтезание! Само че човек не знае какво му е писано.

Майка ми понастоящем е алкохоличка, не съм сигурна в какви количества пие, понеже вече не живея с родителите си, но предполагам, че е около 200-300г концентрат или 3-4 бири. Всеки ден. Но това е само пиенето без повод. Когато имаме гости, нещата загрубяват количествено. Пиянството й е кротко, не става избухлива или раздразнителна, само че погледът й е замъглен и почти нищо не разбира от това, което й се говори... А после ляга, заспива и след няколко часа все едно не е било. Баща ми, от друга страна, на младини е бил "голям пияч", толкова голям, че през вечер-две "приятелите" му са го НОСЕЛИ до вкъщи. Това е било по времето, когато не съм била родена, а майка ми е виждала алкохол само по телевизията. След това нещата се обърнали, баща ми спрял да пие ИЗОБЩО и така в продължение на 20 години.... В последните десетина, зависимостта разви майка ми, в границите,които описах по-горе. Баща ми отново пропи преди 3-4 години поради житейски проблеми и сега е на фаза 2 седмици пълно въздържание, а след това една вечер напиване до безпаметност, и то УМИШЛЕНО. Умишлено не яде преди това цял ден, за да може да се напие качествено и на другия ден се е заредил с безалкохолно, да гаси пожара. Просто при него си е планирано. Никога не се случва да пийне просто ей така, дори и някой да го покани на маса. Иди разбери. Но това е вече друга тема, за родителското ми тяло можем да говорим друг път надлъж и нашир.

Аз, като достойна дъщеря на родителите си, ги задминах и двамата до степен, в която се умалиха като точици, а сега даже изобщо не се виждат вече.

Започнах да пия "по-редовно", когато бях на 18, излизахме с приятели, те пиеха безалкохолни, а аз по една бира, и ми ставаше едно такова леко, весело....От една бира. Сега една бира я пия като вода. След това последваха раздели с гаджето, дълбоки сърцераздирателни душевни драми и естествено - давене на мъката в алкохол. Спомням си една вечер, бях с един приятел на бившето ми гадже, който уж щеше да ме утешава по повод скорошната раздяла и за утеха изпихме по 300г водка. Момчето пребледня, повръща, припада, а на мен, не че нищо ми нямаше, но се позамаях само. Дали от вродената ми пристрастеност или друго, но сега си давам сметка колко ненормално е 18-годишна, че и който и да е човек, да изпие толкова, при положение, че преди почти не е близвал алкохол, и да не му повлияе!

Както и да е, това са само единични случаи. Сериозната практика започна, когато отидох да живея на друго място и когато се връщах в родния си град, излизах с компания, в която всички пиеха по много. Ама много. Предимно мъже, и аз да не остана по-назад, вдигах чашата на всяко наздраве и всяко "до дъно" се изпълняваше стриктно! Тези сбирки се случваха веднъж на две седмици. На другия ден след подобен запой, ми беше зле, цял ден не знаех къде съм, но свикнах. Следващите години се случиха отново някои "драматични събития" в живота ми, които като се замисля сега, са били бели кахъри, ама иди обяснявай, и алкохолът се превърна в мой най-добър и верен приятел. Не задаваше въпроси, не обвиняваше, не гледаше укоризнено и винаги ме чакаше в най-близкия магазин или направо вкъщи. Имаше един период, в който живеех сама, и се чувствах изоставена, низгверната, онеправдана, нищо нямаше смисъл, не виждах бъдеще и път пред себе си... Всяка вечер нямах търпение да свърша работа, за да се прибера сама при любимия си алкохол, да си пусна задушевна музика, да си пиша в дневника, да си поплаквам и самосъжалявам...Каква идилия беше само! Като споменах дневника, замисляла съм се дали да не го публикувам, доста интересни неща има от ежедневието на алкохолика:) Почти всяко писание започва с - "отново съм пияна", или "малко съм пийнала, ама нищо..." Може да постна тук 2-3 неща да чуя чуждо мнение:)

Освен това, излизах с приятелки, всички се напивахме, после си споделяхме с насмешка, коя как се напила и как се изцепила, само че никоя от тях не пиеше тайно вкъщи, не заспиваше на пода с дрехите и не припадаше в банята в несвяст. Когато бяхме заедно, пиех редом с тях, но иначе отдавна ги бях задминала. Започна най-страшното. Белите петна. Безпаметни нощи с различни мъже, на различни места, благодаря на Бога, че не съм се наранила или нещо по-лошо! Започнах да се напивам от съвсем малко количество, като разбира се, след това си продължавах.Почти съм сигурна, че още тогава приятелите са ми забелязали, че имам проблем, но никой не искаше да говори за това сериозно, сякаш е някаква отвратителна извратена тайна, която ще ти изгори устата. А това е най-лошото - непризнаването, че има проблем. Само ми казваха - спокойно, не си алкохоличка, алкохолик не се става за толкова кратко, а и ти не пиеш много, бе я си сипи още едно! А междувременно започнах да слабея страшно, косата ми взе да пада, цикълът ми спря (извинявам се на мъжките читатели за интимните подробности:)) и бях се превърнала в ходеща обвивка на това, което бях някога.

Затова се радвам, че сега има такова място, където човек може да сподели проблема си, понеже никой друг не може да те разбере, освен ако не е преминал през същото. Отстрани е съвсем друго.

През всичките тези години не съм спирала да пия. Но последната половин година може да се каже, че понамалих количествата, понеже открих други удоволствия в живота. Вече се спирам, замислям се по-често, когато приятелите ми, вместо третата бира си поръчват безалкохолно, правя като тях. Не пия на гладно и мислите ми не са само в алкохола и кога ще мога да си пийна.

Всички тестове в интернет, които съм правила, са показвали, че ако не съм "дърт алкохолик", то поне имам сериозен проблем с алкохола. Осъзнавам го и тъй като успявам да го огранича - вече съм на 1-2 бири, но не всяка вечер и до 4 бири с компания - вярвам, че ще мога и да спра изобщо!

Не искам от вас да решавате вместо мен или да анализирате състоянието ми, то е пределно ясно - продължавам ли да пия, бъдещето ми е доста нестабилно. Просто исках да споделя с някой историята си, някой, който ще ме разбере и ми олекна!

Благодаря, че отделихте време да прочетете словоизлиянията ми, имах и още за писане, но наистина щеше да стане много дълго:)

Желая на всички успех във всяко едно начинание и се надявам на повече споделен опит и преживявания!






Тема Re: Ето я и моята история... и то в кратък вариант:)нови [re: jule]  
АвторПpиятeл (Нерегистриран)
Публикувано19.07.06 17:03



Мила, ти сама си определила някои важни неща - като самосъжалението например и първо. Всички ние искаме всичко и по-малко не ни върши работа. Ако не го получим това, всичкото, все друг ни е виновен, а ние - както винаги :) - сме дали всичко от себе си, а никой не ни разбира... Това самосъжаление много ни пречи - на алкохолиците повече, отколкото на другите хора. Писането на дневник - също: важното в живота си няма как да го забравиш, даже и да искаш :), повярвай!
Добре, според е мен вярно, че има някакво наследвено предразположение, но то не е задължително и неизбежно - знаеш, доминантни и рецесивни гени и прочее. Вярвам, че всеки сам избира съдбата си - така, както сам определя основните черти на характера си. Ти си още в една (за мен) крехка възраст и имаш големи шансове да определиш за себе си една съдба, по-различна от безнадеждната на закоравелия алкохолик.
Добре е, че писа тук - има хора, които могат да ти дадат ценни знания. На теб остава само да ги адаптираш и приложиш за себе си :)
За другото - всеки има свой праг на чувствителност и толеранс към количеството алкохол. Твоят може би е по-висок, но това да не те притеснява :) След като пожелаеш, можеш да приемеш, че твоята толерантност към алкохола е нулева и няма да има значение колко можеш да изпиеш, нали ;)
Наистина бъди благодарна за всичко хубаво, дето ти се е случило - и за всичко лошо, дето те е подминало :) това е една спасителна мисъл ;)
За мен е много показателно - в добрия смисъл, че не очакваш някой друг да реши проблема ти с алкохола. Фактът, че си го осъзнала, плюс факта, че пишеш тук, плюс фактора на възрастта ти, плюс видимото желание да решиш този проблем - всичко това ме кара да вярвам, че ще успееш :)
С най-добри пожелания за успех!



Тема Re: Ето я и моята история... и то в кратък вариант:)нови [re: jule]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано19.07.06 17:14



"Благодаря, че отделихте време да прочетете словоизлиянията ми, имах и още за писане, но наистина щеше да стане много дълго:) "
--------------
И аз благодаря за споделеното. Сега бързам за сбирката на Веслец 33.
Що не дойдеш там?



Тема Re: Ето я и моята история... и то в кратък вариант:)нови [re: Eми®]  
Авторjule (Нерегистриран)
Публикувано19.07.06 17:22



Благодаря за поканата, тази вечер обаче имам други ангажименти, а и живея доста далече!
Може би някой път ще дойда, ако се събирате в почивни дни!
Приятна сбирка!:)



Тема Re: Ето я и моята история... и то в кратък вариант:)нови [re: jule]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано19.07.06 22:30



Ето ме отново – заредена с нови сили, кутия цигари и безалкохолно. Прочетох внимателно твоята история. Поздравления! Автобиографията ти е отлична за постъпване в “Академията на АА”. Ако имаше конкурсен изпит за алкохолици, смятай че си го издържала успешно!

Ами да действаме :)

“Не знам откъде да започна, наистина. Може би оттам, че имам случаи на алкохолизъм в семейството си, а нали според статистиката деца на алкохолици е седем пъти по-вероятно да развият болестта отколкото деца на здрави хора.”
Хайде да забравим за статистиките, става ли?
Аз нямам случаи на алкохолизъм в семейството ми, както и в целия ми род до девето коляно, но какво от това?
Не го мисли статистически погледнато, съсредоточи се единствено в себе си. Ти имаш проблем и осъзнаваш, че е така. Това е най-важното на този етап.

“Аз, като достойна дъщеря на родителите си, ги задминах и двамата до степен, в която се умалиха като точици, а сега даже изобщо не се виждат вече. “
Разбира се, че можеш да ги надминеш още и в много други отношения, не само в алкохола. Щом си ги задминала до такава степен, значи имаш шансове за успехи в обратната посока – т.е. да обърнеш нещата в живота ти на 180 градуса.
Не се сравнявай с другите! Алкохолизмът е заболяване, а не е съревнование, нали?

“Дали от вродената ми пристрастеност или друго, но сега си давам сметка колко ненормално е 18-годишна, че и който и да е човек, да изпие толкова, при положение, че преди почти не е близвал алкохол, и да не му повлияе!
И това е добре – че си даваш сметка. Значи си осъзнала проблема.

“Затова се радвам, че сега има такова място, където човек може да сподели проблема си, понеже никой друг не може да те разбере, освен ако не е преминал през същото. Отстрани е съвсем друго. “
Точно така (Бинго!)

– другите не могат да ни разберат, колкото и да се опитваме да им обясняваме. Само един алкохолик може да разбере друг алкохолик. Това е истината. Взаимно се подкрепяме, споделяйки това, което ни вълнува, тежи, радва и всичко останало, което ни се случва в трезвия ни живот! Така се учиме да живееме трезви, защото сами не знаеме как? Ами то това си е цяло изкуство (обратно на алкохолния ни начин на мислене и на живот). Нужно е ежедневно да се обучаваме да живеем без да пием и да сме пълноценни и щастливи хора в реалния живот, а не в омагьосания кръг на алкохола.

За това, за мен Програмата на АА се превърна в неизчерпаем източник на енергия!
Доказателство за това е, че аз не пия и нямам абсолютно никакво желание и намерение да го правя. Защото си знам, че почна ли отново, изходът ще бъде фатален!
Живея нов живот, без страхове и угризения за днешния ден и съм щастлива.
Пожелавам и на теб да го изпиташ!

Поздрави и успех!







Тема Re: Ето я и моята история... и то в кратък вариант:)нови [re: jule]  
Автор мapaдapk (непознат )
Публикувано19.07.06 23:12



Историята е искренна,истинска!Навярно ще помогне на някого!



Тема Re: Ето я и моята история... и то в кратък вариантнови [re: Eми®]  
Автор jule (непознат )
Публикувано20.07.06 09:18



Добро утро на всички и много благодаря за отговорите и подкрепата!:)
Чудесно е чувството да си разбран от толкова много хора, най-вече защото са преминали през същото!
Много е важно да се подкрепяме и още повече да търсим подкрепа, както и да осъзнаем, че имаме нужда от помощ, защото АЛКОХОЛЪТ НЕ ПРОЩАВА НИКОМУ!
Което ме връща към още една случка от алкохолната ми автобиография (благодаря на Еми за коментара, че съм преминала успешно конкурсния изпит за алкохолици

). Става дума за октомври миналата година, когато по време на "тежка емоционална криза" се напих до несвяст и така започнах да повръщам, че щях да се удавя.... На следващия ден започнах да си правя равносметка, че така няма да станат нещата, а и целият алкохол на света няма да промени това, което се е случило. Реших, че ще взимам някакви успокоителни и след консултация с лекар се насочих към "ЕСБЕРИКУМ" (мисля, че така се казваше), което представлява концентриран екстракт от жълт кантарион с меко действие. В продължение на два месеца го пих и се чувствах много добре. Същевременно открих и въпросната книга, за която споменах в предишния си постинг - "Излекувай живота си", която ми открехна съзнанието за много простички, но важни неща. Опитвах се да внуша на всички около мен, колко е хубаво и лесно да не се стресираш за глупости и да живееш на принципа - "Нека имам сили да променя нещата, които мога и да приема тези, които не мога" (или нещо от сорта:)), но повечето отвръщаха или, че съм ненормална, или че членувам в някоя секта, че животът е черен и всеки се опитва да ти прави мръсно... А колко е хубаво само да се събудиш без махмурлук, вина, терзания и да си кажеш : Днес ще бъде страхотен ден!, дори и да вали...



Тема Re: Ето я и моята история... и то в кратък вариантнови [re: jule]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано20.07.06 09:40



Добро утро Юле!


Ми, истината се крие в простичките неща. Те са важните. И когато го проумеем, тогава проглеждаме и разбираме, колко е хубаво и лесно да не се стресираме за глупости и да живеем за мига! Само за днес! Утре не е ясно какво ще бъде, важното е ДНЕС.

Я ми кажи кога за последно си пила?



Тема Re: Ето я и моята история... и то в кратък вариантнови [re: Eми®]  
Автор jule (непознат )
Публикувано20.07.06 09:46



Вчера изпих една бира (малка бутилка, не от двулитровите варели!:)) с вечерята.



Тема Re: Ето я и моята история... и то в кратък вариантнови [re: jule]  
Автор Eми® (Ентусиастка!)
Публикувано20.07.06 11:32



Клубът заприлича на реалити шоуто Big Brother, само че за АА

, а аз почнах да се вживявам в ролята на "Големия брат" (сестра)

Ето още споделени истории от

Те са образцов пример за "професионални автобиографии" на анонимни алкохолици.

Що не си направим един КАСТИНГ тук?

Споделете вашата история




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.