Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:27 03.06.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Размишления върху Стъпка Първанови  
АвторEми_ (Нерегистриран)
Публикувано22.06.06 23:42



При Първа Стъпка ние се сблъскваме с реалността на нашия живот.

Възможно е за първи път най-накрая да признаем поражението и идваме до разбирането за това, че се нуждаем от помощ.

Можем да видим, че Първа Стъпка се състои от две части:
Първа част е признаването на това, че имаме налудничави черти. Тези черти се проявяват в начините, по които ние манипулираме с нещата в нашия живот, за да облекчим своята вътрешна болка, възникваща от нашата борба. Ние сме в клещите на адиктивния процес, който ни прави безсилни пред собственото ни поведение.

Втората част е признанието на това, че сме изгубили контрол над своя живот, той е станал неуправляем и ще остане неуправляем, ако продължаваме да настояваме за това, да живеем по собственото си разбиране.
Нашата гордост възстава против признаването на безсилието ни и прекратяването на опитите да контролираме. Ние привикнахме да приемаме пълна отговорност за всичко, което става в нашия живот и в живота на другите.
Когато започваме да приемаме ситуацията, в която реално се намираме, ние естествено започваме да задаваме други въпроси.
Чувстваме се плахи новаци в областта на духовното и се опитваме да разберем, защо този живот, който ни се иска, ни се изплъзва.
Приятелите ни може да ни посъветват да поговорим с психотерапевт или с уважаван родственик. Няма значение към каква външна помощ прибягваме, за нас няма да има облекчение докато ние сами, вътре в ума и сърцето си не признаем своето безсилие.
Тогава и само тогава можем да започнем да виждаме, че Първа Стъпка е началото на пътя, който ще ни изведе от нашата ситуация.

Втората част на Първа стъпка, признанието на това, че нашият живот е станал неуправляем, е също толкова трудна за приемане, както и първата. Ние можем да станем по-внимателни към начините на мислене и поведение, които сме използвали в миналото, на които сме разчитали, за да скрием истината за себе си и днес.
На нас ни е необходимо да бъдем напълно честни, да се откажем от всякакви трикове и да видим нещата такива, каквито те се явяват.

Когато престанем да търсим оправдания за своето поведение, ние правим първата стъпка към смирението, което ни е необходимо, за да приемем духовното ръководство. Именно чрез духовното ръководство ние можем да започнем да възстановяваме себе си и своя живот.
Докато ние не признаем тази истина, нашият път към оздравяването е закрит.

Нашето оздравяване започва, когато сме готови да признаем своите проблеми и предприемем стъпки към тяхното разрешаване.
В течение на придвижването ни по Програмата ние ще забележим, че дълбоки и истински изменения не стават в резултат на старанията ни да изменим своя живот. Колкото и да ни се иска това изменение на външните условия не решава вътрешните ни проблеми.
Чудото на изцелението изисква да се откажем от надеждата, че можем да излекуваме своя живот, манипулирайки с външните обстоятелства. Нашата готовност да работим по стъпките ще даде начало на реалното оздравяване, което започва отвътре.





Тема Re: Размишления върху Стъпка Първанови [re: Eми_]  
Авторaлkи (Нерегистриран)
Публикувано23.06.06 00:27



Чувстваме се плахи новаци в областта на духовното и се опитваме да разберем, защо този живот, който ни се иска, ни се изплъзва.
Приятелите ни може да ни посъветват да поговорим с психотерапевт или с уважаван родственик. Няма значение към каква външна помощ прибягваме, за нас няма да има облекчение докато ние сами, вътре в ума и сърцето си не признаем своето безсилие.
Тогава и само тогава можем да започнем да виждаме, че Първа Стъпка е началото на пътя, който ще ни изведе от нашата ситуация.


Мислехме, че “обстоятелствата” ни тласкат към алкохола, а когато се опитвахме да променим тези обстоятелства и не успявахме, пиенето ни ставаше неконтролируемо и ние се превръщахме в алкохолици. И през ум не ни минаваше, че трябва да променим самите себе си, за да се приспособим към обстоятелствата, каквито и да са те.
В АА обаче постепенно разбрахме, че трябва да се направи нещо срещу отмъстителното ни негодувание, самосъжаление и неоправдана гордост. Трябваше да разберем, че всеки път, когато се правехме на важни, настройвахме хората срещу себе си. Трябваше да разберем, че когато таяхме злоба и търсехме отмъщение за пораженията си, всъщност удряхме самите себе си с тоягата на гнева, с която се канехме да налагаме другите. Научихме, че когато сме сериозно разстроени, първото нещо, което трябва да направим, е да уталожим това безпокойство, независимо от това кой или какво според нас го бе причинило.
Понякога ни бе необходимо много време, за да установим до каква степен сме жертва на тази емоционална неустойчивост. Лесно я долавяхме у другите, но много бавно – у самите себе си. Преди всичко трябваше да признаем, че притежаваме много от тези недостатъци, колкото и болезнено и унизително да бе това. Трябваше да се откажем от понятието “вина” в думите и мислите си по отношение на другите. Необходимо бе огромно желание, дори само да започнем. Но след като преодолеехми първите две-три препятствия, пътят пред нас изглеждаше по-лек. Започвахме да се виждаме такива, каквито бяхме в действителност или казано образно, печелехме смирение.



Тема Re: Размишления върху Стъпка Първанови [re: aлkи]  
АвторEми_ (Нерегистриран)
Публикувано23.06.06 01:15



Но след като преодолеехми първите две-три препятствия, пътят пред нас изглеждаше по-лек...

Ако в ума ни можеше да остане само една мисъл: “Кой съм аз? И накъде вървя?”, това би могло силно да измени начинът ни на живот.
Бихме могли да управляваме съдбата си.
Трябва да спуснем една огромна и тежка завеса над миналото си и да забравим всичко, което се е случило, защото никакво разкаяние или чувство на обида не са способни да променят онова, което е станало.
Трябва да приемем нов начин на живот.

Ние плуваме по течението. Нека спрем и започнем.
Не да спрем за няколко дни, да повървим малко напред и после отново да ни погълне течението. После пак малко напред,... после назад.
Една крачка в правилната посока е по-достатъчна, отколкото десет крачки напред и двадесет назад.
И утре пак така - само една крачка... Малко по малко, но без да се връщаш.
Понякога имаме нужда от застой... Не е нужно да бързаме. Но този застой е само привиден. Даваме си време да се подготвим за следващото изпитание, за да го преодолеем. Тогава продължаваме смело напред!

Когато правех НАПРЕД-НАЗАД - аз не стигнах никъде. Въртях се в омагьосан кръг, знаех си че така си живея и бях свикнала. Сега обаче разчупих кръга и тръгнах в непозната посока... Страх ме е да не се изгубя, но продължавам да вървя... и колкото повече вървя, толкова по-хубаво става.





Тема Re: Размишления върху Стъпка Първанови [re: Eми_]  
Авторaлkи (Нерегистриран)
Публикувано23.06.06 03:41



Когато правех НАПРЕД-НАЗАД - аз не стигнах никъде. Въртях се в омагьосан кръг, знаех си че така си живея и бях свикнала. Сега обаче разчупих кръга и тръгнах в непозната посока... Страх ме е да не се изгубя, но продължавам да вървя... и колкото повече вървя, толкова по-хубаво става.

_________________________________________________________________

Няма от какво да се плашиш - "ние сме на всеки километър", а пък аз за ръчичката ще те държа!





Тема Re: Размишления върху Стъпка Първанови [re: aлkи]  
Автор Eми_ (Обнадеждена)
Публикувано23.06.06 07:31



така ще стигна до красивата поляна...





Тема За предпърва крачка и множественото числонови [re: Eми_]  
АвторHeли (Нерегистриран)
Публикувано23.06.06 18:52



Интерсно ми е какво пишете тука. Притеснява ме обаче множественното число - за мен то прави писането абстракто ... почти като теория някаква дето е валидна за всички хора. Може би има причина поради която пишете в множествено число - но на мен не ми е лесно с него, (все трябва да го преобръщам в собствения си опит - нещо като превод от друг език). Може би цитирате някои... не знам.

Както и да е аз още не съм спряла да пия. В момента колко повече мисля, че имам проблем с пиенето толкова повече ми се вижда Голям/ Огромен проблем. Снощи пих 3 бири (4-та излях в мивката). Днес отивайки на работа все се хващах как съчинявам в главата си 'отбранителни' речи - без някои да ме е обвинил в нещо. От друга па страна излизах в тези въображами разговори грандиозно ПРАВА. Мислех си - 'това е мислене на пиянде'.... Хем осъзнавах това - хем мислете ми от горния вид се самонанизваха....Като все едно,че си във филм които също гледаш....А деня ми мина - хем работих много, хм се чуствам като парцал неспособна .... предполагам това е още мислене на 'пиянде'. Зилч самочуствие.

Чуствам се изтощена от борбата с държане на капака на 'колко и кога пия'. Кокло по наближавам това дето описвате като първа стъпка (да видиш, че си безсилен) - толкова повече ми е трудно. Бих много оценила - ако една от двете (пък и двете) дето си пишете тука ми каже как вие лично как предприехте първата крачка.

Не знам дали първата крачка е най- трудна - или всички следващи са такива. Алкохолизъм разглезва май

ОФ!



Тема Re: За предпърва крачка и множественото числонови [re: Heли]  
Автор Eми_ (Обнадеждена)
Публикувано23.06.06 19:31



Здравей Нели,
Сигурно от скоро четеш в клуба и за това не можеш да се ориентираш добре


На драго сърце ще ти отговоря на въпросите, ако имаш и други - питай, не се притеснявай.

Първо:
Най-трудна е Първата крачка. Веднъж убедиш ли се, че имаш желание да спреш да пиеш, минаваш най-важното препятствие.
После, ако си признаеш, че животът ти е станал неуправляем, сиреч Алкохола управлява живота ти, твоите мисли и действия, а Ти не си в състояние да го контролираш, значи си напълно готова с Първата стъпка.

Второ:
За множественото число, което използвам понякога.
Когато го използвам, си служа с цитати от Книгите на АА, защото намирам, че това което искам да изразя, вече е написано там. За това си служа с оригиналните текстове от 12-те стъпки и други материали, писани с цел - възстановяване от алкохолизма.
По този начин от една страна аз показвам, че не съм автора, който ги е писал, а от друга давам правото на всеки четящ сам да си прави изводите за себе си.
Когато споделям моите разбирания и тълкувания по Програмата на АА, тогава пиша от свое име

За да се ориентираш по-добре виж и
и другите теми по-назад.

Успех ти желая!


Редактирано от Eми_ на 23.06.06 19:44.



Тема Re: За предпърва крачка и множественото числонови [re: Heли]  
АвторCпac (Нерегистриран)
Публикувано23.06.06 22:02



"Не знам дали първата крачка е най- трудна - или всички следващи са такива"

Според някои тук имаш още единайсет! Подготви се за дълго разясняване!





Тема Re: За предпърва крачка и множественото числонови [re: Cпac]  
Автор Eми_ (Обнадеждена)
Публикувано23.06.06 22:18



Спасе, после става лесно. Навиеш ли се веднъж - все по-интересно става



Има да се чудиш и маеш как така с лекота успяваш да не пиеш, без да се тормозиш от страхове, че пак ще те връхлети алкохола някой ден...

Бъди трезв и здрав!



Тема Re: За предпърва крачка и множественото числонови [re: Eми_]  
АвторCпac (Нерегистриран)
Публикувано23.06.06 23:36



Ама аз не пия и не ми се пие...
Може да ме връхлети саксия, луда крава или влак, но от алкохола не ме е страх повече! Не го мисля даже! Добре, че наминавам оттук та да ми го напомняте вие!






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.